Florida State Men's Swimming & Diving - 1981-82 Year In Review

Florida State Men's Swimming & Diving - 1981-82 Year In Review

Coaching Staff
John Stafford, Head Coach
Dave Moreau, Divers
Bill Shults, Assistant Coach

Click here for team picture

Click here to see indivual mug shots
1981-82 Men's Swimming & Diving


1981-82 Florida State Signees/Newcomers

Dan Akre, 6-1, 170, BR-IM, Concord, CA

Bill Dornbach, 6-3, 200, BK-IM, Seabrook, TX

Joe Eberling, 6-2, 170, BR, Tacoma, WA

Scott Kerr, 6-1, 165, IM-FS, Salem, OR

Mike Kupan, 5-7, 150, FL-IM, Westport, CT

Steve Marble, 6-3, 175, FS, Plantation

Clarke Morris, 6-1, 165, BK, Jackson, MS

Dan Niemer, 5-10, 160, FS, Cincinnati, OH

Ken Spence, FS, Plano, TX


1981-82 Roster - By Name

L
T                                               PY
R Name                  Pos     Hgt   Wgt  Cl   Ltr  Hometown (Prior School)
------------------------------------------------------------------------------------------------
* Dan Akre              BR-IM   6-1   170  Fr        Concord, CA (Concord)
  Ken Calta             IM      5-10  155  So   *    Jacksonville
* Chris Chain           FL      5-10  160  So   *    Columbus, MS (Caldwell)
* Randy Chambers        D       5-11  160  Sr   **   North Canton, OH (Hoover)
* Ed Coryell            FS      5-8   140  So-R *    Upland, CA (Upland)
* Bill Dornbach         BK-IM   6-3   200  Fr        Seabrook, TX (Clear Lake)
* Joe Eberling          BR      6-2   170  Fr        Tacoma, WA (Woodrow Wilson)
  Glenn Grant           FS      6-2   185  So        Rancho Mirage, CA (San Marino)
* David Hiteshew        BK-IM   6-2   170  So   *    Newtown, CT (Newtown)
  Bobby Jensen          D       5-10  145  Jr-R      Bonifay (Holmes County/Chipola JC)
* Scott Kerr            IM-FS   6-1   165  Fr        Salem, OR (South Salem)
* Mike Kupan            FL-IM   5-7   150  Fr        Westport, CT (Staples)
* Brett Lindquist       FS      6-4   190  Sr-R **   Birmingham, AL (Mountain Brook)
* Steve Marble          FS      6-3   175  Fr        Plantation (South Plantation)
* Chris McGregor        D       5-10  155  So   *    Miami (Palmetto)
  John Moorman          FL      5-11  160  So   *    Coral Gables
* Clarke Morris         BK      6-1   165  Fr        Jackson, MS (Jackson Prep)
* Dan Niemer            FS      5-10  160  Fr        Cincinnati, OH (Saint Xavier)
* Sam Seiple            FL-FS   5-9   160  Jr   **   Canton, OH (Glen Oak)
* Paul Shreve           FS      5-8        Sr   ***  Saint Augustine (Saint Augustine)
* Dave Shropshire       FS      6-1   165  So   *    Miami (Columbus)
  Ken Spence            FS                 Fr        Plano, TX

1981-82 Schedules and Results

DATE
REF
LOC
OPPONENT
SCORE
11/14
Ref
H
DAYTONA BEACH CC W 73-40
11/20
Ref
H
GEORGIA L 52-61
11/21
Ref
H
FLORIDA W 66-48
12/12
 
N
INDIAN RIVER CC
Tri-Meet, Tampa, Fl
W 74-37
12/12
 
A
SOUTH FLORIDA
Tri-Meet
W 78-34
01/08
 
N
INTERNATIONAL MEET
January 6-8, 1982, Gainesville, Fl
 
01/16
 
N
TEXAS ALL-AMERICAN MEET
January 14-16, 1982, Austin, Tx
 
01/23
 
A
MIAMI L 37-74
02/05
 
A
SOUTH CAROLINA W 66-47
02/20
 
A
LOUISIANA STATE W 57-54
EOY Stats Ref

                Overall   Home    Away   Neutral
------------------------------------------------
FSU RECORD IS    6- 2     2- 1     3- 1     1- 0


