Florida State Men's Swimming & Diving - 2008-09 Year In Review

Florida State Men's Swimming & Diving - 2008-09 Year In Review

Coaching Staff
Neil Harper, Head Coach
Patrick Jeffrey, Divers
Katy Peterson, Assistant Coach
Andy Robins, Associate Head Coach
Gary Taylor, Assistant Coach

Click here for team picture

Click here to see indivual mug shots
2008-09 Men's & Women's Swimming & Diving


2008-09 Florida State Signees/Newcomers

Michael Aitken, 6-2, FL, Durham, NC

Marcelo Garcia, 5-7, D, Seffner

Andy Hodgson, 6-4, BK, Blackpool, England

Glenn Kalata, 6-2, BK, Trumbull, CT

Stephen Pendleton, 6-2, FS, Northfield, IL

Sean Spire, 6-0, FL, Weston

James Taddeo, 5-10, FS, Clearwater


2008-09 Roster - By Name

L
T                                          PY
R Name                  Pos     Hgt   Cl   Ltr  Hometown (Prior School)
-------------------------------------------------------------------------------------------
* Michael Aitken        FL      6-2   Fr        Durham, NC (Northern)
  Scott Baker           FS      6-4   Sr   *    Lake Mary (Lake Mary/Indian River CC)
* Jarryd Botha          BK-FS   6-6   Sr-R ***  Worcester, South Africa (Paul Roos Gymnasium)
* Dan Bradford          FS      6-8   Jr   *    Rockledge (Rockledge)
* Ed Denton             FS      6-1   Sr-R ***  Maidenhead, England (Millfield School)
* Scott Derner          D       5-11  Sr   ***  Grapevine, TX (Colleyville Heritage)
  Shawn Erickson        FS      6-3   Jr   **   Tallahassee (Chiles)
* Dan Frebel            D       5-10  Sr   ***  Fort Wayne, IN (Homestead)
  Marcelo Garcia        D       5-7   Fr        Seffner (Jesuit)
* Nick Graves           FS      5-10  Jr   **   Lexington, KY (Sayre)
* Robby Hayes           FL-IM   6-0   So   *    Alpharetta, GA (Marist School)
* Andy Hodgson          BK      6-4   Jr        Blackpool, England (Swansea)
* Rob Holderness        BR-IM   5-10  So   *    Somerset, England (Millfield School)
* Jimmy Holway          FS      6-0   Sr   ***  Gulf Breeze (Gulf Breeze)
* Terry Horner          D       5-6   Jr   **   Orlando (Lyman)
* Glenn Kalata          BK      6-2   Jr        Trumbull, CT (Trumbull/Syracuse)
* Lloyd Owens           FS      6-1   Jr   **   Oviedo (Oviedo)
* Stephen Pendleton     FS      6-2   So        Northfield, IL (New Trier East/Denver)
* Ian Rowe              FS-IM   5-9   So   *    Towson, MD (Towson)
  Jon Rubritz           FS-FL   6-0   So   *    York, PA (Dover Area)
* Matt Shead            BR      6-4   So   *    Kent, England (Millfield School)
  Sean Spire            FL      6-0   Fr        Weston (Cypress Bay)
* Corey Swanson         FS      6-0   Jr   **   Tampa (Sickles)
  James Taddeo          FS      5-10  Fr        Clearwater (Countryside)
* Scott Thacker         BR      6-1   Jr   **   Lynchburg, VA (Jefferson Forest)
  David Toffaletti      FS      6-1   Jr   **   Charlotte, NC (Butler)
* Kyle Young            FS      6-2   Sr-R ***  Oviedo (Oviedo)

2008-09 All-Americans

Name                     NCAA Championships
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Jarryd Botha             400-Yard Freestyle Relay (12th) - Honorable Mention

Ed Denton                400-Yard Freestyle Relay (12th) - Honorable Mention

Robby Hayes              800-Yard Freestyle Relay (16th) - Honorable Mention

Andy Hodgson             400-Yard Freestyle Relay (12th) - Honorable Mention
                         200-Yard Backstroke (13th) - Honorable Mention
                         800-Yard Freestyle Relay (16th) - Honorable Mention

Jimmy Holway             400-Yard Freestyle Relay (12th) - Honorable Mention

Terry Horner             Three-Meter Diving (5th)
                         One-Meter Diving (11th) - Honorable Mention

Stephen Pendleton        800-Yard Freestyle Relay (16th) - Honorable Mention

Kyle Young               800-Yard Freestyle Relay (16th) - Honorable Mention

All-Americans -  8

2008-09 Schedules and Results

DATE
REF
LOC
OPPONENT
SCORE
10/03
Ref
A
FLORIDA ATLANTIC W 198-97
10/11
Ref
H
ALABAMA W 179.5-120.5
10/18
Ref
H
GEORGIA TECH W 164-135
11/01
Ref
H
INDIAN RIVER CC
Tri-Meet
W 181-114
11/01
Ref
H
FLORIDA A&M
Tri-Meet
W 217-26
11/15
Ref
A
VIRGINIA
November 14-15, 2008, Tri-Meet
L 154-197
11/15
Ref
N
PENN STATE
November 14-15, 2008, Tri-Meet, Charlottesville, Va
W 225.5-127.5
11/22
 
N
GEORGIA TECH DIVING INVITE
November 21-22, 2008, Atlanta, Ga
 
11/25
Ref
H
FLORIDA L 133-167
12/06
 
N
USA SHORT COURSE NATIONALS
December 4-6, 2008, Atlanta, Ga
 
01/10
Ref
A
LOUISIANA STATE L 141-159
01/17
Ref
H
CLEMSON W 189-106
02/07
Ref
H
AUBURN L 122-167
02/28
Ref
N
ACC CHAMPIONSHIP
February 25-28, 2009, College Park, Md
2nd Place
03/15
 
N
ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS
March 13-15, 2009, Knoxville, Tn
 
03/28
Ref
N
NCAA CHAMPIONSHIP
March 26-28, 2009, College Station, Tx
20th Place
                Overall   Home    Away   Neutral
------------------------------------------------
FSU RECORD IS    7- 4     5- 2     1- 2     1- 0


2009 ATLANTIC COAST CONFERENCE RESULTS
 1  VIRGINIA              832
 2  FLORIDA STATE         640
 3  NORTH CAROLINA        504.5
 4  GEORGIA TECH          474.5
 5  VIRGINIA TECH         379
 6  NORTH CAROLINA STATE  238
 7  DUKE                  207
 8  MARYLAND              203.5
 9  CLEMSON               196.5
10  BOSTON COLLEGE         74
11  MIAMI                  57

FLORIDA STATE 198, FLORIDA ATLANTIC 97
10/03/2008, BOCA RATON, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Swimming And Diving Open Season With A Pair Of Victories.

Seminole men defeat Florida Atlantic while women defeat both the Owls and Florida International to begin season.

BOCA RATON, FL - After driving all day to Boca Raton, Fla., the Florida State swimming and diving team got a chance to stretch out in the water as the Seminoles defeated Florida Atlantic and Florida International to open the dual meet season. The men defeated the Owls 198-97 while the women defeated FAU 206-88 and the Panthers 213-75.

"We were up early this morning and left Tallahassee, got to pool, swam a little and then competed," FSU head coach Neil Harper said. "Highly trained athletes don't really like to do that. The thing that impressed me was they responded well, they raced well and it was a great way to start off the season."

After redshirting last season to compete in the Olympic Trials redshirt seniors Jarryd Botha, Ed Denton and Kyle Young returned to the pool for their final year in style. The trio each won one race as Botha took home the 50 free (21.22), Denton the 100 free (47.31) and Young the 500 free (4:33.10).

"I think that was good for us and good for them," Harper said. "They weren't able to contribute last year so to finally get their senior year kicked off was great and it looked like they were having fun. They led by example and I think the team followed them."

The men also got a sweep in the backstroke events by new junior Andy Hodgson who won the 100 back (50.76) and 200 back (1:48.12). In diving, 2008 U.S. National Champion Terry Horner won the one-meter competition with a score of 379.38 while senior Scott Derner was victorious on the three-meter (368.10).

On the women's side several Seminoles came out of the gates strong with three swimmers earning a pair of victories. Senior captain Kylen Huntwork swept the breaststroke events winning the 100 breast (1:06.87) and 200 breast (2:23.10), sophomore Stevi Steinhauer won both the 50 free (24.13) and 100 free (52.47) and freshman Stephanie Sarandos made her Seminole debut winning the 100 back (57.54) and 200 back (2:06.39). On the diving boards freshman Elysse Rowland took home her first career victory winning the one-meter (280.20) while junior Katie Sirounis was victorious on the three-meter (310.45).

"A lot of our girls looked strong tonight," Harper said. "For being in the bus all day they really got after it and set the tone and if this is how we're going to swim this season it will be a good year."

The Seminole women will be back in the pool Saturday morning at 10:00 a.m. in Coral Gables Fla, to take on ACC rival Miami and Florida Gulf Coast. The men's diving team will also compete against the Hurricane divers.

"We swim against our first ACC opponent and a young team from Florida Gulf Coast," Harper said. "I think after traveling today and swimming tomorrow we can get caught napping and we have to bounce back and come back strong. It's important for us to swim good two days in a row."

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:37.92   11                                              
       1) Jarryd Botha
       2) Scott Thacker
       3) Sean Spire
       4) Dan Bradford
  2    Relay Team B                  1:38.26    4                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Rob Holderness
       3) Michael Aitken
       4) Jimmy Holway
  4X   Relay Team C                  1:39.97                                                   
       1) Glenn Kalata
       2) Corey Swanson
       3) Robby Hayes
       4) David Toffaletti

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nick Graves                   9:21.56    9                                              
  2    Kyle Young                    9:25.18    4                                              
  3    Ian Rowe                      9:35.44    3                                              
  6X   Shawn Erickson                9:56.18                                                   

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Stephen Pendleton             1:45.53    9                                              
  3    David Toffaletti              1:46.21    3                                              
  4    James Taddeo                  1:47.88    2                                              
  5X   Jon Rubritz                   1:48.92                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                    50.76    9                                              
  4    Glenn Kalata                    53.97    2                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                   58.26    9                                              
  2    Rob Holderness                  58.48    4                                              
  3    Corey Swanson                 1:00.80    3                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Robby Hayes                   1:55.35    9                                              
  3    Michael Aitken                1:58.50    3                                              
  4    Sean Spire                    1:58.86    2                                              
  5X   Lloyd Owens                   1:58.92                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jarryd Botha                    21.22    9                                              
  2    Ed Denton                       21.40    4                                              
  4    Dan Bradford                    21.65    2                                              
  5X   Jimmy Holway                    21.70                                                   

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   379.38    9                                              
  2    Scott Derner                   377.70    4                                              
  3    Dan Frebel                     336.40    3                                              
  4X   Marcelo Garcia                 183.08                                                   

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ed Denton                       47.31    9                                              
  2    Dan Bradford                    48.16    4                                              
  3    Jimmy Holway                    48.18    3                                              
  7X   Stephen Pendleton               49.57                                                   
  8X   David Toffaletti                49.74                                                   
  9X   Jon Rubritz                     50.49                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:48.12    9                                              
  3    Ian Rowe                      1:55.75    3                                              
  4    Glenn Kalata                  1:59.05    2                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                2:06.23    9                                              
  2    Scott Thacker                 2:08.17    4                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    4:33.10    9                                              
  2    Nick Graves                   4:36.52    4                                              
  5    Lloyd Owens                   4:50.45    1                                              
  6X   Shawn Erickson                4:50.80                                                   
  8X   James Taddeo                  4:55.41                                                   

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Michael Aitken                  52.82    4                                              
  3    Corey Swanson                   52.90    3                                              
  5    Sean Spire                      54.16    1                                              

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Scott Derner                   368.10    9                                              
  2    Terry Horner                   352.25    4                                              
  3    Dan Frebel                     301.65    3                                              
  4X   Marcelo Garcia                 263.10                                                   

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
============================================
Place  Name                             Time
============================================
  -X   Robby Hayes                   1:57.37                                                   
  -X   Rob Holderness                1:57.41                                                   
  -X   Shawn Erickson                1:59.85                                                   

Event 32 - 200-Yard Freestyle Relay
============================================
Place  Name                             Time
============================================
  -X   Relay Team B                  1:26.39                                                   
       1) Dan Bradford
       2) Jimmy Holway
       3) Andy Hodgson
       4) Robby Hayes
  -X   Relay Team C                  1:31.73                                                   
       1) Stephen Pendleton
       2) Jon Rubritz
       3) Scott Thacker
       4) Michael Aitken
  -X   Relay Team D                  1:32.23                                                   
       1) Kyle Young
       2) Sean Spire
       3) James Taddeo
       4) Lloyd Owens
  -X   Relay Team A                  1:46.18                                                   
       1) David Toffaletti
       2) Ed Denton
       3) Jarryd Botha
       4) Corey Swanson


FLORIDA STATE 179.5, ALABAMA 120.5
10/11/2008, TALLAHASSEE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Men's Swimming And Diving Defeat Alabama In First Home Meet.

Seminole men victorious, while women lose closely contested meet against Crimson Tide.

TALLAHASSEE, FL - The Florida State men's swimming and diving team christened the Morcom Aquatic Center on Saturday with a victory against Alabama 179.5-120.5 while the women were defeated 157-143.

"Our teams really battled today," FSU head coach Neil Harper said. "We are excited with the way both the men and women are responding to their training. We are working them hard and they are still able to get out there and race fast against a good team like Alabama."

"Today was great and to race in a pool like this is fantastic," junior Andy Hodgson said. "To come out with good crowd support made it a lot of fun to race."

The Seminole men (2-0, 0-0) were paced by redshirt seniors Jarryd Botha and Ed Denton and junior Andy Hodgson, with all three winning two individual events. Botha was victorious in the 100 back (50.60) and 100 fly (49.63), Denton swept the sprint events winning the 50 free (21.18) and 100 free (46.56) and Andy Hodgson won the 200 free (1:39.82) and 200 back (1:50.46). The Seminoles also swept the diving events with junior Terry Horner winning the one-meter (379.50) and senior Scott Derner capturing the three-meter (331.05). Even with all of the event wins, it was Florida State's depth that helped lead the team to victory.

"We really emphasize depth," Harper said. "It isn't necessarily who steps up and wins events it's who finishes second, third or fourth and I think you saw that today."

"I feel beat up and tired right now because of our training," Hodgson said. "We're all beat up, but we're still racing fast and doing really well which is exciting."

Despite the loss for the women, FSU (4-1, 1-0) had some great peformances. Junior Stevi Steinhauer, sophomore Jocelyn Phillips and freshman Stephanie Sarandos won two individual events with Steinhauer winning the 50 free (23.75) and 100 free(52.01),Phillips taking home wins in the 200 free (1:50.23) and 500 free (4:58.91) and Sarandos being victorious in the 100 back (56.59) and 200 back (2:00.71). Alabama won on the strength of 1-2-3 finishes in one-meter diving and the 200 individual medley.

"I feel like our girls swam well enough to win," Harper said. "Watching them swim and compete I walk away from this meet thinking we did win. I think we may have come away taking a few more steps forward with a tough loss rather than an easy win."

The Seminoles will be home again next weekend at the Morcom Aquatic Center on Saturday, October 18, at 11:00 a.m. against against ACC rival Georgia Tech.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:32.03   11                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Corey Swanson
       4) Jarryd Botha
  4    Relay Team B                  1:35.71                                                   
       1) Glenn Kalata
       2) Matt Shead
       3) Michael Aitken
       4) Dan Bradford

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Kyle Young                    9:15.61    4                                              
  3    Nick Graves                   9:23.84    3                                              
  4    Ian Rowe                      9:30.87    2                                              
  8X   Shawn Erickson                9:51.85                                                   

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:39.82    9                                              
  2    Kyle Young                    1:40.32    4                                              
  6    Stephen Pendleton             1:43.95                                                   
  7X   James Taddeo                  1:47.27                                                   
  8X   Jon Rubritz                   1:48.09                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jarryd Botha                    50.60    9                                              
  5    Glenn Kalata                    53.39    1                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                   56.49    9                                              
  4    Rob Holderness                  57.91    2                                              
  5    Matt Shead                      58.71    1                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Robby Hayes                   1:53.17    4                                              
  4    Michael Aitken                1:56.85    2                                              
  5    Lloyd Owens                   1:57.46    1                                              
  8X   Sean Spire                    2:00.85                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ed Denton                       21.18    9                                              
  2    Jarryd Botha                    21.29    4                                              
  4    Dan Bradford                    21.50    2                                              
  5X   Corey Swanson                   21.64                                                   
  8X   David Toffaletti                22.18                                                   

Event 16 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Scott Derner                   331.05    9                                              
  3    Terry Horner                   307.58    3                                              
  4    Dan Frebel                     278.85    2                                              
  6X   Marcelo Garcia                 233.95                                                   

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ed Denton                       46.56    9                                              
  3    Robby Hayes                     47.40    3                                              
  5    Dan Bradford                    47.73    1                                              
  6X   Stephen Pendleton               48.10                                                   
  8X   David Toffaletti                48.33                                                   
 10X   Jon Rubritz                     49.75                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:50.46    9                                              
  4    Ian Rowe                      1:55.90    2                                              
  5    Glenn Kalata                  1:57.18    1                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Rob Holderness                2:04.25    4                                              
  3    Scott Thacker                 2:07.81    3                                              
  6    Matt Shead                    2:15.43                                                   

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Kyle Young                    4:31.04    4                                              
  3    Nick Graves                   4:34.26    3                                              
  4    Ian Rowe                      4:37.54    2                                              
  8X   Shawn Erickson                4:52.59                                                   

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jarryd Botha                    49.63    9                                              
  3    Corey Swanson                   51.80    3                                              
  4    Michael Aitken                  52.62    2                                              
  7X   Sean Spire                      53.74                                                   

Event 28 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   379.50    9                                              
  4    Scott Derner                   288.90    2                                              
  5    Dan Frebel                     286.65    1                                              
  6X   Marcelo Garcia                 195.80                                                   

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ed Denton                     1:55.72    4                                              
  3    Rob Holderness                1:56.59    3                                              

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team C                  3:07.12   11                                              
       1) Dan Bradford
       2) Andy Hodgson
       3) Robby Hayes
       4) Ed Denton
  2    Relay Team D                  3:07.77    4                                              
       1) Kyle Young
       2) Stephen Pendleton
       3) Corey Swanson
       4) David Toffaletti
  5X   Relay Team A                  3:14.49                                                   
       1) Lloyd Owens
       2) Matt Shead
       3) Michael Aitken
       4) Jon Rubritz
  6X   Relay Team B                  3:15.86                                                   
       1) Glenn Kalata
       2) Sean Spire
       3) James Taddeo
       4) Nick Graves


FLORIDA STATE 164, GEORGIA TECH 135
10/18/2008, TALLAHASSEE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Swimming And Diving Sweeps Georgia Tech.

