Florida State Men's Track & Field - 2005-06 Year In Review

Coaching Staff
Bob Braman, Head Coach
Keith Batten, Graduate Assistant
Althea Belgrave, Graduate Assistant
Lisa Grossman, Volunteer Assistant
Ken Harnden, Assistant Coach
Sean McManus, Assistant Coach
Harlis Meaders, Associate Head Coach
Dennis Nobles, Assistant Coach
Jackie Richards, Assistant Coach
Joey Zins, Volunteer Assistant

Click here for team picture

Click here to see indivual mug shots
2005-06 Men's Track & Field


2005-06 Florida State Signees/Newcomers

Greg Bolden, S, Morrow, GA

Jordan Bradshaw, MD, Bradenton

Tywayne Buchanan, H, Greater Portmore, Jamaica

Darius Carter, H, Jacksonville

Robert Cooper, 5-9, MD, Lake City

Michael Fingado, H, Lake Orion, MI

Willie Gaines, S-R, West Palm Beach

Michael Ray Garvin, S, Upper Saddle River, NJ

Jelani McLean, S, Thomasville, GA

Rod Owens, H, Jacksonville

Tim Reen, HJ, Jupiter

Antone Smith, S, Pahokee

Jaheed Smith, S, Belize City, Belize

Michael Snowden, H, Coopersburg, PA


2005-06 Roster - By Name

L
T                                    PY
R Name                  Pos     Cl   Ltr  Hometown (Prior School)
-------------------------------------------------------------------------------------
  Kenny Allen           S       Jr        Colorado Springs, CO (Rampart)
* Shawn Allen           HJ      Sr   **   Crystal River (Seven Rivers Christian)
  Trey Andrews          D       Fr        Titusville (Astronaut)
  Ricky Argro           J-S     Sr   **   Orlando (Lyman)
  Alvaro Bada           T       Fr-R      Punta Gorda (Charlotte)
  Jean Baptiste         S       Sr        Orlando (Oak Ridge/Florida A&M)
* Luke Beevor           D       So-R *    Luton, England (Icknield)
* Greg Bolden           S       Jr        Morrow, GA (Morrow/Albany State)
  Jordan Bradshaw       MD      Fr        Bradenton (Lakewood Ranch)
* Tywayne Buchanan      H       Fr        Greater Portmore, Jamaica (Wolmer's Boys School)
  Sean Burris           D       Jr-R      Rockledge (Rockledge/South Florida)
  Brian Calyoke         PV      Jr        Naples (Naples)
  Darius Carter         H       Fr        Jacksonville (Mandarin)
* Ricardo Chambers      S       So   *    Palm Beach Gardens (Dwyer)
  Bruce Chapman         MD      Sr-R      Spring Hill (King)
  J.P. Cook             D       So-R      Stuart (Martin County)
  Kevin Cook            D       Jr-R *    Fern Park (Lyman)
  Robert Cooper         MD      Sr   **   Lake City (Columbia)
* Charlie Cotton        PV      Jr        Gainesville (Gainesville)
  Eric Critzer          SC      So-R      Falmouth, MA (Falmouth)
  Javier Cruz           D       Fr-R      Miami (Belen Jesuit Prep)
* Rafeeq Curry          J       Sr   ***  Miami (ACE)
* Travis Dane           T       So-R      Naples (Barron Collier)
* Andy Diakos           T       Sr-R **   Naples (Barron Collier)
* Walter Dix            S       So   *    Coral Springs (Coral Springs)
* John Fallone          T       Jr-R **   Rochester, NY (Greece Olympia/Virginia Tech)
  Michael Fingado       H       Fr        Lake Orion, MI (Lake Orion)
  Chad Freeland         PV      Jr        Orlando (Apopka)
  Matt Frith            DEC     So        Jacksonville (Bolles)
  Willie Gaines         S-R     Fr        West Palm Beach (American Heritage)
* Javier Garcia-Tunon   H       Fr-R      Miami (Belen Jesuit Prep)
* Michael Ray Garvin    S       Fr        Upper Saddle River, NJ (Dom Bosco Prep)
* Johnta Griffin        J       Sr   *    Orlando (Florida A&M)
  Duane Griffiths       MD      Sr        Margate (Taravella)
  Tom Hendry            PV      Jr        Saint Petersburg (Saint Petersburg)
* Matt Hurley           PV      Jr-R **   Tallahassee (Chiles)
  Kenny Jesensky        D       Jr-R      Orlando (Doctor Phillips/Coastal Carolina/Coastal Carolina)
* Garrett Johnson       T       Jr-R **   Tampa (Tampa Baptist Academy)
* Tom Lancashire        MD      Jr   **   Bolton, England (Turton)
* Andrew Lemoncello     D       Sr   *    Saint Andrews, Scotland (Madras College/Stirling)
  Jelani McLean         S       So        Thomasville, GA (Thomasville)
  Alex Miletich         D       So        Tallahassee (Chiles)
* Hubert Mitchell       S       So        West Palm Beach (Palm Beach Lakes)
* Cedric Nabe           S       Jr   **   Geneva, Switzerland (Lycee Saint-Joseph)
  Chris Nickinson       D       Jr   **   Pensacola (Washington)
* Tommy Noyes           MD      So-R      North Canton, OH (Hoover)
  Kenny O'Neal          S       So   *    Oakland, CA (Skyline)
  Rod Owens             H       Fr        Jacksonville (Wolfson)
  Jacob Peacock         PV      Jr-R      Pensacola (Woodham)
* Chris Potter          MD      Jr-R      Port Saint Lucie (Lincoln Park Academy)
  Tim Reen              HJ      Fr        Jupiter (Jupiter)
  Eddy Rodriguez        D       Sr-R *    Miami (Columbus/Florida International)
  Antone Smith          S       Fr        Pahokee (Pahokee)
  Jaheed Smith          S       Fr-R      Belize City, Belize (Saint John's College)
  Michael Snowden       H       Fr        Coopersburg, PA (Southern Lehigh)
  Matt Wernke           T       So        Tallahassee (Chiles)
  Elliot Wood           H       So   *    Sydney, Australia (Narrabeen Sports)
  Ronald Wright         S       Jr        Baltimore, MD (Mervo/Barton County CC)

2005-06 All-Americans

Name                     NCAA Championships
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Greg Bolden              60 Meters (7th) - Indoor

Ricardo Chambers         400 Meters (2nd) - Outdoor

Rafeeq Curry             Triple Jump (3rd) - Indoor
                         Triple Jump (1st) - Outdoor
                         Long Jump (6th) - Outdoor

Walter Dix               200 Meters (1st) - Indoor
                         60 Meters (2nd) - Indoor
                         200 Meters (1st) - Outdoor
                         100 Meters (2nd) - Outdoor

Michael Ray Garvin       200 Meters (8th) - Outdoor

Garrett Johnson          Shot Put (1st) - Indoor
                         Shot Put (1st) - Outdoor
                         Discus (5th) - Outdoor

Tom Lancashire           Mile Run (4th) - Indoor
                         1500 Meters (2nd) - Outdoor

