Florida State Men's Track & Field - 2017-18 Year In Review

Coaching Staff
Bob Braman, Head Coach
Ricky Argro, Sprints & Relays
David Beauchem
Stefan Brits, Volunteer Assistant, Jumps, Sprints & Relays
Justin Garrard, Operations Assistant
Cassie Graves, Operations Assistant
Griff Graves, Operations Assistant
Myra Hawkins, Operations Assistant
Keith Herston, Jumps, Pole Vault, Multis
Brandon Hon, Director Sprints & Relays, Director Hurdles
Aniis Hopkins, Volunteer Assistant, Jumps, Multis
Kellion Knibb, Graduate Assistant, Throws
Alex Midgett, Volunteer Assistant
Kelly Phillips, Distance
Dorian Scott, Director of Field Events
Jacques Toussaint, Operations Assistant, Sprints & Relays
Chelsea Whalen, Graduate Assistant, Throws
Skyler Willis, Graduate Assistant, Sprints & Relays, Hurdles

Click here to see individual mug shots

2017-18 Florida State Signees/Newcomers

Qayyim Ali, HJ, Williamsport, PA

David Barney, D, Lynchburg, VA

Isaac Beauchem, H, Tallahassee

Christoff Bryan, HJ,

Trey Cunningham, H-S, Winfield, AL

Tyler Dau, D, Geneva, IL

Tye Dickens, H, Tallahassee

Shamon Ehiemua, S, Missouri City, TX

Darryl Gay, S, Orlando

Calvin Golson, S, Miramar

Jacore Irving, J, Chattahoochee

Elijah Knight, H, Cary, NC

Caleb Pottorff, D, Fort Pierce


2017-18 Roster - By Name

L
T                                    PY
R Name                  Pos     Cl   Ltr  Hometown (Prior School)
-------------------------------------------------------------------------------------
  Qayyim Ali            HJ      Fr        Williamsport, PA (Williamsport Area)
  Christian Aman        D       So-R      Lake Mary (Lake Mary)
  David Barney          D       Sr-R      Lynchburg, VA (E.C. Glass/William and Mary)
  Isaac Beauchem        H       Fr        Tallahassee (Chiles)
  Carlos Becker         LJ      So   *    Kissimmee (Osceola)
  Christoff Bryan       HJ      Sr         (Kansas State)
  Ashton Butler         J       Sr   **   Nassau, Bahamas (Bolles)
  Matt Butler           MD      Sr   **   Fort Lauderdale (Saint Thomas Aquinas)
  Michael Callegari     D       Sr        London, England (Saint Mary's)
  D'Mitry Charlton      H       Jr-R **   Nassau, Bahamas (Queen's College)
  Edward Clarke         S       Jr   **   Kingston, Jamaica (Calabar)
  Steven Cross          D       Fr-R      Merritt Island (Merritt Island)
  Trey Cunningham       H-S     Fr        Winfield, AL (Winfield)
  Christopher Daniels   J       Jr        Sugar Land, TX (Clements)
  Tyler Dau             D       Fr        Geneva, IL (Geneva Community)
  Tye Dickens           H       Fr        Tallahassee
  Austin Droogsma       T       Sr-R ***  Gulf Breeze (Gulf Breeze)
  Shamon Ehiemua        S       Fr        Missouri City, TX (Fort Bend Marshall)
  Kyle Fearrington      S       So   *    Tarpon Springs (East Lake)
  Kenneth Fisher        J       Sr-R      East Point, GA (Tri-Cities/Bethune-Cookman)
  Conner Flynn          JAV     So        Middletown, RI (Middletown)
  Bert Freire           MD      So   *    Miami (Columbus)
  Darryl Gay            S       Fr        Orlando (Evans)
  Calvin Golson         S       Fr        Miramar (Hallandale)
  Keniel Grant          J-S     Sr-R **   Brampton, Ontario, Canada (Kingston College/Texas Tech)
  Michael Hall          MD      Jr-R *    Cincinnati, OH (Saint Xavier)
  Darryl Haraway        S       Jr   **   Upper Marlboro, MD (DeMatha Catholic)
  Tom Hogarty           MD      Sr-R      Metuchen, NJ (Saint Joseph/Maryland)
  Jacore Irving         J       Fr        Chattahoochee (Sneads)
  Fredrick Jones        T       Jr-R **   Miami (Miami Central)
  Bryce Kelley          D       Sr-R *    Hope Valley, RI (Chariho)
  Benjamin Kieler       HJ      Sr   *    Clearwater (Central Catholic/Loras College)
  Corian Knight         HJ      Sr        Crawfordville (Wakulla/Florida Memorial)
  Elijah Knight         H       Fr        Cary, NC (Cary)
  Kenny Lane            S       Sr-R *    Altamonte Springs (Lake Brantley/Auburn)
  Stanley Linton        D       Sr-R *    Crawfordville (Wakulla)
  Matt Magee            MD      Sr-R ***  Lutz (Steinbrenner)
  Conor McClain         T       So   *    Rockaway, NJ (Morris Hills)
  Tyson Murray          D       So-R *    Tallahassee (Chiles)
  Hunter Napier         M       So-R      Bradenton (Lakewood Ranch/Florida International)
  Montel Nevers         TJ      Sr   *    Nottingham, England (Leeds Beckett)
  Dante Newberg         M       Jr   **   Tampa (Jesuit)
  Caleb Pottorff        D       Fr        Fort Pierce (Lincoln Park Academy)
  Raheem Robinson       S       Jr   *    Kingston, Jamaica (Wolmer's Boys School)
  Will Simons           MD      So-R      Hartland, WI (Arrowhead)
  Istvan Szogi          D       Jr-R      Tata, Hungary (Vetesi Albert/Southern Utah)
  Brandon Tirado        T       Jr-R **   Naples (Gulf Coast/Tallahassee CC)
  Armani Wallace        J       Jr   **   Orlando (Colonial)
  Clayton Washburn      PV      Sr-R *    Orlando (Olympia/North Florida)

