Florida State Men's Swimming & Diving - 2016-17 Year In Review

Florida State Men's Swimming & Diving - 2016-17 Year In Review

Coaching Staff
Neal Studd, Head Coach
Dan Carrington, Assistant Coach
Tiffany Clay, Assistant Coach
Anne Olson, Assistant Diving Coach
John Proctor, Divers
Ozzie Quevedo, Assistant Coach

Click here for team picture

Click here to see individual mug shots
2016-17 Men's & Women's Swimming & Diving


From the FSU Website, seminoles.com.

FSU Names Neal Studd as Head Coach.

July 20, 2016

TALLAHASSEE, FL -- Neal Studd, a five-time Coastal Collegiate Swimming Association (CCSA) Coach of the Year at Florida Gulf Coast University (FGCU), has been named head coach of Florida State’s men’s and women’s swimming and diving program by Vice President and Director of Athletics Stan Wilcox today.

Studd, a native of Ipswich, United Kingdom, led FGCU’s women’s program to six CCSA Championships (2009-13, 15) and a 28-1 all-time conference record since beginning the program at the Ft. Myers, Fla., school in 2007.

“We are pleased to welcome coach Studd and his family to FSU,” said Wilcox. “Coach Studd has an outstanding reputation both within our state and nationally. He has a proven track record of success and we believe he will be a great fit to lead our highly-competitive program to the next level.”

Studd coached St. Lucia in the 2012 Olympic Games as well as his former FGCU swimmer Danielle Beaubrun. It marked his second international coaching stint with St. Lucia after serving as the country’s head coach at the World Championships in Shanghai, China in 2011.

“I am thrilled to be the new head coach at FSU,” said Studd. “It is an amazing opportunity for me professionally and for my family personally. To be in a position to lead the program at such a prestigious University that combines truly outstanding academics and athletics is really a dream come true for me.

“I cannot wait to meet and start working with the team and put my own brand and coaching style in place. When I look at the success of all the teams at FSU, I am so excited for what is possible with our swimming and diving teams. I know we can do great things here and do it the right way.”

Studd was selected to begin the women’s swimming and diving program at FGCU in 2006 after spending eight seasons with the swimming staff at his alma mater Florida Atlantic University (FAU).

An outstanding sprints swimmer at FAU from 1994-98, Studd set several varsity records, served as the men’s team captain and was a National Independent Conference (NIC) champion and two-time Olympic Trials qualifier.

Studd earned a B.S. in Finance from FAU in 1998 and his MBA from the school in 2002. He and his wife Leah have two children together, daughter Sophia (2) and son Henry, born November 2013.


From swimswam.com.

June 1, 2016

Florida State University swimming and diving has terminated their contract with their Head Coach, Frank Bradley, who had one year left in his contract with the Seminoles. After taking the job in 2013, Bradley has been the Head Coach of both the men’s and women’s team for the last 3 NCAA seasons.

Over the last 2 seasons, FSU has gone from a top 3 team in the ACC to sitting just inside the top 10. The women earned their highest rankings of the past 5 years with their 3rd place finishes at the ACC Championships in 2012 and 2014. In 2014-15, they fell to 7th before moving down to 9th at ACCs in the 2015-16 season. At the NCAA championships, they improved on their 30th place finish from 2014 with 24th overall in 2015. However, they were unable to place at the 2016 NCAA Championships, having no scoring swimmers or divers.

This season, the women were without NCAA All-American Chelsea Britt, who was a finalist at the 2015 NCAA Championships in both butterfly events. Britt took a red-shirt this year before announcing her intention to transfer out of the ACC. Along with Britt, Gracie Redding and Daniella van den Berg have also made the decision to transfer. Both Redding and van den Berg will make the move to FGCU.

The men’s team has followed a similar pattern, placing 6th at 2015 ACCs and 9th at the 2016 meet. They were consistently in the top 5 in the 3 years prior to that, earning 3rd place at ACCs in 2014. At NCAAs in 2014, they swam to 14th overall. Most recently, they tied with Hawaii for 31st at the 2016 NCAA Championships. Their only swimmer at that meet was Jason Coombs, who announced his retirement following his junior season.


Florida State confirmed the coaching change in a statement to SwimSwam Wednesday morning:

Florida State Director of Athletics Stan Wilcox confirmed today that Frank Bradley will not return for a fourth season as the Seminoles’ Head Swimming Coach in 2016-17.

FSU finished ninth in the ACC in both men’s and women’s swimming and diving this past season. The men’s team went on to finish 31st at the NCAA Championships, while the women’s team did not score at the NCAA meet.

University policy on personnel decisions prevents further comment on the coaching change.

The Athletics Department will move forward immediately with a national search to fill the position of Head Swimming Coach.


2016-17 Florida State Signees/Newcomers

Griffin Alaniz, BK, Rockville, MD

Daniel Bis, FS, Kalisz, Poland

Giorgio DelGrosso, BR-IM, Bloomfield Hills, MI

Aidan Faminoff, D, Victoria, British Columbia, Canada

Nicholas Finley, FS, Ormond Beach

Maverick Layne, FS, Sanford

Rudo Loock, IM-FS, Pretoria, South Africa

Derek Peeples, FS-FL, Lakeland

Felipe Ribeiro de Souza, FS, Sao Paulo, Brazil

Nate Samson, BK-BR, Brunswick, ME

Vladimir Stefanik, FS-FL, Zilinia, Slovakia

Connor Thorne, FS, Greer, SC


2016-17 Roster - By Name

L
T                                    PY
R Name                  Pos     Cl   Ltr  Hometown (Prior School)
-------------------------------------------------------------------------------------
* Griffin Alaniz        BK      Fr        Rockville, MD (Rockville)
* Matt Ankerholz        BR      Jr        Lake Mary (Seminole/Air Force Academy)
  Daniel Bis            FS      Jr        Kalisz, Poland (Saint Leo)
* Calvin Bryant         FS      Jr   **   Saint Petersburg (Osceola)
* Jason Coombs          BR-IM   Sr   ***  Oviedo (Hagerty)
* Giorgio DelGrosso     BR-IM   Fr        Bloomfield Hills, MI (Cranbrook Kingswood School)
* Aidan Faminoff        D       Fr        Victoria, British Columbia, Canada (Claremont Secondary School)
* Nicholas Finley       FS      Fr        Ormond Beach (New Smyrna Beach)
* Dylan Grisell         D       Sr   ***  Toronto, Ontario, Canada (Riverdale Collegiate Institute)
  Cameron Johnson       D       Jr   *    Indian Harbor Beach (Satellite)
* Kanoa Kaleoaloha      FL-FS   So   *    Aiea, HI (Kamehameha)
* Connor Kalisz         BK-IM   Jr   **   BelAir, MD (Fallston)
  Maverick Layne        FS      Fr        Sanford (Seminole)
* Jemal LeGrand         FS      Sr   ***  Sanidad, Aruba (Sagemont)
* Rudo Loock            IM-FS   Fr        Pretoria, South Africa (Menlo Park)
* Jason McCormick       FS      Sr   ***  Boca Raton (Boca Raton)
* Emir Muratovic        BK-FS   So   *    Saint Petersburg (Ridgewood)
* Chad Mylin            FS      Jr   **   Longwood (Seminole)
* Kunmi Ogunfeibo       BK-FS   So   *    Surrey, England (Whitgift School)
* Derek Peeples         FS-FL   Fr        Lakeland (Santa Fe Catholic)
* William Pisani        FS-BK   So   *    West Palm Beach (Suncoast)
* Joe Plechy            FS      Jr   *    Bradenton (Out-Of-Door Academy)
* Max Polianski         FL-IM   So        Auckland, New Zealand (Liston College)
* Jonathan Ratliff      FL-FS   Jr   *    Panama City (Mosley)
* Felipe Ribeiro de Souza
                        FS      Fr        Sao Paulo, Brazil (Colegio Santa Cecilla)
* Tyler Roberge         D       Jr   **   Edmonton, Alberta, Canada (Vimy Ridge Academy)
* Nate Samson           BK-BR   Fr        Brunswick, ME (Brunswick)
* Vladimir Stefanik     FS-FL   Fr        Zilinia, Slovakia (Zilina)
* Stefan Stojmenovic    FS-BK   Sr   *    Norrkoping, Sweden (Indian River State College)
* Connor Thorne         FS      Fr        Greer, SC (Eastside)
* Jake Urbano           FS-FL   Jr-R **   Kailua, HI (Hawaii Technology Academy)
* Rafael Van Leeuwaarde BR      Jr   *    Paramaribo, Suriname (Charlotte Christian Academy)
* John Vann             FL-FS   So   *    Battle Creek, MI (Lakeview)

2016-17 All-Americans

Name                     NCAA Championships
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Dylan Grisell            Platform Diving (9th) - Honorable Mention

Kanoa Kaleoaloha         200-Yard Freestyle Relay (13th) - Honorable Mention

Jason McCormick          200-Yard Freestyle Relay (13th) - Honorable Mention

Chad Mylin               200-Yard Freestyle Relay (13th) - Honorable Mention

William Pisani           200-Yard Freestyle Relay (13th) - Honorable Mention

All-Americans -  5

2016-17 Schedules and Results

DATE
REF
LOC
OPPONENT
SCORE
10/13
Ref
H
FLORIDA L 130-170
11/05
Ref
N
FLORIDA SOUTHERN COL
November 4-5, 2016, Ft. Myers, Fl
W 225-90
11/20
Ref
N
IUPUI DIVING INVITE
November 18-20, 2016, Indianapolis, In
 
12/04
Ref
N
GEORGIA FALL INVITE
December 2-4, 2016, Athens, Ga
5th Place
12/19
Ref
N
AUBURN DIVING INVITE
December 17-19, 2016, Auburn, Al
 
01/14
Ref
A
PITTSBURGH W 191-109
01/21
Ref
A
ALABAMA L 111-182
01/28
Ref
A
GEORGIA TECH W 180-120
02/05
Ref
N
CAROLINA COLLEGE INVITE
February 3-5, 2017, Chapel Hill, NC/Durham, NC
 
02/26
Ref
N
LAST CHANCE MEET
February 24-26, 2017, Gainesville, Fl
 
03/02
Ref
N
ACC CHAMPIONSHIPS
February 27-March 2, 2017, Atlanta, Ga
5th Place
03/08
Ref
N
NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER
March 6-8, 2017, Auburn, Al
 
03/25
Ref
N
NCAA CHAMPIONSHIPS
March 22-25, 2017, Indianapolis, In
31st Place
                Overall   Home    Away   Neutral
------------------------------------------------
FSU RECORD IS    3- 2     0- 1     2- 1     1- 0


2017 ATLANTIC COAST CONFERENCE RESULTS
 1  NORTH CAROLINA STATE 1297.5
 2  LOUISVILLE           1134
 3  NOTRE DAME            932.5
 4  VIRGINIA TECH         709.5
 5  FLORIDA STATE         730
 6  VIRGINIA              709.5
 7  NORTH CAROLINA        700
 8  DUKE                  607
 9  GEORGIA TECH          576
10  PITTSBURGH            513
11  BOSTON COLLEGE        167
12  MIAMI                 108

FLORIDA 170, FLORIDA STATE 130
10/13/2016, TALLAHASSEE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Gators Squeeze Past Noles.

TALLAHASSEE, FL – With alumni on hand, the Florida State swimming and diving teams fell to Florida in the Sunshine Showdown presented by Fresh from Florida, in tight hard-fought battle at the Morcom Aquatics Center on Thursday, 157-143 (women), 170-130 (men).

“We fell short but we really did some awesome things today,” FSU head coach Neal Studd said. “It was our first time competing, but there was a lot of grit. We got beat in some places where we swam great. This was about us getting better. This was an incredible first step and it was an incredible first meet for me.”

The women’s meet started with FSU winning the 200 medley relay with a time of 1:40.56 behind the team of juniors Ariel Barber, Natalie Pierce, senior Lydia Ware and junior Alexi Smith.

The Gators answered with a one-two punch in the 1000 free, however sophomore Michelle Turek picked up her first win as a Seminole, taking the 200 free with a time of 1:49.61.

Pierce won the 100 breast with a time of 1:02.35, while junior Christina Loh followed in second with a 1:03.07.

After surrendering a one-two finish in the 200 fly, the Seminoles picked up some momentum with a sweep in the 50 free as freshman Nika Blank took home the win with a time of 23.34. Smith followed in second (23.39) and Ware was third (23.44).

Following the break, the Seminoles stayed hot in the sprints, posting another sweep in the 100 free as junior Brenna Ruth swam a 51.24, for her first career dual meet win. Blank was second (51.51) and Turek touched in third (51.59).

Florida answered with a one-two finish in the 200 back.

Loh rallied to win 200 breast with a time of 2:16.93, while Pierce grabbed third with a time of 2:17.84.

The Gators went into the final break with a 10-point lead after sweeping the 500 free and winning the 100 fly. Ware was second with a career best time of 55.48 and sophomore Lelia Johnston was third at 56.11.

In diving, freshman Ayla Bonniwell was victorious in her first collegiate meet, scoring 296.40 on 3-meter, while the Seminoles placed second, third and fourth on 1-meter as junior Blaire Mulka led with a score of 274.35. Redshirt junior Alexia Gonzalez returned to the lineup placing third (271.28) and Bonniewell was fourth (253.50).

Florida State made a push in the 400 free relay, winning with the team of Ruth, Turek, Blank and Ware with a final time of 3:23.44, but the deficit too big overcome after the Gators swept the 200 IM.

“Winning relays is huge,” Studd said. “We won some great races, on both sides which was awesome. We had alumni here cheering us on today and they’re proud of what our teams did.”

The men produced five wins and eight second place showings in the 16 events, including a sweep in the 100 free and 3-meter diving.

Senior Jason McCormick won the 100 free with a time of 44.37, just ahead of sophomore Emir Muratovic in second (45.33) and sophomore Kanoa Kaleoaloha was third.

Junior Chad Mylin picked up the first win of the day for the Seminoles in the 50 free, touching with a time of 19.94 while McCormick followed in second at 20.13.

In diving, junior Tyler Roberge dominated both 1-meter and 3-meter, winning 1-meter with a score of 344.18, almost 40 points ahead of second place. Roberge led the 3-meter sweep with a score of 383.40, freshman Aiden Faminoff was second at 326.78 and senior Dylan Grisell placed third at 311.55.

“Somedays you’re a windshield and some days you’re a bug, today Tyler was absolutely the windshield,” FSU head diving coach John Proctor said. “He tweaked a few things over the summer and man it really showed out there. It’s early in our season but I thought our kids did well and competed hard.”

Junior Connor Kalisz won the 200 back leading from start to finish, touching with a time of 1:47.57.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:29.69    4                                              
       1) Stefan Stojmenovic
       2) Jason Coombs
       3) Kanoa Kaleoaloha
       4) Chad Mylin
  3    Relay Team B                  1:31.58    2                                              
       1) Connor Kalisz
       2) Matt Ankerholz
       3) Jake Urbano
       4) Jason McCormick
  7    Relay Team C                  1:33.24                                                   
       1) Kunmi Ogunfeibo
       2) Giorgio DelGrosso
       3) Nate Samson
       4) Joe Plechy

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Griffin Alaniz                9:26.19    3                                              
  6    Giorgio DelGrosso            10:40.64    1                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Kanoa Kaleoaloha              1:39.85    4                                              
  4    Emir Muratovic                1:40.71    2                                              
  6    William Pisani                1:41.96                                                   
  8    Jemal LeGrand                 1:42.76                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Connor Kalisz                   49.00    4                                              
  3    Stefan Stojmenovic              50.00    3                                              
  5    Kunmi Ogunfeibo                 51.08    1                                              
  7    Nate Samson                     51.68                                                   

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jason Coombs                    56.01    4                                              
  4    Matt Ankerholz                  56.78    2                                              
  7    Giorgio DelGrosso               59.53                                                   

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Jake Urbano                   1:54.46    2                                              
  5    Jonathan Ratliff              1:54.69    1                                              
  7    John Vann                     1:58.68                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Chad Mylin                      19.94    9                                              
  2    Jason McCormick                 20.13    4                                              
  4    Joe Plechy                      21.02    2                                              
  6    Maverick Layne                  21.30                                                   

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Tyler Roberge                  344.18    9                                              
  4    Dylan Grisell                  295.28    2                                              
  5    Aidan Faminoff                 287.63    1                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jason McCormick                 44.27    9                                              
  2    Emir Muratovic                  44.87    4                                              
  3    Kanoa Kaleoaloha                45.33    3                                              
  5    Chad Mylin                      45.73                                                   
  8T   Jemal LeGrand                   46.49                                                   
 11    Joe Plechy                      46.66                                                   
 13    Maverick Layne                  46.99                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Connor Kalisz                 1:47.57    9                                              
  3    Griffin Alaniz                1:49.91    3                                              
  6    Kunmi Ogunfeibo               1:52.24                                                   
  7    Stefan Stojmenovic            1:52.41                                                   

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Matt Ankerholz                2:05.56    2                                              
  6    Jason Coombs                  2:08.38    1                                              
  7    Giorgio DelGrosso             2:09.23                                                   

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Griffin Alaniz                4:42.72    2                                              
  9    Jonathan Ratliff              4:50.08    1                                              
 10    Jemal LeGrand                 5:00.46                                                   

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Stefan Stojmenovic              49.02    4                                              
  3    William Pisani                  50.50    3                                              
  4    Nate Samson                     51.15    2                                              
  8    Jake Urbano                     51.43                                                   
  9    Derek Peeples                   51.46                                                   
 10    John Vann                       51.65                                                   

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Tyler Roberge                  383.40    9                                              
  2    Aidan Faminoff                 326.78    4                                              
  3    Dylan Grisell                  311.55    3                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Connor Kalisz                 1:51.60    4                                              
  6    Jake Urbano                   1:58.81    1                                              
  7    Matt Ankerholz                2:01.05                                                   

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  2:58.70    4                                              
       1) Jason McCormick
       2) Kanoa Kaleoaloha
       3) Emir Muratovic
       4) Chad Mylin
  3    Relay Team B                  3:04.32    2                                              
       1) John Vann
       2) William Pisani
       3) Jemal LeGrand
       4) Joe Plechy
  6    Relay Team C                  3:12.04                                                   
       1) Calvin Bryant
       2) Maverick Layne
       3)  
       4) Derek Peeples


FLORIDA STATE 225, FLORIDA SOUTHERN COL 90
11/05/2016, November 4-5, 2016, Ft. Myers, Fl

From the FSU Website, seminoles.com.