Andrew Lemoncello        3000 Meter Steeplechase (4th) - Outdoor

All-Americans -  8

2005-06 Schedules and Results

DATE
REF
LOC
OPPONENT
SCORE
12/03
Ref
N
CLEMSON OPENER
December 2-3, 2005, Clemson, SC
 
01/15
Ref
N
FLORIDA INTERCOLLEGIATES
Gainesville, Fl
 
01/21
Ref
N
ALL COMERS MEET
January 20-21, 2006, Albuquerque, NM
 
01/21
Ref
N
GATOR INVITATIONAL
Gainesville, Fl
 
01/28
Ref
N
CLEMSON HEPTAHLON-PENTATHLON
January 27-28, 2006, Clemson, SC
 
02/05
Ref
N
AUSTRALIAN OPEN
Sydney, Australia
 
02/05
Ref
N
FLORIDA FAST TIMES
Gainesville, Fl
 
02/11
Ref
N
TYSON INVITATIONAL
February 10-11, 2006, Fayetteville, Ar
 
02/25
Ref
N
ACC INDOOR CHAMPIONSHIP
February 23-25, 2006, Blacksburg, Va
1st Place
03/02
Ref
N
FLORIDA FAST TIMES QUALIFIER
March 2-3, 2006, Gainesville, Fl
 
03/04
Ref
H
SNOWBIRD INVITATIONAL
March 3-4, 2006
 
03/04
Ref
N
ISU QUALIFIER
Ames, Ia
 
03/11
Ref
N
NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP
March 10-11, 2006, Fayetteville, Ar
3rd Place
03/25
Ref
H
FSU RELAYS
March 22-25, 2006
 
04/01
Ref
N
FLORIDA RELAYS
March 31-April 1, 2006, Gainesville, Fl
 
04/01
Ref
N
STANFORD INVITATIONAL
March 31-April 1, 2006, Stanford, Ca
 
04/08
Ref
H
SEMINOLE INVITATIONAL
April 7-8, 2006
 
04/08
Ref
N
TEXAS RELAYS
April 5-8, 2006, Austin, Tx
 
04/22
Ref
N
ACC CHAMPIONSHIP
April 20-22, 2006, Winston-Salem, NC
1st Place
04/29
Ref
N
PENN RELAYS
April 26-29, 2006, Philadelphia, Pa
 
04/29
Ref
N
UCF INVITATIONAL
April 26-29, 2006, Orlando, Fl
 
04/30
Ref
N
CARDINAL INVITATIONAL
Palo Alto, Ca
 
05/06
Ref
H
SEMINOLE TWILIGHT  
05/13
Ref
N
REEBOK INVITATIONAL
May 12-13, 2006, Atlanta, Ga
 
05/27
Ref
N
NCAA EAST REGIONALS
May 26-27, 2006, Greensboro, NC
1st Place
06/10
Ref
N
NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP
June 7-10, 2006, Sacramento, Ca
1st Place
                Overall   Home    Away   Neutral
------------------------------------------------
FSU RECORD IS    0- 0     0- 0     0- 0     0- 0


2006 ATLANTIC COAST CONFERENCE RESULTS
 
INDOOR
 1  FLORIDA STATE         160.5
 2  CLEMSON                95
 3  NORTH CAROLINA         64
 4  VIRGINIA TECH          60
 5  WAKE FOREST            56
 6  VIRGINIA               55
 7  NORTH CAROLINA STATE   52
 8  GEORGIA TECH           39
 9  MIAMI                  36
10  MARYLAND               29
11  DUKE                    8.5
12  BOSTON COLLEGE          7
 
OUTDOOR
 1  FLORIDA STATE         161
 2  CLEMSON               119
 3  WAKE FOREST           106
 4  VIRGINIA               88
 5  NORTH CAROLINA         85
 6  NORTH CAROLINA STATE   60
 7  VIRGINIA TECH          58
 8  GEORGIA TECH           52.5
 9  MIAMI                  39
10  MARYLAND               23.5
11  DUKE                   23
12  BOSTON COLLEGE          3

AUSTRALIAN OPEN
02/05/2006, Sydney, Australia

400 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
       Elliot Wood                       50.30   


FLORIDA FAST TIMES QUALIFIER
03/02/2006, March 2-3, 2006, Gainesville, Fl

SNOWBIRD INVITATIONAL
03/04/2006, TALLAHASSEE, FL, March 3-4, 2006

Event 1 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    Ricky Argro                       10.61    5
  6    Michael Ray Garvin                10.64    3

Event 2 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  6    Michael Ray Garvin                21.64    3

Event 3 - 400 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Hubert Mitchell                   47.57   10

Event 5 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    Tommy Noyes                     3:56.48    5

Event 6 - 5000 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Luke Beevor                    14:18.07   10
  2    Andrew Lemoncello              14:24.13    8
  8    Chris Nickinson                14:55.64    1

Event 8 - 110 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Javier Garcia-Tunon               14.73    8

Event 9 - 400 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Tywayne Buchanan                  53.09   10
  2    Javier Garcia-Tunon               53.43    8

Event 12 - 4x400-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  5    Relay Team A                    3:14.48    4
       1) Javier Garcia-Tunon
       2) Cedric Nabe
       3) Tywayne Buchanan
       4) Hubert Mitchell

Event 15 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Shawn Allen                    6- 6       1.98m    3
  7    Javier Garcia-Tunon            6- 2       1.88m    2

Event 16 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Matt Hurley                   16- 0.75    4.90m   10

Event 17 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Garrett Johnson               67- 3.50   20.51m   10
 16    Matt Frith                    35- 3.75   10.76m   

Event 18 - Discus
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 16    Matt Frith                   103- 0.75   31.41m   

Event 19 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Andy Diakos                  193- 7.75   59.02m   10

Event 20 - Javelin
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  9    Matt Frith                   152- 1      46.36m   


NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP, 3rd place
03/11/2006, March 10-11, 2006, Fayetteville, Ar

From the FSU Website, seminoles.com.

FSU Men's Track Finishes In Top Three With Most Points In Program History, Women Finish In Top 15 for First Time In 20 Years.

The Seminoles picked up two national titles, three runner-up finishes and seven All-American honors at the 2006 NCAA Indoor Track and Field National Championships.

FAYETTEVILLE, AR - The Florida State No. 4/4 men's track and field team concluded one of the best indoor track and field seasons in the program's 57-year history with a third place finish to 42-time national champion Arkansas. Behind six All-American honors from five men's team members, FSU scored the most points in school history with 41 and had the highest team finish since a seventh-place performance in 1974.

Two NCAA Indoor Track and Field National Champions and seven All-Americans return to Tallahassee after the 2006 NCAA Indoor Track and Field Championships at the Randal Tyson Track and Field Center in Fayetteville, Ark on Saturday, March 11, 2006. The Seminole men finished third to Arkansas (53 points) and LSU (45 points).

