Florida State Men's Swimming & Diving - 2007-08 Year In Review

Florida State Men's Swimming & Diving - 2007-08 Year In Review

Coaching Staff
Neil Harper, Head Coach
Alex Braunfeld, Assistant Coach
Jesse Collins, Strength and Conditioning
Patrick Jeffrey, Divers
Liz Klink, Assistant Coach
Andy Robins, Associate Head Coach
Wyn Saunier, Graduate Assistant

Click here for team picture

Click here to see indivual mug shots
2007-08 Men's & Women's Swimming & Diving


2007-08 Florida State Signees/Newcomers

Scott Baker, 6-4, FS, Lake Mary

Robby Hayes, 6-0, FL-IM, Alpharetta, GA

Rob Holderness, 5-10, BR-IM, Somerset, England

Ian Rowe, 5-9, FS-IM, Towson, MD

Jon Rubritz, 6-0, FS-FL, York, PA

Matt Shead, 6-4, BR, Kent, England


2007-08 Roster - By Name

L
T                                          PY
R Name                  Pos     Hgt   Cl   Ltr  Hometown (Prior School)
-------------------------------------------------------------------------------------------
* Sergey Babakhin       BK      5-8   Fr        Tallahassee (Rickards)
* Scott Baker           FS      6-4   Jr        Lake Mary (Lake Mary/Indian River CC)
  Jarryd Botha          BK-FR   6-6   Sr   ***  Worcester, South Africa (Paul Roos Gymnasium)
* Dan Bradford          FS      6-8   So        Rockledge (Rockledge)
* Brendan Burke         FL-BK   5-11  Sr   **   West Des Moines, IA (Valley)
  Ed Denton             FS      6-1   Sr   ***  Maidenhead, England (Millfield School)
* Scott Derner          D       5-11  Jr   **   Grapevine, TX (Colleyville Heritage)
* Shawn Erickson        FS      6-3   So   *    Tallahassee (Chiles)
* Dan Frebel            D       5-10  Jr   **   Fort Wayne, IN (Homestead)
* Nick Graves           FS      5-10  So   *    Lexington, KY (Sayre)
* Matt Hammond          FS      6-2   Sr   ***  Daytona Beach (Spruce Creek)
* Robby Hayes           FL-IM   6-0   Fr        Alpharetta, GA (Marist School)
* Rob Holderness        BR-IM   5-10  Fr        Somerset, England (Millfield School)
* Jimmy Holway          FS      6-0   Jr   **   Gulf Breeze (Gulf Breeze)
* Terry Horner          D       5-6   So   *    Orlando (Lyman)
* Billy Jamerson        BR-FS   6-0   Sr   ***  Savannah, GA (Sandy Creek)
* Lloyd Owens           FS      6-1   So   *    Oviedo (Oviedo)
  Robert Padgett        BK-IM   5-11  So   *    Greensboro, NC (Lucy Ragsdale)
* Ian Powell            BK-FL   5-8   Sr   ***  Guernsey, Channel Islands (Millfield School)
* Michael Rice          FL-IM   5-11  Sr-R **   North Miami (Miami Country Day/Florida)
* Ian Rowe              FS-IM   5-9   Fr        Towson, MD (Towson)
* Jon Rubritz           FS-FL   6-0   Fr        York, PA (Dover Area)
* Matt Shead            BR      6-4   Fr        Kent, England (Millfield School)
  Matthew Skinner       BR-FL   6-3   So        Pensacola (Gulf Breeze)
* Corey Swanson         FS      6-0   So   *    Tampa (Sickles)
* Scott Thacker         BR      6-1   So   *    Lynchburg, VA (Jefferson Forest)
* Alex Tilbrook         D       6-2   Sr   ***  Largo (Osceola)
* David Toffaletti      FS      6-1   So   *    Charlotte, NC (Butler)
  Kyle Young            FS      6-2   Sr   ***  Oviedo (Oviedo)

2007-08 All-Americans

Name                     NCAA Championships
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Scott Baker              50-Yard Freestyle (7th)

Nick Graves              1650-Yard Freestyle (10th) - Honorable Mention

Terry Horner             One-Meter Diving (3rd)
                         Three-Meter Diving (16th) - Honorable Mention

Ian Rowe                 1650-Yard Freestyle (14th) - Honorable Mention

All-Americans -  4

2007-08 Schedules and Results

DATE
REF
LOC
OPPONENT
SCORE
10/13
 
A
GEORGIA TECH
Quad Meet
W 166-134
10/13
 
N
CLEMSON
Quad Meet
L 143-151
10/13
 
N
ALABAMA
Quad Meet
W 190-108
10/19
 
H
FLORIDA A&M
Stopped keeping score
W 1-0
11/02
Ref
A
BOSTON COLLEGE W 180-104
11/03
 
A
HARVARD
Tri Meet
W 123-120
11/03
 
N
ARMY
Tri Meet, Cambride, MA
W 178-65
11/18
 
N
GEORGIA TECH INVITE
November 16-18, 2007, Atlanta, GA
1st Place
11/20
 
A
FLORIDA L 88-155
01/05
 
N
UNC-WILMINGTON
Jacksonville, FL
W 144-87
01/11
 
H
LOUISIANA STATE L 113-187
01/12
 
H
FLORIDA A&M W 123-70
01/25
 
A
SOUTH CAROLINA W 169-131
01/26
 
A
CLEMSON L 126-174
02/08
 
H
FLORIDA ATLANTIC W 178-98
02/09
 
A
AUBURN L 106-190
02/22
 
N
ACC MEN'S DIVING
February 21-22, 2008, Atlanta, Ga
 
03/01
Ref
N
ACC
February 27-March 1, 2008, Atlanta, Ga
3rd Place
03/16
 
N
ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS
March 13-16, 2008, Auburn, Al
 
03/29
Ref
N
NCAA
March 27-29, 2008, Federal Way, WA
21st Place
                Overall   Home    Away   Neutral
------------------------------------------------
FSU RECORD IS   10- 5     3- 1     4- 3     3- 1


2008 ATLANTIC COAST CONFERENCE RESULTS
 1  VIRGINIA              833
 2  NORTH CAROLINA        560
 3  FLORIDA STATE         524
 4  GEORGIA TECH          375
 5  VIRGINIA TECH         363
 6  CLEMSON               346
 7  NORTH CAROLINA STATE  302
 8  MARYLAND              235
 9  DUKE                  110
10  BOSTON COLLEGE         68
11  MIAMI                  44

FLORIDA STATE 166, GEORGIA TECH 134
10/13/2007, ATLANTA, GA, Quad Meet

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Swimming And Diving Goes 5-1 At Quad Meet.

Seventh ranked Seminole women sweep all three teams to begin season 3-0.

ATLANTA, GA - Florida State swimming and diving began their season in style combining to go 5-1 in a quad meet against Alabama, Clemson and Georgia Tech in Atlanta, Ga.

The No. 7 Seminole women defeated all three teams handily to begin the season 3-0 overall, 2-0 in the ACC. The men beat Alabama and Georgia Tech with their only defeat coming against Clemson by eight points.

"I think we swam well, I'm excited with how we competed," said head coach Neil Harper. "We wanted to come to Georgia Tech and have a great experience and we did."

The star for the seventh ranked Seminole women was freshman Lowri Tynan. The newcomer from Wrexham, Clwyd, Wales was victorious 11 times in the four events she participated in including a sweep in the 100 breast (1:03.79) and 200 breast (2:21.04). Freshman Holly Mills also made an instant impact winning the 200 back in a time of 2:01.93. Distance swimmer, junior Caroline Robertson won the 500 free (4:57.07) and finished second in the 1000 free (10:12.68). Sophomore Kylsie Grimes led a dominating Seminole performance in the 200 free with a winning time of 1:51.79. Florida State took four out of the five top spots in the event including the top three.

"Top to bottom our team did really well," said Harper. "Caroline Robertson did a great job in the distance events and our freshman started out really strong."

On the men's side, defending one meter NCAA Champion sophomore Terry Horner began his title defense with a victory on the one meter board (388.85) and a second place finish on the three meter (310.40). In the pool it was junior Scott Baker who stood out with nine victories in his four events. The junior college transfer from Indian River Community College swept the 100 free (45.48) and took home two wins in the 50 free (20.55). The 15th ranked Seminoles also had an impressive one-two-three finish in the 200 breast with sophomore Scott Thacker getting the victory with a time of 2:05.64. Sophomore Nick Graves won the 1000 free (9:21.97) and finished second in the 500 free (4:35.67).

"I thought that Scott Baker was really strong," said Harper. "Our breaststroke events were solid and in the distance evens Nick Graves and Ian Rowe did great."

Next up for the Seminoles is a home meet, with the men and women taking on Florida A&M and the women also facing conference foe Miami.

Event 2 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:23.39   11                                              
       1) Ian Powell
       2) Billy Jamerson
       3) Corey Swanson
       4) Scott Baker
  7    Relay Team B                  3:29.76                                                   
       1) Brendan Burke
       2) Scott Thacker
       3) Michael Rice
       4) Robby Hayes

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nick Graves                   9:21.97    9                                              
  2    Ian Rowe                      9:22.06    4                                              
  8    Shawn Erickson                9:42.21                                                   

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Jimmy Holway                  1:43.91    1                                              
  9    Dan Bradford                  1:45.52                                                   
 11    David Toffaletti              1:46.15                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ian Powell                      51.78    2                                              
 14    Brendan Burke                   55.16                                                   

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Billy Jamerson                  56.40    4                                              
  3    Matt Shead                      56.80    3                                              
  5    Scott Thacker                   57.17    1                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Ian Powell                    1:53.88    3                                              
 10    Michael Rice                  1:57.79                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Scott Baker                     20.55    4                                              
  7    Dan Bradford                    21.38                                                   
  8    Robby Hayes                     21.43                                                   

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   388.85    9                                              
  4    Scott Derner                   273.10    2                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     45.48    9                                              
 10    Jimmy Holway                    47.88                                                   
 12    Robby Hayes                     48.07                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ian Powell                    1:53.59    2                                              
  8    Ian Rowe                      1:53.98                                                   
 14    Shawn Erickson                2:01.23                                                   

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                 2:05.64    9                                              
  2    Rob Holderness                2:06.22    4                                              
  3    Billy Jamerson                2:06.54    3                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Nick Graves                   4:35.67    4                                              
  3    Ian Rowe                      4:37.79    3                                              
  5    Shawn Erickson                4:42.57    1                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Corey Swanson                   51,48    1                                              
  8    Michael Rice                    52.11                                                   
 10    Brendan Burke                   52.65                                                   

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Terry Horner                   310.40    4                                              
  3    Scott Derner                   289.45    3                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Matt Shead                    1:55.80    2                                              
  6    Rob Holderness                1:56.57                                                   
  8    Corey Swanson                 1:57.02                                                   

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  3:07.11    2                                              
       1) Jimmy Holway
       2) Corey Swanson
       3) Matt Hammond
       4) Scott Baker
  7    Relay Team B                  3:12.06                                                   
       1) Dan Bradford
       2) Brendan Burke
       3) Michael Rice
       4) David Toffaletti


CLEMSON 151, FLORIDA STATE 143
10/13/2007, Quad Meet

Event 2 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:23.39   11                                              
       1) Ian Powell
       2) Billy Jamerson
       3) Corey Swanson
       4) Scott Baker
  7    Relay Team B                  3:29.76                                                   
       1) Brendan Burke
       2) Scott Thacker
       3) Michael Rice
       4) Robby Hayes

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nick Graves                   9:21.97    9                                              
  2    Ian Rowe                      9:22.06    4                                              
  8    Shawn Erickson                9:42.21                                                   

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Jimmy Holway                  1:43.91    1                                              
  9    Dan Bradford                  1:45.52                                                   
 11    David Toffaletti              1:46.15                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ian Powell                      51.78    2                                              
 14    Brendan Burke                   55.16                                                   

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Billy Jamerson                  56.40    4                                              
  3    Matt Shead                      56.80    3                                              
  5    Scott Thacker                   57.17    1                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Ian Powell                    1:53.88    3                                              
 10    Michael Rice                  1:57.79                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Scott Baker                     20.55    4                                              
  7    Dan Bradford                    21.38                                                   
  8    Robby Hayes                     21.43                                                   

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   388.85    9                                              
  4    Scott Derner                   273.10    2                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     45.48    9                                              
 10    Jimmy Holway                    47.88                                                   
 12    Robby Hayes                     48.07                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ian Powell                    1:53.59    2                                              
  8    Ian Rowe                      1:53.98                                                   
 14    Shawn Erickson                2:01.23                                                   

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                 2:05.64    9                                              
  2    Rob Holderness                2:06.22    4                                              
  3    Billy Jamerson                2:06.54    3                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Nick Graves                   4:35.67    4                                              
  3    Ian Rowe                      4:37.79    3                                              
  5    Shawn Erickson                4:42.57    1                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Corey Swanson                   51,48    1                                              
  8    Michael Rice                    52.11                                                   
 10    Brendan Burke                   52.65                                                   

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Terry Horner                   310.40    4                                              
  3    Scott Derner                   289.45    3                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Matt Shead                    1:55.80    2                                              
  6    Rob Holderness                1:56.57                                                   
  8    Corey Swanson                 1:57.02                                                   

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  3:07.11    2                                              
       1) Jimmy Holway
       2) Corey Swanson
       3) Matt Hammond
       4) Scott Baker
  7    Relay Team B                  3:12.06                                                   
       1) Dan Bradford
       2) Brendan Burke
       3) Michael Rice
       4) David Toffaletti


FLORIDA STATE 190, ALABAMA 108
10/13/2007, Quad Meet

Event 2 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:23.39   11                                              
       1) Ian Powell
       2) Billy Jamerson
       3) Corey Swanson
       4) Scott Baker
  7    Relay Team B                  3:29.76                                                   
       1) Brendan Burke
       2) Scott Thacker
       3) Michael Rice
       4) Robby Hayes

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nick Graves                   9:21.97    9                                              
  2    Ian Rowe                      9:22.06    4                                              
  8    Shawn Erickson                9:42.21                                                   

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Jimmy Holway                  1:43.91    1                                              
  9    Dan Bradford                  1:45.52                                                   
 11    David Toffaletti              1:46.15                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ian Powell                      51.78    2                                              
 14    Brendan Burke                   55.16                                                   

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Billy Jamerson                  56.40    4                                              
  3    Matt Shead                      56.80    3                                              
  5    Scott Thacker                   57.17    1                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Ian Powell                    1:53.88    3                                              
 10    Michael Rice                  1:57.79                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Scott Baker                     20.55    4                                              
  7    Dan Bradford                    21.38                                                   
  8    Robby Hayes                     21.43                                                   

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   388.85    9                                              
  4    Scott Derner                   273.10    2                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     45.48    9                                              
 10    Jimmy Holway                    47.88                                                   
 12    Robby Hayes                     48.07                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ian Powell                    1:53.59    2                                              
  8    Ian Rowe                      1:53.98                                                   
 14    Shawn Erickson                2:01.23                                                   

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                 2:05.64    9                                              
  2    Rob Holderness                2:06.22    4                                              
  3    Billy Jamerson                2:06.54    3                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Nick Graves                   4:35.67    4                                              
  3    Ian Rowe                      4:37.79    3                                              
  5    Shawn Erickson                4:42.57    1                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Corey Swanson                   51,48    1                                              
  8    Michael Rice                    52.11                                                   
 10    Brendan Burke                   52.65                                                   

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Terry Horner                   310.40    4                                              
  3    Scott Derner                   289.45    3                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Matt Shead                    1:55.80    2                                              
  6    Rob Holderness                1:56.57                                                   
  8    Corey Swanson                 1:57.02                                                   

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  3:07.11    2                                              
       1) Jimmy Holway
       2) Corey Swanson
       3) Matt Hammond
       4) Scott Baker
  7    Relay Team B                  3:12.06                                                   
       1) Dan Bradford
       2) Brendan Burke
       3) Michael Rice
       4) David Toffaletti


FLORIDA STATE 1, FLORIDA A&M 0
10/19/2007, TALLAHASSEE, FL, Stopped keeping score

From the FSU Website, seminoles.com.

Horner Breaks School Record As Seminoles Sweep Miami and FAMU.

Seminole swimmers and divers dominate for the second consecutive week.

TALLAHASSEE, FL - Terry Horner's not going to give up his National Championship quietly. The sophomore from Orlando, Fla. set a new school record and broke the 400 point mark for the first time in his career on the 1 meter board with a score of 400.75 as Florida State defeated Florida A&M and Miami on Friday afternoon.

"Last weekend at Georgia Tech he had a great performance and this weekend he topped it," said diving coach Patrick Jeffrey. "Having your best score and breaking the school record at the second dual meet of the year; and he's not even in diving shape yet, we're very pleased with that and we're looking forward to a huge year for him."

Horner, the defending NCAA champion on the 1m board, also won the three meter competition with a score of 387.60 leading Florida State to three wins in the four diving events. Sophomore Katie Sirounis (Indian Harbor Beach, Fla.) was victorious on the one meter board (262.20) as the Seminoles went toe-to-toe with one of the best diving programs in the country.

"Miami traditionally is one of the premier diving teams in the country," said Jeffrey. "Winning three out of four diving events is really exciting."

In the pool, both the men's and women's teams were impressive, winning all but two races during the meet. The result is even more impressing considering the amount of work the Seminoles are putting in at practice.

"We knew that after the Georgia Tech meet that this would be another week in which we needed to get another hard week of practice in," said head Coach Neil Harper. "It looks like we worked hard and really stepped up the game in training which we did."