Noles lead three, tied with FGCU.

November 04, 2016

FORT MYERS, FL – The Florida State swimming and diving teams lead three of the four at after the first of two sessions of the quad meet at the FGCU Aquatics Center in Fort Myers, Fla.

The Florida State women are ahead in two duals, 126-41 over West Florida and 136-31 against Florida Southern. FSU and FGCU are tied at 83.50 after 10 events while the men lead Florida Southern, 120-47.

“The women are fighting hard,” FSU head coach Neal Studd said. “Last year at this point in the same meet, they were down by 50 points, so to be tied is a huge achievement. I am very proud of them and we’re set up to battle tomorrow.”

The women started the session off by tying for first in the 200 medley relay behind the team of juniors Ariel Barber, Natalie Pierce, Tayla Lovemore and Alexi Smith with a time of 1:40.06.

After the Eagles swept the 400 IM, the Seminoles responded with a one-two finish in the 200 free, as sophomore Michelle Turek picked up her second-straight dual meet win in the race, touching with a time of 1:49.73, while senior Lydia Ware grabbed second with a career best time of 1:49.81.

Ware followed that swim by competing in the next race, the 50 free, touching second at 23. 10.

“Lydia is swimming great right now,” Studd said. “She is really making a difference in the meet.”

Florida State surrendered one-two punches in both the 200 fly and 200 back before junior Alex Wittman won the 500 free with a time of 4:55.09 while senior Katy Stringfield (4:57.28) and Turek (4:57.53) battled for crucial third and fourth place points.

Riding the momentum, the Seminoles added a one-two punch in the 200 breast as junior Christina Loh touched with a time of 2:16.82 and Pierce followed in second at 2:18.13.

Florida State finished the night by placing second and third in the 400 free relay, as the team of Ware, Lovemore, Turek and junior Brenna Ruth took second at 3:22.75 in front of freshman Nika Blank, sophomores Leila Johnston, Fabiana Ingram and junior Alexi Smith (3:26.07).

In diving, junior Blaire Mulka led the team on 1-meter, scoring third place points behind a tally of 273.85.

The men earned victories in eight of the nine races, including five one-two showings.

“The guys are doing some great things,” Studd said. “They’re dominating the meet. We had some great time drops from the UF meet and we’re very excited about how they’re doing.”

Starting with the 200 medley relay, the team of seniors Stefan Stojmenovic, Jason Coombs, sophomore Kanoa Kaleoaloha and junior Chad Mylin (1:28.21) held off the team of juniors Connor Kalisz, Matt Ankerholz, Jake Urbano and senior Jason McCormick (1:30.74), finishing first and second.

Rookie Griffin Alaniz picked up his first collegiate dual me victory in the 400 IM, touching with a time of 4:01.00 and Kaleoaloha followed with a win in the 200 free with a time of 1:38.78.

The Seminoles continued to show their dominance in the 50 free, as Mylin and McCormick finished first and second for the second consecutive meet, touching with times of 20.13 and 20.37 respectively. Junior Joseph Plechy rounded out the sweep by placing third with a time of 21.00.

Urbano (1:50.35), Stojmenovic (1:53.49) and sophomore Jonathan Ratliff (1:53.73) swept the 200 fly before Kalisz (1:47.16) and Alaniz (1:52.06) teamed up for the one-two punch in the 200 back.

Junior Calvin Bryant cruised to victory in the 500 free with a time of 4:30.55, while Urbano followed in second with a time of 4:43.02.

Florida State closed out the session with a win in the 400 free relay behind the team of McCormick, Kaleoaloha, sophomore Emir Muratovic and Mylin with a mark of 2:59.90.


FSU Downs FGCU, West Florida and Florida Southern.

November 05, 2016

FORT MYERS, FL – The Florida State swimming and diving teams picked up four wins after defeating FGCU, Florida Southern and West Florida at the quad meet at the FGCU Aquatic Center on Saturday.

The women outscored the Eagles by 54 points in the second session after being tied after 10 events on Friday to capture the win, 203.5-149.5. It was the first win over FGCU since the 2013-14 season. The Seminoles also defeated West Florida (258-95) and Florida Southern (290-57), moving to 3-1 on the season.

“It was a great team win,” FSU head coach Neal Studd said. “Our ladies really stepped up and everyone supported each other and most importantly we had fun. I am incredibly proud of what we have achieved in such a short time.”

Florida State came out of the gates blazing and never let up, first posting a dominating victory in the 400 medley relay behind the team of juniors Ariel Barber, Natalie Pierce, Tayla Lovemore and Brenna Ruth with a time of 3:43.03.

Senior Lydia Ware continued to make her presence known by taking second in the 200 IM with a time of 2:03.95. The Seminoles followed with a one-two showing in the 1000 free as junior Alex Wittman cruised to victory with a time of 10:07.54, while senior Katy Stringfield placed second with a mark of 10:14.95.

Lovemore picked up her first individual win during her debut in the 100 fly, touching with a time of 54.78 while Ware finished third (55.71).

In her third race of the day, Ware held off Hannah Burdge of FGCU for the win in the 100 free, touching with a time of 50.65.

“Lydia was huge for us today,” Studd said. “She was our iron lady.”

Florida State posted second place finishes in the next two races as Barber was the runner up in the 100 back (56.67) and Pierce (1:02.65) and junior Christina Loh (1:02.87) finished second and third respectively in the 100 breast.

In diving, the Seminoles added a one-two punch on 3-meter as freshman Ayla Bonniwell led the charge, scoring a 301.95, followed by her classmate, Molly Carlson in second (295.60).

FSU closed out the meet with a second place showing in the 200 free relay with Lovemore, freshman Nika Blank, sophomore Leila Johnston and junior Alexi Smith clocking 1:32.53.

The men’s team moved to 1-1 after a hefty 258-90 win over Florida Southern.

“Our guys had some great swims today,” Studd said. “They looked great in the water and really stepped up and supported the ladies. It was a tremendous team environment.”

The Seminoles won seven of the eight events competed on Saturday, including a trio of sweeps.

Florida State placed first and second in the 400 medley relay to start the day, touching with a time of 3:17.24 behind junior Connor Kalisz, seniors Jason Coombs, Stefan Stojmenovic and Jason McCormick. Freshman Griffin Alaniz, junior Matt Ankerholz, sophomore Will Pisani and junior Joe Plechy followed with a mark of 3:23.56.

Kalisz went back to work in the 200 IM, winning with a time of 1:54.85 and junior Calvin Bryant followed with a win in the 1000 free, posting a time of 9:27.85, which was 24 seconds faster than the next competitor.

The Seminoles showed their strength in the 100 free, sweeping the event with McCormick leading at 44.68. Sophomores Emir Muratovic was second (45.04) and Kanoa Kaleoaloha (46.05) placed third just ahead of Kalisz, who was fourth (46.19).

Coombs picked up his first individual win of his senior season, touching with a time of 55.66 in the 100 breast, just ahead of Ankerholz who finished with a mark of 55.96 in second place.

FSU closed out the meet winning the 200 free relay with a time of 1:20.82 behind junior Chad Mylin, McCormick, Muratovic and Kaleoaloha.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:28.21   11                                              
       1) Stefan Stojmenovic
       2) Jason Coombs
       3) Kanoa Kaleoaloha
       4) Chad Mylin
  2    Relay Team B                  1:30.74    4                                              
       1) Connor Kalisz
       2) Matt Ankerholz
       3) Jake Urbano
       4) Jason McCormick
  4    Relay Team C                  1:32.14                                                   
       1) Nate Samson
       2) Giorgio DelGrosso
       3) Jonathan Ratliff
       4) Joe Plechy

Event 4 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Griffin Alaniz                4:01.00    9                                              
  4    Matt Ankerholz                4:12.24    2                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kanoa Kaleoaloha              1:38.78    9                                              
  3    Jemal LeGrand                 1:40.83    3                                              
  4    Calvin Bryant                 1:41.14                                                   
  5    William Pisani                1:41.37    2                                              
  6    Emir Muratovic                1:41.50                                                   
  8    John Vann                     1:43.25                                                   

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Chad Mylin                      20.13    9                                              
  2    Jason McCormick                 20.37    4                                              
  3    Stefan Stojmenovic              20.89                                                   
  4    Joe Plechy                      21.00    3                                              
  5    Jason Coombs                    21.17                                                   
  8    Maverick Layne                  21.54                                                   
 10    John Vann                       22.14                                                   

Event 10 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jake Urbano                   1:50.35    9                                              
  2    Stefan Stojmenovic            1:53.49    4                                              
  3    Jonathan Ratliff              1:53.72    3                                              
  5    William Pisani                1:55.42                                                   

Event 12 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Connor Kalisz                 1:47.16    9                                              
  2    Griffin Alaniz                1:52.06    4                                              
  6    Derek Peeples                 1:56.56                                                   

Event 14 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Calvin Bryant                 4:30.55    9                                              
  2    Jake Urbano                   4:43.02    4                                              

Event 16 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jason Coombs                  2:03.35    4                                              
  3    Matt Ankerholz                2:04.12    3                                              
  4    Giorgio DelGrosso             2:05.84    2                                              

Event 18 - 400-Meter Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  2:59.90   11                                              
       1) Jason McCormick
       2) Kanoa Kaleoaloha
       3) Emir Muratovic
       4) Chad Mylin
  3    Relay Team B                  3:04.73    3                                              
       1) William Pisani
       2) Jemal LeGrand
       3) Joe Plechy
       4) Nate Samson
  4    Relay Team C                  3:05.07                                                   
       1) John Vann
       2) Connor Kalisz
       3) Derek Peeples
       4) Jonathan Ratliff

Event 20 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:17.24   11                                              
       1) Connor Kalisz
       2) Jason Coombs
       3) Stefan Stojmenovic
       4) Jason McCormick
  2    Relay Team B                  3:23.56    4                                              
       1) Griffin Alaniz
       2) Matt Ankerholz
       3) William Pisani
       4) Joe Plechy
  3    Relay Team C                  3:24.30                                                   
       1) Chad Mylin
       2) Giorgio DelGrosso
       3) Emir Muratovic
       4) Maverick Layne

Event 22 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Connor Kalisz                 1:54.85    9                                              
  3    Jake Urbano                   1:55.78    3                                              
  4    Nate Samson                   1:56.95    2                                              
  7    Giorgio DelGrosso             1:59.37                                                   

Event 24 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Calvin Bryant                 9:27.85    9                                              
  6    Maverick Layne               10:28.33    1                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kanoa Kaleoaloha                49.69    9                                              
  2    Griffin Alaniz                  50.18    4                                              
  3    Jonathan Ratliff                50.84                                                   
  4    Derek Peeples                   51.19                                                   
  5    Jake Urbano                     51.29    3                                              
  7    John Vann                       52.32                                                   

Event 28 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jason McCormick                 44.68    9                                              
  2    Emir Muratovic                  45.04    4                                              
  3    Kanoa Kaleoaloha                46.05    3                                              
  4    Connor Kalisz                   46.19                                                   
  7    John Vann                       46.70                                                   
  9    Jemal LeGrand                   47.09                                                   
 10    Jonathan Ratliff                47.55                                                   
 11    Jake Urbano                     48.72                                                   

Event 30 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Stefan Stojmenovic              49.52    4                                              
  3    Chad Mylin                      49.50    3                                              
  6    Joe Plechy                      54.38                                                   

Event 32 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jason Coombs                    55.66    9                                              
  2    Matt Ankerholz                  55.96    4                                              
  5    Giorgio DelGrosso               57.48    1                                              
  7    Nate Samson                   1:00.29                                                   

Event 34 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:20.82   11                                              
       1) Chad Mylin
       2) Jason McCormick
       3) Emir Muratovic
       4) Kanoa Kaleoaloha
  3    Relay Team C                  1:23.97    2                                              
       1) William Pisani
       2) Derek Peeples
       3) Griffin Alaniz
       4) Nate Samson
  4    Relay Team B                  1:24.02                                                   
       1) Joe Plechy
       2) John Vann
       3) Jemal LeGrand
       4) Jason Coombs
  5    Relay Team D                  1:26.17                                                   
       1) Calvin Bryant
       2) Jonathan Ratliff
       3) Matt Ankerholz
       4) Maverick Layne


IUPUI DIVING INVITE
11/20/2016, November 18-20, 2016, Indianapolis, In

From the FSU Website, seminoles.com.

Roberge, Carlson Pace Day One.

November 18, 2016

INDIANAPOLIS, IN – The Florida State diving team finished the first day of the House of Champion Invitational with four athletes placing in the top 10 of their events on Friday at the IUPUI Natatorium.

“For it being this time of the year, we did some good things,” FSU head coach John Proctor said. “There were so bumps along the way but overall I think we were solid today.”

Junior Tyler Roberge led the way for the men on 1-meter, placing sixth with a final score of 343.70, averaging a tally of 57.28 per round, while senior Dylan Grisell followed in eighth place, scoring 322.10.

“Man, these two are doing some special things this year,” Proctor said. “Tyler was right there and Dylan battled hard today, despite not being 100 percent. Their attitudes have been great and I am eager to see what they do tomorrow.”

Rookie Aidan Faminoff scored 282.05 for 15th place.

The women’s competed on 3-meter on Friday as freshman Molly Carlson and sophomore Cassidy Gebhart placed within the top 10 of the event.

Carlson scored a tally of 279.30, placing seventh while Gebhart scored 261.20 for 10th.

In addition, juniors Blaire Mulka (248.40) and Caroline Gerhardt (247.94) finished 15th and 16th respectively, while freshman Ayla Bonniwell was 18th with a total of 243.35.


Noles Improve on Day Two.

November 19, 2016

INDIANAPOLIS, IN – For the second-straight session, the Florida State Diving teams had four individuals place in the top 10 in the men’s and women’s springboard events at the House of Champions Invite at the IUPUI Natatorium.

The men were led by senior Dylan Grisell, who placed sixth on 3-meter with a score of 359.70, while his countryman, junior Tyler Roberge was less than six points behind in ninth at 353.50.

Grisell performed two dives that scored over 70 points as he averaged a total of 59.95 per round.

“As a whole I thought we were much better today,” FSU head coach John Proctor said. “Despite not being 100 percent, Dylan was tough as nails today. He did some great things and Tyler, again was solid.”

Freshman Aidan Faminoff finished in 13th place with a score of 315.70.

Pacing women’s 1-meter for the Seminoles was freshman Ayla Bonniwell, who placed fourth behind a score of 288.70, while junior Blaire Mulka was eighth at 268.85.

Junior Caroline Gerhardt added a 13th place showing (246.15), while sophomore Cassidy Gebhart followed in 16th (236.95) and freshman Molly Carlson was 18th (228.90).

“We did some impressive things today,” Proctor said. “Hopefully we can close out the meet on a great note tomorrow.”


Carlson Wins Platform on Final Day.

November 20, 2016

INDIANAPOLIS, IN – On the final day of the House of Champions Invite on Sunday, freshman Molly Carlson won the women’s platform event with a score of 275.75 after five dives.

Carlson was in fifth after her first two dives, however after posting the top scores of 58 and 63 points on the remaining three dives from 10-meter she climbed to the top in order to win her first collegiate platform event.

“It was great to see Molly win that event,” FSU head diving coach John Proctor said. “Overall I think we have a ton of positives to take away from the weekend.”

In addition to Carlson, sophomore Cassidy Gebhart placed fifth with a score of 217.65 ahead of junior Blaire Mulka who was seventh at 215.70. Freshman Ayla Bonniewell followed in eighth with a score of 212.70 and junior Caroline Gerhardt placed 14th (165.10).

For the second-straight day, senior Dylan Grisell led the Seminoles placing fourth on platform with a final score of 346.55. Grisell performed three dives over 60 points including a tally of 74.25 armstand back three somersault tuck, which was the highest of the round.

Freshman Aidan Faminoff followed in sixth place, scoring 337.50 while junior Tyler Roberge was ninth at 276.15.

Event 1 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  6    Tyler Roberge                  343.70   13                                              
  8    Dylan Grisell                  322.10   11                                              
 15    Aidan Faminoff                 282.05    2                                              

Event 4 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  6    Dylan Grisell                  359.70   13                                              
  9    Tyler Roberge                  353.50    9                                              
 13    Aidan Faminoff                 315.70    4                                              

Event 6 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  4    Dylan Grisell                  346.65   15                                              
  6    Aidan Faminoff                 337.50   13                                              
  9    Tyler Roberge                  276.15    9                                              


GEORGIA FALL INVITE, 5th place
12/04/2016, December 2-4, 2016, Athens, Ga

From the FSU Website, seminoles.com.

History Made on First Day

December 02, 2016

ATHENS, GA – The Florida State swimming and diving teams made history on the first night of the Georgia Fall Invite at the Gabrielsen Natatorium on Friday. The men’s 200 free relay started the night by punching its ticket to the 2017 NCAA Championships with an automatic qualifying time of 1:17.33 before the women’s 400 medley relay set a new school record with a time of 3:33.43.

The team of senior Jason McCormick, sophomore Kanoa Kaleoaloha, junior Chad Mylin and sophomore Will Pisani grabbed second in the event en route to securing a relay spot at the NCAA Championships for the first time since the 2013-14 season.

McCormick led off with a personal best time of 19.45 while Mylin’s split was the fastest in the field and of his career, clocking a blazing, 18.86.

Juniors Ariel Barber, Natalie Pierce and Tayla Lovemore along with senior Lydia Ware closed out the night by taking down the school record in the 400 medley relay that was set in 2014 by Bianca Spinazzola, Samantha Pochowski, Chelsea Britt and Kaitlyn Dressel at 3:34.02.