Seminole men and women defeat Yellow Jackets as junior Terry Horner tops 400 point mark on three-meter.

TALLAHASSEE, FL - The Florida State swimming and diving team swept ACC Rival Georgia Tech on Saturday at the Morcom Aquatic Center. The men won 164-135 while the women were victorious by a score of 193.5-103.5.

"It was a great meet from top to bottom," FSU head coach Neil Harper said. "I'm glad that we swam well at home. We showed a lot of heart today and I was excited about how we supported each other."

The Seminole men (3-0, 1-0) were led by the performance of junior diver Terry Horner who scored 402.83 points on the three-meter, his second highest score during collegiate competition. Horner also led a 1-2-3 finish on the one-meter with a score of 339.23. Senior Scott Derner turned in a pair of second-place finishes for FSU.

"On three-meter I got really pumped up," Horner said. "I was really happy with the way I dove, going over 400 points this early in the season is definitely a step up for me."

In the pool, the FSU distance trio of redshirt senior Kyle Young (first), junior Nick Graves (second) and sophomore Ian Rowe (third) turned in a pair of 1-2-3 finishes in the 1000 free and 500 free to lead the team. Redshirt senior Jarryd Botha and junior Andy Hodgson also won a pair of races for the Seminoles with Botha taking home the 100 back (49.95) and 100 fly (50.12) and Hodgson winning the 200 free (1:39.41) and 200 back (1:49.95).

"I think it is good to know that is a possibility for our distance swimmers," Harper said. "Those are some of our hardest working guys and it's nice to be able to get that, but we can't take it for granted because of how hard they train which gives them every reason to be tired."

The Florida State women (5-1, 2-0) were paced by three multi-event winners, senior Georgia Holderness, sophomore Jocelyn Phillips and freshman Stephanie Sarandos. Holderness swept the breaststroke events winning both the 100 (1:05.43) and 200 (2:19.05), Phillips took home wins in the 200 free (1:50.99) and 500 free (4:57.51) and Sarandos swept the 100 back (57.27) and 200 back (2:02.96). The Seminoles also showed their depth by bringing home 10 second-place performances.

"We've got individuals stepping up and winning events, but at the same time we've got people coming through to take home seconds, thirds and fourths," Harper said. "We're going to win more meets when our depth is earning points and that's what we did today."

In diving sophomore Katherine Adham won the one-meter (266.40) and junior Katie Sirounis won the three-meter (300.45) to sweep diving. FSU also took home three of the top four spots on all three boards.

"I was really pleased this week, we were a lot better than last week," FSU diving coach Patrick Jeffrey said. "The girls performed a lot better and I think we did a really good job to get them to focus on what they were doing."

Florida State will be back in the pool on Saturday, November 1, against Indian River Community College and Florida A&M at 11:00 a.m. The meet will be held at the Morcom Aquatic Center and admission is free.

Event 2 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   339.23    9                                              
  2    Scott Derner                   310.20    4                                              
  3    Dan Frebel                     305.70    3                                              
  6X   Marcelo Garcia                 211.50                                                   

Event 4 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:21.58   11                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton
  4    Relay Team B                  3:29.09                                                   
       1) Glenn Kalata
       2) Rob Holderness
       3) Corey Swanson
       4) David Toffaletti

Event 6 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    9:19.27    9                                              
  2    Nick Graves                   9:21.27    4                                              
  3    Ian Rowe                      9:31.35    3                                              
  5X   Shawn Erickson                9:50.98                                                   

Event 8 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:39.41    9                                              
  3    Kyle Young                    1:41.62    3                                              
  5    Stephen Pendleton             1:43.33    1                                              
  7X   James Taddeo                  1:46.91                                                   

Event 10 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jarryd Botha                    49.95    9                                              
  5    Glenn Kalata                    54.02    1                                              

Event 12 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                   56.41    9                                              
  3    Rob Holderness                  57.77    3                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Robby Hayes                   1:54.88    4                                              
  5    Michael Aitken                1:58.24    1                                              
  6    Sean Spire                    1:58.54                                                   
  7X   Lloyd Owens                   1:58.82                                                   

Event 16 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4T   Jarryd Botha                    21.23    1.50                                           
  4T   Ed Denton                       21.23    1.50                                           
  6    Corey Swanson                   21.70                                                   
  7X   Jimmy Holway                    21.87                                                   
  8X   David Toffaletti                22.09                                                   
  9X   Jon Rubritz                     22.83                                                   
 11X   Dan Bradford                    23.16                                                   

Event 18 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   402.83    9                                              
  2    Scott Derner                   360.83    4                                              
  5    Marcelo Garcia                 232.13    1                                              

Event 20 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ed Denton                       46.28    4                                              
  4    Robby Hayes                     46.99    2                                              
  6    Stephen Pendleton               47.52                                                   
  8X   David Toffaletti                48.73                                                   
  9X   James Taddeo                    49.26                                                   
 10X   Jon Rubritz                     49.55                                                   

Event 22 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:49.95    9                                              
  5    Ian Rowe                      1:56.56    1                                              
  6    Glenn Kalata                  1:57.19                                                   

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                2:04.34    9                                              

Event 26 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    4:32.06    9                                              
  2    Nick Graves                   4:36.25    4                                              
  3    Ian Rowe                      4:42.36    3                                              
  5X   Lloyd Owens                   4:47.34                                                   
  9X   James Taddeo                  4:55.75                                                   
 10X   Jon Rubritz                   4:58.17                                                   

Event 28 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jarryd Botha                    50.12    9                                              
  5    Corey Swanson                   53.21    1                                              
  6    Sean Spire                      54.18                                                   
  7X   Michael Aitken                  54.30                                                   

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Robby Hayes                   1:56.39    4                                              
  3    Rob Holderness                1:57.21    3                                              
  4    Shawn Erickson                1:58.77    2                                              

Event 32 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:24.10    4                                              
       1) Jimmy Holway
       2) Andy Hodgson
       3) Corey Swanson
       4) Ed Denton
  4    Relay Team B                  1:26.78                                                   
       1) Kyle Young
       2) Stephen Pendleton
       3) David Toffaletti
       4) Robby Hayes
  6X   Relay Team D                  1:30.50                                                   
       1) Nick Graves
       2) Lloyd Owens
       3) James Taddeo
       4) Jon Rubritz
  7X   Relay Team C                  1:30.74                                                   
       1) Michael Aitken
       2) Scott Thacker
       3) Sean Spire
       4) Glenn Kalata


FLORIDA STATE 181, INDIAN RIVER CC 114
11/01/2008, TALLAHASSEE, FL, Tri-Meet

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Swimming And Diving Defeats A Pair Of Opponents.

Seminoles look impressive in tune-up for difficult dual meet stretch.

TALLAHASSEE, FL - The Florida State swimming and diving team defeated Indain River State College and Florida A&M on Saturday morning at the Morcom Aquatic Center. The men defeated the Indians 181-114 and the Rattlers 217-26. The Women were victorious over IRSC 208-82 and FAMU 213-11.

"I think the team did well especially during this heavy training phase," FSU head coach Neil Harper said. "You always worry about how hard you work them and how hard you can beat them up, but Indian River is a good team and Florida A&M has some good athletes, but our team got after it and performed well."

The Seminole men (5-0,1-0), were led by redshirt senior Kyle Young who won three events for FSU. Young began the day with a win in the 200 free (1:40.49) then he won the 500 free (4:31.86) and finished the meet with a victory in the 400 individual medley (4:02.97). Junior Andy Hodgson and senior diver Scott Derner also took home two event titles. Hodgson swept the backstroke events winning the 100 (50.09) and 200 (1:47.80) and Derner won the one-meter (339.90) and three-meter (372.00) diving competitions.

"Today went really well," Derner said. "Coming off of a lot of training everyone is kind of broken down. To be able to come out and perform like I did is great."

The women (7-1, 2-0) had four multiple event winners on the day. Junior Tiffany Elias won the 1000 free (10:28.61) and the 200 fly (2:06.44), sophomore C.J. Hendry won the 100 back (59.19) and 100 fly (57.01), sophomore Jocelyn Phillips was victorious in the 200 free (1:52.18) and 500 free (4:59.12) and freshman Jessica Sabotin won the 200 breast (2:25.05) and 400 individual medley (4:29.33).

"I think we've got some great athletes and some great depth," Harper said. "Our kids are racing each other, but they realize that these teams have some athletes and they did a good job of not focusing on individual results knowing we have to win as a team."

Florida State now enters its most difficult stretch of the season with meets against Penn St., Virginia and Florida. In order for the Seminoles to be at their best the must focus on these next few weeks of training.

"I think that we've got some tough opponents on the horizon and we've got to be able to race tired," Harper said. "All three teams are ranked above us and we've got to be at our best and demand more from our kids."

The next meet for Florida State will be in Charlottesville, Va., on November 14-15 as the Seminoles will take on defending ACC Champion Virginia and Penn St. For results and a meet recap visit www.seminoles.com.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:33.34   11                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton
  3    Relay Team B                  1:36.06    2                                              
       1) Glenn Kalata
       2) Rob Holderness
       3) Corey Swanson
       4) David Toffaletti

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nick Graves                   9:20.08    9                                              
  3    Ian Rowe                      9:40.41    3                                              
  4    Robby Hayes                   9:48.83    2                                              
  5X   Matt Shead                   10:12.64                                                   

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    1:40.49    9                                              
  2    Stephen Pendleton             1:43.63    4                                              
  5    James Taddeo                  1:46.46    1                                              
  6X   Dan Bradford                  1:47.49                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                    50.09    9                                              
  3    Glenn Kalata                    53.95    3                                              
  5    Michael Aitken                  55.41    1                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                   57.62    9                                              
  2    Rob Holderness                  58.46    4                                              
  3    Matt Shead                      59.67    3                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Sean Spire                    1:58.10    3                                              
  4    Robby Hayes                   1:59.36    2                                              
  5    Lloyd Owens                   1:59.40    1                                              
  6X   Shawn Erickson                1:59.97                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jarryd Botha                    21.00    4                                              
  3    Ed Denton                       21.02    3                                              
  4    Corey Swanson                   21.64    2                                              
  5X   Jimmy Holway                    21.86                                                   
  7X   David Toffaletti                22.20                                                   
  9X   Jon Rubritz                     22.79                                                   

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Scott Derner                   339.90    9                                              
  3    Marcelo Garcia                 230.18    3                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ed Denton                       46.18    9                                              
  2    Robby Hayes                     46.70    4                                              
  3    Stephen Pendleton               47.49    3                                              
  5X   Dan Bradford                    47.81                                                   
  6X   Jimmy Holway                    48.09                                                   
  7X   David Toffaletti                48.70                                                   
  8X   Jon Rubritz                     49.35                                                   
 10X   James Taddeo                    49.57                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:47.80    9                                              
  3    Glenn Kalata                  1:56.75    3                                              
  4    Ian Rowe                      1:59.16    2                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                2:08.21    9                                              
  2    Scott Thacker                 2:09.60    4                                              
  5    Matt Shead                    2:16.50    1                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    4:31.86    9                                              
  2    Nick Graves                   4:34.92    4                                              
  4    Lloyd Owens                   4:48.91    2                                              
  6X   James Taddeo                  4:55.40                                                   

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jarryd Botha                    50.27    9                                              
  2    Corey Swanson                   51.51    4                                              
  5    Sean Spire                      53.28    1                                              
  6X   Michael Aitken                  54.09                                                   

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Scott Derner                   372.00    9                                              
  4    Marcelo Garcia                 223.80    2                                              

Event 30 - 400-Yard Individual Medley
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 --    Kyle Young                    4:02.97                                                   
 --    Rob Holderness                4:07.99                                                   
 --    Shawn Erickson                4:08.09                                                   
 --X   Ian Rowe                      4:08.77                                                   

Event 32 - 200-Yard Freestyle Relay
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 --    Relay Team A                  1:23.34                                                   
       1) Jarryd Botha
       2) Andy Hodgson
       3) Robby Hayes
       4) Ed Denton
 --    Relay Team B                  1:25.85                                                   
       1) Jimmy Holway
       2) Dan Bradford
       3) David Toffaletti
       4) Corey Swanson
 --X   Relay Team C                  1:28.28                                                   
       1) Kyle Young
       2) Stephen Pendleton
       3) Sean Spire
       4) Matt Shead
 --X   Relay Team D                  1:30.87                                                   
       1) Glenn Kalata
       2) Michael Aitken
       3) James Taddeo
       4) Jon Rubritz


FLORIDA STATE 217, FLORIDA A&M 26
11/01/2008, TALLAHASSEE, FL, Tri-Meet

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:33.34   11                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton
  3    Relay Team B                  1:36.06    2                                              
       1) Glenn Kalata
       2) Rob Holderness
       3) Corey Swanson
       4) David Toffaletti

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nick Graves                   9:20.08    9                                              
  3    Ian Rowe                      9:40.41    3                                              
  4    Robby Hayes                   9:48.83    2                                              
  5X   Matt Shead                   10:12.64                                                   

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    1:40.49    9                                              
  2    Stephen Pendleton             1:43.63    4                                              
  5    James Taddeo                  1:46.46    1                                              
  6X   Dan Bradford                  1:47.49                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                    50.09    9                                              
  3    Glenn Kalata                    53.95    3                                              
  5    Michael Aitken                  55.41    1                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                   57.62    9                                              
  2    Rob Holderness                  58.46    4                                              
  3    Matt Shead                      59.67    3                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Sean Spire                    1:58.10    3                                              
  4    Robby Hayes                   1:59.36    2                                              
  5    Lloyd Owens                   1:59.40    1                                              
  6X   Shawn Erickson                1:59.97                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jarryd Botha                    21.00    4                                              
  3    Ed Denton                       21.02    3                                              
  4    Corey Swanson                   21.64    2                                              
  5X   Jimmy Holway                    21.86                                                   
  7X   David Toffaletti                22.20                                                   
  9X   Jon Rubritz                     22.79                                                   

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Scott Derner                   339.90    9                                              
  3    Marcelo Garcia                 230.18    3                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ed Denton                       46.18    9                                              
  2    Robby Hayes                     46.70    4                                              
  3    Stephen Pendleton               47.49    3                                              
  5X   Dan Bradford                    47.81                                                   
  6X   Jimmy Holway                    48.09                                                   
  7X   David Toffaletti                48.70                                                   
  8X   Jon Rubritz                     49.35                                                   
 10X   James Taddeo                    49.57                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:47.80    9                                              
  3    Glenn Kalata                  1:56.75    3                                              
  4    Ian Rowe                      1:59.16    2                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                2:08.21    9                                              
  2    Scott Thacker                 2:09.60    4                                              
  5    Matt Shead                    2:16.50    1                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    4:31.86    9                                              
  2    Nick Graves                   4:34.92    4                                              
  4    Lloyd Owens                   4:48.91    2                                              
  6X   James Taddeo                  4:55.40                                                   

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jarryd Botha                    50.27    9                                              
  2    Corey Swanson                   51.51    4                                              
  5    Sean Spire                      53.28    1                                              
  6X   Michael Aitken                  54.09                                                   

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Scott Derner                   372.00    9                                              
  4    Marcelo Garcia                 223.80    2                                              

Event 30 - 400-Yard Individual Medley
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 --    Kyle Young                    4:02.97                                                   
 --    Rob Holderness                4:07.99                                                   
 --    Shawn Erickson                4:08.09                                                   
 --X   Ian Rowe                      4:08.77                                                   

Event 32 - 200-Yard Freestyle Relay
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 --    Relay Team A                  1:23.34                                                   
       1) Jarryd Botha
       2) Andy Hodgson
       3) Robby Hayes
       4) Ed Denton
 --    Relay Team B                  1:25.85                                                   
       1) Jimmy Holway
       2) Dan Bradford
       3) David Toffaletti
       4) Corey Swanson
 --X   Relay Team C                  1:28.28                                                   
       1) Kyle Young
       2) Stephen Pendleton
       3) Sean Spire
       4) Matt Shead
 --X   Relay Team D                  1:30.87                                                   
       1) Glenn Kalata
       2) Michael Aitken
       3) James Taddeo
       4) Jon Rubritz


VIRGINIA 197, FLORIDA STATE 154
11/15/2008, CHARLOTTESVILLE, VA, November 14-15, 2008, Tri-Meet

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Diver Terry Horner Shatters School Record On One-Meter On Opening Day Of Meet Against Virginia and Penn State.