On the men's side, sophomore Scott Thacker swept the breaststroke events. The Lynchburg, Va. native won the 100 breast (56.78) and the 200 breast in a time of 2:08.52. Reigning ACC Performer of the Week Scott Baker (Lake Mary, Fla.) won the 50 free in a time of 20.65. Seniors Matt Hammond (100 free), and Ian Powell (200 free) and Mike Rice (butterfly) all took home event victories as well. Sophomores Shawn Erickson (Tallahassee, Fla.) and Lloyd Owens (Oviedo, Fla.) both won events. Erickson was victorious in the 400 IM (4:09.34) while Owens won the 500 free (4:49.80). Freshmen Ian Rowe (200 back) and Mat Shead (100 back) round out the event winners for the men.

"Scott Thacker and Scott Baker both looked good in their events," said Harper. "We mixed it up in some events on the guy's side and I don't feel like we wasted a spot. The guy's team did well."

On the women's side four Seminoles won two events. Junior Georgia Holderness (Butleigh, Somerset, England) won the 200 free (1:51.74) and 500 free in a time of 4:58.32. Freshmen Lowri Tynan and C.J. Hendry both swept their respective events. Tynan (Wrexham, Clwyd, Wales) won the 100 breast (1:05.34) and 200 breast (2:22.04) while Hendry (Evans, Ga.) won the 100 back (57.21) and tied freshman Holly Mills for the 200 back victory in a time of 2:02.33. Another freshman, Brittany Selts (Miami, Fla.) was victorious in the 100 fly (57.00) and the 50 (23.78). Senior Lindsay Kenney (200 fly) and junior Caroline Robertson (1000 free) rounded out event winners on the women's side.

"Top to bottom, the sprint group, the distance group we're stepping it up," said Harper. "I applaud all of the hard work and the work ethic and the team spirit that they have."

The Florida State men will have the week off from competition while the women travel to the SMU Invitational in Dallas, Tx. on October 26-27.

Event 2 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Shead                      54.08    9                                              
  2    Robby Hayes                     55.27    4                                              
  3    Ian Rowe                        55.30    3                                              

Event 4 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                   56.78    9                                              
  2    Billy Jamerson                  58.43    4                                              
  3    Rob Holderness                  59.87    3                                              

Event 6 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Powell                      50.44    4                                              
  3    Michael Rice                    51.96    3                                              
  4    Brendan Burke                   52.41    2                                              

Event 10 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Powell                    1:43.79    9                                              
  2    Matt Hammond                  1:44.57    4                                              
  3    Jon Rubritz                   1:48.79    3                                              

Event 12 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     20.65    9                                              
  2    Jimmy Holway                    21.62    4                                              
  3    Billy Jamerson                  21.82    3                                              

Event 14 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Shawn Erickson                4:09.34    9                                              
  2    Rob Holderness                4:11.37    4                                              
  3    Nick Graves                   4:12.89    3                                              

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   400.75    9                                              
  4    Dan Frebel                     336.40    2                                              
  5    Scott Derner                   227.40    1                                              

Event 18 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michael Rice                  1:57.01    9                                              
  2    Corey Swanson                 1:57.85    4                                              
  3    Robby Hayes                   1:58.78    3                                              

Event 20 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Hammond                    47.51    9                                              
  3    David Toffaletti                48.33    3                                              
  4    Brendan Burke                   48.66    2                                              

Event 22 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                      1:57.53    9                                              
  2    Shawn Erickson                2:03.44    4                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Lloyd Owens                   4:49.80    9                                              

Event 26 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   387.60    9                                              
  3    Scott Derner                   314.85    3                                              
  4    Dan Frebel                     278.95    2                                              

Event 28 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                 2:08.52    9                                              
  2    Rob Holderness                2:09.82    4                                              
  3    Matt Shead                    2:09.85    3                                              

Event 30 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team B                  3:11.01   11                                              
       1) Scott Baker
       2) Jimmy Holway
       3) Dan Bradford
       4) David Toffaletti
  2    Relay Team A                  3:12.49    4                                              
       1) Billy Jamerson
       2) Matt Hammond
       3) Brendan Burke
       4) Ian Powell


FLORIDA STATE 180, BOSTON COLLEGE 104
11/02/2007, CHESTNUT HILL, MA

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:34.95   11                                              
       1) Ian Powell
       2) Billy Jamerson
       3) Michael Rice
       4) Matt Hammond
  2    Relay Team B                  1:37.73    4                                              
       1) Corey Swanson
       2) Matt Shead
       3) Brendan Burke
       4) David Toffaletti

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Shawn Erickson                9:48.11    9                                              
  3    Rob Holderness               10:05.28    3                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                   1:42.82    9                                              
  2    Ian Powell                    1:44.13    4                                              
  3    Nick Graves                   1:46.31    3                                              

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                        54.40    9                                              
  5    Brendan Burke                   56.00    1                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                   56.78    9                                              
  2    Billy Jamerson                  57.37    4                                              
  3    David Toffaletti              1:03.72    3                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michael Rice                  1:57.04    9                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     20.26    9                                              
  2    Robby Hayes                     21.73    4                                              
  3    Corey Swanson                   21.89    3                                              

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   352.20    9                                              
  2    Scott Derner                   298.35    4                                              
  3    Dan Frebel                     277.73    3                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jimmy Holway                    48.06    9                                              
  2    Matt Hammond                    48.47    4                                              
  3    Dan Bradford                    48.50    3                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                      1:54.46    9                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                2:07.88    9                                              
  2    Matt Shead                    2:08.28    4                                              
  3    Shawn Erickson                2:17.02    3                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                      4:41.02    9                                              
  2    Nick Graves                   4:41.66    4                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michael Rice                    52.53    9                                              
  2    Jimmy Holway                    53.56    4                                              
  3    Lloyd Owens                     54.52    3                                              

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Scott Derner                   310.58    9                                              
  2    Dan Frebel                     281.63    4                                              
  3    Terry Horner                   223.88    3                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Powell                    1:54.58    9                                              
  2    Robby Hayes                   1:57.46    4                                              
  3    Shawn Erickson                2:00.39    3                                              

Event 32 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:21.79   11                                              
       1) Michael Rice
       2) David Toffaletti
       3) Matt Shead
       4) Lloyd Owens
  2    Relay Team B                  1:25.67    4                                              
       1) Billy Jamerson
       2) Matt Hammond
       3) Jimmy Holway
       4) Scott Baker


FLORIDA STATE 123, HARVARD 120
11/03/2007, CAMBRIDGE, MA, Tri Meet

From the FSU Website, seminoles.com.

Seminole Swimming And Diving Finish Trip To Boston 6-0.

Diver Terry Horner breaks a school record for the second time this season as Florida State beats Boston College, Harvard and Army.

BOSTON, MA/CAMBRIDGE, MA- In an 18 hour span on Friday and Saturday the Florida State swimming and diving team defeated three teams to finish the weekend 6-0.

On Friday night the No. 24 ranked Seminole men defeated Boston College 180-104 while the No. 21 ranked women beat the Eagles 177-115. On Saturday morning the FSU men squeaked by Harvard 123-120 and beat Army 178-65. The women defeated the Crimson 136.5-106.5 and the Cadets 178-65.

Sophomore diver Terry Horner (Orlando, Fla.) once again broke his own school record on the one-meter board with a score of 405.75 on Saturday. The FSU men's divers swept both diving events on Saturday with Horner and junior Scott Derner tying for first on the three-meter board (324.35). Junior Scott Baker (Lake Mary, Fla.) also had an outstanding weekend winning the 50 free at both meets with his fastest time being Friday night (20.26).

On the women's side, freshman Holly Mills (Ruislip, Middlesex, England) once again swam a NCAA "B" cut time in the 200 backstroke with a time of 2:00.72. Mills also won the 200 free in a time of 1:50.59. Senior Abbie King (Brunswick, ME) swept the 50 free (23.86) and 100 free (51.38) on Saturday. The Seminoles were able to wrap up the meet when freshman Lowri Tynan (Wrexham, Clwyd, Wales) won the 200 breast (2:19.17).

Florida State will be off this week before returning to the pool on November 16 at the Georgia Tech Invitational in Atlanta, Ga.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:32.33   11                                              
       1) Ian Powell
       2) Billy Jamerson
       3) Corey Swanson
       4) Scott Baker
  3    Relay Team B                  1:36.09    2                                              
       1) Brendan Burke
       2) Scott Thacker
       3) Michael Rice
       4) Robby Hayes

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Rowe                      9:19.64    4                                              
  3    Nick Graves                   9:22.25    3                                              
  6    Shawn Erickson                9:37.76                                                   

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Dan Bradford                  1:44.36    1                                              
  6    Jimmy Holway                  1:44.59                                                   
  7    David Toffaletti              1:45.60                                                   

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     20.33    9                                              
  2    Matt Hammond                    20.98    4                                              
  4    Robby Hayes                     21.27    2                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Corey Swanson                 1:55.27    3                                              
  4    Matt Shead                    1:55.37    2                                              
  8    Rob Holderness                1:57.52                                                   

Event 12 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1T   Terry Horner                   324.35    6.50                                           
  1T   Scott Derner                   324.35    6.50                                           
  3    Dan Frebel                     299.25    3                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Powell                    1:51.59    9                                              
  4    Michael Rice                  1:55.61    2                                              
  9    Brendan Burke                 2:02.92                                                   

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     45.68    9                                              
  4    Matt Hammond                    47.05    2                                              
  5    Jimmy Holway                    47.12    1                                              

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Powell                    1:50.61    4                                              
  5    Ian Rowe                      1:53.86    1                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Nick Graves                   4:38.39    2                                              
  5    Ian Rowe                      4:40.74    1                                              
  8    Shawn Erickson                4:44.18                                                   

Event 22 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   405.75    9                                              
  2    Dan Frebel                     309.60    4                                              
  3    Scott Derner                   284.80    3                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Scott Thacker                 2:04.48    3                                              
  4    Billy Jamerson                2:05.55    2                                              
  5    Rob Holderness                2:06.75    1                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:07.55    4                                              
       1) Jimmy Holway
       2) Matt Hammond
       3) Corey Swanson
       4) Brendan Burke
  3    Relay Team B                  3:07.69    2                                              
       1) David Toffaletti
       2) Michael Rice
       3) Robby Hayes
       4) Dan Bradford


FLORIDA STATE 178, ARMY 65
11/03/2007, Tri Meet, Cambride, MA

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:32.33   11                                              
       1) Ian Powell
       2) Billy Jamerson
       3) Corey Swanson
       4) Scott Baker
  3    Relay Team B                  1:36.09    2                                              
       1) Brendan Burke
       2) Scott Thacker
       3) Michael Rice
       4) Robby Hayes

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Rowe                      9:19.64    4                                              
  3    Nick Graves                   9:22.25    3                                              
  6    Shawn Erickson                9:37.76                                                   

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Dan Bradford                  1:44.36    1                                              
  6    Jimmy Holway                  1:44.59                                                   
  7    David Toffaletti              1:45.60                                                   

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     20.33    9                                              
  2    Matt Hammond                    20.98    4                                              
  4    Robby Hayes                     21.27    2                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Corey Swanson                 1:55.27    3                                              
  4    Matt Shead                    1:55.37    2                                              
  8    Rob Holderness                1:57.52                                                   

Event 12 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1T   Terry Horner                   324.35    6.50                                           
  1T   Scott Derner                   324.35    6.50                                           
  3    Dan Frebel                     299.25    3                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Powell                    1:51.59    9                                              
  4    Michael Rice                  1:55.61    2                                              
  9    Brendan Burke                 2:02.92                                                   

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     45.68    9                                              
  4    Matt Hammond                    47.05    2                                              
  5    Jimmy Holway                    47.12    1                                              

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Powell                    1:50.61    4                                              
  5    Ian Rowe                      1:53.86    1                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Nick Graves                   4:38.39    2                                              
  5    Ian Rowe                      4:40.74    1                                              
  8    Shawn Erickson                4:44.18                                                   

Event 22 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   405.75    9                                              
  2    Dan Frebel                     309.60    4                                              
  3    Scott Derner                   284.80    3                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Scott Thacker                 2:04.48    3                                              
  4    Billy Jamerson                2:05.55    2                                              
  5    Rob Holderness                2:06.75    1                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:07.55    4                                              
       1) Jimmy Holway
       2) Matt Hammond
       3) Corey Swanson
       4) Brendan Burke
  3    Relay Team B                  3:07.69    2                                              
       1) David Toffaletti
       2) Michael Rice
       3) Robby Hayes
       4) Dan Bradford


GEORGIA TECH INVITE, 1st place
11/18/2007, November 16-18, 2007, Atlanta, GA

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Swimming And Diving Sweep Georgia Tech Invitational.

Seminole men and women combine to swim 19 NCAA "B" qualifying times.

Nov. 18, 2007

ATLANTA, GA - Florida State swimming and diving finished off an impressive weekend taking home first place on both the men's and women's side of the Georgia Tech Invitational in Atlanta, Ga.

The No. 21 ranked women dominated its competition scoring 1127 points, more than 300 points ahead of second place LSU, including 16 NCAA "B" qualifying times during the weekend.

The Seminoles scored six more of those times on Sunday beginning with junior Caroline Robertson's (Ocala, Fla.) fourth place finish in the 1650 free (16:51.72). Freshman Holly Mills (Ruislip, Middlesex, England) continued her impressive first season with another qualifying time in the 200 back (1:59.46). Senior Abbie King (Brunswick, Maine) got her first NCAA qualifying time of the season in the 100 free (50.64). After winning the 100 breast and qualifying for NCAA's on Saturday, freshman Lowri Tynan (Wrexham, Clwyd, Wales) duplicated the feat in the 200 breast (2:15.99). Junior Georgia Holderness (Butleigh, Somerset, England) brought home her third NCAA "B" cut from the weekend finishing second in the 200 breast (2:16.86). Finishing off the meet, the team of Tynan, Holderness, freshman Jocelyn Phillips (Napa, Cali.) and King qualified for NCAA's in the 400 free relay touching the wall in 3:23.42.

On the men's side, No.24 Florida State came from behind to pass LSU on Sunday pulling out a 20 point victory over the Tigers. The Seminoles started the day off with a NCAA "B" qualifying time in the 1650 by freshman Ian Rowe (Towson, Md.) as he won the event in a time of 15:12.00. Sophomore Nick Graves (Lexington, Ky.) finished second and also qualified for NCAA's (15:22.15). FSU put the meet away in the 200 breast going one-two-three in the event led by freshman Rob Holderness (Butliegh, Somerset, England) touching the wall in a time of 2:01.83.

Florida State will be back in the pool on Tuesday as the Seminoles travel to Gainesville, Fla. to take on rival Florida.


Florida State Woman Bring Home Six More NCAA Qualifying Times At Georgia Tech Invite.

Seminole men in second place in Atlanta.

Nov. 17, 2007

ATLANTA, GA - Another day another set of NCAA qualifying times for the Florida State swimming and diving team at the Georgia Tech Invitational Saturday. The women's team has a commanding lead scoring 774 points in two days. Their closest competition is second place LSU with 589 points.

The No.21 ranked Seminole women remain in first place in Atlanta, Ga. on the strength of more NCAA "B" qualifying times. In the 200 free FSU took first, second and fourth place with all three Seminoles bringing home NCAA "B" qualifying times beginning with freshman Holly Mills (Ruislip, Middlesex, England) winning time of 1:48.59. Junior Georgia Holderness (Butleigh, Somerset, England) finished second touching the wall in 1:49.02. Freshman Jocelyn Phillips (Napa, Cal.) notched her first career NCAA qualifying time with her fourth place finish (1:50.12).

Freshman Lowri Tynan (Wrexham, Clwyd, Wales) finished first in the 100 breast in a NCAA "B" qualifying time of 1:02.31. The Seminoles finished out the evening taking first and second in the 800 free relay. The team of Phillips, Tynan, Mills and Holderness touched the wall in yet another NCAA "B" qualifying time of 7:20.25.

On the men's side, No. 24 FSU is locked in a battle with LSU. The Tigers lead the Seminoles by 14 points 650-636. Florida State stayed close to LSU thanks in part to a dominating performance in the 100 breast. Senior Billy Jamerson (Savannah, Ga.) won the event with a time of 55.54. Sophomore Scott Thacker (Lynchburg, Va.) finished third (55.84) finished second, freshman Matt Shead (Welling, Kent, England) touched the wall in third (55.86), sophomore Corey Swanson (Tampa, Fla.) finished in sixth (57.33) and freshman Rob Holderness (Butleigh, Somerset, England) rounded out the Seminoles performance in the event with an eighth place finish (58.37). Sophomore Terry Horner (Orlando, Fla.) continued his impressive season once again putting up a personal best and new school record on the one-meter board with a second place finish (410.70).


Florida State Swimming Brings Home NCAA Qualifying Times In Bunches On Day One Of Georgia Tech Invite.

Seminole women in first place after day one, men in second.

Nov. 16, 2007

ATLANTA, GA - Florida State women's swimming and diving took a commanding lead after day one of the Georgia Tech Invitational as the Seminoles swam five NCAA "B" qualifying times. FSU leads second-place LSU 330-264.

The No. 21 ranked women got things started off in the 500 freestyle taking three out of the top four stops including first and second. Freshman Holly Mills (Ruislip, Middlesex, England) collected her third NCAA "B" qualifying time of the season winning the event in a time of 4:51.50. Junior Georgia Holderness (Butleigh, Somerset, England) also swam a NCAA "B" cut time in her second place performance (4:52.96). Junior Caroline Robertson (Ocala, Fla.) round out the NCAA qualifiers in the 500 touching the wall in fourth place in a time of 4:53.59.

In the 200 individual medley, freshman Lowri Tynan (Wrexham, Clwyd, Wales) made her first career NCAA "B" cut with her win in a time of 2:02.80. Florida State finished off day one by finishing second in the 400 medley relay. The team of freshman C.J. Hendry (Evans, Ga.), Tynan, sophomore Tiffany Elias (Phoenix, Az.) and senior Abbie King (Brunswick, Maine) swam a NCAA "B" cut time of 3:44.00.