The women's program tied for 15th place with UCLA with 16 points behind two NCAA runner-ups in redshirt seniors Lacy Janson (Sarasota, Fla./Cardinal Mooney) and Natalie Hughes (Grand Junction, Colo./Palisade). It marks the third time in four years that the program has placed in the top 20 at the end of the indoor season and is the highest team placing since finished sixth in 1986.

After earning All-American honors and running the seventh fastest 200m time ever in the world, sophomore six-time All-American Walter Dix (Coral Springs, Fla./Coral Springs) put on another show, finishing second in the 60m dash in 6.62. In finishing in the top eight in both events, Dix moves into number three all-time on the All-American list, behind Olympians Walter McCoy and Mike Roberson. Teammate Greg Bolden (Morrow, Ga./Albany State) took seventh place in 6.70 after entering the meet with a ninth place seeding, to contribute two points towards the team score.

"It was great having Greg out there," said Dix. "I never have anybody in the NCAA finals with me. That helps a lot because he felt what I felt. We went through it at the same time. We'll always have that bond that most people don't have going through the same race, step by step to the end."

"I already knew I was going to make it to the finals because all season long I have been consistent all season," said Bolden. "It helps to have Walt in there because together we can get the maximum amount of points. With your teammate in the finals, your chances of scoring are always going to improve."

Redshirt senior Natalie Hughes (Grand Junction, Colo./Palisade) ran one of the best races of her life to earn the NCAA runner-up placing in the mile run and her second All-American honor in the event (sixth overall). Hughes, who entered the meet as a provisional qualifier with the tenth fastest time in the country, finished in 4:40.18, just one second off her FSU school record time of 4:39.17. She put the women's team on the board with eight points.

"It's a great start," said Hughes. "Now, I'm definitely ready for outdoors. The race was good because the other runners kept going wide on the straightaways, which is smart. I was right in the middle so every time they would come right in on me. It got dicey but I stayed out of trouble for the most part.

"I feel great" she continued. "Of course you always feel like you could have gone faster and I know I could of but it's the championship race and you just try and run smart. It turned out well there's only one other way I could have been better."

Janson concluded her indoor career with an NCAA runner-up finish shattering her FSU school record and personal best mark in the pole vault, clearing the bar at 14'9" (4.50m). Top finisher UCLA's Chelsea Johnson recorded the same height and earned the win due to less missed attempts.

"For Natalie and Lacy, they had great performances," said head coach Bob Braman. "They both were NCAA runner-ups in their fifth year and they put us in top 20 in the country. That is unbelievable for them and our program."

For one of the fastest tracks in the country, the men's mile, which featured top-ranked junior Tom Lancashire (Bolton, England/Turton) ran a slow pace, literally. The ACC mile champion earned his second All-America honor in the event, running 4:13.38 to take fourth place.

Senior All-American Rafeeq Curry (Miami, Fla./ACE Academy) jumped 53'4.5" (16.27m) on his sixth and final attempt in the finals, earning his seventh All-American honor in as many tries, with a third-place finish in the triple jump.

Event 1 - 60 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Walter Dix                         6.59    8
  7    Greg Bolden                        6.69    2

Event 2 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Walter Dix                        20.27   10

Event 3 - 400 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 DNF   Ricardo Chambers                          

Event 5 - Mile Run
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    Tom Lancashire                  4:02.73    5

Event 14 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Rafeeq Curry                  53- 4.50   16.27m    6

Event 16 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Garrett Johnson               67- 2.25   20.48m   10


FSU RELAYS
03/25/2006, TALLAHASSEE, FL, March 22-25, 2006

Event 4 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Chris Potter                    1:54.53    8

Event 8 - 110 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Javier Garcia-Tunon               14.40    8

Event 9 - 400 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Javier Garcia-Tunon               52.32   10

Event 12 - 4x400-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Relay Team A                    3:12.26   10
       1) Tywayne Buchanan
       2) Willie Gaines
       3) Rafeeq Curry
       4) Javier Garcia-Tunon
  8    Relay Team B                    3:24.86    1
       1) Kenny Allen
       2) Hubert Mitchell
       3) Tommy Noyes
       4) Jean Baptiste

Event 15 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5T   Shawn Allen                    6- 4.75    1.95m    3.50

Event 16 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Matt Hurley                   16- 6.75    5.05m    8
  7    Charlie Cotton                15- 1       4.60m    2

Event 17 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    John Fallone                  54- 2.75   16.53m    8

Event 19 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Andy Diakos                  196- 6.25   59.90m    5
  5    Matt Wernke                  174-11.75   53.33m    4
  6    Travis Dane                  163- 2.75   49.75m    3

Event 21 - Sprint Medley Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Relay Team A                    3:19.76    8
       1) Greg Bolden
       2) Walter Dix
       3) Hubert Mitchell
       4) Tommy Noyes

Event 22 - Distance Medley Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Relay Team A                   10:21.26   10
       1) Sean Burris
       2) Chris Potter
       3) Tommy Noyes
       4) Chris Nickinson


FLORIDA RELAYS
04/01/2006, March 31-April 1, 2006, Gainesville, Fl

Event 1 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  5    Kenny O'Neal                      10.48w   4
  8    Rafeeq Curry                      10.65w   1
 12T   Ricky Argro                       10.69w  
 22    Johnta Griffin                    10.84w  

Event 2 - 200 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 22    Rafeeq Curry                      22.38   
 29    Johnta Griffin                    22.86   

Event 3 - 400 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 11    Willie Gaines                     48.488  
 23    Cedric Nabe                       50.34   

Event 4 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Chris Potter                    1:51.07    8
  3    Tommy Noyes                     1:51.10    6

Event 8 - 110 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  5    Javier Garcia-Tunon               14.16w   4
 17    Matt Frith                        15.69w  

Event 9 - 400 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  9    Tywayne Buchanan                  56.09   

Event 11 - 4x100-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Relay Team A                      39.43    8
       1) Greg Bolden
       2) Kenny O'Neal
       3) Ricky Argro
       4) Walter Dix

Event 12 - 4x400-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  5    Relay Team B                    3:22.21    4
       1) Willie Gaines
       2) Cedric Nabe
       3) Tommy Noyes
       4) Chris Potter

Event 13 - Long Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  9    Matt Frith                    20- 8       6.30m   

Event 15 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Tim Reen                       6- 6.75    2.00m    5
  5T   Shawn Allen                    6- 4.75    1.95m    3.50

Event 16 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Matt Hurley                   16- 0.75    4.90m    8
  8    Charlie Cotton                15- 7       4.75m    1

Event 17 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    John Fallone                  55- 2.25   16.82m    5

Event 18 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Garrett Johnson              178- 5.75   54.40m    6

Event 19 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5    Andy Diakos                  192- 5.25   58.65m    4
  8    Travis Dane                  175- 8      53.54m    1
  9    Matt Wernke                  175- 0.25   53.35m   

Event 20 - Javelin
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Alvaro Bada                  154- 6.75   47.11m    5


STANFORD INVITATIONAL
04/01/2006, March 31-April 1, 2006, Stanford, Ca

Event 7 - 10000 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    Andrew Lemoncello              28:32.92    5