Barber led off with a career best time of 54.22 before Pierce (57.91), Lovemore (52.25) and Ware (49.05) followed with theirs. Together, they finished fifth.

“It was just an amazing day of racing,” FSU head coach Neal Studd said. “Today was about a bunch of student-athletes having fun and believing in themselves. I couldn’t be prouder of what they did today.”

In addition to the pair of relays, the Seminoles had 11 performances that made the all-time top 10 list.

Individually, the men started the night with junior Calvin Bryant competing in the top heat of the 500 free, moving up to seventh with a time of 4:23.56.

Sophomore Max Polianski made his debut in the Garnet and Gold, placing 12th in the 200 IM with a time of 1:46.09.

Three Seminoles competed in the championship final as Mylin finished third in the individual 50 free with a time of 19.54 while McCormick followed in fourth at 19.57. Kaleoaloha finished eighth with a final mark of 20.23.

In the B final, sophomore Emir Muratovic set a new career best with a time of 19.98, finishing 10th while Pisani was 12th at 20.08 which was his personal best.

Three of the FSU all-time top 10 performances came in the women’s 200 IM led by sophomore Meg Brown, who won the C final with the third fastest mark with a personal best of 1:58.96. Ware also turned in her best in prelims at 1:59.08, which ranks fifth all-time. She was 13th at finals with a time of 1:59.94.

In addition to Brown and Ware, Lovemore finished 19th, posting a time of 2:00.72, which was good enough for the 10th fastest swim all-time.

Lovemore came back and won the consolation heat of the 50 free, swimming a 22.10, just missing the school record by eight-one hundredths of a second.

“This is one of our best events,” Studd said. “With those times from Jason, Chad and Tayla, we’re optimistic they’ll earn the individual NCAA invite.”

Three Seminoles earned second swims in the 500 free as sophomore Michelle Turek placed 16th with a final time of 4:54.03 after turning in her personal best in prelims of 4:50.16.

Senior Katy Stringfield and Alex Wittman competed in the C final as Stringfield placed 21st with a personal best of 4:51.27 while Wittman finished 24th (4:55.21).

In the women’s 3-meter springboard, freshman Ayla Bonniewell placed seventh with a score of 280.50 while junior Blaire Mulka was 14th at 257.10.

Freshman Aidan Faminoff led the Seminoles on the boards with an eighth place finish on 1-meter with a score of 281.55 while junior Tyler Roberge (267.95) followed in 11th. Senior Dylan Grisell was 16th at 229.80.

“It was great to see this team back on top again,” Studd said. “This was an incredible day and we can’t wait for tomorrow.”


Noles Continue to Roll on Day Two.

December 03, 2016

ATHENS, GA – The Florida State swimming and diving teams continued to make history on the second day of the Georgia Fall Invite at the Gabrielsen Natatorium.

“It was just another great day for us,” FSU head coach Neal Studd said. “We had some amazing swims across the board. We got a few more NCAA qualifiers and more school records. I couldn’t have asked for a better day.”

The Seminoles set three school records and earned three more NCAA automatic times standards on Saturday as junior Natalie Pierce smashed the school record in the 100 breaststroke preliminary round by over two seconds with a time of 58:37. This puts her second nationally, behind 2016 Olympic Champion Lilly King of Indiana. Pierce placed second in the finals with 59:16.

She broke Sami Pochowski’s mark of 1:00.49 that was set back in 2015.

“We’ve been working on a few things,” Studd said. “But I think the key for her is she’s enjoying herself while she’s competing and having fun.”

Starting off finals, junior Ariel Barber, Pierce, junior Tayla Lovermore, and senior Lydia Ware continued their strong showing from Friday night by setting a new school record in the 200 medley relay. The team swam a mark of 1:36:58, which automatically qualifies them to the 2017 NCAA Championships.

The women’s 200 free relay team of freshman Nika Blank, Ware, Lovemore and junior Alexi Smith were just under the NCAA A standard in the morning time trial, touching with a time of 1:28.97 for another FSU record.

Sophomore Meg Brown swam in the top heat of the 400 IM, placing fifth with a time of 4:11.37 while senior Caroline Neil took 11th at 4:18.87.

Lovemore came back, posting her personal best in the 100 fly, touching with a time of 52.02, which is the second fastest all-time. Ware also scored a career best in prelims of 53.56, but touched in 13th place at finals with a mark of 54.01. Sophomore Leila Johnston followed in 15th (54.58).

Sophomore Michelle Turek was the lone Seminole competing in finals of the 200 free. She placed 18th with a final time of 1:47.74.

In addition to Pierce, junior Christina Loh followed in third with a time of 1:00.47. Loh’s new personal record was also under the previous school record by Pochowski and now ranks her second all-time.

Barber added a win in the B final of the 100 back beating her personal best by over a second swimming a 53.95.

The men’s team started the night off with a runner-up finish in the 200 medley relay behind the team of seniors Stefan Stojmenovic, Jason Coombs, freshman Nate Samson, and junior Chad Mylin finished second at 1:25:63.

Sophomore Max Polinski continued to improve in his first collegiate outing by posting a time of 3:49.48, which is good enough for fourth on FSU’s all-time top 10.

Stojmenovic placed 15th in his first of two individual races on the night, touching with a time of 47.83 in the 100 fly.

Four earned second swims in the 200 free, including sophomores Kanoa Kaleoaloha, Emir Muratovic, senior Jemal Le Grand, and junior Calvin Bryant. Kaleoaloha led the way, tying for 13th at 1:37.48 after swimming a personal best time in prelims of 1:36.88.

Coombs was back to his ways, by swimming a 52.71 finishing fourth in the A heat of the 100 breast. Senior Jason McCormick (54.18), junior Rafa Van Leeuwarde (55.13), and freshman Matt Ankerholz (55.75) finishing 11th, 15th and 16th respectively.

In diving, junior Tyler Roberge led for the men, placing second on 3-meter with a final score of 347.90. Senior Dylan Grisell followed in fifth place (339.50) while freshman Aidan Faminoff was 10th at 319.20.

The women competed on 1-meter, as Ayla Bonniwell led the way with a score of 272.85 for fifth place. Sophomore Cassidy Gebhart placed seventh with a total of 261.15.


Loh Smashes Oldest Record on Final Day.

December 04, 2016

ATHENS, GA – The 2016 Georgia Fall Invite came to a close on Sunday night at the Gabrielsen Natatorium, but not before the Florida State swimming and diving teams could write a little more history.

“We’re just very happy with a great weekend of racing,” FSU head coach Neal Studd said. “I couldn’t have asked for a better first semester out of this team. I appreciate their effort and commitment to everything we’ve thrown at them. This weekend was a huge step forward.”

After junior Natalie Pierce set a new school record in the 100 breast on Saturday night, her classmate Christina Loh etched her name on the FSU record books by taking down the oldest swimming mark. Loh first swam a time of 2:12.16 in prelims to erase Emma Dutton’s 2:12.76 that was set in 2004.

However at final, Loh had her work cut out for her as she stood behind the blocks at finals and watched Pierce lower the mark to 2:11.20 after winning the B final.

Swimming in the top heat, she came back even faster touching with a time of 2:10.55, claiming back the record.

“Breaking the 200 breast school record three times today was fun between those two,” Studd added.

Sophomore Meg Brown swam in a pair of two consolation finals on Sunday, winning the 200 back for ninth place with a time of 1:56.31, which was a new personal best. She followed that performance with 10th place showing in the 200 fly, clocking 1:59.03.

In addition to Brown, junior Ariel Barber (2:00.04) and sophomore Fabiana Ingram (2:06.79) swam in the B heat, touching in 15th and 16th respectively.

On the boards, freshman Ayla Bonniwell led the Seminoles once again, scoring 221.70, placing fifth. Junior Blaire Mulka finished in ninth place with a total of 208.50.

Sunday’s finals started with the 1650 free and junior Alex Wittman placed 10th with a time of 16:49.15. Senior Katy Stringfield followed in 13th at 16:58.60 while rookie Manuella Ribas Andrade was 14th (16:59.16). Sophomore Daniella Van den Berg was just behind in 15th with a time of 17:03.26.

The Seminoles closed out the night by posting a time of 3:20.88 in the 400 free relay as senior Lydia Ware led off with a mark of 49.60 after she set a new personal best by winning the C final of the individual at 49.38.

The men’s team was fueled by a big performance from junior Connor Kalisz, who finished third in the 200 back with a new best time of 1:41.73, which was just off the school record of 1:41.11 set by Andy Hodgson back in 2009.

With that time, Kalisz will expect to earn his first-career bid to the NCAA Championships in March.

“Connor’s swim was huge,” Studd said. “It was a big highlight and that should be able to make it to the NCAA meet.”

In addition, senior Jason Coombs also stood out, placing second in the 200 breast with a time of 1:55.27.

Freshman Max Polianski posted another top eight finish, placing seventh in the 200 fly with a time of 1:45.03.

Senior Dylan Grisell took to his specialty, winning platform with a score of 371.35. Junior Tyler Roberge finished third at 337.65 while freshman Aidan Faminoff contributed seventh place points with a score of 273.35.

The Seminoles finished the meet with the 400 free relay, senior Jason McCormick, junior Joseph Plechy along with sophomore Kanoa Kaleoaloha and Emir Muratovic placing fourth at 2:53.46.

Prior to the relay, McCormick was sixth in the 100 free (43.40), while Muratovic finished eighth (43.88) after he swam his career best in prelims of 43.72. Kaleoaloha placed 10th also breaking the 44-second barrier at 43.79 and Plechy clocked a 44.03 after turning in his best performance in prelims at 43.91.

Both teams finished the meet in fifth place, as the women scored a tally of 403 points, while the men amassed 539.5.

Event 2 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:17.33   34                                              
       1) Jason McCormick
       2) Kanoa Kaleoaloha
       3) Chad Mylin
       4) William Pisani
  7    Relay Team B                  1:19.45   24                                              
       1) Jason Coombs
       2) Emir Muratovic
       3) Stefan Stojmenovic
       4) Joe Plechy

Event 4 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Calvin Bryant                 4:22.71   12                                              
 22    Griffin Alaniz                4:27.03                                                   
 34    Jonathan Ratliff              4:38.93                                                   

Event 6 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 12    Max Polianski                 1:46.09    5                                              
 26    Jason Coombs                  1:48.30                                                   
 32    Nate Samson                   1:49.41                                                   
 33    Connor Kalisz                 1:49.56                                                   
 44    Jake Urbano                   1:51.17                                                   
 45    Rafael Van Leeuwaarde         1:51.24                                                   
 47    Derek Peeples                 1:52.00                                                   
 52    Matt Ankerholz                1:52.50                                                   
 58    Giorgio DelGrosso             1:54.36                                                   

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Chad Mylin                      19.49   16                                              
  4    Jason McCormick                 19.57   15                                              
  8    Kanoa Kaleoaloha                20.02   11                                              
 10    Emir Muratovic                  19.98    7                                              
 12    William Pisani                  20.08    5                                              
 20    Joe Plechy                      20.29                                                   
 23    Stefan Stojmenovic              20.35                                                   
 27    Jason Coombs                    20.50                                                   
 41    John Vann                       20.86                                                   
 42    Kunmi Ogunfeibo                 20.95                                                   
 42T   Jemal LeGrand                   20.95                                                   

Event 10 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  8    Tyler Roberge                  317.30   11                                              
  9    Aidan Faminoff                 291.90    9                                              
 16    Dylan Grisell                  287.05    1                                              

Event 12 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 11    Relay Team B                  3:12.31   14                                              
       1) Connor Kalisz
       2) Rafael Van Leeuwaarde
       3) Kanoa Kaleoaloha
       4) Emir Muratovic
 15    Relay Team C                  3:14.83   10                                              
       1) Kunmi Ogunfeibo
       2) Matt Ankerholz
       3) William Pisani
       4) Joe Plechy

Event 14 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  2:25.63   34                                              
       1) Stefan Stojmenovic
       2) Jason Coombs
       3) Nate Samson
       4) Chad Mylin
 10    Relay Team B                  1:27.46   14                                              
       1) Connor Kalisz
       2) Rafael Van Leeuwaarde
       3) Kanoa Kaleoaloha
       4) Jason McCormick
 13    Relay Team C                  1:28.76    8                                              
       1) Kunmi Ogunfeibo
       2) Matt Ankerholz
       3) William Pisani
       4) Emir Muratovic

Event 16 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 11    Max Polianski                 3:49.48    6                                              
 22    Griffin Alaniz                3:54.23                                                   
 28    Matt Ankerholz                4:03.77                                                   
 29    Giorgio DelGrosso             4:09.57                                                   

Event 18 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 15    Stefan Stojmenovic              47.42    2                                              
 18    Nate Samson                     48.00                                                   
 20    Kanoa Kaleoaloha                48.20                                                   
 21    William Pisani                  48.48                                                   
 22    Max Polianski                   48.19                                                   
 24    Jake Urbano                     48.73                                                   
 32    Jonathan Ratliff                49.36                                                   
 34    Derek Peeples                   49.57                                                   
 41    Jemal LeGrand                   50.56                                                   
 42    John Vann                       50.59                                                   

Event 20 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 13T   Kanoa Kaleoaloha              1:36.88    3.50                                           
 20    Emir Muratovic                1:38.23                                                   
 21    Connor Kalisz                 1:38.39                                                   
 23    Jemal LeGrand                 1:39.12                                                   
 36    John Vann                     1:40.44                                                   
 38    Griffin Alaniz                1:40.47                                                   
 46    Joe Plechy                    1:43.23                                                   
 48    Jason McCormick               1:45.72                                                   

Event 22 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Jason Coombs                    52.71   15                                              
 11    Jason McCormick                 54.16    6                                              
 15    Rafael Van Leeuwaarde           54.39    2                                              
 16    Matt Ankerholz                  54.71    1                                              
 26    Giorgio DelGrosso               56.02                                                   

Event 24 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Connor Kalisz                   47.18   15                                              
  7    Stefan Stojmenovic              47.27   12                                              
 13    Nate Samson                     47.98    4                                              
 20    Kunmi Ogunfeibo                 48.86                                                   
 22    Emir Muratovic                  49.44                                                   
 24    Jake Urbano                     49.58                                                   
 27    Derek Peeples                   50.83                                                   
 29    Joe Plechy                      51.07                                                   

Event 26 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Tyler Roberge                  354.45   17                                              
  5    Dylan Grisell                  339.50   14                                              
 10    Aidan Faminoff                 319.20    7                                              

Event 28 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 10    Relay Team B                  6:38.33   14                                              
       1) Jonathan Ratliff
       2) John Vann
       3) Calvin Bryant
       4) Jemal LeGrand
 13    Relay Team A                  6:45.47    8                                              
       1) William Pisani
       2) Emir Muratovic
       3) Connor Kalisz
       4) Kanoa Kaleoaloha

Event 30 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 11    Calvin Bryant                15:29.47    6                                              

Event 32 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Connor Kalisz                 1:41.73   16                                              
 16    Stefan Stojmenovic            1:46.67    1                                              
 18    Griffin Alaniz                1:45.86                                                   
 27    Kunmi Ogunfeibo               1:50.44                                                   

Event 34 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Jason McCormick                 43.25   13                                              
  8    Emir Muratovic                  43.72   11                                              
 10    Kanoa Kaleoaloha                43.79    7                                              
 12    Joe Plechy                      43.91    5                                              
 15    Chad Mylin                      44.26    2                                              
 21    William Pisani                  44.45                                                   
 29    John Vann                       45.09                                                   
 34    Jemal LeGrand                   45.42                                                   
 41    Calvin Bryant                   46.21                                                   
 42    Nate Samson                     46.26                                                   
 46    Rafael Van Leeuwaarde           46.75                                                   

Event 36 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jason Coombs                  1:55.08   17                                              
 16    Matt Ankerholz                1:59.33    1                                              
 23    Giorgio DelGrosso             2:01.07                                                   
 28    Rafael Van Leeuwaarde         2:07.51                                                   

Event 38 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Max Polianski                 1:44.64   12                                              
 19    William Pisani                1:49.22                                                   
 21    Jonathan Ratliff              1:49.33                                                   
 23    Jake Urbano                   1:48.50                                                   
 27    Derek Peeples                 1:52.70                                                   

Event 40 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Dylan Grisell                  371.35   20                                              
  3    Tyler Roberge                  337.65   16                                              
  7    Aidan Faminoff                 273.35   12                                              

Event 42 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team A                  2:53.46   30                                              
       1) Jason McCormick
       2) Joe Plechy
       3) Kanoa Kaleoaloha
       4) Emir Muratovic
 11    Relay Team B                  2:57.99   12                                              
       1) Stefan Stojmenovic
       2) William Pisani
       3) John Vann
       4) Chad Mylin
 18    Relay Team C                  3:02.71                                                   
       1) Connor Kalisz
       2) Kunmi Ogunfeibo
       3) Jemal LeGrand
       4) Jonathan Ratliff


AUBURN DIVING INVITE
12/19/2016, December 17-19, 2016, Auburn, Al

From the FSU Website, seminoles.com.

Three Compete in Finals on Day One.

December 17, 2016

AUBURN, AL – Three Florida State divers competed in finals at the Auburn Diving Invite on Saturday, which featured some of the top athletes in Zone B. Freshman Molly Carlson placed third in the women’s 3-meter while senior Dylan Grisell and junior Tyler Roberge were in the top eight on men’s 1-meter.

“I thought we did some good things today,” FSU head diving coach John Proctor said. “This meet has some of the best talent in our zone and I think we were solid today. We’re eager to get back out there tomorrow.”

Roberge entered the final round in sixth place (318.25), while Grisell was eighth (301.00).

In finals, Grisell was solid throughout his six dives, scoring above 50 points on three, producing his highest on his fifth, which was a reverse 2 ½ somersault tuck for 7.0’s tallying 64.50. The Toronto, Ont. native improved his score to 312.70, moving up to sixth place.

Roberge scored over 57 points on three of his dives in the final round, finishing just behind Grisell in seventh with a total of 303.95.

In women’s 3-meter, freshman Molly Carlson qualified for finals in fourth place with a score of 305.75. During the final round, Carlson improved her score by almost 30 points, moving up to third after putting up score of 334.25.

