Florida State Men's Swimming & Diving - 2001-02 Year In Review

Florida State Men's Swimming & Diving - 2001-02 Year In Review

Coaching Staff
Neil Harper, Head Coach
Anne Blachford, Assistant Coach
John Fedena, Assistant Coach
Patrick Jeffrey, Divers
Andy Robins, Assistant Coach

Click here for team picture

Click here to see indivual mug shots
2001-02 Men's & Women's Swimming & Diving


2001-02 Florida State Signees/Newcomers

Richie Armond, 6-0, 175, FL, Lawrenceville, GA

Michael Averett, 6-2, FS-FL, Davie

Ted Bradley, 6-3, FS-BK, Saint Petersburg

Andrew Castro, 6-0, 170, FS-FL, Miami

Louis Gagnet, 5-8, D, Mission Viejo, CA

Sky Hoagland, 5-9, 150, FS, Seattle, WA

Wyatt Hoover, 6-1, 195, FS-BR, Fort Pierce

Chris Lang, 5-10, 150, BK, Seminole

Alan Ribeiro, 6-2, 165, FS, Pompano Beach

Andrew Skaggs, 5-8, 145, FS, Jacksonville


2001-02 Roster - By Name

L
T                                          PY
R Name                  Pos     Hgt   Cl   Ltr  Hometown (Prior School)
-------------------------------------------------------------------------------------------
* Nnamnse Ammons        FS      6-4   Jr   **   Mitchellville, MD (DeMatha Catholic)
  Richie Armond         FL      6-0   Jr        Lawrenceville, GA (Brookwood/Georgia)
* Michael Averett       FS-FL   6-2   Fr        Davie (Pinecrest)
  Kellen Bailey         FS      6-4   So        Lawrenceville, GA (Brookwood)
* Justin Betts          BR-IM   6-0   Jr   **   Springfield, VA (Lee)
  Jeff Boatright        FL-IM   5-9   So   *    Waynesboro, VA (Bolles)
* Ted Bradley           FS-BK   6-3   Fr        Saint Petersburg (Northeast)
  Chris Brosche         BR      6-0   Jr        Orlando (Boone)
* Matt Carmen           FS      6-3   Jr   *    Merritt Island (Coast Guard Academy)
  Andrew Castro         FS-FL   6-0   Fr        Miami (Saint Thomas Aquinas)
* Michael Clarke        IM-BK   6-0   So   *    Pensacola (Pensacola)
* Rich Cowling          IM-BR   6-1   Sr   **   Southhampton, England (Millfield School)
* Devin Crock           FL-BK   5-11  Jr   **   Alexandria, VA (Bishop O'Connell)
* Josh Edelman          D       5-8   So   *    Rockville, MD (Wooton)
* Steven Forson         FL-BK   6-0   Sr   **   Pietermaritzburg, South Africa (Cleveland State)
* Louis Gagnet          D       5-8   Fr        Mission Viejo, CA (University)
* Sky Hoagland          FS      5-9   Fr        Seattle, WA (Garfield)
  Wyatt Hoover          FS-BR   6-1   So        Fort Pierce (Lincoln Park Academy/Indian River CC)
* Jonathan Kaplan       BK-IM   5-8   Sr   **   Winter Haven (Winter Haven)
* Chris Lang            BK      5-10  Fr        Seminole (Seminole)
* Joey Marshburn        FS-FL   6-4   Jr   **   Marietta, GA (Wheeler)
* Wickus Nienaber       BR-IM   6-4   So   *    Simunye, Swaziland (Sisekelo)
* Mike Paulus           FS      6-1   So   *    Somerset West, South Africa (Paul Roos Gymnasium)
* Alan Ribeiro          FS      6-2   Fr        Pompano Beach (Cardinal Gibbons)
* Andrew Skaggs         FS      5-8   Fr        Jacksonville (Bolles)
* Tal Stricker          FL-IM   6-0   So   *    Ramat Gan, Isreal (Tichon Hadash)
* Matt Wheeler          FL-IM   6-0   So   *    Houston, TX (Langham Creek)

2001-02 Schedules and Results

DATE
REF
LOC
OPPONENT
SCORE
10/13
Ref
H
MIAMI W 142-57
10/19
Ref
A
MARYLAND W 137-104
10/20
Ref
A
JAMES MADISON
Tri-Meet
W 143-98
10/20
Ref
N
WILLIAM & MARY
Tri-Meet
W 138-86
11/02
Ref
A
GEORGIA TECH W 140-97
11/03
Ref
A
CLEMSON L 85-156
11/16
Ref
A
FLORIDA L 119-169
11/17
Ref
N
INDIAN RIVER CC
Orlando, Fl
W 132-89
12/02
Ref
N
GEORGIA INVITATIONAL
November 30-December 2, 2001, Athens, Ga
4th Place
01/05
 
N
UNC-WILMINGTON
Jacksonville, Fl
W 154-130
01/12
Ref
H
FLORIDA ATLANTIC W 162-121
01/25
Ref
H
ALABAMA L 138-160
02/02
Ref
A
LOUISIANA STATE
Tri-Meet
W 128-109
02/02
Ref
N
LOUISIANA-MONROE
Tri-Meet
W 181-38
03/02
Ref
N
ACC CHAMPIONSHIP
February 28-March 2, 2002, College Park, Md
4th Place
03/09
Ref
N
AUBURN INVITATIONAL
Auburn, Al
 
03/30
Ref
N
NCAA CHAMPIONSHIP
March 28-30, 2002, Athens, Ga
 
EOY Stats Ref

                Overall   Home    Away   Neutral
------------------------------------------------
FSU RECORD IS   10- 3     2- 1     4- 2     4- 0


2002 ATLANTIC COAST CONFERENCE RESULTS
 1  VIRGINIA              872
 2  GEORGIA TECH          580.5
 3  NORTH CAROLINA        501.5
 4  FLORIDA STATE         395
 5  CLEMSON               383
 6  MARYLAND              280
 7  NORTH CAROLINA STATE  259
 8  DUKE                   88

FLORIDA STATE 142, MIAMI 57
10/13/2001, TALLAHASSEE, FL

Event 2 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:28.75   11                                              
       1) Rich Cowling
       2) Justin Betts
       3) Devin Crock
       4) Matt Carmen
  2    Relay Team B                  3:32.63    4                                              
       1) Chris Lang
       2) Wickus Nienaber
       3) Andrew Castro
       4) Joey Marshburn

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ted Bradley                   9:48.72    4                                              
  3    Sky Hoagland                 10:11.24    3                                              
  4    Andrew Skaggs                10:14.97    2                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alan Ribeiro                  1:43.47    9                                              
  2    Michael Averett               1:44.74    4                                              
  3    Mike Paulus                   1:45.78    3                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber                 21.12    9                                              
  2    Matt Carmen                     21.71    4                                              
  3    Nnamnse Ammons                  21.73    3                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rich Cowling                  1:57.41    9                                              
  2    Justin Betts                  1:57.61    4                                              
  3    Jonathan Kaplan               2:00.25    3                                              