On the men's side, Florida State finds themselves with 301 points, just two points behind LSU. Freshman Ian Rowe (Towson, MD) notched the No. 24 ranked Seminoles their first NCAA "B" qualifying time in the pool with a second place finish in the 500 free (4:26.70). Seminole sophomore Terry Horner (Orlando, Fla.) took second place on the three-meter board with a score of 367.60. FSU also took the third thru seventh spots in the 200 individual medley.

Day two of the Georgia Tech Invitational will begin Saturday morning at 9:30 with prelims with finals being Saturday evening beginning at 5:30.

                                                                                                                                                                                                   
                     Men - Team Rankings - Through Event 108                                                                                                                                            
  1. Florida State University            928   2. Louisiana State University          908                                                                                                               
  3. North Carolina State                695   4. Georgia Institute of Technolog      618                                                                                                               
  5. Duke University                     360   6. Florida Atlantic University         181                                                                                                               
  7. University of Miami                  98                                                                                                                                                            
Event 2 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:21.90   34                                              
       1) Robby Hayes
       2) Matt Hammond
       3) Jimmy Holway
       4) Scott Baker
  4    Relay Team B                  1:23.63   30                                              
       1) Corey Swanson
       2) Michael Rice
       3) Billy Jamerson
       4) Dan Bradford

Event 4 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Rowe                      4:26.70   17                                              
  5    Nick Graves                   4:30.13   14                                              
 10    Shawn Erickson                4:38.42    7                                              
 18    Jon Rubritz                   4:40.98                                                   
 22    Lloyd Owens                   4:43.84                                                   

Event 6 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Corey Swanson                 1:51.19   16                                              
  4    Matt Shead                    1:52.11   15                                              
  5    Robby Hayes                   1:51.98   14                                              
  6    Ian Powell                    1:53.21   13                                              
  7    Rob Holderness                1:53.40   12                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Scott Baker                     20.20   16                                              
  7    Jimmy Holway                    20.84   12                                              
 11    Matt Hammond                    20.91    6                                              
 15    Michael Rice                    21.25    2                                              
 18    Dan Bradford                    21.03                                                   
 20    Billy Jamerson                  21.16                                                   
 26    Brendan Burke                   21.76                                                   
 37    David Toffaletti                22.12                                                   
 52    Jon Rubritz                     22.56                                                   

Event 10 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Terry Horner                   410.70   17                                              
  9    Scott Derner                   278.15    9                                              

Event 12 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:20.83   34                                              
       1) Ian Powell
       2) Billy Jamerson
       3) Corey Swanson
       4) Scott Baker
  4    Relay Team B                  3:21.59   30                                              
       1) Ian Rowe
       2) Scott Thacker
       3) Michael Rice
       4) Jimmy Holway

Event 14 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  1:31.20   32                                              
       1) Ian Powell
       2) Scott Thacker
       3) Corey Swanson
       4) Scott Baker
  7    Relay Team B                  1:34.40   24                                              
       1) Brendan Burke
       2) Matt Shead
       3) Michael Rice
       4) Matt Hammond

Event 16 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Shawn Erickson                4:02.73   13                                              
  7    Rob Holderness                4:02.78   12                                              
  8    Ian Rowe                      4:05.84   11                                              
 13    Nick Graves                   4:07.65    4                                              

Event 18 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Corey Swanson                   49.76   14                                              
  6    Ian Powell                      50.41   13                                              
  7    Michael Rice                    50.49   12                                              
  9    Robby Hayes                     49.87    9                                              
 12    Jimmy Holway                    50.50    5                                              
 15    Billy Jamerson                  51.39    2                                              
 20    Brendan Burke                   52.07                                                   
 22    Matt Hammond                    52.07                                                   
 32    David Toffaletti                53.12                                                   
 34    Lloyd Owens                     53.29                                                   

Event 20 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Dan Bradford                  1:41.26   16                                              
  6    Jimmy Holway                  1:42.08   13                                              
  9    Scott Baker                   1:41.74    9                                              
 10    David Toffaletti              1:42.25    7                                              
 18    Lloyd Owens                   1:43.25                                                   
 20    Jon Rubritz                   1:44.28                                                   
 23    Matt Hammond                  1:45.31                                                   

Event 22 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Billy Jamerson                  55.54   20                                              
  3    Scott Thacker                   55.84   16                                              
  4    Matt Shead                      55.86   15                                              
  6    Corey Swanson                   57.04   13                                              
  8    Rob Holderness                  57.81   11                                              
 11    Robby Hayes                     58.47    6                                              

Event 24 - 100-Yard Backstroke
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 22    Brendan Burke                   54.59                                                   

Event 26 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Terry Horner                   367.60   17                                              
  7    Scott Derner                   278.05   12                                              

Event 28 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  6:48.48   32                                              
       1) Dan Bradford
       2) Jimmy Holway
       3) David Toffaletti
       4) Scott Baker

Event 30 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                     15:12.00   20                                              
  2    Nick Graves                  15:22.15   17                                              
  6    Shawn Erickson               16:02.64   13                                              

Event 32 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Powell                    1:50.28   17                                              
  5    Ian Rowe                      1:50.78   14                                              

Event 34 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Scott Baker                     45.12   17                                              
  6    Corey Swanson                   46.24   13                                              
  9    Robby Hayes                     45.54    9                                              
 11    Jimmy Holway                    46.35    6                                              
 12    Matt Hammond                    46.56    5                                              
 13    Dan Bradford                    46.68    4                                              
 19    David Toffaletti                47.31                                                   
 30    Lloyd Owens                     48.06                                                   
 32    Brendan Burke                   48.15                                                   
 38    Jon Rubritz                     48.59                                                   

Event 36 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                2:01.83   20                                              
  2    Scott Thacker                 2:01.86   17                                              
  3    Billy Jamerson                2:02.15   16                                              
  6    Matt Shead                    2:05.23   13                                              

Event 38 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Michael Rice                  1:52.42   13                                              
  7    Ian Powell                    1:51.74   12                                              
 15    Shawn Erickson                1:55.57    2                                              

Event 42 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:00.71   34                                              
       1) Robby Hayes
       2) Corey Swanson
       3) Jimmy Holway
       4) Scott Baker
  4    Relay Team B                  3:06.54   30                                              
       1) Michael Rice
       2) Dan Bradford
       3) David Toffaletti
       4) Matt Hammond
 --    Relay Team C                  3:10.58                                                   
       1) Ian Powell
       2) Matt Shead
       3) Brendan Burke
       4) Lloyd Owens


FLORIDA 155, FLORIDA STATE 88
11/20/2007, GAINESVILLE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Swimming And Diving Falls To No. 6 And No. 7 Florida.

FSU women suffer first defeat of the season at the hand of the Gators.

GAINESVILLE, FL - The Florida State swimming and diving team lost to the Florida Gators Tuesday evening in Gainesville Fla. The Seminole men were defeated by the No. 6 Gators 155-88, while the women lost to the seventh ranked team in the country 169-74.

Even in defeat, Florida State had some good swims. On the men's side sophomore Scott Thacker (Lynchburg, Va.) swam a personal best and NCAA "B" qualifying time taking second in the 200 breast touching the wall in a time of 2:00.55. The Seminoles also took first in both the 50 and 100 freestyle events as junior Scott Baker (Lake Mary, Fla.) took the 50 in a time of 20.29 and the 100 (44.78). The Seminoles also swept the diving events as sophomore Terry Horner won the one-meter competition (335.25) and junior Dan Frebel (Fort Wayne, Ind.) won the three-meter (342.30).

The team of freshman Jocelyn Phillips (Napa, Cali.), sophomore Kylsie Grimes (Hartland, Wi.), freshman Holly Mills (Ruislip, Middlesex, England) and senior Abbie King (Brunswick, Maine) won the 400 freestyle relay (3:24.06). Individually, Mills once again recorded two NCAA "B" qualifying times, one in the 200 free (1:48.59) and the second in the 200 back (1:59.01). Junior Caroline Robertson (Ocala, Fla.) qualified for NCAA's in the 500 free (4:52.23) and King qualified in the 100 free (50.86).

Florida State will take a break from competition for the holidays. The Seminoles return to action on January 3 against Penn St. in Naples, Fla.

Event 2 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   335.25    9                                              
  3    Dan Frebel                     265.50    3                                              
  4    Scott Derner                   260.71    2                                              

Event 4 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team B                  3:19.72    4                                              
       1) Ian Powell
       2) Billy Jamerson
       3) Corey Swanson
       4) Scott Baker
  4    Relay Team A                  3:24.64                                                   
       1) Brendan Burke
       2) Scott Thacker
       3) Michael Rice
       4) Matt Hammond

Event 6 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Ian Rowe                      9:21.11    2                                              
  6    Nick Graves                   9:33.52    1                                              
  7    Shawn Erickson                9:43.99                                                   

Event 8 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Dan Bradford                  1:42.71    2                                              
  6    David Toffaletti              1:43.29    1                                              
  7    Lloyd Owens                   1:44.39                                                   
  8X   Jon Rubritz                   1:45.46                                                   

Event 10 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     20.29    9                                              
  3    Matt Hammond                    20.88    3                                              
  5    Jimmy Holway                    21.15    1                                              
  6X   Billy Jamerson                  21.26                                                   

Event 12 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Corey Swanson                 1:52.06    2                                              
  5    Matt Shead                    1:53.66    1                                              
  7    Robby Hayes                   1:54.29                                                   
  8X   Rob Holderness                1:54.93                                                   

Event 14 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Dan Frebel                     342.30    9                                              
  2    Scott Derner                   319.95    4                                              
  3    Terry Horner                   315.90    3                                              

Event 16 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ian Powell                    1:51.03    2                                              
  6    Michael Rice                  1:54.98    1                                              
  7    Shawn Erickson                1:59.35                                                   

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     44.78    9                                              
  6    Jimmy Holway                    46.61    1                                              
  7    Robby Hayes                     47.36                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Ian Powell                    1:54.40    2                                              
  6    Brendan Burke                 2:00.26    1                                              

Event 22 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Ian Rowe                      4:38.81    2                                              
  6    Nick Graves                   4:40.01    1                                              
  7    Shawn Erickson                4:45.61                                                   
  8X   Jon Rubritz                   4:47.24                                                   

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Scott Thacker                 2:00.55    4                                              
  3    Rob Holderness                2:02.09    3                                              
  4    Billy Jamerson                2:04.11    2                                              
  5X   Matt Shead                    2:05.46                                                   

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team B                  3:02.93    4                                              
       1) Robby Hayes
       2) Corey Swanson
       3) Jimmy Holway
       4) Matt Hammond
  4    Relay Team A                  3:07.82                                                   
       1) Michael Rice
       2) David Toffaletti
       3) Dan Bradford
       4) Brendan Burke


FLORIDA STATE 144, UNC-WILMINGTON 87
01/05/2008, Jacksonville, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Swimming And Diving Completes Training Trip With Victory In Jacksonville.

Seminole men and women combine to go 3-0 on Saturday.

JACKSONVILLE, FL - Florida State swimming and diving completed their 10 day training trip on Saturday with the men defeating UNC-Wilmington 130-104 and the women beating North Florida 146-84 and UNC-Wilmington 144-87 in Jacksonville, Fla.

Before squaring off with two teams in Jacksonville, the Seminoles completed their training trip in Naples, Fla. by competing in a pair of exhibition relays at the YMCA. On the men's side freshmen Matt Shead, Rob Holderness and Robby Hayes teamed with sophomore Dan Bradford to compete in the 200 medley relay. On the women's side, senior Stacey Rademacher and freshmen Lowri Tynan, C.J. Hendry and Brittany Selts also competed in the 200 medley relay.

Florida State then traveled north to Jacksonville for Saturday mornings meet. The No. 25 ranked Seminole men got great performances from diver Scott Derner and swimmer Scott Baker. Derner, a junior from Grapevine, Texas swept the one meter and three meter diving competitions with scores of 336 and 372.75 respectively. Meanwhile Baker, a junior from Lake Mary, Fla. continued his great season once again sweeping the sprint events winning the 50 free (21.04) and 100 free (46.42).

For the No. 20 ranked women, diver Katie Sirounis (Indian Harbor Beach, Fla.) and swimmer Tiffany Elias (Phoenix, Ariz.) both won two events a-piece. Sirounis swept the one and three meter diving events with scores of 253.10 and 271.55. Elias won the 200 individual medley (2:08.17) and 200 butterfly (2:05.51).

"Overall I was satisfied with our team," said head coach Neil Harper. "It was a great effort from our kids especially considering that they have been going hard twice a day for the last 10 days."

Florida State will be back in the pool on Friday afternoon when they welcome LSU to Tallahassee at 3:00 p.m.

Event 2 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:30.18   11                                              
       1) Ian Powell
       2) Scott Thacker
       3) Michael Rice
       4) Jimmy Holway
  2    Relay Team B                  3:35.06    4                                              
       1) Corey Swanson
       2) Matt Shead
       3) Brendan Burke
       4) Robby Hayes

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Lloyd Owens                   9:56.59    4                                              
  3    Rob Holderness               10:16.00    3                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Dan Bradford                  1:45.25    9                                              
  2    Matt Shead                    1:46.74    4                                              
  3    Jon Rubritz                   1:48.51    3                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     21.04    9                                              
  3    Jimmy Holway                    21.91    3                                              
  4    Matt Hammond                    22.08    2                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Corey Swanson                 1:56.95    9                                              
  2    Robby Hayes                   1:59.09    4                                              
  5    Scott Thacker                 2:04.04    1                                              

Event 12 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Scott Derner                   372.75    9                                              
  2    Alex Tilbrook                  319.70    4                                              
  3    Dan Frebel                     308.00    3                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Powell                    1:52.15    9                                              
  2    Michael Rice                  1:58.32    4                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     46.42    9                                              
  4    Dan Bradford                    49.03    2                                              
  6    Matt Hammond                    49.39                                                   

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                      1:55.02    9                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Lloyd Owens                   4:46.62    4                                              
  3    Jon Rubritz                   4:54.18    3                                              

Event 22 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Scott Derner                   336.00    9                                              
  2    Dan Frebel                     314.10    4                                              
  4    Terry Horner                   280.80    2                                              
  5X   Alex Tilbrook                  261.20                                                   

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                 2:06.35    9                                              
  2    Rob Holderness                2:11.66    4                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team B                  3:12.37   11                                              
       1) Matt Hammond
       2) Jimmy Holway
       3) Dan Bradford
       4) Matt Shead


LOUISIANA STATE 187, FLORIDA STATE 113
01/11/2008, TALLAHASSEE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Swimming And Diving Loses To LSU.

Tigers sweep Seminoles in front of packed house at the Bobby E. Leach Center Pool.

TALLAHASSEE, FL - The Florida State swimming and diving team lost to the No. 21 and No. 24 ranked LSU Tigers Friday afternoon at the Bobby E. Leach Center Pool. The No. 23 Seminole men were defeated 187-113 while the No. 20 ranked women lost 164.5-135.5.

"We didn't win, but I could see that our kids were fired up and ready to go," said head coach Neil Harper. "This meet is always competitive and I like the fact that these kids hate to lose and they hate to be fatigued and tired, but we'd much rather be tired and losing now to a really good team than trying to win the meet and lose later."

The FSU women trailed for most of the meet, but were able to tie the score at 103.5 after junior Caroline Robertson (Ocala, Fla.) won the 500 free (4:59.78). However, LSU won the next four events to take the victory. Robertson added a win in the 1000 free (10:14.59) to go along with freshman Lowri Tynan's (Wrexham, Clwyd, Wales) win in the 100 breast (1:04.09), sophomore Tiffany Elias's (Phoenix, Ariz.) victory in the 200 butterfly (2:04.63) and junior Georgia Holderness's win in the 200 breast (2:19.67).

On the men's side, divers Dan Frebel and Terry Horner took victories on the three-meter and one-meter board. Frebel (Indianapolis, Ind.) scored a career high of 382.28 points to take the win on the three-meter while defending one-meter National Champion Horner (Orlando, Fla.) won his signature event with a score of 319.65.

"I think Dan [Frebel] is staring to find his rhythm," said diving coach Patrick Jeffrey. "A lot of hard work has gone into it and I have been waiting for it to happen and as a coach sometimes you can tell that all it is going to take is a little confidence and it's going to be right there."

Freshman Ian Rowe (Towson, Maryland) was victorious in the 1000 free (9:18.50) and sophomore Scott Thacker (Lynchburg, Virginia) won the 100 breast, touching the wall in a time of 56.28 to add to the men's victories.

Even in defeat, the Seminoles put on quite a show. Before the meet began the Florida State marching band played the National Anthem and the fight song to pump up the crowd. Harper kept the momentum going after the second break by banging out the warchant on a nearby trashcan.

"It always gets them fired up, they like when I do it," said Harper. "When we're at a home meet, if I can do that for 30 seconds and get the team going, it's always fun."

