Florida State Men's Swimming & Diving - 2010-11 Year In Review

Florida State Men's Swimming & Diving - 2010-11 Year In Review

Coaching Staff
Neil Harper, Head Coach
Patrick Jeffrey, Divers
Katy Peterson, Assistant Coach
Yahya Radman, Assistant Coach, Divers
Andy Robins, Associate Head Coach
Gary Taylor, Assistant Coach

Click here for team picture

Click here to see indivual mug shots
2010-11 Men's & Women's Swimming & Diving


2010-11 Florida State Signees/Newcomers

Mateo DeAngulo, 5-11, FS, Cali, Columbia

Jack Deedrick, 6-2, FS, Tampa

Paul Murray, 6-1, FS-FL, Coconut Creek

Tom Neubacher, 5-9, D, Windermere

Timothy Romano, 5-8, FL-FS, Jacksonville

Tyler Sell, 6-2, FS, Pembroke Pines

Robert Swanbeck, 6-0, BK-FS, Fort Myers

Jonathan Taddeo, 6-2, FS-BK, Clearwater

Matt Taylor, 5-11, FS, Raleigh, NC

Mike Thomas, 5-11, IM, Baltimore, MD

Nicholas Thomson, 6-1, FS, Warwick, Bermuda


2010-11 Roster - By Name

L
T                                          PY
R Name                  Pos     Hgt   Cl   Ltr  Hometown (Prior School)
-------------------------------------------------------------------------------------------
* Michael Aitken        FL      6-2   Jr   **   Durham, NC (Northern)
* Trice Bailey          FS      6-2   So        Lake Mary (Seminole)
* Tyler Ball            FS      6-0   So        Apollo Beach (East Bay)
* Mark Cox              FL      5-9   So   *    Sarasota (Venice)
* Mateo DeAngulo        FS      5-11  Jr        Cali, Columbia (Indian River CC)
* Jack Deedrick         FS      6-2   Fr        Tampa (Home Schooled)
* Alex Fernandez        IM      6-0   So        Coral Springs (Douglas)
  Marcelo Garcia        D       5-7   Jr        Seffner (Jesuit)
* Taylor Harris         IM      6-2   So   *    Raleigh, NC (Broughton)
* Robby Hayes           FL-IM   6-1   Sr   ***  Alpharetta, GA (Marist School)
* Rob Holderness        BR-IM   5-10  Sr   ***  Somerset, England (Millfield School)
* Jordan Horsley        D       5-11  Sr   *    Lawrenceville, GA (Collins Hill/Indian River CC)
  Hibai Iriondo         FS      5-11  So        Dania (Fort Lauderdale)
* Nick Klein            D       5-9   So   *    Chapel Hill, NC (East Chapel Hill)
* Landon Marzullo       D       5-8   Sr   *    Columbus, OH (Worthington Kilbourne/Indiana)
* Brad Morrison         BK      5-11  So   *    Land O' Lakes (Sunlake)
* Paul Murray           FS-FL   6-1   Fr        Coconut Creek (American Heritage)
* Mike Neubacher        D       5-7   Sr   *    Windermere (Olympia/Louisiana State)
* Tom Neubacher         D       5-9   Fr        Windermere (Olympia)
* Danny Nguyen          FL      5-10  So   *    Lilburn, GA (Brookwood)
* Stephen Pendleton     FS      6-2   Sr   **   Northfield, IL (New Trier East/Denver)
  Spencer Rausch        FS-BK   6-0   Sr        Jacksonville (Providence)
  Tyler Reed            FS      6-6   So        Palm Harbor (Palm Harbor)
  Timothy Romano        FL-FS   5-8   Fr        Jacksonville (Bolles)
* Ian Rowe              FS-IM   5-9   Sr   ***  Towson, MD (Towson)
* Tyler Sell            FS      6-2   Fr        Pembroke Pines (West Broward)
* Matt Shead            BR      6-4   Sr   ***  Kent, England (Millfield School)
* Robert Swanbeck       BK-FS   6-0   Fr        Fort Myers (Fort Myers)
  James Taddeo          FS      5-10  Jr   *    Clearwater (Countryside)
  Jonathan Taddeo       FS-BK   6-2   Fr        Clearwater (Countryside)
* Matt Taylor           FS      5-11  Fr        Raleigh, NC (Sanderson)
* Mike Thomas           IM      5-11  Fr        Baltimore, MD (Calvert Hall)
* Nicholas Thomson      FS      6-1   Fr        Warwick, Bermuda (Mercersburg Academy)
* Mark Weber            FS      6-3   So   *    Warner Robins, GA (Houston County)

2010-11 All-Americans

Name                     NCAA Championships
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Rob Holderness           200-Yard Backstroke (7th)

Landon Marzullo          Three-Meter Diving (7th)
                         One-Meter Diving (15th) - Honorable Mention

Mike Neubacher           Platform Diving (11th) - Honorable Mention

All-Americans -  3

2010-11 Schedules and Results

DATE
REF
LOC
OPPONENT
SCORE
10/03
Ref
N
STATE OF FLORIDA INVITE
October 1-3, 2010, Gainesville, Fl
2nd Place
10/08
Ref
A
FLORIDA ATLANTIC W 163-137
10/09
Ref
A
NOVA SOUTHEASTERN W 133-69
10/23
Ref
H
FLORIDA A&M W 122-43
10/30
Ref
A
LOUISIANA STATE L 145-155
11/21
Ref
N
GEORGIA TECH INVITE
November 19-21, 2011, Atlanta, Ga
1st Place
11/23
Ref
H
FLORIDA W 184-116
01/08
Ref
H
GEORGIA TECH
Tri-Meet
W 166.5-128.5
01/08
Ref
H
UNC-WILMINGTON
Tri-Meet
W 189-100
01/15
Ref
H
CLEMSON W 187-113
01/22
Ref
A
ALABAMA L 141.5-157.5
02/26
Ref
N
ACC CHAMPIONSHIP
February 23-26, 2011, Atlanta, Ga
3rd Place
03/12
Ref
N
NCAA ZONE B DIVING
March 10-12, 2011, Athens, Ga
 
03/26
Ref
N
NCAA CHAMPIONSHIPS
March 24-26, 2011, Minneapolis, Mn
23rd Place
                Overall   Home    Away   Neutral
------------------------------------------------
FSU RECORD IS    7- 2     5- 0     2- 2     0- 0


2011 ATLANTIC COAST CONFERENCE RESULTS
 1  VIRGINIA              820
 2  NORTH CAROLINA        588
 3  FLORIDA STATE         511.5
 4  VIRGINIA TECH         508.5
 5  DUKE                  353
 6  CLEMSON               331
 7  GEORGIA TECH          247
 8  NORTH CAROLINA STATE  197
 9  MARYLAND              181
10  BOSTON COLLEGE         70
11  MIAMI                  13

STATE OF FLORIDA INVITE, 2nd place
10/03/2010, October 1-3, 2010, Gainesville, Fl

Event 2 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:23.22   34                                              
       1) Mark Weber
       2) Matt Shead
       3) Robby Hayes
       4) Paul Murray
  5    Relay Team B                  1:26.51   28                                              
       1) Trice Bailey
       2) Stephen Pendleton
       3) Matt Taylor
       4) Brad Morrison

Event 4 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Mateo DeAngulo                4:32.47   15                                              
  5    Ian Rowe                      4:37.61   14                                              
  6    Tyler Sell                    4:36.59   13                                              

Event 6 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Taylor Harris                 1:56.00   14                                              
  6    Danny Nguyen                  1:56.56   13                                              
  9    Robby Hayes                   1:55.70    9                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mark Weber                      20.57   20                                              
  8    Robby Hayes                     21.35   11                                              
  9    Paul Murray                     21.58    9                                              

Event 10 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Landon Marzullo                371.60   17                                              
  5    Mike Neubacher                 336.10   14                                              
  6    Jordan Horsley                 321.05   13                                              
  7    Tom Neubacher                  308.10   12                                              
  8    Nick Klein                     265.05   11                                              

Event 12 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  3:25.28   32                                              
       1) Ian Rowe
       2) Matt Shead
       3) Danny Nguyen
       4) Mark Weber
  6    Relay Team B                  3:32.22   26                                              
       1) Brad Morrison
       2) Taylor Harris
       3) Mark Cox
       4) Robby Hayes

Event 14 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:32.67   34                                              
       1) Brad Morrison
       2) Matt Shead
       3) Robby Hayes
       4) Mark Weber

Event 16 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Ian Rowe                      4:03.99   14                                              
  7    Mike Thomas                   4:08.59   12                                              
  8    Tyler Ball                    4:09.02   11                                              

Event 18 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Matt Shead                      50.19   16                                              
  5    Danny Nguyen                    51.17   14                                              
  8    Robby Hayes                     51.31   11                                              

Event 20 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Mateo DeAngulo                1:41.15   16                                              
  4    Matt Taylor                   1:42.45   15                                              
  6    Tyler Sell                    1:42.50   13                                              

Event 22 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Matt Shead                      56.93   17                                              
  9    Taylor Harris                 1:01.13    9                                              

Event 24 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Brad Morrison                   52.38   16                                              
  8    Ian Rowe                        53.24   11                                              
 11    Mike Thomas                     53.88    6                                              

Event 26 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Landon Marzullo                353.10   17                                              
  5    Jordan Horsley                 320.55   14                                              
  6    Mike Neubacher                 314.60   13                                              
  8    Nick Klein                     272.85   11                                              
  9    Tom Neubacher                  257.10    9                                              

Event 28 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team B                  7:00.57   30                                              
       1) Jack Deedrick
       2) Brad Morrison
       3) Hibai Iriondo
       4) Ian Rowe

Event 30 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Tyler Sell                   15:39.87   16                                              
  4    Mateo DeAngulo               15:42.44   15                                              
  5    Ian Rowe                     15:46.50   14                                              
  9    Jack Deedrick                16:19.79    9                                              
 15    Tyler Ball                   16:43.30    2                                              

Event 32 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ian Rowe                      1:52.41   15                                              
  5    Brad Morrison                 1:53.42   14                                              
  6    Mike Thomas                   1:53.56   13                                              

Event 34 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Mark Weber                      46.11   15                                              
  5    Robby Hayes                     45.99   14                                              
  7    Trice Bailey                    47.15   12                                              

Event 36 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Matt Shead                    2:07.95   15                                              
  6    Taylor Harris                 2:11.40   13                                              

Event 38 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Danny Nguyen                  1:52.69   14                                              
  7    Mark Cox                      1:55.94   12                                              
  8    Mike Thomas                   1:57.39   11                                              

Event 40 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:04.76   34                                              
       1) Trice Bailey
       2) Matt Shead
       3) Mark Weber
       4) Robby Hayes
  5    Relay Team B                  3:08.14   28                                              
       1) Paul Murray
       2) Stephen Pendleton
       3) Matt Taylor
       4) Mateo DeAngulo


FLORIDA STATE 163, FLORIDA ATLANTIC 137
10/08/2010, BOCA RATON, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Dual Meet Sweep For Noles.

Depth for the women, divers for the men lead to dual meet victories.

TALLAHASSEE, FL - The Florida State swimming and diving team opened its dual meet season with victories against Florida Atlantic and Florida International on Friday. The men defeated the Owls 163-137, while the women beat both FAU (226-72) and FIU (245-55).

"I think we had an okay meet," head coach Neil Harper said. "The women competed very well in their second and third best events today and I was happy with their performance. On the men's side we're not necessarily strong enough to take teams lightly. We'll take the win but there's a lot to learn."

For both the men and women it was depth that carried the Seminoles to victory. For the women (2-0), 10 different swimmers and divers won events led by senior C.J. Hendry who won both the 100 fly (57.65) 200 fly (2:05.73). Freshmen Julia Henkel and Tiffany Oliver also continued their strong starts to the season winning the 200 free and 50 free respectively. Freshman diver Kelsey Goodman also earned her first career victory as a Seminole with a win on the one-meter board (285.55).

"That's what it's going to take for the girls to have success," Harper said. "We have a lot of talent and a lot of depth. We had a lot of people get first and seconds and I was happy with their performance and we are a very well rounded team right now."

On the men's side nine different Noles (1-0), won an event. The divers led the way for the Garnet and Gold, taking the top five positions on both the one and three-meter. Senior Landon Marzullo won the one-meter (366.60) and senior Mike Neubacher won the three-meter (363.30). Fresh off his win in the 50 free at the State of Florida Invite, sophomore Mark Weber once again won the "Splash and Dash," in a time of 21.39.

"We lost a little bit of pride and thanks to our diver we were able to win," Harper said. "We didn't respond to the long bus ride today very well on the men's side and I would like to see us fight more."