SEMINOLE INVITATIONAL
04/08/2006, TALLAHASSEE, FL, April 7-8, 2006

Event 1 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  5    Ricky Argro                       10.66    4

Event 2 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  5    Jean Baptiste                     22.18    4

Event 3 - 400 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Kenny Allen                       48.89    8
  5    Cedric Nabe                       49.60    4

Event 4 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Tom Lancashire                  1:46.99   10
  5    Chris Potter                    1:52.86    4

Event 5 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    Sean Burris                     3:50.21    4
 10    Chris Nickinson                 4:01.45   

Event 6 - 5000 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  7    Kevin Cook                     15:22.51    2

Event 8 - 110 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 12    Jacob Peacock                     16.77w  

Event 13 - Long Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  9    Matt Frith                    20- 3.75    6.19m   

Event 15 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2T   Tim Reen                       6- 4       1.93m    6.33

Event 16 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Charlie Cotton                15-11       4.85m    6
  8    Jacob Peacock                 13-11.25    4.25m    1

Event 17 - Shot Put
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 10    Matt Frith                    39- 5.75   12.03m   

Event 18 - Discus
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 14    Matt Frith                   112- 6      34.29m   

Event 19 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Travis Dane                  178- 1.75   54.30m   10


TEXAS RELAYS
04/08/2006, April 5-8, 2006, Austin, Tx

Event 1 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Walter Dix                        10.17w   8
 12    Greg Bolden                       10.47w  

Event 9 - 400 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 41    Tywayne Buchanan                  54.61   

Event 12 - 4x400-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  7    Relay Team A                    3:13.66    2
       1) Tommy Noyes
       2) Hubert Mitchell
       3) Javier Garcia-Tunon
       4) Tywayne Buchanan
  9    Relay Team A                    3:08.66   
       1) Tywayne Buchanan
       2) Hubert Mitchell
       3) Javier Garcia-Tunon
       4) Elliot Wood

Event 13 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5    Johnta Griffin                24- 6.50    7.48m    4
  6    Rafeeq Curry                  24- 6.25    7.47m    3

Event 14 - Triple Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  1    Rafeeq Curry                  53-11.25   16.44m   
 16    Johnta Griffin                48- 1.75   14.67m   

Event 16 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Matt Hurley                   17- 0.75    5.20m    8

Event 17 - Shot Put
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 12    John Fallone                  53- 0      16.15m   

Event 18 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Garrett Johnson              186- 4      56.79m    3

Event 19 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Andy Diakos                  199- 3.75   60.75m    3
 14    Matt Wernke                  170- 8.25   52.03m   


ACC CHAMPIONSHIP, 1st place
04/22/2006, April 20-22, 2006, Winston-Salem, NC

Event 1 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Greg Bolden                       10.35    8
  3    Michael Ray Garvin                10.47    6
  7    Johnta Griffin                    10.70   

Event 2 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    Michael Ray Garvin                21.30    5
 10    Greg Bolden                       21.58   
 11    Ronald Wright                     21.61   
 14    Cedric Nabe                       21.63   

Event 3 - 400 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Ricardo Chambers                  45.52   10
  4    Tywayne Buchanan                  47.38    5
 14    Kenny Allen                       48.89   
 26    Hubert Mitchell                   51.16   

Event 4 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Tommy Noyes                     1:51.09    8
  8    Chris Potter                    1:52.50    1

Event 5 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Tom Lancashire                  3:42.13   10

Event 8 - 110 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    Javier Garcia-Tunon               14.26    5

Event 9 - 400 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Javier Garcia-Tunon               52.30    8
  8    Elliot Wood                       52.14    1
 15    Tywayne Buchanan                  55.50   

Event 10 - 3000 Meter Steeplechase
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Andrew Lemoncello               8:34.84   10

Event 11 - 4x100-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Relay Team A                      39.89    8
       1) Greg Bolden
       2) Michael Ray Garvin
       3) Rafeeq Curry
       4) Ronald Wright

Event 12 - 4x400-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Relay Team A                    3:10.01    8
       1) Tywayne Buchanan
       2) Javier Garcia-Tunon
       3) Elliot Wood
       4) Ricardo Chambers

Event 13 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Rafeeq Curry                  25- 5.25    7.75m   10
  6    Johnta Griffin                24- 1.75    7.36m    3

Event 14 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Rafeeq Curry                  50- 9.50   15.48m   10
  3    Johnta Griffin                49- 8.25   15.14m    6

Event 15 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3T   Shawn Allen                    6- 8.75    2.05m    5.50
  7T   Javier Garcia-Tunon            6- 4.75    1.95m    1.50
  9T   Tim Reen                       6- 2.75    1.90m   

Event 16 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Matt Hurley                   16- 2.75    4.95m    6

Event 17 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Garrett Johnson               66- 0.50   20.13m   10
  5    John Fallone                  55- 5.50   16.90m    4

Event 18 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Garrett Johnson              177-10      54.20m    6
  9    Andy Diakos                  150- 7      45.90m   
 14    Matt Wernke                  139- 0.50   42.38m   
 16    John Fallone                 137- 8      41.96m   

Event 19 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Andy Diakos                  190- 2      57.96m    3
 10    Travis Dane                  173- 9.25   52.97m   
 11    Matt Wernke                  171- 3.50   52.21m   

Event 30 - Decathlon
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  8    Jacob Peacock                      6107    1


PENN RELAYS
04/29/2006, April 26-29, 2006, Philadelphia, Pa

Event 10 - 3000 Meter Steeplechase
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 15    Sean Burris                     9:14.26   

Event 12 - 4x400-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Relay Team A                    3:08.08    8
       1) Tywayne Buchanan
       2) Elliot Wood
       3) Javier Garcia-Tunon
       4) Ricardo Chambers

Event 17 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Garrett Johnson               68- 4.50   20.84m   10


UCF INVITATIONAL
04/29/2006, April 26-29, 2006, Orlando, Fl

Event 1 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Greg Bolden                       10.61   10
  2    Cedric Nabe                       10.79    8
  4    Ronald Wright                     10.89    5

Event 4 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Chris Nickinson                 1:57.03    8

Event 16 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Charlie Cotton                15- 7       4.75m    8


CARDINAL INVITATIONAL
04/30/2006, Palo Alto, Ca

5000 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
       Andrew Lemoncello              13:45.69   

Event 5 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Tom Lancashire                  3:41.63    8

Event 6 - 5000 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  9    Andrew Lemoncello              13:45.69   


SEMINOLE TWILIGHT
05/06/2006, TALLAHASSEE, FL

Event 1 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Greg Bolden                       10.32   10
  3    Michael Ray Garvin                10.47    6

Event 2 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    Michael Ray Garvin                20.90    6
  6    Ronald Wright                     21.46    3

Event 3 - 400 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Willie Gaines                     47.68   10
  2    Hubert Mitchell                   48.17    8

Event 4 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Tommy Noyes                     1:50.82    8
  7    Chris Potter                    1:57.88    2

