Florida State Women's Swimming & Diving - 2016-17 Year In Review

Florida State Women's Swimming & Diving - 2016-17 Year In Review

Coaching Staff
Neal Studd, Head Coach
Dan Carrington, Assistant Coach
Tiffany Clay, Assistant Coach
Anne Olson, Assistant Diving Coach
John Proctor, Divers
Ozzie Quevedo, Assistant Coach

Click here for team picture

Click here to see indivual mug shots
2016-17 Men's & Women's Swimming & Diving


From the FSU Website, seminoles.com.

FSU Names Neal Studd as Head Coach.

July 20, 2016

TALLAHASSEE, FL -- Neal Studd, a five-time Coastal Collegiate Swimming Association (CCSA) Coach of the Year at Florida Gulf Coast University (FGCU), has been named head coach of Florida State’s men’s and women’s swimming and diving program by Vice President and Director of Athletics Stan Wilcox today.

Studd, a native of Ipswich, United Kingdom, led FGCU’s women’s program to six CCSA Championships (2009-13, 15) and a 28-1 all-time conference record since beginning the program at the Ft. Myers, Fla., school in 2007.

“We are pleased to welcome coach Studd and his family to FSU,” said Wilcox. “Coach Studd has an outstanding reputation both within our state and nationally. He has a proven track record of success and we believe he will be a great fit to lead our highly-competitive program to the next level.”

Studd coached St. Lucia in the 2012 Olympic Games as well as his former FGCU swimmer Danielle Beaubrun. It marked his second international coaching stint with St. Lucia after serving as the country’s head coach at the World Championships in Shanghai, China in 2011.

“I am thrilled to be the new head coach at FSU,” said Studd. “It is an amazing opportunity for me professionally and for my family personally. To be in a position to lead the program at such a prestigious University that combines truly outstanding academics and athletics is really a dream come true for me.

“I cannot wait to meet and start working with the team and put my own brand and coaching style in place. When I look at the success of all the teams at FSU, I am so excited for what is possible with our swimming and diving teams. I know we can do great things here and do it the right way.”

Studd was selected to begin the women’s swimming and diving program at FGCU in 2006 after spending eight seasons with the swimming staff at his alma mater Florida Atlantic University (FAU).

An outstanding sprints swimmer at FAU from 1994-98, Studd set several varsity records, served as the men’s team captain and was a National Independent Conference (NIC) champion and two-time Olympic Trials qualifier.

Studd earned a B.S. in Finance from FAU in 1998 and his MBA from the school in 2002. He and his wife Leah have two children together, daughter Sophia (2) and son Henry, born November 2013.


From swimswam.com.

June 1, 2016

Florida State University swimming and diving has terminated their contract with their Head Coach, Frank Bradley, who had one year left in his contract with the Seminoles. After taking the job in 2013, Bradley has been the Head Coach of both the men’s and women’s team for the last 3 NCAA seasons.

Over the last 2 seasons, FSU has gone from a top 3 team in the ACC to sitting just inside the top 10. The women earned their highest rankings of the past 5 years with their 3rd place finishes at the ACC Championships in 2012 and 2014. In 2014-15, they fell to 7th before moving down to 9th at ACCs in the 2015-16 season. At the NCAA championships, they improved on their 30th place finish from 2014 with 24th overall in 2015. However, they were unable to place at the 2016 NCAA Championships, having no scoring swimmers or divers.

This season, the women were without NCAA All-American Chelsea Britt, who was a finalist at the 2015 NCAA Championships in both butterfly events. Britt took a red-shirt this year before announcing her intention to transfer out of the ACC. Along with Britt, Gracie Redding and Daniella van den Berg have also made the decision to transfer. Both Redding and van den Berg will make the move to FGCU.

The men’s team has followed a similar pattern, placing 6th at 2015 ACCs and 9th at the 2016 meet. They were consistently in the top 5 in the 3 years prior to that, earning 3rd place at ACCs in 2014. At NCAAs in 2014, they swam to 14th overall. Most recently, they tied with Hawaii for 31st at the 2016 NCAA Championships. Their only swimmer at that meet was Jason Coombs, who announced his retirement following his junior season.


Florida State confirmed the coaching change in a statement to SwimSwam Wednesday morning:

Florida State Director of Athletics Stan Wilcox confirmed today that Frank Bradley will not return for a fourth season as the Seminoles’ Head Swimming Coach in 2016-17.

FSU finished ninth in the ACC in both men’s and women’s swimming and diving this past season. The men’s team went on to finish 31st at the NCAA Championships, while the women’s team did not score at the NCAA meet.

University policy on personnel decisions prevents further comment on the coaching change.

The Athletics Department will move forward immediately with a national search to fill the position of Head Swimming Coach.


2016-17 Florida State Signees/Newcomers

Nika Blank, FS, Lowell, MA

Ayla Bonniwell, D, Ithaca, NY

Molly Carlson, D, Toronto, Ontario, Canada

Helayna Hessinger, D, Saint Petersburg

Christina Loh Yen Ling, BR, Desa Park, Malaysia

Tayla Lovemore, BK-FL, Durban, South Africa

Haley O'Meara, BR-IM, Clearwater

Manuella Ribas Andrade, FS, Curitiba, Brazil

Paige Schendelaar-Kemp, FL-FS, Auckland, New Zealand


2016-17 Roster - By Name

L
T                                    PY
R Name                  Pos     Cl   Ltr  Hometown (Prior School)
-------------------------------------------------------------------------------------
* Ariel Barber          FS-BK   Jr   **   Meadowbrook, PA (Abington Senior)
* Macie Beairsto        FL-FS             Springfield, MO (Glendale)
* Nika Blank            FS      Fr        Lowell, MA (Peddie School)
* Ayla Bonniwell        D       Fr        Ithaca, NY (Ithaca Senior)
* Meg Brown             BK-FL   So   *    Chelmsford, MA (Chelmsford)
* Molly Carlson         D       Fr        Toronto, Ontario, Canada (West Hill Collegiate Institute)
* Natalie Chambers      BK      Sr-R      Woodlands, TX (Liberty)
  Christi DiPaolo       FS      So        Jacksonville (Bolles)
  Summer Finke          FR-IM   So   *    Clearwater (Countryside)
* Cassidy Gebhart       D       So   *    Spring, TX (Klein Oak)
* Caroline Gerhardt     D       Jr   *    Jacksonville (Stanton)
  Alexia Gonzalez       D       Sr   **   Tampa (East Lake)
* McKenna Harris        BR      So-R *    Saint Petersburg (Saint Petersburg)
  Helayna Hessinger     D       Fr        Saint Petersburg (Lakewood)
* Fabiana Ingram        FS-BK   So   *    Wellington (Suncoast)
* Leila Johnston        FS      So   *    Bar Harbor, ME (Mount Desert Island)
* Christina Loh Yen LingBR      Jr        Desa Park, Malaysia (Indian River State College)
* Tayla Lovemore        BK-FL   Jr        Durban, South Africa (Indian River State College)
* Kendall McIntosh      FS      So-R *    Palm Harbor (Palm Harbor)
* Blaire Mulka          D       Jr   **   Wellington (Saint Andrews)
* Caroline Nava         FS-FL   So   *    Sea Ranch Lakes (Westminster Academy)
* Caroline Neil         BR-IM   Sr   ***  Winston-Salem, NC (Reagan)
  Haley O'Meara         BR-IM   Fr        Clearwater (Clearwater)
* Caroline Page         BK-FL   Sr   ***  Pace (Pace)
* Natalie Pierce        BR      Jr   **   Birmingham, MI (Detroit Country Day)
* Natalie Purnell       BR-IM   So   *    Manassas, VA (Stonewall Jackson)
* Manuella Ribas AndradeFS      Fr        Curitiba, Brazil (Bolles)
* Brenna Ruth           FS      Jr   **   Boca Raton (Saint Andrews)
* Paige Schendelaar-KempFL-FS   Fr        Auckland, New Zealand (Pakuranga College)
* Alexi Smith           FS-FL   Jr   **   Lawrenceville, GA (Archer)
* Katy Stringfield      FS      Sr   ***  Waynesville, NC (Tuscola)
* Michelle Turek        FS      So        Homosassa (East Lake/Auburn)
* Daniella Van den Berg FS-IM   So-R *    Pos Chiquito, Aruba (The Sagemont School)
* Lydia Ware            FS-IM   Sr   ***  Jacksonville (Bishop Kenny)
* Alex Wittman          FS-IM   Jr        Clearwater Beach (Osceola/Ohio State)

2016-17 All-Americans

Name                     NCAA Championships
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Ayla Bonniwell           One-Meter Diving (16th) - Honorable Mention

Molly Carlson            Platform Diving (14th) - Honorable Mention

Tayla Lovemore           100-Yard Butterfly (12th) - Honorable Mention

Natalie Pierce           100-Yard Breaststroke (4th)

All-Americans -  4

2016-17 Schedules and Results

DATE
REF
LOC
OPPONENT
SCORE
10/13
Ref
H
FLORIDA L 143-157
11/05
Ref
N
FLORIDA SOUTHERN COL
November 4-5, 2016, Quad-Meet, Ft. Myers, Fl
W 290-57
11/05
Ref
A
FLORIDA GULF COAST
November 4-5, 2016, Quad-Meet
W 203.5-149.5
11/05
Ref
N
WEST FLORIDA W 258-90
11/20
Ref
N
IUPUI DIVING INVITE
November 18-20, 2016, Indianapolis, In
 
12/04
Ref
N
GEORGIA FALL INVITE
December 2-4, 2016, Athens, Ga
5th Place
12/19
Ref
N
AUBURN DIVING INVITE
December 17-19, 2016, Auburn, Al
 
01/14
Ref
A
PITTSBURGH W 193-107
01/21
Ref
A
ALABAMA L 130-170
01/28
Ref
A
GEORGIA TECH W 190-110
02/05
Ref
N
CAROLINA COLLEGE INVITE
February 3-5, 2017, Chapel Hill, NC/Durham, NC
 
02/16
Ref
N
ACC CHAMPIONSHIPS
February 13-16, 2017, Atlanta, Ga
8th Place
02/26
Ref
N
LAST CHANCE MEET
February 24-26, 2017, Gainesville, Fl
 
03/08
Ref
N
NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER
March 6-8, 2017, Auburn, Al
 
03/18
Ref
N
NCAA CHAMPIONSHIPS
March 15-18, 2017, Indianapolis, In
28th Place
                Overall   Home    Away   Neutral
------------------------------------------------
FSU RECORD IS    5- 2     0- 1     3- 1     2- 0


2017 ATLANTIC COAST CONFERENCE RESULTS
 1  NORTH CAROLINA STATE 1183.5
 2  VIRGINIA             1100.5
 3  LOUISVILLE           1027
 4  NORTH CAROLINA        980
 5  VIRGINIA TECH         739
 6  DUKE                  725.5
 7  NOTRE DAME            654.5
 8  FLORIDA STATE         625.5
 9  PITTSBURGH            428
10  GEORGIA TECH          391
11  MIAMI                 361.5
12  BOSTON COLLEGE        152
13  CLEMSON               144

FLORIDA 157, FLORIDA STATE 143
10/13/2016, TALLAHASSEE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Gators Squeeze Past Noles.

TALLAHASSEE, FL – With alumni on hand, the Florida State swimming and diving teams fell to Florida in the Sunshine Showdown presented by Fresh from Florida, in tight hard-fought battle at the Morcom Aquatics Center on Thursday, 157-143 (women), 170-130 (men).

“We fell short but we really did some awesome things today,” FSU head coach Neal Studd said. “It was our first time competing, but there was a lot of grit. We got beat in some places where we swam great. This was about us getting better. This was an incredible first step and it was an incredible first meet for me.”

The women’s meet started with FSU winning the 200 medley relay with a time of 1:40.56 behind the team of juniors Ariel Barber, Natalie Pierce, senior Lydia Ware and junior Alexi Smith.

The Gators answered with a one-two punch in the 1000 free, however sophomore Michelle Turek picked up her first win as a Seminole, taking the 200 free with a time of 1:49.61.

Pierce won the 100 breast with a time of 1:02.35, while junior Christina Loh followed in second with a 1:03.07.

After surrendering a one-two finish in the 200 fly, the Seminoles picked up some momentum with a sweep in the 50 free as freshman Nika Blank took home the win with a time of 23.34. Smith followed in second (23.39) and Ware was third (23.44).

Following the break, the Seminoles stayed hot in the sprints, posting another sweep in the 100 free as junior Brenna Ruth swam a 51.24, for her first career dual meet win. Blank was second (51.51) and Turek touched in third (51.59).

Florida answered with a one-two finish in the 200 back.

Loh rallied to win 200 breast with a time of 2:16.93, while Pierce grabbed third with a time of 2:17.84.

The Gators went into the final break with a 10-point lead after sweeping the 500 free and winning the 100 fly. Ware was second with a career best time of 55.48 and sophomore Lelia Johnston was third at 56.11.

In diving, freshman Ayla Bonniwell was victorious in her first collegiate meet, scoring 296.40 on 3-meter, while the Seminoles placed second, third and fourth on 1-meter as junior Blaire Mulka led with a score of 274.35. Redshirt junior Alexia Gonzalez returned to the lineup placing third (271.28) and Bonniewell was fourth (253.50).

Florida State made a push in the 400 free relay, winning with the team of Ruth, Turek, Blank and Ware with a final time of 3:23.44, but the deficit too big overcome after the Gators swept the 200 IM.

“Winning relays is huge,” Studd said. “We won some great races, on both sides which was awesome. We had alumni here cheering us on today and they’re proud of what our teams did.”

The men produced five wins and eight second place showings in the 16 events, including a sweep in the 100 free and 3-meter diving.

Senior Jason McCormick won the 100 free with a time of 44.37, just ahead of sophomore Emir Muratovic in second (45.33) and sophomore Kanoa Kaleoaloha was third.

Junior Chad Mylin picked up the first win of the day for the Seminoles in the 50 free, touching with a time of 19.94 while McCormick followed in second at 20.13.

In diving, junior Tyler Roberge dominated both 1-meter and 3-meter, winning 1-meter with a score of 344.18, almost 40 points ahead of second place. Roberge led the 3-meter sweep with a score of 383.40, freshman Aiden Faminoff was second at 326.78 and senior Dylan Grisell placed third at 311.55.

“Somedays you’re a windshield and some days you’re a bug, today Tyler was absolutely the windshield,” FSU head diving coach John Proctor said. “He tweaked a few things over the summer and man it really showed out there. It’s early in our season but I thought our kids did well and competed hard.”

Junior Connor Kalisz won the 200 back leading from start to finish, touching with a time of 1:47.57.