Florida State returns to the pool on Saturday at 11:00 p.m., for a meet against new program Nova Southeastern.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:35.59   11                                              
       1) Brad Morrison
       2) Matt Shead
       3) Danny Nguyen
       4) Paul Murray

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tyler Sell                    9:36.47    9                                              
  2    Jack Deedrick                 9:42.31    4                                              
  4    Tyler Ball                    9:48.96    2                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Mateo DeAngulo                1:41.92    4                                              
  3    Trice Bailey                  1:45.88    3                                              
  4    Stephen Pendleton             1:45.99    2                                              

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Brad Morrison                   52.21    9                                              
  4    Mike Thomas                     53.83    2                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Shead                      58.03    9                                              
  4    Robby Hayes                     59.89    2                                              
  5    Taylor Harris                 1:03.05    1                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Danny Nguyen                  1:52.59    9                                              
  3    Mark Cox                      1:55.58    3                                              
  5    Michael Aitken                2:01.47    1                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mark Weber                      21.39    9                                              
  3    Trice Bailey                    21.84    3                                              
  5    Paul Murray                     22.11    1                                              

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Landon Marzullo                366.60    9                                              
  2    Mike Neubacher                 340.60    4                                              
  3    Tom Neubacher                  315.55    3                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Trice Bailey                    47.02    9                                              
  2    Matt Shead                      47.28    4                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Tyler Ball                    1:58.18    2                                              
  5    Mateo DeAngulo                2:00.07    1                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Mike Thomas                   2:16.27    3                                              
  4    Taylor Harris                 2:17.22    2                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jack Deedrick                 4:43.39    9                                              
  4    Brad Morrison                 4:48.65    2                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Shead                      51.12    9                                              
  4    Mark Cox                        52.67    2                                              

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Mike Neubacher                 363.30    9                                              
  2    Tom Neubacher                  354.60    4                                              
  3    Landon Marzullo                333.45    3                                              

Event 30 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Mike Thomas                   4:08.02    3                                              
  4    Robby Hayes                   4:10.31    2                                              
  5    Danny Nguyen                  4:13.73    1                                              

Event 32 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:26.31   11                                              
       1) Mark Weber
       2) Trice Bailey
       3) Paul Murray
       4) Matt Taylor
  3    Relay Team B                  1:29.18    2                                              
       1) Mateo DeAngulo
       2) Robert Swanbeck
       3) Tyler Sell
       4) Stephen Pendleton


FLORIDA STATE 133, NOVA SOUTHEASTERN 69
10/09/2010, FORT LAUDERDALE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

FSU Tops Nova, Holderness 6th.

Seminoles top Sharks as Holderness earns second NCAA automatic qualifying bid.

TALLAHASSEE, FL - The Florida State swimming and diving team earned a sweep against Nova Southeastern on Saturday. The men defeated the Sharks 133-69, while women won 140-53.

The women (3-0), once again were balanced with nine different event winners. Sophomore Marissa Harrington once again won the 1000 free (10:23.96) and freshman Tiffany Oliver continued her strong start in the 50 free (24.05) with another victory.

On the men's side, the Seminoles (2-0) bounced back from a poor performance led by a pair of senior captains. Robby Hayes and Matt Shead both won a pair of events. Hayes touched first in the 200 individual medley (1:56.56) and the 100 free (46.58) and Shead was victorious in the 50 free (21.26) and 200 breast (2:07.24).

Holderness Sixth in 200 Breast.

Senior Rob Holderness capped his week at the Commonwealth Games in Dehli, India with a sixth-place finish in the 200 breast. Holderness swam a personal best time of 2:11.85 which is also a NCAA automatic qualifying time.

Florida State returns to the friendly confines of the Morcom Aquatic Center for a meet against ACC rival Miami, Florida Gulf Coast and Florida A&M on Saturday, October 23.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:36.02   11                                              
       1) Danny Nguyen
       2) Matt Shead
       3) Mark Cox
       4) Trice Bailey
  3    Relay Team C                  1:38.68    2                                              
       1) Michael Aitken
       2) Robby Hayes
       3) Mike Thomas
       4) Paul Murray

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jack Deedrick                 9:37.51    9                                              
  2    Tyler Ball                    9:46.51    4                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Stephen Pendleton             1:44.17    4                                              
  3    Taylor Harris                 1:46.64    3                                              
  4    Hibai Iriondo                 1:47.63    2                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Shead                      21.26    9                                              
  2    Mark Weber                      21.37    4                                              
  3    Trice Bailey                    21.41    3                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Robby Hayes                   1:56.56    9                                              
  2    Danny Nguyen                  1:56.79    4                                              
  4    Mike Thomas                   1:58.64    2                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Mark Cox                      1:52.55    4                                              
  3    Tyler Sell                    1:57.86    3                                              
  4    Taylor Harris                 2:00.54    2                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Robby Hayes                     46.58    9                                              
  2    Trice Bailey                    46.92    4                                              
  3    Paul Murray                     47.83    3                                              

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Brad Morrison                 1:52.65    9                                              
  2    Michael Aitken                1:58.70    4                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Danny Nguyen                  4:45.62    9                                              
  2    Stephen Pendleton             4:47.66    4                                              
  4    Hibai Iriondo                 4:53.51    2                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Shead                    2:07.24    9                                              
  4    Taylor Harris                 2:15.97    2                                              
  5    Mike Thomas                   2:18.24    1                                              

Event 26 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:24.15   11                                              
       1) Robby Hayes
       2) Mark Weber
       3) Trice Bailey
       4) Matt Shead
  2    Relay Team B                  1:27.39    4                                              
       1) Paul Murray
       2) Stephen Pendleton
       3) Matt Taylor
       4) Mateo DeAngulo


FLORIDA STATE 122, FLORIDA A&M 43
10/23/2010, TALLAHASSEE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Noles Win Two At Paint It Pink Meet.

Seminoles win the close races to pull away from Miami and Florida Gulf Coast.

TALLAHASSEE, FL - The Florida State women's swimming and diving team pulled out the close races to earn victories against Miami and Florida Gulf Coast on Saturday at the Morcom Aquatic Center. The Seminoles (5-0, 1-0) defeated Miami 179.5-120.5 and Florida Gulf Coast 213-87.

"We trained hard this week and we knew that we would have some battles," head coach Neil Harper said. "Miami's a great rival for us so we new we had our hands full and I liked the way our girls stepped up and said not today."

In one of the turning points of the meet, freshman sprinter Tiffany Oliver was able to out-touch Miami swimmer in both the 50 and 100 free. Oliver won the 50 with a time of 23.31 and the 100 free in 50.61. The time between first and second in both races was a combined three tenths of a second.

"When I looked at the meet I thought that the sprint events would be a tell-tale sign," Harper said. "I told Tiffany we would be swimming against people who are going to challenge for ACC titles so to go against them and do well is a shot in the arm for our program."

"It kind of surprised me because I knew that it was going to be fierce competition," Oliver said. "In the end I gave it my all and put my head down and touched the wall to see what happened."

Junior honorable mention All-American Stephanie Sarandos also won a pair of events sweeping the 100 (56.32) and 200 back (2:00.21). On the diving boards freshman Kelsey Goodman earned her first career victory as a Seminole winning the three-meter board with a score of 344.05.

"It was exciting to get the win," Goodman said. "I wasn't even thinking about winning and I just tried to do my best. I'm really happy with how I performed."

On the men's side, the Seminoles (3-0) defeated Florida A&M 122-43. For the most part the senior and juniors took the day off and the sophomores and freshmen stepped up to win every event.

"Our senior captains really acted as coaches for the guys today," Harper said. "They swam in some events they don't always swim, but when you put on a Garnet and Gold suit you better give it your best shot and they did. FAMU really competed well and it's great to see their program growing."

Next up for Florida State is a trip to LSU on Saturday, October 30.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:37.80   11                                              
       1) Nicholas Thomson
       2) Danny Nguyen
       3) Michael Aitken
       4) James Taddeo
  2    Relay Team B                  1:38.77    4                                              
       1) Robert Swanbeck
       2) Mike Thomas
       3) Timothy Romano
       4) Paul Murray

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jack Deedrick                 1:46.60    9                                              
  2    Paul Murray                   1:50.63    4                                              

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nicholas Thomson                53.49    9                                              
  2    Robert Swanbeck                 56.04    4                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alex Fernandez                1:02.52    9                                              
  2    Tyler Ball                    1:04.44    4                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mateo DeAngulo                1:52.57    9                                              
  2    Timothy Romano                2:00.62    4                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Taylor                     21.83    9                                              
  2    Tyler Sell                      21.95    4                                              

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Landon Marzullo                380.05    9                                              
  2    Tom Neubacher                  357.30    4                                              
  3    Jordan Horsley                 342.80    3                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alex Fernandez                  48.35    9                                              
  2    Mark Cox                        49.17    4                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mike Thomas                   1:53.36    9                                              
  2    Robert Swanbeck               2:03.65    4                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Brad Morrison                 4:40.03    9                                              
  2    Danny Nguyen                  4:43.02    4                                              
  3    Trice Bailey                  4:53.47    3                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michael Aitken                  52.94    9                                              
  2    Timothy Romano                  53.12    4                                              
  3    Nicholas Thomson                54.33    3                                              

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Landon Marzullo                365.25    9                                              
  2    Jordan Horsley                 353.65    4                                              
  3    Mike Neubacher                 341.55    3                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jack Deedrick                 2:06.76    4                                              
  3    Tyler Ball                    2:09.90    3                                              
  4    Mike Thomas                   2:10.00    2                                              

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:09.37   11                                              
       1) Trice Bailey
       2) Mark Weber
       3) Mateo DeAngulo
       4) James Taddeo


LOUISIANA STATE 155, FLORIDA STATE 145
10/30/2010, BATON ROUGE, LA

From the FSU Website, seminoles.com.

Noles Lose Tight Meet.

Holderness, Sarandos sweep events as Florida State loses to LSU.

BATON ROUGE, LA - The Florida State swimming and diving team lost its first dual meet of the season falling to LSU on Saturday. The men were defeated 155-145, while the women lost 176-124.

"I'm really happy with the way we competed," head coach Neil Harper said. "It's always a great challenge to swim at LSU. Even in defeat we definitely became a better team today. For any partial fan it was a great dual meet to watch."

The Seminole men (3-1), battled the Tigers throughout the day and trailed by only five points heading into the final relay. However, LSU was able to earn a victory in the 400 free relay to pull out the win. In his first collegiate meet of the season senior Rob Holderness wasted no time in dominating the breaststroke events winning both the 100 (55.78) and 200 breast (2:02.90). Junior Mateo DeAngulo also earned a pair of victories in the 500 free (4:30.60) and 1000 free (9:14.78).

"Getting Rob back into it was great," Harper said. "He came from behind in both races and it's good to have him back. Mateo and Tyler Sell set the tone and swam really well even while training really hard. They both swam smart tactical races today."

For the Florida State women (5-1, 1-0), it was junior Stephanie Sarandos who led the way. The honorable mention All-American swept the backstroke events taking first in the 100 (57.02) and 200 (2:00.21). Like the men, the Seminole women also swept the distance events with senior Holly Mills winning the 500 free (4:59.09) and junior Charlotte Broadbent taking the 1000 free (10:13.36).

"I was very proud of our distance girls, they are training hard and again swam smart, not getting caught up in the early pace," Harper said. "Stephanie has raised her game. She is training exceptionally hard and had a difficult double in this meet and really was great in the 100 back."

Florida State will take two weeks off from competition before heading to Atlanta, Ga., for the Georgia Tech Invitational beginning on November 19.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:32.80    4                                              
       1) Brad Morrison
       2) Rob Holderness
       3) Danny Nguyen
       4) Mark Weber

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mateo DeAngulo                9:14.78    9                                              
  2    Tyler Sell                    9:15.07    4                                              
  4    Jack Deedrick                 9:33.97    2                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Stephen Pendleton             1:42.50    3                                              
  4    Ian Rowe                      1:42.62    2                                              
  5    Matt Taylor                   1:43.15    1                                              

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Brad Morrison                   51.81    2                                              
  5    Nicholas Thomson                54.43    1                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                  55.78    9                                              
  2    Matt Shead                      56.30    4                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Danny Nguyen                  1:50.23    4                                              
  3    Mateo DeAngulo                1:51.24    3                                              
  5    Mark Cox                      1:54.23    1                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mark Weber                      20.70    9                                              
  3    Robby Hayes                     20.97    3                                              
  4    Trice Bailey                    21.07    2                                              

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Jordan Horsley                 335.55    9                                              
  2    Mike Neubacher                 313.87    4                                              
  5    Tom Neubacher                  286.05    1                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Trice Bailey                    46.25    4                                              
  3    Mark Weber                      46.28    3                                              
  4    Robby Hayes                     46.49    2                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Rowe                      1:50.27    4                                              
  4    Brad Morrison                 1:51.61    2                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                2:02.90    9                                              
  3    Matt Shead                    2:06.68    3                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mateo DeAngulo                4:30.60    9                                              
  2    Tyler Sell                    4:33.23    4                                              
  4    Jack Deedrick                 4:38.48    2                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Danny Nguyen                    50.52    3                                              
  5    Matt Shead                      51.37    1                                              

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Mike Neubacher                 342.37    4                                              
  4    Jordan Horsley                 341.47    2                                              
  5    Tom Neubacher                  335.85    1                                              

Event 30 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Rowe                      4:01.26    4                                              
  3    Rob Holderness                4:02.23    3                                              
  4    Mike Thomas                   4:03.20    2                                              

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team C                  3:02.18    4                                              
       1) Mark Weber
       2) Trice Bailey
       3) Matt Shead
       4) Robby Hayes
  3    Relay Team B                  3:06.49    2                                              
       1) Nicholas Thomson
       2) Matt Taylor
       3) Stephen Pendleton
       4) Mateo DeAngulo


GEORGIA TECH INVITE, 1st place
11/21/2010, November 19-21, 2011, Atlanta, Ga

From the FSU Website, seminoles.com.