It will be a quick turnaround for the Seminoles with the team back in the pool Saturday morning at 10:00 a.m. as Florida State takes on Florida A&M, Florida International and Florida Gulf Coast. Before the meet, FSU will honor their 11 seniors for their contributions to the team.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:31.17    4                                              
       1) Ian Powell
       2) Scott Thacker
       3) Corey Swanson
       4) Scott Baker
  4    Relay Team B                  1:34.82                                                   
       1) Sergey Babakhin
       2) Matt Shead
       3) Michael Rice
       4) Robby Hayes

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                      9:18.50    9                                              
  3    Nick Graves                   9:21.60    3                                              
  5    Shawn Erickson                9:37.00    1                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Dan Bradford                  1:42.82    3                                              
  5    Jimmy Holway                  1:44.07    1                                              
  6    Lloyd Owens                   1:46.47                                                   
  7X   Jon Rubritz                   1:46.48                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Sergey Babakhin                 54.25    2                                              
  5    Brendan Burke                   54.74    1                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                   56.28    9                                              
  2    Matt Shead                      57.66    4                                              
  5    Rob Holderness                  58.37    1                                              
  7X   Corey Swanson                   59.23                                                   

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Ian Powell                    1:52.36    3                                              
  5    Michael Rice                  1:54.62    1                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Scott Baker                     20.78    4                                              
  4    Robby Hayes                     21.43    2                                              
  5    Matt Hammond                    21.44    1                                              

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   319.65    9                                              
  2    Dan Frebel                     297.00    4                                              
  5    Scott Derner                   286.80    1                                              
  7X   Alex Tilbrook                  255.15                                                   

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Scott Baker                     46.19    4                                              
  5    Jimmy Holway                    47.46    1                                              
  6    Dan Bradford                    47.69                                                   
  7X   Matt Hammond                    47.79                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Ian Powell                    1:52.67    3                                              
  4    Ian Rowe                      1:54.67    2                                              
  5    Sergey Babakhin               1:54.89    1                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Scott Thacker                 2:04.60    4                                              
  3    Rob Holderness                2:05.29    3                                              
  5    Matt Shead                    2:08.72    1                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Rowe                      4:35.85    4                                              
  5    Nick Graves                   4:38.33    1                                              
  6    Shawn Erickson                4:42.12                                                   
  7X   Lloyd Owens                   4:52.76                                                   

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Michael Rice                    51.61    2                                              
  6    Ian Powell                      51.70    1                                              
  7    Robby Hayes                     52.67                                                   
  8X   Brendan Burke                   52.98                                                   
  9X   Corey Swanson                   52.99                                                   

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Dan Frebel                     382.28    9                                              
  2    Scott Derner                   355.65    4                                              
  4    Alex Tilbrook                  309.38    2                                              
  5X   Terry Horner                   307.95                                                   

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Matt Shead                    1:54.43    3                                              
  5    Rob Holderness                1:56.50    1                                              
  7    Robby Hayes                   1:56.65                                                   
  8X   Corey Swanson                 1:57.72                                                   

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:06.52    4                                              
       1) Jimmy Holway
       2) Dan Bradford
       3) Scott Baker
       4) Matt Hammond
  4    Relay Team B                  3:11.60                                                   
       1) Michael Rice
       2) Brendan Burke
       3) Jon Rubritz
       4) Lloyd Owens


FLORIDA STATE 123, FLORIDA A&M 70
01/12/2008, TALLAHASSEE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Swimming And Diving Go Undefeated On Senior Day.

Seminoles sweep FAMU, FIU and FGC on Saturday morning.

TALLAHASSEE, FL - The Florida State swimming and diving team honored their seniors in the best possible way by beating Florida A&M, Florida International and Florida Gulf Coast Saturday morning at the Bobby E. Leach Center.

"I thought our team did well to rebound after last nights tough meet against LSU," said head coach Neil Harper. "We certainly weren't going to be any fresher, only more tired. We persevered and did what we needed to do."

Florida State's divers once again had an excellent meet. The No. 25 ranked men (8-3, 2-1) and the No. 20 ranked women (13-2, 4-0) swept the diving events with sophomore Terry Horner (Orlando, Fla.) taking the one-meter (368.95), junior Scott Derner (Grapevine, Texas) was victorious on the three-meter (383.75), freshman Katherine Adham (Orlando, Fla.) recorded her first collegiate victory on the one-meter (280.0) and sophomore Katie Sirounis (Indian Harbor Beach, Fla.) rounded out the group with a win on the three-meter with a score of 295.15.

The Seminoles began the meet by honoring their 12 seniors. Arguably the most decorated senior class in Florida State history, this group won the schools first two ACC Championships in 2006 (women) and 2007 (men) and brought home numerous All-American, All-ACC and honor roll accolades.

"Our seniors have been such a big part of our team," said Harper. "They've accomplished a lot in their time here and we are proud of them."

FSU will continue their rigorous training schedule as they prepare for the big events at the end of the season, the ACC and NCAA Championships. Next up for the Seminoles is a road trip to South Carolina to take on the Gamecocks and conference foe Clemson.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:35.27   11                                              
       1) Sergey Babakhin
       2) Rob Holderness
       3) Matt Shead
       4) Robby Hayes

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                   1:44.84    9                                              
  2    Jon Rubritz                   1:47.54    4                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Dan Bradford                    21.54    9                                              
  2    Michael Rice                    21.60    4                                              
  3    Corey Swanson                   21.73    3                                              
  4X   Brendan Burke                   22.21                                                   

Event 10 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Shawn Erickson                4:06.79    9                                              
  2    Rob Holderness                4:07.65    4                                              

Event 12 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   368.95    9                                              
  2    Dan Frebel                     345.85    4                                              
  3    Scott Derner                   311.25    3                                              
  4X   Alex Tilbrook                  301.70                                                   

Event 14 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Lloyd Owens                     53.62    4                                              
  3    Jimmy Holway                    53.77    3                                              
  4    Matt Hammond                    54.75    2                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Corey Swanson                   47.66    9                                              
  2    Ian Powell                     48.35     4                                              
  3    Jon Rubritz                     49.38    3                                              
  4X   Scott Thacker                   50.54                                                   

Event 18 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Shead                      52.23    9                                              
  2    Sergey Babakhin                 53.85    4                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Dan Bradford                  4:55.46    9                                              

Event 22 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Scott Derner                   383.75    9                                              
  2    Alex Tilbrook                  356.70    4                                              
  3    Dan Frebel                     355.50    3                                              

Event 24 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                   56.74    9                                              
  2    Robby Hayes                     59.32    4                                              
  3    Rob Holderness                  59.63    3                                              
  4X   Corey Swanson                 1:01.51                                                   

Event 26 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:25.98   11                                              
       1) Matt Hammond
       2) Brendan Burke
       3) Ian Powell
       4) Michael Rice
  2    Relay Team B                  1:27.82    4                                              
       1) Scott Baker
       2) Lloyd Owens
       3) Dan Bradford
       4) Scott Thacker
  3X   Relay Team C                  1:28.02                                                   
       1) Jimmy Holway
       2) Jon Rubritz
       3) Matt Shead
       4) Shawn Erickson


FLORIDA STATE 169, SOUTH CAROLINA 131
01/25/2008, COLUMBIA, SC

From the FSU Website, seminoles.com.

No. 20/25 Florida State Swimming and Diving Sweeps South Carolina.

Seminole men and women combine for 17 victories against Gamecocks.

COLUMBIA, SC - Florida State swimming and diving made a long day of traveling pay off by sweeping South Carolina Friday evening January 25, in Columbia, S.C. The No. 25 ranked men won 169-131 while the No. 20 ranked women took home a 171.5-128.5 victory.

"I'm really thrilled with the outcome, I wasn't sure what to expect from our team going on the road," FSU head coach Neil Harper said. "South Carolina is a good team and we really swam well as a team. This was a total team effort."

The meet started great for the men and the women with the Seminoles taking the top two spots in the 200 medley relay on both sides. On the men's side it was the team of senior Ian Powell, sophomores Scott Thacker and Corey Swanson and junior Scott Baker winning in a time of 1:32.00. On the women's side it was freshmen C.J. Hendry, Lowri Tynan and seniors Lauren Sparg and Abbie King touching in 1:45.77.

Individually it was Baker once again sweeping the 50 and 100 freestyle events. The Lake Mary, Fla. native finished with times of 20.30 and 45.81 respectively. Freshman Matt Shead and Thacker helped lead Florida State to 1-2-3 finishes in both breaststroke events. Shead won the 100 breast (56.39) while Thacker took home the 200 touching in at 2:04.86. Freshman Ian Rowe and sophomore Nick Graves each took home a distance event. Rowe won the 1000 freestyle in a time of 9:35.02 with the Seminoles finishing 1-2-3 once again while Graves was victorious in the 500 (4:38.13). Rounding out the winners on the men's side Powell took home a victory in the 100 backstroke (51.43).

On the women's side, sophomore Stevi Steinhauer also swept the sprint events with two season-best times. In the 50 free Steinhauer touched in 23.62 and in the 100 free she won with a time of 51.41. Junior Georgia Holderness added a sweep of her own in the breaststroke events. She won the 100 (1:04.17) and 200 (2:16.76) breast helping the Seminoles take a commanding lead. Another Seminole was not to be outdone as Hendry added yet another sweep winning the 100 backstroke (57.75) and 200 back (2:02.69). FSU was able to finish 1-2-3 in both events.

"We had some great individual swims from Stevi [Steinhauer], Scott [Baker] and Georgia [Holderness] as well as many others," said Harper. "We were able to sweep some events starting with the 200 medley and that was really big for us."

Florida State is back in the pool Saturday morning as they visit ACC foe Clemson. The dual with the Tigers will be featured on ACCSelect.com at 11:00 a.m. The quick turnaround is a challenge for FSU, but it's one they will not back down from.

"It certainly isn't an ideal situation, but we don't want to be put in ideal situations right now," Harper said. "We want to go out there and fight and do whatever it takes for us to come out on top."

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:32.00   11                                              
       1) Ian Powell
       2) Scott Thacker
       3) Corey Swanson
       4) Scott Baker
  2    Relay Team B                  1:35.49    4                                              
       1) Sergey Babakhin
       2) Matt Shead
       3) Michael Rice
       4) Matt Hammond

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                      9:35.01    9                                              
  2    Nick Graves                   9:35.33    4                                              
  3    Shawn Erickson                9:43.93    3                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Robby Hayes                   1:43.36    2                                              
  5    Dan Bradford                  1:43.95    1                                              
  6    Jimmy Holway                  1:44.02                                                   
  7X   David Toffaletti              1:46.14                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Powell                      51.47    9                                              
  4    Corey Swanson                   53.62    2                                              
  5    Sergey Babakhin                 53.73    1                                              
  6X   Brendan Burke                   55.25                                                   

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Shead                      56.39    9                                              
  2    Scott Thacker                   57.76    4                                              
  3    Rob Holderness                  58.84    3                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Michael Rice                  1:54.64    4                                              
  5    Ian Powell                    1:57.02    1                                              
  6    Sergey Babakhin               2:02.72                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     20.30    9                                              
  3T   Robby Hayes                     21.74    2.50                                           
  3T   Matt Hammond                    21.74    2.50                                           
  7X   Jimmy Holway                    22.08                                                   

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Terry Horner                   342.00    4                                              
  3    Scott Derner                   319.80    3                                              
  4    Dan Frebel                     301.27    2                                              
  5X   Alex Tilbrook                  280.12                                                   

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     45.81    9                                              
  3    Jimmy Holway                    47.59    3                                              
  4    Dan Bradford                    47.84    2                                              
  8X   Matt Hammond                    49.54                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ian Powell                    1:54.00    2                                              
  5    Sergey Babakhin               1:55.97    1                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                 2:04.86    9                                              
  2    Rob Holderness                2:05.52    4                                              
  3    Matt Shead                    2:08.51    3                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nick Graves                   4:38.13    9                                              
  2    Ian Rowe                      4:38.71    4                                              
  4    Shawn Erickson                4:44.38    2                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Michael Rice                    51.59    3                                              
  4    Corey Swanson                   52.01    2                                              
  6    Brendan Burke                   53.70                                                   

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Dan Frebel                     350.75    4                                              
  3    Scott Derner                   345.83    3                                              
  4    Alex Tilbrook                  322.35    2                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Matt Shead                    1:53.69    3                                              
  4    Robby Hayes                   1:56.43    2                                              
  5    Rob Holderness                1:57.89    1                                              
  7X   Corey Swanson                 1:57.95                                                   

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team B                  3:05.41   11                                              
       1) Dan Bradford
       2) Jimmy Holway
       3) Matt Hammond
       4) Scott Baker
  4    Relay Team A                  3:10.17                                                   
       1) Michael Rice
       2) Brendan Burke
       3) David Toffaletti
       4) Robby Hayes


CLEMSON 174, FLORIDA STATE 126
01/26/2008, CLEMSON, SC

From the FSU Website, seminoles.com.

Seminole Women Swimming And Diving Out Touch Clemson.

Florida State women beat the Tigers by one while the men's team falls.

CLEMSON, SC - The Florida State women's swimming and diving team used it's depth to defeat Clemson on Saturday morning in Clemson, S.C. 150.5-149.5 while the men were defeated by the Tigers 174-126. The win for the women matched Florida State's best win total with 15 and helped the team remain undefeated in the ACC (15-2. 5-0).

"Our backs were against the wall and we faced some adversity and we came through," said FSU head coach Neil Harper. "Halfway through the meet we didn't think we could pull it out, but I challenged the team and we were able to pull through."

The No. 20 ranked Seminole women used a 1-2-3 finish in the 100 butterfly to provide the separation needed to bring home the victory. Senior Lauren Sparg (56.36), freshman C.J. Hendry (56.90) and sophomore Tiffany Elias (57.52) gave Florida State a lead they would never relinquish. Florida State's depth was also on display with the Seminoles earning a number of second and third place finishes. FSU also had clutch performances from diver Katie Sirounis and swimmer Georgia Holderness. The sophomore diver swept the diving events by winning the one-meter event with a career best score of 303.15 and on the three-meter (269.78). Holderness swept the breaststroke events winning the 100 (104.45) and 200 touching the wall in 2:18.39. Junior Caroline Robertson also won an event with her victory in the 500 freestyle (4:57.77).

"We kept getting second third and fourth and couldn't get those victories. The turning point came in diving with Katie winning on both boards and in the 500 free when Caroline was able to beat out a swimmer on the other end of the pool. It was a really gutsy swim."

On the men's side the No. 25 ranked Seminoles had a great performance on the diving board. The FSU divers went 1-2-3 on both the three-meter and one-meter boards with sophomore Terry Horner winning the three-meter (337.05) and junior Dan Frebel taking the one-meter (379.88). Sprinter Scott Baker was also able to take home an event victory in the 100 free touching the wall in a time of 46.31. Freshman Ian Rowe won the 1000 freestyle (9:20.27) and sophomore Scott Thacker was victorious in the 200 breast (2:04.24).

"Diving was great for us," said Harper. "We were able to sweep both events with Terry and Dan really coming through for us."

Florida State has the week off before hosting Florida Atlantic on Friday, February 8 in the Seminoles final home meet of the season.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team 1                  1:32.15    2                                              
       1) Ian Powell
       2) Scott Thacker
       3) Corey Swanson
       4) Scott Baker
  4    Relay Team B                  1:35.45                                                   
       1) Sergey Babakhin
       2) Matt Shead
       3) Michael Rice
       4) Matt Hammond

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                      9:20.27    9                                              
  2    Nick Graves                   9:31.28    4                                              
  5    Shawn Erickson                9:40.65    1                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Dan Bradford                  1:43.56    3                                              
  4    Robby Hayes                   1:44.07    2                                              
  6    Jimmy Holway                  1:45.29                                                   
  7X   David Toffaletti              1:47.28                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Sergey Babakhin                 53.56    2                                              
  6    Corey Swanson                   54.43    1                                              
  7    Brendan Burke                   54.72                                                   

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Matt Shead                      56.41    4                                              
  4    Scott Thacker                   57.70    2                                              
  6    Rob Holderness                  59.42                                                   

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Powell                    1:51.96    4                                              
  4    Michael Rice                  1:54.80    2                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Scott Baker                     20.85    3                                              
  4    Matt Hammond                    21.59    2                                              
  5    Robby Hayes                     21.92    1                                              
  6X   Jimmy Holway                    21.96                                                   

Event 16 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   337.05    9                                              
  2    Dan Frebel                     320.25    4                                              
  3    Scott Derner                   301.95    3                                              
  4X   Alex Tilbrook                  289.80                                                   

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     46.31    9                                              
  4    Jimmy Holway                    47.56    2                                              
  5    Dan Bradford                    48.16    1                                              
  6X   Matt Hammond                    48.45                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Powell                    1:51.62    4                                              
  5    Sergey Babakhin               1:54.85    1                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                 2:04.24    9                                              
  3    Rob Holderness                2:06.34    3                                              
  5    Matt Shead                    2:08.62    1                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Rowe                      4:39.63    4                                              
  3    Nick Graves                   4:41.15    3                                              
  4    Shawn Erickson                4:41.89    2                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Michael Rice                    51.24    3                                              
  5    Corey Swanson                   52.52    1                                              
  7    Brendan Burke                   52.92                                                   

Event 28 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Dan Frebel                     379.88    9                                              
  2    Terry Horner                   349.88    4                                              
  3    Scott Derner                   334.95    3                                              
  4X   Alex Tilbrook                  311.63                                                   

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Matt Shead                    1:55.49    3                                              
  4    Ian Powell                    1:56.30    2                                              
  6    Robby Hayes                   1:57.17                                                   
  7X   Rob Holderness                1:58.44                                                   

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:06.65    4                                              
       1) Dan Bradford
       2) Jimmy Holway
       3) Matt Hammond
       4) Scott Baker
  4    Relay Team B                  3:12.50                                                   
       1) Michael Rice
       2) Brendan Burke
       3) David Toffaletti
       4) Robby Hayes


FLORIDA STATE 178, FLORIDA ATLANTIC 98
02/08/2008, TALLAHASSEE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Swimming And Diving Finishes Home Season With Victory Over FAU.

Seminole women break school record for victories in a season with their 16th win.

TALLAHASSEE, FL - The Florida State swimming and diving team finished its home season by defeating Florida Atlantic on Friday afternoon at the Bobby E. Leach Center Pool. The Seminole women defeated the Owls 160-118 to earn their school record 16th victory of the season. The Florida State men (10-4, 2-2) beat FAU by a score of 178-98.

"That's 16 wins now for the women's team and that's the most ever," said FSU head coach Neil Harper. "I'm excited about that and I'm also excited about our crowd. A lot of fans came out today and it was a good way to finish up our home season."

The FSU women's team (16-2, 5-0) was lead by sophomore Stevi Steinhauer who swept the sprint events. The Pensacola, Fla. native won the 50 free in a time of 23.72 and touched the wall in the 100 free in 51.78. Freshman C.J. Hendry (Evans, Ga.) also won two events on the afternoon. Hendry was victorious in the 100 backstroke (57.27) and 200 butterfly (2:03.87).