Event 1 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:40.56   11                                              
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Lydia Ware
       4) Alexi Smith
  3    Relay Team B                  1:43.20    2                                              
       1) Fabiana Ingram
       2) Christina Loh Yen Ling
       3) Leila Johnston
       4) Nika Blank

Event 3 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Alex Wittman                 10:11.70    3                                              
  6    Katy Stringfield             10:22.33    1                                              
  7    Daniella Van den Berg        10:27.41                                                   
  8    Manuella Ribas Andrade       10:31.92                                                   

Event 5 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michelle Turek                1:49.61    9                                              
  5    Brenna Ruth                   1:52.99    1                                              
  6    Leila Johnston                1:53.09                                                   
  8    Kendall McIntosh              1:59.15                                                   

Event 7 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ariel Barber                    56.59    4                                              
  4    Fabiana Ingram                  57.70    2                                              
  6    Caroline Page                   59.35                                                   
  7T   Natalie Chambers              1:00.08                                                   

Event 9 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Natalie Pierce                1:02.35    9                                              
  2    Christina Loh Yen Ling        1:03.07    4                                              
  6    Natalie Purnell               1:05.91                                                   
  7    McKenna Harris                1:06.66                                                   
  8    Caroline Neil                 1:06.73                                                   
  9    Haley O'Meara                 1:09.48                                                   

Event 11 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Meg Brown                     2:03.58    3                                              
  5    Alex Wittman                  2:08.32    1                                              
  6    Katy Stringfield              2:11.88                                                   

Event 13 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Nika Blank                      23.34    9                                              
  2    Alexi Smith                     23.39    4                                              
  3    Lydia Ware                      23.44    3                                              
  5    Leila Johnston                  24.17                                                   

Event 15 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Ayla Bonniwell                 296.40    9                                              
  5    Cassidy Gebhart                226.05    1                                              
  6    Blaire Mulka                   223.28                                                   

Event 17 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Brenna Ruth                     51.43    9                                              
  2    Nika Blank                      51.51    4                                              
  3    Michelle Turek                  51.59    3                                              
  5    Alexi Smith                     52.08                                                   

Event 19 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Meg Brown                     2:03.07    3                                              
  6    Fabiana Ingram                2:06.81    1                                              
  7    Ariel Barber                  2:08.77                                                   
  8    Natalie Chambers              2:13.85                                                   

Event 21 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Christina Loh Yen Ling        2:16.93    9                                              
  3    Natalie Pierce                2:17.84    3                                              
  6    Natalie Purnell               2:20.24                                                   
  7    Caroline Neil                 2:22.77                                                   
  9    Haley O'Meara                 2:32.34                                                   

Event 23 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Alex Wittman                  4:59.19    2                                              
  5    Michelle Turek                4:59.57    1                                              
  6    Katy Stringfield              5:01.08                                                   
  8    Manuella Ribas Andrade        5:05.77                                                   
  9    Daniella Van den Berg         5:07.59                                                   
 11    Kendall McIntosh              5:15.98                                                   

Event 25 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Lydia Ware                      55.48    4                                              
  3    Leila Johnston                  56.11    3                                              
  7    Caroline Page                   59.88                                                   

Event 27 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Blaire Mulka                   274.35    4                                              
  3    Alexia Gonzalez                271.28    3                                              
  4    Ayla Bonniwell                 253.50    2                                              
  7    Cassidy Gebhart                219.00                                                   

Event 29 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Christina Loh Yen Ling        2:07.76    2                                              
  5    Meg Brown                     2:08.17    1                                              
  6    Caroline Neil                 2:10.81                                                   
  8    Natalie Purnell               2:12.05                                                   

Event 31 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:23.44   11                                              
       1) Brenna Ruth
       2) Michelle Turek
       3) Nika Blank
       4) Lydia Ware
  3    Relay Team B                  3:29.50    2                                              
       1) Fabiana Ingram
       2) Caroline Nava
       3) Ariel Barber
       4) Alexi Smith
  7    Relay Team C                  3:39.07                                                   
       1) McKenna Harris
       2) Caroline Page
       3) Meg Brown
       4) Daniella Van den Berg


FLORIDA STATE 290, FLORIDA SOUTHERN COL 57
11/05/2016, November 4-5, 2016, Quad-Meet, Ft. Myers, Fl

From the FSU Website, seminoles.com.

Noles lead three, tied with FGCU.

November 04, 2016

FORT MYERS, FL – The Florida State swimming and diving teams lead three of the four at after the first of two sessions of the quad meet at the FGCU Aquatics Center in Fort Myers, Fla.

The Florida State women are ahead in two duals, 126-41 over West Florida and 136-31 against Florida Southern. FSU and FGCU are tied at 83.50 after 10 events while the men lead Florida Southern, 120-47.

“The women are fighting hard,” FSU head coach Neal Studd said. “Last year at this point in the same meet, they were down by 50 points, so to be tied is a huge achievement. I am very proud of them and we’re set up to battle tomorrow.”

The women started the session off by tying for first in the 200 medley relay behind the team of juniors Ariel Barber, Natalie Pierce, Tayla Lovemore and Alexi Smith with a time of 1:40.06.

After the Eagles swept the 400 IM, the Seminoles responded with a one-two finish in the 200 free, as sophomore Michelle Turek picked up her second-straight dual meet win in the race, touching with a time of 1:49.73, while senior Lydia Ware grabbed second with a career best time of 1:49.81.

Ware followed that swim by competing in the next race, the 50 free, touching second at 23. 10.

“Lydia is swimming great right now,” Studd said. “She is really making a difference in the meet.”

Florida State surrendered one-two punches in both the 200 fly and 200 back before junior Alex Wittman won the 500 free with a time of 4:55.09 while senior Katy Stringfield (4:57.28) and Turek (4:57.53) battled for crucial third and fourth place points.

Riding the momentum, the Seminoles added a one-two punch in the 200 breast as junior Christina Loh touched with a time of 2:16.82 and Pierce followed in second at 2:18.13.

Florida State finished the night by placing second and third in the 400 free relay, as the team of Ware, Lovemore, Turek and junior Brenna Ruth took second at 3:22.75 in front of freshman Nika Blank, sophomores Leila Johnston, Fabiana Ingram and junior Alexi Smith (3:26.07).

In diving, junior Blaire Mulka led the team on 1-meter, scoring third place points behind a tally of 273.85.

The men earned victories in eight of the nine races, including five one-two showings.

“The guys are doing some great things,” Studd said. “They’re dominating the meet. We had some great time drops from the UF meet and we’re very excited about how they’re doing.”

Starting with the 200 medley relay, the team of seniors Stefan Stojmenovic, Jason Coombs, sophomore Kanoa Kaleoaloha and junior Chad Mylin (1:28.21) held off the team of juniors Connor Kalisz, Matt Ankerholz, Jake Urbano and senior Jason McCormick (1:30.74), finishing first and second.

Rookie Griffin Alaniz picked up his first collegiate dual me victory in the 400 IM, touching with a time of 4:01.00 and Kaleoaloha followed with a win in the 200 free with a time of 1:38.78.

The Seminoles continued to show their dominance in the 50 free, as Mylin and McCormick finished first and second for the second consecutive meet, touching with times of 20.13 and 20.37 respectively. Junior Joseph Plechy rounded out the sweep by placing third with a time of 21.00.

Urbano (1:50.35), Stojmenovic (1:53.49) and sophomore Jonathan Ratliff (1:53.73) swept the 200 fly before Kalisz (1:47.16) and Alaniz (1:52.06) teamed up for the one-two punch in the 200 back.

Junior Calvin Bryant cruised to victory in the 500 free with a time of 4:30.55, while Urbano followed in second with a time of 4:43.02.

Florida State closed out the session with a win in the 400 free relay behind the team of McCormick, Kaleoaloha, sophomore Emir Muratovic and Mylin with a mark of 2:59.90.


FSU Downs FGCU, West Florida and Florida Southern.

November 05, 2016

FORT MYERS, FL – The Florida State swimming and diving teams picked up four wins after defeating FGCU, Florida Southern and West Florida at the quad meet at the FGCU Aquatic Center on Saturday.

The women outscored the Eagles by 54 points in the second session after being tied after 10 events on Friday to capture the win, 203.5-149.5. It was the first win over FGCU since the 2013-14 season. The Seminoles also defeated West Florida (258-95) and Florida Southern (290-57), moving to 3-1 on the season.

“It was a great team win,” FSU head coach Neal Studd said. “Our ladies really stepped up and everyone supported each other and most importantly we had fun. I am incredibly proud of what we have achieved in such a short time.”

Florida State came out of the gates blazing and never let up, first posting a dominating victory in the 400 medley relay behind the team of juniors Ariel Barber, Natalie Pierce, Tayla Lovemore and Brenna Ruth with a time of 3:43.03.

Senior Lydia Ware continued to make her presence known by taking second in the 200 IM with a time of 2:03.95. The Seminoles followed with a one-two showing in the 1000 free as junior Alex Wittman cruised to victory with a time of 10:07.54, while senior Katy Stringfield placed second with a mark of 10:14.95.

Lovemore picked up her first individual win during her debut in the 100 fly, touching with a time of 54.78 while Ware finished third (55.71).

In her third race of the day, Ware held off Hannah Burdge of FGCU for the win in the 100 free, touching with a time of 50.65.

“Lydia was huge for us today,” Studd said. “She was our iron lady.”

Florida State posted second place finishes in the next two races as Barber was the runner up in the 100 back (56.67) and Pierce (1:02.65) and junior Christina Loh (1:02.87) finished second and third respectively in the 100 breast.

In diving, the Seminoles added a one-two punch on 3-meter as freshman Ayla Bonniwell led the charge, scoring a 301.95, followed by her classmate, Molly Carlson in second (295.60).

FSU closed out the meet with a second place showing in the 200 free relay with Lovemore, freshman Nika Blank, sophomore Leila Johnston and junior Alexi Smith clocking 1:32.53.

The men’s team moved to 1-1 after a hefty 258-90 win over Florida Southern.

“Our guys had some great swims today,” Studd said. “They looked great in the water and really stepped up and supported the ladies. It was a tremendous team environment.”

The Seminoles won seven of the eight events competed on Saturday, including a trio of sweeps.

Florida State placed first and second in the 400 medley relay to start the day, touching with a time of 3:17.24 behind junior Connor Kalisz, seniors Jason Coombs, Stefan Stojmenovic and Jason McCormick. Freshman Griffin Alaniz, junior Matt Ankerholz, sophomore Will Pisani and junior Joe Plechy followed with a mark of 3:23.56.

Kalisz went back to work in the 200 IM, winning with a time of 1:54.85 and junior Calvin Bryant followed with a win in the 1000 free, posting a time of 9:27.85, which was 24 seconds faster than the next competitor.

The Seminoles showed their strength in the 100 free, sweeping the event with McCormick leading at 44.68. Sophomores Emir Muratovic was second (45.04) and Kanoa Kaleoaloha (46.05) placed third just ahead of Kalisz, who was fourth (46.19).

Coombs picked up his first individual win of his senior season, touching with a time of 55.66 in the 100 breast, just ahead of Ankerholz who finished with a mark of 55.96 in second place.

FSU closed out the meet winning the 200 free relay with a time of 1:20.82 behind junior Chad Mylin, McCormick, Muratovic and Kaleoaloha.

Event 1 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1T   Relay Team A                  1:40.06    7.50                                           
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Tayla Lovemore
       4) Alexi Smith
  3    Relay Team B                  1:42.56    3                                              
       1) Fabiana Ingram
       2) Christina Loh Yen Ling
       3) Leila Johnston
       4) Nika Blank
  8    Relay Team C                  1:48.16                                                   
       1) Caroline Nava
       2) McKenna Harris
       3) Caroline Page
       4) Brenna Ruth

Event 3 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Meg Brown                     4:24.64    2                                              
  8    Caroline Neil                 4:33.21    1                                              
  9    Natalie Purnell               4:35.93                                                   
 10    Christina Loh Yen Ling        4:36.13                                                   

Event 5 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michelle Turek                1:49.73    9                                              
  2    Lydia Ware                    1:49.81    4                                              
  5    Katy Stringfield              1:51.90    1                                              
  7    Alex Wittman                  1:52.20                                                   
  9    Brenna Ruth                   1:53.26                                                   

Event 7 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Lydia Ware                      23.10    4                                              
  4    Alexi Smith                     23.42    2                                              
  7    Nika Blank                      24.06                                                   
  8    Leila Johnston                  24.07                                                   

Event 9 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Tayla Lovemore                2:04.61    3                                              
  9    Caroline Neil                 2:12.29    1                                              
 12    Natalie Purnell               2:16.07                                                   

Event 11 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Meg Brown                     2:02.65    3                                              
  7    Ariel Barber                  2:05.25    1                                              
 10    Fabiana Ingram                2:07.06                                                   
 13    Caroline Page                 2:10.23                                                   

Event 13 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alex Wittman                  4:55.09    9                                              
  3    Katy Stringfield              4:57.28    3                                              
  4    Michelle Turek                4:57.53    2                                              
  6    Manuella Ribas Andrade        5:02.06                                                   

Event 15 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Christina Loh Yen Ling        2:16.82    9                                              
  2    Natalie Pierce                2:18.13    4                                              
  3    McKenna Harris                2:21.00    3                                              
  8    Natalie Purnell               2:22.19                                                   
 12    Caroline Neil                 2:23.89                                                   

Event 17 - 400-Meter Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:22.75    4                                              
       1) Lydia Ware
       2) Tayla Lovemore
       3) Michelle Turek
       4) Brenna Ruth
  3    Relay Team B                  3:26.07    3                                              
       1) Nika Blank
       2) Leila Johnston
       3) Fabiana Ingram
       4) Alexi Smith
  8    Relay Team C                  3:32.56                                                   
       1) Ariel Barber
       2) Alex Wittman
       3) Caroline Nava
       4) Katy Stringfield

Event 19 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:43.04   11                                              
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Tayla Lovemore
       4) Brenna Ruth
  3    Relay Team B                  3:47.85    3                                              
       1) Fabiana Ingram
       2) Christina Loh Yen Ling
       3) Leila Johnston
       4) Nika Blank
  8    Relay Team C                  3:56.43                                                   
       1) Caroline Page
       2) McKenna Harris
       3) Alexi Smith
       4) Caroline Nava

Event 21 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Lydia Ware                    2:03.95    4                                              
  4    Meg Brown                     2:05.85    2                                              
  5    Christina Loh Yen Ling        2:07.09    1                                              
 10    Caroline Neil                 2:09.62                                                   
 13    Natalie Purnell               2:13.66                                                   

Event 23 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alex Wittman                 10:07.54    9                                              
  2    Katy Stringfield             10:14.95    4                                              
  5    Manuella Ribas Andrade       10:25.14    1                                              

Event 25 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tayla Lovemore                  54.78    9                                              
  3    Lydia Ware                      55.71    3                                              
  4    Leila Johnston                  55.95    2                                              
 12    Caroline Page                   59.44                                                   

Event 27 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Lydia Ware                      50.65    9                                              
  4    Brenna Ruth                     51.47    2                                              
  5    Michelle Turek                  51.52    1                                              
  6T   Nika Blank                      51.99                                                   

Event 29 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ariel Barber                    56.67    4                                              
  3    Fabiana Ingram                  57.59    3                                              
  4    Meg Brown                       57.79    2                                              
 12    Caroline Page                 1:00.24                                                   

Event 31 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Natalie Pierce                1:02.65    4                                              
  3    Christina Loh Yen Ling        1:02.87    3                                              
  8    McKenna Harris                1:06.00                                                   
 11    Natalie Purnell               1:06.59                                                   
 15    Caroline Neil                 1:08.61                                                   

Event 33 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:32.53    4                                              
       1) Tayla Lovemore
       2) Nika Blank
       3) Leila Johnston
       4) Alexi Smith
  6    Relay Team C                  1:38.73                                                   
       1) Natalie Pierce
       2) Caroline Nava
       3) Alex Wittman
       4) Katy Stringfield

Event 35 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Blaire Mulka                   273.85    3                                              
  4    Molly Carlson                  267.10    2                                              
  5    Cassidy Gebhart                262.00    1                                              
  6    Ayla Bonniwell                 260.35                                                   
  7    Alexia Gonzalez                253.15                                                   
 14    Helayna Hessinger              183.50                                                   

Event 36 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Ayla Bonniwell                 301.95    9                                              
  2    Molly Carlson                  295.60    4                                              
  5    Blaire Mulka                   246.85    1                                              
  6    Cassidy Gebhart                245.00                                                   
 10    Alexia Gonzalez                204.40                                                   
 11    Helayna Hessinger              204.30                                                   


FLORIDA STATE 203.5, FLORIDA GULF COAST 149.5
11/05/2016, FORT MYERS, FL, November 4-5, 2016, Quad-Meet

From the FSU Website, seminoles.com.