Junior Blaire Mulka (264.70) and sophomore Cassidy Gebhart (261.90) finished in 12th and 13th respectively in prelims to advance to the consolation heat. Junior Caroline Gerhardt placed 17th in the morning with a score of 251.05, however she was granted the opportunity to compete with her teammates in the consolation heat.

In finals, Mulka improved to 10th place with a score of 265.05, while Gerhardt climbed to 13th with a tally of 257.75. Gebhardt finished in 16th at 243.60.

Freshman Eden Hessinger was 21st in prelims at 174.60.


Carlson, Grisell Highlight Day Two.

December 18, 2016

AUBURN, AL – Carrying on with their performances from Saturday, freshman Molly Carlson and senior Dylan Grisell highlighted the second day of the Auburn Diving Invite by finishing within the top eight for the second-straight finals session.

“We’ve been solid through two days,” FSU head diving coach John Proctor said. “We’re getting there and I like the progress we’ve made.”

Carlson earned her second third place of the meet, turning in a score of 295.70 following a prelim round of 285.05 on 1-meter, while Grisell finished fifth with a final tally of 364.50 on 3-meter. Both scores were the highest of the season.

Grisell’s final round included four dives about 60 points, scoring his highest marks of 8.0 on his third dive – a forward 3 ½ somersault pike for a total of 74.40. Carlson was fairly consistent throughout the round, scoring three dives about 50 points.

Junior Tyler Roberge was 11th out of prelims in 3-meter with a tally of 313.50, however he improved his score to 363.60, winning the consolation heat by over 40 points.

The Seminoles had four compete in the consolation heat of women’s 1-meter, as junior Blaire Mulka won the round by a score of 285.10, placing ninth overall. Following in 10th was sophomore Cassidy Gebhart at 279.75, while juniors Caroline Gerhardt (225.20) and Alexia Gonzalez (190.65) finished in 15th and 16th respectively.


Carlson Wins Platform on Final Day.

December 19, 2016

AUBURN, AL – Freshman Molly Carlson closed out the Auburn Diving Invite with a victory in the women’s platform on Monday.

Carlson posted a score of 261.55, finishing 27.10 points ahead of the second place finisher. Two of her dives were the highest of the round, including her 63-point reverse 2 ½ somersault, which was her final dive.

The platform victory was the second for the Toronto, Ont. native this season. She previously won the event at the House of Champions Invite in Indianapolis, Ind. in November with a score of 275.75.

“Once again, the women were solid today,” FSU head diving coach John Proctor said. “It was great to see Molly go out there and win the event. She had a solid weekend.”

In addition to Carlson, junior Blaire Mulka produced her highest finish of the meet, placing fourth with a score of 222.30.

Sophomore Cassidy Gebhart added a 10th place finish with a score of 201.35 while junior Caroline Gerhardt was 15th at 185.65.

In the men’s platform, senior Dylan Grisell produced a ninth place finish (290.90) while junior Tyler Roberge followed in 10th (268.70).

Event 2 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  6    Dylan Grisell                  312.70   13                                              
  7    Tyler Roberge                  318.25   12                                              

Event 4 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  5    Dylan Grisell                  364.50   14                                              
  9    Tyler Roberge                  363.60    9                                              

Event 6 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  9    Dylan Grisell                  289.80    9                                              
 10    Tyler Roberge                  268.70    7                                              


FLORIDA STATE 191, PITTSBURGH 109
01/14/2017, PITTSBURGH, PA

From the FSU Website, seminoles.com.

Swimming & Diving Dominates Pitt.

PITTSBURGH, PA – Despite the cool temperatures outside, the Florida State swimming and diving teams were on fire at Trees Hall, winning 22 of the 32 events as both squads defeated Pitt on Saturday.

The No. 18 men (2-1, 1-0 ACC) won 191-109, while the No. 24 women (4-1, 1-0 ACC) took down the Panthers 193-107.

The victories on Saturday end a combined skid of 0-12 in ACC duals for the Seminoles. The previous conference win for the women was over Miami on Jan. 31, 2014, while the men defeated NC State and Georgia Tech that same season on Oct.25, 2013.

“I’m really happy with how we performed today,” FSU head coach Neal Studd said. “It’s been awhile since FSU has won a meet in conference, and I am proud our teams were able to take care of business today.”

Florida State showed its depth in the sprint relays by placing first and second in both the men’s and women’s 200 medley and free races.

The team of juniors Ariel Barber and Natalie Pierce along with sophomore Leila Johnston and junior Lexi Smith started the session off by winning the 200 medley relay with a time of 1:40.53, while sophomore Fabiana Ingram, junior Christina Loh, freshman Paige Schendelaar-Kemp and freshman Nika Blank held off Pitt’s ‘A’ team to place second with a mark of 1:44.03.

After Pitt took the 1000 free, the women won the next six events starting with senior Lydia Ware in the 200 free, who clocked a time of 1:50.77. Her classmate, Katy Stringfield followed in second at 1:53.06.

Barber added a victory in the 100 back (56.15), while the duo of Pierce (1:02.50) and Loh (1:03.21) provided a one-two punch in the 100 breast.

Junior Taylor Lovemore continued the stretch with a victory in the 200 fly with a time of 2:03.94 while freshman Macie Beairsto made her debut with a second place showing, touching at 2:07.28.

Ware produced her second win of the day in the 50 free with a time of 23.04, touching ahead of Smith who was second (23.56).

Following the break, Smith won the battle in the 100 free, touching with a time of 51.58.

The Seminoles surrendered a sweep in the 200 back, however Loh answered by holding off Kinga Cichowska (2:16.77) for a win in the 200 breast with a time of 2:16.44.

Johnston picked up her first individual win of the season by leading the sweep of the 100 fly with a time of 55.36. Ware (55.61) and Lovemore (56.01) followed in second and third respectively.

The squad of Smith, Blank, Lovemore and Ware ended the meet with a huge win in the 200 free relay, touching with a time of 1:32.59 ahead of their teammates, Ingram, Johnston, Barber and junior Brenna Ruth (1:35.34) who was second.

The men’s team also opened with a one-two start in the 200 medley relay as the team of seniors Stefan Stojmenovic and Jason Coombs, along with sophomore Kanoa Kaleoaloha and junior Chad Mylin posted a time of 1:28.64 ahead of junior Connor Kalisz, junior Rafa van Leeuwaarde, freshman Vlad Stefanik and senior Jason McCormick (1:31.28) who were second.

Kaleoaloha led the way in the 200 free, clocking 1:38.50 before Kalisz (48.76) and Stojmenovic (49.17) added the one-two punch in the 100 back.

The Seminoles kept up the momentum as Coombs led the charge in the 100 breast, touching with a time of 54.76, which was almost two seconds faster than van Leeuwarde, who was second at 56.36.

Mylin dominated the 50 free, winning with a time of 19.69, ahead of McCormick who was second at 20.42. Following the break, the Seminoles swept the 100 free as McCormick led the way with a time of 44.83, just ahead of sophomore Emir Muratovic (44.86) and Mylin (45.13).

Kalisz added another win for the day in the 200 back (1:48.44) and Coombs also picked up his second victory in 200 breast (2:00.75).

Junior Calvin Bryant followed with a win in the 500 free, touching with a time of 4:32.81.

In the final event of the day, the Seminoles finished first and second in the 200 free relay. The team of McCormick, Kaleoaloha, Muratovic and Mylin led with a time of 1:20.90 while Stefanik, sophomore Will Pisani, senior Jemal LeGrand and junior Joe Plechy held off Pitt’s ‘A’ team for second place at 1:23.38.

The diving portion of the meet took place on Friday night as freshman Ayla Bonniwell took home a victory on 1-meter by a score of 288.60, just seven one-hundredths of a point ahead of Meme Sharp of Pitt. Junior Blaire Mulka finished third (263.63), while sophomore Cassidy Gebhart was fourth (262.20).

On 3-meter, Gebhart was second by five points (299.50) while freshman Molly Carlson was third (280.88) and Bonniwell was fourth (270.30).

Junior Tyler Roberge finish second in both diving events with scores of 313.80 on 1-meter and 331.05 on 3-meter. Freshman Aidan Faminoff was third on 1-meter (295.40) while senior Dylan Grisell (329.03) was third on 3-meter.

Event 2 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Tyler Roberge                  313.80    4                                              
  3    Aidan Faminoff                 295.40    3                                              
  5    Dylan Grisell                  275.78    1                                              
  6    Cameron Johnson                253.95                                                   

Event 4 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:28.64   11                                              
       1) Stefan Stojmenovic
       2) Jason Coombs
       3) Kanoa Kaleoaloha
       4) Chad Mylin
  2    Relay Team B                  1:31.28    4                                              
       1) Connor Kalisz
       2) Rafael Van Leeuwaarde
       3) Vladimir Stefanik
       4) Jason McCormick
  4    Relay Team C                  1:32.62                                                   
       1) Kunmi Ogunfeibo
       2) Giorgio DelGrosso
       3) Jake Urbano
       4) Joe Plechy

Event 6 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Calvin Bryant                 9:29.24    4                                              
  4    Griffin Alaniz                9:36.17    2                                              

Event 8 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Kanoa Kaleoaloha              1:38.50    9                                              
  3    Emir Muratovic                1:40.24    3                                              
  7    Vladimir Stefanik             1:42.22                                                   
  8    Rudo Loock                    1:42.62                                                   
  9    Jemal LeGrand                 1:42.75                                                   

Event 10 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Connor Kalisz                   48.76    9                                              
  2    Stefan Stojmenovic              49.17    4                                              
  4    Kunmi Ogunfeibo                 50.27    2                                              

Event 12 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jason Coombs                    54.76    9                                              
  2    Rafael Van Leeuwaarde           56.36    4                                              
  4    Giorgio DelGrosso               57.07    2                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Max Polianski                 1:49.52    4                                              
  4    William Pisani                1:51.93    2                                              
  5    Jake Urbano                   1:52.83    1                                              
  6    Jonathan Ratliff              1:54.08                                                   

Event 16 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Chad Mylin                      19.69    9                                              
  2    Jason McCormick                 20.42    4                                              
  4    Joe Plechy                      21.15    2                                              
  8    Jemal LeGrand                   22.16                                                   

Event 17 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Tyler Roberge                  331.05    4                                              
  3    Dylan Grisell                  329.03    3                                              
  5    Aidan Faminoff                 278.03    1                                              
  6    Cameron Johnson                259.05                                                   

Event 19 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jason McCormick                 44.83    9                                              
  2    Emir Muratovic                  44.86    4                                              
  3    Chad Mylin                      45.13    3                                              
  4    Kanoa Kaleoaloha                45.34                                                   
  5    Joe Plechy                      45.99                                                   

Event 21 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Connor Kalisz                 1:48.44    9                                              
  3    Stefan Stojmenovic            1:50.51    3                                              
  4    Kunmi Ogunfeibo               1:52.10    2                                              
  5    Max Polianski                 1:54.63                                                   

Event 23 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jason Coombs                  2:00.75    9                                              
  3    Rafael Van Leeuwaarde         2:03.73    3                                              
  4    Giorgio DelGrosso             2:05.75    2                                              

Event 25 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Calvin Bryant                 4:32.81    9                                              
  3    Griffin Alaniz                4:37.39    3                                              
  7    Rudo Loock                    4:48.62                                                   

Event 27 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Stefan Stojmenovic              48.96    9                                              
  2    Vladimir Stefanik               49.62    4                                              
  3    Jake Urbano                     49.85    3                                              
  5    William Pisani                  50.03                                                   
  7    Jonathan Ratliff                51.70                                                   

Event 30 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Max Polianski                 4:02.67    2                                              
  7    Griffin Alaniz                4:15.35    1                                              
  8    Giorgio DelGrosso             4:24.07                                                   

Event 32 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:20.90   11                                              
       1) Jason McCormick
       2) Kanoa Kaleoaloha
       3) Emir Muratovic
       4) Chad Mylin
  2    Relay Team B                  1:23.38    4                                              
       1) Vladimir Stefanik
       2) William Pisani
       3) Jemal LeGrand
       4) Joe Plechy


ALABAMA 182, FLORIDA STATE 111
01/21/2017, TUSCALOOSA, AL

From the FSU Website, seminoles.com.

Swimming & Diving Falls at Alabama.

TUSCALOOSA, AL – The Florida State swimming and diving teams both fell to Alabama on the road on Saturday.

The 25th-ranked women (4-2-1-0 ACC) made a surge towards the end of the meet, however the Crimson Tide picked up the win, 170-130. In addition, No. 11 Alabama defeated No. 19 FSU (2-2, 1-0 ACC) in the men’s meet, 182-111.

“It was a solid day for us,” FSU head coach Neal Studd said. “Alabama was especially tough today, on senior day. They swam very well. We were good in places, but we also have areas to work on.”

In the women’s contest, Alabama started by winning the 400 medley relay, 1000 free, 200 free and 200 back events before juniors Natalie Pierce (1:02.89) and Christina Loh (1:03.00) held off Alabama’s Bridget Blood (1:03.31) to finish first and second in the 100 breast.

The Seminoles would put together a pair of second place finishes, as junior Tayla Lovemore was the runner up in the 200 fly (2:04.18) before her classmate, Alexi Smith took second in the 50 free (23.14) ahead of senior Lydia Ware (23.20) who was third.

Following the break, Ware responded with a victory in the 100 free with a time of 50.26, however the Seminoles surrendered a sweep in the 200 back.

Loh answered with a close win in the 200 breast, finishing with a time of 2:16.11, holding off Marian Yurchishin (2:16.33).

Junior Alex Wittman followed with a near three-second victory in the 500 free (4:56.51) before Lovemore made it three wins in a row by finishing first in the 100 fly with a time of 54.88.

Ware continued the stretch, capturing her second event of the day, touching with a time of 2:02.62 in the 200 IM.

In diving, freshman Ayla Bonniwell led the way with a victory on 3-meter, scoring a tally of 320.50. She also added a second place finish on 1-meter, with a total of 267.68.

In the men’s competition, the Crimson Tide came out of the gates strong, sweeping the 400 medley relay, 1000 free, 200 free and 100 back before senior Jason Coombs posted a big win in the 100 breast with a time of 54.18.

Freshman Max Polianski gave the Seminoles back-to-back victories, touching first in the 200 fly with a mark of 1:49.29.

The Seminoles scored second place points in the 50 free behind junior Chad Mylin (20.15) before adding third and fourth to the team total as sophomore Emir Muratovic (45.17) and senior Jason McCormick (45.23) were third and fourth respectively.

Junior Connor Kalisz finished third (1:49.48) in the 200 back, before Coombs added a second place showing in the 200 breast (1:59.32).

In diving, junior Tyler Roberge was dominant on 1-meter, winning with a score of 335.85. He added a second place finish, scoring 350.03 on 3-meter.

“We had a bunch of wins today,” Studd said. “Especially in the back half of the meet, which was great. Now, we’re looking forward to our next meet.”

Event 2 - 400-Meter Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  3:15.72    2                                              
       1) Connor Kalisz
       2) Jason Coombs
       3) Stefan Stojmenovic
       4) Jason McCormick
  4    Relay Team B                  3:20.52                                                   
       1) Kunmi Ogunfeibo
       2) Rafael Van Leeuwaarde
       3) Vladimir Stefanik
       4) Emir Muratovic
  6    Relay Team C                  3:23.01                                                   
       1) Nate Samson
       2) Giorgio DelGrosso
       3) Rudo Loock
       4) Joe Plechy

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Griffin Alaniz                9:31.35    2                                              
  6    Connor Thorne                10:09.85    1                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Kanoa Kaleoaloha              1:38.28    2                                              
  6    William Pisani                1:40.96    1                                              
  7    Rudo Loock                    1:41.11                                                   
  9    Jemal LeGrand                 1:41.42                                                   
 10    Emir Muratovic                1:42.39                                                   
 11    John Vann                     1:42.66                                                   
 12    Vladimir Stefanik             1:43.52                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Connor Kalisz                   49.50    2                                              
  6    Stefan Stojmenovic              50.17    1                                              
  7    Kunmi Ogunfeibo                 50.38                                                   
  9    Griffin Alaniz                  51.01                                                   
 11    Derek Peeples                   56.16                                                   

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jason Coombs                    54.18    9                                              
  4    Rafael Van Leeuwaarde           56.52    2                                              
  5    Giorgio DelGrosso               57.04    1                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Max Polianski                 1:49.29    9                                              
  4    Jake Urbano                   1:51.68    2                                              
  6    Jonathan Ratliff              1:53.47                                                   
  8    William Pisani                1:56.61                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Chad Mylin                      20.15    4                                              
  4    Jason McCormick                 20.39    2                                              
  5    Kanoa Kaleoaloha                20.79    1                                              
  7    Joe Plechy                      20.89                                                   
  9    Felipe Ribeiro de Souza         20.99                                                   

Event 16 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Tyler Roberge                  335.85    9                                              
  3    Cameron Johnson                288.00    3                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Emir Muratovic                  45.17    3                                              
  4    Jason McCormick                 45.23    2                                              
  6    Joe Plechy                      45.69                                                   
  8    Felipe Ribeiro de Souza         45.92                                                   
  9    Chad Mylin                      46.22                                                   
 11    John Vann                       46.46                                                   
 12    Jemal LeGrand                   46.50                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Connor Kalisz                 1:49.48    3                                              
  6    Kunmi Ogunfeibo               1:51.33    1                                              
  7    Stefan Stojmenovic            1:52.42                                                   

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jason Coombs                  1:59.32    4                                              
  5    Rafael Van Leeuwaarde         2:05.77    1                                              
  6    Giorgio DelGrosso             2:06.82                                                   

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Griffin Alaniz                4:35.24    2                                              
  8    Jonathan Ratliff              4:48.43    1                                              
  9    Max Polianski                 4:50.46                                                   
 10    Connor Thorne                 4:55.12                                                   

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Vladimir Stefanik               49.08    3                                              
  5    Kanoa Kaleoaloha                49.19    1                                              
  7    Stefan Stojmenovic              49.43                                                   
  9    Jake Urbano                     50.24                                                   
 17    John Vann                       52.51                                                   
 18    Nate Samson                     52.65                                                   

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Tyler Roberge                  350.03    4                                              
  4    Cameron Johnson                276.90    2                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jason Coombs                  1:49.55    9                                              
  6    Max Polianski                 1:53.61    4                                              
  7    Rudo Loock                    1:54.18    3                                              
  8    Connor Kalisz                 1:54.98                                                   
 10    Giorgio DelGrosso             1:56.74                                                   
 11    Jake Urbano                   2:01.48                                                   

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  2:59.44   11                                              
       1) Jason McCormick
       2) Felipe Ribeiro de Souza
       3) Emir Muratovic
       4) Chad Mylin
  3    Relay Team B                  3:00.19    4                                              
       1) Vladimir Stefanik
       2) William Pisani
       3) Jemal LeGrand
       4) Joe Plechy
  6    Relay Team C                  3:08.04                                                   
       1) John Vann
       2) Kunmi Ogunfeibo
       3) Jonathan Ratliff
       4) Nate Samson


FLORIDA STATE 180, GEORGIA TECH 120
01/28/2017, ATLANTA, GA

From the FSU Website, seminoles.com.