"Stevi [Steinhauer] had really been coming on strong," Harper said. "She's really developed well and still has room to grow. C.J. [Hendry] is solid and swimming well. We're going to have to decide which events she will score the highest in at ACC's."

Freshman Lowri Tynan (Wrexham, Clwyd, Wales) won the 100 breaststroke (1:04.34) while senior Lauren Sparg (Durban, South Africa) took a victory in the 100 butterfly (56.62). Junior Georgia Holderness (Butleigh, Somerset, England) touched the wall in 1:51.95 to take the 200 free and freshman Jocelyn Phillips (Napa, Cali.) took the 500 free (4:57.63). Rounding out the winners are freshman Holly Mills in the 200 back (2:02.86) and junior Caroline Robertson in the 200 individual Medley (2:09.63).

On the men's side it was a pair of Florida State seniors who led the way. Ian Powell (Guernsey, Channel Islands, England) won three events on the afternoon. Powell led off the meet with a win in the 100 back (51.41) and took home a second victory in the 200 free touching the wall in 1:44.77. His third and final win came in the 200 back (1:50.94). Michael Rice (North Miami, Fla.) ended his home career by sweeping the butterfly events. He won the 100 fly touching the wall in a time of 51.37 and the 200 fly with a time of 1:55.13 "I was happy for those guys [Ian Powell and Michael Rice] they have trained hard," Harper said. "When you train hard, it's good to see them contribute and allow them to remember their last home meet by taking home a couple of victories." Junior Scott Baker once again swept the sprint events. The Lake Mary, Fla. native was victorious in the 50 free (20.26) and 100 free (45.21). On the diving board, freshman Terry Horner broke the 400 point barrier for the fourth time this season in his victory on the one-meter (402.90). Junior Scott Derner helped FSU sweep the diving events with his win on the three-meter (351.10). Freshman Matt Shead (Welling, Kent, England) won the 100 breast (56.39) while freshman Ian Rowe (Towson, Md.) won the 1000 free touching the wall in 9:23.73. Nick Graves took home the Seminoles final victory in the pool winning the 500 free (4:37.32).

Florida State his back in the pool Saturday morning in Auburn, Ala., as the Seminole men and women take on defending National Champion Auburn at 11:00 a.m., the women also swim Arkansas.

Event 2 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Powell                      51.41    9                                              
  6    Sergey Babakhin                 54.23    1                                              
  7    Corey Swanson                   54.75                                                   

Event 4 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Shead                      56.39    9                                              
  2    Scott Thacker                   57.15    4                                              
  3    Rob Holderness                  58.84    3                                              

Event 6 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michael Rice                    51.37    9                                              
  2    Robby Hayes                     52.05    4                                              
  3    Jimmy Holway                    52.23    3                                              
  4X   Brendan Burke                   52.94                                                   

Event 8 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                      9:23.73    9                                              
  3    Shawn Erickson                9:46.37    3                                              

Event 10 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Powell                    1:44.77    9                                              
  2    Lloyd Owens                   1:45.37    4                                              
  5    Matt Hammond                  1:46.74    1                                              
  6X   Jon Rubritz                   1:47.73                                                   

Event 12 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     20.26    9                                              
  2    Jimmy Holway                    21.48    4                                              
  3    Dan Bradford                    21.56    3                                              
  4X   David Toffaletti                22.06                                                   

Event 14 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Rob Holderness                1:56.95    4                                              
  3    Corey Swanson                 1:58.56    3                                              
  4    Scott Thacker                 1:59.56    2                                              

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   402.90    9                                              
  2    Dan Frebel                     331.35    4                                              
  3    Scott Derner                   296.20    3                                              
  4X   Alex Tilbrook                  277.00                                                   

Event 18 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michael Rice                  1:55.13    9                                              
  2    Robby Hayes                   1:56.34    4                                              
  4    Sergey Babakhin               1:57.18    2                                              

Event 20 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     45.21    9                                              
  3    David Toffaletti                48.20    3                                              
  4    Dan Bradford                    48.35    2                                              
  5X   Matt Hammond                    48.41                                                   
  6X   Brendan Burke                   48.52                                                   

Event 22 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Powell                    1:50.94    9                                              
  2    Ian Rowe                      1:55.70    4                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nick Graves                   4:37.32    9                                              
  4    Lloyd Owens                   4:50.65    2                                              
  7    Jon Rubritz                   4:57.73                                                   

Event 26 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Scott Derner                   351.10    9                                              
  2    Dan Frebel                     342.68    4                                              
  3    Alex Tilbrook                  328.65    3                                              

Event 28 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                2:06.58    9                                              
  2    Scott Thacker                 2:07.48    4                                              

Event 30 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team B                  7:00.48   11                                              
       1) Shawn Erickson
       2) Matt Shead
       3) Ian Rowe
       4) Nick Graves
  2    Relay Team A                  7:00.59    4                                              
       1) Jimmy Holway
       2) Dan Bradford
       3) David Toffaletti
       4) Matt Hammond


AUBURN 190, FLORIDA STATE 106
02/09/2008, AUBURN, AL

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Women Swimmers And Divers Defeat Arkansas.

Junior Scott Baker swims a NCAA "B" qualifying time in the 50 free as both the men's and women's teams lose to Auburn.

AUBURN, AL - Florida State swimming and diving wrapped up its dual meet schedule on Saturday morning as the women's team defeated Arkansas 194-106 while both the women (177-118) and the men (190-106) were defeated by Auburn.

"The girls got another win to them 17 victories on the season," head coach Neil Harper said. "When you go up to Auburn you don't get many wins so it was a great accomplishment for us."

In the victory over the Razorbacks, Florida Sate (17-3, 5-0) got another stellar showing from Stevi Steinhauer (Pensacola, Fla.). The sophomore swam a personal best time winning the 50 free touching the wall in 23.46. She also won the 100 free against Arkansas (third overall) with a time of 51.52. The Seminoles had a great showing on the diving board as well, sophomore Aleia Monden (Mililani, Hawaii) won the one-meter (241.40) and sophomore Katie Sirounis (Indian Harbor Beach, Fla.) was victorious on the three-meter (289.40).

On the men's side it was junior Scott Baker who turned in Florida State's (10-5, 4-2) top performance. The Lake Mary, Fla. native won the 50 free in a NCAA "B" qualifying time of 20.09. It was Baker's best time of the season until he bested it leading-off the 200 free relay with an outstanding 19.91. Diver Terry Horner (Orlando, Fla.) also had a nice day for the Seminoles. The sophomore National Champion swept the diving events winning both the one-meter (347.30) and three-meter (365.50).

Next up for Florida State will be the ACC Championships in Atlanta, Ga. The women's team will compete for the ACC Title from February 20-23 while the men will defend their 2007 championship from February 20 through March 1. This is the part of the season that the Seminole prepare all year for.

"Overall I was encouraged by our performance," Harper said. "I like where we are and now it's time to rest, let the team taper for the ACC meet and get faster."

Event 2 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   347.30    9                                              
  4    Scott Derner                   302.55    2                                              
  6    Dan Frebel                     287.20                                                   
  8X   Alex Tilbrook                  250.85                                                   

Event 4 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  1:30.85    2                                              
       1) Ian Powell
       2) Matt Shead
       3) Corey Swanson
       4) Scott Baker
  5    Relay Team B                  1:34.53                                                   
       1) Sergey Babakhin
       2) Scott Thacker
       3) Michael Rice
       4) Robby Hayes

Event 6 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Rowe                      9:23.19    4                                              
  3    Nick Graves                   9:26.44    3                                              
  5    Shawn Erickson                9:49.51    1                                              

Event 8 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Dan Bradford                  1:44.00    2                                              
  6    David Toffaletti              1:46.15    1                                              
  7    Lloyd Owens                   1:46.28                                                   
  8X   Jon Rubritz                   1:47.40                                                   

Event 10 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Sergey Babakhin                 53.43    3                                              
  4    Brendan Burke                   54.30    2                                              

Event 12 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Matt Shead                      56.21    3                                              
  5    Scott Thacker                   56.96    1                                              
  6    Rob Holderness                  58.96                                                   
  8X   Corey Swanson                 1:00.48                                                   

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Ian Powell                    1:49.96    3                                              
  5    Michael Rice                  1:56.38    1                                              
  6    Sergey Babakhin               2:01.87                                                   

Event 16 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Baker                     20.09    9                                              
  5    Robby Hayes                     21.37    1                                              
  6    Jimmy Holway                    21.56                                                   
  7X   Matt Hammond                    21.67                                                   
  8X   David Toffaletti                21.73                                                   
  9X   Brendan Burke                   22.42                                                   

Event 19 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Scott Baker                     45.60    3                                              
  5    Jimmy Holway                    47.53    1                                              
  6    Matt Hammond                    47.84                                                   
  7X   Dan Bradford                    48.88                                                   

Event 21 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Ian Powell                    1:51.06    3                                              
  5    Sergey Babakhin               1:58.00    1                                              

Event 23 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Rob Holderness                2:06.13    2                                              
  5    Matt Shead                    2:07.10    1                                              
  6    Scott Thacker                 2:07.33                                                   

Event 25 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Nick Graves                   4:40.71    3                                              
  4    Ian Rowe                      4:42.25    2                                              
  5    Lloyd Owens                   4:46.06    1                                              
  6X   Jon Rubritz                   4:54.21                                                   

Event 27 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Michael Rice                    51.42    2                                              
  6    Corey Swanson                   51.81    1                                              
  7    Robby Hayes                     52.20                                                   
  8X   Brendan Burke                   52.70                                                   

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   365.50    9                                              
  5    Scott Derner                   332.55    1                                              
  6    Alex Tilbrook                  327.95                                                   
  7X   Dan Frebel                     312.80                                                   

Event 30 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Shawn Erickson                4:05.88    9                                              
  3    Ian Rowe                      4:10.53    3                                              
  4    Rob Holderness                4:10.87    2                                              
  5X   Nick Graves                   4:10.89                                                   

Event 32 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:22.52   11                                              
       1) Scott Baker
       2) Jimmy Holway
       3) Corey Swanson
       4) Robby Hayes
  2    Relay Team C                  1:27.63    4                                              
       1) David Toffaletti
       2) Matt Shead
       3) Jon Rubritz
       4) Lloyd Owens


ACC MEN'S DIVING
02/22/2008, February 21-22, 2008, Atlanta, Ga

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Divers Finish One-Two On Three-Meter Board.

Terry Horner and Dan Frebel finish atop the podium at 2008 ACC Championships.

Feb. 21, 2008.

ATLANTA, GA - The Florida State men's divers dominated the three-meter competition Thursday evening placing four athletes in the finals while sweeping the top two positions.

Sophomore Terry Horner (Orlando, Fla.) won the three-meter competition for the first time in his career while junior Dan Frebel turned in a career performance to nab the second position.

"It means a lot, lately I haven't been diving as well on the three-meter," Horner said. "I've been putting forth a lot of effort and it feels really good to see it all come together."

"It feels good to take second place," Frebel said. "It's great for the team, it's great for all four of us to get in the finals and for two of us to take first and second is great."

Junior Scott Derner finished fifth for the Seminoles, while senior Alex Tilbrook took seventh.

"I am so proud of all my boys," FSU diving coach Patrick Jeffrey said. "They really get behind each other and Terry [Horner] and Dan [Frebel] really lit it up today."

The men will be back in competition on Friday as the Seminoles look to continue its hot streak on the one-meter. Horner is the defending National Champion on the one-meter.


Terry Horner Wins Second Title At 2008 ACC Championships.

Takes home one-meter gold as Seminoles once again place all four divers into finals.

Feb. 22, 2008.

ATLANTA, GA - Florida State sophomore Terry Horner made it two-for-two winning the one-meter board to capture his second title at the 2008 ACC Championships Friday evening. A day after winning the three-meter, the reigning NCAA Champion on the one-meter won his signature event out performing all competitors.

"The win on the three-meter was a little bit of a surprise and I wasn't feeling good at all [today]," Horner said. "I knew I needed to do something big to win. I went out and gave it my all and it came together for me."

"Terry [Horner] came up with it again which is tough to do," said diving coach Patrick Jeffrey. "He knows how to handle these situations and all of our divers did great I am proud of all of them."

For the second consecutive day the Seminoles placed all four divers into the finals. Fresh off of his second place performance on the three-meter junior Dan Frebel finished fourth. Junior Scott Derner brought home seventh place and senior Alex Tilbrook finished eighth.

"I hope this puts some pressure on some of the other teams," said Jeffrey. "When they feel that pressure it makes it harder to perform."

The Seminole divers will compete in the platform competition on Saturday February 23 with prelims beginning at 11:00 a.m.

Event 1 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   393.15   20                                              
  4    Dan Frebel                     351.10   15                                              
  7    Scott Derner                   308.70   12                                              
  8    Alex Tilbrook                  303.30   11                                              

Event 2 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   399.35   20                                              
  2    Dan Frebel                     384.55   17                                              
  5    Scott Derner                   328.55   14                                              
  6    Alex Tilbrook                  321.45   13                                              

Event 3 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Dan Frebel                     395.20   17                                              
  4    Alex Tilbrook                  323.45   15                                              
  9    Scott Derner                   273.75    9                                              
 14    Terry Horner                   212.55    3                                              


ACC, 3rd place
03/01/2008, February 27-March 1, 2008, Atlanta, Ga

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Men's Swimming And Diving Begin 2008 ACC Championships In Third Place.

Seminoles place second in the 200 medley relay and sixth in the 800 free relay.

Feb. 27, 2008.

ATLANTA, GA - Florida State men's swimming and diving began the defense of its 2007 ACC Title on Wednesday evening at the Georgia Tech Aquatic Center in Atlanta, Ga. in fourth place after the first two events of the 2008 ACC Championhips. FSU is tied for third with North Carolina with 60 points six points behind second-place Georgia Tech.

"Tonight the guys got to see their teammates and the people they train with perform well and I think that gives them a shot in the arm," FSU head coach Neil Harper said. "The rest of them are excited to get going tomorrow and get things going in the morning so we have fast swims at night."

The meet began with a bang for the Seminoles with a second-place finish in the 200 medley relay. The team of senior Ian Powell, freshman Matt Shead, sophomore Corey Swanson and junior Scott Baker touched the wall in a time of 1:27.62. FSU was in fifth place heading into the anchor leg, but Baker brought the Seminoles home swimming a 19.00 split to give the team second place.

"If someone told me that we would have finished second in the medley relay before the meet I would have taken that," Harper said. "The guys swam really smart races, had great exchanges and let everyone know FSU's on."

In the 800 freestyle relay the team of freshman Robby Hayes, sophomore Dan Bradford, Powell and freshman Ian Rowe finished sixth in a time of 6:39.80.

"We are young in this event and we don't have much experience," Harper said. "The effort was good, the splits were good and I'm excited."

The 2008 men's swimming and diving championships continue Thursday, February 28 as the Seminoles compete in the 500 free, 200 individual medley, 50 free and 200 free relay. You can watch Florida State defend its title live on www.accselect.com every evening beginning at 7:00 p.m. For meet results visit www.seminoles.com.


Florida State Men's Swimming Off To Strong Start Thursday At 2008 ACC Championships.

Seminoles qualify six swimmers for finals including the top seed in the 50 free.

Feb. 28, 2008.

ATLANTA, GA - The Florida State men's swimming team began individual event competition Thursday morning at the 2008 ACC Championships in Atlanta Ga. The Seminoles placed six swimmers into finals including junior Scott Baker who is the top qualifier in the 50 free.

"We had to be better prepared mentally and physically [than last week] and we were," FSU head coach Neil Harper said. "We swam well and a lot of our guys think they go a lot faster tonight and we're in position to get to go faster."

The morning began with the 500 free where two Seminoles swam their way into the finals. Freshman Ian Rowe swam a personal best time of 4:25.33 to qualify seventh and teammate sophomore Nick Graves was right behind with a 4:25.49 placing him eighth. Both swims are NCAA "B" qualifying times. Sophomore Shawn Erickson (4:31.92) swam a personal best for the Seminoles finishing 18th.

"I think the credit goes to Nick [Graves] because he kept Ian [Rowe] honest," said Harper. "He stuck with the game-plan and the fact that they had each other to race really propelled them to top eight." Fresh off his 19.00 as the anchor of the silver medal winning 200 medley relay, junior Scott Baker qualified first in the 50 free with a NCAA "B" qualifying time of 19.88.

"It's really exciting and it will be a very close race," Baker said. "It will be really tight tonight and I can't wait."

"We knew he was capable and there were a lot of mistakes in that race," Harper said. "I think a lot of the other swimmers made some mistakes and I think the guy who wins tonight will be the one with an error free race." In the 200 individual medley sophomore Corey Swanson qualified for finals in the eighth position swimming a 1:49.98. Freshman Matt Shead qualified for the consolation finals (1:50.80) in 12th place along with freshman Robby Hayes who finished 16th (1:51.72).

"Corey [Swanson] did really well this morning, he swam a great race," Harper said. "Robby Hayes feels he can go faster and Matt [Shead] went a best time by a couple of seconds and they all know what they can do tonight."

The 2008 men's swimming and diving championships continue with finals Thursday evening as the Seminoles compete for points in the 500 free, 200 individual medley, 50 free and 200 free relay. You can watch Florida State defend its title live on www.accselect.com every evening beginning at 7:00 p.m. For meet results visit www.seminoles.com.


Florida State Men's Swimming Moves Up To Second Place At The 2008 ACC Championships.

Seminoles move into second on the strength of Scott Baker's second-place finish in the 50 free and Terry Horner's victory on the onee-meter board.

Feb. 28, 2008.

ATLANTA, GA - The Florida State men's swimming and diving team took over second-place at the 2008 ACC Championships with 208 points, 47 points ahead of third-place North Carolina.