Noles lead three, tied with FGCU.

November 04, 2016

FORT MYERS, FL – The Florida State swimming and diving teams lead three of the four at after the first of two sessions of the quad meet at the FGCU Aquatics Center in Fort Myers, Fla.

The Florida State women are ahead in two duals, 126-41 over West Florida and 136-31 against Florida Southern. FSU and FGCU are tied at 83.50 after 10 events while the men lead Florida Southern, 120-47.

“The women are fighting hard,” FSU head coach Neal Studd said. “Last year at this point in the same meet, they were down by 50 points, so to be tied is a huge achievement. I am very proud of them and we’re set up to battle tomorrow.”

The women started the session off by tying for first in the 200 medley relay behind the team of juniors Ariel Barber, Natalie Pierce, Tayla Lovemore and Alexi Smith with a time of 1:40.06.

After the Eagles swept the 400 IM, the Seminoles responded with a one-two finish in the 200 free, as sophomore Michelle Turek picked up her second-straight dual meet win in the race, touching with a time of 1:49.73, while senior Lydia Ware grabbed second with a career best time of 1:49.81.

Ware followed that swim by competing in the next race, the 50 free, touching second at 23. 10.

“Lydia is swimming great right now,” Studd said. “She is really making a difference in the meet.”

Florida State surrendered one-two punches in both the 200 fly and 200 back before junior Alex Wittman won the 500 free with a time of 4:55.09 while senior Katy Stringfield (4:57.28) and Turek (4:57.53) battled for crucial third and fourth place points.

Riding the momentum, the Seminoles added a one-two punch in the 200 breast as junior Christina Loh touched with a time of 2:16.82 and Pierce followed in second at 2:18.13.

Florida State finished the night by placing second and third in the 400 free relay, as the team of Ware, Lovemore, Turek and junior Brenna Ruth took second at 3:22.75 in front of freshman Nika Blank, sophomores Leila Johnston, Fabiana Ingram and junior Alexi Smith (3:26.07).

In diving, junior Blaire Mulka led the team on 1-meter, scoring third place points behind a tally of 273.85.

The men earned victories in eight of the nine races, including five one-two showings.

“The guys are doing some great things,” Studd said. “They’re dominating the meet. We had some great time drops from the UF meet and we’re very excited about how they’re doing.”

Starting with the 200 medley relay, the team of seniors Stefan Stojmenovic, Jason Coombs, sophomore Kanoa Kaleoaloha and junior Chad Mylin (1:28.21) held off the team of juniors Connor Kalisz, Matt Ankerholz, Jake Urbano and senior Jason McCormick (1:30.74), finishing first and second.

Rookie Griffin Alaniz picked up his first collegiate dual me victory in the 400 IM, touching with a time of 4:01.00 and Kaleoaloha followed with a win in the 200 free with a time of 1:38.78.

The Seminoles continued to show their dominance in the 50 free, as Mylin and McCormick finished first and second for the second consecutive meet, touching with times of 20.13 and 20.37 respectively. Junior Joseph Plechy rounded out the sweep by placing third with a time of 21.00.

Urbano (1:50.35), Stojmenovic (1:53.49) and sophomore Jonathan Ratliff (1:53.73) swept the 200 fly before Kalisz (1:47.16) and Alaniz (1:52.06) teamed up for the one-two punch in the 200 back.

Junior Calvin Bryant cruised to victory in the 500 free with a time of 4:30.55, while Urbano followed in second with a time of 4:43.02.

Florida State closed out the session with a win in the 400 free relay behind the team of McCormick, Kaleoaloha, sophomore Emir Muratovic and Mylin with a mark of 2:59.90.


FSU Downs FGCU, West Florida and Florida Southern.

November 05, 2016

FORT MYERS, FL – The Florida State swimming and diving teams picked up four wins after defeating FGCU, Florida Southern and West Florida at the quad meet at the FGCU Aquatic Center on Saturday.

The women outscored the Eagles by 54 points in the second session after being tied after 10 events on Friday to capture the win, 203.5-149.5. It was the first win over FGCU since the 2013-14 season. The Seminoles also defeated West Florida (258-95) and Florida Southern (290-57), moving to 3-1 on the season.

“It was a great team win,” FSU head coach Neal Studd said. “Our ladies really stepped up and everyone supported each other and most importantly we had fun. I am incredibly proud of what we have achieved in such a short time.”

Florida State came out of the gates blazing and never let up, first posting a dominating victory in the 400 medley relay behind the team of juniors Ariel Barber, Natalie Pierce, Tayla Lovemore and Brenna Ruth with a time of 3:43.03.

Senior Lydia Ware continued to make her presence known by taking second in the 200 IM with a time of 2:03.95. The Seminoles followed with a one-two showing in the 1000 free as junior Alex Wittman cruised to victory with a time of 10:07.54, while senior Katy Stringfield placed second with a mark of 10:14.95.

Lovemore picked up her first individual win during her debut in the 100 fly, touching with a time of 54.78 while Ware finished third (55.71).

In her third race of the day, Ware held off Hannah Burdge of FGCU for the win in the 100 free, touching with a time of 50.65.

“Lydia was huge for us today,” Studd said. “She was our iron lady.”

Florida State posted second place finishes in the next two races as Barber was the runner up in the 100 back (56.67) and Pierce (1:02.65) and junior Christina Loh (1:02.87) finished second and third respectively in the 100 breast.

In diving, the Seminoles added a one-two punch on 3-meter as freshman Ayla Bonniwell led the charge, scoring a 301.95, followed by her classmate, Molly Carlson in second (295.60).

FSU closed out the meet with a second place showing in the 200 free relay with Lovemore, freshman Nika Blank, sophomore Leila Johnston and junior Alexi Smith clocking 1:32.53.

The men’s team moved to 1-1 after a hefty 258-90 win over Florida Southern.

“Our guys had some great swims today,” Studd said. “They looked great in the water and really stepped up and supported the ladies. It was a tremendous team environment.”

The Seminoles won seven of the eight events competed on Saturday, including a trio of sweeps.

Florida State placed first and second in the 400 medley relay to start the day, touching with a time of 3:17.24 behind junior Connor Kalisz, seniors Jason Coombs, Stefan Stojmenovic and Jason McCormick. Freshman Griffin Alaniz, junior Matt Ankerholz, sophomore Will Pisani and junior Joe Plechy followed with a mark of 3:23.56.

Kalisz went back to work in the 200 IM, winning with a time of 1:54.85 and junior Calvin Bryant followed with a win in the 1000 free, posting a time of 9:27.85, which was 24 seconds faster than the next competitor.

The Seminoles showed their strength in the 100 free, sweeping the event with McCormick leading at 44.68. Sophomores Emir Muratovic was second (45.04) and Kanoa Kaleoaloha (46.05) placed third just ahead of Kalisz, who was fourth (46.19).

Coombs picked up his first individual win of his senior season, touching with a time of 55.66 in the 100 breast, just ahead of Ankerholz who finished with a mark of 55.96 in second place.

FSU closed out the meet winning the 200 free relay with a time of 1:20.82 behind junior Chad Mylin, McCormick, Muratovic and Kaleoaloha.

Event 1 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1T   Relay Team A                  1:40.06    7.50                                           
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Tayla Lovemore
       4) Alexi Smith
  3    Relay Team B                  1:42.56    3                                              
       1) Fabiana Ingram
       2) Christina Loh Yen Ling
       3) Leila Johnston
       4) Nika Blank
  8    Relay Team C                  1:48.16                                                   
       1) Caroline Nava
       2) McKenna Harris
       3) Caroline Page
       4) Brenna Ruth

Event 3 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Meg Brown                     4:24.64    2                                              
  8    Caroline Neil                 4:33.21    1                                              
  9    Natalie Purnell               4:35.93                                                   
 10    Christina Loh Yen Ling        4:36.13                                                   

Event 5 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michelle Turek                1:49.73    9                                              
  2    Lydia Ware                    1:49.81    4                                              
  5    Katy Stringfield              1:51.90    1                                              
  7    Alex Wittman                  1:52.20                                                   
  9    Brenna Ruth                   1:53.26                                                   

Event 7 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Lydia Ware                      23.10    4                                              
  4    Alexi Smith                     23.42    2                                              
  7    Nika Blank                      24.06                                                   
  8    Leila Johnston                  24.07                                                   

Event 9 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Tayla Lovemore                2:04.61    3                                              
  9    Caroline Neil                 2:12.29    1                                              
 12    Natalie Purnell               2:16.07                                                   

Event 11 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Meg Brown                     2:02.65    3                                              
  7    Ariel Barber                  2:05.25    1                                              
 10    Fabiana Ingram                2:07.06                                                   
 13    Caroline Page                 2:10.23                                                   

Event 13 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alex Wittman                  4:55.09    9                                              
  3    Katy Stringfield              4:57.28    3                                              
  4    Michelle Turek                4:57.53    2                                              
  6    Manuella Ribas Andrade        5:02.06                                                   

Event 15 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Christina Loh Yen Ling        2:16.82    9                                              
  2    Natalie Pierce                2:18.13    4                                              
  3    McKenna Harris                2:21.00    3                                              
  8    Natalie Purnell               2:22.19                                                   
 12    Caroline Neil                 2:23.89                                                   

Event 17 - 400-Meter Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:22.75    4                                              
       1) Lydia Ware
       2) Tayla Lovemore
       3) Michelle Turek
       4) Brenna Ruth
  3    Relay Team B                  3:26.07    3                                              
       1) Nika Blank
       2) Leila Johnston
       3) Fabiana Ingram
       4) Alexi Smith
  8    Relay Team C                  3:32.56                                                   
       1) Ariel Barber
       2) Alex Wittman
       3) Caroline Nava
       4) Katy Stringfield

Event 19 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:43.04   11                                              
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Tayla Lovemore
       4) Brenna Ruth
  3    Relay Team B                  3:47.85    3                                              
       1) Fabiana Ingram
       2) Christina Loh Yen Ling
       3) Leila Johnston
       4) Nika Blank
  8    Relay Team C                  3:56.43                                                   
       1) Caroline Page
       2) McKenna Harris
       3) Alexi Smith
       4) Caroline Nava

Event 21 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Lydia Ware                    2:03.95    4                                              
  4    Meg Brown                     2:05.85    2                                              
  5    Christina Loh Yen Ling        2:07.09    1                                              
 10    Caroline Neil                 2:09.62                                                   
 13    Natalie Purnell               2:13.66                                                   

Event 23 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alex Wittman                 10:07.54    9                                              
  2    Katy Stringfield             10:14.95    4                                              
  5    Manuella Ribas Andrade       10:25.14    1                                              

Event 25 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tayla Lovemore                  54.78    9                                              
  3    Lydia Ware                      55.71    3                                              
  4    Leila Johnston                  55.95    2                                              
 12    Caroline Page                   59.44                                                   

Event 27 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Lydia Ware                      50.65    9                                              
  4    Brenna Ruth                     51.47    2                                              
  5    Michelle Turek                  51.52    1                                              
  6T   Nika Blank                      51.99                                                   

Event 29 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ariel Barber                    56.67    4                                              
  3    Fabiana Ingram                  57.59    3                                              
  4    Meg Brown                       57.79    2                                              
 12    Caroline Page                 1:00.24                                                   

Event 31 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Natalie Pierce                1:02.65    4                                              
  3    Christina Loh Yen Ling        1:02.87    3                                              
  8    McKenna Harris                1:06.00                                                   
 11    Natalie Purnell               1:06.59                                                   
 15    Caroline Neil                 1:08.61                                                   

Event 33 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:32.53    4                                              
       1) Tayla Lovemore
       2) Nika Blank
       3) Leila Johnston
       4) Alexi Smith
  6    Relay Team C                  1:38.73                                                   
       1) Natalie Pierce
       2) Caroline Nava
       3) Alex Wittman
       4) Katy Stringfield

Event 35 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Blaire Mulka                   273.85    3                                              
  4    Molly Carlson                  267.10    2                                              
  5    Cassidy Gebhart                262.00    1                                              
  6    Ayla Bonniwell                 260.35                                                   
  7    Alexia Gonzalez                253.15                                                   
 14    Helayna Hessinger              183.50                                                   

Event 36 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Ayla Bonniwell                 301.95    9                                              
  2    Molly Carlson                  295.60    4                                              
  5    Blaire Mulka                   246.85    1                                              
  6    Cassidy Gebhart                245.00                                                   
 10    Alexia Gonzalez                204.40                                                   
 11    Helayna Hessinger              204.30                                                   


FLORIDA STATE 258, WEST FLORIDA 90
11/05/2016

From the FSU Website, seminoles.com.

Noles lead three, tied with FGCU.

November 04, 2016

FORT MYERS, FL – The Florida State swimming and diving teams lead three of the four at after the first of two sessions of the quad meet at the FGCU Aquatics Center in Fort Myers, Fla.

The Florida State women are ahead in two duals, 126-41 over West Florida and 136-31 against Florida Southern. FSU and FGCU are tied at 83.50 after 10 events while the men lead Florida Southern, 120-47.

“The women are fighting hard,” FSU head coach Neal Studd said. “Last year at this point in the same meet, they were down by 50 points, so to be tied is a huge achievement. I am very proud of them and we’re set up to battle tomorrow.”

The women started the session off by tying for first in the 200 medley relay behind the team of juniors Ariel Barber, Natalie Pierce, Tayla Lovemore and Alexi Smith with a time of 1:40.06.

After the Eagles swept the 400 IM, the Seminoles responded with a one-two finish in the 200 free, as sophomore Michelle Turek picked up her second-straight dual meet win in the race, touching with a time of 1:49.73, while senior Lydia Ware grabbed second with a career best time of 1:49.81.

Ware followed that swim by competing in the next race, the 50 free, touching second at 23. 10.

“Lydia is swimming great right now,” Studd said. “She is really making a difference in the meet.”

Florida State surrendered one-two punches in both the 200 fly and 200 back before junior Alex Wittman won the 500 free with a time of 4:55.09 while senior Katy Stringfield (4:57.28) and Turek (4:57.53) battled for crucial third and fourth place points.

Riding the momentum, the Seminoles added a one-two punch in the 200 breast as junior Christina Loh touched with a time of 2:16.82 and Pierce followed in second at 2:18.13.

Florida State finished the night by placing second and third in the 400 free relay, as the team of Ware, Lovemore, Turek and junior Brenna Ruth took second at 3:22.75 in front of freshman Nika Blank, sophomores Leila Johnston, Fabiana Ingram and junior Alexi Smith (3:26.07).

In diving, junior Blaire Mulka led the team on 1-meter, scoring third place points behind a tally of 273.85.

The men earned victories in eight of the nine races, including five one-two showings.

“The guys are doing some great things,” Studd said. “They’re dominating the meet. We had some great time drops from the UF meet and we’re very excited about how they’re doing.”

Starting with the 200 medley relay, the team of seniors Stefan Stojmenovic, Jason Coombs, sophomore Kanoa Kaleoaloha and junior Chad Mylin (1:28.21) held off the team of juniors Connor Kalisz, Matt Ankerholz, Jake Urbano and senior Jason McCormick (1:30.74), finishing first and second.