Event 5 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  5    Chris Nickinson                 3:59.51    4

Event 9 - 400 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Elliot Wood                       51.19   10
  2    Javier Garcia-Tunon               51.97    8
  3    Tywayne Buchanan                  52.51    6

Event 10 - 3000 Meter Steeplechase
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Sean Burris                     9:28.43   10

Event 13 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Johnta Griffin                24- 3.50    7.40m    8

Event 16 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Matt Hurley                   16- 6.75    5.05m    8
  2    Jacob Peacock                 15- 7       4.75m    8

Event 17 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Garrett Johnson               66- 0.50   20.13m   10
  3    John Fallone                  56- 1.25   17.10m    6

Event 19 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Andy Diakos                  195-10.75   59.71m   10
  2    Matt Wernke                  175- 8.75   53.56m    8
  3    Travis Dane                  174- 6.50   53.20m    6


REEBOK INVITATIONAL
05/13/2006, May 12-13, 2006, Atlanta, Ga

Event 1 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    Michael Ray Garvin                10.50    5
  5    Cedric Nabe                       10.59    4
  9    Greg Bolden                       10.38   
 21    Rafeeq Curry                      10.76   
 23    Ronald Wright                     10.78   
 31    Johnta Griffin                    10.86   

Event 2 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Walter Dix                        20.25   10
 13    Ronald Wright                     21.32   

Event 3 - 400 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  9    Tywayne Buchanan                  47.05   
 25    Willie Gaines                     48.48   

Event 4 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Tom Lancashire                  1:45.76   10
  7    Tommy Noyes                     1:49.04    2
 37    Chris Potter                    1:54.65   

Event 5 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    Andrew Lemoncello               3:48.42    6
 40    Chris Nickinson                 3:59.63   

Event 8 - 110 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 28    Javier Garcia-Tunon               15.13   

Event 9 - 400 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 25    Javier Garcia-Tunon               53.91   

Event 10 - 3000 Meter Steeplechase
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Sean Burris                     9:07.08    8

Event 16 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Matt Hurley                   16- 0.75    4.90m    5

Event 17 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    John Fallone                  56-10.75   17.34m    5

Event 19 - Hammer
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 12    Andy Diakos                  179- 3      54.64m   
 14    Matt Wernke                  173- 8      52.93m   


NCAA EAST REGIONALS, 1st place
05/27/2006, May 26-27, 2006, Greensboro, NC

Event 1 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Walter Dix                        10.16    8
  5    Greg Bolden                       10.24    4

Event 2 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Walter Dix                        20.40   10
  4    Michael Ray Garvin                20.75    5

Event 3 - 400 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Ricardo Chambers                  45.53   10

Event 5 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  5    Tom Lancashire                  3:46.48    4

Event 9 - 400 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  8    Elliot Wood                       51.54    1

Event 10 - 3000 Meter Steeplechase
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Andrew Lemoncello               8:42.33   10

Event 11 - 4x100-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Relay Team A                      38.90   10
       1) Greg Bolden
       2) Ronald Wright
       3) Michael Ray Garvin
       4) Cedric Nabe

Event 12 - 4x400-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    Relay Team A                    3:07.35    5
       1) Tywayne Buchanan
       2) Hubert Mitchell
       3) Willie Gaines
       4) Javier Garcia-Tunon

Event 14 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Rafeeq Curry                  52- 9.50   16.09m    8

Event 17 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Garrett Johnson               66-10.75   20.39m   10
 11    John Fallone                  55- 6.50   16.93m   


NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP, 1st place
06/10/2006, June 7-10, 2006, Sacramento, Ca

From the FSU Website, seminoles.com.

Florida State Track and Field Wins National Championship.

Five top two finishes helped the Florida State men's track and field team to its first-ever NCAA Outdoor Track and Field Championships in front of a crowd of 9,116 at the Alex G. Spanos Sports Complex in Sacramento, Calif.

SACRAMENTO, CA - Five top two finishes helped the Florida State men's track and field team to its first-ever NCAA Outdoor Track and Field Championships in front of a crowd of 9,116 at the Alex G Spanos Sports Complex in Sacramento, Calif. The men scored 67 points ahead of LSU (51 points), Texas (36 points), Arizona (34) and Arkansas (33).

The men clinched the team victory with a second-place finish in the 1500m run by Tom Lancashire (Bolton, England/Turton). Indoor national champions Walter Dix and Garrett Johnson won outdoor titles. The nation's top-ranked triple jumper Rafeeq Curry (Miami, Fla./ACE Academy) added another individual national crown and Dix and sophomore Ricardo Chambers (Palm Beach Gardens, Fla./Dwyer) posted runner-up finishes in the 100m and 400m dash.

Lancashire clinched the team championships with a second-place finish in the 1500m run. The two-time All-American ran 3:44.20 to secure the first place position for the Seminole squad.

The title is the first for the Florida State men and the third track national title for the program. The women's 1984 outdoor team and 1985 indoor squads also won NCAA crowns. The men win the Triple Crown (conference, regional and national titles) for the first time in program history.

The title is the first for the Atlantic Coast Conference. The Seminoles doubled the all-time number of outdoor national champions with the three winners today.

The finish marks the highest team placing since taking third place in 1980 and only the fourth time in the program's history that a team has placed in the top 10 at outdoor nationals.

Dix won his third national title in taking the top spot in the 200m dash with a time of 20.30. He is one of three people to win a national championship in both the 100m and the 200m in the last ten years. Rookie Michael Ray Garvin (Upper Saddle River, N.J./Don Bosco Prep) was eighth in the group scoring one point and earning All-American honors.

Kicking off the point scoring barrage was Dix earned his eighth All-American honor with a second-place finish in the 100m. The incoming defending champion had the seventh fastest time of the year before Wednesday. It is his second NCAA runner-up finish this year after placing second in the 60m during the indoor season. Last year Dix, went one-four in the 100m and 200m, respectively. Dix is the second two-time All-American 100m runner since Jonathan Carter put together back to back top-eight finishes in 1995 and 1996.

Less than an hour later, Chambers added another eight-spot with a second-place finish in the 400m in an FSU school record 44.71. Chambers is the second two-time 400m All-American joining Olympian Walter McCoy on the short list. It is the fifth 400m national honor in program history.

The points kept rolling as Johnson completed the sweep of the indoor and outdoor shot put championships, hitting 66'7" (20.29m). He earned his fourth All-American honor and second of the meet, as he finished in fifth place in the discus yesterday.

By the time Curry wrapped up his first national title in the triple jump, the team title already belonged to the Seminoles. The ACC Long and Triple Jump Champion saved the farthest jump of his career for last. He hit the sand in 54'9.5" (16.70m), besting the FSU school record that he owned by 3.5 inches. This year Curry scored 13 points towards the team title, the most in his career and became the first Seminole to win the triple jump national championship.

Senior Andrew Lemoncello (St. Andrews, Scotland/Stirling) extended the team lead with a run of 8:39.45. He finished fourth for the second consecutive season, earning his third All-American honor.