Men Capture Title, Women Take 2nd.

Senior Rob Holderness leads the Seminoles on Sunday posting fastest time in the NCAA this year in the 200 breast.

ATLANTA, GA - The Florida State men's swimming and diving team captured the Georgia Tech Invite on Sunday for the second consecutive year. The 20th-ranked men scored 1398 points while the women earned an impressive second-place showing with 1045.5 points.

"We did really well and responded well to a little rest," head coach Neil Harper said. "There was great competition here and I'm really pleased with the way our team got up to race."

Senior Rob Holderness proved that he will be a major player at the NCAA meet this spring after dominating his best event, the 200 breast. The honorable mention All-American in the event finished in a NCAA provisional time of 1:56.00, which is the fastest time in the NCAA this season. Senior Matt Shead earned fifth-place with a time of 2:03.39.

"Rob looked really good," Harper said. "It was a great swim coming back from the Commonwealth Games. You always wonder what his focus would be like for the season, I'm glad he was inspired to swim so well for the team."

The Garnet and Gold's other event winner was Junior Mateo DeAngulo who capped off his stellar meet with another victory, this time in the 1650 free. DeAngulo touched in a NCAA provisional time of 15:01.92. Two more Seminoles earned two eight finishes in the event. Freshman Tyler Sell (15:35.32) was fourth and freshman Jack Deedrick placed sixth (15:38.76).

"Our experienced kids did what we're used to them doing," Harper said. "They took the lead, but the freshman stepped up as well. You never know if (the freshmen) would be confident and everyday we came to the pool to race and compete."

Once again the men's sprint group showed their muscle with four swimmer cracking the top six led by senior Robby Hayes. Hayes earned a NCAA provisional mark of 43. 86 to earn the win. Sophomore Mark Weber placed third (44.63), freshman Paul Murray was fifth (45.14) and sophomore Trice Bailey earned sixth (45.15).

Sophomore Brad Morrison finished a breakout meet for him with a second-place showing in the 200 back (1:47.19). Senior Ian Rowed finished sixth (1:47.43) and freshman Mike Thomas placed seventh (1:50.40).

In the final individual event of the meet, sophomore Danny Nguen earned second in the 200 fly with a time of 1:48.35. Fellow sophomore Mark Cox placed third (1:48.52) and DeAngulo finished fourth (1:48.53).

FSU wrapped up the men's meet with a second-place finish in the 400 free relay. Hayes, Weber, Murray and Bailey finished with a NCAA provisional time of 2:57.63.

In their first platform competition of the season the Seminole divers placed three men in the top eight led by senior Mike Neubacher who finished third (352.20). His freshman brother Tom placed fifth (344.30) and senior Landon Marzullo was seventh (303.95). On the women's platform senior Jaq Horner was the teams highest finisher placing 10th (203.55).

Freshman Tiffany Oliver earned the highest finish of the day for the Florida State women in the 100 free. Oliver touched in second-place with a NCAA provisional time of 49.54. Senior Holly Mills earned a top 10 finish as well finishing in a time of 51.19, good enough for 10th.

"I think everyone looks really good for this time of the season and Tiffany is one of those who responded so well to a little rest," Harper said. "It makes me feel confident that the work we're doing and every thing about our program."

The Seminole women placed three swimmers in the top 10 of the 1650 free led by junior Charlotte Broadbent. The All-ACC swimmer posted a 16:41.86 to take home fourth. Sophomore Caroline Smith touched the wall in sixth (16:44.86) and sophomore Corey Allison placed ninth (16:51.11).

Junior Stephanie Sarandos earned a third-place finish in her signature event the 200 back. The honorable mention All-American earned a NCAA provisional time of 1:56.61. Mills also made the top eight touching in 1:59.20.

Sophomore Kristine Polley earned sixth in the 200 breast with her own NCAA provisional time of 2:14.90. In the 200 fly, senior C.J. Hendry placed sixth (2:00.21) which was another NCAA provisional time, and sophomore Katie Coleman finished 10th (2:02.28).

The women wrapped up the meet with a second-place finish and a school record in the 400 free relay as Oliver, Mills, senior Brittany Selts and Hendry combined for a NCAA provisional time of 3:19.67.

"I think it's great to get that record at this time of year," Harper said. "I'm proud of our team and they way we handled this meet."

There will be no rest for the Seminoles as they welcome rival Florida to town on Tuesday, November 23. The meet will be held under the lights at the Morcom Aquatic Center beginning at 5:00 p.m.

Event 2 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:18.87   40                                              
       1) Robby Hayes
       2) Trice Bailey
       3) Matt Shead
       4) Mark Weber

Event 4 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mateo DeAngulo                4:21.72   20                                              
  5    Ian Rowe                      4:26.66   15                                              
  8    Brad Morrison                 4:30.83   11                                              
 11    Tyler Sell                    4:28.77    6                                              
 14    Matt Taylor                   4:32.89    3                                              
 15    Stephen Pendleton             4:33.25    2                                              

Event 6 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Robby Hayes                   1:48.21   17                                              
  3    Rob Holderness                1:49.22   16                                              
 10    Danny Nguyen                  1:52.45    7                                              
 13    Mike Thomas                   1:52.12    4                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mark Weber                      19.83   20                                              
  5    Robby Hayes                     20.54   14                                              
  6    Paul Murray                     20.59   13                                              
  7    Trice Bailey                    20.60   12                                              
  8T   Matt Shead                      20.82   10                                              

Event 10 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Jordan Horsley                 361.95   17                                              
  5    Landon Marzullo                328.60   14                                              
  6    Mike Neubacher                 318.50   13                                              
  9    Tom Neubacher                  313.70    9                                              

Event 12 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:16.96   40                                              
       1) Brad Morrison
       2) Rob Holderness
       3) Robby Hayes
       4) Mark Weber

Event 14 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:30.17   34                                              
       1) Brad Morrison
       2) Rob Holderness
       3) Matt Shead
       4) Mark Weber

Event 16 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ian Rowe                      3:55.59   15                                              
  6    Mike Thomas                   3:56.33   13                                              
  9    Tyler Ball                    4:03.65    9                                              

Event 18 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Mark Weber                      49.07   15                                              
  7    Mark Cox                        49.55   12                                              
  9    Danny Nguyen                    50.22    9                                              
 15    Michael Aitken                  50.70    2                                              
 16    Trice Bailey                    50.84    1                                              

Event 20 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Mateo DeAngulo                1:37.88   17                                              
  3    Robby Hayes                   1:38.23   16                                              
  4    Matt Taylor                   1:39.30   15                                              
 11    Tyler Sell                    1:40.03    6                                              
 13    Stephen Pendleton             1:40.62    4                                              
 14    James Taddeo                  1:40.72    3                                              

Event 22 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Rob Holderness                  54.56   17                                              
  3    Matt Shead                      54.87   16                                              
 13    Danny Nguyen                    58.08    4                                              

Event 24 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Brad Morrison                   50.19   14                                              
  8    Ian Rowe                        51.06   11                                              

Event 25 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Landon Marzullo                409.75   17                                              
  7    Jordan Horsley                 329.05   12                                              
  8    Mike Neubacher                 325.05   11                                              
 16    Nick Klein                     276.05    1                                              

Event 28 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  6:36.62   16                                              
       1) Mateo DeAngulo
       2) Robby Hayes
       3) Stephen Pendleton
       4) Matt Taylor

Event 30 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mateo DeAngulo               15:01.92   20                                              
  4    Tyler Sell                   15:35.32   15                                              
  6    Jack Deedrick                15:38.76   13                                              
 16    Tyler Ball                   16:07.29    1                                              

Event 32 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Brad Morrison                 1:47.19   17                                              
  4    Ian Rowe                      1:47.43   15                                              
  7    Mike Thomas                   1:50.40   12                                              

Event 34 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Robby Hayes                     43.86   20                                              
  3    Mark Weber                      44.63   16                                              
  5    Paul Murray                     45.14   14                                              
  6    Trice Bailey                    45.15   13                                              
 15T   Stephen Pendleton               46.32    1.50                                           

Event 36 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                1:56.00   20                                              
  5    Matt Shead                    2:03.39   14                                              

Event 38 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Danny Nguyen                  1:48.35   17                                              
  3    Mark Cox                      1:48.52   16                                              
  4    Mateo DeAngulo                1:48.53   15                                              
 13    Mike Thomas                   1:52.01    4                                              
 16    Michael Aitken                1:52.38    1                                              

Event 40 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Mike Neubacher                 352.20   16                                              
  5    Tom Neubacher                  344.30   14                                              
  7    Landon Marzullo                303.95   12                                              
 10    Nick Klein                     264.10    7                                              
 12    Jordan Horsley                 246.45    5                                              


FLORIDA STATE 184, FLORIDA 116
11/23/2010, TALLAHASSEE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Seminole Shocker.

Seminoles defeat fourth-ranked Florida under the lights at the Morcom Aquatic Center.

TALLAHASSEE, FL - As the sun went down at the Morcom Aquatic Center, the Florida State swimming and diving team got down to business, upsetting fourth-ranked Florida on Tuesday. The women came away with a 187-113 win, while the 20th-ranked men topped the Gators 184-116.

"There was a terrific atmosphere here tonight," FSU head coach Neil Harper said. "We saw our team swim very fast tonight and I'm thrilled with the way things turned out."

"I don't think we've done this since my junior year in high school," senior C.J. Hendry said. "Ever since I've been here we've wanted to beat them and this is a perfect way to top off my senior year."

The Seminole women (6-1,1-0) started strong winning the first two events of the evening. Senior Brittany Selts, freshman Kendall Sieron, Hendry and freshman Tiffany Oliver won the 200 medlay relay (1:40.89) and junior Charlotte won the 1000 free (9:52.87) and from there the Garnet and Gold had all the confidence they needed.

"I think once we won that relay and the kids came out and did well in the 1000 the kids knew we had a chance," Harper said. "If we band together we can do a really nice job here."

After the Gators won three events in a row to pull back into striking distance Hendry and freshman Tiffany Oliver helped widen the gap once again. Hendry won the 200 fly with a time of 1:48.80 while Oliver broke the school record in the 100 free, sprinting to the wall in 49.26.

"At practice the other day we all felt kind of bad," Hendry said. "Then we got into race mode and realized that we still have this, so we took it and ran with it."

"The experience was really nice and I feel really good about what we did," Oliver said. "It was a lot of hard work and I'm ready to do more so I can show the people what I can do."

Florida State was able to run out to an insurmountable lead thanks to the divers. Freshman Kelsey Goodman earned a win on the one-meter (332.40), while junior Lisi Rowland took home first-place on the three-meter (278.47).

"Honestly this is something that I've wanted since my freshman year and it feels amazing," senior diver Katherine Adham said. "All of the divers were great today all-around, especially coming off of a long meet."

For the men (4-1), it was a similar script with sophomore Brad Morrison, seniors Rob Holderness and Matt Shead and sophomore Mark Weber winning the 200 medley relay (1:28.98) and junior Mateo DeAngulo taking home the 1000 free (9:06.48). The men also got another standout performance from Holderness who swept the breaststroke events. The honorable mention All-American won the 100 in 53.99 and the 200 in 1:56.32.

"I think I underestimated how hard it was for him to come back and readjust from the Commonwealth Games," Harper said. "It's one of those things where I'm proud of him because he stuck with it and did a nice job."

On the boards, the men's divers were equally as dominant with senior Landon Marzullo sweeping the one-meter (389.10) and three-meter (387.52).

"Traditionally Florida and Florida State are well matched in diving," diving coach Patrick Jeffrey said. "My kids really did an amazing job after coming back from a long meet and they did some really quality dives. I'm proud of every single one of them."