Horner sets new school mark and women sweep both diving events, while Kyle Young earns a NCAA provisional qualifying time in the 500 free.

Nov. 14, 2008

CHARLOTTESVILLE, VA - The Florida State swimming and diving team opened its tri-meet with Virginia and Penn State Friday evening in Charlottesville, Va., with a school record-breaking performance and a NCAA provisional qualifying time. The Seminole men lead No. 15 Penn State 111.5-74.5 and trail No. 12 Virginia 104-82. The women trail the No. 19 Nittany Lions 101-85 and the No. 13 Cavaliers 119-57.

"I'm excited how we are swimming at this point in the season," FSU head coach Neil Harper said. "We're getting some season best times it's just that the majority of the opposition is swimming faster. We can only control our times which have been great."

Junior diver Terry Horner once again broke his own school record on the one-meter board with a six dive total of 423.75. The 2008 U.S. National Champion's previous mark was 410.70. Horner's score is better than any mark that the NCAA has on record (only keep records for Championships). The Seminoles also took home second and third-place honors on the one-meter with seniors Dan Frebel and Scott Derner finishing second and third respectively. Frebel won the three-meter with a score of 334.60.

"Terry was determined after a sub-par performance on the three-meter," FSU diving coach Patrick Jeffrey said. "I think he was upset about that and it really fueled his desire to dive well on the one-meter. He did some of the best dives I've seen him do."

In the pool redshirt senior Kyle Young paced the men with a NCAA provisional qualifying mark of 4:23.91 in his first place finish in the 500 free. In the 100 breast the Garnet and Gold took home three of the top six positions paced by junior Scott Thacker's first-place finish in the 100 breast (55.96) while sophomore Matt Shead took third (56.93). Junior Andy Hodgson continued his outstanding season with a season's best time in the 200 back winning the event with a time of 1:46.32.

"That was a great time and Kyle being an All-American he swam a smart race," Harper said. "He did a great job and ended up beating last year's ACC Champion. For Scott to swim a smart race and out touch an ACC Champion and All-American was a good shot in the arm for us. Andy went out fast and was able to hold on to beat the NCAA Champion in that event (Patrick Schirk).

On the women's side the Garnet and Gold went one-two-three on both the one-meter and three-meter boards. Junior Katie Sirounis took top honors on the one-meter (284.30) and second on the three-meter and freshman Lisi Rowland was victorious on the three-meter (283.30) and second on the one-meter. Sophomore Katherine Adham was third on the one-meter and junior Aleia Monden was third on the three-meter.

"Both Lisi and Katie were very sold and Kat scrapped her way into third place," Jeffrey said. "I was very happy all around, the kids handled themselves well this evening."

In the pool Florida State's best performance came from freshman Stephanie Sarandos who swam a collegiate best 1:58.96 in her second-place finish in the 200 back. Three Seminoles took home fourth-place finishes. Senior Georgia Holderness in the 100 breast (1:04.77), sophomore Holly Mills in the 500 free (4:53.27) and sophomore C.J. Hendry in the 200 fly (2:02.12).

"Holly's 500 was close to a best time and to do that in November speaks volumes for her," Harper said. "I thought Stephanie had a great 200 back and that time wins most meets.

Florida State will conclude the tri-meet against Virginia and Penn State on Saturday morning beginning at 11:00 a.m. For results and a meet recap log onto www.seminoles.com.


Florida State Men's Swimming And Diving Upsets No. 15 Penn State In Virginia.

Seminole men go 1-1 in tri-meet while women lose to both Virginia and Penn State.

Nov. 15, 2008

CHARLOTTESVILLE, VA - The No. 23 Florida State men's swimming and diving team took home the Seminole lone win of the weekend with an upset victory against No. 15-ranked Penn State 225.5-127.5 in Charlottesville, Va. The Seminole men lost to No. 12 Virginia 197-154 while the women were defeated by the No. 13 Cavaliers 216-129 and the No. 19-ranked Nittany Lions 207-146.

Against Penn State, Florida State (6-1, 1-1) won all but one event on the second day led by junior Andy Hodgson who was victorious in two events. Hodgson started the day as the overall winner in the 100 back (49.63) and then repeated his performance in the 200 free (1:38.73). A day after swimming a NCAA provisional time in the 500 free fifth year senior won the 1000 free with a season best time of 9:12.89. Junior Nick Graves and sophomore Ian Rowe were able to take third and fourth respectively in the 1000 as well.

The Seminole women (7-3, 2-1) were once again paced by freshman Stephanie Sarandos who turned in a second-place showing in the 100 back (56.14). Sophomores Holly Mills and C.J. Hendry and junior Shanda Casella both all had third-place showings as well with Mills taking third in the 1000 free (10:06.04) and Hendry in the 100 fly (56.16), while Casella touched third in the 50 free (23.72).

Next up for Florida State will be a home meet against rival Florida on Tuesday, November 25, at the Bobby E. Leach Center at 5:00 p.m. Admission is free and for results and a meet recap log onto www.seminoles.com.

Event 2 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Dan Frebel                     334.60    9                                              
  2    Scott Derner                   320.40    4                                              
  5    Terry Horner                   263.55    1                                              
  9X   Marcelo Garcia                 214.95                                                   

Event 4 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   423.75    9                                              
  2    Dan Frebel                     316.90    4                                              
  3    Scott Derner                   300.70    3                                              
  9X   Marcelo Garcia                 209.30                                                   

Event 6 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  1:23.13    2                                              
       1) Robby Hayes
       2) Corey Swanson
       3) Ed Denton
       4) Jarryd Botha
  4    Relay Team B                  1:24.25                                                   
       1) Dan Bradford
       2) Jimmy Holway
       3) David Toffaletti
       4) Matt Shead

Event 8 - 200-Yard Individual Medley
============================================
Place  Name                             Time
============================================
  7    Robby Hayes                   1:54.19                                                   
  8    Rob Holderness                1:54.27                                                   
 10    Jarryd Botha                  1:54.72                                                   
 11X   Corey Swanson                 1:55.15                                                   

Event 10 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    4:23.91    9                                              
  5    Ian Rowe                      4:31.31    1                                              
  7    Nick Graves                   4:31.79                                                   
 --X   Shawn Erickson                4:44.82                                                   
 --X   James Taddeo                  4:51.27                                                   
 12X   Lloyd Owens                   4:45.31                                                   

Event 12 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                   55.96    9                                              
  3    Matt Shead                      56.93    3                                              
  6    Rob Holderness                  57.42                                                   

Event 14 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:46.32    9                                              
  6    Ian Rowe                      1:51.93                                                   
  8    Glenn Kalata                  1:53.75                                                   
 12X   Michael Aitken                1:57.14                                                   

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Ed Denton                       45.86    1                                              
  9    Jimmy Holway                    47.12                                                   
 --X   David Toffaletti                47.76                                                   
 --X   James Taddeo                    49.08                                                   
 10X   Stephen Pendleton               47.22                                                   
 12X   Dan Bradford                    47.40                                                   

Event 18 - 200-Yard Butterfly
============================================
Place  Name                             Time
============================================
  6    Robby Hayes                   1:53.80                                                   
  7    Lloyd Owens                   1:55.57                                                   
  8    Sean Spire                    1:55.63                                                   
 11X   Michael Aitken                1:56.15                                                   

Event 20 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:20.09    4                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton
  6    Relay Team B                  3:27.78                                                   
       1) Glenn Kalata
       2) Matt Shead
       3) Corey Swanson
       4) Jimmy Holway

Event 22 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:31.32    4                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton
  5    Relay Team B                  1:34.22                                                   
       1) Glenn Kalata
       2) Rob Holderness
       3) Corey Swanson
       4) Jimmy Holway

Event 24 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    9:12.89    9                                              
  3    Nick Graves                   9:20.90    3                                              
  4    Ian Rowe                      9:21.26    2                                              
 --X   Shawn Erickson                9:49.35                                                   

Event 27 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ed Denton                       20.95    2                                              
  6    Jarryd Botha                    21.01                                                   
  9    Robby Hayes                     21.25                                                   
 --X   Dan Bradford                    21.57                                                   
 --X   David Toffaletti                21.90                                                   
 11X   Jimmy Holway                    21.44                                                   

Event 29 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                    49.63    9                                              
  8    Glenn Kalata                    53.21                                                   
 10    Michael Aitken                  56.07                                                   

Event 31 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Rob Holderness                2:04.24    3                                              
  4    Scott Thacker                 2:07.52    2                                              
  5    Matt Shead                    2:07.97    1                                              

Event 33 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Jarryd Botha                    49.61    2                                              
  7    Corey Swanson                   51.33                                                   
  8    Robby Hayes                     51.56                                                   
  9X   Sean Spire                      53.48                                                   
 --X   Michael Aitken                  53.65                                                   

Event 35 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:38.73    9                                              
  4    Kyle Young                    1:39.39    2                                              
  9    Stephen Pendleton             1:42.82                                                   
 --X   Lloyd Owens                   1:43.67                                                   
 11X   James Taddeo                  1:45.81                                                   

Event 37 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Kyle Young                    3:58.93    3                                              
  7    Ian Rowe                      4:05.76                                                   
  8    Shawn Erickson                4:07.07                                                   
 --X   Nick Graves                   4:07.18                                                   
 10X   Rob Holderness                4:08.72                                                   

Event 39 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:02.02   11                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Ed Denton
       3) Robby Hayes
       4) Kyle Young
  4    Relay Team B                  3:09.75                                                   
       1) Dan Bradford
       2) David Toffaletti
       3) Corey Swanson
       4) Jimmy Holway
 --X   Relay Team C                  3:08.83                                                   
       1) Jarryd Botha
       2) Stephen Pendleton
       3) James Taddeo
       4) Matt Shead
 --X   Relay Team D                  3:16.10                                                   
       1) Sean Spire
       2) Glenn Kalata
       3) Lloyd Owens
       4) Michael Aitken


FLORIDA STATE 225.5, PENN STATE 127.5
11/15/2008, November 14-15, 2008, Tri-Meet, Charlottesville, Va

Event 2 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Dan Frebel                     334.60    9                                              
  2    Scott Derner                   320.40    4                                              
  5    Terry Horner                   263.55    1                                              
  9X   Marcelo Garcia                 214.95                                                   

Event 4 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   423.75    9                                              
  2    Dan Frebel                     316.90    4                                              
  3    Scott Derner                   300.70    3                                              
  9X   Marcelo Garcia                 209.30                                                   

Event 6 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  1:23.13    2                                              
       1) Robby Hayes
       2) Corey Swanson
       3) Ed Denton
       4) Jarryd Botha
  4    Relay Team B                  1:24.25                                                   
       1) Dan Bradford
       2) Jimmy Holway
       3) David Toffaletti
       4) Matt Shead

Event 8 - 200-Yard Individual Medley
============================================
Place  Name                             Time
============================================
  7    Robby Hayes                   1:54.19                                                   
  8    Rob Holderness                1:54.27                                                   
 10    Jarryd Botha                  1:54.72                                                   
 11X   Corey Swanson                 1:55.15                                                   

Event 10 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    4:23.91    9                                              
  5    Ian Rowe                      4:31.31    1                                              
  7    Nick Graves                   4:31.79                                                   
 --X   Shawn Erickson                4:44.82                                                   
 --X   James Taddeo                  4:51.27                                                   
 12X   Lloyd Owens                   4:45.31                                                   

Event 12 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                   55.96    9                                              
  3    Matt Shead                      56.93    3                                              
  6    Rob Holderness                  57.42                                                   

Event 14 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:46.32    9                                              
  6    Ian Rowe                      1:51.93                                                   
  8    Glenn Kalata                  1:53.75                                                   
 12X   Michael Aitken                1:57.14                                                   

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Ed Denton                       45.86    1                                              
  9    Jimmy Holway                    47.12                                                   
 --X   David Toffaletti                47.76                                                   
 --X   James Taddeo                    49.08                                                   
 10X   Stephen Pendleton               47.22                                                   
 12X   Dan Bradford                    47.40                                                   

Event 18 - 200-Yard Butterfly
============================================
Place  Name                             Time
============================================
  6    Robby Hayes                   1:53.80                                                   
  7    Lloyd Owens                   1:55.57                                                   
  8    Sean Spire                    1:55.63                                                   
 11X   Michael Aitken                1:56.15                                                   

Event 20 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:20.09    4                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton
  6    Relay Team B                  3:27.78                                                   
       1) Glenn Kalata
       2) Matt Shead
       3) Corey Swanson
       4) Jimmy Holway

Event 22 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:31.32    4                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton
  5    Relay Team B                  1:34.22                                                   
       1) Glenn Kalata
       2) Rob Holderness
       3) Corey Swanson
       4) Jimmy Holway

Event 24 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    9:12.89    9                                              
  3    Nick Graves                   9:20.90    3                                              
  4    Ian Rowe                      9:21.26    2                                              
 --X   Shawn Erickson                9:49.35                                                   

Event 27 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ed Denton                       20.95    2                                              
  6    Jarryd Botha                    21.01                                                   
  9    Robby Hayes                     21.25                                                   
 --X   Dan Bradford                    21.57                                                   
 --X   David Toffaletti                21.90                                                   
 11X   Jimmy Holway                    21.44                                                   

Event 29 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                    49.63    9                                              
  8    Glenn Kalata                    53.21                                                   
 10    Michael Aitken                  56.07                                                   

Event 31 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Rob Holderness                2:04.24    3                                              
  4    Scott Thacker                 2:07.52    2                                              
  5    Matt Shead                    2:07.97    1                                              

Event 33 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Jarryd Botha                    49.61    2                                              
  7    Corey Swanson                   51.33                                                   
  8    Robby Hayes                     51.56                                                   
  9X   Sean Spire                      53.48                                                   
 --X   Michael Aitken                  53.65                                                   

Event 35 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:38.73    9                                              
  4    Kyle Young                    1:39.39    2                                              
  9    Stephen Pendleton             1:42.82                                                   
 --X   Lloyd Owens                   1:43.67                                                   
 11X   James Taddeo                  1:45.81                                                   

Event 37 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Kyle Young                    3:58.93    3                                              
  7    Ian Rowe                      4:05.76                                                   
  8    Shawn Erickson                4:07.07                                                   
 --X   Nick Graves                   4:07.18                                                   
 10X   Rob Holderness                4:08.72                                                   

Event 39 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:02.02   11                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Ed Denton
       3) Robby Hayes
       4) Kyle Young
  4    Relay Team B                  3:09.75                                                   
       1) Dan Bradford
       2) David Toffaletti
       3) Corey Swanson
       4) Jimmy Holway
 --X   Relay Team C                  3:08.83                                                   
       1) Jarryd Botha
       2) Stephen Pendleton
       3) James Taddeo
       4) Matt Shead
 --X   Relay Team D                  3:16.10                                                   
       1) Sean Spire
       2) Glenn Kalata
       3) Lloyd Owens
       4) Michael Aitken


GEORGIA TECH DIVING INVITE
11/22/2008, November 21-22, 2008, Atlanta, Ga

From the FSU Website, seminoles.com.

Terry Horner Grabs Victory On First Day Of Georgia Tech Diving Invitational.

Horner wins the one-meter event while women nab four out of the top eight spots on three-meter.

Nov. 21, 2008

ATLANTA, GA - The Florida State diving team put its stamp on the first day of the Georgia Tech Diving Invitational on Friday with the men taking three of the top five positions on one-meter and the women earning four of the top eight spots on three-meter. The Seminoles were the only team to place three men and four women in the top eight.

"I thought we were solid across the board today," FSU diving coach Patrick Jeffrey said. "We were happy to get a first and a second and I am pleased with our performance."

The Seminoles were led by junior Terry Horner who once again out-paced the field on the one-meter board with another first-place performance (337.15). Horner was joined in the top five by teammates Dan Frebel (309.10) and Scott Derner (307.65), who placed fourth and fifth respectively.

"Terry did a nice job today while he worked on some harder dives," Jeffrey said. "With Dan and Scott, the higher they go [on three-meter and platform] the better they'll get and Terry is great on one-meter and that makes this team very good."

On the women's side sophomore Katherine Adham led Florida State with a second-place performance on the three-meter (297.60). Juniors Aleia Monden (271.00) and Katie Sirounis (269.40) finished fifth and sixth while freshman Lisi Rowland placed eighth (244.85).

"Katherine did a new dive today and it was working for her," Jeffrey said. "[The women] are getting better and better and it's showing. Lisi was second in the prelims and was really good there. It says a lot that if one kid doesn't dive well someone else will step up. That makes it tough to dive against us."

Florida State will continue in competition against Georgia Tech, Miami, Florida, Auburn and Alabama on Saturday beginning at 12:00 p.m. The men will compete on the three-meter and the women will tackle the one-meter.


Katherine Adham Delivers Victory On One-Meter At Georgia Tech Diving Invitational.

Adham leads three Seminole women in the finals of the one-meter competition.

Nov. 22, 2008

ATLANTA, GA - The Florida State diving team had another successful day at the Georgia Tech Diving Invitational Saturday, led by sophomore Katherine Adham's first-place finish on the one-meter board.

"I was really proud of Katherine getting a first and a second this weekend," FSU diving coach Patrick Jeffrey said. "She was very consistent and she did two quality twisters at the end and that's what won it for her."