2017-18 Schedules and Results

DATE
REF
LOC
OPPONENT
SCORE
01/06
Ref
N
ORANGE & PURPLE CLASSIC
Clemson, SC
 
01/20
 
N
LARRY WIECZOREK INVITATIONAL
January 19-20, 2018, Iowa City, Ia
 
01/27
 
N
RAZORBACK INVITATIONAL
January 26-27, 2018, Fayetteville, Ar
 
02/10
 
N
TYSON INVITATIONAL
February 9-10, 2018, Fayetteville, Ar
 
02/10
 
N
DAVID HEMERY VALENTINE INVITE
February 9-10, 2018, Boston, Ma
 
02/10
 
N
UNIV OF WASHINGTON INVITE
February 9-10, 2018, Seattle, Wa
 
02/17
 
N
UCS INVITATIONAL
February 16-17, 2018, Winston-Salem, NC
 
02/17
 
N
ALEX WILSON INVITATIONAL
Notre Dame, In
 
02/24
 
N
ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS
February 22-24, 2018, Clemson, SC
 
03/03
 
N
FAMU RELAYS
Tallahassee, Fl
 
03/10
 
N
NCAA INDOOR CHAMPIONSHIPS
March 9-10, 2018, College Station, Tx
 
03/17
 
N
BULLS INVITATIONAL
March 16-17, 2018, Tampa, Fl
 
03/17
 
N
YELLOW JACKET INVITATIONAL
Atlanta, Ga
 
03/31
 
N
FLORIDA RELAYS
March 29-31, 2018, Gainesville, Fl
 
03/31
 
N
TEXAS RELAYS
March 28-31, 2018, Austin, Tx
 
04/14
 
N
TIGER TRACK CLASSIC
April 13-14, 2018, Auburn, Al
 
04/14
 
N
TOM JONES MEMORIAL
April 13-14, 2018, Gainesville, Fl
 
04/19
 
N
CALIFORNIA COMBINED INVITE
April 18-19, 2018, Azusa, Ca
 
                Overall   Home    Away   Neutral
------------------------------------------------
FSU RECORD IS    0- 0     0- 0     0- 0     0- 0


ORANGE & PURPLE CLASSIC
01/06/2018, Clemson, SC

From the FSU Website, seminoles.com.