Event 1 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Walter Dix                        10.18    8
 15T   Greg Bolden                       10.43   

Event 2 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Walter Dix                        20.30   10
  8    Michael Ray Garvin                20.75    1

Event 3 - 400 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Ricardo Chambers                  44.71    8

Event 5 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Tom Lancashire                  3:40.62    8

Event 9 - 400 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 14    Elliot Wood                       50.76   
 23    Javier Garcia-Tunon               52.25   

Event 10 - 3000 Meter Steeplechase
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    Andrew Lemoncello               8:38.55    5

Event 13 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Rafeeq Curry                  25- 6.75    7.79m    3
 16    Johnta Griffin                24- 1       7.34m   

Event 14 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Rafeeq Curry                  54- 9.50   16.70m   10

Event 17 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Garrett Johnson               66- 7      20.29m   10

Event 18 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5    Garrett Johnson              186-11.75   56.99m    4


2006 EOY Stats

Kenny Allen Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/25/2006 FSU RELAYS 4x400-Meter Relay 8 0.25 3:24.86 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL 400 Meters 2 8.00 48.89 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 400 Meters 14 0.00 48.89 8.25 Shawn Allen Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL High Jump 6 3.00 6- 6.00 1.98m 03/25/2006 FSU RELAYS High Jump 5T 3.50 6- 4.75 1.95m 04/01/2006 FLORIDA RELAYS High Jump 5T 3.50 6- 4.75 1.95m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP High Jump 3T 5.50 6- 8.75 2.05m 15.50 Ricky Argro Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 100 Meters 4 5.00 10.61 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 100 Meters 12T 0.00 10.69 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 4x100-Meter Relay 2 2.00 39.43 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL 100 Meters 5 4.00 10.66 11.00 Alvaro Bada Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 04/01/2006 FLORIDA RELAYS Javelin 4 5.00 154- 6.75 47.11m 5.00 Jean Baptiste Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/25/2006 FSU RELAYS 4x400-Meter Relay 8 0.25 3:24.86 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL 200 Meters 5 4.00 22.18 4.25 Luke Beevor Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== / / Distance Medley Relay (I) 0.00 9:56.20 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 5000 Meters 1 10.00 14:18.07 10.00 Greg Bolden Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/11/2006 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP 60 Meters (I) 7 2.00 6.69 03/25/2006 FSU RELAYS Sprint Medley Relay 2 2.00 3:19.76 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 4x100-Meter Relay 2 2.00 39.43 04/08/2006 TEXAS RELAYS 100 Meters 12 0.00 10.47 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 100 Meters 2 8.00 10.35 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 200 Meters 10 0.00 21.58 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 4x100-Meter Relay 2 2.00 39.89 04/29/2006 UCF INVITATIONAL 100 Meters 1 10.00 10.61 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT 100 Meters 1 10.00 10.32 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 100 Meters 9 0.00 10.38 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 100 Meters 5 4.00 10.24 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 4x100-Meter Relay 1 2.50 38.90 06/10/2006 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 100 Meters 15T 0.00 10.43 42.50 Tywayne Buchanan Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 400 Meter Hurdles 1 10.00 53.09 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 4x400-Meter Relay 5 1.00 3:14.48 03/25/2006 FSU RELAYS 4x400-Meter Relay 1 2.50 3:12.26 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 400 Meter Hurdles 9 0.00 56.09 04/08/2006 TEXAS RELAYS 400 Meter Hurdles 41 0.00 54.61 04/08/2006 TEXAS RELAYS 4x400-Meter Relay 7 0.50 3:13.66 04/08/2006 TEXAS RELAYS 4x400-Meter Relay 9 0.00 3:08.66 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 400 Meters 4 5.00 47.38 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 400 Meter Hurdles 15 0.00 55.50 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:10.01 04/29/2006 PENN RELAYS 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:08.08 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT 400 Meter Hurdles 3 6.00 52.51 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 400 Meters 9 0.00 47.05 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 4x400-Meter Relay 4 1.25 3:07.35 30.25 Sean Burris Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== / / Distance Medley Relay (I) 0.00 9:56.20 03/25/2006 FSU RELAYS Distance Medley Relay 1 2.50 10:21.26 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL 1500 Meters 3 4.00 3:50.21 04/29/2006 PENN RELAYS 3000 Meter Steeplechase 15 0.00 9:14.26 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT 3000 Meter Steeplechase 1 10.00 9:28.43 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 3000 Meter Steeplechase 2 8.00 9:07.08 24.50 Ricardo Chambers Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 02/25/2006 ACC INDOOR CHAMPIONSHIP 200 Meters (I) 0.00 21.13 03/11/2006 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP 400 Meters (I) DNF 0.00 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 400 Meters 1 10.00 45.52 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:10.01 04/29/2006 PENN RELAYS 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:08.08 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 400 Meters 1 10.00 45.53 06/10/2006 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 400 Meters 2 8.00 44.71 32.00 Kevin Cook Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL 5000 Meters 7 2.00 15:22.51 2.00 Charlie Cotton Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/25/2006 FSU RELAYS Pole Vault 7 2.00 15- 1.00 4.60m 04/01/2006 FLORIDA RELAYS Pole Vault 8 1.00 15- 7.00 4.75m 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL Pole Vault 3 6.00 15-11.00 4.85m 04/29/2006 UCF INVITATIONAL Pole Vault 2 8.00 15- 7.00 4.75m 17.00 Rafeeq Curry Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 02/25/2006 ACC INDOOR CHAMPIONSHIP Long Jump (I) 0.00 25- 0.50 7.63m 03/11/2006 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP Triple Jump (I) 3 6.00 53- 4.50 16.27m 03/25/2006 FSU RELAYS 4x400-Meter Relay 1 2.50 3:12.26 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 100 Meters 8 1.00 10.65 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 200 Meters 22 0.00 22.38 04/08/2006 TEXAS RELAYS Long Jump 6 3.00 24- 6.25 7.47m 04/08/2006 TEXAS RELAYS Triple Jump 1 0.00 53-11.25 16.44m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 4x100-Meter Relay 2 2.00 39.89 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Long Jump 1 10.00 25- 5.25 7.75m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Triple Jump 1 10.00 50- 9.50 15.48m 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 100 Meters 21 0.00 10.76 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS Triple Jump 2 8.00 52- 9.50 16.09m 06/10/2006 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP Long Jump 6 3.00 25- 6.75 7.79m 06/10/2006 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP Triple Jump 1 10.00 54- 9.50 16.70m 55.50 Travis Dane Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/25/2006 FSU RELAYS Hammer 6 3.00 163- 2.75 49.75m 04/01/2006 FLORIDA RELAYS Hammer 8 1.00 175- 8.00 53.54m 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL Hammer 1 10.00 178- 1.75 