Event 12 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  4    Louis Gagnet                   193.95    2                                              
  6    Josh Edelman                   149.35    1                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Wheeler                  1:55.23    9                                              
  2    Jeff Boatright                1:57.91    4                                              
  3    Andrew Castro                 2:00.85    3                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mike Paulus                     47.42    9                                              
  2    Michael Averett                 47.45    4                                              
  3    Nnamnse Ammons                  47.46    3                                              

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rich Cowling                  1:56.32    9                                              
  2    Jonathan Kaplan               1:57.48    4                                              
  3    Chris Lang                    1:57.80    3                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alan Ribeiro                  4:44.46    9                                              
  3    Ted Bradley                   4:51.79    3                                              
  4    Jeff Boatright                4:52.86    2                                              

Event 22 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Louis Gagnet                   216.30    4                                              
  5    Josh Edelman                   136.40    1                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber               2:05.62    9                                              
  2    Tal Stricker                  2:10.44    4                                              
  3    Justin Betts                  2:11.21    3                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:08.66   11                                              
       1) Mike Paulus
       2) Nnamnse Ammons
       3) Joey Marshburn
       4) Michael Averett
  2    Relay Team B                  3:12.75    4                                              
       1) Devin Crock
       2) Kellen Bailey
       3) Alan Ribeiro
       4) Tal Stricker


FLORIDA STATE 137, MARYLAND 104
10/19/2001, COLLEGE PARK, MD

Event 2 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:25.98   11                                              
       1) Rich Cowling
       2) Wickus Nienaber
       3) Devin Crock
       4) Matt Carmen
  3    Relay Team B                  3:32.84    2                                              
       1) Chris Lang
       2) Justin Betts
       3) Jeff Boatright
       4) Andrew Castro

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Ted Bradley                   9:55.65    2                                              
  6    Michael Clarke                9:56.08    1                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alan Ribeiro                  1:42.95    9                                              
  4    Michael Averett               1:44.50    2                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nnamnse Ammons                  21.12    9                                              
  3    Wickus Nienaber                 21.53    3                                              
  4    Matt Carmen                     21.56    2                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rich Cowling                  1:54.89    9                                              
  2    Justin Betts                  1:55.12    4                                              
  5    Tal Stricker                  1:57.93    1                                              

Event 12 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   295.42    9                                              
  2    Josh Edelman                   281.02    4                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Matt Wheeler                  1:55.40    4                                              
  4    Jeff Boatright                1:57.18    2                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nnamnse Ammons                  46.31    9                                              
  3T   Devin Crock                     47.31    2.50                                           
  3T   Michael Averett                 47.31    2.50                                           

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Chris Lang                    1:55.58    3                                              
  4    Rich Cowling                  1:55.73    2                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Ted Bradley                   4:48.62    2                                              
  6    Alan Ribeiro                  4:49.93    1                                              

Event 22 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   284.77    9                                              
  2    Josh Edelman                   281.54    4                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber               2:06.46    9                                              
  2    Justin Betts                  2:08.49    4                                              
  4    Tal Stricker                  2:09.53    2                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:07.27   11                                              
       1) Mike Paulus
       2) Michael Averett
       3) Devin Crock
       4) Nnamnse Ammons
  3    Relay Team B                  3:11.82    2                                              
       1) Matt Carmen
       2) Andrew Castro
       3) Alan Ribeiro
       4) Tal Stricker


FLORIDA STATE 143, JAMES MADISON 98
10/20/2001, HARRISONBURG, VA, Tri-Meet

Event 1 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:27.77   11                                              
       1) Chris Lang
       2) Wickus Nienaber
       3) Devin Crock
       4) Nnamnse Ammons
  3    Relay Team B                  3:34.22    2                                              
       1) Michael Clarke
       2) Justin Betts
       3) Jeff Boatright
       4) Mike Paulus

Event 2 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Alan Ribeiro                 10:07.72    2                                              
  6    Ted Bradley                  10:15.52    1                                              

Event 3 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Michael Averett               1:44.88    3                                              
  5    Tal Stricker                  1:46.70    1                                              

Event 4 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nnamnse Ammons                  20.96    9                                              
  2    Wickus Nienaber                 21.36    4                                              
  4    Mike Paulus                     21.50    2                                              

Event 5 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Justin Betts                  4:12.21    4                                              
  3    Jonathan Kaplan               4:13.16    3                                              
  4    Matt Wheeler                  4:17.01    2                                              

Event 6 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   334.35    9                                              
  2    Josh Edelman                   309.10    4                                              

Event 7 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rich Cowling                  1:56.18    9                                              
  2    Matt Wheeler                  1:56.52    4                                              
  3    Jeff Boatright                1:58.22    3                                              

Event 8 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michael Averett                 47.28    9                                              
  2    Devin Crock                     47.47    4                                              

Event 9 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Michael Clarke                1:56.12    4                                              
  3    Chris Lang                    1:56.70    3                                              
  4    Jonathan Kaplan               1:58.55    2                                              

Event 10 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alan Ribeiro                  4:44.82    4                                              
  4    Ted Bradley                   4:47.01    2                                              

Event 11 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   363.85    9                                              
  2    Josh Edelman                   285.95    4                                              

Event 12 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber               2:07.82    9                                              
  2    Justin Betts                  2:09.91    4                                              
  3    Tal Stricker                  2:10.20    3                                              

Event 13 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:07.80   11                                              
       1) Matt Carmen
       2) Devin Crock
       3) Michael Averett
       4) Nnamnse Ammons
  3    Relay Team B                  3:13.87    2                                              
       1) Rich Cowling
       2) Andrew Castro
       3) Alan Ribeiro
       4) Tal Stricker


FLORIDA STATE 138, WILLIAM & MARY 86
10/20/2001, Tri-Meet

Event 1 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:27.77   11                                              
       1) Chris Lang
       2) Wickus Nienaber
       3) Devin Crock
       4) Nnamnse Ammons
  3    Relay Team B                  3:34.22    2                                              
       1) Michael Clarke
       2) Justin Betts
       3) Jeff Boatright
       4) Mike Paulus

Event 2 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Alan Ribeiro                 10:07.72    2                                              
  6    Ted Bradley                  10:15.52    1                                              

Event 3 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Michael Averett               1:44.88    3                                              
  5    Tal Stricker                  1:46.70    1                                              

Event 4 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nnamnse Ammons                  20.96    9                                              
  2    Wickus Nienaber                 21.36    4                                              
  4    Mike Paulus                     21.50    2                                              

Event 5 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Justin Betts                  4:12.21    4                                              
  3    Jonathan Kaplan               4:13.16    3                                              
  4    Matt Wheeler                  4:17.01    2                                              

Event 6 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   334.35    9                                              
  2    Josh Edelman                   309.10    4                                              

Event 7 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rich Cowling                  1:56.18    9                                              
  2    Matt Wheeler                  1:56.52    4                                              
  3    Jeff Boatright                1:58.22    3                                              

Event 8 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michael Averett                 47.28    9                                              
  2    Devin Crock                     47.47    4                                              

Event 9 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Michael Clarke                1:56.12    4                                              
  3    Chris Lang                    1:56.70    3                                              
  4    Jonathan Kaplan               1:58.55    2                                              