The meet ended just the way it started with both Seminole squads winning the 400 free relay. For the women, this marks the second time in school history they have beaten the Gators. FSU defeated Florida in back in 2006 in Tallahassee. The men earned their 24th victory against Florida, with their last win coming in 2006 as well.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:28.98   11                                              
       1) Brad Morrison
       2) Rob Holderness
       3) Matt Shead
       4) Mark Weber
  3    Relay Team B                  1:32.71    2                                              
       1) Robert Swanbeck
       2) Paul Murray
       3) Danny Nguyen
       4) Trice Bailey

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mateo DeAngulo                9:06.48    9                                              
  4    Tyler Sell                    9:14.13    2                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Robby Hayes                   1:38.36    4                                              
  3    Stephen Pendleton             1:39.39    3                                              
  5    Matt Taylor                   1:40.05    1                                              

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                        50.02    9                                              
  2    Brad Morrison                   50.06    4                                              
  4    Robert Swanbeck                 51.66    2                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                  53.99    9                                              
  2    Matt Shead                      55.38    4                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Danny Nguyen                  1:47.41    4                                              
  3    Mark Cox                      1:47.68    3                                              
  4    Mateo DeAngulo                1:48.96    2                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mark Weber                      20.14    9                                              
  3    Trice Bailey                    20.60    3                                              
  4    Paul Murray                     20.74    2                                              

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Landon Marzullo                389.10    9                                              
  2    Mike Neubacher                 339.52    4                                              
  4    Tom Neubacher                  318.22    2                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Robby Hayes                     43.92    9                                              
  3    Mark Weber                      44.80    3                                              
  4    Paul Murray                     45.00    2                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Brad Morrison                 1:46.36    4                                              
  3    Ian Rowe                      1:47.29    3                                              
  4    Mike Thomas                   1:50.59    2                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                1:56.32    9                                              
  2    Matt Shead                    2:02.45    4                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Mateo DeAngulo                4:26.22    4                                              
  4    Tyler Sell                    4:29.06    2                                              
  5    Jack Deedrick                 4:33.35    1                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Mark Cox                        49.31    3                                              
  4    Danny Nguyen                    49.39    2                                              

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Landon Marzullo                387.52    9                                              
  3    Mike Neubacher                 347.10    3                                              
  4    Jordan Horsley                 341.77    2                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Rob Holderness                1:49.70    4                                              
  3    Robby Hayes                   1:50.42    3                                              
  4    Ian Rowe                      1:50.88    2                                              

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team C                  2:59.91   11                                              
       1) Mark Weber
       2) Trice Bailey
       3) Paul Murray
       4) Robby Hayes
  2    Relay Team B                  3:02.56    4                                              
       1) Stephen Pendleton
       2) Matt Shead
       3) Mateo DeAngulo
       4) Matt Taylor


FLORIDA STATE 166.5, GEORGIA TECH 128.5
01/08/2011, TALLAHASSEE, FL, Tri-Meet

From the FSU Website, seminoles.com.

FSU Swimming And Diving Rolls.

Women pick up second ACC win as men get a victory in their first conference meet.

TALLAHASSEE, FL - The Seminole swimmers and divers had a big day in the pool Saturday with wins over ACC foe Georgia Tech and UNC Wilmington. The men improved to 31-1 all-time against the Yellow Jackets with a 166.5-128.5 victory. It was the first ACC meet for the Seminole men's team. The women improved to 2-0 in the conference with their 181-111 victory over Georgia Tech. Both squads defeated UNC Wilmington as well in the dual meet. The men won 189-100 and the women won 174.5-111.5.

"I'm tired just watching these guys, this is the hardest time of the season," said head coach Neil Harper. "We are putting in as much work as we can. We are kind of overloading them. We are challenging them mentally and physically. It is really tough. To come away with two wins against two very respectful teams that are going to do well at the end of the year is good for us. This is the way a good ACC team needs to prepare to go to the ACC Championship."

All-American Rob Holderness and All-ACC swimmer Stephanie Sarandos led the team. Sarandos won three events and Holderness two. The pair once again led FSU as Harper expects.

"Stephanie stepped up on the women's side and Rob on the men's side," said Harper. "Those are our returning All-Americans. The good thing is I could give a list of other people that stepped up, won events, took seconds and thirds. This team is on alert that they are fighting for places in the conference meet and that is great for us. We just want to stay positive and keep working hard."

Junior Charlotte Broadbent got the women's team its first points of the meet with a win in the 1000 yard freestyle posting a time of 10:08.41. Florida State's success in the 1000 yard freestyle continued on the men's side with freshman Tyler Sell's victory, giving FSU back-to-back event wins. Julia Henkel made it three straight for FSU with a victory in the 200 yard freestyle posting a time of 1:51.97.

Florida State's women continued to add to their point total as Sarandos won the 100 yard backstroke in a time of 56.26 and Holderness put points on the board for the men with a time of 56.97 winning the men's 100 yard breaststroke as well. The women continued their successful meet with a win in the 200 yard butterfly by Julia Henkel in a time of 2:06.03 and a Tiffany Oliver victory in the 100 yard freestyle with a time of 51.73. Danny Nguyen captured the 200 yard butterfly for the men with a time of 1:52.33 and with a time of 46.23 Robby Hayes put more points up for the FSU men in the 100 yard free.

As the distances moved to 50 yards, the Seminoles continued to pull in victories. In the freestyle Tiffany Oliver posted a 23.60 for the win and Trice Bailey did the same for the men with a time of 20.99.

The first Seminole to pick up multiple wins in the meet was Sarandos who won the 200 yard backstroke in a time of 2:00.67. Ian Rowe won the same event for the men with a time of 1:50.20. The women continued to pile up the points with Kristine Polley's win in the 200 yard breaststroke. The sophomore posted a time of 2:19.86. It was the fifth straight event win for the Seminole women swimmers. The men continued their roll as well with Holderness picking up his second win of the meet with a time of 2:02.67 in the 200 yard breaststroke.

After opening the meet with a win in 1000 yard freestyle, Broadbent won the 500 yard freestyle as well. Sell picked up his second victory of the meet as well winning the 500 yard freestyle in a time of 4:34.18.

CJ Hendry took the 100 yard butterfly extending the Seminole women's streak of wins to seven straight events. After a run of 14 straight event wins ended for Florida State in the men's 100 yard butterfly, the women continued their run with the third victory for Sarandos. The junior from Wisconsin captured the 200 yard IM with a time of 2:04.78. The Seminole men capped off the meet and their win in the 200 yard freestyle relay where the team posted a time of 1:22.87.

The Seminoles will be back in the pool January 15 at 11:00 a.m. versus Clemson in a key ACC meet. The meet versus the Tigers will be held in Tallahassee. Check Seminoles.com for the location of the meet and for all the up-to-date news on Florida State swimming and diving.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:33.23    4                                              
       1) Brad Morrison
       2) Rob Holderness
       3) Danny Nguyen
       4) Mark Weber
  3    Relay Team B                  1:33.87    2                                              
       1) Robert Swanbeck
       2) Matt Shead
       3) Mark Cox
       4) Trice Bailey

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tyler Sell                    9:24.05    9                                              
  2    Ian Rowe                      9:31.27    4                                              
  3    Jack Deedrick                 9:34.50    3                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Tyler Sell                    1:42.65    4                                              
  3    Robert Swanbeck               1:43.26    3                                              
  4    Matt Taylor                   1:43.34    2                                              

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Brad Morrison                   51.87    4                                              
  3    Ian Rowe                        52.01    3                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                  56.97    9                                              
  2    Matt Shead                      57.49    4                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Danny Nguyen                  1:52.33    9                                              
  2    Mike Thomas                   1:53.17    4                                              
  3    Mark Cox                      1:53.98    3                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Trice Bailey                    20.99    9                                              
  4    Mark Weber                      21.10    2                                              
  5    Robby Hayes                     21.14    1                                              

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Mike Neubacher                 330.00    4                                              
  3    Landon Marzullo                319.05    3                                              
  4    Tom Neubacher                  309.25    2                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Robby Hayes                     46.23    9                                              
  3    Trice Bailey                    46.74    3                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                      1:50.20    9                                              
  2    Mike Thomas                   1:51.40    4                                              
  3    Brad Morrison                 1:52.52    3                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                2:02.67    9                                              
  5    Matt Shead                    2:10.55    1                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tyler Sell                    4:34.18    9                                              
  2    Jack Deedrick                 4:40.65    4                                              
  4    Stephen Pendleton             4:41.37    2                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Danny Nguyen                    51.44    3                                              
  4T   Mark Cox                        51.53    1.50                                           

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Tom Neubacher                  403.20    9                                              
  3    Mike Neubacher                 350.70    3                                              
  5    Nick Klein                     283.05    1                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Rowe                      1:54.97    4                                              
  3    Danny Nguyen                  1:55.53    3                                              
  4    Rob Holderness                1:56.07    2                                              

Event 32 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team C                  1:22.87    9                                              
       1) Mark Weber
       2) Trice Bailey
       3) Paul Murray
       4) Matt Shead


FLORIDA STATE 189, UNC-WILMINGTON 100
01/08/2011, TALLAHASSEE, FL, Tri-Meet

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:33.23    4                                              
       1) Brad Morrison
       2) Rob Holderness
       3) Danny Nguyen
       4) Mark Weber
  3    Relay Team B                  1:33.87    2                                              
       1) Robert Swanbeck
       2) Matt Shead
       3) Mark Cox
       4) Trice Bailey

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tyler Sell                    9:24.05    9                                              
  2    Ian Rowe                      9:31.27    4                                              
  3    Jack Deedrick                 9:34.50    3                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Tyler Sell                    1:42.65    4                                              
  3    Robert Swanbeck               1:43.26    3                                              
  4    Matt Taylor                   1:43.34    2                                              

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Brad Morrison                   51.87    4                                              
  3    Ian Rowe                        52.01    3                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                  56.97    9                                              
  2    Matt Shead                      57.49    4                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Danny Nguyen                  1:52.33    9                                              
  2    Mike Thomas                   1:53.17    4                                              
  3    Mark Cox                      1:53.98    3                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Trice Bailey                    20.99    9                                              
  4    Mark Weber                      21.10    2                                              
  5    Robby Hayes                     21.14    1                                              

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Mike Neubacher                 330.00    4                                              
  3    Landon Marzullo                319.05    3                                              
  4    Tom Neubacher                  309.25    2                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Robby Hayes                     46.23    9                                              
  3    Trice Bailey                    46.74    3                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                      1:50.20    9                                              
  2    Mike Thomas                   1:51.40    4                                              
  3    Brad Morrison                 1:52.52    3                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                2:02.67    9                                              
  5    Matt Shead                    2:10.55    1                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tyler Sell                    4:34.18    9                                              
  2    Jack Deedrick                 4:40.65    4                                              
  4    Stephen Pendleton             4:41.37    2                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Danny Nguyen                    51.44    3                                              
  4T   Mark Cox                        51.53    1.50                                           

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Tom Neubacher                  403.20    9                                              
  3    Mike Neubacher                 350.70    3                                              
  5    Nick Klein                     283.05    1                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Rowe                      1:54.97    4                                              
  3    Danny Nguyen                  1:55.53    3                                              
  4    Rob Holderness                1:56.07    2                                              

Event 32 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team C                  1:22.87    9                                              
       1) Mark Weber
       2) Trice Bailey
       3) Paul Murray
       4) Matt Shead


FLORIDA STATE 187, CLEMSON 113
01/15/2011, TALLAHASSEE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Senior Day Sweep.

Seminole divers lead the way as seniors earn final home meet win against Tigers.

TALLAHASSEE, FL - The Florida State swimming and diving team sent its senior class out with a bang on Saturday sweeping the Clemson Tigers at the Bobby E. Leach Center. The 25th-ranked women won 188-107, while the 19th-ranked men earned a 187-113 victory.

"I'm just really happy for the seniors, it was a great way to go out," FSU head coach Neil Harper said. "I was kind of worried not knowing how Clemson would come out because they are a dangerous program, but I was happy that we grabbed the meet by the horns and got after it."

The meet was never in doubt thanks in part to a dominating performance by both the men's and women's diving teams. The Seminole divers went one-two-three on both the one and three-meter boards giving the Garnet and Gold the cushion they needed. For the women, senior Katherine Adham swept victories with scores of 288.45 and 320.92 on the one and three-meter respectively. On the men's side it was another senior, Landon Marzullo who earned a sweep scoring 360.15 on the one-meter and 403.35 on the three-meter.

"I really feel like every kid stepped up and did a great job," diving coach Patrick Jeffrey said. "I was particularly proud of my seniors with Kat capping her home career with a sweep and Landon doing the same thing. It really showed the depth of our team and I'm really excited to see how we taper off and perform in a couple of weeks."

In the swimming pool, the women were paced by freshman Julia Henkel who earned three individual victories. Henkel began her streak with a win in the 200 free (1:51.59). She followed that win, with a victory in the 200 fly (2:04.87) and finished her individual performance with a win in the 400 individual medley (4:24.13).