"We knew we had some awesome and we didn't want to take that for granted," FSU head coach Neil Harper said. "It was a really good team effort tonight. The kids who weren't swimming were cheering and our guys swam well."

The Seminoles moved into second-place after the 50 freestyle when junior Scott Baker finished second with a personal best and NCAA "B" cut time of 19.73. The Lake Mary, Fla. native was the top seed heading into the final and out-touched everyone except for Virginia Tech's Kaan Tayla who swam an NCAA automatic qualifying time of 19.50.

"It was a good race, Virginia Tech [Kaan Tayla] was amazing," Baker said. "I thought that my turns were good, it was a great race and I can't wait until next year."

"That was a good way to finish the individual events," Harper said. "It was a great race and [Scott] Baker did us proud. It was a great end to a great night."

Florida State began the evening with a pair of personal bests in the 500 free. Freshman Ian Rowe finished in sixth place with a time of 4:25.15 and sophomore Nick Graves was right behind in seventh touching the wall in 4:25.37. Both swims are NCAA "B" qualifying times.

"The 500 free isn't an event that most people consider FSU strong in," Harper said. "It was good for Ian[Rowe] and Nick [Graves] to move up and pass a swimmer from North Carolina."

The Florida State had three swimmers score points in the 200 individual medley led by sophomore Corey Swanson. The Tampa, Fla. native finished eighth touching the wall in a time of 1:51.16. In the consolation final freshmen Robby Hayes (1:50.09) and Matt Shead (1:50.30) finished 11th and 12th respectively for the Seminoles. Hayes' time was a personal best.

"The 200 IM was good, Corey [Swanson] secured eighth place points for us which is good," Harper said. "Robby [Hayes] was able to move up from 16th to 11th and Matt Shead got 12th. They both went faster which is what they are supposed to do."

FSU finished off the evening with the 200 free relay finishing in sixth-place. The team of Baker, Swanson, Hayes and sophomore Dan Bradford touched the wall in a time of 1:20.23.

Florida State was awarded 58 points for the divers performance on the one-meter board from last weeks diving competition. Sophomore Terry Horner took first-place with a score of 393.15, junior Dan Frebel was fourth scoring 351.10 points and junior Scott Derner (308.70) and senior Alex Tilbrook (303.30) finished seventh and eighth respectively.

The 2008 ACC men's swimming and diving championships continue Friday, February 29 as the Seminoles compete in the 400 individual medley, 100 fly, 200 free, 100 breast, 100 back and 400 medley relay. You can watch Florida State defend its title live on www.accselect.com every evening beginning at 7:00 p.m. For meet results visit www.seminoles.com.


Florida State Men's Swimming Prepares For Day Three With Preliminary Action Friday Morning At The 2008 ACC Championships.

Seminoles place three swimmers into the finals and consolation finals of the 100 breaststroke.

Feb. 29, 2008.

ATLANTA, GA - Florida State men's swimming saw a number of personal best swims Friday morning at the 2008 ACC Championships in Atlanta with seven swimmers making it back for evening swims.

The 100 breaststroke was the Seminoles best event in the morning swim. Freshman Matt Shead heads into finals seeded third touching the wall in a personal best time of 55.15. Sophomores Scott Thacker (56.12) and Corey Swanson (56.23) finished 12th and 14th respectively.

The 400 individual medley saw two Seminoles make their way into the consolation final. Sophomore Shawn Erickson and freshman Rob Holderness both swam personal best times to qualify ninth and 14th respectively. Erickson touched the wall in 3:56.16 and Holderness finished with a time of 4:00.02.

In the 100 fly senior Ian Powell swam a personal best time of 48.73 to advance to the consolation finals in the 12th position. Powell also earned a second swim in the 100 back finishing after a time of 49.78.

Florida State placed one more swimmer into the consolation finals in the 200 free as sophomore Dan Bradford posted a 1:39.26, good enough for 11th place.

The 2008 ACC men's swimming and diving championships continue Friday evening as the Seminoles compete for points in the 400 individual medley, 100 fly, 200 free, 100 breast, 100 back and 400 medley relay. You can watch Florida State defend its title live on www.accselect.com every evening beginning at 7:00 p.m. For meet results visit www.seminoles.com.


Florida State Men's Swimming And Diving Slip To Third-Place At The 2008 ACC Championships.

Seminoles place first and second on the three-meter board and in the pool freshman Matt Shead places fourth in the 100 breaststroke.

Feb. 29, 2008.

ATLANTA, GA - The Florida State Swimming and diving team dropped to third-place going into the final day of the 2008 ACC Championships in Atlanta. FSU has 377 points, 25 points behind second-place North Carolina.

"Things didn't really go our way this morning, but our guys swam well this evening," FSU head coach Neil Harper said. "That gap between us and UNC is definitely attainable and hopefully we'll tip the scales again and come out ready to go."

The Seminoles best showing of the evening came from Matt Shead. The freshman placed fourth in the 100 breast in a personal best and NCAA "B" qualifying time of 55.10. FSU also had a strong showing in the consolation final with sophomore Scott Thacker winning his heat in a blistering personal best of 54.81. The swim was good enough for 9th place and sophomore Corey Swanson took home 13th place clocking in at 56.24.

"This is Matt's [Shead] first conference and he's got a lot to learn," Harper said. "He was relaxed, but he got too relaxed and let the field get ahead of him. He did a good job coming back to get fourth and Scott [Thacker] had a disappointing swim this morning, but came back and got max points."

The 400 medley relay ended the evening with the Seminole team of Powell, Shead, Swanson and junior Scott Baker finishing fourth in a season best time and NCAA "B" qualifying time of 3:17.34.

Florida State had two scorers in the 400 individual medley. Sophomore Shawn Erickson finished 13th in a time of 3:57.52 and freshman Rob Holderness swam a person best 3:59.16 to take home 14th place.

Senior Ian Powell swam in a pair of consolation finals on the evening. Powell began his evening with a 13th place finish in the 100 fly in a time of 48.83. In the 100 back, the senior once again placed 13th touching the wall in 49.65.

"It was a great day of work for him," Harper said. "That's what he's trained for and we needed points in those events and he got it done."

Sophomore Dan Bradford improved his position in the 200 free finishing second in the consolation final to finish 10th overall in a time personal best time of 1:39.02.

The divers once again put Florida State in position to stay near the top of the leaderboard placing all four competitors in the top eight on the three-meter. Sophomore Terry Horner was the winner of the event (399.35) and junior Dan Frebel finished second (3.84.55). Junior Scott Derner was fifth (328.55) and Alex Tilbrook (321.45) was sixth. In total the divers accounted for 64 points on the three-meter.

The 2008 ACC men's swimming and diving championships will conclude Saturday, March 1 as the Seminoles compete in the 1650 free, 200 back, 100 free, 200 breast, 200 fly and 400 free relay. You can watch Florida State defend its title live on www.accselect.com every evening beginning at 7:00 p.m. For meet results visit www.seminoles.com.


Florida State Men's Swimming Makes Its Move On Final Morning At The 2008 ACC Championships.

Seminole breaststrokers lead the way, qualifying three swimmers for finals and consolation finals while Scott Baker is seeded third in the 100 free.

March 1, 2008.

ATLANTA, GA - Florida State will begin the final evening of the ACC Championships in third-place, 25 points behind second-place North Carolina. FSU put seven swimmers into evening swims giving the Seminoles a chance to take home second.

Florida State put three qualifiers into the evening swims in the 200 breaststroke. Freshman Rob Holderness is the highest seeded Seminole winning his heat and earning the fifth seed (2:00.81). Sophomore Scott Thacker will be seeded 11th (2:02.32) and freshman Matt Shead will start the evening in 15th position (2:03.68).

Senior Ian Powell made the biggest statement of the morning for the Seminoles taking more than two-and-a-half seconds of his seed time in the 200 fly to qualify fourth in a NCAA "B" qualifying time of 1:47.17. After finishing second in the 50 free, junior Scott Baker will be seeded third heading into the 100 free finals. Baker clocked in with a season best 44.03 in the morning and sophomore Robby Hayes made the consolation finals in the 15th position swimming a 45.26.

In the 200 backstroke freshman Ian Rowe snuck into the consolation finals with a 16th place finish touching the wall in a personal best time of 1:49.35.

The final evening of the 2008 ACC Championships will begin Saturday evening at 7:00 p.m. as the Seminoles compete for points in the 1650 free, the 200 back, 100 free, 200 breast, 200 fly and 400 free relay. You can watch the Seminoles compete by logging onto www.accselect.com and for meet results visit www.seminoles.com.


Florida State Men's Swimming And Diving Wrap Up 2008 ACC Championships In Third Place.

Seminoles strong on the final evening earning four third place finishes on the evening and Dan Frebel shatters school record on the platform.

March 1, 2008.

ATLANTA, GA - The Florida State swimming and diving team finished the 2008 ACC Championships with several strong races earning three bronze medals and landing the Seminoles in third place overall. FSU scored 524 points to finish in third 36 points behind second-place North Carolina. Virginia ran away with the title with 833 points.

The first event of the evening was easily the most grueling of the meet, the 1650 free. Freshman Ian Rowe finished on the medal podium in third with a season best time of 15:06.93. Sophomore Nick Graves was right less than a second behind in fourth (15:07.51) and sophomore Shawn Erickson cracked the top 10 touching the wall in 15:34.21 good enough for 10th place. Less than 10 minutes after the completion of the mile, Rowe gutted out a 16th place finish in the 200 back touching the wall in 1:51.81.

In the 200 breaststroke freshman Rob Holderness came from fifth place in the final 50 yards to take home a bronze medal finishing third 1:59.33. In the consolation final sophomore Scott Thacker won the heat earning 9th place points (1:59.36) and freshman Matt Shead took home 15th (2:03.42). Senior Ian Powell earned another come-from-behind podium finish in the 200 fly. Powell started sixth and worked his way through the field to earn third-place in a personal best and the second fastest time in Florida State history 1:46.11.

Seminole junior Scott Baker took home a fifth place finish in the 100 free clocking in with a time of 44.19. Freshman Robby Hayes scored points in the consolation final finishing 15th (45.39).

In the final event of the meet the team of junior Jimmy Holway, Baker, sophomore Dan Bradford and Hayes finished fourth in the 400 free with a time of 2:57.59.

Once again the divers scored major points for the Seminoles, this time on the platform. Junior Dan Frebel shattered the school record placing second with a score of 395.20 points. Senior Alex Tilbrook finished fourth with 323.45 points, junior Scott Derner placed ninth (273.75) and sophomore Terry Horner finished 14th (212.55).

Next up for Florida State will be the NCAA Diving Zone Qualifier in Auburn, Ala. The Seminole divers will be competing on the one-meter, three-meter and platform from March 12-13.

                                                                                                                                                                                                   
                    Men - Team Rankings - Through Event 21                                                                                                                                              
  1. University of Virginia              833   2. University of North Carolina        560                                                                                                               
  3. Florida State University            524   4. Georgia Institute of Technolog      375                                                                                                               
  5. Virginia Tech                       363   6. Clemson University                  346                                                                                                               
  7. North Carolina State Universit      302   8. Maryland, University of, Colle      235                                                                                                               
  9. Duke University                     110  10. Boston College                       68                                                                                                               
 11. University of Miami                  44                                                                                                                                                            
Event 1 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:27.62   34                                              
       1) Ian Powell
       2) Matt Shead
       3) Corey Swanson
       4) Scott Baker

Event 2 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Relay Team A                  6:39.80   26                                              
       1) Robby Hayes
       2) Dan Bradford
       3) Ian Powell
       4) Ian Rowe

Event 3 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Ian Rowe                      4:25.15   13                                              
  7    Nick Graves                   4:25.37   12                                              
 18    Shawn Erickson                4:31.92                                                   

Event 4 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  8    Corey Swanson                 1:49.98   11                                              
 11    Robby Hayes                   1:50.09    6                                              
 12    Matt Shead                    1:50.36    5                                              

Event 5 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Scott Baker                     19.73   17                                              
 19    Dan Bradford                    20.62                                                   
 23    Matt Hammond                    20.69                                                   
 38    Jimmy Holway                    21.09                                                   
 41    Brendan Burke                   21.12                                                   
 42    Michael Rice                    21.18                                                   
 65    Scott Thacker                   22.88                                                   

Event 7 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Relay Team A                  1:20.23   26                                              
       1) Scott Baker
       2) Corey Swanson
       3) Robby Hayes
       4) Dan Bradford

Event 8 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 13    Shawn Erickson                3:56.16    4                                              
 14    Rob Holderness                3:59.16    3                                              
 22    Nick Graves                   4:03.87                                                   

Event 9 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 13    Ian Powell                      48.73    4                                              
 19    Michael Rice                    49.33                                                   
 20    Corey Swanson                   49.38                                                   
 24    Robby Hayes                     49.80                                                   
 28    Brendan Burke                   50.37                                                   
 35    Jimmy Holway                    51.08                                                   

Event 10 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 10    Dan Bradford                  1:39.02    7                                              
 22    Matt Hammond                  1:42.17                                                   
 23    Scott Baker                   1:40.89                                                   

Event 11 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Matt Shead                      55.10   15                                              
  9    Scott Thacker                   54.81    9                                              
 13    Corey Swanson                   56.23    4                                              

Event 12 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 13    Ian Powell                      49.65    4                                              
 32    Sergey Babakhin                 51.89                                                   

Event 14 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team A                  3:17.34   30                                              
       1) Ian Powell
       2) Matt Shead
       3) Corey Swanson
       4) Scott Baker

Event 15 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Ian Rowe                     15:06.93   16                                              
  4    Nick Graves                  15:07.51   15                                              
 10    Shawn Erickson               15:34.21    7                                              

Event 16 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 16    Ian Rowe                      1:49.35    1                                              
 18    Sergey Babakhin               1:49.73                                                   

Event 17 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Scott Baker                     44.03   14                                              
 15    Robby Hayes                     45.26    2                                              
 18    Jimmy Holway                    45.55                                                   
 21    Dan Bradford                    45.74                                                   
 28    Matt Hammond                    46.04                                                   
 42    Brendan Burke                   47.08                                                   

Event 18 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Rob Holderness                1:59.33   16                                              
  9    Scott Thacker                 1:59.96    9                                              
 15    Matt Shead                    2:03.42    2                                              

Event 19 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Ian Powell                    1:46.11   16                                              
 20    Michael Rice                  1:50.98                                                   

Event 21 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team A                  2:57.59   30                                              
       1) Jimmy Holway
       2) Scott Baker
       3) Dan Bradford
       4) Robby Hayes


ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS
03/16/2008, March 13-16, 2008, Auburn, Al

Event 1 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  6    Terry Horner                   699.75   13                                              
 10    Dan Frebel                     672.95    7                                              
 17    Alex Tilbrook                  635.10                                                   
 24    Scott Derner                   286.95                                                   

Event 2 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Terry Horner                   710.80   16                                              
 11    Scott Derner                   606.15    6                                              
 18    Alex Tilbrook                  544.95                                                   
 21    Dan Frebel                     276.55                                                   

Event 3 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
 12    Dan Frebel                     624.94    5                                              
 13    Alex Tilbrook                  620.80    4                                              
 14    Scott Derner                   566.60    3                                              


NCAA, 21st place
03/29/2008, March 27-29, 2008, Federal Way, WA

From the FSU Website, seminoles.com.

Seminoles' Terry Horner and Scott Baker Earn All-American Honors At 2008 NCAA Championships.

Horner places third on the one-meter while Baker finishes seventh to earn the Seminoles first All-American in the 50 free since Brendon Dedekind and Julio Santos.

March 27, 2008.

FEDERAL WAY, WA - Florida State sophomore diver Terry Horner and junior swimmer Scott Baker can call themselves All-Americans Thursday night as the pair earned top eight finishes at the 2008 NCAA Championships in Federal Way, Wash. Horner placed third on the one-meter board a year after winning a National Championship and Baker finished seventh in the 50 freestyle taking home the Seminoles first top eight finish in the event since 1999. The two have Florida State in 14th place with 28 points.

"I'm really excited, it was a really close competition and I gave it my all," Horner said. "I was really pleased with how I dove."

"That was my goal when I got here, to be an All-American as a junior," Baker said. "I was shocked when I saw the time, I was really surprised."

Horner came up against the best divers in America in the one-meter finals. The Orlando, Fla. native used a consistent array of dives to score 396.15 points to finish with the bronze medal. Horner finished behind the 2006 National Champion on the one-meter Chris Colwill of Georgia and last years' runner-up Magnus Frick of Hawaii.

"Magnus [Frick] and Chris [Colwill] are both competing on the world level, I'm just happy to know I can hang with them," Horner said. "This has given me a lot of confidence and I am excited for the three-meter competition tomorrow."

"Terry [Horner] was the most consistent diver all day," FSU diving coach Patrick Jeffrey said. "He was the only diver not to miss a dive today and I think he is really looking forward to the three-meter tomorrow."

Baker touched the wall in a time of 19.49 seconds becoming the first Seminole since Brendon Dedekind and Julio Santos to garner All-American honors in the 50 free. Dedekind was National Champion in the event in 1998.

"That's amazing to follow in the footsteps of Olympians," Baker said. "I don't really know what to say about that, it's just an honor."

In the 500 free sophomore Nick Graves swam a personal best time of 4:22.76 seconds to finish 30th and freshman Ian Rowe touched the wall in 4:25.76 to place 41st.

The Seminoles return the pool on Friday, March 28 with Horner competing on the three-meter board. Up next for Baker is the 100 free on Saturday, March 29. For live results visit www.ncaaswim.com.


Terry Horner Earns Honorable Mention All-American On The Three-Meter.

A day after finishing third on the one-meter Horner finishes 16th on the three-meter.

March 28, 2008.