Event 10 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alan Ribeiro                  4:44.82    4                                              
  4    Ted Bradley                   4:47.01    2                                              

Event 11 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   363.85    9                                              
  2    Josh Edelman                   285.95    4                                              

Event 12 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber               2:07.82    9                                              
  2    Justin Betts                  2:09.91    4                                              
  3    Tal Stricker                  2:10.20    3                                              

Event 13 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:07.80   11                                              
       1) Matt Carmen
       2) Devin Crock
       3) Michael Averett
       4) Nnamnse Ammons
  3    Relay Team B                  3:13.87    2                                              
       1) Rich Cowling
       2) Andrew Castro
       3) Alan Ribeiro
       4) Tal Stricker


FLORIDA STATE 140, GEORGIA TECH 97
11/02/2001, ATLANTA, GA

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Ted Bradley                  10:02.41    2                                              
  6    Sky Hoagland                 10:09.13    1                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michael Averett               1:42.54    9                                              
  2    Alan Ribeiro                  1:43.69    4                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nnamnse Ammons                  21.01    9                                              
  2    Wickus Nienaber                 21.30    4                                              
  3    Matt Carmen                     21.39    3                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Rich Cowling                  1:54.46    4                                              
  3    Justin Betts                  1:54.73    3                                              

Event 12 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   348.38    9                                              
  2    Josh Edelman                   240.45    4                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Wheeler                  1:54.23    9                                              
  3    Devin Crock                   1:54.59    3                                              
  4    Rich Cowling                  1:55.33    2                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michael Averett                 46.69    9                                              
  2    Matt Carmen                     47.23    4                                              
  3    Mike Paulus                     47.57    3                                              

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Chris Lang                    1:55.26    4                                              
  4    Jonathan Kaplan               1:57.32    2                                              
  5    Michael Clarke                1:58.32    1                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Alan Ribeiro                  4:43.38    3                                              
  6    Ted Bradley                   4:47.04    1                                              

Event 22 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   290.48    9                                              
  2    Josh Edelman                   267.68    4                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Wickus Nienaber               2:04.93    4                                              
  4    Justin Betts                  2:07.39    2                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team B                  3:09.84   11                                              
       1) Mike Paulus
       2) Matt Carmen
       3) Kellen Bailey
       4) Alan Ribeiro
  2    Relay Team A                  3:10.16    4                                              
       1) Devin Crock
       2) Michael Averett
       3) Nnamnse Ammons
       4) Joey Marshburn


CLEMSON 156, FLORIDA STATE 85
11/03/2001, CLEMSON, SC

Event 2 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:24.07    4                                              
       1) Steven Forson
       2) Wickus Nienaber
       3) Devin Crock
       4) Nnamnse Ammons
  3    Relay Team B                  3:35.37    2                                              
       1) Chris Lang
       2) Justin Betts
       3) Richie Armond
       4) Mike Paulus

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Ted Bradley                  10:10.68    2                                              
  6    Sky Hoagland                 10:11.60    1                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Michael Averett               1:44.57    3                                              
  5    Alan Ribeiro                  1:45.57    1                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nnamnse Ammons                  21.27    9                                              
  2    Wickus Nienaber                 21.29    4                                              
  3    Matt Carmen                     21.33    3                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Justin Betts                  1:53.50    4                                              
  4    Rich Cowling                  1:56.11    2                                              

Event 12 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   293.40    9                                              
  4    Josh Edelman                   259.65    2                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Matt Wheeler                  1:55.86    4                                              
  3    Rich Cowling                  1:56.49    3                                              
  5    Devin Crock                   1:58.12    1                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Michael Averett                 47.28    2                                              
  6    Matt Carmen                     47.52    1                                              

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Chris Lang                    1:56.18    2                                              
  5    Jonathan Kaplan               1:58.13    1                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ted Bradley                   4:51.61    2                                              
  6    Alan Ribeiro                  5:03.56    1                                              

Event 22 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   338.18    9                                              
  3    Josh Edelman                   269.33    3                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Justin Betts                  2:05.83    3                                              
  4    Wickus Nienaber               2:10.30    2                                              
  5    Tal Stricker                  2:10.88    1                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team C                  3:06.48    4                                              
       1) Matt Carmen
       2) Devin Crock
       3) Michael Averett
       4) Nnamnse Ammons


FLORIDA 169, FLORIDA STATE 119
11/16/2001, GAINESVILLE, FL

Event 2 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Louis Gagnet                   302.85    4                                              
  4    Josh Edelman                   247.73    2                                              

Event 4 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  3:24.04    2                                              
       1) Steven Forson
       2) Wickus Nienaber
       3) Devin Crock
       4) Nnamnse Ammons

Event 6 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Andrew Skaggs                10:05.91    2                                              
  6    Sky Hoagland                 10:08.63    1                                              

Event 8 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Alan Ribeiro                  1:44.45    2                                              
  5    Michael Averett               1:45.19    1                                              

Event 10 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Devin Crock                     51.40    4                                              
  4    Steven Forson                   54.06    2                                              

Event 12 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber                 57.25    9                                              
  4    Justin Betts                    58.75    2                                              
  5    Tal Stricker                    59.31    1                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Rich Cowling                  1:53.70    3                                              
  4    Matt Wheeler                  1:56.02    2                                              

Event 16 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Nnamnse Ammons                  21.07    3                                              
  4    Matt Carmen                     21.21    2                                              
  5    Mike Paulus                     21.41    1                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Nnamnse Ammons                  47.33    2                                              
  5    Matt Carmen                     47.39    1                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Jonathan Kaplan               1:56.34    3                                              
  4    Chris Lang                    1:57.45    2                                              
  5    Michael Clarke                1:59.39    1                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Wickus Nienaber               2:05.68    3                                              
  4    Tal Stricker                  2:09.21    2                                              
  5    Justin Betts                  2:10.03    1                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ted Bradley                   4:43.14    4                                              
  3    Alan Ribeiro                  4:44.23    3                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Devin Crock                     49.51    9                                              
  5    Michael Averett                 52.08    1                                              

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Louis Gagnet                   299.92    4                                              
  4    Josh Edelman                   246.15    2                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rich Cowling                  1:53.48    9                                              
  6    Justin Betts                  1:59.62    1                                              

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:06.74    4                                              
       1) Nnamnse Ammons
       2) Matt Carmen
       3) Devin Crock
       4) Michael Averett


FLORIDA STATE 132, INDIAN RIVER CC 89
11/17/2001, Orlando, Fl

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:33.91   11                                              
       1) Steven Forson
       2) Wickus Nienaber
       3) Devin Crock
       4) Nnamnse Ammons
  3    Relay Team B                  1:36.43    2                                              
       1) Chris Lang
       2) Justin Betts
       3) Richie Armond
       4) Joey Marshburn

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Andrew Skaggs                10:10.20    4                                              
  3    Sky Hoagland                 10:15.08    3                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alan Ribeiro                  1:43.27    9                                              
  4    Rich Cowling                  1:46.16    2                                              
  5    Ted Bradley                   1:47.34    1                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Matt Carmen                     21.46    4                                              
  3    Mike Paulus                     21.48    3                                              
  4    Nnamnse Ammons                  21.50    2                                              