54.30m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Hammer 10 0.00 173- 9.25 52.97m 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT Hammer 3 6.00 174- 6.50 53.20m 20.00 Andy Diakos Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL Hammer 1 10.00 193- 7.75 59.02m 03/25/2006 FSU RELAYS Hammer 4 5.00 196- 6.25 59.90m 04/01/2006 FLORIDA RELAYS Hammer 5 4.00 192- 5.25 58.65m 04/08/2006 TEXAS RELAYS Hammer 6 3.00 199- 3.75 60.75m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Discus 9 0.00 150- 7.00 45.90m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Hammer 6 3.00 190- 2.00 57.96m 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT Hammer 1 10.00 195-10.75 59.71m 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL Hammer 12 0.00 179- 3.00 54.64m 35.00 Walter Dix Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/11/2006 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP 60 Meters (I) 2 8.00 6.59 03/11/2006 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP 200 Meters (I) 1 10.00 20.27 03/25/2006 FSU RELAYS Sprint Medley Relay 2 2.00 3:19.76 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 4x100-Meter Relay 2 2.00 39.43 04/08/2006 TEXAS RELAYS 100 Meters 2 8.00 10.17 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 200 Meters 1 10.00 20.25 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 100 Meters 2 8.00 10.16 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 200 Meters 1 10.00 20.40 06/10/2006 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 100 Meters 2 8.00 10.18 06/10/2006 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 200 Meters 1 10.00 20.30 76.00 John Fallone Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/25/2006 FSU RELAYS Shot Put 2 8.00 54- 2.75 16.53m 04/01/2006 FLORIDA RELAYS Shot Put 4 5.00 55- 2.25 16.82m 04/08/2006 TEXAS RELAYS Shot Put 12 0.00 53- 0.00 16.15m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Shot Put 5 4.00 55- 5.50 16.90m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Discus 16 0.00 137- 8.00 41.96m 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT Shot Put 3 6.00 56- 1.25 17.10m 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL Shot Put 4 5.00 56-10.75 17.34m 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS Shot Put 11 0.00 55- 6.50 16.93m 28.00 Matt Frith Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== / / Heptathlon (I) 0.00 4917 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL Shot Put 16 0.00 35- 3.75 10.76m 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL Discus 16 0.00 103- 0.75 31.41m 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL Javelin 9 0.00 152- 1.00 46.36m 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 110 Meter Hurdles 17 0.00 15.69 04/01/2006 FLORIDA RELAYS Long Jump 9 0.00 20- 8.00 6.30m 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL Long Jump 9 0.00 20- 3.75 6.19m 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL Shot Put 10 0.00 39- 5.75 12.03m 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL Discus 14 0.00 112- 6.00 34.29m 0.00 Willie Gaines Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== / / Distance Medley Relay (I) 0.00 9:56.20 03/25/2006 FSU RELAYS 4x400-Meter Relay 1 2.50 3:12.26 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 400 Meters 11 0.00 48.48 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 4x400-Meter Relay 5 1.00 3:22.21 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT 400 Meters 1 10.00 47.68 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 400 Meters 25 0.00 48.48 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 4x400-Meter Relay 4 1.25 3:07.35 14.75 Javier Garcia-Tunon Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 110 Meter Hurdles 2 8.00 14.73 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 400 Meter Hurdles 2 8.00 53.43 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 4x400-Meter Relay 5 1.00 3:14.48 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL High Jump 7 2.00 6- 2.00 1.88m 03/25/2006 FSU RELAYS 110 Meter Hurdles 2 8.00 14.40 03/25/2006 FSU RELAYS 400 Meter Hurdles 1 10.00 52.32 03/25/2006 FSU RELAYS 4x400-Meter Relay 1 2.50 3:12.26 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 110 Meter Hurdles 5 4.00 14.16 04/08/2006 TEXAS RELAYS 4x400-Meter Relay 7 0.50 3:13.66 04/08/2006 TEXAS RELAYS 4x400-Meter Relay 9 0.00 3:08.66 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 110 Meter Hurdles 4 5.00 14.26 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 400 Meter Hurdles 2 8.00 52.30 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:10.01 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP High Jump 7T 1.50 6- 4.75 1.95m 04/29/2006 PENN RELAYS 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:08.08 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT 400 Meter Hurdles 2 8.00 51.97 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 110 Meter Hurdles 28 0.00 15.13 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 400 Meter Hurdles 25 0.00 53.91 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 4x400-Meter Relay 4 1.25 3:07.35 06/10/2006 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 400 Meter Hurdles 23 0.00 52.25 71.75 Michael Ray Garvin Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 100 Meters 6 3.00 10.64 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 200 Meters 6 3.00 21.64 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 100 Meters 3 6.00 10.47 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 200 Meters 4 5.00 21.30 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 4x100-Meter Relay 2 2.00 39.89 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT 100 Meters 3 6.00 10.47 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT 200 Meters 3 6.00 20.90 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 100 Meters 4 5.00 10.50 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 200 Meters 4 5.00 20.75 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 4x100-Meter Relay 1 2.50 38.90 06/10/2006 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 200 Meters 8 1.00 20.75 44.50 Johnta Griffin Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 02/25/2006 ACC INDOOR CHAMPIONSHIP Long Jump (I) 0.00 25- 1.75 7.66m 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 100 Meters 22 0.00 10.84 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 200 Meters 29 0.00 22.86 04/08/2006 TEXAS RELAYS Long Jump 5 4.00 24- 6.50 7.48m 04/08/2006 TEXAS RELAYS Triple Jump 16 0.00 48- 1.75 14.67m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 100 Meters 7 0.00 10.70 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Long Jump 6 3.00 24- 1.75 7.36m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Triple Jump 3 6.00 49- 8.25 15.14m 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT Long Jump 2 8.00 24- 3.50 7.40m 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 100 Meters 31 0.00 10.86 06/10/2006 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP Long Jump 16 0.00 24- 1.00 7.34m 21.00 Matt Hurley Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== / / Pole Vault (I) 0.00 16- 7.25 5.06m 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL Pole Vault 1 10.00 16- 0.75 4.90m 03/25/2006 FSU RELAYS Pole Vault 2 8.00 16- 6.75 5.05m 04/01/2006 FLORIDA RELAYS Pole Vault 2 8.00 16- 0.75 4.90m 04/08/2006 TEXAS RELAYS Pole Vault 2 8.00 17- 0.75 5.20m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Pole Vault 3 6.00 16- 2.75 4.95m 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT Pole Vault 2 8.00 16- 6.75 5.05m 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL Pole Vault 4 5.00 16- 0.75 4.90m 53.00 Garrett Johnson Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL Shot Put 1 10.00 67- 3.50 20.51m 03/11/2006 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP Shot Put (I) 1 10.00 67- 2.25 20.48m 04/01/2006 FLORIDA RELAYS Discus 3 6.00 178- 5.75 54.40m 04/08/2006 TEXAS RELAYS