Swimming & Diving Downs Georgia Tech.

ATLANTA, GA - The Florida State swimming and diving teams concluded the 2016-17 regular season with a pair of victories including its second ACC win this season. The No. 19 men 4-2 (2-0 ACC) defeated Georgia Tech 180-120 while the No. 25 women 6-2 (2-0 ACC) won 190-110.

The Seminoles also defeated the Savannah College of Art and Design by scores of 247-46 (women) and 228-82 (men).

“It was a good meet today,” FSU head coach Neal Studd said. “We had some great swims and some incredible diving. It was great to get another conference win against a very good Georgia Tech team.”

The women started the day off with a victory in the 200 medley relay with a time of 1:41.74 behind the team of junior Ariel Barber, junior Natalie Pierce, sophomore Leila Johnston and junior Alexi Smith.

Georgia Tech answered with wins in the 1000 free and 200 free before Barber won the 100 back with a time of 56.21.

Pierce, junior Christina Loh (1:03.01) and sophomore Natalie Purnell (1:04.55) followed with a sweep in the 100 breast, as Pierce led with time of 1:02.88.

The Yellow Jackets responded with wins in the 200 fly and 50 free. After the break, senior Lydia Ware added a win in the 100 free with a time of 50.42.

Sophomore Meg Brown and Barber fueled the momentum with a one-two finish in the 200 back with times of 2:03.36 and 2:04.13 respectively.

Loh, Pierce and Purnell teamed up for their second sweep of the day, as Loh led the 200 breast with a time of 2:17.40. Pierce followed at 2:19.78 and Purnell was third at 2:20.17.

After Georgia Tech won the 500 free, junior Tayla Lovemore was victorious in the 100 fly with a time of 55.16.

Ware posted another win after the break, touching with a time of 2:04.43 in the 200 IM.

On the boards, junior Blaire Mulka won 3-meter with a score of 335.10 and sophomore Cassidy Gebhart was second at 294.83. Mulka followed with another victory, scoring a tally of 297.15 on 1-meter. Freshman Molly Carlson was second at 267.00 and her classmate Ayla Bonniwell was third (265.58).

Florida State finished the day by holding off the Yellow Jackets in the 400 free relay with a time of 3:25.20 behind Smith, freshman Nika Blank, Lovemore and junior Brenna Ruth.

The men started the meet by outlasting the Yellow Jackets in the 200 medley relay, touching with a time of 1:28.37 with the team of senior Stefan Stojmenovic, senior Jason Coombs, sophomore Kanoa Kaleoaloha and junior Chad Mylin.

Georgia Tech followed with victories in the 1000 free and a one-two punch in the 200 free before junior Connor Kalisz (48.88) and Stojmenovic (49.17) provided a first and second place showing in the 100 back.

Tech added back-to-back wins, taking the 100 breast and 200 fly but Mylin answered with a win in the 50 free with a time of 19.83.

Kalisz controlled the 200 back, grabbing his second win on the day with a time of 1:46.80 and freshman Griffin Alaniz came in second at 1:47.88.

Georgia Tech followed with a wins in the 200 breast and 100 fly, while SCAD earned a victory in the 500 free.

After the second break, Coombs got FSU back on track by touching in first in the 200 IM with a time of 1:49.31.

Junior Tyler Roberge won 3-meter by a score of 393.08 and senior Dylan Grisell followed in second at 371.55. Grisell followed with a win in 1-meter, scoring 338.78.

The Seminoles closed the meet out with a victory in the 400 free relay behind the team of freshman Felipe Riberio de Souza, Mylin, senior Jemal LeGrand and junior Joe Plechy with a time of 3:00.93 after FSU’s ‘A’ squad was called for an early relay exchange.

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:28.37   11                                              
       1) Stefan Stojmenovic
       2) Jason Coombs
       3) Kanoa Kaleoaloha
       4) Chad Mylin
  3    Relay Team B                  1:29.63    2                                              
       1) Connor Kalisz
       2) Rafael Van Leeuwaarde
       3) Vladimir Stefanik
       4) Jason McCormick

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Calvin Bryant                 9:24.02    4                                              
  3    Griffin Alaniz                9:25.11    3                                              
  6    Nicholas Finley               9:44.14                                                   

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Kanoa Kaleoaloha              1:38.18    4                                              
  3    Rudo Loock                    1:40.18    3                                              
  4    William Pisani                1:40.97    2                                              
  5    Felipe Ribeiro de Souza       1:41.36                                                   
  6    Jemal LeGrand                 1:41.46                                                   
  7    Emir Muratovic                1:41.53                                                   

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Connor Kalisz                   48.88    9                                              
  2    Stefan Stojmenovic              49.17    4                                              
  5    Kunmi Ogunfeibo                 50.30    1                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jason Coombs                    54.89    4                                              
  3    Rafael Van Leeuwaarde           56.09    3                                              
  5    Giorgio DelGrosso               57.51    1                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Max Polianski                 1:49.40    4                                              
  6    Jake Urbano                   1:52.22    1                                              
  6    Jonathan Ratliff              1:53.47                                                   

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Chad Mylin                      19.83    9                                              
  2    Jason McCormick                 20.34    4                                              
  3    Joe Plechy                      20.50    3                                              
  4    William Pisani                  20.68                                                   
  5    Kanoa Kaleoaloha                20.80                                                   

Event 16 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Tyler Roberge                  393.08    9                                              
  2    Dylan Grisell                  371.55    4                                              
  4    Aidan Faminoff                 359.93    2                                              
  5    Cameron Johnson                325.13                                                   

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jason McCormick                 44.71    4                                              
  3    Emir Muratovic                  45.25    3                                              
  4    Vladimir Stefanik               45.40    2                                              
  5    Felipe Ribeiro de Souza         45.90                                                   
  6    Joe Plechy                      46.09                                                   
  7    Jemal LeGrand                   46.25                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Connor Kalisz                 1:46.80    9                                              
  2    Griffin Alaniz                1:47.88    4                                              
  4    Stefan Stojmenovic            1:50.44    2                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jason Coombs                  2:00.56    4                                              
  4    Giorgio DelGrosso             2:05.23    2                                              
  5    Rafael Van Leeuwaarde         2:06.25    1                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Calvin Bryant                 4:32.92    9                                              
  3    Griffin Alaniz                4:38.28    3                                              
  4    Nicholas Finley               4:39.51    2                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Vladimir Stefanik               49.09    4                                              
  3    Stefan Stojmenovic              49.32    3                                              
  4    Max Polianski                   49.39    2                                              
  5    Kanoa Kaleoaloha                49.54                                                   
  9    Jonathan Ratliff                50.69                                                   
 10    Jake Urbano                     51.13                                                   

Event 28 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Dylan Grisell                  338.78    9                                              
  3    Tyler Roberge                  322.65    3                                              
  4    Aidan Faminoff                 313.95    2                                              
  5    Cameron Johnson                291.23                                                   

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Jason Coombs                  1:49.37    9                                              
  3    Connor Kalisz                 1:51.64    3                                              
  4    Rudo Loock                    1:52.63    2                                              
  6    Max Polianski                 1:53.17                                                   
 10    Rafael Van Leeuwaarde         1:58.22                                                   

Event 32 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team B                  3:00.93   11                                              
       1) Felipe Ribeiro de Souza
       2) Chad Mylin
       3) Jemal LeGrand
       4) Joe Plechy
  4    Relay Team C                  3:08.90                                                   
       1) Kunmi Ogunfeibo
       2) Jonathan Ratliff
       3) Calvin Bryant
       4) Nicholas Finley


CAROLINA COLLEGE INVITE
02/05/2017, February 3-5, 2017, Chapel Hill, NC/Durham, NC

From the FSU Website, seminoles.com.

Personal Bests Fuel Night One.
Despite switching venues, the Florida State swimming and diving teams still produced season and personal best times.

February 03, 2017

CHAPEL HILL, NC and DURHAM, NC – Personal and season best times fueled the Florida State swimming and diving teams on the first day of the Janis Hape Dowd Carolina College Nike Invitational on Friday.

The meet started at the Koury Natatorium on the campus of North Carolina, however a water emergency forced finals to be moved to the Taishoff Aquatics Pavilion at Duke.

“We had some best times today,” FSU head coach Neal Studd said. “We had some fast in-season swims and we’re excited to see what we can do tomorrow.”

The women had eight athletes swim in the ‘A’ finals of three races, starting with the 500 free. Freshman Manuella Ribas Andrade turned in a personal best in the event in prelims, at 4:55.59 for the top seed. In finals, she swam faster, touching with a time of 4:54.87 for second place.

Her teammate, sophomore Daniella Van den Berg followed in third with a mark of 4:55.79, which was her career best time. Sophomore Kendall McIntosh also competed in the top heat, placing eighth at 5:09.48.

In the 200 IM, freshman Macie Bearisto touched sixth with a mark of 2:07.13 after swimming a season best at 2:06.42 in prelims, while newcomer Christi DiPaolo was eighth at 2:11.27 after touching with a mark of 2:06.62 in the morning.

The Seminoles had three ladies competing in the 50 free, as sophomore Fabiana Ingram turned in the fastest time at 23.58 for fifth place. Junior Brenna Ruth won the ‘B’ final, swimming a time of 23.63 and Natalie Chambers finished 11th (23.82). All three were season top times.

The men’s team started the session with a third place showing in the 200 free relay behind the team of freshmen Rudo Loock and Derek Peeples along with sophomore John Vann and rookie Vladimir Stefanik at 1:23.28.

Newcomer Keagan Finley swam in the ‘B’ final of the 500 free, touching in 15th at 4:38.97. In addition, Connor Thorne competed in the ‘C’ heat, finishing 24th at 4:55.69 after posting a time of 4:51.63 in prelims.

Loock reloaded and placed 14th in the 200 IM with a final time of 1:53.70 following his prelim performance of 1:52.41.

Freshman Nate Samson win the ‘C’ final of the 200 IM after dropping a near seven seconds from his morning swim, touching with a time of 1:51.22. Peeples was 19th at 2:00.97.

Stefanik was the lone Seminole swimming in finals of the 50 free, as he placed 11th with a time of 21.03 after posting a 20.83 in prelims.


Mid-Year Additions Carry FSU on Day Two.
Mid-year additions provided a huge boost to the Florida State swimming and diving teams on the second day of the Dowd Nike Invite.

February 04, 2017

DURHAM, NC – The Florida State swimming and diving teams continued to perform well on the second day of the Janis Hape Dowd Carolina College Nike Invitational at the Taishoff Aquatics Pavilion at Duke.

“There were some great swims across the board tonight,” FSU head coach Neal Studd said. “Our new additions to the team are really turning it up and swimming well before ACCs and we also had others swim very well today too.”

Florida State’s mid-year additions showed progress in Saturday’s finals as freshmen Rudo Loock and Vladimir Stefanik led the Seminoles in the 100 fly. Loock won the B final at 48.80 and Stefanik followed in 10th at 48.94. Both swims were the best this season.

Also swimming in the B final was freshman Derek Peeples, who touched in 14th at 51.17 while his classmate Nate Samson won the C final at 49.51.

Minutes later, Loock was back on the blocks for the 200 free, winning the B final with a time of 1:38.23 – another best. Sophomore John Vann was also in the heat, touching in 15th at 1:41.96.

Newcomer Keagan Finley won the C final at 1:41.12 while Stefanik finished in 20th (1:43.42).

Samson closed out the night for the Seminoles, finishing in 15th in the 100 back at 50.88, while Peeples finished 23rd at 52.97.

For the women, sophomore Caroline Nava led the Seminoles off by finishing 12th in the 100 fly with a time of 57.12 ahead of senior Caroline Page, who was 16th at 57.96.

Freshman Manuella Ribas Andrade continued to have the best meet of her career after she turned in a personal best in the 200 free, touching fourth at 1:51.20. Junior Brenna Ruth followed in sixth at 1:52.17.

Also turning in a best time was freshman Macie Bearisto, winning the B final with a mark of 1:50.41. Nava reloaded, placing 11th with a time of 1:50.41, just ahead of sophomore Daniella Van den Berg, who was 16th at 1:57.24 after swimming a time of 1:55.29 in prelims.

Sophomore Christi DiPaolo won the C final at 1:54.69.

In the 100 breast, sophomore McKenna Harris took fifth place touching with a mark of 1:03.33 while freshman Haley O’Meara was 13th at 1:06.69.

The Seminoles closed out the session strong with the 100 back as three competing in the top heat led by sophomore Fabiana Ingram, who was fifth at 56.62. Natalie Chambers followed in sixth (56.82) and Page was eighth (58.39) after swimming a 57.20 in the morning.

In her third race of the session and sixth of the day, Nava placed 13th with a final time of 58.52.


Harris Leads FSU on Final Night with Win.
Redshirt sophomore McKenna Harris won the 200 breast on the final night of the Dowd Nike.

February 05, 2017

DURHAM, NC – The Florida State swimming and diving teams closed out Janis Hape Dowd Carolina College Nike Invitational on Sunday night at the Taishoff Aquatics Pavilion.

The evening was highlighted by redshirt sophomore McKenna Harris, who won the 200 breast with a new career best time of 2:16.36.

“It was another great day of racing,” FSU head coach Neal Studd said. “There were some exciting swims that will help up moving forward this season.”

Freshman Manuella Ribas Andrade was the runner up in the 1650 free in a close race, touching with a final time of 16:50.30 – a new personal best. Redshirt sophomore Daniella Van den Berg followed in third (17:00.34) and her classmate Kendall McIntosh was seventh (17:31.39).

Natalie Chambers paced the Seminoles in the 200 back, placing third with a final time of 2:02.81 after swimming a mark of 2:01.91 in prelims. Sophomore Fabiana Ingram cruised to a win in the B final, touching at 2:04.35 while senior Caroline Page followed in 10th at 2:07.62.

Sophomore Caroline Nava competed in the B heat of the 100 free, placing 15th at 53.09 and Christi DiPaolo finished in 20th at 53.19.

For the men, freshman Vladimir Stefanik led the Seminoles with a fifth place showing in the 100 free, touching with a time of 44.41. His classmate, Rudo Lock added a 12th place finish to his weekend, swimming mark of 45.57. Sophomore John Vann was 15th (46.51) and freshman Nate Samson was 22nd (46.95).

In addition, newcomer Keagan Finley added a 15th place finish in the mile, touching at 16:27.78 and Connor Thorne was 18th (17:01.28).

Event 2 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  1:23.28   32                                              
       1) Rudo Loock
       2) Derek Peeples
       3) John Vann
       4) Vladimir Stefanik

Event 4 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 15    Nicholas Finley               4:38.97    2                                              
 24    Connor Thorne                 4:51.63                                                   

Event 6 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 14    Rudo Loock                    1:52.41    7                                              
 17    Nate Samson                   1:51.22                                                   
 19    Derek Peeples                 2:00.30                                                   

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 11    Vladimir Stefanik               20.83    6                                              
 18    John Vann                       21.32                                                   

Event 16 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Rudo Loock                      48.80    9                                              
 10    Vladimir Stefanik               48.94    7                                              
 14    Derek Peeples                   51.17    3                                              
 17    Nate Samson                     49.51                                                   

Event 18 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Rudo Loock                    1:38.23    9                                              
 15    John Vann                     1:41.79    2                                              
 17    Nicholas Finley               1:41.12                                                   
 20    Vladimir Stefanik             1:43.42                                                   

Event 22 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 15    Nate Samson                     50.88    2                                              
 23    Derek Peeples                   52.97                                                   

Event 28 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Vladimir Stefanik               44.41   14                                              
 12    Rudo Loock                      45.57    5                                              
 15    John Vann                       46.33    2                                              
 22    Nate Samson                     46.87                                                   

Event 36 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 15    Nicholas Finley              16:27.78    2                                              
 18    Connor Thorne                17:01.28                                                   


LAST CHANCE MEET
02/26/2017, February 24-26, 2017, Gainesville, Fl

From the FSU Website, seminoles.com.

Personal Bests Pace Noles on Day One.
Several Florida State swimmers saw significant time drops at the UF Last Chance Invite.

February 24, 2017

GAINESVILLE, FL – Career best times paced the Florida State swimming and diving teams on the first day of the UF Last Chance meet at the Stephen C. O’Connell Center.

“We had a great day of fast swims,” FSU head coach Neal Studd said. “We’re very excited about what this group did today and we’re looking forward to another great day tomorrow.”

Freshman Griffin Alaniz swam a personal best by five-seconds in the 500 free, touching with a time of 4:22.71, placing fourth. In addition to Alaniz, newcomer Keagan Finley was fifth with a mark of 4:28.95, which was also his personal best, while Connor Thorne (4:36.95) added his best time for seventh and Jonathan Ratliff (4:37.73) finished eighth.

Sophomore Christi DiPaolo finished in third in the 200 IM, with a mark of 2:06.37. For the men, freshman Nate Samson was the runner up, swimming a time of 1:49.50 after posting a season best of 1:48.88 in the morning swim. Freshman Derek Peeples was fifth at 1:51.78, and his classmate, Giorgio DelGrosso followed in eighth (1:55.56).