Rookie Griffin Alaniz picked up his first collegiate dual me victory in the 400 IM, touching with a time of 4:01.00 and Kaleoaloha followed with a win in the 200 free with a time of 1:38.78.

The Seminoles continued to show their dominance in the 50 free, as Mylin and McCormick finished first and second for the second consecutive meet, touching with times of 20.13 and 20.37 respectively. Junior Joseph Plechy rounded out the sweep by placing third with a time of 21.00.

Urbano (1:50.35), Stojmenovic (1:53.49) and sophomore Jonathan Ratliff (1:53.73) swept the 200 fly before Kalisz (1:47.16) and Alaniz (1:52.06) teamed up for the one-two punch in the 200 back.

Junior Calvin Bryant cruised to victory in the 500 free with a time of 4:30.55, while Urbano followed in second with a time of 4:43.02.

Florida State closed out the session with a win in the 400 free relay behind the team of McCormick, Kaleoaloha, sophomore Emir Muratovic and Mylin with a mark of 2:59.90.


FSU Downs FGCU, West Florida and Florida Southern.

November 05, 2016

FORT MYERS, FL – The Florida State swimming and diving teams picked up four wins after defeating FGCU, Florida Southern and West Florida at the quad meet at the FGCU Aquatic Center on Saturday.

The women outscored the Eagles by 54 points in the second session after being tied after 10 events on Friday to capture the win, 203.5-149.5. It was the first win over FGCU since the 2013-14 season. The Seminoles also defeated West Florida (258-95) and Florida Southern (290-57), moving to 3-1 on the season.

“It was a great team win,” FSU head coach Neal Studd said. “Our ladies really stepped up and everyone supported each other and most importantly we had fun. I am incredibly proud of what we have achieved in such a short time.”

Florida State came out of the gates blazing and never let up, first posting a dominating victory in the 400 medley relay behind the team of juniors Ariel Barber, Natalie Pierce, Tayla Lovemore and Brenna Ruth with a time of 3:43.03.

Senior Lydia Ware continued to make her presence known by taking second in the 200 IM with a time of 2:03.95. The Seminoles followed with a one-two showing in the 1000 free as junior Alex Wittman cruised to victory with a time of 10:07.54, while senior Katy Stringfield placed second with a mark of 10:14.95.

Lovemore picked up her first individual win during her debut in the 100 fly, touching with a time of 54.78 while Ware finished third (55.71).

In her third race of the day, Ware held off Hannah Burdge of FGCU for the win in the 100 free, touching with a time of 50.65.

“Lydia was huge for us today,” Studd said. “She was our iron lady.”

Florida State posted second place finishes in the next two races as Barber was the runner up in the 100 back (56.67) and Pierce (1:02.65) and junior Christina Loh (1:02.87) finished second and third respectively in the 100 breast.

In diving, the Seminoles added a one-two punch on 3-meter as freshman Ayla Bonniwell led the charge, scoring a 301.95, followed by her classmate, Molly Carlson in second (295.60).

FSU closed out the meet with a second place showing in the 200 free relay with Lovemore, freshman Nika Blank, sophomore Leila Johnston and junior Alexi Smith clocking 1:32.53.

The men’s team moved to 1-1 after a hefty 258-90 win over Florida Southern.

“Our guys had some great swims today,” Studd said. “They looked great in the water and really stepped up and supported the ladies. It was a tremendous team environment.”

The Seminoles won seven of the eight events competed on Saturday, including a trio of sweeps.

Florida State placed first and second in the 400 medley relay to start the day, touching with a time of 3:17.24 behind junior Connor Kalisz, seniors Jason Coombs, Stefan Stojmenovic and Jason McCormick. Freshman Griffin Alaniz, junior Matt Ankerholz, sophomore Will Pisani and junior Joe Plechy followed with a mark of 3:23.56.

Kalisz went back to work in the 200 IM, winning with a time of 1:54.85 and junior Calvin Bryant followed with a win in the 1000 free, posting a time of 9:27.85, which was 24 seconds faster than the next competitor.

The Seminoles showed their strength in the 100 free, sweeping the event with McCormick leading at 44.68. Sophomores Emir Muratovic was second (45.04) and Kanoa Kaleoaloha (46.05) placed third just ahead of Kalisz, who was fourth (46.19).

Coombs picked up his first individual win of his senior season, touching with a time of 55.66 in the 100 breast, just ahead of Ankerholz who finished with a mark of 55.96 in second place.

FSU closed out the meet winning the 200 free relay with a time of 1:20.82 behind junior Chad Mylin, McCormick, Muratovic and Kaleoaloha.

Event 1 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1T   Relay Team A                  1:40.06    7.50                                           
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Tayla Lovemore
       4) Alexi Smith
  3    Relay Team B                  1:42.56    3                                              
       1) Fabiana Ingram
       2) Christina Loh Yen Ling
       3) Leila Johnston
       4) Nika Blank
  8    Relay Team C                  1:48.16                                                   
       1) Caroline Nava
       2) McKenna Harris
       3) Caroline Page
       4) Brenna Ruth

Event 3 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Meg Brown                     4:24.64    2                                              
  8    Caroline Neil                 4:33.21    1                                              
  9    Natalie Purnell               4:35.93                                                   
 10    Christina Loh Yen Ling        4:36.13                                                   

Event 5 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Michelle Turek                1:49.73    9                                              
  2    Lydia Ware                    1:49.81    4                                              
  5    Katy Stringfield              1:51.90    1                                              
  7    Alex Wittman                  1:52.20                                                   
  9    Brenna Ruth                   1:53.26                                                   

Event 7 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Lydia Ware                      23.10    4                                              
  4    Alexi Smith                     23.42    2                                              
  7    Nika Blank                      24.06                                                   
  8    Leila Johnston                  24.07                                                   

Event 9 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Tayla Lovemore                2:04.61    3                                              
  9    Caroline Neil                 2:12.29    1                                              
 12    Natalie Purnell               2:16.07                                                   

Event 11 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Meg Brown                     2:02.65    3                                              
  7    Ariel Barber                  2:05.25    1                                              
 10    Fabiana Ingram                2:07.06                                                   
 13    Caroline Page                 2:10.23                                                   

Event 13 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alex Wittman                  4:55.09    9                                              
  3    Katy Stringfield              4:57.28    3                                              
  4    Michelle Turek                4:57.53    2                                              
  6    Manuella Ribas Andrade        5:02.06                                                   

Event 15 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Christina Loh Yen Ling        2:16.82    9                                              
  2    Natalie Pierce                2:18.13    4                                              
  3    McKenna Harris                2:21.00    3                                              
  8    Natalie Purnell               2:22.19                                                   
 12    Caroline Neil                 2:23.89                                                   

Event 17 - 400-Meter Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:22.75    4                                              
       1) Lydia Ware
       2) Tayla Lovemore
       3) Michelle Turek
       4) Brenna Ruth
  3    Relay Team B                  3:26.07    3                                              
       1) Nika Blank
       2) Leila Johnston
       3) Fabiana Ingram
       4) Alexi Smith
  8    Relay Team C                  3:32.56                                                   
       1) Ariel Barber
       2) Alex Wittman
       3) Caroline Nava
       4) Katy Stringfield

Event 19 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:43.04   11                                              
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Tayla Lovemore
       4) Brenna Ruth
  3    Relay Team B                  3:47.85    3                                              
       1) Fabiana Ingram
       2) Christina Loh Yen Ling
       3) Leila Johnston
       4) Nika Blank
  8    Relay Team C                  3:56.43                                                   
       1) Caroline Page
       2) McKenna Harris
       3) Alexi Smith
       4) Caroline Nava

Event 21 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Lydia Ware                    2:03.95    4                                              
  4    Meg Brown                     2:05.85    2                                              
  5    Christina Loh Yen Ling        2:07.09    1                                              
 10    Caroline Neil                 2:09.62                                                   
 13    Natalie Purnell               2:13.66                                                   

Event 23 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alex Wittman                 10:07.54    9                                              
  2    Katy Stringfield             10:14.95    4                                              
  5    Manuella Ribas Andrade       10:25.14    1                                              

Event 25 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tayla Lovemore                  54.78    9                                              
  3    Lydia Ware                      55.71    3                                              
  4    Leila Johnston                  55.95    2                                              
 12    Caroline Page                   59.44                                                   

Event 27 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Lydia Ware                      50.65    9                                              
  4    Brenna Ruth                     51.47    2                                              
  5    Michelle Turek                  51.52    1                                              
  6T   Nika Blank                      51.99                                                   

Event 29 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ariel Barber                    56.67    4                                              
  3    Fabiana Ingram                  57.59    3                                              
  4    Meg Brown                       57.79    2                                              
 12    Caroline Page                 1:00.24                                                   

Event 31 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Natalie Pierce                1:02.65    4                                              
  3    Christina Loh Yen Ling        1:02.87    3                                              
  8    McKenna Harris                1:06.00                                                   
 11    Natalie Purnell               1:06.59                                                   
 15    Caroline Neil                 1:08.61                                                   

Event 33 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:32.53    4                                              
       1) Tayla Lovemore
       2) Nika Blank
       3) Leila Johnston
       4) Alexi Smith
  6    Relay Team C                  1:38.73                                                   
       1) Natalie Pierce
       2) Caroline Nava
       3) Alex Wittman
       4) Katy Stringfield

Event 35 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Blaire Mulka                   273.85    3                                              
  4    Molly Carlson                  267.10    2                                              
  5    Cassidy Gebhart                262.00    1                                              
  6    Ayla Bonniwell                 260.35                                                   
  7    Alexia Gonzalez                253.15                                                   
 14    Helayna Hessinger              183.50                                                   

Event 36 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Ayla Bonniwell                 301.95    9                                              
  2    Molly Carlson                  295.60    4                                              
  5    Blaire Mulka                   246.85    1                                              
  6    Cassidy Gebhart                245.00                                                   
 10    Alexia Gonzalez                204.40                                                   
 11    Helayna Hessinger              204.30                                                   


IUPUI DIVING INVITE
11/20/2016, November 18-20, 2016, Indianapolis, In

From the FSU Website, seminoles.com.

Roberge, Carlson Pace Day One.

November 18, 2016

INDIANAPOLIS, IN – The Florida State diving team finished the first day of the House of Champion Invitational with four athletes placing in the top 10 of their events on Friday at the IUPUI Natatorium.

“For it being this time of the year, we did some good things,” FSU head coach John Proctor said. “There were so bumps along the way but overall I think we were solid today.”

Junior Tyler Roberge led the way for the men on 1-meter, placing sixth with a final score of 343.70, averaging a tally of 57.28 per round, while senior Dylan Grisell followed in eighth place, scoring 322.10.

“Man, these two are doing some special things this year,” Proctor said. “Tyler was right there and Dylan battled hard today, despite not being 100 percent. Their attitudes have been great and I am eager to see what they do tomorrow.”

Rookie Aidan Faminoff scored 282.05 for 15th place.

The women’s competed on 3-meter on Friday as freshman Molly Carlson and sophomore Cassidy Gebhart placed within the top 10 of the event.

Carlson scored a tally of 279.30, placing seventh while Gebhart scored 261.20 for 10th.

In addition, juniors Blaire Mulka (248.40) and Caroline Gerhardt (247.94) finished 15th and 16th respectively, while freshman Ayla Bonniwell was 18th with a total of 243.35.


Noles Improve on Day Two.

November 19, 2016

INDIANAPOLIS, IN – For the second-straight session, the Florida State Diving teams had four individuals place in the top 10 in the men’s and women’s springboard events at the House of Champions Invite at the IUPUI Natatorium.

The men were led by senior Dylan Grisell, who placed sixth on 3-meter with a score of 359.70, while his countryman, junior Tyler Roberge was less than six points behind in ninth at 353.50.

Grisell performed two dives that scored over 70 points as he averaged a total of 59.95 per round.

“As a whole I thought we were much better today,” FSU head coach John Proctor said. “Despite not being 100 percent, Dylan was tough as nails today. He did some great things and Tyler, again was solid.”

Freshman Aidan Faminoff finished in 13th place with a score of 315.70.

Pacing women’s 1-meter for the Seminoles was freshman Ayla Bonniwell, who placed fourth behind a score of 288.70, while junior Blaire Mulka was eighth at 268.85.

Junior Caroline Gerhardt added a 13th place showing (246.15), while sophomore Cassidy Gebhart followed in 16th (236.95) and freshman Molly Carlson was 18th (228.90).

“We did some impressive things today,” Proctor said. “Hopefully we can close out the meet on a great note tomorrow.”


Carlson Wins Platform on Final Day.

November 20, 2016

INDIANAPOLIS, IN – On the final day of the House of Champions Invite on Sunday, freshman Molly Carlson won the women’s platform event with a score of 275.75 after five dives.

Carlson was in fifth after her first two dives, however after posting the top scores of 58 and 63 points on the remaining three dives from 10-meter she climbed to the top in order to win her first collegiate platform event.

“It was great to see Molly win that event,” FSU head diving coach John Proctor said. “Overall I think we have a ton of positives to take away from the weekend.”

In addition to Carlson, sophomore Cassidy Gebhart placed fifth with a score of 217.65 ahead of junior Blaire Mulka who was seventh at 215.70. Freshman Ayla Bonniewell followed in eighth with a score of 212.70 and junior Caroline Gerhardt placed 14th (165.10).

For the second-straight day, senior Dylan Grisell led the Seminoles placing fourth on platform with a final score of 346.55. Grisell performed three dives over 60 points including a tally of 74.25 armstand back three somersault tuck, which was the highest of the round.

Freshman Aidan Faminoff followed in sixth place, scoring 337.50 while junior Tyler Roberge was ninth at 276.15.

Event 1 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  7    Molly Carlson                  279.30   12                                              
 10    Cassidy Gebhart                261.20    7                                              
 15    Blaire Mulka                   248.40    2                                              
 16    Caroline Gerhardt              247.95    1                                              
 18    Ayla Bonniwell                 243.35                                                   
 24    Alexia Gonzalez                212.30                                                   
 28    Helayna Hessinger              195.55                                                   

Event 3 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  4    Ayla Bonniwell                 288.70   15                                              
  8    Blaire Mulka                   268.85   11                                              
 13    Caroline Gerhardt              246.15    4                                              
 16    Cassidy Gebhart                236.95    1                                              
 18    Molly Carlson                  228.90                                                   
 25    Alexia Gonzalez                208.55                                                   
 28    Helayna Hessinger              197.10                                                   

Event 5 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Molly Carlson                  275.75   20                                              
  5    Cassidy Gebhart                217.65   14                                              
  7    Blaire Mulka                   215.70   12                                              
  8    Ayla Bonniwell                 212.70   11                                              
 14    Caroline Gerhardt              165.10    3                                              


GEORGIA FALL INVITE, 5th place
12/04/2016, December 2-4, 2016, Athens, Ga

From the FSU Website, seminoles.com.

History Made on First Day

December 02, 2016

ATHENS, GA – The Florida State swimming and diving teams made history on the first night of the Georgia Fall Invite at the Gabrielsen Natatorium on Friday. The men’s 200 free relay started the night by punching its ticket to the 2017 NCAA Championships with an automatic qualifying time of 1:17.33 before the women’s 400 medley relay set a new school record with a time of 3:33.43.

The team of senior Jason McCormick, sophomore Kanoa Kaleoaloha, junior Chad Mylin and sophomore Will Pisani grabbed second in the event en route to securing a relay spot at the NCAA Championships for the first time since the 2013-14 season.