After finishing second on the three-meter a day earlier, Adham outscored all competitors on Saturday with a six dive total of 260.60 to take home first. Junior Katie Sirounis (257.55) and freshman Lisi Rowland (227.20) also finished in the top eight placing third and eighth respectively.

"I thought our women have been very good so far," Jeffrey said. "Katie Sirounis has been strong and Lisi Rowland has been excellent in prelims and then her inexperience has kind of shown through in the finals."

On the men's side, junior Terry Horner was the top male finisher for the Seminoles on the three-meter placing fourth with a score of 363.45. Senior Scott Derner also placed in the top eight finished seventh (315.10).

"Terry did a new dive today in prelims and that was good," Jeffrey said. "Three-meter isn't his specialty, but he's done all of his dives for several weeks in a row and that's great. Scott did a nice job, he struggled a little bit with the board, but he stuck it out and made the most out of what he had."

Event 1 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Terry Horner                   337.15    9                                              
  4    Dan Frebel                     309.10    2                                              
  5    Scott Derner                   307.65    1                                              

Event 3 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  4    Terry Horner                   363.45    2                                              
  7    Scott Derner                   315.10                                                   


FLORIDA 167, FLORIDA STATE 133
11/25/2008, TALLAHASSEE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Swimming And Diving Gets Swept By Gators.

No. 20-ranked Seminole men lose hard fought meet against No. 6 Florida.

TALLAHASSEE, FL - The Florida State swimming and diving team put up some fast times, but in the end fell to Florida at the Bobby E. Leach Center on Tuesday evening. The 20th-ranked men fell 167-133 to No. 6 Florida while the women were defeated 197-98 by the fifth-ranked Gators.

"This was a battle between two teams that are training hard and we brought the best out of them," FSU head coach Neil Harper said. "I was very excited with the way our kids swam and I am happy with the way we raced against Florida."

The FSU men (6-2, 1-1) led the meet a third of the way through and were led by the fifth-year senior trio of Jarryd Botha, Ed Denton and Kyle Young. Denton was a part of two winning relays (200 medley and 400 free) while Botha (200 medley) and Young (400 Free) both swam on one winning relay a piece. They each won an individual event as well with Denton taking the 50 free (20.88), Botha taking the 100 back (49.26) and Young winning the 1000 free (9:11.46).

"We went without them last year in order to have them this year," Harper said. "They bring a lot to the team and obviously they perform very well and lead the team by example."

The men also got a great performance on the diving board from senior Dan Frebel. The Indianapolis, Ind., native swept the one-meter (358.58) and three-meter (398.03) competitions.

"I think my body has adjusted from working out a lot and my body is not as tight right now," Frebel said. "My muscles are more relaxed and I have all the confidence in the world when I step on the diving board right now."

On the women's side, the Garnet and Gold (7-4, 2-1) were paced by senior Georgia Holderness who swept the breaststroke events with her best times of the season. She won the 100 breast with a time of 1:03.60 and touched the wall in 2:18.09 in the 200 breast.

"I was happy for her because she's been sick for a week and a half now," Harper said. "She's not fully recovered, but she's coming around and I'm excited she did well in front of the home crowd and got us a couple of big wins."

The Seminoles' are done until 2009 when they welcome Boston College to town on Tuesday, January 6. For more information and complete results from the dual meet against Florida, log onto www.seminoles.com.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:31.45   11                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton
  3    Relay Team B                  1:33.22    2                                              
       1) Glenn Kalata
       2) Matt Shead
       3) Corey Swanson
       4) Jimmy Holway

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    9:11.46    9                                              
  4    Ian Rowe                      9:18.00    2                                              
  6    Nick Graves                   9:20.54                                                   
  8X   Shawn Erickson                9:44.98                                                   

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Andy Hodgson                  1:38.87    4                                              
  3    Kyle Young                    1:39.29    3                                              
  6    Stephen Pendleton             1:41.94                                                   
  7X   James Taddeo                  1:45.16                                                   
 --X   Lloyd Owens                   1:43.16                                                   
 --X   Dan Bradford                  1:44.22                                                   
 --X   David Toffaletti              1:45.82                                                   
 --X   Jon Rubritz                   1:46.37                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jarryd Botha                    49.26    9                                              
  4    Glenn Kalata                    52.93    2                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Scott Thacker                   56.96    3                                              
  4    Matt Shead                      57.44    2                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Robby Hayes                   1:54.83    1                                              
  6X   Sean Spire                    1:56.30                                                   
  7X   Lloyd Owens                   1:56.69                                                   
  8X   Michael Aitken                1:56.94                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ed Denton                       20.88    9                                              
  2    Jarryd Botha                    21.25    4                                              
  5    Corey Swanson                   21.55    1                                              
  6X   Jimmy Holway                    21.59                                                   
 --X   Dan Bradford                    21.36                                                   
 --X   David Toffaletti                21.73                                                   

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Dan Frebel                     358.58    9                                              
  4    Scott Derner                   275.78    2                                              
  5    Terry Horner                   261.83    1                                              
  6X   Marcelo Garcia                 206.48                                                   

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ed Denton                       46.23    4                                              
  3    Robby Hayes                     46.66    3                                              
  4    Jimmy Holway                    46.85    2                                              
  6X   Stephen Pendleton               47.24                                                   
 --X   Dan Bradford                    47.01                                                   
 --X   David Toffaletti                48.06                                                   
 --X   James Taddeo                    48.73                                                   
 --X   Jon Rubritz                     48.89                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Andy Hodgson                  1:47.29    4                                              
  6    Ian Rowe                      1:52.86                                                   
  7    Glenn Kalata                  1:55.52                                                   

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Scott Thacker                 2:07.84    3                                              
  5    Matt Shead                    2:10.42    1                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Kyle Young                    4:29.36    4                                              
  8    Nick Graves                   4:37.95                                                   
 10    Ian Rowe                      4:39.39                                                   
 11X   Lloyd Owens                   4:47.61                                                   
 12X   Shawn Erickson                4:48.56                                                   
 13X   James Taddeo                  4:49.19                                                   
 14X   Jon Rubritz                   4:57.31                                                   

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jarryd Botha                    49.14    4                                              
  5    Corey Swanson                   51.71    1                                              
  7    Sean Spire                      52.62                                                   
  8X   Michael Aitken                  52.72                                                   

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Dan Frebel                     398.03    9                                              
  2    Scott Derner                   343.50    4                                              
  4    Terry Horner                   326.55    2                                              
  7X   Marcelo Garcia                 206.40                                                   

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Matt Shead                    1:53.95    2                                              
  5    Robby Hayes                   1:55.48    1                                              
  7    Corey Swanson                 1:57.59                                                   
  8X   Shawn Erickson                2:02.90                                                   

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:03.83   11                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Ed Denton
       3) Jimmy Holway
       4) Kyle Young
  4    Relay Team B                  3:09.41                                                   
       1) Dan Bradford
       2) Stephen Pendleton
       3) David Toffaletti
       4) Robby Hayes
 --X   Relay Team D                  3:14.68                                                   
       1) James Taddeo
       2) Jon Rubritz
       3) Michael Aitken
       4) Sean Spire


USA SHORT COURSE NATIONALS
12/06/2008, December 4-6, 2008, Atlanta, Ga

From the FSU Website, seminoles.com.

Hayes Breaks School Record In The 200 Individual Medley On First Day Of USA Short Course Nationals.

Sophomore sets record as Seminole men race to four NCAA provisional times.

Dec. 4, 2008

ATLANTA, GA - Sophomore Robby Hayes kick-started the meet for the Seminoles with a record-breaking performance on the first day of the 2008 ConocoPhillips USA Short Course National Championships at the Georgia Tech Aquatic Center.

Hayes broke the school record in the 200 individual medley in the morning prelims with a time of 1:47.84. He bested the previous mark set by teammate Ed Denton by more than half a second. He lowered the mark to 1:47.75 with his 14th-place finish in the finals which also earned him an NCAA provisional qualifying mark.

"I think we've put together a great meet in a short period of time," FSU head coach Neil Harper said. "I'm excited about Robby breaking the school record twice in one day. That is a great achievement for a sophomore."

In the evening session the Garnet and Gold started things off with a fourth-place finish in the 200 free relay. Seniors Jarryd Botha and Ed Denton, junior Andy Hodgson and Hayes finished with a NCAA consideration time of 1:19.79. Botha led-off the relay with an NCAA consideration time in the 50 free of 19.73, which is the fastest time in the ACC this season.

"That was a goal and [Jarryd] responded well to a little bit of rest," Harper said. "He did a nice job tonight and he had a great day."

After a disappointing morning swim, senior Kyle Young rebounded by finishing ninth in the 500 free with his best time of the season, a NCAA consideration time of 4:20.08. Young's time was less than a second off of his school record set in 2007. Junior Nick Graves finished 23rd after swimming a season best 4:27.44 in the prelims.

"Kyle did a great job tonight winning his heat," Harper said. "He had a really strong swim tonight after a tough morning."

In the 50 free Botha placed 15th (19.89) while Denton finished in 21st-place (20.28). In the last event of the day the men finished fifth in the 400 medley relay with a time of 4:15.20.

The FSU women had a strong showing in the relays. The Garnet and Gold finished fifth in the 200 free relay, with the team of junior Stevi Steinhauer, Shanda Casella and Kylsie Grimes and sophomore Brittany Selts finished with a time of 1:32.36. Freshman Stephanie Sarandos, senior Georgia Holderness, sophomore C.J. Hendry and junior Stevi Steinhauer finished eighth in the 400 medley relay (3:44.38).

Senior Georgia Holderness was the highest Seminole finisher on the women's side placing 38th in the 500 free with a season best time of 4:54.92. Sophomore's Holly Mills (4:57.29) and Jocelyn Phillips (5:05.81) placed 43rd and 57th respectively. Steinhauer turned in her best performance of the season in the 50 free touching the wall in 23.42 and placed 44th. Phillips (23.70), Grimes (23.71), Selts (23.76) and sophomore C.J. Hendry (23.80) also had season best swims in the 50 free. Freshman Jessica Sabotin turned in her best time of the year in the 200 individual medley (2:04.80) while Stephanie Sarandos touched the wall in 2:06.08.

"Stevi seems to be getting faster as she goes along," Harper said. "The relays looked well and I'm excited and am looking forward to tomorrow."

Day two of the meet will begin Friday morning at 9:30 a.m., with finals starting at 6:00 p.m. For a recap on how Florida State fared at the meet log onto www.seminoles.com.


More School Records Fall On Second Day Of USA Short Course Nationals.

Jarryd Botha and Andy Hodgson break records as Seminoles continue to shine on the big stage.

Dec. 5, 2008

ATLANTA, GA - Florida State swimmers added two more school records to an already impressive showing at the 2008 ConocoPhillips USA Short Course National Championships at the Georgia Tech Aquatic Center.

"It was really exciting to watch," FSU head coach Neil Harper said. "The kids just got on a roll and we wanted them to swim well and they have."

Senior Jarryd Botha started the record breaking performances with in the 100 fly. The South African crushed the old record by more than half a second with a NCAA provisional time of 46.60. A day after breaking the school record in the 200 individual medley sophomore Robby Hayes swam a collegiate best in the fly (48.49).

"Jarryd made it back in the fly but didn't want to swim," Harper said. "I thought he had something left so we didn't scratch him."

Junior Andy Hodgson was next up for the Seminoles besting the 200 free school record by more than a second with a NCAA provisional time of his own in the 200 free (1:35.28) to finish 10th. Senior Kyle Young swam a 1:37.85 to take 15th.

"What you saw tonight was some guys who like to race," Harper said. "We've got some gamers who love to swim against this compeition."

In the 100 breast junior Scott Thacker swam a NCAA provisional time of 54.83 in the prelims before being disqualified in the evening session. Sophomore Rob Holderness had two personal best times, the last being 54.78 to place 12th. Sophomore Matt Shead swam a season best time of 56.73 in the 100 breast.

The Garnet and Gold finished the evening with two more NCAA provisional times in the 100 back. Botha just missed another school record with a time of 47.98 while Hodgson turned in a time of 48.30. The duo finished 11th and 14th respectively. In the relays the Seminoles finished fourth in the 200 medley relay with a NCAA provisional time of 1:28.42.

The women were paced by sophomore Jocelyn Phillips who placed 21st in the 200 free with a time of 1:48.25. Senior Georgia Holderness also earned a second swim in the 100 breast and turned in a season best performance with a time of 1:03.09. Holderness was unable to swim a night because she had to hop on a plane to swim for Great Britain at the European Championships. Seven other Seminoles turned in season best times as well. Sophomore C.J. Hendry turned in her best times of the season in the 100 back (57.25) and 100 fly (55.89). Junior Kylsie Grimes best her 200 free time by more than two seconds with a 1:53.24. Sophomore Brittany Selts touched the wall in 56.01 in 100 fly and freshman Stephanie Sarandos swam a collegiate best in the 100 back (55.72).

The final day of action at the U.S. Nationals begins Saturday morning at 9:30 a.m., with finals starting at 6:00 p.m. For a recap on how Florida State fared at the meet log onto www.seminoles.com.


Hodgson Breaks ACC Record In 200 Back On Final Day Of USA Short Course Nationals.

Seminoles break a total of six school records at U.S. National Championships.

Dec. 6, 2008

ATLANTA, GA - If the Florida State swim team was looking to make a statement at the 2008 ConocoPhillips USA Short Course Nationals they can consider that mission accomplished. Junior Andy Hodgson capped a historic performance by the Seminoles by breaking the ACC record in the 200 back on the final day of the meet.

Hodgson touched the wall in 1:41.99 breaking Virginia's Luke Wagner's seven year-old mark of 1:42.67. Hodgson's swim earned him third place, two spots behind Olympic Gold Medalist Ryan Lochte.

In total the Seminole men broke six school records at the three day meet, a remarkable performance at the half way point in the season.

Senior Kyle Young and junior Nick Graves both earned NCAA provisional times in the 1650 free. Young finished fourth in the event with a time of 15:09.17 while Graves placed sixth touching the wall in 15:12.21.

In the 100 free senior Jarryd Botha earned another NCAA provisional cut, this time in the 100 free with the second fastest swim in Florida State history (43.57). Sophomore Robby Hayes (44.56) and senior Ed Denton (44.59) also swam season bests in the event.

Sophomore Rob Holderness earned a Florida State school record of his own with his prelim swim in the 200 breast. Holderness swam a 1:57.83 to break the record by more than half a second. He finished fifth in the event with an evening swim of 1:58.31. Junior Scott Thacker placed 20th (2:00.45) and sophomore Matt Shead finished 22nd (2:04.11).

The Garnet and Gold finished off the meet with their sixth and final school record in the 400 free relay. The team of Hodgson, Botha, Denton and Hayes broke the nine year-old record with a fifth place finish time of 2:54.53. The time is an NCAA provisional qualifying time.

The FSU women were led by Stephanie Sarandos who finished seventh in the 200 back with a NCAA provisional qualifying time of 1:57.23. Sarandos swam a collegiate best 1:56.81 in the prelims.

Junior Stevi Steinhauer led the Seminoles in the 100 free finishing 46th (51.11). Junior Shanda Casella (51.38) sophomore Jocelyn Phillips (51.57), junior Kylsie Grimes (52.02) and sophomore Brittany Selts (52.34) also competed in the 100 free for Florida State. Freshman Jessica Sabotin placed 55th in the 200 fly (2:06.72). The women finished the meet with a time of 3:24.20 in the 400 free relay.

Former Seminole and current graduate assistant Ian Powell finished second in the 200 fly with a personal best time of 1:44.29.

Event 1 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Kyle Young                    4:20.08    9                                              

Event 2 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team A                  1:19.79   30                                              
       1) Jarryd Botha
       2) Ed Denton
       3) Andy Hodgson
       4) Robby Hayes

Event 3 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 23    Nick Graves                   4:31.00   16                                              

Event 4 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 13    Jarryd Botha                    19.89   15                                              

Event 5 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 14    Robby Hayes                   1:47.75   14                                              

Event 6 - 50-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 21    Ed Denton                       20.28                                                   

Event 7 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Relay Team A                  3:15.20   26                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton

Event 8 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team A                  1:28.42   30                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton

Event 9 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 10    Andy Hodgson                  1:35.28    7                                              

Event 10 - 100-Yard Butterfly
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 17    Jarryd Botha                    46.60                                                   

Event 11 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 15    Kyle Young                    1:37.85    2                                              

Event 12 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 11    Jarryd Botha                    47.98    6                                              
 13    Andy Hodgson                    48.30    4                                              

Event 13 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Kyle Young                   15:09.17   15                                              
  6    Nick Graves                  15:12.21   13                                              

Event 14 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Andy Hodgson                  1:41.99   16                                              

Event 15 - 100-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 17    Jarryd Botha                    43.57                                                   
 22    Robby Hayes                     44.56                                                   
 23    Ed Denton                       44.59                                                   

Event 16 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Rob Holderness                1:58.31   14                                              
 13    Scott Thacker                 2:00.45    4                                              

Event 17 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team A                  2:54.53   30                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Jarryd Botha
       3) Ed Denton
       4) Robby Hayes


LOUISIANA STATE 159, FLORIDA STATE 141
01/10/2009, BATON ROUGE, LA

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Swimming And Diving Loses A Pair Of Tight Contests To LSU.