Closing out the session tying for third in the 50 free was senior Lydia Ware, touching at 22.82 after a 22.74 prelim swim. Ware scored points individually in the 200 IM, 100 fly and 100 free at the 2016 ACC Championships that took place from Feb. 13-16.

Sophomore John Vann finished fourth at 20.63 after swimming a career best time of 20.40 in prelims. His classmate Kunmi Ogunfeibo followed in seventh 20.90 and senior Jemal LeGrand finished eighth at 21.06.

In addition to Friday’s events, several Seminoles participated in time trials of the 100 fly. Freshman Paige Schendelaar-Kemp led with a time of 55.00 with sophomore Natalie Purnell touching in second (56.74) and freshman Macie Beairsto was third (56.81).


More Career Bests for FSU on Day Two.

February 25, 2017

GAINESVEILLE, FL – Members of the Florida State swimming and diving teams continued to produce career best performances on the second day of the UF Last Chance Invite at the Stephen C. O’Connell Center.

“This bunch had another great day,” FSU head coach Neal Studd said. “We had more best times and great swims. I’m excited to see how they close out the season tomorrow.”

The Seminoles we led off with freshman Griffin Alaniz placing second in the 400 IM with a career best time of 3:49.90, which was his second major time drop of the meet. His performance ranks fifth on the FSU all-time top 10 list.

Freshman Paige Schendelaar-Kemp finished third in the 100 fly, with her best of the season at 54.89. In the men’s race, rookie Nate Samson was second with a time of 48.59 while his classmate Derek Peeples followed in third with his personal best of 49.44. Sophomore Jonathan Ratliff was fourth with a mark of 50.32 after posting a 50.17 in prelims.

In the 200 free, freshman Macie Beairsto put up her best time, touching in sixth at 1:49.72 and sophomore Christi DiPaolo followed in eighth at 1:51.95.

Senior Jemal LeGrand had the fastest swim of his career in the 200 free, placing fourth at 1:38.06, while sophomore John Vann was at his best, touching fifth at 1:38.53. Newcomer Keagan Finley rounded out the top heat in eighth with a time of 1:39.40.

Sophomore Natalie Purnell was the winner in the 100 breast, swimming a time of 1:01.50, which was just off her personal best at 1:01.33. In the men’s event, freshman Giorgio DelGross was sixth, touching at 56.28.

In the final event of the session, sophomore Kunmi Ogunfeibo finished sixth in the 100 back swimming a time of 48.48 after going 48.45 in the morning prelims.


UF Last Chance Invite Concludes.

February 26, 2017

GAINESVILLE, FL - Members of the Florida State swimming and diving teams closed out their season at the UF Last Chance Invite on Sunday.

Newcomer Keagan Finley finished seventh in the mile with a time of 15:58.54, while freshman Connor Thorne followed in eighth at 16:22.70.

Rookie Griffin Alaniz continued his career-best outing, placing second in the 200 back with a time of 1:43.17. His time was a personal best by over two seconds and ranks fifth in FSU history. Sophomore Kunmi Ogunfeibo finished sixth at 1:47.58 after posting a time of 1:47.10 in the morning.

Freshman Paige Schendeelar-Kemp placed sixth in the 100 free with a time of 50.93 after clocking 50.69 in prelims. Sophomore Christi DiPaolo was eighth (51.57).

The Seminoles finished third and fourth in the men’s 100 free as sophomore John Vann led with a time of 44.58 and senior Jemal LeGrand touching at 45.17.

Sophomore Natalie Purnell clocked a 2:14.66 in the 200 breast for the win and freshman Giorgio DelGrosso was third in the men’s event, at 2:05.22.

Both freshman Macie Bearisto (2:01.62) and sophomore Jonathan Ratliff (1:50.43) placed second in their 200 fly races to close out the meet.

Event 2 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Griffin Alaniz                4:22.71   15                                              
  5    Nicholas Finley               4:28.95   14                                              
  7    Connor Thorne                 4:36.95   12                                              
  8    Jonathan Ratliff              4:37.73   11                                              

Event 3 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Nate Samson                   1:48.88   17                                              
  5    Derek Peeples                 1:51.78   14                                              
  8    Giorgio DelGrosso             1:55.56   11                                              

Event 6 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    John Vann                       20.63   14                                              
  5    John Vann                       20.40   14                                              
  7    Kunmi Ogunfeibo                 20.85   12                                              
  8    Jemal LeGrand                   20.95   11                                              

Event 8 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Griffin Alaniz                3:49.90   17                                              

Event 10 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Nate Samson                     48.59   17                                              
  3    Derek Peeples                   49.44   16                                              
  4    Jonathan Ratliff                50.17   15                                              

Event 12 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Jemal LeGrand                 1:38.06   15                                              
  5    John Vann                     1:38.53   14                                              
  8    Nicholas Finley               1:39.40   11                                              
 12    Connor Thorne                 1:44.56    5                                              

Event 14 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Giorgio DelGrosso               56.28   13                                              

Event 16 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Kunmi Ogunfeibo                 48.45   14                                              

Event 18 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Nicholas Finley              15:58.54   12                                              
  8    Connor Thorne                16:22.70   11                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Griffin Alaniz                1:43.17   17                                              
  6    Kunmi Ogunfeibo               1:47.10   13                                              

Event 22 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    John Vann                       44.58   16                                              
  4    Jemal LeGrand                   45.17   15                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Giorgio DelGrosso             2:05.22   16                                              

Event 26 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Jonathan Ratliff              1:50.43   17                                              


ACC CHAMPIONSHIPS, 5th place
03/02/2017, February 27-March 2, 2017, Atlanta, Ga

From the FSU Website, seminoles.com.

Noles Drop Time in Opening ACC Relays.
Both the 200 medley relay and 800 free relay teams lowered their seed times on the first night of the ACC Men's Swimming and Diving.

February 27, 2017

ATLANTA, GA – The No. 21 Florida State men’s swimming team opened the 2017 ACC Championships at the McAuley Aquatic Center with time drops in both the 200 medley and 800 free relays. The Seminoles started off with a fifth place finish in the 200 medley relay, touching with a time of 1:25.36, dropping 0.27 off their seed behind the team of seniors Stefan Stojmenovic and Jason Coombs along with sophomore Kanoa Kaleoaloha and junior Chad Mylin. Florida State followed with an eighth place finish in the 800 free relay with a time of 6:25.83. It was just off the FSU school record that was set in 2009 at 6:25.11. “We’re off to a solid start,” FSU head coach Neal Studd said. “Both relays went faster than their Georgia Invite times and our 800 free relay was just off the school record. It’s a good start.” Kaleoaloha led off with a mark of 1:37.03, which was just shy of his career best (1:36.88), with a split of 1:37.03, while freshman Rudo Loock, sophomore Emir Muratovic and rookie Felipe Ribeiro de Souza all performed splits of 1:36. As mid-year additions, Loock and de Souza were a big help the near six-second drop from the Georgia Invite. “Our mid-year additions have been huge,” Studd said. “They’re swimming fast and I can’t wait to work with them more.” With scores factored in from men’s 3-meter diving that included both senior Dylan Grisell and junior Tyler Roberge in the final, the Seminoles are in third place through three events with a total of 146.


Sprinters Power to Podium on Day Two.
Junior Chad Mylin brought home bronze in the 50 free before helping the Seminoles to silver in the 200 free.

February 28, 2017

ATLANTA, GA – The No. 21 Florida State men’s swimming and diving team picked up a pair of podium finishes from its sprinters at the ACC Championships on Tuesday at the McAuley Aquatics Center.

Junior Chad Mylin first won bronze in the 50 free with a personal best time of 19.39 before splitting 18.66 on the 200 free relay to help the Seminoles take silver.

“I am so proud of these guys,” FSU head coach Neal Studd said. “We swam very well today and it was great to see Chad and the relay breakthrough and get on that podium.”

As a walk-on, Mylin moves up to third on FSU’s all-time list behind Paul Murray (19.07) and Brendon Dedekind (19.17). In addition to Mylin, senior Jason McCormick swam in his third-career ACC Championship final, touching fifth at his best of 19.41, which keeps him fourth all-time.

McCormick and Mylin along with sophomore Emir Muratovic and William Pisani touched with a time of 1:16.84, just eight-one-hundredths off the school record that was set back in 2012 with the team of Mark Weber, Trice Bailey, David Sanders and Paul Murray at 1:16.76.

“These guys work really hard,” Studd said. “I’m just really happy for them because they deserve this honor.”

With silver, the Seminoles end a two-year drought without an ACC relay medal as the last relay to make the podium was in 2014.

Senior Jason Coombs also competed in the championship final of the 200 IM, placing eighth with a final time of 1:45.05. Coombs posted a career best of 1:44.03 in his morning swim, remaining in second on FSU’s all-time top 10 list behind Pavel Sankovich (1:41.92).

As the lone Seminole in the 500 free, junior Calvin Bryant started off the meet by placing 22nd, with a time of 4:25.89 after touching with a time of 4:23.68 for 19th in the morning swim.

Junior Connor Kalisz finished was also 22nd in the 200 IM with a final time of 1:46.94 after posting near his personal best in prelims at 1:49.49.

Muratovic was second in the C final, touching with his career best time of 19.94. Pisani followed in the consolation heat finishing 14th overall with a final time of 20.03 after clocking his best in prelims of 19.92.

Florida State sits in fifth place after Tuesday’s events with a total of 337 points with 1-meter diving factored into the team total. The Seminoles are just behind No. 19 Notre Dame (365.5) and Virginia Tech (384). No. 3 NC State leads (471) and No. 10 Louisville is in second (402.5).

“The ACC has had some deep swims in both the men’s and women’s meets,” Studd said. “If you slip up a tenth or two, you’re out. We’ve got to get it done in the morning and I’m excited to see what we can do tomorrow.”


FSU Propelled by 12 ACC Final Swims.

March 01, 2017

ATLANTA, GA – The No. 21 Florida State men’s swimming and diving team was fueled by 12 individual swims at finals on Wednesday night at the 2017 ACC Championships at the McAuley Aquatics Center.

In addition to finals, seven swims were etched into the FSU record books on the All-Time Top 10 list.

“I’m very happy with today,” FSU head coach Neal Studd said. “We had a ton of second swims and best times.”

The Seminoles were led by junior Connor Kalisz, who competed in his second-career championship final, touching eighth with a time of 46.93 after earning his personal best and second fastest time in school history at 46.76 in the morning.

Freshman Max Polianski started off the evening by improving seed in the 400 IM, placing 20th with a final time of 3:51.28 after qualifying 23rd in prelims at 3:50.52.

Sophomore William Pisani scored his first individual ACC points of his career, charging to the finish touching with a time of 47.12 for 12th place in the 100 fly, taking over as the fifth fastest performance in FSU history.

Senior Stefan Stomenovic led the Seminoles in the C final, touching at 47.53 after posting near his career best in the morning 47.47. Freshman Vladimir Stefanik was 23rd, touching at 47.88 after swimming his fastest of 47.85 in prelims.

Freshman Felipe Riberio de Souza made the most out of his mid-season arrival, qualifying ninth in the B final of the 200 free after swimming in the second heat in prelims with a time of 1:35.42, dropping over six seconds from his entry time.

In his first career ACC consolation final, Riberio dropped more time, touching second in the heat with a final time of 1:35.17, ranking third in Florida State history.

Working from the outside lane eight in the C final, sophomore Kanoa Kaleoaloha pulled ahead of the field on the final lap, touching with a personal best of 1:36.09, which ranks fifth in school history. He jumped to 17th place overall after qualifying 24th.

The Seminoles continued to impress from the outside lanes as senior Jason McCormick won the B final of the 100 breast from lane one, swimming a personal best of 53.40, while his classmate Jason Coombs took third in the heat at 53.61. McCormick’s swim ranks fifth all-time.

Junior Rafa van Leeuwaarde competed in the bonus final, placing 23rd overall with a time of 55.31 after clocking 54.53 in the morning swim.

In addition to Kalisz, junior Chad Mylin (47.72) and Stojmenovic (48.60) raced in the consolation heat of the 100 back. Both finished 14th and 15th respectively, swimming their personal bests in prelims of 47.48 and 47.23. Stojmenovic remains fourth on the all-time list, while Mylin surges into sixth.

Florida State finished the evening with a sixth place showing in the 400 medley relay behind Kalisz, Coombs, Pisani and McCormick with an overall time of 3:08.52, which was two seconds faster than their seed time.”

“That was a great relay,” Studd said. “With that time, they can compete at NCAA’s.”

Behind 12 individual swims and the relay, the Seminoles picked up 187 points on Wednesday for a total of 524 for fifth place behind No. 3 NC State (855.5), No. 9 Louisville (778.5), No. 19 Notre Dame (614) and Virginia Tech (611).


Noles Finish Fifth at ACC Championships.
The No. 21 Florida State men's swimming and diving team improved four spots from the 2016 meet to place.

March 02, 2017

ATLANTA, GA - The 2017 Atlantic Coast Conference Swimming and Diving Championships concluded on Thursday night at the McAuley Aquatic Center with 21st-ranked Florida State finishing fifth overall with a total of 730.

It was the largest one-year improvement at the ACC Championships in school history as the Seminoles jumped four spots from the 2016 meet where they placed ninth.

FSU held off No. 14 Virginia (709.5) and North Carolina (700) on the final day. No. 3 NC State won the meet (1297.5), No. 9 Louisville was second (1134), followed by No. 19 Notre Dame (923.5) in third and Virginia Tech in fourth (883.5).

"I'm just very happy to see such a huge first year improvement," FSU head coach Neal Studd said. "I'm proud of the guys. They worked hard and swam and dove great. I want to thank my whole staff for making this happen."

Junior Connor Kalisz started the night off by winning the consolation final with a time of 1:41.90, taking over the lead on the last 25 yards. Kalisz was just off his personal best of 1:41.76, a mark that he set at the Georgia Invite in December.

The Seminoles made a piece of history by returning six swimmers to the finals in the 100 free. Since the ACC switched the format of the meet to three heats, Florida State had previously qualified five in 2013, 2012, 2009 and 2005, but never scored with six swimmers.

Sophomore Kanoa Kaleoaloha placed third in the consolation heat, swimming a personal best of 43.12, which is the third fastest swim in FSU history. In addition, senior Jason McCormick finished his ACC career by placing 14th at 43.28.

FSU had four of the six competing in the C final, as sophomore Joseph Plechy scored his first individual ACC points by placing 19th with a career best time of 43.71. Freshman Vladimir Stefanik followed in 20th at 43.85 and sophomore William Pisani was 22nd at 43.89. Sophomore Emir Muratovic rounded out the field in 23rd at 43.90.

In addition to Kaleoaloha, Plechy and Pisani's morning swim of 43.54 rank inside the FSU all-time top 10. Pisani's performance ties for eighth while Plechy's mark is 10th.

Senior Jason Coombs also competed at his final ACC Championships, touching with a time of 1:57.09 in the 200 breast, placing 13th.

Freshman Max Polianksi closed out the individual events, touching at 1:46.89 after posting a 1:46.35 in prelims.

The Seminoles finished the meet behind the team of McCormick, Kaleoaloha, Plechy and Pisani, who touched in sixth with a time of 2:54.00.

Earlier, in heat three of four in the 1650 free, junior Calvin Bryant captured 17th place points, touching with a final time of 15:28.33.

Senior Dylan Grisell, juniors Tyler Roberge and Cameron Johnson along with freshman Aidan Faminoff will look to qualify for the NCAA Championships in March at the Zone B qualifier at Auburn from March 6-8.

Event 1 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Relay Team A                  1:25.36   50                                              
       1) Stefan Stojmenovic
       2) Jason Coombs
       3) Kanoa Kaleoaloha
       4) Chad Mylin

Event 2 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  5    Tyler Roberge                  391.60   25                                              
  6    Dylan Grisell                  356.20   24                                              
 22    Aidan Faminoff                 282.80    3                                              
 26    Cameron Johnson                272.10                                                   

Event 3 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  8    Relay Team A                  6:25.83   44                                              
       1) Kanoa Kaleoaloha
       2) Rudo Loock
       3) Emir Muratovic
       4) Felipe Ribeiro de Souza

Event 4 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 22    Calvin Bryant                 4:23.68    3                                              

Event 5 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  8    Jason Coombs                  1:44.03   22                                              
 22    Connor Kalisz                 1:46.49    3                                              
 27    Max Polianski                 1:47.12                                                   
 35T   Rudo Loock                    1:48.22                                                   
 50    Jake Urbano                   1:50.42                                                   
 53    Rafael Van Leeuwaarde         1:51.85                                                   

Event 6 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Chad Mylin                      19.39   27                                              
  5    Jason McCormick                 19.41   25                                              
 14    William Pisani                  19.92   13                                              
 18    Emir Muratovic                  19.94    7                                              
 25    Kanoa Kaleoaloha                20.17                                                   
 29    Joe Plechy                      20.27                                                   
 30    Vladimir Stefanik               20.28                                                   
 31T   Felipe Ribeiro de Souza         20.29                                                   
 36    Stefan Stojmenovic              20.36                                                   

Event 7 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
 10    Dylan Grisell                  291.25   17                                              
 13    Aidan Faminoff                 284.95   14                                              
 21    Tyler Roberge                  265.20    4                                              
 31    Cameron Johnson                224.60                                                   

Event 8 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:16.84   56                                              
       1) Jason McCormick
       2) Chad Mylin
       3) Emir Muratovic
       4) William Pisani

Event 9 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 20    Max Polianski                 3:50.52    5                                              

Event 10 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 12    William Pisani                  47.12   15                                              
 19    Stefan Stojmenovic              47.47    6                                              
 23    Vladimir Stefanik               47.78    2                                              
 28    Rudo Loock                      48.30                                                   
 30    Jake Urbano                     48.48                                                   

Event 11 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 10    Felipe Ribeiro de Souza       1:35.17   17                                              
 17    Kanoa Kaleoaloha              1:36.09    9                                              
 26    Rudo Loock                    1:37.37                                                   
 34    Emir Muratovic                1:38.17                                                   
 46    Joe Plechy                    1:40.41                                                   
 47    Calvin Bryant                 1:40.63                                                   

Event 12 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Jason McCormick                 53.40   20                                              
 11    Jason Coombs                    53.61   16                                              
 23    Rafael Van Leeuwaarde           54.53    2                                              

Event 13 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  8    Connor Kalisz                   46.76   22                                              
 14    Chad Mylin                      47.48   13                                              
 15    Stefan Stojmenovic              47.23   12                                              

Event 14 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Relay Team A                  3:08.52   48                                              
       1) Connor Kalisz
       2) Jason Coombs
       3) William Pisani
       4) Jason McCormick

Event 15 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Dylan Grisell                  391.95   28                                              
  6    Aidan Faminoff                 336.90   24                                              
 13    Tyler Roberge                  268.60   14                                              

Event 16 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 17    Calvin Bryant                15:28.33    9                                              

Event 17 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Connor Kalisz                 1:41.90   20                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 12    Kanoa Kaleoaloha                43.12   15                                              
 14    Jason McCormick                 43.28   13                                              
 19    Joe Plechy                      43.71    6                                              
 20T   Vladimir Stefanik               43.83    4.50                                           
 22    William Pisani                  43.54    3                                              
 23    Emir Muratovic                  43.77    2                                              
 25    Felipe Ribeiro de Souza         43.92                                                   
 34    Chad Mylin                      44.54                                                   

Event 19 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 13T   Jason Coombs                  1:57.09   13.50                                           
 28    Rafael Van Leeuwaarde         2:01.74                                                   

Event 20 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 19    Max Polianski                 1:46.35    6                                              
 30    Jake Urbano                   1:49.17                                                   

Event 21 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Relay Team A                  2:54.00   48                                              
       1) Jason McCormick
       2) Kanoa Kaleoaloha
       3) Joe Plechy
       4) William Pisani


NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER
03/08/2017, March 6-8, 2017, Auburn, Al

From the FSU Website, seminoles.com.