McCormick led off with a personal best time of 19.45 while Mylin’s split was the fastest in the field and of his career, clocking a blazing, 18.86.

Juniors Ariel Barber, Natalie Pierce and Tayla Lovemore along with senior Lydia Ware closed out the night by taking down the school record in the 400 medley relay that was set in 2014 by Bianca Spinazzola, Samantha Pochowski, Chelsea Britt and Kaitlyn Dressel at 3:34.02.

Barber led off with a career best time of 54.22 before Pierce (57.91), Lovemore (52.25) and Ware (49.05) followed with theirs. Together, they finished fifth.

“It was just an amazing day of racing,” FSU head coach Neal Studd said. “Today was about a bunch of student-athletes having fun and believing in themselves. I couldn’t be prouder of what they did today.”

In addition to the pair of relays, the Seminoles had 11 performances that made the all-time top 10 list.

Individually, the men started the night with junior Calvin Bryant competing in the top heat of the 500 free, moving up to seventh with a time of 4:23.56.

Sophomore Max Polianski made his debut in the Garnet and Gold, placing 12th in the 200 IM with a time of 1:46.09.

Three Seminoles competed in the championship final as Mylin finished third in the individual 50 free with a time of 19.54 while McCormick followed in fourth at 19.57. Kaleoaloha finished eighth with a final mark of 20.23.

In the B final, sophomore Emir Muratovic set a new career best with a time of 19.98, finishing 10th while Pisani was 12th at 20.08 which was his personal best.

Three of the FSU all-time top 10 performances came in the women’s 200 IM led by sophomore Meg Brown, who won the C final with the third fastest mark with a personal best of 1:58.96. Ware also turned in her best in prelims at 1:59.08, which ranks fifth all-time. She was 13th at finals with a time of 1:59.94.

In addition to Brown and Ware, Lovemore finished 19th, posting a time of 2:00.72, which was good enough for the 10th fastest swim all-time.

Lovemore came back and won the consolation heat of the 50 free, swimming a 22.10, just missing the school record by eight-one hundredths of a second.

“This is one of our best events,” Studd said. “With those times from Jason, Chad and Tayla, we’re optimistic they’ll earn the individual NCAA invite.”

Three Seminoles earned second swims in the 500 free as sophomore Michelle Turek placed 16th with a final time of 4:54.03 after turning in her personal best in prelims of 4:50.16.

Senior Katy Stringfield and Alex Wittman competed in the C final as Stringfield placed 21st with a personal best of 4:51.27 while Wittman finished 24th (4:55.21).

In the women’s 3-meter springboard, freshman Ayla Bonniewell placed seventh with a score of 280.50 while junior Blaire Mulka was 14th at 257.10.

Freshman Aidan Faminoff led the Seminoles on the boards with an eighth place finish on 1-meter with a score of 281.55 while junior Tyler Roberge (267.95) followed in 11th. Senior Dylan Grisell was 16th at 229.80.

“It was great to see this team back on top again,” Studd said. “This was an incredible day and we can’t wait for tomorrow.”


Noles Continue to Roll on Day Two.

December 03, 2016

ATHENS, GA – The Florida State swimming and diving teams continued to make history on the second day of the Georgia Fall Invite at the Gabrielsen Natatorium.

“It was just another great day for us,” FSU head coach Neal Studd said. “We had some amazing swims across the board. We got a few more NCAA qualifiers and more school records. I couldn’t have asked for a better day.”

The Seminoles set three school records and earned three more NCAA automatic times standards on Saturday as junior Natalie Pierce smashed the school record in the 100 breaststroke preliminary round by over two seconds with a time of 58:37. This puts her second nationally, behind 2016 Olympic Champion Lilly King of Indiana. Pierce placed second in the finals with 59:16.

She broke Sami Pochowski’s mark of 1:00.49 that was set back in 2015.

“We’ve been working on a few things,” Studd said. “But I think the key for her is she’s enjoying herself while she’s competing and having fun.”

Starting off finals, junior Ariel Barber, Pierce, junior Tayla Lovermore, and senior Lydia Ware continued their strong showing from Friday night by setting a new school record in the 200 medley relay. The team swam a mark of 1:36:58, which automatically qualifies them to the 2017 NCAA Championships.

The women’s 200 free relay team of freshman Nika Blank, Ware, Lovemore and junior Alexi Smith were just under the NCAA A standard in the morning time trial, touching with a time of 1:28.97 for another FSU record.

Sophomore Meg Brown swam in the top heat of the 400 IM, placing fifth with a time of 4:11.37 while senior Caroline Neil took 11th at 4:18.87.

Lovemore came back, posting her personal best in the 100 fly, touching with a time of 52.02, which is the second fastest all-time. Ware also scored a career best in prelims of 53.56, but touched in 13th place at finals with a mark of 54.01. Sophomore Leila Johnston followed in 15th (54.58).

Sophomore Michelle Turek was the lone Seminole competing in finals of the 200 free. She placed 18th with a final time of 1:47.74.

In addition to Pierce, junior Christina Loh followed in third with a time of 1:00.47. Loh’s new personal record was also under the previous school record by Pochowski and now ranks her second all-time.

Barber added a win in the B final of the 100 back beating her personal best by over a second swimming a 53.95.

The men’s team started the night off with a runner-up finish in the 200 medley relay behind the team of seniors Stefan Stojmenovic, Jason Coombs, freshman Nate Samson, and junior Chad Mylin finished second at 1:25:63.

Sophomore Max Polinski continued to improve in his first collegiate outing by posting a time of 3:49.48, which is good enough for fourth on FSU’s all-time top 10.

Stojmenovic placed 15th in his first of two individual races on the night, touching with a time of 47.83 in the 100 fly.

Four earned second swims in the 200 free, including sophomores Kanoa Kaleoaloha, Emir Muratovic, senior Jemal Le Grand, and junior Calvin Bryant. Kaleoaloha led the way, tying for 13th at 1:37.48 after swimming a personal best time in prelims of 1:36.88.

Coombs was back to his ways, by swimming a 52.71 finishing fourth in the A heat of the 100 breast. Senior Jason McCormick (54.18), junior Rafa Van Leeuwarde (55.13), and freshman Matt Ankerholz (55.75) finishing 11th, 15th and 16th respectively.

In diving, junior Tyler Roberge led for the men, placing second on 3-meter with a final score of 347.90. Senior Dylan Grisell followed in fifth place (339.50) while freshman Aidan Faminoff was 10th at 319.20.

The women competed on 1-meter, as Ayla Bonniwell led the way with a score of 272.85 for fifth place. Sophomore Cassidy Gebhart placed seventh with a total of 261.15.


Loh Smashes Oldest Record on Final Day.

December 04, 2016

ATHENS, GA – The 2016 Georgia Fall Invite came to a close on Sunday night at the Gabrielsen Natatorium, but not before the Florida State swimming and diving teams could write a little more history.

“We’re just very happy with a great weekend of racing,” FSU head coach Neal Studd said. “I couldn’t have asked for a better first semester out of this team. I appreciate their effort and commitment to everything we’ve thrown at them. This weekend was a huge step forward.”

After junior Natalie Pierce set a new school record in the 100 breast on Saturday night, her classmate Christina Loh etched her name on the FSU record books by taking down the oldest swimming mark. Loh first swam a time of 2:12.16 in prelims to erase Emma Dutton’s 2:12.76 that was set in 2004.

However at final, Loh had her work cut out for her as she stood behind the blocks at finals and watched Pierce lower the mark to 2:11.20 after winning the B final.

Swimming in the top heat, she came back even faster touching with a time of 2:10.55, claiming back the record.

“Breaking the 200 breast school record three times today was fun between those two,” Studd added.

Sophomore Meg Brown swam in a pair of two consolation finals on Sunday, winning the 200 back for ninth place with a time of 1:56.31, which was a new personal best. She followed that performance with 10th place showing in the 200 fly, clocking 1:59.03.

In addition to Brown, junior Ariel Barber (2:00.04) and sophomore Fabiana Ingram (2:06.79) swam in the B heat, touching in 15th and 16th respectively.

On the boards, freshman Ayla Bonniwell led the Seminoles once again, scoring 221.70, placing fifth. Junior Blaire Mulka finished in ninth place with a total of 208.50.

Sunday’s finals started with the 1650 free and junior Alex Wittman placed 10th with a time of 16:49.15. Senior Katy Stringfield followed in 13th at 16:58.60 while rookie Manuella Ribas Andrade was 14th (16:59.16). Sophomore Daniella Van den Berg was just behind in 15th with a time of 17:03.26.

The Seminoles closed out the night by posting a time of 3:20.88 in the 400 free relay as senior Lydia Ware led off with a mark of 49.60 after she set a new personal best by winning the C final of the individual at 49.38.

The men’s team was fueled by a big performance from junior Connor Kalisz, who finished third in the 200 back with a new best time of 1:41.73, which was just off the school record of 1:41.11 set by Andy Hodgson back in 2009.

With that time, Kalisz will expect to earn his first-career bid to the NCAA Championships in March.

“Connor’s swim was huge,” Studd said. “It was a big highlight and that should be able to make it to the NCAA meet.”

In addition, senior Jason Coombs also stood out, placing second in the 200 breast with a time of 1:55.27.

Freshman Max Polianski posted another top eight finish, placing seventh in the 200 fly with a time of 1:45.03.

Senior Dylan Grisell took to his specialty, winning platform with a score of 371.35. Junior Tyler Roberge finished third at 337.65 while freshman Aidan Faminoff contributed seventh place points with a score of 273.35.

The Seminoles finished the meet with the 400 free relay, senior Jason McCormick, junior Joseph Plechy along with sophomore Kanoa Kaleoaloha and Emir Muratovic placing fourth at 2:53.46.

Prior to the relay, McCormick was sixth in the 100 free (43.40), while Muratovic finished eighth (43.88) after he swam his career best in prelims of 43.72. Kaleoaloha placed 10th also breaking the 44-second barrier at 43.79 and Plechy clocked a 44.03 after turning in his best performance in prelims at 43.91.

Both teams finished the meet in fifth place, as the women scored a tally of 403 points, while the men amassed 539.5.

Event 1 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Relay Team C                  1:34.42   22                                              
       1) Fabiana Ingram
       2) Natalie Pierce
       3) Caroline Page
       4) Natalie Chambers

Event 3 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 16    Michelle Turek                4:50.16    1                                              
 21    Katy Stringfield              4:51.71                                                   
 24    Alex Wittman                  4:52.85                                                   
 27    Manuella Ribas Andrade        4:58.96                                                   
 28    Daniella Van den Berg         4:58.97                                                   
 29    Kendall McIntosh              5:04.13                                                   

Event 5 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 13    Lydia Ware                    1:59.08    4                                              
 17    Meg Brown                     1:58.96                                                   
 19    Tayla Lovemore                2:00.72                                                   
 23    Caroline Neil                 2:01.61                                                   
 25    Christina Loh Yen Ling        2:02.90                                                   
 28    Natalie Pierce                2:04.61                                                   
 32    Natalie Purnell               2:06.42                                                   
 34    McKenna Harris                2:07.16                                                   
 37    Haley O'Meara                 2:11.10                                                   

Event 7 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Tayla Lovemore                  22.10    9                                              
 13    Nika Blank                      22.50    4                                              
 16    Lydia Ware                      22.66    1                                              
 20    Alexi Smith                     22.84                                                   
 23    Ariel Barber                    22.95                                                   
 29    Leila Johnston                  23.33                                                   
 31T   Michelle Turek                  23.40                                                   
 34    Brenna Ruth                     23.41                                                   
 35T   Fabiana Ingram                  23.47                                                   
 37    Natalie Pierce                  23.69                                                   
 43    Caroline Page                   24.05                                                   
 45    Natalie Chambers                24.26                                                   
 46    Caroline Nava                   24.27                                                   
 50    McKenna Harris                  25.16                                                   

Event 9 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
 11    Ayla Bonniwell                 280.50    6                                              
 14    Blaire Mulka                   257.10    3                                              
 19    Cassidy Gebhart                236.00                                                   
 24    Alexia Gonzalez                227.40                                                   
 25    Caroline Gerhardt              226.95                                                   

Event 11 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Relay Team A                  3:33.43   28                                              
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Tayla Lovemore
       4) Lydia Ware
 12    Relay Team B                  3:38.95   14                                              
       1) Fabiana Ingram
       2) Christina Loh Yen Ling
       3) Leila Johnston
       4) Nika Blank
 15    Relay Team C                  3:46.10    4                                              
       1) Caroline Page
       2) Caroline Neil
       3) Alexi Smith
       4) Brenna Ruth

Event 13 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team A                  1:36.58   30                                              
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Tayla Lovemore
       4) Lydia Ware
  9    Relay Team B                  1:40.72   18                                              
       1) Fabiana Ingram
       2) Christina Loh Yen Ling
       3) Leila Johnston
       4) Nika Blank
 14    Relay Team D                  1:45.41    6                                              
       1) Natalie Chambers
       2) Haley O'Meara
       3) Alex Wittman
       4) Brenna Ruth

Event 15 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Meg Brown                     4:11.37   14                                              
 11    Caroline Neil                 4:18.73    6                                              
 13    Natalie Purnell               4:21.97    4                                              

Event 17 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Tayla Lovemore                  52.02   14                                              
 13    Lydia Ware                      53.56    4                                              
 15    Leila Johnston                  54.54    2                                              
 24    Alexi Smith                     56.74                                                   
 26    Christina Loh Yen Ling          55.97                                                   
 30    Caroline Nava                   56.87                                                   
 31    Caroline Page                   57.50                                                   

Event 19 - 200-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 18    Michelle Turek                1:47.74                                                   
 21    Katy Stringfield              1:49.63                                                   
 29    Alex Wittman                  1:51.12                                                   
 30    Manuella Ribas Andrade        1:51.80                                                   
 32    Nika Blank                    1:52.16                                                   
 34    Brenna Ruth                   1:52.36                                                   
 38    Daniella Van den Berg         1:53.09                                                   
 39    Leila Johnston                1:53.41                                                   
 40    Kendall McIntosh              1:54.80                                                   
 41    Alexi Smith                   1:57.01                                                   

Event 21 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Natalie Pierce                  58.37   17                                              
  3    Christina Loh Yen Ling        1:00.47   16                                              
 17    Natalie Purnell               1:01.33                                                   
 18    McKenna Harris                1:02.46                                                   
 22    Caroline Neil                 1:03.58                                                   
 27    Haley O'Meara                 1:05.34                                                   

Event 23 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Ariel Barber                    53.95    9                                              
 21    Fabiana Ingram                  55.77                                                   
 22    Caroline Page                   55.95                                                   
 24    Brenna Ruth                     56.30                                                   
 26    Natalie Chambers                57.18                                                   
 28    Caroline Nava                   58.65                                                   

Event 25 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  5    Ayla Bonniwell                 282.65   14                                              
  7    Cassidy Gebhart                266.80   12                                              
 17    Alexia Gonzalez                240.15                                                   
 19    Blaire Mulka                   238.75                                                   
 20    Caroline Gerhardt              234.05                                                   

Event 27 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Relay Team A                  7:20.20   18                                              
       1) Lydia Ware
       2) Meg Brown
       3) Katy Stringfield
       4) Michelle Turek
 12    Relay Team B                  7:26.47   10                                              
       1) Leila Johnston
       2) Manuella Ribas Andrade
       3) Alex Wittman
       4) Brenna Ruth

Event 29 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 10    Alex Wittman                 16:49.96    7                                              
 13    Katy Stringfield             16:58.60    4                                              
 14    Manuella Ribas Andrade       16:59.16    3                                              
 15    Daniella Van den Berg        17:03.26    2                                              
 17    Kendall McIntosh             17:22.14                                                   

Event 31 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Meg Brown                     1:56.31    9                                              
 15    Ariel Barber                  2:00.04    2                                              
 16    Fabiana Ingram                2:03.92    1                                              
 17    Natalie Chambers              2:04.89   17                                              

Event 33 - 100-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 17    Lydia Ware                      49.38                                                   
 19    Nika Blank                      50.24                                                   
 22    Alexi Smith                     50.54                                                   
 23    Brenna Ruth                     50.76                                                   
 26    Michelle Turek                  50.81                                                   
 27    Leila Johnston                  50.82                                                   
 28    Tayla Lovemore                  51.04                                                   
 32    Ariel Barber                    52.03                                                   
 38    Fabiana Ingram                  52.55                                                   
 39    Caroline Nava                   52.74                                                   
 40    Caroline Page                   52.77                                                   
 42    Manuella Ribas Andrade          53.11                                                   
 43    Kendall McIntosh                54.04                                                   
 45    Daniella Van den Berg           54.46                                                   

Event 35 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Christina Loh Yen Ling        2:10.55   15                                              
  9    Natalie Pierce                2:11.20    9                                              
 13    Natalie Purnell               2:14.35    4                                              
 16    Caroline Neil                 2:16.19    1                                              
 17    McKenna Harris                2:17.12                                                   
 22    Haley O'Meara                 2:24.79                                                   

Event 37 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 10    Meg Brown                     1:59.03    7                                              

Event 39 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  5    Ayla Bonniwell                 221.70   14                                              
  9    Blaire Mulka                   208.50    9                                              
 17    Cassidy Gebhart                184.90                                                   
 19    Caroline Gerhardt              168.85                                                   

Event 41 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Relay Team A                  3:20.88   18                                              
       1) Lydia Ware
       2) Nika Blank
       3) Brenna Ruth
       4) Alexi Smith
 16    Relay Team C                  3:28.54    2                                              
       1) Natalie Pierce
       2) Caroline Page
       3) Caroline Nava
       4) Fabiana Ingram


AUBURN DIVING INVITE
12/19/2016, December 17-19, 2016, Auburn, Al

From the FSU Website, seminoles.com.