Seminoles fall in attempt to earn Neil Harper his 200th victory at Florida State.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:30.16    4                                              
       1) Jarryd Botha
       2) Ed Denton
       3) Andy Hodgson
       4) Robby Hayes
  4    Relay Team B                  1:32.51                                                   
       1) Glenn Kalata
       2) Matt Shead
       3) Corey Swanson
       4) Jimmy Holway

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    9:19.94    9                                              
  2    Nick Graves                   9:20.76    4                                              
  5    Shawn Erickson                9:51.00    1                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:39.84    9                                              
  3    Kyle Young                    1:40.64    3                                              
  5    Stephen Pendleton             1:42.27    1                                              
  7X   James Taddeo                  1:44.40                                                   
  8X   Dan Bradford                  1:44.84                                                   
  9X   David Toffaletti              1:46.33                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jarryd Botha                    49.19    4                                              
  5    Glenn Kalata                    52.40    1                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                   56.01    9                                              
  3    Rob Holderness                  57.12    3                                              
  4    Matt Shead                      57.27    2                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Robby Hayes                   1:54.91    3                                              
  6    Lloyd Owens                   1:56.76    1                                              
  7    Michael Aitken                1:57.24                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ed Denton                       21.04    4                                              
  4    Jimmy Holway                    21.44    2                                              
  6    Dan Bradford                    21.49                                                   
  8X   Corey Swanson                   21.57                                                   
 11X   David Toffaletti                22.31                                                   

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Dan Frebel                     313.64    4                                              
  5    Scott Derner                   252.00    1                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Ed Denton                       46.51    3                                              
  4    Jimmy Holway                    46.64    2                                              
  5    Stephen Pendleton               47.32    1                                              
  7X   Lloyd Owens                     47.61                                                   
  8X   Dan Bradford                    47.67                                                   
  9X   David Toffaletti                48.24                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:46.57    9                                              
  4    Glenn Kalata                  1:54.60    2                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                2:02.18    9                                              
  2    Scott Thacker                 2:04.70    4                                              
  5    Matt Shead                    2:09.13    1                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    4:30.92    9                                              
  2    Nick Graves                   4:32.66    4                                              
  5    Shawn Erickson                4:45.47    1                                              
  6X   James Taddeo                  4:48.02                                                   

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jarryd Botha                    49.57    4                                              
  5    Corey Swanson                   51.08    1                                              
  6    Robby Hayes                     51.47                                                   
  8X   Michael Aitken                  52.64                                                   

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Dan Frebel                     348.52    4                                              
  3    Scott Derner                   322.87    3                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Rob Holderness                1:53.67    3                                              
  4    Matt Shead                    1:53.79    2                                              
  5    Corey Swanson                 1:54.49    1                                              
  8X   Robby Hayes                   1:57.84                                                   

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:01.37   11                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Jimmy Holway
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton
  3    Relay Team B                  3:06.84    2                                              
       1) Kyle Young
       2) Stephen Pendleton
       3) Lloyd Owens
       4) Dan Bradford
  6X   Relay Team C                  3:13.84                                                   
       1) David Toffaletti
       2) James Taddeo
       3) Glenn Kalata
       4) Michael Aitken


FLORIDA STATE 189, CLEMSON 106
01/17/2009, TALLAHASSEE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Neil Harper Earns 200th Victory At Florida State As Seminole Men Defeat Clemson.

Women lose heartbreaker to the Tigers after getting out-touched in the final relay.

TALLAHASSEE, FL - The Florida State swimming and diving team earned head coach Neil Harper his 200th victory as a Seminole with the men's 189-106 victory over Clemson at the Bobby E. Leach Center Pool. The women were defeated by the Tigers 151-149.

"It's a great accomplishment and something I'm very proud of," Harper said. "We've got a great program here with great history and tradition. I want all of the alums, the current swimmers and all of the future Seminoles to feel a part of it and let's go for 300."

"I didn't know that until today, but that's really special," senior Kyle Young said. "That's amazing that he has that many victories here."

While the men dominated Clemson, the women's meet came down to the final race of the day the 400 free relay. The Seminoles were up 141-140 going into the event and had the lead going into the last leg of the relay, but the Tiger's Michelle Parkhurst out-touched junior Shanda Casella at the wall to win the race and the meet by .2 seconds.

"We were in a position to win the meet and that's a credit to all of our girls," Harper said. "The fact that we were able to put a relay together that could rival theirs because that's one of their strong points says a lot about our team. I think our team really took a step forward today."

The women were led by the divers who went one-two-three on both boards. Junior Aleia Monden won the one-meter with a score of 283.73 while sophomore Katherine Adham won the three-meter with a total of 292.95.

"The divers really kept us in this meet with their performance," Harper said. "They are the ones who gave us a chance after we started slow."

"I think the girls did an awesome job," Monden said. "It was great to see everyone perform so well and knowing that everyone around us was cheering was really motivating."

On the men's side it was the senior swimmers who really gave the Garnet and Gold a boost. Jarryd Botha, Ed Denton, Jimmy Holway and Kyle Young all won at least one event for the Seminoles on senior day. Botha won the 100 back (49.98) and the 100 fly (49.77), Denton won the 100 free (46.24), Holway won the 50 free (21.33) and Young won the 1000 free (9:15.77) and the 500 free (4:29.22).

"They've been leaders for us over the last three or four years," Harper said. "Today was a highlight for them and that's what you get from your senior leadership and they came through in front of one of the biggest crowds we've had here."

"I just wanted to have fun today," Young said. "I thought it was a good meet and the guys put in a lot of effort today."

In diving it was senior Dan Frebel who wowed the crowed with his sweep on the one-meter (327.00) and three-meter (376.73) boards.

"This was the senior meet and my dad came in from Indiana so I wanted to do well for him," Frebel said. "To see that I'm progressing in my diving throughout my career is great."

Next up for Florida State will be it's the final home meet of the season against Auburn and Texas A&M on Saturday, February 7, at the Bobby E. Leach Center.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:31.32   11                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton
  2    Relay Team B                  1:32.80    4                                              
       1) Glenn Kalata
       2) Matt Shead
       3) Corey Swanson
       4) Jimmy Holway

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    9:15.77    9                                              
  2    Nick Graves                   9:17.51    4                                              
  3    Ian Rowe                      9:21.37    3                                              
  6X   Shawn Erickson                9:39.47                                                   

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:39.30    9                                              
  2    Kyle Young                    1:39.41    4                                              
  3    James Taddeo                  1:43.33    3                                              
  7X   Jon Rubritz                   1:47.93                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jarryd Botha                    49.98    9                                              
  5    Glenn Kalata                    52.28    1                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                   56.10    9                                              
  2    Matt Shead                      57.50    4                                              
  4    Rob Holderness                  58.45    2                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Lloyd Owens                   1:55.06    4                                              
  4    Michael Aitken                1:57.82    2                                              
  6    Jon Rubritz                   2:03.25                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jimmy Holway                    21.33    9                                              
  2    Jarryd Botha                    21.34    4                                              
  3    Dan Bradford                    21.45    3                                              
  4X   Corey Swanson                   21.68                                                   

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Dan Frebel                     327.00    9                                              
  2    Scott Derner                   320.78    4                                              
  5    Marcelo Garcia                 233.10    1                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ed Denton                       46.24    9                                              
  2    Jimmy Holway                    46.42    4                                              
  6    Dan Bradford                    47.43                                                   
  7X   David Toffaletti                48.19                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:48.87    9                                              
  3    Ian Rowe                      1:51.83    3                                              
  6    Glenn Kalata                  1:54.47                                                   

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Scott Thacker                 2:04.81    9                                              
  2    Rob Holderness                2:05.69    4                                              
  3    Matt Shead                    2:09.60    3                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kyle Young                    4:29.22    9                                              
  2    Nick Graves                   4:34.45    4                                              
  4    Lloyd Owens                   4:41.13    2                                              
  5X   Ian Rowe                      4:41.34                                                   
  6X   Shawn Erickson                4:42.41                                                   
  8X   James Taddeo                  4:48.74                                                   

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jarryd Botha                    49.77    9                                              
  3    Ed Denton                       51.37    3                                              
  6    Corey Swanson                   52.06                                                   
  8X   Michael Aitken                  53.47                                                   

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Dan Frebel                     376.73    9                                              
  3    Scott Derner                   334.80    3                                              
  5    Marcelo Garcia                 245.10    1                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 --X   Matt Shead                    1:53.95                                                   
 --X   Glenn Kalata                  1:55.47                                                   
 --X   Rob Holderness                1:56.43                                                   
 --X   Shawn Erickson                2:00.36                                                   

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 --X   Relay Team A                  3:04.72                                                   
       1) Ed Denton
       2) Jimmy Holway
       3) Kyle Young
       4) Andy Hodgson
 --X   Relay Team C                  3:15.75                                                   
       1) James Taddeo
       2) Jon Rubritz
       3) Michael Aitken
       4) Nick Graves


AUBURN 167, FLORIDA STATE 122
02/07/2009, TALLAHASSEE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Swimming And Diving Swept By Auburn.

Senior Dan Frebel and junior Katie Sirounis sweep diving as Seminoles drop meet to Tigers.

TALLAHASSEE, FL - The Florida State swimming and diving teams were defeated by Auburn on Saturday at the Bobby E. Leach Center pool. The Seminole women lost 166-120 and the men were beaten 167-122. The Tigers earned 12 new NCAA provisional cuts during the meet.

"I like the way we performed," FSU head coach Neil Harper said. "Being a week or two away from ACC's I like where we're at. It's always frustrating when you're swimming well and you're competing against teams that are top five in the country and sometimes our results are better than what place we get in each event."

The women were paced on the diving board by junior Katie Sirounis. The Indian Harbor Beach, Fla., native won the one-meter (273.20) and three-meter (307.15) competitions to sweep the boards.

"I was very relaxed and tried to do my best and this has built my confidence going into ACC's," Sirounis said. "All of our hard work is really showing this year and the entire team is diving well."

While the Garnet and Gold women did not win any events in the pool they did turn in some top performances. Junior Tiffany Elias and sophomore C.J. Hendry both turned in second place finishes in butterfly events. Elias was runner-up in the 200 fly with a season best time of 2:01.77 while Hendry placed second in the 100 fly (55.05) which was also a season best. Sophomores Jocelyn Phillips and Holly Mills and freshman Jessica Sabotin each had a third place finish. Phillips touched third in the 500 free (4:59.17), Mills in the 1000 free (10:15.38) and Sabotin in the 400 individual medley (4:26.15).

"I think we're doing what we need to do to be ready for the ACC's," Harper said. "I think we continue to execute what we need to do to prepare. We're near the end of the year and we just have to be patient."

On the men's side it was senior Dan Frebel who once again swept the diving events for FSU. The Indianapolis, Ind., native was victorious on the one-meter with a six dive total of 327.95 and on the three-meter with a score of 352.15. In the water Florida State's lone victory came from sophomore Ian Rowe who was victorious in the 1000 free with a season best time of 9:17.31. Junior Nick Graves turned in a pair of second place performances in the 1000 free (9:20.21) and 500 free (4:34.98). The Seminoles also got second place performances from junior Scott Thacker in the 200 breast (2:02.90) and sophomore Rob Holderness who swam his best time of the season in the 400 individual medley (4:03.17).

"We will be easing back on the workload the next couple of weeks," Harper said. "We really pushed our kids this year and it's time for us to get some rest and focus on the big meets coming up."

Next up for Florida State is the 2009 ACC Championships in College Park, Md. The women will compete first from February 18-21 and the men will compete February 25-28. For results and recaps from all the action log onto www.seminoles.com.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  1:30.78    2                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton
  4    Relay Team B                  1:32.71                                                   
       1) Glenn Kalata
       2) Matt Shead
       3) Corey Swanson
       4) Jimmy Holway

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                      9:17.31    9                                              
  2    Nick Graves                   9:20.21    4                                              
  4    Shawn Erickson                9:40.44    2                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Ed Denton                     1:42.21    1                                              
  6    Stephen Pendleton             1:43.37                                                   
  7    James Taddeo                  1:43.89                                                   
  8X   Jon Rubritz                   1:45.36                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Andy Hodgson                    49.33    2                                              
  6    Glenn Kalata                    52.40                                                   

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Scott Thacker                   56.18    2                                              
  5    Rob Holderness                  57.36    1                                              
  6    Matt Shead                      57.81                                                   
  8X   Corey Swanson                   58.93                                                   

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Lloyd Owens                   1:54.62    2                                              
  5    Robby Hayes                   1:56.79    1                                              
  6    Michael Aitken                1:59.07                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Jarryd Botha                    20.83    1                                              
  6    Jimmy Holway                    21.14                                                   
  7    Dan Bradford                    21.22                                                   
  8X   David Toffaletti                22.03                                                   
  9X   Jon Rubritz                     22.29                                                   

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Dan Frebel                     327.95    9                                              
  4    Marcelo Garcia                 215.00    2                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ed Denton                       46.34    2                                              
  5    Jimmy Holway                    46.75    1                                              
  7    Robby Hayes                     47.06                                                   
  8X   Dan Bradford                    47.52                                                   
  9X   David Toffaletti                47.92                                                   
 10X   Jon Rubritz                     48.36                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Andy Hodgson                  1:45.93    3                                              
  6    Glenn Kalata                  1:54.71                                                   
  7    Ian Rowe                      1:56.53                                                   

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Scott Thacker                 2:02.90    4                                              
  4    Rob Holderness                2:03.23    2                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Nick Graves                   4:34.98    4                                              
  3    Lloyd Owens                   4:39.47    3                                              
  5    James Taddeo                  4:43.11    1                                              
  6X   Stephen Pendleton             4:43.63                                                   

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jarryd Botha                    49.75    9                                              
  2    Matt Shead                      50.76    4                                              
  3    Corey Swanson                   51.71    3                                              
  4X   Robby Hayes                     51.96                                                   
  5X   Michael Aitken                  53.14                                                   

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Dan Frebel                     352.15    9                                              
  4    Marcelo Garcia                 236.55    2                                              

Event 30 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                4:03.17    9                                              
  2    Shawn Erickson                4:03.92    4                                              
  3    Nick Graves                   4:07.07    3                                              
  4X   Ian Rowe                      4:08.04                                                   

Event 32 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:22.55   11                                              
       1) Robby Hayes
       2) Jarryd Botha
       3) Ed Denton
       4) Andy Hodgson
  2    Relay Team B                  1:24.03    4                                              
       1) Corey Swanson
       2) Jimmy Holway
       3) David Toffaletti
       4) Dan Bradford
  3X   Relay Team C                  1:26.51                                                   
       1) Matt Shead
       2) Stephen Pendleton
       3) James Taddeo
       4) Jon Rubritz
  4X   Relay Team D                  1:28.60                                                   
       1) Scott Thacker
       2) Glenn Kalata
       3) Michael Aitken
       4) Lloyd Owens


ACC CHAMPIONSHIP, 2nd place
02/28/2009, February 25-28, 2009, College Park, Md

From the FSU Website, seminoles.com.

Record Breaking Seminoles Begin Men's ACC Swimming Championships In Third Place.

Seminoles break two school records in first two relays to open ACC Championships.

Feb. 25, 2009

COLLEGE PARK, MD - The Florida State men's swimming team opened the ACC Swimming and Diving Championships on Wednesday with a pair of trips to the podium and two school records in College Park, Md. FSU is in third-place after the first evening with 66 points.

"I'm excited and I'm glad that we got those records," FSU head coach Neil Harper said. "I was really proud of all seven guys that swam tonight and I think that it sends a message to our team that we prepared well and are swimming fast."

The Seminoles opened the meet by shattering the school record in the 200 medley relay. The team of juniors Andy Hodgson and Scott Thacker and seniors Jarryd Botha and Ed Denton finished third with a time of 1:26.14.

"To break the medley record by over a second is great because that is a short relay," Harper said. "Those guys did a great job to swim a fast time."

In the 800 free relay the team of senior Kyle Young, Hodgson and sophomores Stephen Pendleton and Robby Hayes broke the school record by more than four seconds with a second-place swim of 6:25.11.

"We knew we had two strong legs on the front and our two untested legs on the back swam really well," Harper said. "Now we need to be confident and be ready for the individual events tomorrow."

Day two of the Men's ACC Championships will begin at 11:00 a.m., with the preliminary rounds of the 500 free, 200 individual medley and 50 free.


Two More School Records Go By The Boards On Day Two Of ACC Swimming Championships.

Seminoles break records in the 500 free and 200 individual medley in the prelims at Men's Swimming and Diving Championships.

Feb. 26, 2009

COLLEGE PARK, MD - The Florida State men's swimming team placed nine swimmers in the finals and consolation finals and two more school records were broken on day two of the Men's ACC Swimming and Diving Championships in College Park, Md.

"We swam well this morning with a lot of best times," FSU head coach Neil Harper said. "The atmosphere and team moral are good and we've had some swims that we can be proud of. Now we'll see if we can get faster tonight."

The Seminoles placed two sprinters in the final heat of the 50 free. Senior Jimmy Holway is seeded fifth with a personal best time of 19.80. Fifth-year senior Jarryd Botha placed seventh touching in 19.86. Fifth-year senior Ed Denton made the consolation final touching in 13th-place with a 20.13.

"We had some really exciting swims and Jimmy's swim was terrific," Harper said. "We always knew that he was capable of that and he was able to put it together and it was fun to watch."

Sophomore Robby Hayes broke his own school record in the 200 individual medley by almost a second to put himself in seventh position with a time of 1:46.95. Junior Corey Swanson made the consolation final in 12th position with a time of 1:48.29 while sophomore Matt Shead was right behind in 13th (1:48.30).