Pottorff's Win, Shot Putters And Helps Lead Way At Clemson.
Field events are especially strong as indoor season gets started.

CLEMSON, SC - Freshman distance runner Caleb Pottorff won his collegiate debut and senior shot putters Austin Droogsma and Gleneve Grange turned in strong runner-up efforts as the Florida State track & field teams opened the indoor season Saturday at the Orange & Purple Invitational.

In the penultimate event of the day Pottorff ran past Gabe Haughey with just under three laps remaining in the 3,000-meter run and pulled away for a comfortable five-second victory in 8:24.28.

"Caleb Pottorff ran really well," FSU coach Bob Braman said. "The plan was to try and win the race so that probably cost him a PB, but to win you collegiate debut is pretty stout."

Droogsma didn't win - he was second to former Georgia star Ashina Miller - but he did produce the best season-opening mark of his career and the No. 2 mark nationally. The redshirt senior unloaded a sixth-attempt throw of 19.06 meters (62-6.5), his second 19-meter mark of the day, to place second.

Grange followed with the best season-opener of her career - 16.16 meters (53-0.75) - to finish second.

"Austin's opener might be good enough to make nationals and that's incredible for first weekend in January," Braman said. "GG also impressed me. Anything over 16 meters this early projects to an appearance at nationals."

Junior Shauna Helps supplied the Noles with their third runner-up finish of the day, finishing the 200-meter dash in 23.82. Helps fastest season-opener of her career stands as the No. 2 collegiate time in the country, which left her just behind USA national team member Joanna Atkins' winning 23.58.

"Shauna Helps looked as strong as I've ever seen her and that's really exciting," Braman added. "She's really coming into her own as an elite sprinter."

While that quartet posted the top finishes of the day for the Noles, they weren't alone when it came to solid openers.

First-year jumps coach Keith Herston saw his group deliver some promising results in the men's long jump and triple jump. Three of FSU's five long jump entries posted career-best marks as the Noles grabbed three of the top six finishing positions.

Bethune-Cookman graduate transfer Kenneth Fisher was third (7.52m/24-8.25) and followed by fifth-place Armani Wallace (7.40/24-3.5) and sixth place Corian Knight (7.39/24-3), a transfer from Florida Memorial by way of Wakulla High School.

Wallace, the ACC Outdoor champion, recorded an indoor personal-best as did sophomore multi-eventer Dante Newberg and freshman Qayyim Ali, with matching marks of 6.91m (22-8).

The Noles enjoyed similar success in the triple jump as senior All-American Montel Nevers led a 4-6 finish by FSU athletes with an opening 15.28 (50-1.75). He was followed by junior Ashton Butler (15.00/49-2.5) and freshman Jacore Irving (14.79/48-6.25). Butler's mark was an indoor personal-best while Irving's collegiate debut was more than a meter longer than his outdoor legal best at Sneads High.

"The jumpers did a nice job," Braman said. "We got some indoor PB's and several best-ever opening meet marks. Kenneth Fisher showed that he'll be a national qualifier, perhaps before the month's over."

Among the other strong field event performances, junior Brandon Tirado finished fourth in the weight throw (18.31m/60-1), while pole vaulters Nicole Breske and Elizabeth Eversole each cleared 3.55 meters (11-7.75) to finish 3-4.

"Overall, our field event athletes are ahead of last year and our runners are a bit behind them, comparatively," Braman said.

On the track, freshman Tyricke Dickens appeared unfazed by his surroundings in the first indoor meet of his life. The former Godby High star qualified for the finals of the 60-meter hurdles with the No. 10 time (8.08) in program history, and finished seventh in the finale (8.11) after clipping the first hurdle.

Junior All-American Darryl Haraway slipped into the finals of the 60-meter dash, despite being caught off-guard by a quick gun in a preliminary round 6.84. The 2017 ACC champion lowered his time to 6.76 for seventh in the final.