FEDERAL WAY, WA - Florida State sophomore diver Terry Horner added to his long list of collegiate acccomplishments on Friday evening earning honorable mention All-American honors on the three-meter board at the 2008 NCAA Swimming and Diving Championships.

"I thought Terry [Horner] did a really good job today," FSU diving coach Patrick Jeffrey said. "He just missed his hardest dive the front 4.5 which is a tough dive. He had a very high degree of difficulty list and I was very proud of him."

Horner missed out on the finals by seven points in the afternoon session and then finished the consolation finals in 16th place with 324.95 points. The All-American finish is Horner's fourth such award in two years as a Seminole.

The 2008 NCAA Championships will conclude on Saturday, March 29 with the Seminoles competing in the 1650 and 100 freestyle events. For live results visit www.ncaaswim.com.


FSU Swimmers Nick Graves and Ian Rowe Earn Honorable Mention All-American Honors On Final Day Of 2008 NCAA Swimming And Diving Championships.

Seminoles duo earn their first career top 16 finishes at NCAA Championships bringing the teams total to five All-Americans.

March 29, 2008.

FEDERAL WAY, WA - Florida State swimming and diving collected two more honorable mention All-American awards at the 2008 NCAA Swimming and Diving Championships in Federal Way, Wash. as sophomore Nick Graves and freshman Ian Rowe both placed in the top 16 in the 1650 free.

"Both of our guys swam best times which is what this is all about," FSU assistant coach Alex Braunfeld said. "Becoming an All-American was a goal for both of them and they achieved that."

Rowe and Graves both earned their first career All-American honors. Rowe finished 10th in a time of 15:00.14 while Graves finished 14th in 15:05.01. Overall the Seminole brought home three honorable mention All-American finishes and two All-American honors.

"All three of the guys we brought earned All-American honors," Braunfeld said. "They're happy so that makes me happy. It was a great meet."

Two days after finishing seventh in the 50 free, junior Scott Baker returned to the pool for the 100 free touching the wall in a time of 43.82 which was good enough for 32nd place.

                                                                                                                                                                                                   
Place  School                Results                                                                                                                                                                    
=====  ====================  =======                                                                                                                                                                    
   1.  ARIZONA                500.5                                                                                                                                                                     
   2.  TEXAS                  406                                                                                                                                                                       
   3.  STANFORD               344                                                                                                                                                                       
   4.  CALIFORNIA             332.5                                                                                                                                                                     
   5.  AUBURN                 316                                                                                                                                                                       
   6.  MICHIGAN               271.5                                                                                                                                                                     
   7.  GEORGIA                229                                                                                                                                                                       
   8.  FLORIDA                210                                                                                                                                                                       
   9.  TENNESSEE              172                                                                                                                                                                       
  10.  INDIANA                166                                                                                                                                                                       
  11.  MINNESOTA              137.5                                                                                                                                                                     
  12.  NORTHWESTERN            85                                                                                                                                                                       
  13.  TEXAS A&M               78                                                                                                                                                                       
  14.  SOUTHERN METHODIST      71                                                                                                                                                                       
  15.  VIRGINIA                69                                                                                                                                                                       
  16.  OHIO STATE              63                                                                                                                                                                       
  17.  MIAMI                   59                                                                                                                                                                       
  18.  ARIZONA STATE           51                                                                                                                                                                       
  19.  KENTUCKY                47                                                                                                                                                                       
  20.  YALE                    40                                                                                                                                                                       
  21.  FLORIDA STATE           39                                                                                                                                                                       
  22.  ALABAMA                 37                                                                                                                                                                       
  23.  HAWAII                  33                                                                                                                                                                       
       PENN STATE              33                                                                                                                                                                       
  25.  PURDUE                  25                                                                                                                                                                       
  26.  LOUISVILLE              24                                                                                                                                                                       
  27.  OAKLAND                 23                                                                                                                                                                       
  28.  PRINCETON               21                                                                                                                                                                       
  29.  LOUISIANA STATE         20                                                                                                                                                                       
       NORTH CAROLINA          20                                                                                                                                                                       
  31.  HARVARD                 19                                                                                                                                                                       
  32.  DENVER                  16                                                                                                                                                                       
  33.  WEST VIRGINIA           14                                                                                                                                                                       
  34.  CAL-IRVINE              11                                                                                                                                                                       
       PITTSBURGH              11                                                                                                                                                                       
  36.  SOUTHERN CALIFORNIA      9                                                                                                                                                                       
  37.  VIRGINIA TECH            8                                                                                                                                                                       
  38.  MISSOURI                 5                                                                                                                                                                       
  39.  WISCONSIN                4                                                                                                                                                                       
  40.  CINCINNATI               3                                                                                                                                                                       
  41.  NOTRE DAME               2                                                                                                                                                                       
Event 2 - 500-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 30    Nick Graves                   4:22.76                                                   
 41    Ian Rowe                      4:25.76                                                   

Event 4 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Scott Baker                     19.49   12                                              

Event 5 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Terry Horner                   396.15   16                                              

Event 13 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
 16    Terry Horner                   341.80    1                                              

Event 15 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 10    Ian Rowe                     15:00.14    7                                              
 14    Nick Graves                  15:05.01    3                                              

Event 17 - 100-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 32    Scott Baker                     43.82                                                   