In the 500 free fifth-year senior Kyle Young broke his own school record by nearly three seconds to earn the third seed in the finals. Sophomore Ian Rowe just missed out on the final heat placing ninth with a time of 4:21.86. Junior Nick Graves will join Rowe in the consolation final in 12th-place touching the wall in 4:23.21.

Finals for the 500 free, 200 individual medley, 50 free and 200 free relay begin at 7:00 p.m.


Young Earns NCAA Automatic Qualifying Mark As Seminoles Move Into Second Place On Day Two Of ACC Swimming Championships.

Seminoles reset three more school records and Kyle Young places second in the 500 free to help team move into second-place.

Feb. 26, 2009

COLLEGE PARK, MD - The Florida State men's swimming and diving team used a NCAA automatic qualifying time and three school records to move into second-place on the day two of the ACC Championships in College Park, Md. FSU has 221.5 points 66 points behind first-place Virginia.

"We had to put ourselves in position in the morning and we responded tonight," FSU head coach Neil Harper said. "Across the board we improved our positions. We have some gamers and when they get in finals and race they swim well."

The Seminoles got things started with the 500 free relay. Fifth-year senior Kyle Young earned a NCAA automatic qualifying mark with a school record and second-place performance of 4:14.60. Sophomore Ian Rowe won the consolation final heat with a personal best time of 4:20.30 to finish ninth while junior Nick Graves placed 15th (4:24.04).

"When you look at Kyle and see his time you are thankful you invested in allowing him to redshirt," Harper said. "We're really proud of him and his training partners and that's a testament to them and their coach Gary Taylor."

In the 200 individual medley sophomore Robby Hayes improved his position and his school record by finishing fifth in a time of 1:46.66. In the consolation final junior Corey Swanson earned an 11th-place finish with a personal best time of 1:47.95 and sophomore Matt Shead touched the wall in 14th position (1:48.81).

"Robby made the final in seventh and moved up to fifth and that was another big swim," Harper said. "Corey also moved up a spot in his heat and went faster too."

A trio of seniors led the 50 free for the Garnet and Gold. Jimmy Holway went a personal best and NCAA provisional qualifying time of 19.68 to place fourth and Jarryd Both tied for fifth with a time of 19.75. Ed Denton placed 11th touching the wall in a personal best time of 19.93.

"Jimmy really swam well and he and Jarryd moved up," Harper said. "Ed also swam well tonight moving up to third in his heat."

Florida State finished the day with a third-place finish in the 200 free relay. The team of Holway, Botha, junior Dan Bradford and Denton set a new school record with a time of 1:18.43.

Day three will begin on Friday with preliminary action in the 400 individual medley, 100 fly, 200 free, 100 breast and 100 back at 11:00 a.m.


Florida State Men Earn Three Silver Medals On Third Day Of ACC Championships.

Jarryd Botha and Scott Thacker place second in individual events as Seminoles strengthen their hold on second-place at the ACC Championships.

Feb. 27, 2009

COLLEGE PARK, MD - The Florida State men's swimming and diving team used three silver medal performances and five school records to strengthen its hold on second-place at the ACC Swimming and Diving Championships in College Park, Md. The Seminoles have 422 points which is more than 75 points ahead of third-place Georgia Tech.

"It's been an incredible meet and we responded," FSU head coach Neil Harper said. "I think we made the most of every opportunity we had and I'm just proud of how we came together. I think you saw are guys grit and determination and will to race."

Fifth-year senior Jarryd Botha was the first Seminole on the podium during the evening. Botha broke his own school record in the 100 fly with a second-place finish. The Worcester, South Africa native touched the wall in 46.23 just .02 out of first-place. Junior Corey Swanson turned in a 12th-place performance with a personal best time of 47.83.

"Jarryd led the whole race right up until the last yard," Harper said. "To lose by a couple of hundredths is tough, but it was an incredible time."

Junior Scott Thacker earned the Garnet and Gold's second silver medal of the evening in the 100 breast. Thacker swam a personal best time of 53.30 to take home second. Sophomore Rob Holderness tied for sixth-place with a time of 53.84, while Swanson swimming his second event of the evening placed eighth (54.26). Sophomore Matt Shead also scored in the 100 breast finishing tied for ninth with a time of 54.64.

"We've always known what Scott was capable of doing and it was great to see him put together the perfect race," Harper said. "I was really excited for him."

After lasting 15 years, the school record in the 400 individual medley was broken twice on Friday. Fifth-year senior Kyle Young reset his record with a fifth-place showing of 3:47.93. Junior Shawn Erickson also scored for FSU with a 16th-place finish (3:57.15).

In the 200 free junior Andy Hodgson lowered his school record and finished fourth in a time of 1:34.80. Fifth-year senior Ed Denton improved his position by placing 13th with a time of 1:37.65 while sophomore Stephen Pendleton finished 16th (1:39.04).

Hodgson also earned a school record and fourth-place finish in the 100 back. His time of 47.82 was also a NCAA provisional time.

"Andy is such a gamer and he had a really tough double," Harper said. "The 200 free and 100 back is a tough double and he just missed getting third in both. I really saw his heart to day, it's all Garnet and Gold and I'm really proud of him."

In the 400 medley relay the Seminole team of Hodgson, Thacker, Botha and Denton shattered the school record in a NCAA provisional time of 3:08.89 to take second. Hodgson once again broke his school record in the 100 back leading-off with a 47.41.

"For [Andy] to come through and go faster in the relay when we needed it most was great," Harper said. "Scott, Jarryd and Ed were great. I knew we needed to be a low 3:10 to make NCAA's and to go 3:08 was tremendous."

Florida State will begin the final day of the ACC Championships on Saturday morning at 11:00 a.m., with preliminary heats of the 200 back, 100 free, 200 breast and 200 fly.


Seminoles Start Strong On Final Day Of ACC Swimming And Diving Championships.

Seniors lead Seminoles and Rob Holderness breaks school record in the 200 breast in final preliminary rounds of ACC Championships.

Feb. 28, 2009

COLLEGE PARK, MD - The Florida State men's swimming team will have several opportunities to get on the podium on the final day of the ACC Swimming and Diving Championships in College Park, Md.

"We really had to ramp it up this morning to make sure we were on our game," FSU head coach Neil Harper said. "The guys started really well and we have plenty of swims in the finals tonight."

Junior Andy Hodgson will enter the finals of the 200 back in fifth-place after swimming a 1:44.00 in the prelims. Sophomore Ian Rowe made the consolation final after finishing in 14th-place with a personal best time of 1:45.82.

The Seminoles put a trio of swimmers into the finals of the 100 free. Jarryd Botha is the highest seeded touching in 43.59 good enough for third-place. Jimmy Holway is seeded fourth after swimming a personal best 43.60 and Ed Denton is fifth after a mor "I think our 100 freestylers really stepped up," Harper said. "They all went 43's and that was a great step up for them."

Sophomore Rob Holderness will enter finals in the third position after breaking his own school record in the 200 breast by touching in 1:56.79. Junior Scott Thacker will be the top seed in the consolation final after finishing ninth with a time of 1:59. In the 200 fly sophomore Robby Hayes swam a personal best time of 1:47.93 to earn 11th position in the consolation final.

The final session of the ACC Swimming and Diving Championships will begin at 4:15 with the first heat of the 1650 free.


Hodgson Earns 200 Back Title As Florida State Takes Second-Place At ACC Swimming And Diving Championships

Andy Hodgson breaks conference record in the 200 back and earn a NCAA automatic qualifying time in the 400 free relay on final day of the ACC Championships.

Feb. 28, 2009

COLLEGE PARK, MD - The Florida State men's swimming and diving team finished the ACC Swimming and Diving Championships with a conference record and three NCAA automatic qualifying times en route to a second-place finish in College Park, Md. The Garnet and Gold finished with 640 points.

"This was a great way to finish the meet and we really pushed Virginia this evening," FSU head coach Neil Harper said. "I'm really proud of our guys for getting some automatic qualifying times and they way we solidified ourselves in second-place."

Junior Andy Hodgson earned the Seminoles first gold medal of the meet with his dominating performance in the 200 back. Hodgson broke his own conference and school record in the event and earned a NCAA automatic qualifying time of 1:41.14. Sophomore Ian Rowe also scored in the event with a 16th-place finish of 1:46.90.

"I had a game plan and I'm pleased with how I swam the race," Hodgson said. "It's good to get a gold medal for the team and I have a few weeks until NCAA's to get faster."

Fifth-year senior Jarryd Botha earned his second silver medal of the meet with his second-place finish in the 100 free with a time of 43.28. Senior Jimmy Holway finished just off the podium placing fourth with a personal best time of 43.54. Fifth-year senior Ed Denton was right behind Holway in fifth position with a 43.68.

FSU earned a silver medal and a NCAA automatic qualifying time in the 400 free relay. The team of Holway, Botha, Denton and Hodgson touched in a school record time of 2:52.03.

"I think that we exceeded our expectations," Harper said. "It seemed like all four of our relays were on and I'm just excited for the guys."

In his first event of the day, Rowe broke the school record in the 1650 free in an afternoon heat with a time of 14:56.22 which earned him fifth-place. However in the evening finals fifth-year senior Kyle Young reclaimed his school record with a NCAA automatic qualifying time of 14:46.68 which earned him third-place. Junior Nick Graves also scored for FSU with a ninth-place finish of 5:10.79.

Sophomore Rob Holderness broke his school record for the second time on Saturday going 1:56.06 which earned third-place. Junior Scott Thacker placed 11th for FSU with a time of 1:59.38 while sophomore Matt Shead touched in 15th position (2:02.44).

In the final individual event of the meet sophomore Robby Hayes won the consolation heat with a personal best and NCAA provisional time of 1:46.54 to place ninth.

Next up for Florida State swimming and diving is the NCAA Zone qualifying meet for the men's and women's diving teams in Knoxville, Tenn.

Event 1 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  1:28.42   32                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton

Event 2 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  6:25.11   34                                              
       1) Kyle Young
       2) Andy Hodgson
       3) Stephen Pendleton
       4) Robby Hayes

Event 3 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Kyle Young                    4:14.60   17                                              
  9    Ian Rowe                      4:20.30    9                                              
 15    Nick Graves                   4:23.21    2                                              
 23    Stephen Pendleton             4:28.55                                                   
 27    Shawn Erickson                4:30.03                                                   

Event 4 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Robby Hayes                   1:46.56   14                                              
 11    Corey Swanson                 1:47.95    6                                              
 14    Matt Shead                    1:48.30    3                                              
 24    Rob Holderness                1:49.17                                                   
 34    Glenn Kalata                  1:51.24                                                   

Event 5 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Jimmy Holway                    19.68   15                                              
  5T   Jarryd Botha                    19.75   13.50                                           
 11    Ed Denton                       19.93    6                                              
 18    Dan Bradford                    20.13                                                   
 59    Scott Thacker                   22.25                                                   

Event 6 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Terry Horner                   447.95   17                                              
  4    Dan Frebel                     354.55   15                                              
 11    Scott Derner                   282.85    6                                              
 22    Marcelo Garcia                 212.80                                                   

Event 7 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  1:18.43   32                                              
       1) Jimmy Holway
       2) Jarryd Botha
       3) Dan Bradford
       4) Ed Denton

Event 8 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Kyle Young                    3:47.93   14                                              
 16    Shawn Erickson                3:53.86    1                                              
 20    Nick Graves                   3:56.86                                                   

Event 9 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jarryd Botha                    46.23   17                                              
 12    Corey Swanson                   47.83    5                                              
 17    Robby Hayes                     48.39                                                   
 20    Jimmy Holway                    48.61                                                   

Event 10 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Andy Hodgson                  1:34.80   15                                              
 13    Ed Denton                     1:37.65    4                                              
 16    Stephen Pendleton             1:37.90    1                                              

Event 11 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Scott Thacker                   53.30   17                                              
  6T   Rob Holderness                  53.84   12.50                                           
  8    Corey Swanson                   54.18   11                                              
  9T   Matt Shead                      54.53    8                                              

Event 12 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Andy Hodgson                    47.42   15                                              
 24    Glenn Kalata                    50.06                                                   

Event 13 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Terry Horner                   447.95   17                                              
  3    Dan Frebel                     406.95   16                                              
  6    Scott Derner                   366.75   13                                              
 20    Marcelo Garcia                 243.70                                                   

Event 14 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:08.89   34                                              
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton

Event 15 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Kyle Young                   14:46.68   16                                              
  5    Ian Rowe                     14:56.22   14                                              
  9    Nick Graves                  15:10.79    9                                              
 21    Shawn Erickson               15:41.84                                                   

Event 16 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andy Hodgson                  1:41.14   20                                              
 16    Ian Rowe                      1:45.82    1                                              
 28    Glenn Kalata                  1:49.25                                                   

Event 17 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jarryd Botha                    43.28   17                                              
  4    Jimmy Holway                    43.54   15                                              
  5    Ed Denton                       43.68   14                                              
 21    Stephen Pendleton               44.96                                                   
 23    Dan Bradford                    45.04                                                   

Event 18 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Rob Holderness                1:56.06   16                                              
 11    Scott Thacker                 1:59.28    6                                              
 15    Matt Shead                    2:01.73    2                                              

Event 19 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Robby Hayes                   1:46.54    9                                              

Event 20 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Dan Frebel                     434.50   20                                              
  6    Terry Horner                   300.70   13                                              
  7    Scott Derner                   277.85   12                                              
 19    Marcelo Garcia                 156.80                                                   

Event 21 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  2:52.03   34                                              
       1) Jimmy Holway
       2) Jarryd Botha
       3) Ed Denton
       4) Andy Hodgson


ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS
03/15/2009, March 13-15, 2009, Knoxville, Tn

From the FSU Website, seminoles.com.

Horner Places Third On One-Meter On First Day Of NCAA Zone B Championships.

Seminole divers attempt to put themselves in position to qualify for the NCAA Championships.

March 13, 2009

KNOXVILLE, TN - Junior Terry Horner was the highest finisher of the day for the Florida State diving team on the first day of the NCAA Zone B diving championships in Knoxville, Tenn. Horner placed third on the one-meter board with a 12-dive total of 722.65.

Senior Scott Derner placed 18th for the Seminoles with a score of 572.40 while senior Dan Frebel just missed the finals and placed 19th. The top 11 men from a combination of the one-meter, three-meter and platform events will qualify for the NCAA Championships.

On the women's side freshman Lisi Rowland was the highest finisher on the three-meter for Florida State. Rowland placed seventh with a 12-dive total of 576.75. Junior Katie Sirounis also made the finals finishing in 16th position (526.85). Sophomore Katherine Adham and junior Aleia Monden placed 29th and 30th respectively. The top 10 women from the weekend's events will advance to the NCAA Championships.

The meet will continue on Saturday with the men competing on the three-meter and the women competing on the one-meter.


Horner And Frebel Place In Top Eight On Three-Meter At Zone B Championships.

Junior Terry Horner is guaranteed a spot in the NCAA Championships while the rest of the Seminoles fight for remaining places.

March 14, 2009

KNOXVILLE, TN - The Florida State diving team continued its quest to qualify for the NCAA Championships on Saturday with the men competing on the three-meter and the women the one-meter.

Junior Terry Horner was the highest finisher for the Seminoles on the day placing seventh on the three-meter with a 12-dive total of 707.40. Senior Dan Frebel was right behind in eighth with 681.60 points. Senior Scott Derner also made the finals finishing in 14th (643.25). Horner has already made the field for the NCAA Championships based on his third-place finish on the one-meter on Friday.

"I though we dove well today and I'm glad that Terry is already in," FSU diving coach Patrick Jeffrey said. "I think Dan's score today may get him in and he still has his best event [platform] tomorrow."

On the women's side freshman Lisi Rowland was once again the highest finisher for FSU, this time on the one-meter. Rowland was 15th with a 12-dive total of 496.15. Juniors Katie Sirounis and Aleia Monden also made the finals finishing 16th (494.65) and 17th (490.25) respectively. Sophomore Katherine Adham placed 23rd (237.30).

"The women's field is absolutely loaded which will make it tough to get in," Jeffrey said. "I think a couple of our girls have a shot on the platform if they dive like they are capable of."

The Zone B Championships will conclude on Sunday with the men and women both competing on the platform.


Frebel's Second-Place Finish On Platform Clinches Berth To NCAA Championships.

Senior Dan Frebel joins Terry Horner at the NCAA's after nailing final two dives at NCAA Zone B Championships.

March 15, 2009

KNOXVILLE, TN - Senior Dan Frebel will join junior Terry Horner at the NCAA Swimming and Diving Championships thanks to his second-place performance on the platform on the final day of the NCAA Zone B Championships in Knoxville, Tenn. "The first time we have ever qualified two guys," FSU diving coach Patrick Jeffrey said. "This is an exciting scenario, because the swimmers qualified so many guys as well. It's nice to see both the swimmers and divers hitting their stride at the same time."

Frebel entered the final two rounds in fourth position, but used two of the best dives of his career to move up the leader board. His final dive earned a score of 83.30 which is the highest of his career for that dive. The Indianapolis, Ind., native had a 12-dive total of 680.90. Senior Scott Derner made his third final of the meet and finished in 10th position (564.00). Horner placed 23rd on the platform, but made the NCAA Championships on the strength of his third-place showing on the one-meter.

"Dan dove a little nervous today," Jeffrey said. "He did a great job when things weren't going great for him and he pulled it out on his last two dives. Scott also did an amazing job making the finals in all three events at his final meet of his career."

Junior Katie Sirounis was the highest finisher for the FSU women on the platform placing ninth with a 10-dive total of 445.00. Junior Aleia Monden placed 11th (440.30) and sophomore Katherine Adham turned in an 18th-place performance (365.50). Freshman Lisi Rowland did not make the finals, but placed 19th.