"Julia is coming into her own and is training extremely hard,' Harper said. "She gets pushed a lot by great teammates during the week so it's good to see her step forward and win some individual events for the team."

Junior Charlotte Broadbent was one of a trio of Seminole women to win a pair of events. Broadbent won both the 500 free (4:56.58) and 1000 free (10:11.92). Junior Stephanie Sarandos swept the backstroke events winning the 100 (56.66) and 200 (2:00.05) and sophomore Kristine Polley did the same in the breaststroke taking both the 100 (1:06.75) and 200 (2:20.85). Senior C.J. Hendry finished her home career with a come from behind win in the 100 fly (56.72).

For the men, it was the senior class who put on a show, with all five winning one event. Stephen Pendleton got the group started with his first event win of the season in the 200 free (1:42.81). Matt Shead earned the next win with a close victory in the 100 breast (57.28). After the first break of the meet Robby Hayes sprinted to a win in the 100 free (45.81), while Rob Holderness won his signature event, the 200 breast (2:06.62). Ian Rowe capped off the senior sweep with a win in the 400 individual medley (4:04.37).

"All five of the senior boys got wins today and that is a great way to go out," Harper said. "All five earned their wins, we didn't play around to get them those victories."

Freshman Tyler Sell was the only multi-event winner for the FSU men, taking home first in the 500 free (4:38.56) and 1000 free (9:25.47).

The Seminoles hit the road for their final dual meet of the season next Saturday as they take on Alabama.

Event 2 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team B                  3:23.16    4                                              
       1) Ian Rowe
       2) Matt Shead
       3) Danny Nguyen
       4) Mark Weber
  3    Relay Team A                  3:24.42    2                                              
       1) Brad Morrison
       2) Rob Holderness
       3) Trice Bailey
       4) Robby Hayes

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tyler Sell                    9:25.47    9                                              
  3    Jack Deedrick                 9:38.19    3                                              
  4    Mike Thomas                   9:54.04    2                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Stephen Pendleton             1:42.81    9                                              
  2    Robert Swanbeck               1:43.40    4                                              
  3    Tyler Sell                    1:44.40    3                                              

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Brad Morrison                   51.89    9                                              
  3    Ian Rowe                        52.06    3                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Shead                      57.28    9                                              
  2    Rob Holderness                  57.44    4                                              
  5    Alex Fernandez                1:01.33    1                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Danny Nguyen                  1:52.46    4                                              
  3    Mark Cox                      1:52.76    3                                              
  5    Michael Aitken                1:56.27    1                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Mark Weber                      20.88    4                                              
  4    Robby Hayes                     21.27    2                                              
  4    Trice Bailey                    21.27    2                                              

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Landon Marzullo                360.15    9                                              
  2    Mike Neubacher                 347.70    4                                              
  3    Jordan Horsley                 329.40    3                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Robby Hayes                     45.81    9                                              
  3    Mark Weber                      46.88    3                                              
  4    Trice Bailey                    47.01    2                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Ian Rowe                      1:51.33    3                                              
  4    Mike Thomas                   1:52.00    2                                              
  5    Brad Morrison                 1:53.16    1                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                2:06.62    9                                              
  2    Matt Shead                    2:07.58    4                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tyler Sell                    4:38.56    9                                              
  2    Stephen Pendleton             4:39.31    4                                              
  4    Jack Deedrick                 4:42.77    2                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Danny Nguyen                    51.11    4                                              
  4    Mark Cox                        51.94    2                                              

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Landon Marzullo                403.35    9                                              
  2    Mike Neubacher                 367.05    4                                              
  3    Tom Neubacher                  328.35    3                                              

Event 30 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ian Rowe                      4:04.37    9                                              
  2    Rob Holderness                4:05.05    4                                              
  3    Mike Thomas                   4:05.20    3                                              

Event 32 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  6:53.85   11                                              
       1) Stephen Pendleton
       2) Robby Hayes
       3) Matt Taylor
       4) Robert Swanbeck


ALABAMA 157.5, FLORIDA STATE 141.5
01/22/2011, TUSCALOOSA, AL

From the FSU Website, seminoles.com.

Seminole Women Roll Tide.

Seminole women win fifth straight dual meet while men lose down to the wire competition.

TUSCALOOSA, AL - The Florida State swimming and diving teams split a pair of fantastic finishes on Saturday. The women were victorious 157-143, while the 18th-ranked men lost a tight decision to the 17th-ranked Crimson Tide 157.5-141.5.

"I was confident in the women today and they were able to put an exclamation point on their regular season," head coach Neil Harper said. "I think we'll really be able to learn a lot from this meet. It was a hostile environment with the stands packed. This was great preparation for ACC's."

Heading into the final event, the 400 free relay, Alabama had a slim hope of coming away with the win. However, the team of freshman Tiffany Oliver, seniors Holly Mills and Brittany Selts and junior Stephanie Sarandos were victorious with a time of 3:27.52 to salt away the victory.

Sarandos also had another big day individually sweeping the backstroke events winning the 100 in a time of 55.95 and the 200 touching in 1:59.24. The Garnet and Gold also dominated the distance events taking the top three spots in the 500 free led by Mills (4:55.47) and three of the top four positions in the 1650 free paced by junior Charlotte Broadbent (16:58.76). Mills also added a win in the 200 free (1:50.95). Sophomore Kristine Polley earned a win in the 200 breast (2:18.29) while freshman diver Kelsey Goodman took home the win on the three-meter (336.38).

"It was important for us to win some events after losing the first relay," Harper said. "Steph and Holly were able to do that along with our other distance girls. It really was a team victory for the women. Everyone contributed and everyone helped us win."

For the men, it was the same situation. Knowing the Seminoles needed a one-two finish in the 400 free relay, Harper split his squads up, yet the Seminoles almost pulled out the remarkable victory, taking second and third. Individually, it was senior Landon Marzullo who continued to dominate in the second half of the season. The reigning men's ACC Performer of the Week once against led a one-two-three performance on the boards for the men. Marzullo won the one-meter with a six dive total of 380.85 and the three-meter with a score of 364.80. The Seminoles swept the breaststroke events with senior Matt Shead taking the 100 (55.93) and senior Rob Holderness taking home the 200 (2:02.81). Sophomore Mark Weber rounded out the victories for the men with a win in the 50 free (20.87).

"We knew there would be a lot to contend with and we kept clawing our way back all day," Harper said. "Our divers really helped keep us in the meet and we also had some guys win some events. We had to split up our relays to see if we could win and we almost pulled it out."

Florida State will now concentrate on the 2011 ACC Championships in Atlanta, Ga. The women will compete first with competition beginning on Wednesday, February 16.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team B                  1:31.88    4                                              
       1) Brad Morrison
       2) Rob Holderness
       3) Danny Nguyen
       4) Mark Weber

Event 4 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Tyler Sell                   15:36.65    4                                              
  3    Jack Deedrick                16:09.82    3                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Robby Hayes                   1:40.94    3                                              
  5    Matt Taylor                   1:42.31    1                                              

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Ian Rowe                        50.87    3                                              
  5    Brad Morrison                   51.35    1                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Shead                      55.93    9                                              
  2    Rob Holderness                  56.37    4                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Danny Nguyen                  1:49.89    4                                              
  6    Mark Cox                      1:53.88    1                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mark Weber                      20.87    9                                              
  2T   Trice Bailey                    20.96    3.50                                           
  4    Paul Murray                     21.00    2                                              

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Landon Marzullo                380.85    9                                              
  2    Jordan Horsley                 321.98    4                                              
  3    Tom Neubacher                  318.68    3                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Robby Hayes                     45.59    4                                              
  3    Paul Murray                     46.08    3                                              
  4    Trice Bailey                    46.23    2                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ian Rowe                      1:49.78    4                                              
  3    Brad Morrison                 1:50.64    3                                              
  4    Mike Thomas                   1:51.15    2                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                2:02.81    9                                              
  5    Matt Shead                    2:08.14    1                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Tyler Sell                    4:35.05    4                                              
  4    Ian Rowe                      4:39.66    2                                              
  5    Jack Deedrick                 4:40.30    1                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Danny Nguyen                    50.75    3                                              
  6    Mark Cox                        52.43    1                                              

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Landon Marzullo                364.80    9                                              
  2    Tom Neubacher                  354.08    4                                              
  3    Mike Neubacher                 328.05    3                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Robby Hayes                   1:51.74    9                                              
  3    Rob Holderness                1:52.95    3                                              
  5    Mike Thomas                   1:54.47    1                                              

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team C                  3:02.47    4                                              
       1) Paul Murray
       2) Nicholas Thomson
       3) Trice Bailey
       4) Mark Weber
  3    Relay Team B                  3:06.34    2                                              
       1) Stephen Pendleton
       2) Matt Shead
       3) Matt Taylor
       4) Robby Hayes


ACC CHAMPIONSHIP, 3rd place
02/26/2011, February 23-26, 2011, Atlanta, Ga

From the FSU Website, seminoles.com.

Men Begin ACC's In 4th

Seminoles begin meet with a pair of solid relay performances.

Feb. 23, 2011

ATLANTA, GA - The Florida State men's swimming team put together a pair of solid relays on the first night of the 2011 Men's ACC Swimming Championships. The Seminoles are in fourth-place with 56 points entering the first day of individual events.

"I thought our relays were good and we did about what I expected," head coach Neil Harper said. "The gap isn't very big and we're excited to get going. This is a fast meet so every tenth and every hundreth is going to count, so we have to get to the wall and do a nice job tomorrow."

In the first event of the meet, the team of sophomore Brad Morrison, seniors Rob Holderness and Matt Shead and sophomore Mark Weber finished sixth in a time of 1:27.86. Both Holderness (breast) and Weber (free) had the fastest splits of the event for the 'Noles.

"I thought that we had three really good legs," Harper said. "A lot of the guys on this really are more 100 and 200 swimmers, but indications are good for the next couple of days based on times from this relay."

The team of senior Robby Hayes, freshman Matt Taylor and seniors Stephen Pendleton and Ian Rowe earned a fourth-place showing in the 800 free relay with a time of 6:30.73. Hayes led-off the relay with a personal best time of 1:36.42 and Rowe brought the Garnet and Gold home with an excellent anchor leg.

"There were a couple a great swims in this relay," Harper said. "Robby has never been that fast as our lead-off and then Ian had a great anchor leg. We almost medaled, but it was a good start."

The first day of individual events begins on Thursday morning at 11:00 a.m., with heats of the 500 free, 200 individual medley and 50 free.


Prelims Update: Seniors Shine

Three Seminole seniors make top eight, Hayes breaks school record in 200 individual medley.

Feb. 24, 2011

ATLANTA, GA - Four Seminoles earned a spot in finals and one school record was broken on the first morning of individual events at the 2011 Men's ACC Swimming Championships.

Senior Robby Hayes will be seeded first in the 200 individual medley in finals thanks to a school record breaking performance of 1:46.06. He will be joined in the final by fellow senior Rob Holderness who is seventh (1:47.78).

Senior Ian Rowe got the Seminoles off to a good start placing fourth in the prelims of the 500 free with a time of 4:22.08.

In the 50 free sophomore Mark Weber will be seeded seventh (19.94) and sophomore Trice Bailey is tied for 15th (20.28).


Moving On Up.

Senior Robby Hayes earns All-ACC honors as Seminoles move up to second-place at ACC Championships.

Feb. 24, 2011

ATLANTA, GA - Robby Hayes earned a spot on the podium and the Florida State men's swimming and diving team moved up two positions in the standings at the 2011 Men's ACC Swimming Championships. The Seminoles are in second-place with 199.5 points, 3.5 points ahead of North Carolina.

"Moving up to second-place helped put some extra pep in our step," head coach Neil Harper said. "Now we have to be a great team in the morning so we can earns spots in finals to earn points."

Senior Robby Hayes earned his first All-ACC honors of his career with a third-place finish in the 200 individual medley. Hayes once again broke is own school record with a time of 1:45.81. Senior Rob Holderness placed eighth for the 'Noles with a time of 1:47.97. Freshman Mike Thomas earned a personal best time with a 20th-place showing in a time of 1:50.71.

"I was very pleased with the 200 IMer's," Harper said. "Robby once again broke his own school record and when you're seeded first and you go a best time that usually means you win, but there were some great swims tonight and I was happy for Robby."

Hayes finished his evening by leading-off the 200 free relay that placed fourth. The Alpharetta, Ga., native along with sophomores Mark Weber and Trice Bailey and senior Matt Shead touched the wall in a time of 1:18.93.

Senior Ian Rowe turned in a seventh-place performance in the 500 free (4:23.89), while senior Stephen Pendleton won the bonus consolation heat (4:25.19) to take 17th and freshman Tyler Sell finished second (4:28.05) to get 18th.

"I thought the night got started well with Stephen Pendleton taking three second off his morning swim," Harper said. "Ian was great this morning and not quite as fast tonight, but he represented us well."