2008 EOY Stats

Sergey Babakhin Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Backstroke 4 2.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Backstroke 5 1.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/12/2008 FLORIDA A&M 100-Yard Backstroke 2 4.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 100-Yard Backstroke 5 1.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Butterfly 6 0.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Backstroke 5 1.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/26/2008 CLEMSON 100-Yard Backstroke 5 2.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Backstroke 5 1.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Backstroke 6 1.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 4 2.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Medley Relay 5 0.00 02/09/2008 AUBURN 100-Yard Backstroke 3 3.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Butterfly 6 0.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Backstroke 5 1.00 03/01/2008 ACC 100-Yard Backstroke 32 0.00 03/01/2008 ACC 200-Yard Backstroke 18 0.00 22.75 Scott Baker Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/13/2007 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 2 4.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 1 9.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/19/2007 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 1 9.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Freestyle 1 9.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 50-Yard Freestyle 1 9.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/03/2007 HARVARD 50-Yard Freestyle 1 9.00 11/03/2007 HARVARD 100-Yard Freestyle 1 9.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 50-Yard Freestyle 3 16.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Medley Relay 2 8.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Medley Relay 3 8.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle 9 9.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 800-Yard Freestyle Relay 3 8.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 2 17.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/20/2007 FLORIDA 50-Yard Freestyle 1 9.00 11/20/2007 FLORIDA 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 50-Yard Freestyle 1 9.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 2 4.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle 1 9.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 50-Yard Freestyle 1 9.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/26/2008 CLEMSON 50-Yard Freestyle 3 3.00 01/26/2008 CLEMSON 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/26/2008 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 1 9.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 1 9.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Medley Relay 3 0.50 02/09/2008 AUBURN 50-Yard Freestyle 1 9.00 02/09/2008 AUBURN 100-Yard Freestyle 3 3.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 03/01/2008 ACC 200-Yard Medley Relay 2 8.50 03/01/2008 ACC 50-Yard Freestyle 2 17.00 03/01/2008 ACC 200-Yard Freestyle Relay 6 6.50 03/01/2008 ACC 200-Yard Freestyle 23 0.00 03/01/2008 ACC 400-Yard Medley Relay 4 7.50 03/01/2008 ACC 100-Yard Freestyle 5 14.00 03/01/2008 ACC 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 03/29/2008 NCAA 50-Yard Freestyle 7 12.00 03/29/2008 NCAA 100-Yard Freestyle 32 0.00 351.50 Dan Bradford Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 9 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 7 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 7 0.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 100-Yard Freestyle 3 3.00 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Freestyle 5 1.00 11/03/2007 HARVARD 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle Relay 4 7.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 50-Yard Freestyle 18 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle 3 16.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 800-Yard Freestyle Relay 3 8.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 13 4.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Freestyle 5 2.00 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 200-Yard Freestyle 1 9.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 100-Yard Freestyle 4 2.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 3 3.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 6 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 1 9.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 500-Yard Freestyle 1 9.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Freestyle 5 1.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 100-Yard Freestyle 4 2.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Freestyle 3 3.00 01/26/2008 CLEMSON 100-Yard Freestyle 5 1.00 01/26/2008 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 3 3.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 4 2.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 800-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Freestyle 5 2.00 02/09/2008 AUBURN 100-Yard Freestyle 7X 0.00 03/01/2008 ACC 800-Yard Freestyle Relay 6 6.50 03/01/2008 ACC 50-Yard Freestyle 19 0.00 03/01/2008 ACC 200-Yard Freestyle Relay 6 6.50 03/01/2008 ACC 200-Yard Freestyle 10 7.00 03/01/2008 ACC 100-Yard Freestyle 21 0.00 03/01/2008 ACC 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 135.25 Brendan Burke Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 7 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 100-Yard Backstroke 14 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 10 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 7 0.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 100-Yard Butterfly 4 2.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 4 2.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 100-Yard Backstroke 5 1.00 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Butterfly 9 0.00 11/03/2007 HARVARD 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 50-Yard Freestyle 26 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Medley Relay 7 6.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 20 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Backstroke 22 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 32 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Freestyle Relay -- 0.00 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 4 0.00 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Backstroke 6 1.00 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 400-Yard Medley Relay 2 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Backstroke 5 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Butterfly 8X 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 4X 0.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 100-Yard Backstroke 6X 0.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 100-Yard Butterfly 6 0.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/26/2008 CLEMSON 100-Yard Backstroke 7 0.00 01/26/2008 CLEMSON 100-Yard Butterfly 7 0.00 01/26/2008 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 4X 0.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 6X 0.00 02/09/2008 AUBURN 100-Yard Backstroke 4 2.00 02/09/2008 AUBURN 50-Yard Freestyle 9X 0.00 02/09/2008 AUBURN 100-Yard Butterfly 8X 0.00 03/01/2008 ACC 50-Yard Freestyle 41 0.00 03/01/2008 ACC 100-Yard Butterfly 28 0.00 03/01/2008 ACC 100-Yard Freestyle 42 0.00 22.25 Scott Derner Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH One-Meter Diving 4 2.00 10/13/2007 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 3 3.00 10/19/2007 FLORIDA A&M One-Meter Diving 5 1.00 10/19/2007 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 3 3.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE One-Meter Diving 2 4.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE Three-Meter Diving 1 9.00 11/03/2007 HARVARD Three-Meter Diving 1T 6.50 11/03/2007 HARVARD One-Meter Diving 3 3.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE One-Meter Diving 9 9.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE Three-Meter Diving 7 12.00 11/20/2007 FLORIDA One-Meter Diving 4 2.00 11/20/2007 FLORIDA Three-Meter Diving 2 4.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON Three-Meter Diving 1 9.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON One-Meter Diving 1 9.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE One-Meter Diving 5 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE Three-Meter Diving 2 4.00 01/12/2008 FLORIDA A&M One-Meter Diving 3 3.00 01/12/2008 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 1 9.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA One-Meter Diving 3 3.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA Three-Meter Diving 3 3.00 01/26/2008 CLEMSON Three-Meter Diving 3 3.00 01/26/2008 CLEMSON One-Meter Diving 3 3.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 3 3.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 1 9.00 02/09/2008 AUBURN One-Meter Diving 4 2.00 02/09/2008 AUBURN Three-Meter Diving 5 1.00 02/22/2008 ACC MEN'S DIVING One-Meter Diving 7 12.00 02/22/2008 ACC MEN'S DIVING Three-Meter Diving 5 14.00 02/22/2008 ACC MEN'S DIVING Platform Diving 9 9.00 03/16/2008 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 24 0.00 03/16/2008 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 11 6.00 03/16/2008 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS Platform Diving 14 3.00 164.50 Shawn Erickson Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 8 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 14 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 5 1.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 400-Yard Individual Medley 1 9.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 200-Yard Backstroke 2 4.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 1000-Yard Freestyle 1 9.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Breaststroke 3 3.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Individual Medley 3 3.00 11/03/2007 HARVARD 1000-Yard Freestyle 6 0.00 11/03/2007 HARVARD 500-Yard Freestyle 8 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 500-Yard Freestyle 10 7.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Individual Medley 6 13.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 1650-Yard Freestyle 6 13.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Butterfly 15 2.00 11/20/2007 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 7 0.00 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Butterfly 7 0.00 11/20/2007 FLORIDA 500-Yard Freestyle 7 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 1000-Yard Freestyle 5 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 6 0.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 400-Yard Individual Medley 1 9.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 3X 0.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 1000-Yard Freestyle 3 3.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 500-Yard Freestyle 4 2.00 01/26/2008 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 5 1.00 01/26/2008 CLEMSON 500-Yard Freestyle 4 2.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 1000-Yard Freestyle 3 3.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 800-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/09/2008 AUBURN 1000-Yard Freestyle 5 1.00 02/09/2008 AUBURN 400-Yard Individual Medley 1 9.00 03/01/2008 ACC 500-Yard Freestyle 18 0.00 03/01/2008 ACC 400-Yard Individual Medley 13 4.00 03/01/2008 ACC 1650-Yard Freestyle 10 7.00 108.75 Dan Frebel Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/19/2007 FLORIDA A&M One-Meter Diving 4 2.00 10/19/2007 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 4 2.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE One-Meter Diving 3 3.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE Three-Meter Diving 2 4.00 11/03/2007 HARVARD Three-Meter Diving 3 3.00 11/03/2007 HARVARD One-Meter Diving 2 4.00 11/20/2007 FLORIDA One-Meter Diving 3 3.00 11/20/2007 FLORIDA Three-Meter Diving 1 9.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON Three-Meter Diving 3 3.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON One-Meter Diving 2 4.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE One-Meter Diving 2 4.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE Three-Meter Diving 1 9.00 01/12/2008 FLORIDA A&M One-Meter Diving 2 4.00 01/12/2008 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 3 3.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA One-Meter Diving 4 2.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA Three-Meter Diving 2 4.00 01/26/2008 CLEMSON Three-Meter Diving 2 4.00 01/26/2008 CLEMSON One-Meter Diving 1 9.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 2 4.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 2 4.00 02/09/2008 AUBURN One-Meter Diving 6 0.00 02/09/2008 AUBURN Three-Meter Diving 7X 0.00 02/22/2008 ACC MEN'S DIVING One-Meter Diving 4 15.00 02/22/2008 ACC MEN'S DIVING Three-Meter Diving 2 17.00 02/22/2008 ACC MEN'S DIVING Platform Diving 2 17.00 03/16/2008 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 10 7.00 03/16/2008 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 21 0.00 03/16/2008 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS Platform Diving 12 5.00 145.00 Nick Graves Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 1 9.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 2 4.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 400-Yard Individual Medley 3 3.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Freestyle 3 3.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 500-Yard Freestyle 2 4.00 11/03/2007 HARVARD 1000-Yard Freestyle 3 3.00 11/03/2007 HARVARD 500-Yard Freestyle 4 2.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 500-Yard Freestyle 5 14.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Individual Medley 13 4.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 1650-Yard Freestyle 2 17.00 11/20/2007 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 6 1.00 11/20/2007 FLORIDA 500-Yard Freestyle 6 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 1000-Yard Freestyle 3 3.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 5 1.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 500-Yard Freestyle 1 9.00 01/26/2008 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/26/2008 CLEMSON 500-Yard Freestyle 3 3.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 1 9.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 800-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/09/2008 AUBURN 1000-Yard Freestyle 3 3.00 02/09/2008 AUBURN 500-Yard Freestyle 3 3.00 02/09/2008 AUBURN 400-Yard Individual Medley 5X 0.00 03/01/2008 ACC 500-Yard Freestyle 7 12.00 03/01/2008 ACC 400-Yard Individual Medley 22 0.00 03/01/2008 ACC 1650-Yard Freestyle 4 15.00 03/29/2008 NCAA 500-Yard Freestyle 30 0.00 03/29/2008 NCAA 1650-Yard Freestyle 14 3.00 136.75 Matt Hammond Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/19/2007 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle 2 4.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 1 9.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 100-Yard Freestyle 2 4.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/03/2007 HARVARD 50-Yard Freestyle 2 4.00 11/03/2007 HARVARD 100-Yard Freestyle 4 2.00 11/03/2007 HARVARD 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 50-Yard Freestyle 11 6.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Medley Relay 7 6.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 22 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle 23 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 12 5.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 4 0.00 11/20/2007 FLORIDA 50-Yard Freestyle 3 3.00 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 50-Yard Freestyle 4 2.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 100-Yard Freestyle 6 0.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/11/2008 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 5 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 7X 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 100-Yard Butterfly 4 2.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 50-Yard Freestyle 3T 2.50 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 100-Yard Freestyle 8X 0.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/26/2008 CLEMSON 50-Yard Freestyle 4 2.00 01/26/2008 CLEMSON 100-Yard Freestyle 6X 0.00 01/26/2008 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 5 1.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 5X 0.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 800-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/09/2008 AUBURN 50-Yard Freestyle 7X 0.00 02/09/2008 AUBURN 100-Yard Freestyle 6 0.00 03/01/2008 ACC 50-Yard Freestyle 23 0.00 03/01/2008 ACC 200-Yard Freestyle 22 0.00 03/01/2008 ACC 100-Yard Freestyle 28 0.00 89.00 Robby Hayes Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 7 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 8 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 12 0.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 100-Yard Backstroke 2 4.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 200-Yard Butterfly 3 3.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 50-Yard Freestyle 2 4.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Individual Medley 2 4.00 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/03/2007 HARVARD 50-Yard Freestyle 4 2.00 11/03/2007 HARVARD 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Individual Medley 5 14.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 9 9.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Breaststroke 11 6.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 9 9.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 7 0.00 11/20/2007 FLORIDA 100-Yard Freestyle 7 0.00 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 400-Yard Medley Relay 2 1.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 200-Yard Individual Medley 2 4.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 4 2.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Butterfly 7 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Individual Medley 7 0.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/12/2008 FLORIDA A&M 100-Yard Breaststroke 2 4.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Freestyle 4 2.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 50-Yard Freestyle 3T 2.50 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Individual Medley 4 2.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Freestyle 4 2.00 01/26/2008 CLEMSON 50-Yard Freestyle 5 1.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Individual Medley 6 0.00 01/26/2008 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 2 4.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 2 4.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Medley Relay 5 0.00 02/09/2008 AUBURN 50-Yard Freestyle 5 1.00 02/09/2008 AUBURN 100-Yard Butterfly 7 0.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 03/01/2008 ACC 800-Yard Freestyle Relay 6 6.50 03/01/2008 ACC 200-Yard Individual Medley 11 6.00 03/01/2008 ACC 200-Yard Freestyle Relay 6 6.50 03/01/2008 ACC 100-Yard Butterfly 24 0.00 03/01/2008 ACC 100-Yard Freestyle 15 2.00 03/01/2008 ACC 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 137.50 Rob Holderness Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 2 4.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 6 0.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 100-Yard Breaststroke 3 3.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 400-Yard Individual Medley 2 4.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 200-Yard Breaststroke 2 4.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 1000-Yard Freestyle 3 3.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Breaststroke 1 9.00 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Individual Medley 8 0.00 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Breaststroke 5 1.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Individual Medley 7 12.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Individual Medley 7 12.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Breaststroke 8 11.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Breaststroke 1 20.00 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 8X 0.00 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 3 3.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 1000-Yard Freestyle 3 3.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 200-Yard Breaststroke 2 4.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Breaststroke 5 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Breaststroke 3 3.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Individual Medley 5 1.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/12/2008 FLORIDA A&M 400-Yard Individual Medley 2 4.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 100-Yard Breaststroke 3 3.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 100-Yard Breaststroke 3 3.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Breaststroke 2 4.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Individual Medley 5 1.00 01/26/2008 CLEMSON 100-Yard Breaststroke 6 0.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Breaststroke 3 3.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Individual Medley 7X 0.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Breaststroke 3 3.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Individual Medley 2 4.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Breaststroke 1 9.00 02/09/2008 AUBURN 100-Yard Breaststroke 6 0.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Breaststroke 4 2.00 02/09/2008 AUBURN 400-Yard Individual Medley 4 2.00 03/01/2008 ACC 400-Yard Individual Medley 14 3.00 03/01/2008 ACC 200-Yard Breaststroke 3 16.00 157.75 Jimmy Holway Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 5 1.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 10 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/19/2007 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 2 4.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 100-Yard Freestyle 1 9.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 100-Yard Butterfly 2 4.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Freestyle 6 0.00 11/03/2007 HARVARD 100-Yard Freestyle 5 1.00 11/03/2007 HARVARD 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 50-Yard Freestyle 7 12.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Medley Relay 4 7.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 12 5.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle 6 13.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 800-Yard Freestyle Relay 3 8.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 11 6.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/20/2007 FLORIDA 50-Yard Freestyle 5 1.00 11/20/2007 FLORIDA 100-Yard Freestyle 6 1.00 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 50-Yard Freestyle 3 3.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 5 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 5 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 100-Yard Butterfly 3 3.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 3X 0.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Freestyle 6 0.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 50-Yard Freestyle 7X 0.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 100-Yard Freestyle 3 3.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Freestyle 6 0.00 01/26/2008 CLEMSON 50-Yard Freestyle 6X 0.00 01/26/2008 CLEMSON 100-Yard Freestyle 4 2.00 01/26/2008 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 3 3.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 2 4.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 800-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/09/2008 AUBURN 50-Yard Freestyle 6 0.00 02/09/2008 AUBURN 100-Yard Freestyle 5 1.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 03/01/2008 ACC 50-Yard Freestyle 38 0.00 03/01/2008 ACC 100-Yard Butterfly 35 0.00 03/01/2008 ACC 100-Yard Freestyle 18 0.00 03/01/2008 ACC 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 138.25 Terry Horner Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH One-Meter Diving 1 9.00 10/13/2007 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 2 4.00 10/19/2007 FLORIDA A&M One-Meter Diving 1 9.00 10/19/2007 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 1 9.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE One-Meter Diving 1 9.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE Three-Meter Diving 3 3.00 11/03/2007 HARVARD Three-Meter Diving 1T 6.50 11/03/2007 HARVARD One-Meter Diving 1 9.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE One-Meter Diving 2 17.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE Three-Meter Diving 2 17.00 11/20/2007 FLORIDA One-Meter Diving 1 9.00 11/20/2007 FLORIDA Three-Meter Diving 3 3.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON One-Meter Diving 4 2.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE One-Meter Diving 1 9.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE Three-Meter Diving 5X 0.00 01/12/2008 FLORIDA A&M One-Meter Diving 1 9.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA One-Meter Diving 2 4.00 01/26/2008 CLEMSON Three-Meter Diving 1 9.00 01/26/2008 CLEMSON One-Meter Diving 2 4.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 1 9.00 02/09/2008 AUBURN One-Meter Diving 1 9.00 02/09/2008 AUBURN Three-Meter Diving 1 9.00 02/22/2008 ACC MEN'S DIVING One-Meter Diving 1 20.00 02/22/2008 ACC MEN'S DIVING Three-Meter Diving 1 20.00 02/22/2008 ACC MEN'S DIVING Platform Diving 14 3.00 03/16/2008 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 6 13.00 03/16/2008 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 3 16.00 03/29/2008 NCAA One-Meter Diving 3 16.00 03/29/2008 NCAA Three-Meter Diving 16 1.00 257.50 Billy Jamerson Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/13/2007 GEORGIA TECH 100-Yard Breaststroke 2 4.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 3 3.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 100-Yard Breaststroke 2 4.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 3 3.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 100-Yard Breaststroke 2 4.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Breaststroke 4 2.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle Relay 4 7.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 50-Yard Freestyle 20 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Medley Relay 2 8.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 15 2.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Breaststroke 1 20.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Breaststroke 3 16.00 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/20/2007 FLORIDA 50-Yard Freestyle 6X 0.00 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 4 2.00 87.25 Lloyd Owens Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/19/2007 FLORIDA A&M 500-Yard Freestyle 1 9.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 100-Yard Butterfly 3 3.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 500-Yard Freestyle 22 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 34 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle 18 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 30 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Freestyle Relay -- 0.00 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Freestyle 7 0.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 500-Yard Freestyle 2 4.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 6 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 7X 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 100-Yard Butterfly 2 4.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 2 4.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 4 2.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Freestyle 7 0.00 02/09/2008 AUBURN 500-Yard Freestyle 5 1.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 35.75 Ian Powell Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/13/2007 GEORGIA TECH 100-Yard Backstroke 4 2.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 3 3.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 4 2.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 100-Yard Butterfly 2 4.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle 1 9.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Freestyle 2 4.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Individual Medley 1 9.00 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Butterfly 1 9.00 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Backstroke 2 4.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Individual Medley 6 13.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Medley Relay 2 8.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Medley Relay 3 8.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 6 13.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Backstroke 2 17.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Butterfly 7 12.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Freestyle Relay -- 0.00 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Butterfly 4 2.00 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Backstroke 5 2.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 200-Yard Butterfly 1 9.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Butterfly 3 3.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Backstroke 3 3.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Butterfly 6 1.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 2 4.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 100-Yard Backstroke 1 9.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Butterfly 5 1.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Backstroke 4 2.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Butterfly 2 4.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Backstroke 2 4.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Individual Medley 4 2.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Backstroke 1 9.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 1 9.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Backstroke 1 9.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Medley Relay 3 0.50 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Butterfly 3 3.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Backstroke 3 3.00 03/01/2008 ACC 200-Yard Medley Relay 2 8.50 03/01/2008 ACC 800-Yard Freestyle Relay 6 6.50 03/01/2008 ACC 100-Yard Butterfly 13 4.00 03/01/2008 ACC 100-Yard Backstroke 13 4.00 03/01/2008 ACC 400-Yard Medley Relay 4 7.50 03/01/2008 ACC 200-Yard Butterfly 3 16.00 263.50 Michael Rice Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 7 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 10 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 8 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 7 0.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 100-Yard Butterfly 3 3.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 200-Yard Butterfly 1 9.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Butterfly 1 9.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 100-Yard Butterfly 1 9.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Butterfly 4 2.00 11/03/2007 HARVARD 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle Relay 4 7.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 50-Yard Freestyle 15 2.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Medley Relay 4 7.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Medley Relay 7 6.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 7 12.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Butterfly 6 13.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 4 0.00 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Butterfly 6 1.00 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 200-Yard Butterfly 2 4.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Butterfly 5 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Butterfly 5 2.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Butterfly 2 4.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 100-Yard Butterfly 3 3.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Butterfly 4 2.00 01/26/2008 CLEMSON 100-Yard Butterfly 3 3.00 01/26/2008 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 1 9.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 1 9.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Medley Relay 5 0.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Butterfly 5 1.00 02/09/2008 AUBURN 100-Yard Butterfly 5 2.00 03/01/2008 ACC 50-Yard Freestyle 42 0.00 03/01/2008 ACC 100-Yard Butterfly 19 0.00 03/01/2008 ACC 200-Yard Butterfly 20 0.00 145.50 Ian Rowe Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 2 4.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 8 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 3 3.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 100-Yard Backstroke 3 3.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 200-Yard Backstroke 1 9.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 100-Yard Backstroke 1 9.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Backstroke 1 9.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 500-Yard Freestyle 1 9.00 11/03/2007 HARVARD 1000-Yard Freestyle 2 4.00 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Backstroke 5 1.00 11/03/2007 HARVARD 500-Yard Freestyle 5 1.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 500-Yard Freestyle 2 17.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Medley Relay 4 7.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Individual Medley 8 11.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 1650-Yard Freestyle 1 20.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Backstroke 5 14.00 11/20/2007 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 5 2.00 11/20/2007 FLORIDA 500-Yard Freestyle 5 2.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 200-Yard Backstroke 1 9.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 1000-Yard Freestyle 1 9.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Backstroke 4 2.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 2 4.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 1000-Yard Freestyle 1 9.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 500-Yard Freestyle 2 4.00 01/26/2008 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 1 9.00 01/26/2008 CLEMSON 500-Yard Freestyle 2 4.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 1000-Yard Freestyle 1 9.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Backstroke 2 4.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 800-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/09/2008 AUBURN 1000-Yard Freestyle 2 4.00 02/09/2008 AUBURN 500-Yard Freestyle 4 2.00 02/09/2008 AUBURN 400-Yard Individual Medley 3 3.00 03/01/2008 ACC 800-Yard Freestyle Relay 6 6.50 03/01/2008 ACC 500-Yard Freestyle 6 13.00 03/01/2008 ACC 1650-Yard Freestyle 3 16.00 03/01/2008 ACC 200-Yard Backstroke 16 1.00 03/29/2008 NCAA 500-Yard Freestyle 41 0.00 03/29/2008 NCAA 1650-Yard Freestyle 10 7.00 243.75 Jon Rubritz Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/19/2007 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle 3 3.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 500-Yard Freestyle 18 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 50-Yard Freestyle 52 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle 20 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 38 0.00 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Freestyle 8X 0.00 11/20/2007 FLORIDA 500-Yard Freestyle 8X 0.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 200-Yard Freestyle 3 3.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 500-Yard Freestyle 3 3.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 7X 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle 2 4.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 3 3.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 3X 0.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 6X 0.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 7 0.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Freestyle 8X 0.00 02/09/2008 AUBURN 500-Yard Freestyle 6X 0.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 17.00 Matt Shead Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 100-Yard Breaststroke 3 3.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 4 2.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 100-Yard Backstroke 1 9.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 200-Yard Breaststroke 3 3.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Breaststroke 2 4.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Individual Medley 4 2.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Individual Medley 4 15.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Medley Relay 7 6.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Breaststroke 4 15.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Breaststroke 6 13.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Freestyle Relay -- 0.00 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 5 1.00 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 5X 0.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 400-Yard Medley Relay 2 1.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 200-Yard Freestyle 2 4.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Breaststroke 2 4.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Breaststroke 5 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Individual Medley 3 3.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/12/2008 FLORIDA A&M 100-Yard Backstroke 1 9.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 3X 0.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Breaststroke 3 3.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Individual Medley 3 3.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/26/2008 CLEMSON 100-Yard Breaststroke 2 4.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Breaststroke 5 1.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Individual Medley 3 3.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Breaststroke 1 9.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 800-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Medley Relay 3 0.50 02/09/2008 AUBURN 100-Yard Breaststroke 3 3.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Breaststroke 5 1.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 03/01/2008 ACC 200-Yard Medley Relay 2 8.50 03/01/2008 ACC 200-Yard Individual Medley 12 5.00 03/01/2008 ACC 100-Yard Breaststroke 4 15.00 03/01/2008 ACC 400-Yard Medley Relay 4 7.50 03/01/2008 ACC 200-Yard Breaststroke 15 2.00 183.50 Corey Swanson Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/13/2007 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 5 1.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 8 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/19/2007 FLORIDA A&M 200-Yard Butterfly 2 4.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 50-Yard Freestyle 3 3.00 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Individual Medley 3 3.00 11/03/2007 HARVARD 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle Relay 4 7.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Individual Medley 3 16.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Medley Relay 2 8.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Medley Relay 3 8.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 5 14.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Breaststroke 6 13.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 6 13.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 4 2.00 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 400-Yard Medley Relay 2 1.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 200-Yard Individual Medley 1 9.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Breaststroke 7X 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Butterfly 9X 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Individual Medley 8X 0.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 3 3.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 100-Yard Breaststroke 4X 0.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 100-Yard Backstroke 4 2.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 100-Yard Butterfly 4 2.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Individual Medley 7X 0.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/26/2008 CLEMSON 100-Yard Backstroke 6 1.00 01/26/2008 CLEMSON 100-Yard Butterfly 5 1.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Backstroke 7 0.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Individual Medley 3 3.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Medley Relay 3 0.50 02/09/2008 AUBURN 100-Yard Breaststroke 8X 0.00 02/09/2008 AUBURN 100-Yard Butterfly 6 1.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 03/01/2008 ACC 200-Yard Medley Relay 2 8.50 03/01/2008 ACC 200-Yard Individual Medley 8 11.00 03/01/2008 ACC 200-Yard Freestyle Relay 6 6.50 03/01/2008 ACC 100-Yard Butterfly 20 0.00 03/01/2008 ACC 100-Yard Breaststroke 13 4.00 03/01/2008 ACC 400-Yard Medley Relay 4 7.50 188.50 Scott Thacker Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 7 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 100-Yard Breaststroke 5 1.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 1 9.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 100-Yard Breaststroke 1 9.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 200-Yard Breaststroke 1 9.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 100-Yard Breaststroke 1 9.00 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Breaststroke 3 3.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Medley Relay 4 7.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Medley Relay 3 8.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Breaststroke 3 16.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Breaststroke 2 17.00 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 4 0.00 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 2 4.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 200-Yard Individual Medley 5 1.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON 200-Yard Breaststroke 1 9.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE 200-Yard Breaststroke 2 4.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 4X 0.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/12/2008 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 100-Yard Breaststroke 2 4.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Breaststroke 1 9.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/26/2008 CLEMSON 100-Yard Breaststroke 4 2.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Breaststroke 1 9.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Breaststroke 2 4.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Individual Medley 4 2.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Breaststroke 2 4.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Medley Relay 5 0.00 02/09/2008 AUBURN 100-Yard Breaststroke 5 1.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Breaststroke 6 0.00 03/01/2008 ACC 50-Yard Freestyle 65 0.00 03/01/2008 ACC 100-Yard Breaststroke 9 9.00 03/01/2008 ACC 200-Yard Breaststroke 9 9.00 186.00 Alex Tilbrook Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 01/05/2008 UNC-WILMINGTON Three-Meter Diving 2 4.00 01/05/2008 UNC-WILMINGTON One-Meter Diving 5X 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE One-Meter Diving 7X 0.00 01/11/2008 LOUISIANA STATE Three-Meter Diving 4 2.00 01/12/2008 FLORIDA A&M One-Meter Diving 4X 0.00 01/12/2008 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 2 4.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA One-Meter Diving 5X 0.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA Three-Meter Diving 4 2.00 01/26/2008 CLEMSON Three-Meter Diving 4X 0.00 01/26/2008 CLEMSON One-Meter Diving 4X 0.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 4X 0.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 3 3.00 02/09/2008 AUBURN One-Meter Diving 8X 0.00 02/09/2008 AUBURN Three-Meter Diving 6 0.00 02/22/2008 ACC MEN'S DIVING One-Meter Diving 8 11.00 02/22/2008 ACC MEN'S DIVING Three-Meter Diving 6 13.00 02/22/2008 ACC MEN'S DIVING Platform Diving 4 15.00 03/16/2008 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 17 0.00 03/16/2008 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 18 0.00 03/16/2008 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS Platform Diving 13 4.00 58.00 David Toffaletti Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2007 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 11 0.00 10/13/2007 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 7 0.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 3 3.00 10/19/2007 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 100-Yard Breaststroke 3 3.00 11/02/2007 BOSTON COLLEGE 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/03/2007 HARVARD 200-Yard Freestyle 7 0.00 11/03/2007 HARVARD 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 50-Yard Freestyle 37 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 32 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle 10 7.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 800-Yard Freestyle Relay 3 8.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 19 0.00 11/18/2007 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 11/20/2007 FLORIDA 200-Yard Freestyle 6 1.00 11/20/2007 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 200-Yard Freestyle 7X 0.00 01/25/2008 SOUTH CAROLINA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/26/2008 CLEMSON 200-Yard Freestyle 7X 0.00 01/26/2008 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 4X 0.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 3 3.00 02/08/2008 FLORIDA ATLANTIC 800-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Freestyle 6 1.00 02/09/2008 AUBURN 50-Yard Freestyle 8X 0.00 02/09/2008 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 42.50