Event 10 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michael Clarke                4:13.55    9                                              
  2    Jonathan Kaplan               4:13.72    4                                              
  4    Matt Wheeler                  4:17.49    2                                              

Event 12 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   303.65    9                                              
  2    Josh Edelman                   286.80    4                                              

Event 14 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Devin Crock                     49.69    9                                              
  4    Michael Averett                 52.99    2                                              
  5    Andrew Castro                   54.24    1                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Mike Paulus                     47.05    3                                              
  4    Joey Marshburn                  47.17    2                                              
  5    Matt Carmen                     47.36    1                                              

Event 18 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Steven Forson                   52.95    9                                              
  3    Chris Lang                      54.96    3                                              
  4    Michael Clarke                  55.75    2                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Rich Cowling                  4:45.89    4                                              
  3    Ted Bradley                   4:46.26    3                                              
  4    Andrew Skaggs                 4:58.91    2                                              

Event 22 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   311.95    9                                              
  2    Josh Edelman                   287.60    4                                              

Event 24 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber                 57.94    9                                              
  2    Tal Stricker                    58.93    4                                              
  4    Justin Betts                  1:00.91    2                                              

Event 26 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:24.35    4                                              
       1) Nnamnse Ammons
       2) Wickus Nienaber
       3) Matt Carmen
       4) Mike Paulus
  3    Relay Team B                  1:25.78    2                                              
       1) Devin Crock
       2) Joey Marshburn
       3) Michael Averett
       4) Kellen Bailey


GEORGIA INVITATIONAL, 4th place
12/02/2001, November 30-December 2, 2001, Athens, Ga

Event 2 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:20.78   34                                              
       1) Nnamnse Ammons
       2) Mike Paulus
       3) Matt Carmen
       4) Wickus Nienaber
  8    Relay Team B                  1:22.80   22                                              
       1) Devin Crock
       2) Joey Marshburn
       3) Tal Stricker
       4) Michael Averett

Event 6 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Justin Betts                  1:49.91   16                                              
  6    Tal Stricker                  1:50.86   13                                              
 16    Rich Cowling                  1:53.26    1                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nnamnse Ammons                  20.25   20                                              
  3    Wickus Nienaber                 20.57   16                                              
  6    Mike Paulus                     20.69   13                                              
  7    Matt Carmen                     20.88   12                                              
 10    Joey Marshburn                  20.89    7                                              

Event 10 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Louis Gagnet                   501.00   16                                              
  8    Josh Edelman                   445.60   11                                              

Event 12 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team A                  3:19.99   30                                              
       1) Steven Forson
       2) Wickus Nienaber
       3) Devin Crock
       4) Nnamnse Ammons
  9    Relay Team B                  3:22.40   18                                              
       1) Rich Cowling
       2) Tal Stricker
       3) Richie Armond
       4) Matt Carmen

Event 14 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team A                  1:30.46   30                                              
       1) Devin Crock
       2) Justin Betts
       3) Michael Averett
       4) Nnamnse Ammons
  5    Relay Team B                  1:31.23   28                                              
       1) Steven Forson
       2) Wickus Nienaber
       3) Joey Marshburn
       4) Matt Carmen

Event 18 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  8    Devin Crock                     48.75   11                                              
 13    Richie Armond                   49.94    4                                              
 15    Michael Averett                 50.45    2                                              

Event 20 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 14    Alan Ribeiro                  1:42.16    3                                              
 15    Michael Averett               1:41.76    2                                              

Event 22 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Wickus Nienaber                 54.86   17                                              
  6    Tal Stricker                    55.56   13                                              
  7    Justin Betts                    55.65   12                                              

Event 24 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 14    Devin Crock                     51.35    3                                              

Event 26 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Louis Gagnet                   284.65   16                                              
  9    Josh Edelman                   256.80    9                                              

Event 28 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Relay Team A                  6:54.11   18                                              
       1) Matt Carmen
       2) Michael Averett
       3) Alan Ribeiro
       4) Ted Bradley
 13    Relay Team B                  7:15.42    8                                              
       1) Chris Lang
       2) Kellen Bailey
       3) Andrew Skaggs
       4) Sky Hoagland

Event 30 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 14    Andrew Skaggs                16:23.61    3                                              
 15    Sky Hoagland                 16:35.33    2                                              

Event 32 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 15    Chris Lang                    1:54.01    2                                              

Event 34 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Nnamnse Ammons                  45.23   16                                              
 11    Michael Averett                 45.67    6                                              
 13    Matt Carmen                     46.00    4                                              

Event 36 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Tal Stricker                  1:59.68   17                                              
  4    Wickus Nienaber               2:01.34   15                                              
  5    Justin Betts                  2:01.45   14                                              

Event 38 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Matt Wheeler                  1:50.05   15                                              

Event 40 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  4    Louis Gagnet                   432.05   15                                              

Event 42 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:00.63   34                                              
       1) Matt Carmen
       2) Nnamnse Ammons
       3) Michael Averett
       4) Joey Marshburn
  8    Relay Team B                  3:04.64   22                                              
       1) Mike Paulus
       2) Devin Crock
       3) Tal Stricker
       4) Wickus Nienaber


FLORIDA STATE 162, FLORIDA ATLANTIC 121
01/12/2002, TALLAHASSEE, FL

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ted Bradley                   9:45.44    4                                              
  4    Andrew Skaggs                10:00.16    2                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alan Ribeiro                  1:43.08    9                                              
  2    Michael Averett               1:44.92    4                                              
  5    Mike Paulus                   1:47.22    1                                              

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Devin Crock                     50.64    9                                              
  3    Chris Lang                      52.59    3                                              
  4    Steven Forson                   53.61    2                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber                 57.23    9                                              
  3    Tal Stricker                    58.00    3                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Wheeler                  1:51.85    9                                              
  4    Rich Cowling                  1:58.95    2                                              
  5    Jonathan Kaplan               2:01.81    1                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Joey Marshburn                  20.88    9                                              
  2    Nnamnse Ammons                  20.89    4                                              
  3    Mike Paulus                     21.29    3                                              

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   198.80    9                                              
  2    Josh Edelman                   185.70    4                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mike Paulus                     46.96    9                                              
  2    Nnamnse Ammons                  47.12    4                                              
  3    Matt Carmen                     47.82    3                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Chris Lang                    1:53.01    9                                              
  3    Michael Clarke                1:55.11    3                                              
  4    Justin Betts                  1:56.84    2                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tal Stricker                  2:04.85    9                                              
  2    Wickus Nienaber               2:05.00    4                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alan Ribeiro                  4:42.06    9                                              
  3    Ted Bradley                   4:45.42    3                                              
  5    Andrew Skaggs                 4:53.03    1                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Devin Crock                     51.07    9                                              
  2T   Joey Marshburn                  51.47    3.50                                           
  4    Matt Wheeler                    52.16    2                                              

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   207.10    9                                              
  3    Josh Edelman                   178.15    3                                              

Event 30 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Justin Betts                  4:06.65    9                                              
  2    Michael Clarke                4:08.53    4                                              
  3    Rich Cowling                  4:14.67    3                                              