Weber earned eighth-place in the 50 free with a time of 19.96, while Bailey finished tied for 11th with a personal best time of 20.12. Shead was 19th (20.33) and freshman Paul Murray was 24th (20.54).

"The boys in the 50 represented themselves well tonight," Harper said. "We have that slim lead over North Carolina and we have to be fast tomorrow morning."

Prelims for the 400 individual medley, 100 fly, 200 free, 100 breast and 100 back begin on Friday morning at 11:00 a.m.


Prelim Update: Day Three.

Senior Rob Holderness and Matt Shead lead the way for the 'Noles.

Feb. 25, 2011

ATLANTA, GA - Breaststrokers ruled the morning for the Florida State men's swimming team as four Seminoles earned spots in the top eight on the third day of the 2011 Men's ACC Swimming Championships.

The Seminoles best event of the morning was the 100 breaststroke where seniors Rob Holderness and Matt Shead earned two spots in the top eight. Holderness will be seeded second after going 54.31 in the morning session while Shead is seeded fourth (54.51).

Senior Ian Rowe once again kicked-off the day for FSU earning a fifth-place seed in the 400 individual medley with a time of 3:52.05. Freshman Mike Thomas missed out on the final heat by three-hundreths of a second and will be seeded ninth (3:54.15).

In the 200 free senior Robby Hayes earned the sixth-seed with a time of 1:37.02.

Finals begin Friday evening at 7:00 p.m.


Prelim Update: Final Day.

Senior Rob Holderness leads eight 'Noles into the last evening of competition at the Men's ACC Championships.

Feb. 26, 2011

ATLANTA, GA - Senior Rob Holderness will be seeded second in the 200 breast and two Seminoles made finals on the final morning of competition at the 2011 ACC Men's Swimming Championships.

After winning the 100 breast, Holderness began his quest for the breaststroke sweep by earning the second seed in the 200 with a time of 1:57.49. Senior Matt Shead earned a second swim with a 13th-place showing (2:01.51) as well.

In the 100 free, three Florida State swimmers earned second swims led by senior Robby Hayes who made the final with a seventh-place showing (43.82). Sophomore Mark Weber and Trice Bailey will compete in the consolation final with 11th (44.24) and 16th-place (44.52) finishes respectively.

Two Seminoles made the consolation final in the 200 back as senior Ian Rowe was tied for 10th (1:46.81) and sophomore Brad Morrison was 16th (1:47.68). Sophomore Mark Cox earned the final spot in the consolation final of the 200 fly finishing 16th (1:48.54).

Heats of the 1650 free begin at 4:00 pm., and finals begin at 7:00 p.m.


Holderness Wins, FSU 3rd.

Seniors Rob Holderness and Robby Hayes earn All-ACC honors and the Seminoles rallied for third on final evening of 2011 Men's ACC Swimming Championships.

Feb. 26, 2011

ATLANTA, GA - Senior Rob Holderness became the first Seminole to sweep the breaststroke events at an ACC meet and the Florida State men's swimming and diving team rallied to earn third-place at the 2011 Men's ACC swimming and diving championships. FSU scored 511.5 points to edge out Virginia Tech by three points.

"I'm really proud of our seniors for leading from start to finish," head coach Neil Harper said. "We really swam out of our minds tonight. It's a pity that it came so late, but it was very memorable for us. It's a great night to be a FSU swimming Seminole."

"It's an awesome accomplishment that I didn't even know about until today," Holderness said. "Two come away with two gold medals is great."

With the 'Noles in fourth-place entering the final event, the team of senior Robby Hayes, sophomore Trice Bailey, freshman Paul Murray and sophomore Mark Weber took home fourth-place with a time of 2:54.71 in the 400 free relay. Coupled with an eighth-place finish by the Hokies, Florida State moved back into third.

"The diving points really kept us in it so we had a chance," Harper said. "We needed to beat Virginia Tech by three places and we beat them by four so it is just a memorable performance to take home third."

In his signature event, Holderness took control of the 200 breast at the first 50 and never looked back touching the wall in 1:55.34. This is the second consecutive year that Holderness has won the 200 breast and after winning the 100 on Friday he is a three-time ACC Champion. Senior Matt Shead swam a personal best time of 1:58.97 to win the consolation final to earn ninth-place points.

"I think I was a little too excited and took the race out a little too fast," Holderness said. "But I was able to hold on and I can't be disappointed with the result or the time."

"I'm proud of Rob," Harper said. "He's a talented guy who trains hard and leads by example. We can always count on him when it really matters and he came through once again."

Hayes capped-off his ACC swimming career with a third-place finish in the 100 free. The two-time All-ACC performer came from lane one to land on the podium for the second time this meet with a time of 43.38. Bailey and Weber earned 10th (44.08) and 12th (44.16) respectively.

"To podium in the individual medley his senior season was special, but to get the bronze tonight was truly special," Harper said. "I knew he had a chance to do that and he swam an excellent race to provide a huge boost to the team."

"It was a rush, I wasn't expecting a medal," Hayes said. "I looked up in the crowd and saw my dad going nuts and when I saw that I ended up third it was the best feeling in the world."

Freshman Tyler Sell turned in one of the gutsiest swims of the meet for the Garnet and Gold leading-off the evening session in the 1650 free. Sell earned sixth-place with a personal best time of 15:12.78 holding a steady pace throughout swimming's most grueling event.

"Tyler's mile really got us started this evening," Harper said. "After that swim we were able to really build."

Senior Ian Rowe concluded his collegiate career winning the consolation final of the 200 back earning ninth-place points with a time of 1:45.66. Sophomore Brad Morrison was earned 13th-place with a time of 1:47.37. Sophomore Mark Cox wrapped up the individual events with a 12th-place finish in the 200 fly (1:47.74.).

Event 1 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Relay Team A                  1:27.86   26                                              
       1) Brad Morrison
       2) Rob Holderness
       3) Matt Shead
       4) Mark Weber

Event 2 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team A                  6:30.73   30                                              
       1) Robby Hayes
       2) Matt Taylor
       3) Stephen Pendleton
       4) Ian Rowe

Event 3 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Ian Rowe                      4:22.08   12                                              
 17    Stephen Pendleton             4:25.19                                                   
 18    Tyler Sell                    4:28.05                                                   

Event 4 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Robby Hayes                   1:45.81   16                                              
  8    Rob Holderness                1:47.78   11                                              

Event 5 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  8    Mark Weber                      19.94   11                                              
 11T   Trice Bailey                    20.16    5.50                                           

Event 6 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Landon Marzullo                402.90   17                                              
  3    Jordan Horsley                 368.10   16                                              
  6    Mike Neubacher                 358.80   13                                              
  7    Tom Neubacher                  349.55   12                                              

Event 7 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team A                  1:18.93   30                                              
       1) Robby Hayes
       2) Mark Weber
       3) Trice Bailey
       4) Matt Shead

Event 8 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Ian Rowe                      3:51.96   13                                              
 10    Mike Thomas                   3:54.15    7                                              

Event 10 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  8    Robby Hayes                   1:37.02   11                                              

Event 11 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                  53.67   20                                              
  2    Matt Shead                      54.11   17                                              

Event 13 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Landon Marzullo                429.00   17                                              
  7    Tom Neubacher                  376.30   12                                              
  9    Jordan Horsley                 360.15    9                                              
 12    Mike Neubacher                 349.75    5                                              

Event 14 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Relay Team A                  3:13.03   28                                              
       1) Ian Rowe
       2) Rob Holderness
       3) Mark Weber
       4) Robby Hayes

Event 15 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Tyler Sell                   15:12.78   13                                              

Event 16 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Ian Rowe                      1:45.66    9                                              
 13    Brad Morrison                 1:47.37    4                                              

Event 17 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Robby Hayes                     43.36   16                                              
 10    Trice Bailey                    44.08    7                                              
 12    Mark Weber                      44.16    5                                              

Event 18 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Rob Holderness                1:55.34   20                                              
  9    Matt Shead                    1:58.97    9                                              

Event 19 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 12    Mark Cox                      1:47.74    5                                              

Event 20 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Landon Marzullo                441.25   17                                              
  3    Mike Neubacher                 422.90   16                                              
  7    Tom Neubacher                  352.10   12                                              
 11    Nick Klein                     305.25    6                                              
 13    Jordan Horsley                 292.65    4                                              

Event 21 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team A                  2:54.71   30                                              
       1) Robby Hayes
       2) Trice Bailey
       3) Paul Murray
       4) Mark Weber


NCAA ZONE B DIVING
03/12/2011, March 10-12, 2011, Athens, Ga

From the FSU Website, seminoles.com.

Marzullo Wins One-Meter.

Marzullo clinches berth to NCAA Championships with victory on the one-meter.

March 10, 2011

ATHENS, GA - Senior Landon Marzullo became the first Seminole to earn a berth to the NCAA Championships on Thursday with a victory on the one-meter at the NCAA Zone B Championships in Athens, Ga.

"I'm so excited for Landon," diving coach Patrick Jeffrey said. "He was really solid and didn't miss a dive all day."

Marzullo earned a 12-dive total of 757.75 to earn the victory. The Columbus, Ohio native was consistent throughout the competition, never earning a score lower than six on any of his dives. He took the lead on the second dive of the meet, a forward three-and-a-half somersault and never looked back.

"It will be fun to watch him dive over the next two days now that there is no pressure," Jeffrey said. "He's such a resilient diver after finishing runner-up at ACC's and he keeps getting better as the season goes on. This gives him a lot of momentum heading into the NCAA meet."

Seniors Jordan Horsley and Mike Neubacher also made the finals of the event finishing in 10th (634.35) and 12th (621.15) respectively. Freshman Tom Neubacher placed 25th in the prelims (274.40) and sophomore Nick Klein finished 41st (220.80).

On the women's side, senior Katherine Adham was the highest Seminole finisher on the three-meter. Her 12-dive total of 610.15 was good enough for seventh-place. Freshman Kelsey Goodman placed ninth (607.25) and junior Lisi Rowland was 14th (578.45).


'Noles Show Depth.

Seniors Landon Marzullo and Katherine Adham lead Seminoles on day two of NCAA qualifying.

March 11, 2011

ATHENS, GA - The Florida State diving team wrapped up day two at the NCAA Zone B Championships in Athens, Ga., by placing seven divers into finals on the one and three-meter boards.

Fresh off his victory on the one-meter, senior Landon Marzullo was the highest finisher for the Garnet and Gold placing 9th on the three-meter (709.40). Senior Michael Neubacher placed 13th (691.00), while senior Jordan Horsley was right behind in 14th-place (689.70). Freshman Thomas Neubacher rounded out the quartet of finalist finishing 16th (674.30). Sophomore Nick Klein finished in 33rd position (279.75).

On the women's one-meter senior Katherine Adham was once again the Seminoles highest finisher taking home 10th-place (551.70). Freshman Kelsey Goodman placed 12th (546.25) and junior Lisi Rowland was 15th (519.40).


Neubacher Qualifies For NCAA's.

Senior Mike Neubacher joins Landon Marzullo in qualifying for the NCAA Championships.

March 12, 2011

ATHENS, GA - Senior Michael Neubacher's third-place finish on the platform was good enough to earn him a berth at the NCAA Championships on the final day of the NCAA Zone B Championships in Athens, Ga.

"Mike did a great job and dove lights out under a lot of pressure," diving coach Patrick Jeffrey said. "It was a tough meet because of there being so many divers. It's difficult to get in rhythm with so much time between dives. Him coming through on the last day says a lot about his mental stamina to stay sharp through such a long weekend."

Neubacher's 12-dive total of 778.85 was 75 points higher than fourth-place allowing him to earn the final spot in the NCAA meet. Freshman Thomas Neubacher and senior Landon Marzullo also made the finals finishing in sixth (662.20) and eighth (637.00) respectively. Sophomore Nick Klein finished in 20th-place (251.70).

Freshman Katrina Young was the highest finisher for the women, placing eighth with a 10-dive total of 447.05. Senior Katherine Adham placed 20th (194.70).

Event 1 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Landon Marzullo                757.75   20                                              
 10    Jordan Horsley                 634.35    7                                              
 12    Mike Neubacher                 621.15    5                                              

Event 2 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  9    Landon Marzullo                709.40    9                                              
 13    Mike Neubacher                 691.00    4                                              
 14    Jordan Horsley                 689.70    3                                              
 16    Tom Neubacher                  674.30    1                                              

Event 3 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Mike Neubacher                 778.85   16                                              
  6    Tom Neubacher                  662.20   13                                              
  8    Landon Marzullo                637.00   11                                              


NCAA CHAMPIONSHIPS, 23rd place
03/26/2011, March 24-26, 2011, Minneapolis, Mn

From the FSU Website, seminoles.com.

Marzullo HM All-American.

Senior Landon Marzullo put points on the board for the Seminoles with a 15th-place finish.