Three Compete in Finals on Day One.

December 17, 2016

AUBURN, AL – Three Florida State divers competed in finals at the Auburn Diving Invite on Saturday, which featured some of the top athletes in Zone B. Freshman Molly Carlson placed third in the women’s 3-meter while senior Dylan Grisell and junior Tyler Roberge were in the top eight on men’s 1-meter.

“I thought we did some good things today,” FSU head diving coach John Proctor said. “This meet has some of the best talent in our zone and I think we were solid today. We’re eager to get back out there tomorrow.”

Roberge entered the final round in sixth place (318.25), while Grisell was eighth (301.00).

In finals, Grisell was solid throughout his six dives, scoring above 50 points on three, producing his highest on his fifth, which was a reverse 2 ½ somersault tuck for 7.0’s tallying 64.50. The Toronto, Ont. native improved his score to 312.70, moving up to sixth place.

Roberge scored over 57 points on three of his dives in the final round, finishing just behind Grisell in seventh with a total of 303.95.

In women’s 3-meter, freshman Molly Carlson qualified for finals in fourth place with a score of 305.75. During the final round, Carlson improved her score by almost 30 points, moving up to third after putting up score of 334.25.

Junior Blaire Mulka (264.70) and sophomore Cassidy Gebhart (261.90) finished in 12th and 13th respectively in prelims to advance to the consolation heat. Junior Caroline Gerhardt placed 17th in the morning with a score of 251.05, however she was granted the opportunity to compete with her teammates in the consolation heat.

In finals, Mulka improved to 10th place with a score of 265.05, while Gerhardt climbed to 13th with a tally of 257.75. Gebhardt finished in 16th at 243.60.

Freshman Eden Hessinger was 21st in prelims at 174.60.


Carlson, Grisell Highlight Day Two.

December 18, 2016

AUBURN, AL – Carrying on with their performances from Saturday, freshman Molly Carlson and senior Dylan Grisell highlighted the second day of the Auburn Diving Invite by finishing within the top eight for the second-straight finals session.

“We’ve been solid through two days,” FSU head diving coach John Proctor said. “We’re getting there and I like the progress we’ve made.”

Carlson earned her second third place of the meet, turning in a score of 295.70 following a prelim round of 285.05 on 1-meter, while Grisell finished fifth with a final tally of 364.50 on 3-meter. Both scores were the highest of the season.

Grisell’s final round included four dives about 60 points, scoring his highest marks of 8.0 on his third dive – a forward 3 ½ somersault pike for a total of 74.40. Carlson was fairly consistent throughout the round, scoring three dives about 50 points.

Junior Tyler Roberge was 11th out of prelims in 3-meter with a tally of 313.50, however he improved his score to 363.60, winning the consolation heat by over 40 points.

The Seminoles had four compete in the consolation heat of women’s 1-meter, as junior Blaire Mulka won the round by a score of 285.10, placing ninth overall. Following in 10th was sophomore Cassidy Gebhart at 279.75, while juniors Caroline Gerhardt (225.20) and Alexia Gonzalez (190.65) finished in 15th and 16th respectively.


Carlson Wins Platform on Final Day.

December 19, 2016

AUBURN, AL – Freshman Molly Carlson closed out the Auburn Diving Invite with a victory in the women’s platform on Monday.

Carlson posted a score of 261.55, finishing 27.10 points ahead of the second place finisher. Two of her dives were the highest of the round, including her 63-point reverse 2 ½ somersault, which was her final dive.

The platform victory was the second for the Toronto, Ont. native this season. She previously won the event at the House of Champions Invite in Indianapolis, Ind. in November with a score of 275.75.

“Once again, the women were solid today,” FSU head diving coach John Proctor said. “It was great to see Molly go out there and win the event. She had a solid weekend.”

In addition to Carlson, junior Blaire Mulka produced her highest finish of the meet, placing fourth with a score of 222.30.

Sophomore Cassidy Gebhart added a 10th place finish with a score of 201.35 while junior Caroline Gerhardt was 15th at 185.65.

In the men’s platform, senior Dylan Grisell produced a ninth place finish (290.90) while junior Tyler Roberge followed in 10th (268.70).

Event 1 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Molly Carlson                  334.25   16                                              
 10    Blaire Mulka                   265.05    7                                              
 13    Caroline Gerhardt              257.75    4                                              
 16    Cassidy Gebhart                243.60    1                                              
 21    Helayna Hessinger              174.60                                                   

Event 3 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Molly Carlson                  295.70   16                                              
  9    Blaire Mulka                   285.10    9                                              
 10    Cassidy Gebhart                279.75    7                                              
 15    Caroline Gerhardt              225.20    2                                              
 16    Alexia Gonzalez                190.65    1                                              

Event 5 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Molly Carlson                  261.55   20                                              
  4    Blaire Mulka                   222.30   15                                              
 10    Cassidy Gebhart                201.35    7                                              
 15    Caroline Gerhardt              185.65    2                                              


FLORIDA STATE 193, PITTSBURGH 107
01/14/2017, PITTSBURGH, PA

From the FSU Website, seminoles.com.

Swimming & Diving Dominates Pitt.

PITTSBURGH, PA – Despite the cool temperatures outside, the Florida State swimming and diving teams were on fire at Trees Hall, winning 22 of the 32 events as both squads defeated Pitt on Saturday.

The No. 18 men (2-1, 1-0 ACC) won 191-109, while the No. 24 women (4-1, 1-0 ACC) took down the Panthers 193-107.

The victories on Saturday end a combined skid of 0-12 in ACC duals for the Seminoles. The previous conference win for the women was over Miami on Jan. 31, 2014, while the men defeated NC State and Georgia Tech that same season on Oct.25, 2013.

“I’m really happy with how we performed today,” FSU head coach Neal Studd said. “It’s been awhile since FSU has won a meet in conference, and I am proud our teams were able to take care of business today.”

Florida State showed its depth in the sprint relays by placing first and second in both the men’s and women’s 200 medley and free races.

The team of juniors Ariel Barber and Natalie Pierce along with sophomore Leila Johnston and junior Lexi Smith started the session off by winning the 200 medley relay with a time of 1:40.53, while sophomore Fabiana Ingram, junior Christina Loh, freshman Paige Schendelaar-Kemp and freshman Nika Blank held off Pitt’s ‘A’ team to place second with a mark of 1:44.03.

After Pitt took the 1000 free, the women won the next six events starting with senior Lydia Ware in the 200 free, who clocked a time of 1:50.77. Her classmate, Katy Stringfield followed in second at 1:53.06.

Barber added a victory in the 100 back (56.15), while the duo of Pierce (1:02.50) and Loh (1:03.21) provided a one-two punch in the 100 breast.

Junior Taylor Lovemore continued the stretch with a victory in the 200 fly with a time of 2:03.94 while freshman Macie Beairsto made her debut with a second place showing, touching at 2:07.28.

Ware produced her second win of the day in the 50 free with a time of 23.04, touching ahead of Smith who was second (23.56).

Following the break, Smith won the battle in the 100 free, touching with a time of 51.58.

The Seminoles surrendered a sweep in the 200 back, however Loh answered by holding off Kinga Cichowska (2:16.77) for a win in the 200 breast with a time of 2:16.44.

Johnston picked up her first individual win of the season by leading the sweep of the 100 fly with a time of 55.36. Ware (55.61) and Lovemore (56.01) followed in second and third respectively.

The squad of Smith, Blank, Lovemore and Ware ended the meet with a huge win in the 200 free relay, touching with a time of 1:32.59 ahead of their teammates, Ingram, Johnston, Barber and junior Brenna Ruth (1:35.34) who was second.

The men’s team also opened with a one-two start in the 200 medley relay as the team of seniors Stefan Stojmenovic and Jason Coombs, along with sophomore Kanoa Kaleoaloha and junior Chad Mylin posted a time of 1:28.64 ahead of junior Connor Kalisz, junior Rafa van Leeuwaarde, freshman Vlad Stefanik and senior Jason McCormick (1:31.28) who were second.

Kaleoaloha led the way in the 200 free, clocking 1:38.50 before Kalisz (48.76) and Stojmenovic (49.17) added the one-two punch in the 100 back.

The Seminoles kept up the momentum as Coombs led the charge in the 100 breast, touching with a time of 54.76, which was almost two seconds faster than van Leeuwarde, who was second at 56.36.

Mylin dominated the 50 free, winning with a time of 19.69, ahead of McCormick who was second at 20.42. Following the break, the Seminoles swept the 100 free as McCormick led the way with a time of 44.83, just ahead of sophomore Emir Muratovic (44.86) and Mylin (45.13).

Kalisz added another win for the day in the 200 back (1:48.44) and Coombs also picked up his second victory in 200 breast (2:00.75).

Junior Calvin Bryant followed with a win in the 500 free, touching with a time of 4:32.81.

In the final event of the day, the Seminoles finished first and second in the 200 free relay. The team of McCormick, Kaleoaloha, Muratovic and Mylin led with a time of 1:20.90 while Stefanik, sophomore Will Pisani, senior Jemal LeGrand and junior Joe Plechy held off Pitt’s ‘A’ team for second place at 1:23.38.

The diving portion of the meet took place on Friday night as freshman Ayla Bonniwell took home a victory on 1-meter by a score of 288.60, just seven one-hundredths of a point ahead of Meme Sharp of Pitt. Junior Blaire Mulka finished third (263.63), while sophomore Cassidy Gebhart was fourth (262.20).

On 3-meter, Gebhart was second by five points (299.50) while freshman Molly Carlson was third (280.88) and Bonniwell was fourth (270.30).

Junior Tyler Roberge finish second in both diving events with scores of 313.80 on 1-meter and 331.05 on 3-meter. Freshman Aidan Faminoff was third on 1-meter (295.40) while senior Dylan Grisell (329.03) was third on 3-meter.

Event 1 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Cassidy Gebhart                299.50    4                                              
  3    Molly Carlson                  280.88    3                                              
  4    Ayla Bonniwell                 270.30    2                                              
  5    Blaire Mulka                   241.65                                                   

Event 3 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:40.38   11                                              
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Leila Johnston
       4) Alexi Smith
  2    Relay Team B                  1:44.03    4                                              
       1) Fabiana Ingram
       2) Christina Loh Yen Ling
       3) Paige Schendelaar-Kemp
       4) Nika Blank
  5    Relay Team C                  1:47.78                                                   
       1) Caroline Page
       2) Natalie Purnell
       3) Macie Beairsto
       4) Christi DiPaolo

Event 5 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alex Wittman                 10:11.95    4                                              
  3    Daniella Van den Berg        10:26.10    3                                              
  4    Manuella Ribas Andrade       10:26.67    2                                              

Event 7 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Lydia Ware                    1:50.77    9                                              
  2    Katy Stringfield              1:53.06    4                                              
  4    Brenna Ruth                   1:54.85    2                                              
  5    Leila Johnston                1:55.02                                                   
  6    Christi DiPaolo               1:56.05                                                   

Event 9 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ariel Barber                    56.15    9                                              
  4    Fabiana Ingram                  57.83    2                                              
  6    Caroline Page                   58.96                                                   

Event 11 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Natalie Pierce                1:02.50    9                                              
  2    Christina Loh Yen Ling        1:03.21    4                                              
  5    Natalie Purnell               1:04.88    1                                              
  7    Caroline Neil                 1:06.95                                                   

Event 13 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tayla Lovemore                2:03.94    9                                              
  2    Macie Beairsto                2:07.28    4                                              
  4    Paige Schendelaar-Kemp        2:10.15    2                                              

Event 15 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Lydia Ware                      23.04    9                                              
  2    Alexi Smith                     23.56    4                                              
  4    Nika Blank                      23.73    2                                              
  7    Paige Schendelaar-Kemp          25.31                                                   

Event 18 - 100-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
  1    Christi DiPaolo                 51.44                                                   
  2    Alexi Smith                     51.58    9                                              
  4    Tayla Lovemore                  51.85    3                                              
  5    Nika Blank                      51.99    2                                              
  6    Brenna Ruth                     52.06                                                   

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Ariel Barber                  2:06.69    2                                              
  5    Fabiana Ingram                2:08.21    1                                              
  7    Caroline Page                 2:12.53                                                   

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Christina Loh Yen Ling        2:16.44    9                                              
  3    Natalie Purnell               2:19.24    3                                              
  4    Caroline Neil                 2:21.66    2                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alex Wittman                  5:00.48    4                                              
  3    Katy Stringfield              5:01.20    3                                              
  4    Manuella Ribas Andrade        5:05.98    2                                              
  5    Daniella Van den Berg         5:08.75                                                   

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Leila Johnston                  55.36    9                                              
  2    Lydia Ware                      55.61    4                                              
  3    Tayla Lovemore                  56.01    3                                              
  7    Macie Beairsto                  59.27                                                   

Event 28 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Ayla Bonniwell                 288.60    9                                              
  3    Blaire Mulka                   263.63    3                                              
  4    Cassidy Gebhart                263.30    2                                              
  6    Molly Carlson                  260.70                                                   

Event 29 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Caroline Neil                 4:27.95    4                                              
  7    Manuella Ribas Andrade        4:37.81    1                                              
  8    Natalie Purnell               4:44.15                                                   

Event 31 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:32.59   11                                              
       1) Alexi Smith
       2) Nika Blank
       3) Tayla Lovemore
       4) Lydia Ware
  2    Relay Team B                  1:35.34    4                                              
       1) Fabiana Ingram
       2) Leila Johnston
       3) Ariel Barber
       4) Brenna Ruth


ALABAMA 170, FLORIDA STATE 130
01/21/2017, TUSCALOOSA, AL

From the FSU Website, seminoles.com.