The next-best finish by the FSU men on the track was Bert Freire's fourth-place finish against a loaded 800-meter field in 1:53.33.

"Tyricke showed the kind of moxie you don't often see in a freshman," Braman said. "Darryl and Humberto were both strong for a first meet."

On the women's side, junior Madison Harris finished her mile debut with a hard charge to place third in 5:00.88, followed immediately across the line by sophomore Ginelle DeMone in a personal-best 5:06.17. Freshman Elizabeth Jenkins' indoor debut produced a solid 5:09.95 for seventh in a field of 21. Including junior Althea Hewitt's seventh-place 3,000-meter finish (10:18.16), six of coach Kelly Phillips' seven distance runners posted personal-bests.

Event 1 - 60 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  7    Darryl Haraway                   6.76              2

Event 3 - 400 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 15    Steven Simpkins                 51.35             
 17    Elijah Knight                   52.05             

Event 4 - 800 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Bert Freire                   1:53.33              5
  8    Matt Butler                   1:57.91              1

Event 6 - 3000 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Caleb Pottorff                8:24.28             10
  8    Tom Hogarty                   8:41.00              1
 12    Tyler Dau                     8:49.33             

Event 8 - 60 Meter Hurdles
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  7    Tye Dickens                      8.08              2
 11    Dante Newberg                    8.39             

Event 11 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Kenneth Fisher                24- 8.25    7.52m    6
  5    Armani Wallace                24- 3.50    7.40m    4
  6    Corian Knight                 24- 3       7.39m    3
 12T   Dante Newberg                 22- 8       6.91m   
 12T   Qayyim Ali                    22- 8       6.91m   

Event 12 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Montel Nevers                 50- 1.75   15.28m    5
  5    Ashton Butler                 49- 2.50   15.00m    4
  6    Jacore Irving                 48- 6.25   14.79m    3

Event 15 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Austin Droogsma               62- 6.50   19.06m    8
 10    Dante Newberg                 40- 6.25   12.35m   

Event 16 - Weight Throw
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Brandon Tirado                60- 1      18.31m    5


2018 EOY Stats

Qayyim Ali Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC Long Jump (I) 12T 0.00 22- 8 6.91m 0.00 Ashton Butler Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC Triple Jump (I) 5 4.00 49- 2.50 15.00m 4.00 Matt Butler Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC 800 Meters (I) 8 1.00 1:57.91 1.00 Tyler Dau Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC 3000 Meters (I) 12 0.00 8:49.33 0.00 Tye Dickens Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC 60 Meter Hurdles (I) 7 2.00 8.08 2.00 Austin Droogsma Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC Shot Put (I) 2 8.00 62- 6.50 19.06m 8.00 Kenneth Fisher Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC Long Jump (I) 3 6.00 24- 8.25 7.52m 6.00 Bert Freire Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC 800 Meters (I) 4 5.00 1:53.33 5.00 Darryl Haraway Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC 60 Meters (I) 7 2.00 6.76 2.00 Tom Hogarty Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC 3000 Meters (I) 8 1.00 8:41.00 1.00 Jacore Irving Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC Triple Jump (I) 6 3.00 48- 6.25 14.79m 3.00 Corian Knight Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC Long Jump (I) 6 3.00 24- 3 7.39m 3.00 Elijah Knight Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC 400 Meters (I) 17 0.00 52.05 0.00 Montel Nevers Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC Triple Jump (I) 4 5.00 50- 1.75 15.28m 5.00 Dante Newberg Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC 60 Meter Hurdles (I) 11 0.00 8.39 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC Long Jump (I) 12T 0.00 22- 8 6.91m 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC Shot Put (I) 10 0.00 40- 6.25 12.35m 0.00 Caleb Pottorff Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC 3000 Meters (I) 1 10.00 8:24.28 10.00 Steven Simpkins Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC 400 Meters (I) 15 0.00 51.35 0.00 Brandon Tirado Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC Weight Throw (I) 4 5.00 60- 1 18.31m 5.00 Armani Wallace Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/06/2018 ORANGE & PURPLE CLASSIC Long Jump (I) 5 4.00 24- 3.50 7.40m 4.00