ALABAMA 160, FLORIDA STATE 138
01/25/2002, TALLAHASSEE, FL

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:31.34   11                                              
       1) Devin Crock
       2) Wickus Nienaber
       3) Joey Marshburn
       4) Nnamnse Ammons
  3    Relay Team B                  1:33.44    2                                              
       1) Steven Forson
       2) Justin Betts
       3) Michael Averett
       4) Matt Carmen

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Ted Bradley                   9:42.77    3                                              
  4    Andrew Skaggs                 9:59.55    2                                              
  5    Sky Hoagland                 10:11.64    1                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Alan Ribeiro                  1:42.59    2                                              
  5    Michael Averett               1:44.60    1                                              

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Devin Crock                     50.51    4                                              
  4    Chris Lang                      53.00    2                                              
  5    Steven Forson                   53.21    1                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber                 56.31    9                                              
  3    Justin Betts                    57.65    3                                              
  4    Tal Stricker                    57.94    2                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Rich Cowling                  1:52.82    4                                              
  3    Matt Wheeler                  1:53.27    3                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nnamnse Ammons                  20.57    9                                              
  2    Joey Marshburn                  20.87    4                                              
  3    Mike Paulus                     20.93    3                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Joey Marshburn                  46.25    4                                              
  5    Mike Paulus                     46.43    1                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Chris Lang                    1:54.72    2                                              
  5    Michael Clarke                1:55.48    1                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber               2:02.74    9                                              
  2    Justin Betts                  2:04.90    4                                              
  3    Tal Stricker                  2:05.33    3                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alan Ribeiro                  4:38.64    4                                              
  6    Ted Bradley                   4:51.14    1                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Devin Crock                     49.39    4                                              
  5    Michael Averett                 52.42    1                                              

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Louis Gagnet                   308.40    4                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Justin Betts                  1:52.50    9                                              
  4    Rich Cowling                  1:54.75    2                                              
  5    Tal Stricker                  1:56.05    1                                              

Event 32 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:21.92   11                                              
       1) Joey Marshburn
       2) Wickus Nienaber
       3) Mike Paulus
       4) Nnamnse Ammons
  3    Relay Team B                  1:25.38    2                                              
       1) Matt Carmen
       2) Devin Crock
       3) Michael Averett
       4) Tal Stricker


FLORIDA STATE 128, LOUISIANA STATE 109
02/02/2002, BATON ROUGE, LA, Tri-Meet

Event 2 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:21.51    4                                              
       1) Devin Crock
       2) Wickus Nienaber
       3) Joey Marshburn
       4) Mike Paulus

Event 4 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Andrew Skaggs                16:37.76    3                                              
  5    Ted Bradley                  16:54.68    1                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alan Ribeiro                  1:41.89    4                                              
  4    Michael Averett               1:42.79    2                                              
  5    Wickus Nienaber               1:42.98    1                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nnamnse Ammons                  20.91    9                                              
  2    Mike Paulus                     20.92    4                                              
  3    Joey Marshburn                  20.93    3                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Justin Betts                  1:52.88    9                                              
  2    Rich Cowling                  1:53.16    4                                              
  3    Tal Stricker                  1:54.12    3                                              

Event 12 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Louis Gagnet                   290.55    4                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Devin Crock                   1:51.96    9                                              
  2    Matt Wheeler                  1:52.43    4                                              
  3    Rich Cowling                  1:53.98    3                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nnamnse Ammons                  45.85    9                                              
  2    Joey Marshburn                  46.01    4                                              
  4    Matt Carmen                     46.26    2                                              

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Michael Clarke                1:53.96    3                                              
  4    Chris Lang                    1:54.41    2                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alan Ribeiro                  4:39.91    4                                              
  4    Ted Bradley                   4:41.68    2                                              

Event 22 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   335.85    9                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber               2:02.99    9                                              
  2    Justin Betts                  2:04.27    4                                              
  4    Tal Stricker                  2:05.25    2                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:03.30   11                                              
       1) Devin Crock
       2) Mike Paulus
       3) Michael Averett
       4) Nnamnse Ammons


FLORIDA STATE 181, LOUISIANA-MONROE 38
02/02/2002, Tri-Meet

Event 2 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:21.51    4                                              
       1) Devin Crock
       2) Wickus Nienaber
       3) Joey Marshburn
       4) Mike Paulus

Event 4 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Andrew Skaggs                16:37.76    3                                              
  5    Ted Bradley                  16:54.68    1                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alan Ribeiro                  1:41.89    4                                              
  4    Michael Averett               1:42.79    2                                              
  5    Wickus Nienaber               1:42.98    1                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nnamnse Ammons                  20.91    9                                              
  2    Mike Paulus                     20.92    4                                              
  3    Joey Marshburn                  20.93    3                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Justin Betts                  1:52.88    9                                              
  2    Rich Cowling                  1:53.16    4                                              
  3    Tal Stricker                  1:54.12    3                                              

Event 12 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Louis Gagnet                   290.55    4                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Devin Crock                   1:51.96    9                                              
  2    Matt Wheeler                  1:52.43    4                                              
  3    Rich Cowling                  1:53.98    3                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nnamnse Ammons                  45.85    9                                              
  2    Joey Marshburn                  46.01    4                                              
  4    Matt Carmen                     46.26    2                                              

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Michael Clarke                1:53.96    3                                              
  4    Chris Lang                    1:54.41    2                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alan Ribeiro                  4:39.91    4                                              
  4    Ted Bradley                   4:41.68    2                                              

Event 22 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   335.85    9                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber               2:02.99    9                                              
  2    Justin Betts                  2:04.27    4                                              
  4    Tal Stricker                  2:05.25    2                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:03.30   11                                              
       1) Devin Crock
       2) Mike Paulus
       3) Michael Averett
       4) Nnamnse Ammons


ACC CHAMPIONSHIP, 4th place
03/02/2002, February 28-March 2, 2002, College Park, Md

Event 1 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:19.98   34                                              
       1) Nnamnse Ammons
       2) Joey Marshburn
       3) Matt Carmen
       4) Wickus Nienaber

Event 3 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Justin Betts                  1:48.83   13                                              
 11    Tal Stricker                  1:49.69    6                                              

Event 4 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Wickus Nienaber                 20.48   13                                              
  7    Joey Marshburn                  20.56   12                                              
  9    Matt Carmen                     20.47    9                                              
 10    Nnamnse Ammons                  20.48    7                                              
 11    Mike Paulus                     20.52    6                                              

Event 5 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   309.40   20                                              

Event 7 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:29.19   40                                              
       1) Devin Crock
       2) Justin Betts
       3) Joey Marshburn
       4) Nnamnse Ammons

Event 9 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Devin Crock                     48.03   17                                              
  9    Michael Averett                 49.73    9                                              

Event 11 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Justin Betts                    54.29   17                                              
  8    Tal Stricker                    55.25   11                                              
  9    Wickus Nienaber                 55.46    9                                              
 12    Chris Brosche                   56.80    5                                              

Event 12 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 10    Devin Crock                     50.38    7                                              