Discus 6 3.00 186- 4.00 56.79m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Shot Put 1 10.00 66- 0.50 20.13m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Discus 3 6.00 177-10.00 54.20m 04/29/2006 PENN RELAYS Shot Put 1 10.00 68- 4.50 20.84m 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT Shot Put 1 10.00 66- 0.50 20.13m 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS Shot Put 1 10.00 66-10.75 20.39m 06/10/2006 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP Shot Put 1 10.00 66- 7.00 20.29m 06/10/2006 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP Discus 5 4.00 186-11.75 56.99m 89.00 Tom Lancashire Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/03/2006 Mile Run (I) 0.00 3:58.52 03/11/2006 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP Mile Run (I) 4 5.00 4:02.73 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL 800 Meters 1 10.00 1:46.99 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 1500 Meters 1 10.00 3:42.13 04/30/2006 CARDINAL INVITATIONAL 1500 Meters 2 8.00 3:41.63 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 800 Meters 1 10.00 1:45.76 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 1500 Meters 5 4.00 3:46.48 06/10/2006 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 1500 Meters 2 8.00 3:40.62 55.00 Andrew Lemoncello Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 02/25/2006 ACC INDOOR CHAMPIONSHIP 3000 Meters (I) 0.00 8:10.67 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 5000 Meters 2 8.00 14:24.13 04/01/2006 STANFORD INVITATIONAL 10000 Meters 4 5.00 28:32.92 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 3000 Meter Steeplechase 1 10.00 8:34.84 04/30/2006 CARDINAL INVITATIONAL 5000 Meters 0.00 13:45.69 04/30/2006 CARDINAL INVITATIONAL 5000 Meters 9 0.00 13:45.69 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 1500 Meters 3 6.00 3:48.42 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 3000 Meter Steeplechase 1 10.00 8:42.33 06/10/2006 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 3000 Meter Steeplechase 4 5.00 8:38.55 44.00 Hubert Mitchell Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 400 Meters 1 10.00 47.57 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 4x400-Meter Relay 5 1.00 3:14.48 03/25/2006 FSU RELAYS 4x400-Meter Relay 8 0.25 3:24.86 03/25/2006 FSU RELAYS Sprint Medley Relay 2 2.00 3:19.76 04/08/2006 TEXAS RELAYS 4x400-Meter Relay 7 0.50 3:13.66 04/08/2006 TEXAS RELAYS 4x400-Meter Relay 9 0.00 3:08.66 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 400 Meters 26 0.00 51.16 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT 400 Meters 2 8.00 48.17 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 4x400-Meter Relay 4 1.25 3:07.35 23.00 Cedric Nabe Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 4x400-Meter Relay 5 1.00 3:14.48 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 400 Meters 23 0.00 50.34 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 4x400-Meter Relay 5 1.00 3:22.21 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL 400 Meters 5 4.00 49.60 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 200 Meters 14 0.00 21.63 04/29/2006 UCF INVITATIONAL 100 Meters 2 8.00 10.79 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 100 Meters 5 4.00 10.59 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 4x100-Meter Relay 1 2.50 38.90 20.50 Chris Nickinson Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 5000 Meters 8 1.00 14:55.64 03/25/2006 FSU RELAYS Distance Medley Relay 1 2.50 10:21.26 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL 1500 Meters 10 0.00 4:01.45 04/29/2006 UCF INVITATIONAL 800 Meters 2 8.00 1:57.03 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT 1500 Meters 5 4.00 3:59.51 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 1500 Meters 40 0.00 3:59.63 15.50 Tommy Noyes Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 02/25/2006 ACC INDOOR CHAMPIONSHIP 800 Meters (I) 0.00 1:51.50 03/04/2006 SNOWBIRD INVITATIONAL 1500 Meters 4 5.00 3:56.48 03/25/2006 FSU RELAYS 4x400-Meter Relay 8 0.25 3:24.86 03/25/2006 FSU RELAYS Sprint Medley Relay 2 2.00 3:19.76 03/25/2006 FSU RELAYS Distance Medley Relay 1 2.50 10:21.26 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 800 Meters 3 6.00 1:51.10 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 4x400-Meter Relay 5 1.00 3:22.21 04/08/2006 TEXAS RELAYS 4x400-Meter Relay 7 0.50 3:13.66 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 800 Meters 2 8.00 1:51.09 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT 800 Meters 2 8.00 1:50.82 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 800 Meters 7 2.00 1:49.04 35.25 Kenny O'Neal Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 100 Meters 5 4.00 10.48 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 4x100-Meter Relay 2 2.00 39.43 6.00 Jacob Peacock Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== / / Heptathlon (I) 0.00 4683 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL 110 Meter Hurdles 12 0.00 16.77 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL Pole Vault 8 1.00 13-11.25 4.25m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Decathlon 8 1.00 6107 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT Pole Vault 2 8.00 15- 7.00 4.75m 10.00 Chris Potter Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== / / Distance Medley Relay (I) 0.00 9:56.20 03/25/2006 FSU RELAYS 800 Meters 2 8.00 1:54.53 03/25/2006 FSU RELAYS Distance Medley Relay 1 2.50 10:21.26 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 800 Meters 2 8.00 1:51.07 04/01/2006 FLORIDA RELAYS 4x400-Meter Relay 5 1.00 3:22.21 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL 800 Meters 5 4.00 1:52.86 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 800 Meters 8 1.00 1:52.50 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT 800 Meters 7 2.00 1:57.88 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 800 Meters 37 0.00 1:54.65 26.50 Tim Reen Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 04/01/2006 FLORIDA RELAYS High Jump 4 5.00 6- 6.75 2.00m 04/08/2006 SEMINOLE INVITATIONAL High Jump 2T 6.33 6- 4.00 1.93m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP High Jump 9T 0.00 6- 2.75 1.90m 11.33 Matt Wernke Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/25/2006 FSU RELAYS Hammer 5 4.00 174-11.75 53.33m 04/01/2006 FLORIDA RELAYS Hammer 9 0.00 175- 0.25 53.35m 04/08/2006 TEXAS RELAYS Hammer 14 0.00 170- 8.25 52.03m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Discus 14 0.00 139- 0.50 42.38m 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP Hammer 11 0.00 171- 3.50 52.21m 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT Hammer 2 8.00 175- 8.75 53.56m 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL Hammer 14 0.00 173- 8.00 52.93m 12.00 Elliot Wood Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 02/05/2006 AUSTRALIAN OPEN 400 Meter Hurdles 0.00 50.30 04/08/2006 TEXAS RELAYS 4x400-Meter Relay 9 0.00 3:08.66 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 400 Meter Hurdles 8 1.00 52.14 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:10.01 04/29/2006 PENN RELAYS 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:08.08 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT 400 Meter Hurdles 1 10.00 51.19 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 400 Meter Hurdles 8 1.00 51.54 06/10/2006 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 400 Meter Hurdles 14 0.00 50.76 16.00 Ronald Wright Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 200 Meters 11 0.00 21.61 04/22/2006 ACC CHAMPIONSHIP 4x100-Meter Relay 2 2.00 39.89 04/29/2006 UCF INVITATIONAL 100 Meters 4 5.00 10.89 05/06/2006 SEMINOLE TWILIGHT 200 Meters 6 3.00 21.46 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 100 Meters 23 0.00 10.78 05/13/2006 REEBOK INVITATIONAL 200 Meters 13 0.00 21.32 05/27/2006 NCAA EAST REGIONALS 4x100-Meter Relay 1 2.50 38.90 12.50