March 24, 2011

MINNEAPOLIS, MN - Senior Landon Marzullo put the first points of the 2011 Men's NCAA Championships on the board for the Seminoles placing 15th on the one-meter board on Thursday afternoon.

"We put some points on the board for the team which is always a good thing," diving coach Patrick Jeffrey said. "Landon did a great job in the prelims, he just needed to be a little sharper and settle down a little bit more."

Marzullo earned a six dive total of 340.00 to take home honorable mention All-American accolades for the sixth time in his career. Senior Michael Neubacher began his first NCAA meet with a 25th-place showing scoring 298.20 points.

"I think today was what (Landon) needed to see what it takes," Jeffrey said. "He handled himself really well and I know he can hang with any one of these guys. I also thought Mike dove well today and did some nice dives and I think he will get stronger as the meet goes on."

The Seminole divers will continue competition on Friday with the three-meter board, while senior Rob Holderness will compete in the 100 breaststroke.


All-American Performance.

Senior Landon Marzullo earns his first All-American honors as a Seminole with a seventh-place finish on the three-meter.

March 25, 2011

MINNEAPOLIS, MN - Senior Landon Marzullo earned his first career All-American honors as a Seminole placing seventh on the three-meter at the 2011 Men's NCAA Championships in Minneapolis, Minn. After two days of competition the Seminoles are in 24th-place with 14 points.

"We're really excited about this result," diving coach Patrick Jeffrey said. "Landon competed well with every dive and I thought he was solid on the boards."

The Columbus, Ohio native scored a six dive total of 378.85 to earn his All-American accolades. This is the third time in his career that Marzullo has earned All-American honors. The first two came while at Indiana. Senior Mike Neubacher finshed the three-meter in 33rd position (268.70).

"Landon did a real solid job," Jeffrey said. "He dove really well I think that tomorrow good be a big day."

In the pool, senior Rob Holderness opened his NCAA Championships with a 22nd-place finish in the 100 breaststroke touching the wall in 53.67.

The Seminole divers will continue competition on Saturday with the platform competition, while senior Rob Holderness will compete in his signature event the 200 breaststroke.


Holderness All-American.

Holderness places seventh in 200 breaststroke at NCAA Championships.

March 26, 2011

MINNEAPOLIS, MN - Senior Rob Holderness completed a four year goal by earning All-American honors on the final day of the 2011 Men's NCAA Swimming and Diving Championships. The Seminoles finished 23rd with 32 points.

"I'm just really proud and happy for Rob," head coach Neil Harper said. "For the team to finish in the top 25 is a credit to the team and the three guys who swam and dove well this week."

Holderness placed seventh in the 200 breast with a time of 1:54.82. The senior broke his own school record in the preliminary round with a time of 1:54.36. Holderness is the first Seminole All-American in the pool since Scott Baker took home the honors in 2008.

"It was one of his goals to be an All-American and it was a tough event," Harper said. "The breaststrokers were swimming really well so I knew going in it was going to be tough to get top eight. He swam a great race to get that school record and tonight he went out and tried a different strategy that tired him out, it's a great way to finish his college career at Florida State."

Senior Mike Neubacher earned his first career honorable mention All-American accolades placing 11th on the platform. Neubacher was consistent throughout and finished with a six-dive total of 355.30. Senior Landon Marzullo pulled out of the platform competition with an injury.

"I thought that Mike did an excellent job of staying consistent all day in a really tough event," diving coach Patrick Jeffrey said. "I am so proud of him making in the top 16 and am thrilled that both guys were able to perform great this weekend."

Event 5 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
 15    Landon Marzullo                340.00    2                                              
 25    Mike Neubacher                 298.20                                                   

Event 11 - 100-Yard Breaststroke
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 22    Rob Holderness                  53.67                                                   

Event 13 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  7    Landon Marzullo                386.80   12                                              
 33    Mike Neubacher                 268.70                                                   

Event 18 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Rob Holderness                1:54.36   12                                              

Event 20 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
 11    Mike Neubacher                 355.30    6                                              