FLORIDA STATE 73, DAYTONA BEACH CC 40
11/14/1981, TALLAHASSEE, FL

Event 1 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:41.2     7                                              
       1) Clarke Morris
       2) Scott Kerr
       3) Chris Chain
       4) Ken Spence

Event 2 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ed Coryell                               3                                              

Event 3 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Paul Shreve                   1:44.8     5                                              
  2    Dan Niemer                               3                                              

Event 4 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Dave Shropshire                 21.9     5                                              
  2    Brett Lindquist                          3                                              

Event 5 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Dan Akre                      1:57.7     5                                              
  2    Scott Kerr                               3                                              

Event 6 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Chris McGregor                           3                                              
  3    Randy Chambers                           1                                              

Event 7 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Chris Chain                   1:59.2     5                                              
  2    Mike Kupan                               3                                              

Event 8 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Sam Seiple                      47.1     5                                              
  2    Dave Shropshire                          3                                              

Event 9 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    David Hiteshew                           1                                              

Event 10 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ed Coryell                    4:47.55    5                                              

Event 11 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Randy Chambers                 347.50    5                                              
  2    Chris McGregor                           3                                              

Event 12 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Chris Chain                   2:16.7     5                                              


GEORGIA 61, FLORIDA STATE 52
11/20/1981, TALLAHASSEE, FL

Event 1 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:28.49    7                                              
       1) Clarke Morris
       2) Dan Akre
       3) Sam Seiple
       4) Brett Lindquist

Event 2 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Dan Niemer                    9:42.82    5                                              

Event 3 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Paul Shreve                   1:45.38    1                                              

Event 4 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Sam Seiple                      21.77    5                                              
  2    Dave Shropshire                 21.91    3                                              

Event 5 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Dan Akre                      1:55.51    3                                              
  3    Scott Kerr                    2:00.06    1                                              

Event 6 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Randy Chambers                 318.10    5                                              
  3    Chris McGregor                 303.00    1                                              

Event 7 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Mike Kupan                    1:56.79    3                                              

Event 8 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Sam Seiple                      47.36    3                                              

Event 9 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Clarke Morris                 1:58.87    3                                              

Event 10 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ed Coryell                    4:48.04    3                                              
  3    Dan Niemer                    4:48.23    1                                              

Event 11 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Randy Chambers                 319.10    5                                              

Event 12 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Dan Akre                      2:10.76    3                                              


FLORIDA STATE 66, FLORIDA 48
11/21/1981, TALLAHASSEE, FL

Event 1 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:25.62    7                                              
       1) Clarke Morris
       2) Dan Akre
       3) Sam Seiple
       4) Brett Lindquist

Event 2 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Ed Coryell                    9:42.28    1                                              

Event 3 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Dan Niemer                    1:42.81    5                                              
  3    Paul Shreve                   1:43.61    1                                              

Event 4 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Dave Shropshire                 21.35    5                                              
  2    Sam Seiple                      21.45    3                                              

Event 5 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Dan Akre                      1:52.83    5                                              

Event 6 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Randy Chambers                 300.70    5                                              

Event 7 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Mike Kupan                    1:53.75    3                                              

Event 8 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Sam Seiple                      47.50    5                                              
  3    Brett Lindquist                 47.77    1                                              

Event 9 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Clarke Morris                 1:57.06    5                                              
  3    Bill Dornbach                 2:00.91    1                                              

Event 10 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Dan Niemer                    4:36.25    3                                              
  3    Ed Coryell                    4:37.39    1                                              

Event 11 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Randy Chambers                 335.90    3                                              

Event 12 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Dan Akre                      2:02.62    5                                              

Event 13 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:07.50    7                                              
       1) Dan Niemer
       2) Dave Shropshire
       3) Paul Shreve
       4) Brett Lindquist