"I thought our girls did a nice job considering how deep the field is," Jeffrey said. "Lisis's three-meter was a highlight and we had a lot of good dives done and they looked like they belonged in the meet. I was proud of how they handled themselves."

Next up for Florida State are the men's NCAA Swimming and Diving Championships in College Station, Texas from March 26-28. The Seminole men will send a record 12 participants to the meet.

Event 1 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Terry Horner                   722.65   16                                              
 18    Scott Derner                   572.40                                                   
 19    Dan Frebel                                                                              

Event 2 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  7    Terry Horner                   707.40   12                                              
  8    Dan Frebel                     681.60   11                                              
 14    Scott Derner                   643.25    3                                              

Event 3 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Dan Frebel                     680.90   17                                              
 10    Scott Derner                   564.00    7                                              
 23    Terry Horner                                                                            


NCAA CHAMPIONSHIP, 20th place
03/28/2009, March 26-28, 2009, College Station, Tx

From the FSU Website, seminoles.com.

Horner Earns Honorable Mention All-American Award On First Day Of NCAA Swimming And Diving Championships.

Seminole junior is the only member of the team to score points on day one in College Station, Texas with 11th-place finish.

March 26, 2009

COLLEGE STATION, TX - The Florida State men's swimming and diving team opened the 2009 NCAA Swimming and Diving Championships on Thursday with junior Terry Horner scoring the Seminole's only points in College Station, Texas. FSU ended day one with six points.

"It was a tough morning for us," FSU head coach Neil Harper said. "We did score points and now we have to prepare ourselves for tomorrow. I'm disappointed, but we need to pick ourselves up and get excited for the rest of our opportunities."

Horner earned honorable mention All-American status with his 11th-place finish on the one-meter board. After a difficult preliminary round, the Orlando, Fla., native scored 371.65 points in the consolation final. Senior Dan Frebel finished 34th in the event (259.70).

"I'm disappointed for Terry," said FSU diving coach Patrick Jeffrey. "He had trouble on his most difficult dive, but he still almost came back. I was proud that he dove well in the consolation final and he hung in there all day and didn't give up."

In the pool, the 200 free relay of senior Jimmy Holway, fifth-year seniors Jarryd Botha and Ed Denton and junior Andy Hodgson placed 19th with a time of 1:18.69 just .09 out of the consolation finals.

"We were seeded 20th and moved up a spot, but we couldn't make it in," Harper said. "We were only a couple of hundredths away, but we just missed out."

FSU's best individual performance in the swimming pool came from fifth-year senior Kyle Young who placed 22nd in the 500 free (4:18.24). Sophomore Ian Rowe placed 41st in the event (4:24.08).

In the 200 individual medley, sophomore Robby Hayes placed 51st with a time of 1:47.29. In the 50 free Botha placed 33rd (19.77), Holway touched in 50th position (20.06) and Denton was 56th (20.10).

In the final event of the preliminary round the 400 medley relay team of Hodgson, junior Scott Thacker, Botha and Denton were disqualified when Denton jumped early.

"Those guys reallyy looked pretty good at the beginning," Harper said. "Jarryd was fading at the end of his leg and Ed jumped a little early. It's a shame because we would have been in 12th position which would have given us a second swim."

The Seminoles return to the water on Friday at 1:00 p.m., with preliminary heats in the 200 medley relay, 400 individual medley, 100 fly, 200 free, 100 breast, 100 back and 800 free relay. The divers will compete on the three-meter board.


Horner Captures All-American Honors On The Three-Meter At 2009 NCAA Chamionships.

Horner's fifth-place finish coupled with the 800 free relay earning honorable mention All-American honors moves the Seminoles up the standings.

March 27, 2009

COLLEGE STATION, TX - Five members of the No. 21-ranked Florida State men's swimming earned All-American honors on Friday at the 2009 NCAA Championships in College Station, Texas. Junior Terry Horner led the way for the Seminoles placing fifth on the three-meter board. FSU has 22 points which puts them in a tie for 21st-place heading into the final day.

"With Terry scoring big points and are relay getting on the board is great for this team," FSU head coach Neil Harper said. "You can't control how other people swim and we just need to go out tomorrow and seize our opportunities and compete the best we can."

A day after missing the finals in his signature event, Horner showcased his ability with an All-American performance on the three-meter. The Orlando, Fla., native scored 419.90 points on his way to his fourth career top eight finish at the NCAA Championships. Senior Dan Frebel earned a 27th-place finish with score of 306.90.

"Terry did a great job, I was really happy with the way he handled himself," FSU diving coach Patrick Jeffrey said. "One of his best qualities is his resilience and he was determined today. He does a lot of tough dives and he really took a step forward today."

"It was really hard to stay positive after yesterday," Horner said. "I talked with Patrick this morning and that helped. Every time I compete my list on three-meter it gets better and I'm really pleased with how I performed everything today."

In the 800 free relay, the team of fifth-year senior Kyle Young, junior Andy Hodgson and sophomores Stephen Pendleton and Robby Hayes earned honorable mention All-American honors with a 16th-place finish touching the wall in 6:27.25.

"I'm just happy that the boys efforts did not go unrewarded," Harper said. "We were racing Alabama for that last spot and beat them so that was good. Getting those points certainly takes the pressure off."

The 200 free relay team of fifth-year senior Jarryd Botha, junior Scott Thacker, senior Jimmy Holway and fifth-year senior Ed Denton placed 18th, narrowly missing a spot in the consolation finals with a time of 1:27.29.

The Seminoles highest individual finisher of the day was Thacker in the 100 breast. The junior placed 21st with a time of 53.72. Sophomore Rob Holderness turned in a time of 54.39 which put him in 31st position.

Botha also competed in the 100 fly, placing 23rd with a time of 46.86. In the 200 free Hodgson turned in a 44th-place finish touching the wall in 1:36.97.

The final day of the NCAA Championships will begin Saturday afternoon at 1:00 p.m., with preliminary heats of the 400 free relay, 200 back, 100 free, 200 breast and 200 fly. The distance swimmers will also compete in the 1650 free in the afternoon while the divers compete on the platform.


Hodgson Earns A Pair Of Honorable Mention All-American Awards On Final Day Of NCAA Championships.

Seminoles finish in 20th position after Andy Hodgson and the 400 free relay team finish the meet with top 16 finishes.

March 28, 2009

COLLEGE STATION, TX - The Florida State men's swimming and diving team finished the 2009 NCAA Swimming and Diving Championships with four more athletes earning honorable mention All-American status in College Station, Texas. The Seminoles scored 36 points to finish in 20th-place.

"Today was icing on the cake for us," FSU head coach Neil Harper said. "We had 12 athletes here which is a record for us and something we can build on. I was happy that we could send our seniors out on a high note and it is a credit to how hard the whole team worked this season."

The Garnet and Gold were led by junior Andy Hodgson who earned honorable mention All-American status in the 200 backstroke. After breaking his own conference and school record in the preliminary round with a time of 1:41.11, the Blackpool, England native took home 13th place in an evening swim of 1:41.85.

"Andy traveled all the way to England last week to try to qualify for the World Championships and then came back to compete here," Harper said. "I thought he was done breaking records and then to swim the way he did this morning gave us a shot in the arm. It was truly an incredible performance by him."

The 400 free relay team of fifth-year seniors Jarryd Botha and Ed Denton, senior Jimmy Holway and Hodgson finished the meet with honorable mention All-American honors, touching the wall in a 12th-place time of 2:53.44.

"For a guy like Jimmy to come in as a walk-on and finish as an All-American is a great accomplishment," Harper said. "I think it is a credit to all of his hard work and shows what a kid can do in our program."

Fifth-year senior Kyle Young concluded his career at FSU with a 17th-place performance in the 1650 (14:59.30). Sophomore Ian Rowe was right behind in 18th position touching in 14:59.68.

In the 200 breast sophomore Rob Holderness placed 20th with a time of 1:56.43. Sophomore Robby Hayes placed 39th in the 200 fly (1:48.20).

On the platform senior Dan Frebel missed the consolation finals by less than three points placing 17th with 335.10. Junior Terry Horner finish in 27th position with 242.05 points.

Event 1 - 200-Yard Freestyle Relay
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 19    Relay Team A                  1:18.69                                                   
       1) Jimmy Holway
       2) Jarryd Botha
       3) Ed Denton
       4) Andy Hodgson

Event 2 - 500-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 22    Kyle Young                    4:18.24                                                   
 41    Ian Rowe                      4:24.08                                                   

Event 3 - 200-Yard Individual Medley
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 51    Robby Hayes                   1:47.29                                                   

Event 4 - 50-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 33    Jarryd Botha                    19.77                                                   
 50    Jimmy Holway                    20.06                                                   
 56    Ed Denton                       20.10                                                   

Event 5 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
 11    Terry Horner                   371.65    6                                              
 34    Dan Frebel                     259.70                                                   

Event 6 - 400-Yard Medley Relay
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 DQ    Relay Team A                                                                            
       1) Andy Hodgson
       2) Scott Thacker
       3) Jarryd Botha
       4) Ed Denton

Event 7 - 200-Yard Medley Relay
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 18    Relay Team A                  1:27.29                                                   
       1) Jarryd Botha
       2) Scott Thacker
       3) Jimmy Holway
       4) Ed Denton

Event 9 - 100-Yard Butterfly
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 23    Jarryd Botha                    46.86                                                   

Event 10 - 200-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 44    Andy Hodgson                  1:36.97                                                   

Event 11 - 100-Yard Breaststroke
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 21    Scott Thacker                   53.72                                                   
 31    Rob Holderness                  54.39                                                   

Event 12 - 100-Yard Backstroke
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 DFS   Andy Hodgson                                                                            

Event 13 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  5    Terry Horner                   419.90   14                                              
 27    Dan Frebel                     306.50                                                   

Event 14 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 16    Relay Team A                  6:27.25    2                                              
       1) Kyle Young
       2) Andy Hodgson
       3) Stephen Pendleton
       4) Robby Hayes

Event 15 - 1650-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 17    Kyle Young                   14:59.30                                                   
 18    Ian Rowe                     14:59.68                                                   

Event 16 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 13    Andy Hodgson                  1:41.85    4                                              

Event 18 - 200-Yard Breaststroke
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 20    Rob Holderness                1:56.43                                                   

Event 19 - 200-Yard Butterfly
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 39    Robby Hayes                   1:48.20                                                   

Event 20 - Platform Diving
============================================
Place  Name                            Score
============================================
 17    Dan Frebel                     335.10                                                   
 27    Terry Horner                   242.05                                                   

Event 21 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 12    Relay Team A                  2:53.44   10                                              
       1) Jarryd Botha
       2) Ed Denton
       3) Jimmy Holway
       4) Andy Hodgson