2011 EOY Stats

Michael Aitken Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 5 1.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Medley Relay 3 0.50 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Backstroke 2 4.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/23/2010 FLORIDA A&M 100-Yard Butterfly 1 9.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 15 2.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Butterfly 16 1.00 01/15/2011 CLEMSON 200-Yard Butterfly 5 1.00 21.25 Trice Bailey Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Freestyle Relay 5 7.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 100-Yard Freestyle 7 12.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 3 3.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 3 3.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 1 9.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay 2 2.75 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 50-Yard Freestyle 3 3.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 100-Yard Freestyle 2 4.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/23/2010 FLORIDA A&M 500-Yard Freestyle 3 3.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/30/2010 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 4 2.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 2 4.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle Relay 1 10.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 50-Yard Freestyle 7 12.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 16 1.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 6 13.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/23/2010 FLORIDA 50-Yard Freestyle 3 3.00 11/23/2010 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/08/2011 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 1 9.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 3 3.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 1 2.25 01/15/2011 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/15/2011 CLEMSON 50-Yard Freestyle 4 2.00 01/15/2011 CLEMSON 100-Yard Freestyle 4 2.00 01/22/2011 ALABAMA 50-Yard Freestyle 2T 3.50 01/22/2011 ALABAMA 100-Yard Freestyle 4 2.00 01/22/2011 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 11T 5.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 4 7.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 10 7.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 166.00 Tyler Ball Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Individual Medley 8 11.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 1650-Yard Freestyle 15 2.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 1000-Yard Freestyle 4 2.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Backstroke 4 2.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 1000-Yard Freestyle 2 4.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 100-Yard Breaststroke 2 4.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Individual Medley 3 3.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Individual Medley 9 9.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 1650-Yard Freestyle 16 1.00 38.00 Mark Cox Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Medley Relay 6 6.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Butterfly 7 12.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 3 3.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 4 2.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Butterfly 2 4.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 2 4.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 200-Yard Butterfly 5 1.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 7 12.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Butterfly 3 16.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Butterfly 3 3.00 11/23/2010 FLORIDA 100-Yard Butterfly 3 3.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 3 3.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 4T 1.50 01/15/2011 CLEMSON 200-Yard Butterfly 3 3.00 01/15/2011 CLEMSON 100-Yard Butterfly 4 2.00 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Butterfly 6 1.00 01/22/2011 ALABAMA 100-Yard Butterfly 6 1.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Butterfly 12 5.00 86.25 Mateo DeAngulo Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 500-Yard Freestyle 4 15.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Freestyle 3 16.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 1650-Yard Freestyle 4 15.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Freestyle Relay 5 7.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 2 4.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Backstroke 5 1.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Butterfly 1 9.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/30/2010 LOUISIANA STATE 1000-Yard Freestyle 1 9.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 200-Yard Butterfly 3 3.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 1 9.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 500-Yard Freestyle 1 20.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle 2 17.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 800-Yard Freestyle Relay 3 4.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 1650-Yard Freestyle 1 20.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Butterfly 4 15.00 11/23/2010 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 1 9.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Butterfly 4 2.00 11/23/2010 FLORIDA 500-Yard Freestyle 2 4.00 11/23/2010 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 184.75 Jack Deedrick Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 800-Yard Freestyle Relay 4 7.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 1650-Yard Freestyle 9 9.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 1000-Yard Freestyle 2 4.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 1 9.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 1000-Yard Freestyle 1 9.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle 1 9.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Individual Medley 2 4.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 1000-Yard Freestyle 4 2.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 4 2.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 1650-Yard Freestyle 6 13.00 11/23/2010 FLORIDA 500-Yard Freestyle 5 1.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 3 3.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 2 4.00 01/15/2011 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 3 3.00 01/15/2011 CLEMSON 500-Yard Freestyle 4 2.00 01/22/2011 ALABAMA 1650-Yard Freestyle 3 3.00 01/22/2011 ALABAMA 500-Yard Freestyle 5 1.00 85.50 Alex Fernandez Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/23/2010 FLORIDA A&M 100-Yard Breaststroke 1 9.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/15/2011 CLEMSON 100-Yard Breaststroke 5 1.00 19.00 Taylor Harris Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Individual Medley 5 14.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Medley Relay 6 6.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 100-Yard Breaststroke 9 9.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Breaststroke 6 13.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Breaststroke 5 1.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Breaststroke 4 2.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Freestyle 3 3.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Butterfly 4 2.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Breaststroke 4 2.00 52.50 Robby Hayes Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Individual Medley 9 9.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 50-Yard Freestyle 8 11.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Medley Relay 6 6.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Medley Relay 2 8.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 100-Yard Butterfly 8 11.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 100-Yard Freestyle 5 14.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Breaststroke 4 2.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 400-Yard Individual Medley 4 2.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Medley Relay 3 0.50 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Individual Medley 1 9.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 100-Yard Freestyle 1 9.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/30/2010 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 3 3.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 4 2.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle Relay 1 10.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Individual Medley 2 17.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 50-Yard Freestyle 5 14.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Medley Relay 1 10.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle 3 16.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 800-Yard Freestyle Relay 3 4.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 1 20.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Freestyle 2 4.00 11/23/2010 FLORIDA 100-Yard Freestyle 1 9.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 3 3.00 11/23/2010 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/08/2011 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 5 1.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/15/2011 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/15/2011 CLEMSON 50-Yard Freestyle 4 2.00 01/15/2011 CLEMSON 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/15/2011 CLEMSON 800-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Freestyle 3 3.00 01/22/2011 ALABAMA 100-Yard Freestyle 2 4.00 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 1 9.00 01/22/2011 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 4 7.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Individual Medley 3 16.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 4 7.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle 8 11.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay 5 7.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 3 16.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 331.25 Rob Holderness Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/30/2010 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 100-Yard Breaststroke 1 9.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 200-Yard Breaststroke 1 9.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 400-Yard Individual Medley 3 3.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Individual Medley 3 16.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Medley Relay 1 10.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Medley Relay 2 8.50 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Breaststroke 2 17.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Breaststroke 1 20.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/23/2010 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 1 9.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 1 9.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 2 4.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 1 9.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 4 2.00 01/15/2011 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/15/2011 CLEMSON 100-Yard Breaststroke 2 4.00 01/15/2011 CLEMSON 200-Yard Breaststroke 1 9.00 01/15/2011 CLEMSON 400-Yard Individual Medley 2 4.00 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/22/2011 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 2 4.00 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 1 9.00 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 3 3.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 6 6.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Individual Medley 8 11.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 1 20.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay 5 7.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Breaststroke 1 20.00 03/26/2011 NCAA CHAMPIONSHIPS 100-Yard Breaststroke 22 0.00 03/26/2011 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Breaststroke 7 12.00 250.25 Jordan Horsley Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE Three-Meter Diving 6 13.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE One-Meter Diving 5 14.00 10/23/2010 FLORIDA A&M One-Meter Diving 3 3.00 10/23/2010 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 2 4.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE One-Meter Diving 1 9.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE Three-Meter Diving 4 2.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE Three-Meter Diving 2 17.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE Three-Meter Diving 7 12.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE Platform Diving 12 5.00 11/23/2010 FLORIDA Three-Meter Diving 4 2.00 01/15/2011 CLEMSON One-Meter Diving 3 3.00 01/22/2011 ALABAMA One-Meter Diving 2 4.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 3 16.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 9 9.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP Platform Diving 13 4.00 03/12/2011 NCAA ZONE B DIVING One-Meter Diving 10 7.00 03/12/2011 NCAA ZONE B DIVING Three-Meter Diving 14 3.00 127.00 Hibai Iriondo Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 800-Yard Freestyle Relay 4 7.50 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Freestyle 4 2.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 500-Yard Freestyle 4 2.00 11.50 Nick Klein Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE Three-Meter Diving 8 11.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE One-Meter Diving 8 11.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE Three-Meter Diving 16 1.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE Platform Diving 10 7.00 01/08/2011 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 5 1.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP Platform Diving 11 6.00 37.00 Landon Marzullo Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE Three-Meter Diving 2 17.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE One-Meter Diving 2 17.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 1 9.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 3 3.00 10/23/2010 FLORIDA A&M One-Meter Diving 1 9.00 10/23/2010 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 1 9.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE Three-Meter Diving 5 14.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE Three-Meter Diving 2 17.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE Platform Diving 7 12.00 11/23/2010 FLORIDA One-Meter Diving 1 9.00 11/23/2010 FLORIDA Three-Meter Diving 1 9.00 01/08/2011 GEORGIA TECH One-Meter Diving 3 3.00 01/15/2011 CLEMSON One-Meter Diving 1 9.00 01/15/2011 CLEMSON Three-Meter Diving 1 9.00 01/22/2011 ALABAMA One-Meter Diving 1 9.00 01/22/2011 ALABAMA Three-Meter Diving 1 9.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 2 17.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 2 17.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP Platform Diving 2 17.00 03/12/2011 NCAA ZONE B DIVING One-Meter Diving 1 20.00 03/12/2011 NCAA ZONE B DIVING Three-Meter Diving 9 9.00 03/12/2011 NCAA ZONE B DIVING Platform Diving 8 11.00 03/26/2011 NCAA CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 15 2.00 03/26/2011 NCAA CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 7 12.00 269.00 Brad Morrison Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Freestyle Relay 5 7.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Medley Relay 6 6.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Medley Relay 2 8.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 100-Yard Backstroke 3 16.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 800-Yard Freestyle Relay 4 7.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Backstroke 5 14.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Backstroke 1 9.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 4 2.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Backstroke 1 9.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 500-Yard Freestyle 1 9.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 100-Yard Backstroke 4 2.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 200-Yard Backstroke 4 2.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 500-Yard Freestyle 8 11.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Medley Relay 1 10.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Medley Relay 2 8.50 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Backstroke 5 14.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Backstroke 2 17.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/23/2010 FLORIDA 100-Yard Backstroke 2 4.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Backstroke 2 4.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 100-Yard Backstroke 2 4.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 3 3.00 01/15/2011 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/15/2011 CLEMSON 100-Yard Backstroke 2 9.00 01/15/2011 CLEMSON 200-Yard Backstroke 5 1.00 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/22/2011 ALABAMA 100-Yard Backstroke 5 1.00 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Backstroke 3 3.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 6 6.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Backstroke 13 4.00 201.50 Paul Murray Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 50-Yard Freestyle 9 9.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Freestyle Relay 5 7.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 5 1.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay 2 2.75 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Medley Relay 3 0.50 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 100-Yard Freestyle 3 3.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle 2 4.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 50-Yard Freestyle 6 13.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 5 14.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/23/2010 FLORIDA 50-Yard Freestyle 4 2.00 11/23/2010 FLORIDA 100-Yard Freestyle 4 2.00 11/23/2010 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 1 2.25 01/22/2011 ALABAMA 50-Yard Freestyle 4 2.00 01/22/2011 ALABAMA 100-Yard Freestyle 3 3.00 01/22/2011 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 90.50 Mike Neubacher Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE Three-Meter Diving 5 14.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE One-Meter Diving 6 13.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 2 4.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 1 9.00 10/23/2010 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 3 3.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE One-Meter Diving 2 4.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE Three-Meter Diving 2 4.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE Three-Meter Diving 6 13.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE Three-Meter Diving 8 11.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE Platform Diving 3 16.00 11/23/2010 FLORIDA One-Meter Diving 2 4.00 11/23/2010 FLORIDA Three-Meter Diving 3 3.00 01/08/2011 GEORGIA TECH One-Meter Diving 2 4.00 01/08/2011 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 3 3.00 01/15/2011 CLEMSON One-Meter Diving 2 4.00 01/15/2011 CLEMSON Three-Meter Diving 2 4.00 01/22/2011 ALABAMA Three-Meter Diving 3 3.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 6 13.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 12 5.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP Platform Diving 3 16.00 03/12/2011 NCAA ZONE B DIVING One-Meter Diving 12 5.00 03/12/2011 NCAA ZONE B DIVING Three-Meter Diving 13 4.00 03/12/2011 NCAA ZONE B DIVING Platform Diving 3 16.00 03/26/2011 NCAA CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 25 0.00 03/26/2011 NCAA CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 33 0.00 03/26/2011 NCAA CHAMPIONSHIPS Platform Diving 11 6.00 181.00 Tom Neubacher Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE Three-Meter Diving 7 12.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE One-Meter Diving 9 9.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 3 3.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 2 4.00 10/23/2010 FLORIDA A&M One-Meter Diving 2 4.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE One-Meter Diving 5 1.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE Three-Meter Diving 5 1.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE Three-Meter Diving 9 9.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE Platform Diving 5 14.00 11/23/2010 FLORIDA One-Meter Diving 4 2.00 01/08/2011 GEORGIA TECH One-Meter Diving 4 2.00 01/08/2011 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 1 9.00 01/15/2011 CLEMSON Three-Meter Diving 3 3.00 01/22/2011 ALABAMA One-Meter Diving 3 3.00 01/22/2011 ALABAMA Three-Meter Diving 2 4.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 7 12.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 7 12.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP Platform Diving 7 12.00 03/12/2011 NCAA ZONE B DIVING Three-Meter Diving 16 1.00 03/12/2011 NCAA ZONE B DIVING Platform Diving 6 13.00 130.00 Danny Nguyen Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Individual Medley 6 13.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Medley Relay 3 8.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 100-Yard Butterfly 5 14.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Butterfly 5 14.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 1 9.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 400-Yard Individual Medley 5 1.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Individual Medley 2 4.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 500-Yard Freestyle 1 9.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/23/2010 FLORIDA A&M 500-Yard Freestyle 2 4.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 200-Yard Butterfly 2 4.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 100-Yard Butterfly 3 3.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Individual Medley 10 7.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 9 9.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Breaststroke 13 4.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Butterfly 2 17.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Butterfly 2 4.00 11/23/2010 FLORIDA 100-Yard Butterfly 4 2.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 1 9.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 3 3.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 3 3.00 01/15/2011 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/15/2011 CLEMSON 200-Yard Butterfly 2 4.00 01/15/2011 CLEMSON 100-Yard Butterfly 2 4.00 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Butterfly 2 4.00 01/22/2011 ALABAMA 100-Yard Butterfly 3 3.00 168.75 Stephen Pendleton Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Freestyle Relay 5 7.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Freestyle Relay 5 7.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 4 2.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Freestyle 2 4.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 500-Yard Freestyle 2 4.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 3 3.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 500-Yard Freestyle 15 2.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle 13 4.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 800-Yard Freestyle Relay 3 4.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 15T 1.50 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Freestyle 3 3.00 11/23/2010 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 4 2.00 01/15/2011 CLEMSON 200-Yard Freestyle 1 9.00 01/15/2011 CLEMSON 500-Yard Freestyle 2 4.00 01/15/2011 CLEMSON 800-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/22/2011 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 4 7.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 500-Yard Freestyle 17 0.00 70.25 Timothy Romano Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Butterfly 2 4.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 100-Yard Butterfly 2 4.00 9.00 Ian Rowe Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 500-Yard Freestyle 5 14.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Medley Relay 3 8.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Individual Medley 5 14.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 100-Yard Backstroke 8 11.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 800-Yard Freestyle Relay 4 7.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 1650-Yard Freestyle 5 14.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Backstroke 4 15.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 4 2.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 200-Yard Backstroke 2 4.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 400-Yard Individual Medley 2 4.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 500-Yard Freestyle 5 15.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Individual Medley 4 15.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Backstroke 8 11.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Backstroke 4 15.00 11/23/2010 FLORIDA 100-Yard Backstroke 1 9.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Backstroke 3 3.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 4 2.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 100-Yard Backstroke 3 3.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 1 9.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 2 4.00 01/15/2011 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/15/2011 CLEMSON 100-Yard Backstroke 3 3.00 01/15/2011 CLEMSON 200-Yard Backstroke 3 3.00 01/15/2011 CLEMSON 400-Yard Individual Medley 1 9.00 01/22/2011 ALABAMA 100-Yard Backstroke 3 3.00 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Backstroke 2 4.00 01/22/2011 ALABAMA 500-Yard Freestyle 4 2.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 4 7.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 500-Yard Freestyle 7 12.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Individual Medley 6 13.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay 5 7.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Backstroke 9 9.00 257.00 Tyler Sell Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 500-Yard Freestyle 6 13.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Freestyle 6 13.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 1650-Yard Freestyle 3 16.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 1000-Yard Freestyle 1 9.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Butterfly 3 3.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 2 4.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 1000-Yard Freestyle 2 4.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 2 4.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 500-Yard Freestyle 11 6.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle 11 6.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 1650-Yard Freestyle 4 15.00 11/23/2010 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 4 2.00 11/23/2010 FLORIDA 500-Yard Freestyle 4 2.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 1 9.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 2 4.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 1 9.00 01/15/2011 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 1 9.00 01/15/2011 CLEMSON 200-Yard Freestyle 3 3.00 01/15/2011 CLEMSON 500-Yard Freestyle 1 9.00 01/22/2011 ALABAMA 1650-Yard Freestyle 2 4.00 01/22/2011 ALABAMA 500-Yard Freestyle 2 4.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 500-Yard Freestyle 18 0.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 1650-Yard Freestyle 6 13.00 161.50 Matt Shead Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Medley Relay 3 8.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Medley Relay 2 8.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 100-Yard Butterfly 3 16.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 100-Yard Breaststroke 2 17.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Breaststroke 4 15.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Breaststroke 1 9.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 2 4.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 1 9.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 50-Yard Freestyle 1 9.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Breaststroke 1 9.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/30/2010 LOUISIANA STATE 100-Yard Breaststroke 2 4.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 200-Yard Breaststroke 3 3.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 100-Yard Butterfly 5 1.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle Relay 1 10.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 50-Yard Freestyle 8T 10.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Medley Relay 2 8.50 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Breaststroke 3 16.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Breaststroke 5 14.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/23/2010 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 2 4.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 2 4.00 11/23/2010 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/08/2011 GEORGIA TECH 100-Yard Breaststroke 2 4.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 5 1.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 1 2.25 01/15/2011 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/15/2011 CLEMSON 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/15/2011 CLEMSON 200-Yard Breaststroke 2 4.00 01/22/2011 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 5 1.00 01/22/2011 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 6 6.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 4 7.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 2 17.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Breaststroke 9 9.00 281.25 Robert Swanbeck Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 100-Yard Backstroke 2 4.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Backstroke 2 4.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 11/23/2010 FLORIDA 100-Yard Backstroke 4 2.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 3 3.00 01/15/2011 CLEMSON 200-Yard Freestyle 2 4.00 01/15/2011 CLEMSON 800-Yard Freestyle Relay 1 2.75 22.25 James Taddeo Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/23/2010 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle 14 3.00 8.50 Matt Taylor Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Freestyle Relay 5 7.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Freestyle 4 15.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Freestyle Relay 5 7.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay 2 2.75 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 1 9.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 5 1.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 500-Yard Freestyle 14 3.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle 4 15.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 800-Yard Freestyle Relay 3 4.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Freestyle 5 1.00 11/23/2010 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 4 2.00 01/15/2011 CLEMSON 800-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Freestyle 5 1.00 01/22/2011 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 4 7.50 81.00 Mike Thomas Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Individual Medley 7 12.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 100-Yard Backstroke 11 6.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Backstroke 6 13.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Butterfly 8 11.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Backstroke 4 2.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Breaststroke 3 3.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 400-Yard Individual Medley 3 3.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Medley Relay 3 0.50 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Individual Medley 4 2.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Breaststroke 5 1.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Backstroke 1 9.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Individual Medley 4 2.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 400-Yard Individual Medley 4 2.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Individual Medley 13 4.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Individual Medley 6 13.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Backstroke 7 12.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Butterfly 13 4.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Backstroke 4 2.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 2 4.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 2 4.00 01/15/2011 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 4 2.00 01/15/2011 CLEMSON 200-Yard Backstroke 4 2.00 01/15/2011 CLEMSON 400-Yard Individual Medley 3 3.00 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Backstroke 4 2.00 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 5 1.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Individual Medley 10 7.00 127.50 Nicholas Thomson Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/23/2010 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/23/2010 FLORIDA A&M 100-Yard Backstroke 1 9.00 10/23/2010 FLORIDA A&M 100-Yard Butterfly 3 3.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 100-Yard Backstroke 5 1.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/22/2011 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 17.25 Mark Weber Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 50-Yard Freestyle 1 20.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Medley Relay 3 8.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 200-Yard Medley Relay 2 8.50 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 100-Yard Freestyle 4 15.00 10/03/2010 STATE OF FLORIDA INVITE 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 1 9.00 10/08/2010 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle Relay 2 2.75 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 50-Yard Freestyle 2 4.00 10/09/2010 NOVA SOUTHEASTERN 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/23/2010 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/30/2010 LOUISIANA STATE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 1 9.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 3 3.00 10/30/2010 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Freestyle Relay 1 10.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 50-Yard Freestyle 1 20.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 400-Yard Medley Relay 1 10.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 200-Yard Medley Relay 2 8.50 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Butterfly 4 15.00 11/21/2010 GEORGIA TECH INVITE 100-Yard Freestyle 3 16.00 11/23/2010 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/23/2010 FLORIDA 50-Yard Freestyle 1 9.00 11/23/2010 FLORIDA 100-Yard Freestyle 3 3.00 11/23/2010 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 4 2.00 01/08/2011 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle Relay 1 2.25 01/15/2011 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/15/2011 CLEMSON 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/15/2011 CLEMSON 100-Yard Freestyle 3 3.00 01/22/2011 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/22/2011 ALABAMA 50-Yard Freestyle 1 9.00 01/22/2011 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 6 6.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 8 11.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 4 7.50 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay 5 7.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 12 5.00 02/26/2011 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 269.50