Carlson Punches Ticket to NCAA Championships.
Freshman Molly Carlson earned a bid to the NCAA Championships on Monday after placing fifth on 3-meters

March 06, 2017

AUBURN, AL – Florida State freshman diver Molly Carlson punched her ticket to the NCAA Championships by ways of a fifth place finish in a very tight 3-meter battle at the Zone B Qualifier on Monday at Auburn.

Carlson picked up right where she left off as the ACC Diving Meet MVP, showing her consistency by scoring over 50 points on nine of her 12 dives.

“Molly is such a gamer,” FSU head diving coach John Proctor said. “She’s used to those big meets and she stepped up and did what she needed to do today. I am very proud of her.”

In prelims, Carlson posted a score of 296.05 for eighth place. The Thunder Bay, Ont. native made adjustments on her misses, improving her second round score to 311.45 for a total of 607.50.

Her score placed her in the middle of the pack of NCAA qualifiers, as just 41.90 total points separated the nine divers.

“She thrives on the competition,” Proctor said. “This is a very competitive field and she loves that stage.”

Carlson will join juniors Natalie Pierce, Christina Loh and Tayla Lovemore along with three FSU relays at the NCAA Championships in Indianapolis, Ind. that will run from March 15-18.

In addition to Carlson, junior Blaire Mulka also dove in the finals of 3-meter, posting a tally of 559.90 for 13th place, just ahead of sophomore Cassidy Gebhart who was 15th at 550.10.

The men competed on 1-meter on Monday as junior Tyler Roberge and senior Dylan Grisell finished ninth and 10th respectively, just outside of the NCAA qualifying mark. However, if Roberge or Grisell should advance in 1-meter or platform, they will be allowed to dive 1-meter at NCAA’s due to finishing in the top 12 of the Zone meet.

“It’s not total heartbreak city for those guys,” Proctor said. “They both are better at events that are still to come, but it’s competitive and we’ll have to be better and put our foot on the gas and go.”

Roberge opened with a prelim round score of 326.05, sitting in seventh place. However, Roberge would have to work out of a hole after missing his first two dives in finals. Refusing to quit, Roberge rallied, scoring 54.60 on his forward 2 ½ somersault pike in the third round.

The Edmonton, Alb. native added 55.90 on his forward 2 ½ somersault 2 free twists before closing out the round with a pair of 60.0’s for a total of 640.15, just over six one-hundredths of a point away from the eighth place, NCAA qualifying diver.

Grisell tallied 311.20 in his opening prelim round for ninth place.

In finals, Grisell scored above 50 points on five of his six dives, improving his second round score by 10 points to 321.00 for a total of 632.20 – just over eight points shy from an NCAA bid.

Freshman Aidan Faminoff also advance to his first career Zone B final, finishing 17th with a score of 576.75 after scoring 301.00 in prelims.


Three More Earn NCAA Bids.
Senior Dylan Grisell and junior Tyler Roberge will return to the NCAA Championships while rookie Ayla Bonniwell earned her first.

March 07, 2017

AUBURN, AL – Three more Florida State divers earned bids to the NCAA Championships on Tuesday at the Zone B Qualifier, which is hosted by Auburn.

Junior Tyler Roberge and senior Dylan Grisell will return to the NCAA meet after finishing eighth and ninth respectively in men’s 3-meter and freshman Ayla Bonniwell punched her ticket following a sixth place showing on 1-meter.

“Some days you’re a windshield and some days you’re a bug,” FSU head diving coach John Proctor said. “Today we had three kids qualify for NCAA’s, so we were definitely the windshield.”

Bonniwell started the day off by scoring 270.95 in prelims, advancing to finals in 10th place.

Needing to hold her spot in order to qualify for NCAA’s, Bonniwell improved her score in finals by over 20 points, to 291.1, performing three dives over 50 points including her highest total of 51.25 on her finishing back 1½ somersault 1 ½ twist for a total of 562.05.

Roberge and Grisell battled through 12 dives as places six through 11 were separated by 26 points heading into the final two rounds, with only the top 10 advancing to NCAA’s.

Throughout his 12 dives, Roberge scored seven above 60 points, including his final two when he need it most, posting 63 points on his forward 2 ½ somersault 1 twist pike before finishing on a forward 2 ½ somersault 2 twist pike that scored 69.70. His total of 718.10 placed him eighth, advancing him to his second-career NCAA Championships.

Grisell opened with a round of 352.20 in prelims for ninth place, just behind Roberge.

After three rounds of finals, Grisell moved up to eighth, but after a slight miss on his fourth dive, he dropped back to ninth. With little room for error, Grisell closed out his round with tallies of 58.50 on his reverse 2 ½ somersault pike and 67.50 on his forward 2 ½ somersault 1 twist pike, which was his highest scoring dive of the day.

Both Roberge and Grisell also finished within the top 12 of Monday’s 1-meter competition, therefore will be able to compete in both springboard events at the NCAA Championships that run from March 22-25 in Indianapolis, Ind.

In addition to Bonniwell, rookie Molly Carlson finished 12th on 1-meter with a score of 541.60 after qualifying for the NCAA Championships on 3-meter on Monday. By placing in the top 12, Carlson can add 1-meter to her list.

Bonniwell joins Carlson along with juniors Natalie Pierce, Christina Loh and Tayla Lovemore and three FSU relays at the NCAA Championships that will be held in Indianapolis, Ind. from March 15-18.

Junior Blaire Mulka also advanced to finals of 1-meter, finishing just ahead of Carlson in 11th place with a final score of 541.80. Mulka entered finals in 14th place posting a tally of 263.15. In finals, she improved in finals to 278.65, for a total of 541.80.


Faminoff Rounds out NCAA Qualifiers.
Freshman Aidan Faminoff was the final Seminole to qualify for the NCAA Championships ON Wednesday after he placed third on platform at the Zone B.

March 08, 2017

AUBURN, AL – On the final day of the 2017 Zone B Championships at Auburn, Florida State diver Aidan Faminoff became the final qualifier for the NCAA Championships after placing third on platform with a final score of 711.15.

In addition to the rookie Faminoff, senior Dylan Grisell, junior Tyler Roberge and freshman Molly Carlson also added platform to their NCAA list after their performances on Wednesday.

“Everyone really stepped up today and pushed when they needed to,” FSU head diving coach John Proctor said. “Aidan definitely had a goal going into this meet and he wanted to show what he’s capable of and hang with our other freshman that showed up at this meet.”

From the start Faminoff was on fire, holding in second place for most of prelims, posting a season best score of 384.70.

Faminoff continued his strong showing in finals, scoring over 50 points on four dives, including his best for a total of 70.40 on his inward 3 ½ somersault tuck on his final dive.

Grisell got off to a slow start in prelims after slightly missing on his second and third dives, however he pulled it together for his back 3 ½ tuck, scoring 82.50 before closing on a back 2 ½ somersault twist pike for 67.50. His score of 374.45 was fourth.

Grisell gained momentum after prelims solidifying himself near the top of the leaderboard and stayed there, finishing with a total of 707.30 for fourth place just behind Faminoff.

Roberge used the 5-meter and 7.5 meter platform throughout the day, but was ninth out of prelims with a total of 322.05.

In finals, Roberge was able to match his best score from prelims on his back 2 ½ somersault pike from 7.5 meter, scoring 70.50 in both rounds. He climbed up the ranks, finishing fifth, scoring 685.85.

Faminoff, Roberge and Grisell all join seniors Jason McCormick and Jason Coombs along with junior Chad Mylin and Connor Kalisz as individual NCAA Qualifier that will compete from March 22-25 in Indianapolis, Ind. In addition, the Seminoles will field four relays.

Carlson also rounded out her list, after taking third in the event scoring 524.75. She started the day with a prelim round of 245.75 for eighth place.

The Thunder Bay, Ont. native also picked up steam as finals carried on, climbing up the ranks. She saved her best dive for last, a reverse 2 ½ somersault tuck, scoring 70.00 for third place. Carlson can also dive a full list at NCAA’s.

“This is a tough Zone but our team is really strong,” Proctor said. “Zones its always kind of like getting a Wax – it’s stressful and painful, but when it’s all said and done you’ve worked through the hard part and you show up to NCAA’s feeling silky smooth.”

Event 2 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  9    Tyler Roberge                  326.05    9                                              
 10    Dylan Grisell                  321.00    7                                              
 17    Aidan Faminoff                 301.00                                                   
 19T   Cameron Johnson                279.50                                                   

Event 4 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  8    Tyler Roberge                  365.60   11                                              
  9    Dylan Grisell                  358.20    9                                              
 24    Aidan Faminoff                 304.15                                                   
 29    Cameron Johnson                270.70                                                   

Event 6 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Aidan Faminoff                 384.70   16                                              
  4    Dylan Grisell                  374.45   15                                              
  5    Tyler Roberge                  363.80   14                                              


NCAA CHAMPIONSHIPS, 31st place
03/25/2017, March 22-25, 2017, Indianapolis, In

From the FSU Website, seminoles.com.

Men's Relay Earns All-America Nod.
The men's 200 free relay earned its seventh All-America honor in school history

March 23, 2017

INDIANAPOLIS, IN – The No. 21 Florida State swimming and diving team scored its first points of the 2017 NCAA Championships on Thursday night behind a 13th place finish in the 200 free relay.

The team of senior Jason McCormick, junior Chad Mylin and sophomores William Pisani and Kanoa Kaleoaloha finished tied with ACC foe, Louisville with a time of 1:17.23.

The Seminoles picked up their seventh All-America honor in the race in school history and it was the first points scored in the event on the national level since 2012.

“We had a very solid relay today,” FSU head coach Neal Studd said. “It was great to see those guys go from not having the relay at the meet the past two seasons to scoring and All-American honorable mention.”

Florida State qualified for the consolation heat with a mark of 1:17.34 in 14th place with McCormick, Mylin sophomore Emir Muratovic and Pisani.

The seven points scored put the Noles on the board in 25th place after Thursday’s finals.

In addition to the relay, senior Jason Coombs appeared in his fourth NCAA Championships in the 200 IM, placing 42nd with a mark of 1:46.63. Mylin was just off his personal best in the 50 free, touching in 28th place at 19.48 while McCormick finished 39th at 19.74.

The Seminoles closed out Thursday’s prelims by taking 23rd in the 400 medley relay with a time of 3:09.10 behind junior Connor Kalisz, Coombs, Pisani and McCormick.

Senior Dylan Grisell led the way for the Noles in 1-meter diving, placing 28th with a final score of 300.75 and junior Tyler Roberge followed in 34th at 283.20.

“This was such a deep 1-meter field,” FSU head diving coach said. “Dylan was so close to making it back, he was right there. Tomorrow is another day and we’ll ready to get up and go.”


Swim & Dive Battles Tough on Friday at NCAAs.
The Seminoles competed in four events on Friday at the NCAA.

March 24, 2017

INDIANAPOLIS, IN – The No. 21 Florida State men’s swimming and diving team continued competing at the 2017 NCAA Championships on Friday at the IUPUI Natatorium.

“I thought we swam really tough today,” FSU head coach Neal Studd said. “We just didn’t score any points. I’m excited to see what we can do tomorrow.”

Senior Jason Coombs led off the session in the 100 breast, swimming a time of 53.04, placing 29th. His classmate, Jason McCormick used his option to race the event, finishing 46th at 54.32.

In the 100 back, junior Connor Kalisz made his individual NCAA debut, swimming a time of 47.10 for 33rd place.

The Seminoles closed out prelims with a 23rd place showing in the 200 medley relay behind Kalisz, Coombs, sophomore Kanoa Kaleoaloha and junior Chad Mylin clocking 1:25.88.

In diving, junior Tyler Roberge finished in 29th with a final tally of 315.35 behind four dives that scored about 50 points including a 73.50-point reverse 2 ½ somersault pike in the third round.

Senior Dylan Grisell followed in 31st place scoring 313.05. Grisell started the round with his best dive – an inward 2 ½ somersault pike that scored a total of 67.50 and finished strong with a 63- point forward 2 ½ somersault 1 twist pike. He added three dives above 50 points.

“Those guys were better today,” FSU head diving coach John Proctor said. “They both had a shot to make it back but they both had little misses that just killed them. Hopefully, we’ll be on our game tomorrow.”

Prelims will start at 10 a.m. and finals will follow at 6 p.m. with the top 16 advancing, including relays. The Seminoles will field Kalisz in the 200 back, Coombs in the 200 breast and Mylin and McCormick in the 100 free before contesting in the 400 free relay.

Grisell and Roberge will compete on platform in addition to freshman Aidan Faminoff, who will be making his NCAA debut.


Grisell Goes Out in All-American Fashion.
Senior diver Dylan Grisell made history behind a ninth place finish on platform on Saturday to close out the NCAA.

March 25, 2017

INDIANAPOLIS, IN – Florida State diver Dylan Grisell capped off his career on Saturday at the 2017 NCAA Championships with an All-America honorable mention performance on platform by finishing ninth with a score of 389.00.

Grisell becomes the first Seminole to earn All-America honors in back-to-back NCAA meets on platform as he placed seventh in the event in 2016. He also joins Robert Weber, Curt Genders, Phil Boggs, Paul Spray, Terry Horner and Landon Marzullo to score in consecutive NCAAs in any diving event dating back to 1958.

“Anytime you can make history that’s really something special,” FSU head diving coach John Proctor said. “He had an awesome final round and a great career.”

Grisell advanced to the consolation round after scoring a total of 359.45 in prelims. He bounced back from his second round dive (43.50) by scoring each of his remaining four above 50 points, including 73.50 on his final dive – a back 2 ½ somersault 1 ½ twist pike for 12th place.

Minutes later, Grisell stayed hot in finals, opening with a 75-point forward 3 ½ somersault pike, taking over the early lead.

Grisell continued to lead through rounds two and three, however he put down his best dive of the day in the fourth round, scoring 75.90 on his armstand back 3 somersault tuck.

After his fifth dive, which was a back 3 ½ somersault tuck that tallied 62.70, the Toronto, Ont. native extended his lead to 49.50. He added 41.60 on his last dive, for the consolation final win at 389.00.

In addition to Grisell, freshman Aidan Faminoff made his NCAA debut by placing 25th with a score of 309.65 while junior Tyler Roberge followed in 27th at 287.00.

In morning prelims, senior Jason McCormick also put forth his career best time in the 100 free, touching at 43.00 for 27th place in the individual event.

He followed that effort by going faster in the lead off leg of the 400 free relay, splitting 42.98 to end his career as the third fastest Seminole in history.

“I felt like it was a day for the seniors,” FSU head coach Neal Studd said. “Jason was able to break 43 in his last swim ever for FSU. That was awesome. I was excited about Dylan’s performance too.”

Junior Connor Kalisz placed 27th in the 200 back with a mark of 1:42.21 while senior Chad Mylin finished 39th at 44.47 in the 100 free.

Senior Jason Coombs closed out his career by placing 34th at 1:57.07 in the 200 breast.

The team of McCormick, sophomore Kanoa Kaleoaloha, junior Joe Plechy and sophomore Will Pisani swam the fastest time of the season in the 400 free relay, touching with a mark of 2:52.12 for 21st place. It was one-tenth off the school record that was set back in 2009.

“Last year that time placed 11th,” Studd said. “Everyone was much faster this year. Our guys swam lights out on that relay and it was a great way to cap it all off.”