Event 13 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Relay Team A                  6:46.32   24                                              
       1) Alan Ribeiro
       2) Matt Carmen
       3) Mike Paulus
       4) Ted Bradley

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4T   Nnamnse Ammons                  44.91   14.50                                           
  4T   Matt Carmen                     44.91   14.50                                           
  6    Joey Marshburn                  45.10   13                                              
 11    Mike Paulus                     45.71    6                                              

Event 17 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Justin Betts                  2:00.11   14                                              
  6    Tal Stricker                  2:00.36   13                                              
 10    Wickus Nienaber               2:01.69    7                                              

Event 19 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Louis Gagnet                   560.95   20                                              

Event 20 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  2:59.19   34                                              
       1) Joey Marshburn
       2) Mike Paulus
       3) Matt Carmen
       4) Nnamnse Ammons


NCAA CHAMPIONSHIP
03/30/2002, March 28-30, 2002, Athens, Ga

Event 3 - 200-Yard Individual Medley
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 40    Justin Betts                  1:50.20                                                   

Event 5 - One-Meter Diving
============================================
Place  Name                            Score
============================================
 28    Louis Gagnet                   262.65                                                   

Event 11 - 100-Yard Breaststroke
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 24    Justin Betts                    55.26                                                   

Event 13 - Three-Meter Diving
============================================
Place  Name                            Score
============================================
 18    Louis Gagnet                   503.55                                                   

Event 18 - 200-Yard Breaststroke
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 34    Justin Betts                  2:03.19                                                   

Event 20 - Platform Diving
============================================
Place  Name                            Score
============================================
 17    Louis Gagnet                   432.25                                                   