2009 EOY Stats

Michael Aitken Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 3 3.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 2 4.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 4 0.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Butterfly 4 2.00 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Butterfly 4 2.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 5X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 5 1.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 7X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 7X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Backstroke 5 1.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Butterfly 6X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Backstroke 12X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Butterfly 11X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Backstroke 10 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Butterfly --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Butterfly 8X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Butterfly 8X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Butterfly 7 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Butterfly 8X 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 6X 0.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Butterfly 4 2.00 01/17/2009 CLEMSON 100-Yard Butterfly 8X 0.00 01/17/2009 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Butterfly 6 0.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Butterfly 5X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 4X 0.00 16.00 Jarryd Botha Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 1 9.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Backstroke 1 9.00 10/11/2008 ALABAMA 50-Yard Freestyle 2 4.00 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Butterfly 1 9.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/18/2008 GEORGIA TECH 100-Yard Backstroke 1 9.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 4T 1.50 10/18/2008 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 1 9.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 50-Yard Freestyle 2 4.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Butterfly 1 9.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay -- 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Individual Medley 10 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 11/15/2008 VIRGINIA 50-Yard Freestyle 6 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Butterfly 4 2.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Backstroke 1 9.00 11/25/2008 FLORIDA 50-Yard Freestyle 2 4.00 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Butterfly 2 4.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 200-Yard Freestyle Relay 4 7.50 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 50-Yard Freestyle 13 15.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 400-Yard Medley Relay 6 6.50 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 200-Yard Medley Relay 4 7.50 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 100-Yard Butterfly 17 0.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 100-Yard Backstroke 11 6.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 100-Yard Freestyle 17 0.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Backstroke 2 4.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Butterfly 2 4.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/17/2009 CLEMSON 100-Yard Backstroke 1 9.00 01/17/2009 CLEMSON 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/17/2009 CLEMSON 100-Yard Butterfly 1 9.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Medley Relay 3 0.50 02/07/2009 AUBURN 50-Yard Freestyle 5 1.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Butterfly 1 9.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 3 8.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 5T 13.50 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 3 8.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Butterfly 2 17.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay 2 8.50 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 2 17.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 19 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 33 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay DQ 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 18 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 100-Yard Butterfly 23 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 12 2.50 281.50 Dan Bradford Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 4 2.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 2 4.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 4 0.00 10/11/2008 ALABAMA 50-Yard Freestyle 4 2.00 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Freestyle 5 1.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/18/2008 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 11X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle 6X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Freestyle 5X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay -- 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Freestyle Relay 4 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Freestyle 12X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 50-Yard Freestyle --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Freestyle --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 50-Yard Freestyle --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Freestyle --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 8X 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 6 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 8X 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/17/2009 CLEMSON 50-Yard Freestyle 3 3.00 01/17/2009 CLEMSON 100-Yard Freestyle 6 0.00 02/07/2009 AUBURN 50-Yard Freestyle 7 0.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Freestyle 8X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 18 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 3 8.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 23 0.00 27.00 Ed Denton Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 2 4.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 1 9.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 50-Yard Freestyle 1 9.00 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Freestyle 1 9.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 2 4.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/18/2008 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/18/2008 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 4T 1.50 10/18/2008 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 2 4.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 50-Yard Freestyle 3 3.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Freestyle 1 9.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay -- 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Freestyle 5 1.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 11/15/2008 VIRGINIA 50-Yard Freestyle 4 2.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/25/2008 FLORIDA 50-Yard Freestyle 1 9.00 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Freestyle 2 4.00 11/25/2008 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 200-Yard Freestyle Relay 4 7.50 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 50-Yard Freestyle 21 0.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 400-Yard Medley Relay 6 6.50 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 200-Yard Medley Relay 4 7.50 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 100-Yard Freestyle 23 0.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 3 3.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/17/2009 CLEMSON 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/17/2009 CLEMSON 100-Yard Butterfly 3 3.00 01/17/2009 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Medley Relay 3 0.50 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle 5 1.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Freestyle 4 2.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 3 8.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 11 6.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 3 8.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle 13 4.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay 2 8.50 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 5 14.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 19 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 56 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay DQ 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 18 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 12 2.50 208.75 Scott Derner Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 2 4.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 1 9.00 10/11/2008 ALABAMA Three-Meter Diving 1 9.00 10/11/2008 ALABAMA One-Meter Diving 4 2.00 10/18/2008 GEORGIA TECH One-Meter Diving 2 4.00 10/18/2008 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 2 4.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC One-Meter Diving 1 9.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC Three-Meter Diving 1 9.00 11/15/2008 VIRGINIA Three-Meter Diving 2 4.00 11/15/2008 VIRGINIA One-Meter Diving 3 3.00 11/22/2008 GEORGIA TECH DIVING INVITE One-Meter Diving 5 1.00 11/22/2008 GEORGIA TECH DIVING INVITE Three-Meter Diving 7 0.00 11/25/2008 FLORIDA One-Meter Diving 4 2.00 11/25/2008 FLORIDA Three-Meter Diving 2 4.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE One-Meter Diving 5 1.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE Three-Meter Diving 3 3.00 01/17/2009 CLEMSON One-Meter Diving 2 4.00 01/17/2009 CLEMSON Three-Meter Diving 3 3.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 11 6.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 6 13.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP Platform Diving 7 12.00 03/15/2009 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 18 0.00 03/15/2009 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 14 3.00 03/15/2009 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS Platform Diving 10 7.00 116.00 Shawn Erickson Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 1000-Yard Freestyle 6X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 6X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Individual Medley -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 8X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 500-Yard Freestyle 8X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 5X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 4 2.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Butterfly 6X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 400-Yard Individual Medley -- 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 500-Yard Freestyle --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 1000-Yard Freestyle --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Individual Medley 8 0.00 11/25/2008 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 8X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 500-Yard Freestyle 12X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 8X 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 1000-Yard Freestyle 5 1.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 5 1.00 01/17/2009 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 6X 0.00 01/17/2009 CLEMSON 500-Yard Freestyle 6X 0.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Individual Medley --X 0.00 02/07/2009 AUBURN 1000-Yard Freestyle 4 2.00 02/07/2009 AUBURN 400-Yard Individual Medley 2 4.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 500-Yard Freestyle 27 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Individual Medley 16 1.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 1650-Yard Freestyle 21 0.00 11.00 Dan Frebel Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 3 3.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 3 3.00 10/11/2008 ALABAMA Three-Meter Diving 4 2.00 10/11/2008 ALABAMA One-Meter Diving 5 1.00 10/18/2008 GEORGIA TECH One-Meter Diving 3 3.00 11/15/2008 VIRGINIA Three-Meter Diving 1 9.00 11/15/2008 VIRGINIA One-Meter Diving 2 4.00 11/22/2008 GEORGIA TECH DIVING INVITE One-Meter Diving 4 2.00 11/25/2008 FLORIDA One-Meter Diving 1 9.00 11/25/2008 FLORIDA Three-Meter Diving 1 9.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE One-Meter Diving 2 4.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE Three-Meter Diving 2 4.00 01/17/2009 CLEMSON One-Meter Diving 1 9.00 01/17/2009 CLEMSON Three-Meter Diving 1 9.00 02/07/2009 AUBURN One-Meter Diving 1 9.00 02/07/2009 AUBURN Three-Meter Diving 1 9.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 4 15.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 3 16.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP Platform Diving 1 20.00 03/15/2009 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 19 0.00 03/15/2009 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 8 11.00 03/15/2009 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS Platform Diving 2 17.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 34 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 27 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP Platform Diving 17 0.00 168.00 Marcelo Garcia Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 4X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 4X 0.00 10/11/2008 ALABAMA Three-Meter Diving 6X 0.00 10/11/2008 ALABAMA One-Meter Diving 6X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH One-Meter Diving 6X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 5 1.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC One-Meter Diving 3 3.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC Three-Meter Diving 4 2.00 11/15/2008 VIRGINIA Three-Meter Diving 9X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA One-Meter Diving 9X 0.00 11/25/2008 FLORIDA One-Meter Diving 6X 0.00 11/25/2008 FLORIDA Three-Meter Diving 7X 0.00 01/17/2009 CLEMSON One-Meter Diving 5 1.00 01/17/2009 CLEMSON Three-Meter Diving 5 1.00 02/07/2009 AUBURN One-Meter Diving 4 2.00 02/07/2009 AUBURN Three-Meter Diving 4 2.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 22 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 20 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP Platform Diving 19 0.00 12.00 Nick Graves Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 1000-Yard Freestyle 1 9.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 2 4.00 10/11/2008 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 3 3.00 10/11/2008 ALABAMA 500-Yard Freestyle 3 3.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 6X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 2 4.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 2 4.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 6X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 1000-Yard Freestyle 1 9.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 500-Yard Freestyle 2 4.00 11/15/2008 VIRGINIA 500-Yard Freestyle 7 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 1000-Yard Freestyle 3 3.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Individual Medley --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 6 0.00 11/25/2008 FLORIDA 500-Yard Freestyle 8 0.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 500-Yard Freestyle 23 16.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 1650-Yard Freestyle 6 13.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 2 4.00 01/17/2009 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/17/2009 CLEMSON 500-Yard Freestyle 2 4.00 01/17/2009 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 02/07/2009 AUBURN 1000-Yard Freestyle 2 4.00 02/07/2009 AUBURN 500-Yard Freestyle 2 4.00 02/07/2009 AUBURN 400-Yard Individual Medley 3 3.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 500-Yard Freestyle 15 2.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Individual Medley 20 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 1650-Yard Freestyle 9 9.00 110.00 Robby Hayes Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 4X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 1 9.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Individual Medley -X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Butterfly 2 4.00 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Freestyle 3 3.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 2 4.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 4 2.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 2 4.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 4 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 1000-Yard Freestyle 4 2.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Butterfly 4 2.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Freestyle 2 4.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay -- 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Individual Medley 7 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Butterfly 6 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 50-Yard Freestyle 9 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Butterfly 8 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Butterfly 5 1.00 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Freestyle 3 3.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 5 1.00 11/25/2008 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 200-Yard Freestyle Relay 4 7.50 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 200-Yard Individual Medley 14 14.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 100-Yard Freestyle 22 0.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Butterfly 3 3.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Butterfly 6 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Individual Medley 8X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Butterfly 5 1.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Freestyle 7 0.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Butterfly 4X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 2 8.50 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Individual Medley 5 14.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Butterfly 17 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Butterfly 9 9.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Individual Medley 51 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 16 0.50 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Butterfly 39 0.00 113.75 Andy Hodgson Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Backstroke 1 9.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Backstroke 1 9.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Freestyle 1 9.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Backstroke 1 9.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/18/2008 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 1 9.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 1 9.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Backstroke 1 9.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Backstroke 1 9.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay -- 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Backstroke 1 9.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Backstroke 1 9.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Freestyle 1 9.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Freestyle 2 4.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Backstroke 2 4.00 11/25/2008 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 200-Yard Freestyle Relay 4 7.50 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 400-Yard Medley Relay 6 6.50 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 200-Yard Medley Relay 4 7.50 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 200-Yard Freestyle 10 7.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 100-Yard Backstroke 13 4.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 200-Yard Backstroke 3 16.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 1 9.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Backstroke 1 9.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Freestyle 1 9.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Backstroke 1 9.00 01/17/2009 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Medley Relay 3 0.50 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Backstroke 4 2.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Backstroke 3 3.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 3 8.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 2 8.50 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle 4 15.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Backstroke 4 15.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay 2 8.50 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Backstroke 1 20.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 19 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay DQ 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle 44 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 100-Yard Backstroke DFS 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 16 0.50 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Backstroke 13 4.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 12 2.50 327.50 Rob Holderness Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Breaststroke 2 4.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Breaststroke 1 9.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Individual Medley -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 4 2.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 2 4.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 3 3.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 4 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 100-Yard Breaststroke 3 3.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 1 9.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 3 3.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Breaststroke 2 4.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Breaststroke 1 9.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 400-Yard Individual Medley -- 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Individual Medley 8 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Breaststroke 6 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Medley Relay 5 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Breaststroke 3 3.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Individual Medley 10X 0.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 200-Yard Breaststroke 5 14.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Breaststroke 3 3.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Breaststroke 1 9.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Individual Medley 3 3.00 01/17/2009 CLEMSON 100-Yard Breaststroke 4 2.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Breaststroke 2 4.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Individual Medley --X 0.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Breaststroke 5 1.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Breaststroke 4 2.00 02/07/2009 AUBURN 400-Yard Individual Medley 1 9.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Individual Medley 24 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 6T 12.50 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Breaststroke 3 16.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 31 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Breaststroke 20 0.00 130.00 Jimmy Holway Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 5X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 3 3.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 7X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 50-Yard Freestyle 5X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Freestyle 6X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay -- 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Freestyle Relay 4 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Freestyle 9 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Medley Relay 6 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Medley Relay 5 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 50-Yard Freestyle 11X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/25/2008 FLORIDA 50-Yard Freestyle 6X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Freestyle 4 2.00 11/25/2008 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 4 2.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 4 2.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/17/2009 CLEMSON 50-Yard Freestyle 1 9.00 01/17/2009 CLEMSON 100-Yard Freestyle 2 4.00 01/17/2009 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Medley Relay 4 0.00 02/07/2009 AUBURN 50-Yard Freestyle 6 0.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Freestyle 5 1.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 4 15.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 3 8.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Butterfly 20 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 4 15.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 19 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 50 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 18 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 12 2.50 82.00 Terry Horner Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 1 9.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 2 4.00 10/11/2008 ALABAMA Three-Meter Diving 3 3.00 10/11/2008 ALABAMA One-Meter Diving 1 9.00 10/18/2008 GEORGIA TECH One-Meter Diving 1 9.00 10/18/2008 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 1 9.00 11/15/2008 VIRGINIA Three-Meter Diving 5 1.00 11/15/2008 VIRGINIA One-Meter Diving 1 9.00 11/22/2008 GEORGIA TECH DIVING INVITE One-Meter Diving 1 9.00 11/22/2008 GEORGIA TECH DIVING INVITE Three-Meter Diving 4 2.00 11/25/2008 FLORIDA One-Meter Diving 5 1.00 11/25/2008 FLORIDA Three-Meter Diving 4 2.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 2 17.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 2 17.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP Platform Diving 6 13.00 03/15/2009 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 3 16.00 03/15/2009 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 7 12.00 03/15/2009 ZONE B DIVING CHAMPIONSHIPS Platform Diving 23 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 11 6.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 5 14.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP Platform Diving 27 0.00 162.00 Glenn Kalata Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 4X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Backstroke 4 2.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Backstroke 4 2.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 4 0.00 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Backstroke 5 1.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Backstroke 5 1.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 6X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 4 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 100-Yard Backstroke 5 1.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 6 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 7X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Backstroke 3 3.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Backstroke 3 3.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Backstroke 8 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Medley Relay 6 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Medley Relay 5 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Backstroke 8 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Backstroke 4 2.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Backstroke 7 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Backstroke 5 1.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Backstroke 4 2.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 6X 0.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/17/2009 CLEMSON 100-Yard Backstroke 5 1.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Backstroke 6 0.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Individual Medley --X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Medley Relay 4 0.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Backstroke 6 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Backstroke 6 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 4X 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Individual Medley 34 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Backstroke 24 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Backstroke 28 0.00 21.00 Lloyd Owens Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 5X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 5 1.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Butterfly 5 1.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 5X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 7X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 5X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 6X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Butterfly 5 1.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 500-Yard Freestyle 4 2.00 11/15/2008 VIRGINIA 500-Yard Freestyle 12X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Butterfly 7 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Freestyle --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Freestyle --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Butterfly 7X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 500-Yard Freestyle 11X 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Butterfly 6 1.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 7X 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Butterfly 2 4.00 01/17/2009 CLEMSON 500-Yard Freestyle 4 2.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Butterfly 4 2.00 02/07/2009 AUBURN 500-Yard Freestyle 3 3.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 4X 0.00 17.50 Stephen Pendleton Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 1 9.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 7X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Freestyle 6 0.00 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Freestyle 6X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 5 1.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 6 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 4 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle 2 4.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Freestyle 3 3.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Freestyle 10X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Freestyle 9 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Freestyle 6 0.00 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Freestyle 6X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 5 1.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 5 1.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle 6 0.00 02/07/2009 AUBURN 500-Yard Freestyle 6X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 3X 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 2 8.50 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 500-Yard Freestyle 23 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle 16 1.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 21 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 16 0.50 30.50 Ian Rowe Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 1000-Yard Freestyle 3 3.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Backstroke 3 3.00 10/11/2008 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 4 2.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Backstroke 4 2.00 10/11/2008 ALABAMA 500-Yard Freestyle 4 2.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 3 3.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 5 1.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 3 3.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 1000-Yard Freestyle 3 3.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Backstroke 4 2.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 400-Yard Individual Medley --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 500-Yard Freestyle 5 1.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Backstroke 6 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 1000-Yard Freestyle 4 2.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Individual Medley 7 0.00 11/25/2008 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 4 2.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Backstroke 6 0.00 11/25/2008 FLORIDA 500-Yard Freestyle 10 0.00 01/17/2009 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 3 3.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Backstroke 3 3.00 01/17/2009 CLEMSON 500-Yard Freestyle 5X 0.00 02/07/2009 AUBURN 1000-Yard Freestyle 1 9.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Backstroke 7 0.00 02/07/2009 AUBURN 400-Yard Individual Medley 4X 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 500-Yard Freestyle 9 9.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 1650-Yard Freestyle 5 14.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Backstroke 16 1.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 500-Yard Freestyle 41 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 1650-Yard Freestyle 18 0.00 68.00 Jon Rubritz Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 5X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 9X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Freestyle 8X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Freestyle 10X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 5X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 9X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 10X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 10X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 6X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 50-Yard Freestyle 9X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Freestyle 8X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Freestyle --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Freestyle --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 500-Yard Freestyle 14X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Freestyle 7X 0.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Butterfly 6 0.00 01/17/2009 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle 8X 0.00 02/07/2009 AUBURN 50-Yard Freestyle 9X 0.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Freestyle 10X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 3X 0.00 0.00 Matt Shead Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 4 0.00 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 5 1.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 6 0.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 5X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 1000-Yard Freestyle 5X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Breaststroke 3 3.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Breaststroke 5 1.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Freestyle Relay 4 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Breaststroke 3 3.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Medley Relay 6 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Breaststroke 5 1.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 4 2.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 5 1.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 4 2.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Breaststroke 4 2.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Breaststroke 5 1.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Individual Medley 4 2.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/17/2009 CLEMSON 100-Yard Breaststroke 2 4.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Breaststroke 3 3.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Individual Medley --X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Medley Relay 4 0.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Breaststroke 6 0.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Butterfly 2 4.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 3X 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Individual Medley 14 3.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 9T 8.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Breaststroke 15 2.00 44.50 Sean Spire Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 4 2.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 5 1.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Butterfly 8X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Butterfly 7X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 6X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 6 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 6 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 7X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Butterfly 3 3.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Butterfly 5 1.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Butterfly 8 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Butterfly 9X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Butterfly 6X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Butterfly 7 0.00 11/25/2008 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 9.75 Corey Swanson Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 4X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Breaststroke 3 3.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 3 3.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/11/2008 ALABAMA 50-Yard Freestyle 5X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Butterfly 3 3.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 4 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 6 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 5 1.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 50-Yard Freestyle 4 2.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Butterfly 2 4.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay -- 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Individual Medley 11X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Medley Relay 6 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Medley Relay 5 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Butterfly 7 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/25/2008 FLORIDA 50-Yard Freestyle 5 1.00 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Butterfly 5 1.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 7 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 8X 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Butterfly 5 1.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Individual Medley 5 1.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/17/2009 CLEMSON 50-Yard Freestyle 4X 0.00 01/17/2009 CLEMSON 100-Yard Butterfly 6 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Medley Relay 4 0.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Breaststroke 8X 0.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Butterfly 3 3.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Individual Medley 11 6.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Butterfly 12 5.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 8 11.00 53.25 James Taddeo Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 4 2.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 8X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Freestyle 7X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 6X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 7X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 9X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 9X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 6X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle 5 1.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Freestyle 10X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 500-Yard Freestyle 6X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 500-Yard Freestyle --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Freestyle --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Freestyle 11X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Freestyle 7X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Freestyle --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 500-Yard Freestyle 13X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 7X 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 6X 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 6X 0.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Freestyle 3 3.00 01/17/2009 CLEMSON 500-Yard Freestyle 8X 0.00 01/17/2009 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle 7 0.00 02/07/2009 AUBURN 500-Yard Freestyle 5 1.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 3X 0.00 7.00 Scott Thacker Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Breaststroke 1 9.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Breaststroke 2 4.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 1 9.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 3 3.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/18/2008 GEORGIA TECH 100-Yard Breaststroke 1 9.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 7X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Breaststroke 1 9.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Breaststroke 2 4.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Breaststroke 1 9.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Breaststroke 4 2.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 3 3.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 3 3.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 400-Yard Medley Relay 6 6.50 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 200-Yard Medley Relay 4 7.50 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 200-Yard Breaststroke 13 4.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Breaststroke 2 4.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/17/2009 CLEMSON 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Breaststroke 1 9.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Medley Relay 3 0.50 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Breaststroke 4 2.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Breaststroke 2 4.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 4X 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 3 8.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 59 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 2 17.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay 2 8.50 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Breaststroke 11 6.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay DQ 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 18 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 21 0.00 177.50 David Toffaletti Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 4X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 3 3.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 8X 0.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 50-Yard Freestyle 8X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 100-Yard Freestyle 8X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 4 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 8X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 8X 0.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 4 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 50-Yard Freestyle 7X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 100-Yard Freestyle 7X 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay -- 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Freestyle Relay 4 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 100-Yard Freestyle --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 50-Yard Freestyle --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Freestyle --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 50-Yard Freestyle --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 100-Yard Freestyle --X 0.00 11/25/2008 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 9X 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 11X 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 9X 0.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 6X 0.00 01/17/2009 CLEMSON 100-Yard Freestyle 7X 0.00 02/07/2009 AUBURN 50-Yard Freestyle 8X 0.00 02/07/2009 AUBURN 100-Yard Freestyle 9X 0.00 02/07/2009 AUBURN 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 5.50 Kyle Young Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 1000-Yard Freestyle 2 4.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 1 9.00 10/03/2008 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay -X 0.00 10/11/2008 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 2 4.00 10/11/2008 ALABAMA 200-Yard Freestyle 2 4.00 10/11/2008 ALABAMA 500-Yard Freestyle 2 4.00 10/11/2008 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 1 9.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 3 3.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 1 9.00 10/18/2008 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 4 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle 1 9.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 500-Yard Freestyle 1 9.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 400-Yard Individual Medley -- 0.00 11/01/2008 INDIAN RIVER CC 200-Yard Freestyle Relay --X 0.00 11/15/2008 VIRGINIA 500-Yard Freestyle 1 9.00 11/15/2008 VIRGINIA 1000-Yard Freestyle 1 9.00 11/15/2008 VIRGINIA 200-Yard Freestyle 4 2.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Individual Medley 3 3.00 11/15/2008 VIRGINIA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/25/2008 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 1 9.00 11/25/2008 FLORIDA 200-Yard Freestyle 3 3.00 11/25/2008 FLORIDA 500-Yard Freestyle 2 4.00 11/25/2008 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 500-Yard Freestyle 9 9.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 200-Yard Freestyle 15 2.00 12/06/2008 USA SHORT COURSE NATIONALS 1650-Yard Freestyle 4 15.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 1000-Yard Freestyle 1 9.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 3 3.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 1 9.00 01/10/2009 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/17/2009 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 1 9.00 01/17/2009 CLEMSON 200-Yard Freestyle 2 4.00 01/17/2009 CLEMSON 500-Yard Freestyle 1 9.00 01/17/2009 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay --X 0.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 2 8.50 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 500-Yard Freestyle 2 17.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Individual Medley 5 14.00 02/28/2009 ACC CHAMPIONSHIP 1650-Yard Freestyle 3 16.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 500-Yard Freestyle 22 0.00 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 16 0.50 03/28/2009 NCAA CHAMPIONSHIP 1650-Yard Freestyle 17 0.00 235.00