1982 EOY Stats

Dan Akre Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 200-Yard Individual Medley 1 5.00 11/20/1981 GEORGIA 400-Yard Medley Relay 1 1.75 11/20/1981 GEORGIA 200-Yard Individual Medley 2 3.00 11/20/1981 GEORGIA 200-Yard Breaststroke 2 3.00 11/21/1981 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 1 1.75 11/21/1981 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 1 5.00 11/21/1981 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 1 5.00 24.50 Chris Chain Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 400-Yard Medley Relay 1 1.75 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 200-Yard Butterfly 1 5.00 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 200-Yard Breaststroke 1 5.00 11.75 Randy Chambers Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC One-Meter Diving 3 1.00 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC Three-Meter Diving 1 5.00 11/20/1981 GEORGIA One-Meter Diving 1 5.00 11/20/1981 GEORGIA Three-Meter Diving 1 5.00 11/21/1981 FLORIDA One-Meter Diving 1 5.00 11/21/1981 FLORIDA Three-Meter Diving 2 3.00 24.00 Ed Coryell Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 1000-Yard Freestyle 2 3.00 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 500-Yard Freestyle 1 5.00 11/20/1981 GEORGIA 500-Yard Freestyle 2 3.00 11/21/1981 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 3 1.00 11/21/1981 FLORIDA 500-Yard Freestyle 3 1.00 13.00 Bill Dornbach Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/21/1981 FLORIDA 200-Yard Backstroke 3 1.00 1.00 David Hiteshew Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 200-Yard Backstroke 3 1.00 1.00 Scott Kerr Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 400-Yard Medley Relay 1 1.75 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 200-Yard Individual Medley 2 3.00 11/20/1981 GEORGIA 200-Yard Individual Medley 3 1.00 5.75 Mike Kupan Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 200-Yard Butterfly 2 3.00 11/20/1981 GEORGIA 200-Yard Butterfly 2 3.00 11/21/1981 FLORIDA 200-Yard Butterfly 2 3.00 9.00 Brett Lindquist Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 50-Yard Freestyle 2 3.00 11/20/1981 GEORGIA 400-Yard Medley Relay 1 1.75 11/21/1981 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 1 1.75 11/21/1981 FLORIDA 100-Yard Freestyle 3 1.00 11/21/1981 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 1.75 9.25 Chris McGregor Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC One-Meter Diving 2 3.00 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC Three-Meter Diving 2 3.00 11/20/1981 GEORGIA One-Meter Diving 3 1.00 7.00 Clarke Morris Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 400-Yard Medley Relay 1 1.75 11/20/1981 GEORGIA 400-Yard Medley Relay 1 1.75 11/20/1981 GEORGIA 200-Yard Backstroke 2 3.00 11/21/1981 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 1 1.75 11/21/1981 FLORIDA 200-Yard Backstroke 1 5.00 13.25 Dan Niemer Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== / / 500-Yard Freestyle 0.00 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 200-Yard Freestyle 2 3.00 11/20/1981 GEORGIA 1000-Yard Freestyle 1 5.00 11/20/1981 GEORGIA 500-Yard Freestyle 3 1.00 11/21/1981 FLORIDA 200-Yard Freestyle 1 5.00 11/21/1981 FLORIDA 500-Yard Freestyle 2 3.00 11/21/1981 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 1.75 18.75 Sam Seiple Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== / / 100-Yard Butterfly 0.00 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 100-Yard Freestyle 1 5.00 11/20/1981 GEORGIA 400-Yard Medley Relay 1 1.75 11/20/1981 GEORGIA 50-Yard Freestyle 1 5.00 11/20/1981 GEORGIA 100-Yard Freestyle 2 3.00 11/21/1981 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 1 1.75 11/21/1981 FLORIDA 50-Yard Freestyle 2 3.00 11/21/1981 FLORIDA 100-Yard Freestyle 1 5.00 24.50 Paul Shreve Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 200-Yard Freestyle 1 5.00 11/20/1981 GEORGIA 200-Yard Freestyle 3 1.00 11/21/1981 FLORIDA 200-Yard Freestyle 3 1.00 11/21/1981 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 1.75 8.75 Dave Shropshire Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 50-Yard Freestyle 1 5.00 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 100-Yard Freestyle 2 3.00 11/20/1981 GEORGIA 50-Yard Freestyle 2 3.00 11/21/1981 FLORIDA 50-Yard Freestyle 1 5.00 11/21/1981 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 1.75 17.75 Ken Spence Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/14/1981 DAYTONA BEACH CC 400-Yard Medley Relay 1 1.75 1.75