2002 EOY Stats

Nnamnse Ammons Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 50-Yard Freestyle 3 3.00 10/13/2001 MIAMI 100-Yard Freestyle 3 3.00 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/19/2001 MARYLAND 50-Yard Freestyle 1 9.00 10/19/2001 MARYLAND 100-Yard Freestyle 1 9.00 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/20/2001 JAMES MADISON 50-Yard Freestyle 1 9.00 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/02/2001 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 1 9.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/03/2001 CLEMSON 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/03/2001 CLEMSON 50-Yard Freestyle 1 9.00 11/03/2001 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/16/2001 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 3 0.50 11/16/2001 FLORIDA 50-Yard Freestyle 3 3.00 11/16/2001 FLORIDA 100-Yard Freestyle 4 2.00 11/16/2001 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 50-Yard Freestyle 4 2.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 50-Yard Freestyle 1 20.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 4 7.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 4 7.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 100-Yard Freestyle 3 16.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 2 4.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/25/2002 ALABAMA 50-Yard Freestyle 1 9.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/02/2002 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 1 9.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 1 9.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 10 7.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 1 10.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 4T 14.50 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 237.00 Richie Armond Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/03/2001 CLEMSON 400-Yard Medley Relay 3 0.50 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 3 0.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 9 4.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 100-Yard Butterfly 13 4.00 9.50 Michael Averett Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Freestyle 2 4.00 10/13/2001 MIAMI 100-Yard Freestyle 2 4.00 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/19/2001 MARYLAND 200-Yard Freestyle 4 2.00 10/19/2001 MARYLAND 100-Yard Freestyle 3T 2.50 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/20/2001 JAMES MADISON 200-Yard Freestyle 3 3.00 10/20/2001 JAMES MADISON 100-Yard Freestyle 1 9.00 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/02/2001 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 1 9.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 1 9.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/03/2001 CLEMSON 200-Yard Freestyle 3 3.00 11/03/2001 CLEMSON 100-Yard Freestyle 5 2.00 11/03/2001 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/16/2001 FLORIDA 200-Yard Freestyle 5 1.00 11/16/2001 FLORIDA 100-Yard Butterfly 5 1.00 11/16/2001 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 100-Yard Butterfly 4 2.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 8 5.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 4 7.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 100-Yard Butterfly 15 2.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle 15 2.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 9 4.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 100-Yard Freestyle 11 6.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 2 4.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Freestyle 5 1.00 01/25/2002 ALABAMA 100-Yard Butterfly 5 1.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 02/02/2002 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 4 2.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Butterfly 9 9.00 120.00 Kellen Bailey Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 13 2.00 6.25 Justin Betts Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Individual Medley 2 4.00 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Breaststroke 3 3.00 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Medley Relay 3 0.50 10/19/2001 MARYLAND 200-Yard Individual Medley 2 4.00 10/19/2001 MARYLAND 200-Yard Breaststroke 2 4.00 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Medley Relay 3 0.50 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Individual Medley 2 4.00 10/20/2001 JAMES MADISON 200-Yard Breaststroke 2 4.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 3 3.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 4 2.00 11/03/2001 CLEMSON 400-Yard Medley Relay 3 0.50 11/03/2001 CLEMSON 200-Yard Individual Medley 2 4.00 11/03/2001 CLEMSON 200-Yard Breaststroke 3 3.00 11/16/2001 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 4 2.00 11/16/2001 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 5 1.00 11/16/2001 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 6 1.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 100-Yard Breaststroke 4 2.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Individual Medley 3 16.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 4 7.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 100-Yard Breaststroke 7 12.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Breaststroke 5 14.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Backstroke 4 2.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 400-Yard Individual Medley 1 9.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/25/2002 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 3 3.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 2 4.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 1 9.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 200-Yard Individual Medley 1 9.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 200-Yard Breaststroke 2 4.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Individual Medley 6 13.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 1 10.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 2 17.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Breaststroke 5 14.00 03/30/2002 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Individual Medley 40 0.00 03/30/2002 NCAA CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 24 0.00 03/30/2002 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Breaststroke 34 0.00 189.75 Jeff Boatright Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Butterfly 2 4.00 10/13/2001 MIAMI 500-Yard Freestyle 4 2.00 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Medley Relay 3 0.50 10/19/2001 MARYLAND 200-Yard Butterfly 4 2.00 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Medley Relay 3 0.50 10/20/2001 JAMES MADISON 200-Yard Butterfly 3 3.00 12.00 Ted Bradley Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 1000-Yard Freestyle 2 4.00 10/13/2001 MIAMI 500-Yard Freestyle 3 3.00 10/19/2001 MARYLAND 1000-Yard Freestyle 5 2.00 10/19/2001 MARYLAND 500-Yard Freestyle 5 2.00 10/20/2001 JAMES MADISON 1000-Yard Freestyle 6 1.00 10/20/2001 JAMES MADISON 500-Yard Freestyle 4 2.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 5 2.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 6 1.00 11/03/2001 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 5 2.00 11/03/2001 CLEMSON 500-Yard Freestyle 4 2.00 11/16/2001 FLORIDA 500-Yard Freestyle 2 4.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle 5 1.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 500-Yard Freestyle 3 3.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 9 4.50 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 3 3.00 01/25/2002 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 3 3.00 01/25/2002 ALABAMA 500-Yard Freestyle 6 1.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 1650-Yard Freestyle 5 1.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 4 2.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 7 6.00 53.50 Chris Brosche Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 12 5.00 5.00 Matt Carmen Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/13/2001 MIAMI 50-Yard Freestyle 2 4.00 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/19/2001 MARYLAND 50-Yard Freestyle 4 2.00 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/02/2001 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 3 3.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 2 4.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/03/2001 CLEMSON 50-Yard Freestyle 3 3.00 11/03/2001 CLEMSON 100-Yard Freestyle 6 1.00 11/03/2001 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/16/2001 FLORIDA 50-Yard Freestyle 4 2.00 11/16/2001 FLORIDA 100-Yard Freestyle 5 1.00 11/16/2001 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 50-Yard Freestyle 2 4.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 100-Yard Freestyle 5 1.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 50-Yard Freestyle 7 12.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 9 4.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 5 7.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 9 4.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 100-Yard Freestyle 13 4.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 3 3.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 02/02/2002 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 4 2.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 9 9.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 7 6.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 4T 14.50 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 141.00 Andrew Castro Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Medley Relay 2 1.00 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Butterfly 3 3.00 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Medley Relay 3 0.50 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 100-Yard Butterfly 5 1.00 6.50 Michael Clarke Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/19/2001 MARYLAND 1000-Yard Freestyle 6 1.00 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Medley Relay 3 0.50 10/20/2001 JAMES MADISON 200-Yard Backstroke 2 4.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 5 1.00 11/16/2001 FLORIDA 200-Yard Backstroke 5 1.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 400-Yard Individual Medley 1 9.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 100-Yard Backstroke 4 2.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Backstroke 3 3.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 400-Yard Individual Medley 2 4.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Backstroke 5 1.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 200-Yard Backstroke 3 3.00 29.50 Rich Cowling Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Individual Medley 1 9.00 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Backstroke 1 9.00 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/19/2001 MARYLAND 200-Yard Individual Medley 1 9.00 10/19/2001 MARYLAND 200-Yard Backstroke 4 2.00 10/20/2001 JAMES MADISON 200-Yard Butterfly 1 9.00 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/02/2001 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 2 4.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 4 2.00 11/03/2001 CLEMSON 200-Yard Individual Medley 4 2.00 11/03/2001 CLEMSON 200-Yard Butterfly 3 3.00 11/16/2001 FLORIDA 200-Yard Butterfly 3 3.00 11/16/2001 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 1 9.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle 4 2.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 500-Yard Freestyle 2 4.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Individual Medley 16 1.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 9 4.50 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 4 2.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 400-Yard Individual Medley 3 3.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Butterfly 2 4.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 4 2.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 200-Yard Individual Medley 2 4.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 200-Yard Butterfly 3 3.00 96.50 Devin Crock Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/19/2001 MARYLAND 100-Yard Freestyle 3T 2.50 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/20/2001 JAMES MADISON 100-Yard Freestyle 2 4.00 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/02/2001 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 3 3.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/03/2001 CLEMSON 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/03/2001 CLEMSON 200-Yard Butterfly 5 1.00 11/03/2001 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/16/2001 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 3 0.50 11/16/2001 FLORIDA 100-Yard Backstroke 2 4.00 11/16/2001 FLORIDA 100-Yard Butterfly 1 9.00 11/16/2001 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 100-Yard Butterfly 1 9.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 8 5.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 4 7.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 4 7.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 100-Yard Butterfly 8 11.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 100-Yard Backstroke 14 3.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 8 5.50 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Backstroke 1 9.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 1 9.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/25/2002 ALABAMA 100-Yard Backstroke 2 4.00 01/25/2002 ALABAMA 100-Yard Butterfly 2 4.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 02/02/2002 LOUISIANA STATE 400-Yard Medley Relay 2 1.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 200-Yard Butterfly 1 9.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 1 10.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Butterfly 2 17.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Backstroke 10 7.00 171.00 Josh Edelman Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI One-Meter Diving 6 1.00 10/13/2001 MIAMI Three-Meter Diving 5 1.00 10/19/2001 MARYLAND One-Meter Diving 2 4.00 10/19/2001 MARYLAND Three-Meter Diving 2 4.00 10/20/2001 JAMES MADISON One-Meter Diving 2 4.00 10/20/2001 JAMES MADISON Three-Meter Diving 2 4.00 11/02/2001 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 2 4.00 11/02/2001 GEORGIA TECH One-Meter Diving 2 4.00 11/03/2001 CLEMSON One-Meter Diving 4 2.00 11/03/2001 CLEMSON Three-Meter Diving 3 3.00 11/16/2001 FLORIDA One-Meter Diving 4 2.00 11/16/2001 FLORIDA Three-Meter Diving 4 2.