Swimming & Diving Falls at Alabama.

TUSCALOOSA, AL – The Florida State swimming and diving teams both fell to Alabama on the road on Saturday.

The 25th-ranked women (4-2-1-0 ACC) made a surge towards the end of the meet, however the Crimson Tide picked up the win, 170-130. In addition, No. 11 Alabama defeated No. 19 FSU (2-2, 1-0 ACC) in the men’s meet, 182-111.

“It was a solid day for us,” FSU head coach Neal Studd said. “Alabama was especially tough today, on senior day. They swam very well. We were good in places, but we also have areas to work on.”

In the women’s contest, Alabama started by winning the 400 medley relay, 1000 free, 200 free and 200 back events before juniors Natalie Pierce (1:02.89) and Christina Loh (1:03.00) held off Alabama’s Bridget Blood (1:03.31) to finish first and second in the 100 breast.

The Seminoles would put together a pair of second place finishes, as junior Tayla Lovemore was the runner up in the 200 fly (2:04.18) before her classmate, Alexi Smith took second in the 50 free (23.14) ahead of senior Lydia Ware (23.20) who was third.

Following the break, Ware responded with a victory in the 100 free with a time of 50.26, however the Seminoles surrendered a sweep in the 200 back.

Loh answered with a close win in the 200 breast, finishing with a time of 2:16.11, holding off Marian Yurchishin (2:16.33).

Junior Alex Wittman followed with a near three-second victory in the 500 free (4:56.51) before Lovemore made it three wins in a row by finishing first in the 100 fly with a time of 54.88.

Ware continued the stretch, capturing her second event of the day, touching with a time of 2:02.62 in the 200 IM.

In diving, freshman Ayla Bonniwell led the way with a victory on 3-meter, scoring a tally of 320.50. She also added a second place finish on 1-meter, with a total of 267.68.

In the men’s competition, the Crimson Tide came out of the gates strong, sweeping the 400 medley relay, 1000 free, 200 free and 100 back before senior Jason Coombs posted a big win in the 100 breast with a time of 54.18.

Freshman Max Polianski gave the Seminoles back-to-back victories, touching first in the 200 fly with a mark of 1:49.29.

The Seminoles scored second place points in the 50 free behind junior Chad Mylin (20.15) before adding third and fourth to the team total as sophomore Emir Muratovic (45.17) and senior Jason McCormick (45.23) were third and fourth respectively.

Junior Connor Kalisz finished third (1:49.48) in the 200 back, before Coombs added a second place showing in the 200 breast (1:59.32).

In diving, junior Tyler Roberge was dominant on 1-meter, winning with a score of 335.85. He added a second place finish, scoring 350.03 on 3-meter.

“We had a bunch of wins today,” Studd said. “Especially in the back half of the meet, which was great. Now, we’re looking forward to our next meet.”

Event 1 - 400-Meter Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:43.50    4                                              
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Leila Johnston
       4) Lydia Ware
  4    Relay Team B                  3:48.16                                                   
       1) Fabiana Ingram
       2) Christina Loh Yen Ling
       3) Paige Schendelaar-Kemp
       4) Nika Blank

Event 3 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alex Wittman                 10:06.93    4                                              
  4    Daniella Van den Berg        10:20.65    2                                              
  5    Katy Stringfield             10:20.78    1                                              
  6    Manuella Ribas Andrade       10:26.91                                                   
  7    Kendall McIntosh             10:35.96                                                   

Event 5 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Michelle Turek                1:52.82    3                                              
  6    Paige Schendelaar-Kemp        1:55.11    1                                              
  7    Katy Stringfield              1:55.75                                                   
  9    Brenna Ruth                   1:57.07                                                   
 10    Christi DiPaolo               1:58.24                                                   

Event 7 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Ariel Barber                    56.57    4                                              
  5    Fabiana Ingram                  57.40    1                                              
  9    Caroline Page                   59.53                                                   
 10    Natalie Chambers              1:00.50                                                   

Event 9 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Natalie Pierce                1:02.89    9                                              
  2    Christina Loh Yen Ling        1:03.00    4                                              
  6    Natalie Purnell               1:04.96                                                   
  8    Caroline Neil                 1:07.30                                                   
 10    Haley O'Meara                 1:08.34                                                   

Event 11 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Tayla Lovemore                2:04.18    4                                              
  4    Alex Wittman                  2:09.20    2                                              
  5    Paige Schendelaar-Kemp        2:12.42    1                                              

Event 13 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alexi Smith                     23.14    4                                              
  3    Lydia Ware                      23.20    3                                              
  7    Nika Blank                      24.02                                                   
  8    Leila Johnston                  24.20                                                   

Event 15 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Ayla Bonniwell                 267.68    4                                              
  3    Blaire Mulka                   267.30    3                                              
  8    Caroline Gerhardt              239.93                                                   

Event 17 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Lydia Ware                      50.26    9                                              
  4    Alexi Smith                     51.00    2                                              
  8    Nika Blank                      52.34                                                   
  9    Brenna Ruth                     52.44                                                   
 11    Christi DiPaolo                 53.71                                                   
 12    Caroline Nava                   54.13                                                   

Event 19 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Meg Brown                     2:05.94    2                                              
  6    Fabiana Ingram                2:06.95    1                                              
  7    Ariel Barber                  2:07.13                                                   
  8    Caroline Page                 2:11.20                                                   
  9    Natalie Chambers              2:14.51                                                   

Event 21 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Christina Loh Yen Ling        2:16.11    9                                              
  3    Natalie Purnell               2:20.11    3                                              
  6    Caroline Neil                 2:22.95                                                   
  8    Haley O'Meara                 2:29.74                                                   

Event 23 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alex Wittman                  4:56.51    9                                              
  4    Katy Stringfield              5:03.64    2                                              
  5    Daniella Van den Berg         5:05.42    1                                              
  6    Michelle Turek                5:07.23                                                   
  7    Manuella Ribas Andrade        5:07.92                                                   

Event 25 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tayla Lovemore                  54.88    9                                              
  3    Leila Johnston                  55.56    3                                              
 10    Paige Schendelaar-Kemp          58.96                                                   
 11    Caroline Nava                   59.89                                                   

Event 27 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Ayla Bonniwell                 320.50    9                                              
  5    Blaire Mulka                   270.75    1                                              
  7    Caroline Gerhardt              234.00                                                   

Event 29 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Lydia Ware                    2:02.62    9                                              
  6    Christina Loh Yen Ling        2:08.86    1                                              
  7    Caroline Neil                 2:09.88                                                   
 10    Natalie Purnell               2:10.93                                                   
 12    Meg Brown                     2:11.93                                                   

Event 31 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:24.11    4                                              
       1) Alexi Smith
       2) Nika Blank
       3) Tayla Lovemore
       4) Leila Johnston
  3    Relay Team B                  3:27.70    2                                              
       1) Fabiana Ingram
       2) Brenna Ruth
       3) Ariel Barber
       4) Michelle Turek
  6    Relay Team C                  3:39.14                                                   
       1) Christi DiPaolo
       2) Manuella Ribas Andrade
       3) Katy Stringfield
       4) Daniella Van den Berg


FLORIDA STATE 190, GEORGIA TECH 110
01/28/2017, ATLANTA, GA

From the FSU Website, seminoles.com.

Swimming & Diving Downs Georgia Tech.

ATLANTA, GA - The Florida State swimming and diving teams concluded the 2016-17 regular season with a pair of victories including its second ACC win this season. The No. 19 men 4-2 (2-0 ACC) defeated Georgia Tech 180-120 while the No. 25 women 6-2 (2-0 ACC) won 190-110.

The Seminoles also defeated the Savannah College of Art and Design by scores of 247-46 (women) and 228-82 (men).

“It was a good meet today,” FSU head coach Neal Studd said. “We had some great swims and some incredible diving. It was great to get another conference win against a very good Georgia Tech team.”

The women started the day off with a victory in the 200 medley relay with a time of 1:41.74 behind the team of junior Ariel Barber, junior Natalie Pierce, sophomore Leila Johnston and junior Alexi Smith.

Georgia Tech answered with wins in the 1000 free and 200 free before Barber won the 100 back with a time of 56.21.

Pierce, junior Christina Loh (1:03.01) and sophomore Natalie Purnell (1:04.55) followed with a sweep in the 100 breast, as Pierce led with time of 1:02.88.

The Yellow Jackets responded with wins in the 200 fly and 50 free. After the break, senior Lydia Ware added a win in the 100 free with a time of 50.42.

Sophomore Meg Brown and Barber fueled the momentum with a one-two finish in the 200 back with times of 2:03.36 and 2:04.13 respectively.

Loh, Pierce and Purnell teamed up for their second sweep of the day, as Loh led the 200 breast with a time of 2:17.40. Pierce followed at 2:19.78 and Purnell was third at 2:20.17.

After Georgia Tech won the 500 free, junior Tayla Lovemore was victorious in the 100 fly with a time of 55.16.

Ware posted another win after the break, touching with a time of 2:04.43 in the 200 IM.

On the boards, junior Blaire Mulka won 3-meter with a score of 335.10 and sophomore Cassidy Gebhart was second at 294.83. Mulka followed with another victory, scoring a tally of 297.15 on 1-meter. Freshman Molly Carlson was second at 267.00 and her classmate Ayla Bonniwell was third (265.58).

Florida State finished the day by holding off the Yellow Jackets in the 400 free relay with a time of 3:25.20 behind Smith, freshman Nika Blank, Lovemore and junior Brenna Ruth.

The men started the meet by outlasting the Yellow Jackets in the 200 medley relay, touching with a time of 1:28.37 with the team of senior Stefan Stojmenovic, senior Jason Coombs, sophomore Kanoa Kaleoaloha and junior Chad Mylin.

Georgia Tech followed with victories in the 1000 free and a one-two punch in the 200 free before junior Connor Kalisz (48.88) and Stojmenovic (49.17) provided a first and second place showing in the 100 back.

Tech added back-to-back wins, taking the 100 breast and 200 fly but Mylin answered with a win in the 50 free with a time of 19.83.

Kalisz controlled the 200 back, grabbing his second win on the day with a time of 1:46.80 and freshman Griffin Alaniz came in second at 1:47.88.

Georgia Tech followed with a wins in the 200 breast and 100 fly, while SCAD earned a victory in the 500 free.

After the second break, Coombs got FSU back on track by touching in first in the 200 IM with a time of 1:49.31.

Junior Tyler Roberge won 3-meter by a score of 393.08 and senior Dylan Grisell followed in second at 371.55. Grisell followed with a win in 1-meter, scoring 338.78.

The Seminoles closed the meet out with a victory in the 400 free relay behind the team of freshman Felipe Riberio de Souza, Mylin, senior Jemal LeGrand and junior Joe Plechy with a time of 3:00.93 after FSU’s ‘A’ squad was called for an early relay exchange.

Event 1 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:41.74   11                                              
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Leila Johnston
       4) Alexi Smith
  3    Relay Team C                  1:46.50    2                                              
       1) Caroline Page
       2) Natalie Purnell
       3) Paige Schendelaar-Kemp
       4) Brenna Ruth

Event 3 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Daniella Van den Berg        10:21.43    4                                              
  3    Katy Stringfield             10:23.51    3                                              
  4    Manuella Ribas Andrade       10:24.37    2                                              

Event 5 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Lydia Ware                    1:49.52    4                                              
  3    Michelle Turek                1:52.45    3                                              
  4    Brenna Ruth                   1:53.28    2                                              
  7    Macie Beairsto                1:54.81                                                   
  8    Paige Schendelaar-Kemp        1:55.69                                                   
 12    Katy Stringfield              1:56.66                                                   

Event 7 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ariel Barber                    56.21    9                                              
  4    Fabiana Ingram                  57.33    2                                              
  5    Nika Blank                      57.77    1                                              
  7    Caroline Page                   58.50                                                   

Event 9 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Natalie Pierce                1:02.88    9                                              
  2    Christina Loh Yen Ling        1:03.01    4                                              
  3    Natalie Purnell               1:04.55    3                                              
  7    Caroline Neil                 1:07.16                                                   

Event 11 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Meg Brown                     2:04.17    4                                              
  5    Tayla Lovemore                2:06.49    1                                              
  6    Macie Beairsto                2:07.71                                                   
  9    Paige Schendelaar-Kemp        2:11.39                                                   

Event 13 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alexi Smith                     23.48    4                                              
  4    Nika Blank                      23.58    2                                              
  5    Leila Johnston                  24.02    1                                              

Event 15 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Blaire Mulka                   335.10    9                                              
  2    Cassidy Gebhart                294.83    4                                              
  4    Molly Carlson                  279.53    2                                              
  5    Ayla Bonniwell                 277.58                                                   
  6    Caroline Gerhardt              267.53                                                   

Event 17 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Lydia Ware                      50.42    9                                              
  4    Nika Blank                      51.42    2                                              
  5    Alexi Smith                     51.45    1                                              
  6    Brenna Ruth                     51.51                                                   
  7    Michelle Turek                  52.50                                                   

Event 19 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Meg Brown                     2:03.36    9                                              
  2    Ariel Barber                  2:04.13    4                                              
  8    Fabiana Ingram                2:07.88                                                   
 10    Caroline Page                 2:10.80                                                   

Event 21 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Christina Loh Yen Ling        2:17.40    9                                              
  2    Natalie Pierce                2:19.78    4                                              
  3    Natalie Purnell               2:20.17    3                                              
  6    Caroline Neil                 2:22.15                                                   

Event 23 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Katy Stringfield              5:00.73    4                                              
  3    Manuella Ribas Andrade        5:03.67    3                                              
  4    Daniella Van den Berg         5:06.30    2                                              

Event 25 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tayla Lovemore                  55.16    9                                              
  3    Leila Johnston                  55.85    3                                              
  7    Macie Beairsto                  58.34                                                   
  8    Paige Schendelaar-Kemp          58.47                                                   

Event 27 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Blaire Mulka                   297.15    9                                              
  2    Molly Carlson                  267.00    4                                              
  3    Ayla Bonniwell                 265.58    3                                              
  4    Caroline Gerhardt              254.18                                                   
  6    Cassidy Gebhart                246.53                                                   

Event 29 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Lydia Ware                    2:04.43    9                                              
  3    Meg Brown                     2:07.95    3                                              
  5    Natalie Purnell               2:08.89    1                                              
  7    Caroline Neil                 2:10.87                                                   

Event 31 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:25.20   11                                              
       1) Alexi Smith
       2) Nika Blank
       3) Tayla Lovemore
       4) Brenna Ruth
  3    Relay Team B                  3:29.58    2                                              
       1) Ariel Barber
       2) Macie Beairsto
       3) Leila Johnston
       4) Michelle Turek


CAROLINA COLLEGE INVITE
02/05/2017, February 3-5, 2017, Chapel Hill, NC/Durham, NC

From the FSU Website, seminoles.com.

Personal Bests Fuel Night One.
Despite switching venues, the Florida State swimming and diving teams still produced season and personal best times.

February 03, 2017

CHAPEL HILL, NC and DURHAM, NC – Personal and season best times fueled the Florida State swimming and diving teams on the first day of the Janis Hape Dowd Carolina College Nike Invitational on Friday.