Event 2 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 13T   Relay Team A                  1:17.23    7                                              
       1) Jason McCormick
       2) Chad Mylin
       3) William Pisani
       4) Kanoa Kaleoaloha

Event 4 - 200-Yard Individual Medley
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 42    Jason Coombs                  1:46.63                                                   

Event 5 - 50-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 28    Chad Mylin                      19.48                                                   
 39T   Jason McCormick                 19.74                                                   

Event 6 - One-Meter Diving
============================================
Place  Name                            Score
============================================
 28    Dylan Grisell                  300.75                                                   
 34    Tyler Roberge                  283.20                                                   

Event 7 - 400-Yard Medley Relay
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 23    Relay Team A                  3:09.10                                                   
       1) Connor Kalisz
       2) Jason Coombs
       3) William Pisani
       4) Jason McCormick

Event 11 - 100-Yard Breaststroke
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 29T   Jason Coombs                    53.04                                                   
 46    Jason McCormick                 54.32                                                   

Event 12 - 100-Yard Backstroke
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 33    Connor Kalisz                   47.10                                                   
 DFS   Chad Mylin                                                                              

Event 13 - Three-Meter Diving
============================================
Place  Name                            Score
============================================
 29    Tyler Roberge                  315.35                                                   
 31    Dylan Grisell                  313.05                                                   

Event 14 - 200-Yard Medley Relay
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 23    Relay Team A                  1:25.88                                                   
       1) Connor Kalisz
       2) Jason Coombs
       3) Kanoa Kaleoaloha
       4) Chad Mylin

Event 16 - 200-Yard Backstroke
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 27    Connor Kalisz                 1:42.21                                                   

Event 17 - 100-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 27    Jason McCormick                 43.00                                                   
 39    Chad Mylin                      44.47                                                   

Event 18 - 200-Yard Breaststroke
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 34    Jason Coombs                  1:57.07                                                   

Event 20 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  9    Dylan Grisell                  389.00    9                                              
 25    Aidan Faminoff                 309.65                                                   
 27    Tyler Roberge                  297.00                                                   

Event 21 - 400-Yard Freestyle Relay
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 21    Relay Team A                  2:52.19                                                   
       1) Jason McCormick
       2) Kanoa Kaleoaloha
       3) Joe Plechy
       4) William Pisani


2017 EOY Stats

Griffin Alaniz Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 3 3.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Backstroke 3 3.00 10/13/2016 FLORIDA 500-Yard Freestyle 7 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Individual Medley 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Backstroke 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Butterfly 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 500-Yard Freestyle 22 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Individual Medley 22 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 38 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Backstroke 18 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 1000-Yard Freestyle 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 500-Yard Freestyle 3 3.00 01/14/2017 PITTSBURGH 400-Yard Individual Medley 7 1.00 01/21/2017 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 4 2.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Backstroke 9 0.00 01/21/2017 ALABAMA 500-Yard Freestyle 5 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 3 3.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 3 3.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 500-Yard Freestyle 4 15.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 400-Yard Individual Medley 2 17.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Backstroke 2 17.00 95.50 Matt Ankerholz Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 4 2.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 4 2.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 7 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Individual Medley 4 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Breaststroke 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Breaststroke 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 5 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 52 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 15 2.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 13 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Individual Medley 28 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Breaststroke 16 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Breaststroke 16 1.00 22.00 Calvin Bryant Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 6 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle 4 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 500-Yard Freestyle 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 1000-Yard Freestyle 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 5 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 500-Yard Freestyle 7 12.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 10 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 1650-Yard Freestyle 11 6.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 41 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 500-Yard Freestyle 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 500-Yard Freestyle 22 3.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle 47 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 1650-Yard Freestyle 17 9.00 77.50 Jason Coombs Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 2 4.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 6 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 50-Yard Freestyle 5 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Breaststroke 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Breaststroke 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 4 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle Relay 7 6.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 26 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 27 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 2 8.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Breaststroke 4 15.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Breaststroke 2 17.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Breaststroke 1 9.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 3 0.50 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 2 4.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 2 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Breaststroke 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 1 9.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay 5 12.50 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Individual Medley 8 22.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Breaststroke 11 16.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay 6 12.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Breaststroke 13T 13.50 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Individual Medley 42 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay 23 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 100-Yard Breaststroke 29T 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay 23 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Breaststroke 34 0.00 210.00 Giorgio DelGrosso Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 7 0.00 10/13/2016 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 6 1.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 7 0.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 7 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 4 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Breaststroke 4 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 3 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Individual Medley 7 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Breaststroke 5 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 58 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Individual Medley 29 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Breaststroke 26 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Breaststroke 23 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Breaststroke 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Breaststroke 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 400-Yard Individual Medley 8 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 6 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 5 1.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 6 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 10 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Breaststroke 5 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 4 2.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Individual Medley 8 11.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 100-Yard Breaststroke 6 13.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Breaststroke 3 16.00 52.00 Aidan Faminoff Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA One-Meter Diving 5 1.00 10/13/2016 FLORIDA Three-Meter Diving 2 4.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE One-Meter Diving 15 2.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Three-Meter Diving 13 4.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Platform Diving 6 13.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE One-Meter Diving 9 9.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Three-Meter Diving 10 7.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Platform Diving 7 12.00 01/14/2017 PITTSBURGH One-Meter Diving 3 3.00 01/14/2017 PITTSBURGH Three-Meter Diving 5 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 4 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH One-Meter Diving 4 2.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 22 3.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 13 14.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Platform Diving 6 24.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER One-Meter Diving 17 0.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER Three-Meter Diving 24 0.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER Platform Diving 3 16.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS Platform Diving 25 0.00 117.00 Nicholas Finley Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 01/28/2017 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 6 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 4 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 500-Yard Freestyle 15 2.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Freestyle 17 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 1650-Yard Freestyle 15 2.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 500-Yard Freestyle 5 14.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Freestyle 8 11.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 1650-Yard Freestyle 7 12.00 43.00 Dylan Grisell Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA One-Meter Diving 4 2.00 10/13/2016 FLORIDA Three-Meter Diving 3 3.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE One-Meter Diving 8 11.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Three-Meter Diving 6 13.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Platform Diving 4 15.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE One-Meter Diving 16 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Three-Meter Diving 5 14.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Platform Diving 1 20.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE One-Meter Diving 6 13.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE Three-Meter Diving 5 14.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE Platform Diving 9 9.00 01/14/2017 PITTSBURGH One-Meter Diving 5 1.00 01/14/2017 PITTSBURGH Three-Meter Diving 3 3.00 01/28/2017 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH One-Meter Diving 1 9.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 6 24.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 10 17.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Platform Diving 2 28.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER One-Meter Diving 10 7.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER Three-Meter Diving 9 9.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER Platform Diving 4 15.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 28 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 31 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS Platform Diving 9 9.00 241.00 Cameron Johnson Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 01/14/2017 PITTSBURGH One-Meter Diving 6 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH Three-Meter Diving 6 0.00 01/21/2017 ALABAMA One-Meter Diving 3 3.00 01/21/2017 ALABAMA Three-Meter Diving 4 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 5 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH One-Meter Diving 5 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 26 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 31 0.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER One-Meter Diving 19T 0.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER Three-Meter Diving 29 0.00 5.00 Kanoa Kaleoaloha Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Freestyle 2 4.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Freestyle 3 3.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Butterfly 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Freestyle 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 8 11.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 11 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 10 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 20 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 13T 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 13 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 10 7.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle 1 9.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Freestyle 4 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Freestyle 4 2.00 01/21/2017 ALABAMA 50-Yard Freestyle 5 1.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Butterfly 5 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 5 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 5 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay 5 12.50 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 800-Yard Freestyle Relay 8 11.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 25 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle 17 9.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 12 15.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Freestyle Relay 6 12.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 13T 1.75 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay 23 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 400-Yard Freestyle Relay 21 0.00 171.25 Connor Kalisz Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Backstroke 2 4.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Backstroke 1 9.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Backstroke 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 4 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Individual Medley 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Freestyle 4 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 33 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 11 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 10 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 21 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Backstroke 4 15.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 13 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Backstroke 3 16.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 18 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Backstroke 1 9.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Backstroke 1 9.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 3 0.50 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Backstroke 4 2.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Backstroke 3 3.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 8 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Backstroke 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 3 3.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Individual Medley 22 3.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Backstroke 8 22.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay 6 12.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Backstroke 9 20.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay 23 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 100-Yard Backstroke 33 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay 23 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Backstroke 27 0.00 182.25 Maverick Layne Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 50-Yard Freestyle 6 0.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Freestyle 13 0.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 6 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 50-Yard Freestyle 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 3 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 1000-Yard Freestyle 6 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 5 0.00 1.00 Jemal LeGrand Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Freestyle 8 0.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Freestyle 8T 0.00 10/13/2016 FLORIDA 500-Yard Freestyle 10 0.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Freestyle 9 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 4 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 42T 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 41 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 23 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 10 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 34 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 18 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle 9 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 50-Yard Freestyle 8 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Freestyle 9 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Freestyle 12 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 3 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 6 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 7 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 50-Yard Freestyle 8 11.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Freestyle 4 15.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 100-Yard Freestyle 4 15.00 53.50 Rudo Loock Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle 8 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 500-Yard Freestyle 7 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 6 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Freestyle 7 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 7 3.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 3 3.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 4 2.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Freestyle Relay 3 8.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Individual Medley 14 7.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Butterfly 9 9.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Freestyle 9 9.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Freestyle 12 5.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 800-Yard Freestyle Relay 8 11.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Individual Medley 35T 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Butterfly 28 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle 26 0.00 57.00 Jason McCormick Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 10/13/2016 FLORIDA 50-Yard Freestyle 2 4.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Freestyle 1 9.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 50-Yard Freestyle 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Freestyle 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 4 15.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 10 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 48 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Breaststroke 11 6.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 6 13.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/14/2017 PITTSBURGH 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 3 0.50 01/21/2017 ALABAMA 50-Yard Freestyle 4 2.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Freestyle 4 2.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 2.75 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/28/2017 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 2 4.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 5 25.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 2 14.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Breaststroke 9 20.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay 6 12.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 14 13.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Freestyle Relay 6 12.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 13T 1.75 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 39T 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay 23 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 100-Yard Breaststroke 46 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 27 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 400-Yard Freestyle Relay 21 0.00 220.50 Emir Muratovic Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Freestyle 4 2.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Freestyle 2 4.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle 6 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 3 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Freestyle 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle Relay 7 6.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 10 7.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 11 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 13 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 20 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Backstroke 22 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 13 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 8 11.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle 3 3.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Freestyle 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 4 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Freestyle 10 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Freestyle 3 3.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 2.75 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 7 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 3 3.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 800-Yard Freestyle Relay 8 11.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 18 7.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 2 14.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle 34 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 23 2.00 108.00 Chad Mylin Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/13/2016 FLORIDA 50-Yard Freestyle 1 9.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Freestyle 5 0.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 50-Yard Freestyle 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 3 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Backstroke 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 3 16.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 2 8.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 15 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 11 3.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/14/2017 PITTSBURGH 50-Yard Freestyle 1 9.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Freestyle 3 3.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/21/2017 ALABAMA 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Freestyle 9 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 2.75 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/28/2017 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay 5 12.50 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 3 27.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 2 14.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Backstroke 14 13.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 34 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 13T 1.75 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 28 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 100-Yard Backstroke DFS 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay 23 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 39 0.00 176.25 Kunmi Ogunfeibo Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 7 0.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Backstroke 5 1.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Backstroke 6 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 42 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 15 2.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 13 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Backstroke 20 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Backstroke 27 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 18 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Backstroke 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Backstroke 4 2.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 4 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Backstroke 7 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Backstroke 6 1.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 6 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Backstroke 5 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 50-Yard Freestyle 7 12.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 100-Yard Backstroke 5 14.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Backstroke 6 13.00 50.50 Derek Peeples Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Butterfly 9 0.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 6 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Backstroke 6 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 4 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Butterfly 4 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 47 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 34 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Backstroke 27 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Butterfly 27 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Backstroke 11 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Freestyle Relay 3 8.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Individual Medley 19 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Butterfly 14 3.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Backstroke 23 0.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Individual Medley 5 14.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 100-Yard Butterfly 3 16.00 41.50 William Pisani Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Freestyle 6 0.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Butterfly 3 3.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle 5 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Butterfly 5 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 12 5.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 15 2.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 13 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 21 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 13 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 21 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Butterfly 19 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 11 3.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Butterfly 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Butterfly 5 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Freestyle 6 1.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Butterfly 8 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 3 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 4 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 4 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 14 13.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 2 14.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Butterfly 12 15.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay 6 12.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 22 3.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Freestyle Relay 6 12.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 13T 1.75 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay 23 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 400-Yard Freestyle Relay 21 0.00 108.50 Joe Plechy Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 7 0.00 10/13/2016 FLORIDA 50-Yard Freestyle 4 2.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Freestyle 11 0.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 4 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 50-Yard Freestyle 4 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Backstroke 6 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 4 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle Relay 7 6.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 20 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 15 2.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 46 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Backstroke 29 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 12 5.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 50-Yard Freestyle 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Freestyle 5 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 6 0.00 01/21/2017 ALABAMA 50-Yard Freestyle 7 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Freestyle 6 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 3 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 3 3.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 6 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 29 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle 46 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 19 6.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Freestyle Relay 6 12.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 400-Yard Freestyle Relay 21 0.00 56.00 Max Polianski Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 12 5.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Individual Medley 11 6.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 22 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Butterfly 7 12.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Butterfly 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Backstroke 5 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 400-Yard Individual Medley 4 2.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Butterfly 1 9.00 01/21/2017 ALABAMA 500-Yard Freestyle 9 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 6 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 4 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 6 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Individual Medley 27 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Individual Medley 20 5.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Butterfly 19 6.00 59.00 Jonathan Ratliff Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Butterfly 5 1.00 10/13/2016 FLORIDA 500-Yard Freestyle 9 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 4 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Butterfly 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 4 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Butterfly 3 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Freestyle 10 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 5 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 500-Yard Freestyle 34 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 32 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 10 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Butterfly 21 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 18 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Butterfly 6 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Butterfly 7 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Butterfly 6 0.00 01/21/2017 ALABAMA 500-Yard Freestyle 8 1.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 6 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 6 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 9 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 4 0.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 500-Yard Freestyle 8 11.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 100-Yard Butterfly 4 15.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Butterfly 2 17.00 52.50 Felipe Ribeiro de Souza Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 01/21/2017 ALABAMA 50-Yard Freestyle 9 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Freestyle 8 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 2.75 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 5 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 5 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 800-Yard Freestyle Relay 8 11.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 31T 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle 10 17.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 25 0.00 33.50 Tyler Roberge Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA One-Meter Diving 1 9.00 10/13/2016 FLORIDA Three-Meter Diving 1 9.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE One-Meter Diving 6 13.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Three-Meter Diving 9 9.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Platform Diving 9 9.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE One-Meter Diving 8 11.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Three-Meter Diving 2 17.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Platform Diving 3 16.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE One-Meter Diving 7 12.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE Three-Meter Diving 9 9.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE Platform Diving 10 7.00 01/14/2017 PITTSBURGH One-Meter Diving 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH Three-Meter Diving 2 4.00 01/21/2017 ALABAMA One-Meter Diving 1 9.00 01/21/2017 ALABAMA Three-Meter Diving 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH One-Meter Diving 3 3.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 5 25.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 21 4.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Platform Diving 13 14.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER One-Meter Diving 9 9.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER Three-Meter Diving 8 11.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER Platform Diving 5 14.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 34 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 29 0.00 03/25/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS Platform Diving 27 0.00 231.00 Nate Samson Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 7 0.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Backstroke 7 0.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Butterfly 4 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 4 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Individual Medley 4 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Breaststroke 7 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 32 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 2 8.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 18 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Backstroke 13 4.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 42 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 6 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Butterfly 18 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 6 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Individual Medley 17 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Butterfly 17 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Backstroke 15 2.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Freestyle 22 0.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Individual Medley 2 17.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 100-Yard Butterfly 2 17.00 53.75 Vladimir Stefanik Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle 7 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Butterfly 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 4 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Freestyle 12 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Butterfly 3 3.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 3 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 4 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 2 4.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Freestyle Relay 3 8.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 50-Yard Freestyle 11 6.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Butterfly 10 7.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Freestyle 20 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Freestyle 5 14.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 30 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Butterfly 23 2.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 20T 4.50 58.00 Stefan Stojmenovic Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Backstroke 3 3.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Backstroke 7 0.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Butterfly 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 50-Yard Freestyle 3 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Butterfly 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Backstroke 2 4.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle Relay 7 6.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 23 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 2 8.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 15 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Backstroke 7 12.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Backstroke 16 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 11 3.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Backstroke 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Backstroke 3 3.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Butterfly 1 9.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 3 0.50 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Backstroke 6 1.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Backstroke 7 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Butterfly 7 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Backstroke 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 4 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 3 3.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay 5 12.50 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 36 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Butterfly 19 6.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Backstroke 15 12.00 116.50 Connor Thorne Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 01/21/2017 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 6 1.00 01/21/2017 ALABAMA 500-Yard Freestyle 10 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 500-Yard Freestyle 24 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 1650-Yard Freestyle 18 0.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 500-Yard Freestyle 7 12.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Freestyle 12 5.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 1650-Yard Freestyle 8 11.00 29.00 Jake Urbano Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Butterfly 4 2.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Butterfly 8 0.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 6 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Butterfly 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 500-Yard Freestyle 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Individual Medley 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Butterfly 5 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Freestyle 11 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 44 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 24 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Backstroke 24 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Butterfly 23 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 4 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Butterfly 5 1.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Butterfly 3 3.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Butterfly 4 2.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Butterfly 9 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 11 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 6 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 10 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Individual Medley 50 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Butterfly 30 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Butterfly 30 0.00 30.50 Rafael Van Leeuwaarde Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 45 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 11 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 10 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Breaststroke 15 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 46 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Breaststroke 28 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Breaststroke 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Breaststroke 3 3.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 4 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 4 2.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 5 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Breaststroke 3 3.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 5 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 10 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Individual Medley 53 0.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Breaststroke 23 2.00 03/02/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Breaststroke 28 0.00 26.50 John Vann Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Butterfly 7 0.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Butterfly 10 0.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 50-Yard Freestyle 10 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 4 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Butterfly 7 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Freestyle 7 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 4 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 41 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 42 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 36 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 10 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 29 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 11 3.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Freestyle 11 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Freestyle 11 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Butterfly 17 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 6 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Freestyle Relay 3 8.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 50-Yard Freestyle 18 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Freestyle 15 2.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Freestyle 15 2.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 50-Yard Freestyle 5 14.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 50-Yard Freestyle 5 14.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Freestyle 5 14.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 100-Yard Freestyle 3 16.00 77.00