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC One-Meter Diving 2 4.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC Three-Meter Diving 2 4.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL Three-Meter Diving 8 11.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL One-Meter Diving 9 9.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 2 4.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 3 3.00 70.00 Steven Forson Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/03/2001 CLEMSON 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/16/2001 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 3 0.50 11/16/2001 FLORIDA 100-Yard Backstroke 4 2.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 100-Yard Backstroke 1 9.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 4 7.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 5 7.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Backstroke 4 2.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/25/2002 ALABAMA 100-Yard Backstroke 5 1.00 33.25 Louis Gagnet Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI One-Meter Diving 4 2.00 10/13/2001 MIAMI Three-Meter Diving 2 4.00 10/19/2001 MARYLAND One-Meter Diving 1 9.00 10/19/2001 MARYLAND Three-Meter Diving 1 9.00 10/20/2001 JAMES MADISON One-Meter Diving 1 9.00 10/20/2001 JAMES MADISON Three-Meter Diving 1 9.00 11/02/2001 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 1 9.00 11/02/2001 GEORGIA TECH One-Meter Diving 1 9.00 11/03/2001 CLEMSON One-Meter Diving 1 9.00 11/03/2001 CLEMSON Three-Meter Diving 1 9.00 11/16/2001 FLORIDA One-Meter Diving 2 4.00 11/16/2001 FLORIDA Three-Meter Diving 2 4.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC One-Meter Diving 1 9.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC Three-Meter Diving 1 9.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL Three-Meter Diving 3 16.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL One-Meter Diving 3 16.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL Platform Diving 4 15.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 1 9.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 1 9.00 01/25/2002 ALABAMA Three-Meter Diving 2 4.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE One-Meter Diving 2 4.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE Three-Meter Diving 1 9.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 1 20.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 1 20.00 03/30/2002 NCAA CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 28 0.00 03/30/2002 NCAA CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 18 0.00 03/30/2002 NCAA CHAMPIONSHIP Platform Diving 17 0.00 226.00 Sky Hoagland Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 1000-Yard Freestyle 3 3.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 6 1.00 11/03/2001 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 6 1.00 11/16/2001 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 6 1.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 1000-Yard Freestyle 3 3.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 13 2.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 1650-Yard Freestyle 15 2.00 01/25/2002 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 5 1.00 14.00 Jonathan Kaplan Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Individual Medley 3 3.00 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Backstroke 2 4.00 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Individual Medley 3 3.00 10/20/2001 JAMES MADISON 200-Yard Backstroke 4 2.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 4 2.00 11/03/2001 CLEMSON 200-Yard Backstroke 5 1.00 11/16/2001 FLORIDA 200-Yard Backstroke 3 3.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 400-Yard Individual Medley 2 4.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 5 1.00 23.00 Chris Lang Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Medley Relay 2 1.00 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Backstroke 3 3.00 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Medley Relay 3 0.50 10/19/2001 MARYLAND 200-Yard Backstroke 3 3.00 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/20/2001 JAMES MADISON 200-Yard Backstroke 3 3.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 2 4.00 11/03/2001 CLEMSON 400-Yard Medley Relay 3 0.50 11/03/2001 CLEMSON 200-Yard Backstroke 4 2.00 11/16/2001 FLORIDA 200-Yard Backstroke 4 2.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 100-Yard Backstroke 3 3.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 13 2.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Backstroke 15 2.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Backstroke 3 3.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Backstroke 1 9.00 01/25/2002 ALABAMA 100-Yard Backstroke 4 2.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Backstroke 4 2.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 200-Yard Backstroke 4 2.00 47.25 Joey Marshburn Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Medley Relay 2 1.00 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/02/2001 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 100-Yard Freestyle 4 2.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 8 5.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 50-Yard Freestyle 10 7.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 5 7.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 1 9.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 2T 3.50 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/25/2002 ALABAMA 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/25/2002 ALABAMA 100-Yard Freestyle 2 4.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/02/2002 LOUISIANA STATE 400-Yard Medley Relay 2 1.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 3 3.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 2 4.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 7 12.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 1 10.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 6 13.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 121.75 Wickus Nienaber Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Medley Relay 2 1.00 10/13/2001 MIAMI 50-Yard Freestyle 1 9.00 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Breaststroke 1 9.00 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/19/2001 MARYLAND 50-Yard Freestyle 3 3.00 10/19/2001 MARYLAND 200-Yard Breaststroke 1 9.00 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/20/2001 JAMES MADISON 50-Yard Freestyle 2 4.00 10/20/2001 JAMES MADISON 200-Yard Breaststroke 1 9.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 2 4.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 2 4.00 11/03/2001 CLEMSON 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/03/2001 CLEMSON 50-Yard Freestyle 2 4.00 11/03/2001 CLEMSON 200-Yard Breaststroke 4 2.00 11/16/2001 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 3 0.50 11/16/2001 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 1 9.00 11/16/2001 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 3 3.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 100-Yard Breaststroke 1 9.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 50-Yard Freestyle 3 16.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 4 7.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 5 7.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 100-Yard Breaststroke 2 17.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Breaststroke 4 15.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 8 5.50 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Breaststroke 2 4.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/25/2002 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 1 9.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/02/2002 LOUISIANA STATE 400-Yard Medley Relay 2 1.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 5 1.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 200-Yard Breaststroke 1 9.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 6 13.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 9 9.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Breaststroke 10 7.00 251.25 Mike Paulus Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Freestyle 3 3.00 10/13/2001 MIAMI 100-Yard Freestyle 1 9.00 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Medley Relay 3 0.50 10/20/2001 JAMES MADISON 50-Yard Freestyle 4 2.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 3 3.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/03/2001 CLEMSON 400-Yard Medley Relay 3 0.50 11/16/2001 FLORIDA 50-Yard Freestyle 5 1.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 50-Yard Freestyle 3 3.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 100-Yard Freestyle 3 3.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 50-Yard Freestyle 6 13.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 8 5.50 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 5 1.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 3 3.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/25/2002 ALABAMA 50-Yard Freestyle 3 3.00 01/25/2002 ALABAMA 100-Yard Freestyle 5 1.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/02/2002 LOUISIANA STATE 400-Yard Medley Relay 2 1.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 2 4.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 11 6.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 7 6.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 11 6.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 115.25 Alan Ribeiro Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Freestyle 1 9.00 10/13/2001 MIAMI 500-Yard Freestyle 1 9.00 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/19/2001 MARYLAND 200-Yard Freestyle 1 9.00 10/19/2001 MARYLAND 500-Yard Freestyle 6 1.00 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/20/2001 JAMES MADISON 1000-Yard Freestyle 5 2.00 10/20/2001 JAMES MADISON 500-Yard Freestyle 2 4.00 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/02/2001 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 2 4.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 3 3.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/03/2001 CLEMSON 200-Yard Freestyle 5 1.00 11/03/2001 CLEMSON 500-Yard Freestyle 6 1.00 11/16/2001 FLORIDA 200-Yard Freestyle 4 2.00 11/16/2001 FLORIDA 500-Yard Freestyle 3 3.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle 1 9.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle 14 3.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 9 4.50 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 1 9.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 1 9.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Freestyle 4 2.00 01/25/2002 ALABAMA 500-Yard Freestyle 2 4.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 2 4.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 2 4.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 7 6.00 107.25 Andrew Skaggs Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 1000-Yard Freestyle 4 2.00 11/16/2001 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 5 2.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 1000-Yard Freestyle 2 4.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 500-Yard Freestyle 4 2.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 13 2.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 1650-Yard Freestyle 14 3.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 1000-Yard Freestyle 4 2.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 5 1.00 01/25/2002 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 4 2.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 1650-Yard Freestyle 3 3.00 23.00 Tal Stricker Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Breaststroke 2 4.00 10/13/2001 MIAMI 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/19/2001 MARYLAND 200-Yard Individual Medley 5 1.00 10/19/2001 MARYLAND 200-Yard Breaststroke 4 2.00 10/19/2001 MARYLAND 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/20/2001 JAMES MADISON 200-Yard Freestyle 5 1.00 10/20/2001 JAMES MADISON 200-Yard Breaststroke 3 3.00 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/03/2001 CLEMSON 200-Yard Breaststroke 5 1.00 11/16/2001 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 5 1.00 11/16/2001 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 4 2.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 100-Yard Breaststroke 2 4.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 8 5.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Individual Medley 6 13.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 9 4.50 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 100-Yard Breaststroke 6 13.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Breaststroke 2 17.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 8 5.50 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Breaststroke 3 3.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Breaststroke 1 9.00 01/25/2002 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 4 2.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 3 3.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 5 1.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 02/02/2002 LOUISIANA STATE 200-Yard Individual Medley 3 3.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 200-Yard Breaststroke 4 2.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Individual Medley 11 6.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 8 11.00 03/02/2002 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Breaststroke 6 13.00 133.00 Matt Wheeler Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2001 MIAMI 200-Yard Butterfly 1 9.00 10/19/2001 MARYLAND 200-Yard Butterfly 2 4.00 10/20/2001 JAMES MADISON 400-Yard Individual Medley 4 2.00 10/20/2001 JAMES MADISON 200-Yard Butterfly 2 4.00 11/02/2001 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 1 9.00 11/03/2001 CLEMSON 200-Yard Butterfly 2 4.00 11/16/2001 FLORIDA 200-Yard Butterfly 4 2.00 11/17/2001 INDIAN RIVER CC 400-Yard Individual Medley 4 2.00 12/02/2001 GEORGIA INVITATIONAL 200-Yard Butterfly 4 15.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 1 9.00 01/12/2002 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 4 2.00 01/25/2002 ALABAMA 200-Yard Butterfly 3 3.00 02/02/2002 LOUISIANA STATE 200-Yard Butterfly 2 4.00 69.00