The meet started at the Koury Natatorium on the campus of North Carolina, however a water emergency forced finals to be moved to the Taishoff Aquatics Pavilion at Duke.

“We had some best times today,” FSU head coach Neal Studd said. “We had some fast in-season swims and we’re excited to see what we can do tomorrow.”

The women had eight athletes swim in the ‘A’ finals of three races, starting with the 500 free. Freshman Manuella Ribas Andrade turned in a personal best in the event in prelims, at 4:55.59 for the top seed. In finals, she swam faster, touching with a time of 4:54.87 for second place.

Her teammate, sophomore Daniella Van den Berg followed in third with a mark of 4:55.79, which was her career best time. Sophomore Kendall McIntosh also competed in the top heat, placing eighth at 5:09.48.

In the 200 IM, freshman Macie Bearisto touched sixth with a mark of 2:07.13 after swimming a season best at 2:06.42 in prelims, while newcomer Christi DiPaolo was eighth at 2:11.27 after touching with a mark of 2:06.62 in the morning.

The Seminoles had three ladies competing in the 50 free, as sophomore Fabiana Ingram turned in the fastest time at 23.58 for fifth place. Junior Brenna Ruth won the ‘B’ final, swimming a time of 23.63 and Natalie Chambers finished 11th (23.82). All three were season top times.

The men’s team started the session with a third place showing in the 200 free relay behind the team of freshmen Rudo Loock and Derek Peeples along with sophomore John Vann and rookie Vladimir Stefanik at 1:23.28.

Newcomer Keagan Finley swam in the ‘B’ final of the 500 free, touching in 15th at 4:38.97. In addition, Connor Thorne competed in the ‘C’ heat, finishing 24th at 4:55.69 after posting a time of 4:51.63 in prelims.

Loock reloaded and placed 14th in the 200 IM with a final time of 1:53.70 following his prelim performance of 1:52.41.

Freshman Nate Samson win the ‘C’ final of the 200 IM after dropping a near seven seconds from his morning swim, touching with a time of 1:51.22. Peeples was 19th at 2:00.97.

Stefanik was the lone Seminole swimming in finals of the 50 free, as he placed 11th with a time of 21.03 after posting a 20.83 in prelims.


Mid-Year Additions Carry FSU on Day Two.
Mid-year additions provided a huge boost to the Florida State swimming and diving teams on the second day of the Dowd Nike Invite.

February 04, 2017

DURHAM, NC – The Florida State swimming and diving teams continued to perform well on the second day of the Janis Hape Dowd Carolina College Nike Invitational at the Taishoff Aquatics Pavilion at Duke.

“There were some great swims across the board tonight,” FSU head coach Neal Studd said. “Our new additions to the team are really turning it up and swimming well before ACCs and we also had others swim very well today too.”

Florida State’s mid-year additions showed progress in Saturday’s finals as freshmen Rudo Loock and Vladimir Stefanik led the Seminoles in the 100 fly. Loock won the B final at 48.80 and Stefanik followed in 10th at 48.94. Both swims were the best this season.

Also swimming in the B final was freshman Derek Peeples, who touched in 14th at 51.17 while his classmate Nate Samson won the C final at 49.51.

Minutes later, Loock was back on the blocks for the 200 free, winning the B final with a time of 1:38.23 – another best. Sophomore John Vann was also in the heat, touching in 15th at 1:41.96.

Newcomer Keagan Finley won the C final at 1:41.12 while Stefanik finished in 20th (1:43.42).

Samson closed out the night for the Seminoles, finishing in 15th in the 100 back at 50.88, while Peeples finished 23rd at 52.97.

For the women, sophomore Caroline Nava led the Seminoles off by finishing 12th in the 100 fly with a time of 57.12 ahead of senior Caroline Page, who was 16th at 57.96.

Freshman Manuella Ribas Andrade continued to have the best meet of her career after she turned in a personal best in the 200 free, touching fourth at 1:51.20. Junior Brenna Ruth followed in sixth at 1:52.17.

Also turning in a best time was freshman Macie Bearisto, winning the B final with a mark of 1:50.41. Nava reloaded, placing 11th with a time of 1:50.41, just ahead of sophomore Daniella Van den Berg, who was 16th at 1:57.24 after swimming a time of 1:55.29 in prelims.

Sophomore Christi DiPaolo won the C final at 1:54.69.

In the 100 breast, sophomore McKenna Harris took fifth place touching with a mark of 1:03.33 while freshman Haley O’Meara was 13th at 1:06.69.

The Seminoles closed out the session strong with the 100 back as three competing in the top heat led by sophomore Fabiana Ingram, who was fifth at 56.62. Natalie Chambers followed in sixth (56.82) and Page was eighth (58.39) after swimming a 57.20 in the morning.

In her third race of the session and sixth of the day, Nava placed 13th with a final time of 58.52.


Harris Leads FSU on Final Night with Win.
Redshirt sophomore McKenna Harris won the 200 breast on the final night of the Dowd Nike.

February 05, 2017

DURHAM, NC – The Florida State swimming and diving teams closed out Janis Hape Dowd Carolina College Nike Invitational on Sunday night at the Taishoff Aquatics Pavilion.

The evening was highlighted by redshirt sophomore McKenna Harris, who won the 200 breast with a new career best time of 2:16.36.

“It was another great day of racing,” FSU head coach Neal Studd said. “There were some exciting swims that will help up moving forward this season.”

Freshman Manuella Ribas Andrade was the runner up in the 1650 free in a close race, touching with a final time of 16:50.30 – a new personal best. Redshirt sophomore Daniella Van den Berg followed in third (17:00.34) and her classmate Kendall McIntosh was seventh (17:31.39).

Natalie Chambers paced the Seminoles in the 200 back, placing third with a final time of 2:02.81 after swimming a mark of 2:01.91 in prelims. Sophomore Fabiana Ingram cruised to a win in the B final, touching at 2:04.35 while senior Caroline Page followed in 10th at 2:07.62.

Sophomore Caroline Nava competed in the B heat of the 100 free, placing 15th at 53.09 and Christi DiPaolo finished in 20th at 53.19.

For the men, freshman Vladimir Stefanik led the Seminoles with a fifth place showing in the 100 free, touching with a time of 44.41. His classmate, Rudo Lock added a 12th place finish to his weekend, swimming mark of 45.57. Sophomore John Vann was 15th (46.51) and freshman Nate Samson was 22nd (46.95).

In addition, newcomer Keagan Finley added a 15th place finish in the mile, touching at 16:27.78 and Connor Thorne was 18th (17:01.28).

Event 3 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Manuella Ribas Andrade        4:54.87   17                                              
  3    Daniella Van den Berg         4:55.79   16                                              
  8    Kendall McIntosh              5:03.43   11                                              

Event 5 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Macie Beairsto                2:06.42   13                                              
  8    Christi DiPaolo               2:06.62   11                                              
 26    Haley O'Meara                 2:10.28                                                   

Event 7 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Fabiana Ingram                  23.58   12                                              
  9    Brenna Ruth                     23.63    9                                              
 11    Natalie Chambers                23.82    6                                              
 26    Caroline Nava                   24.29                                                   
 30    Caroline Page                   24.45                                                   
 41    McKenna Harris                  25.16                                                   

Event 15 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 12    Caroline Nava                   57.12    5                                              
 16    Caroline Page                   57.21    1                                              

Event 17 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Manuella Ribas Andrade        1:51.20   16                                              
  5    Brenna Ruth                   1:51.73   14                                              
  9    Macie Beairsto                1:50.41    9                                              
 11    Caroline Nava                 1:53.32    6                                              
 16    Daniella Van den Berg         1:55.29    1                                              
 18    Christi DiPaolo               1:54.69                                                   

Event 19 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    McKenna Harris                1:03.25   15                                              
 13    Haley O'Meara                 1:06.22    4                                              

Event 21 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Fabiana Ingram                  56.33   14                                              
  6    Natalie Chambers                56.04   13                                              
  8    Caroline Page                   57.20   11                                              
 13    Caroline Nava                   58.52    4                                              

Event 25 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Natalie Chambers              2:01.91   16                                              
  9    Fabiana Ingram                2:04.35    9                                              
 10    Caroline Page                 2:07.62    7                                              

Event 27 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 15    Caroline Nava                   52.64    2                                              
 20    Christi DiPaolo                 53.00                                                   

Event 29 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    McKenna Harris                2:16.36   20                                              
 15    Haley O'Meara                 2:27.03    2                                              

Event 31 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 10    Caroline Nava                 2:07.40    7                                              

Event 35 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Manuella Ribas Andrade       16:50.30   17                                              
  3    Daniella Van den Berg        17:00.34   16                                              
  7    Kendall McIntosh             17:31.39   12                                              


ACC CHAMPIONSHIPS, 8th place
02/16/2017, February 13-16, 2017, Atlanta, Ga

From the FSU Website, seminoles.com.

Carlson, Medley Spark Night One.

February 13, 2017

ATLANTA, GA – The Florida State women’s swimming and diving team turned in a pair of fourth place finishes on the opening night of the 2017 ACC Championships at the McAuley Aquatics Center.

FSU first placed fourth in the 200 medley relay before freshman Molly Carlson made her ACC debut with a fourth place showing on 3-meter.

“We had a great start today, FSU head coach Neal Studd said. “We lowered the school record in the 200 medley relay and our 800 free relay improved about four seconds from the Georgia Invite, so we had a good day.”

The team of sophomore Ariel Barber, juniors Natalie Pierce and Tayla Lovemore along with senior Lydia Ware touched in school-record timing of 1:36.41.

The squad originally finished fifth in the race, but a disqualification caused the Seminoles to moved up to fourth. The team went faster than their seed of 1:36.58, a mark they set at the Georgia Invite back in December, qualifying for the NCAA Championships in March.

Carlson qualified in fourth for finals behind a score of 317.20. Diving sixth in the field of eight, she improved her score to 335.10 at night, holding her place in fourth.

“Molly dove exceptionally well today,” FSU diving head coach John Proctor said. “She’s used to the big stage and she stepped up and performed really well. In finals, she nailed five of her six dives and I’m really proud of her for that.”

Carlson scored above 50 points on five of her six dives, including a total of 68.60 on her reverse 2 ½ somersault tuck, which was the highest of the round.

Florida State added an 11th place finish in the 800 free relay with the team of sophomore Michelle Turek, sophomore Alex Wittman, freshman Paige Schendaalar-Kemp and senior Katy Stringfield with a time of 7:16.50.

Turek led the race off with a personal best of 1:46.78, which ranks as the third fastest swim in FSU history.

In the men’s meet, three Seminoles scored points as senior Dylan Grisell led with a 10th place showing on 1-meter, scoring 291.25. Freshman Aidan Faminoff made his ACC debut, placing 13th with a total of 284.95 while junior Tyler Roberge finished 21st (265.20).


Diving Brings Home ACC Gold and Bronze.
Florida State freshman Ayla Bonniwell won the women's 1-meter diving while rookie Molly Carlson grabbed.

February 14, 2017

ATLANTA, GA – The Florida State women’s swimming and diving team earned its first medals of the 2017 ACC Championships at the McAuley Aquatics Center on Tuesday.

Freshman Ayla Bonniwell took home the 1-meter title with a career best score of 320.85 while her classmate Molly Carlson won bronze in her second final of the meet, scoring 307.65.

In addition to Bonniwell and Carlson, junior Blaire Mulka competed in her first career ACC final, placing sixth at 281.00.

“Some days you’re a windshield and somedays you’re a bug,” FSU head diving coach John Proctor said. “Today, we were the windshield. We weren’t as good as we could have been yesterday on 3-meter and today, we brought it.”

Bonniwell brought home the sixth 1-meter ACC title in FSU history, joining Chelsie Lerew (2001, 2003), Courtney McClow (2003), Tiffany Manning (2004) and Katrina Young (2015).

After scoring only 36.4 points on her second dive, Bonniwell was at the bottom of the leader board, looking to climb out of a hole. On her next two dives, she chipped away at the leaders, which included Carlson, scoring totals of 54.05 and 57.60.

Bonniwell joined Carlson along with Miami’s Wallace Leyland and Marcela Maric in the fight by scoring 64.40 on her front 1.5 somersault with 2 twists in round five. She sat in third heading into the final round, just four points out of the lead with her teammate, Carlson in fourth after her fifth dive accounted for 42.90 points.

After Maric made a mistake on her final dive, the door opened for the Seminoles. Carlson went first, scoring a total of 54.60 on her forward 1.5 somersault with two twists, moving into medal contention with just four divers left.

Bonniwell went in the water clean on her back 1.5 somersault with 1 ½ twists, scoring 60 points, putting the pressure on Leyland.

Leyland could only net a total of 45.50 on her final dive for a total of 308.50, crowing Bonniwell as the champion and Carlson as the bronze medalist.

Bonniwell, Mulka and Carlson add to the rich FSU diving history to have three finalist in one event. The Seminoles last performed the feat on 3-meter at the 2014 meet with Young, Ariel Rittenhouse and Kelsey Goodman after Rittenhouse, Goodman and Lisi Roland were all finalists on 1-meter at the 2012 ACC Championships.

“That’s a pretty cool bit of history right there,” Proctor said, “Two of those divers represented the United States at the Olympics. That’s an incredible piece of history to be a part of and I’m proud of all our ladies for their performance tonight.”

Bonniwell (290.15) and Mulka (288.40) were second and third out of prelims, while Carlson was fifth (278.60) and sophomore Cassidy Gebhart scored 13th place point behind a total of 254.55.

In addition to the three divers in the championship final, seniors Lydia Ware and Caroline Neil and junior Tayla Lovemore competed in the final heats of individual events.

Ware and Neil qualified for the bonus final in prelims of the 200 IM as Neil posted a career best at 2:00.06 for 18th and Ware followed in 24th at 2:00.59.

At night, Ware worked from lane eight and was just near her personal best time (1:59.08), taking over the lead on the free leg, touching with a time of 1:59.15 for the bonus final victory. Neil finished in 22nd with at 2:00.51.

Lovemore placed third in the consolation heat of the 50 free with a time of 22.30, after touching with a mark of 22.22 in prelims.

The Seminoles closed out the evening finishing in sixth place in the 200 free relay behind freshman Nika Blank, Lovemore, Ware and junior Alexi Smith with a total time of 1:29.28, which was just off their NCAA qualifying time of 1:28.97.

“We’re pretty excited to move up the ranks today,” FSU head coach Neal Studd said. “Of course we had some incredible diving tonight. They were the stars today. We closed out the day with another good relay and we had more best times. It was a solid day and we’re hoping to build on this for tomorrow.”

Florida State sits in sixth place overall with a total of 297 points, just 18 behind Duke and 31 ahead of Virginia Tech.


Four Compete in ACC Championship Finals.
The Florida State swimming and diving teams were represented by four individuals in ACC Championship finals.

February 15, 2017

ATLANTA, GA – Four members of the Florida State swimming and diving teams competing in the championship finals on Wednesday night of the 2017 ACC Championships at the McAuley Aquatics Center.

Junior Tayla Lovemore made her ACC final debut in the 100 fly, while junior Natalie Pierce competed in her third-straight 100 breast final.

On the boards, junior Tyler Roberge and senior Dylan Grisell dove in the finals of the men’s 3-meter.

“Overall we had a good day in the pool,” FSU head coach Neal Studd said. “We continued to have best times and we had more evening swims than yesterday.”

Working from lane two, Lovemore pushed for the early lead but touched in fourth place with a time of 52.28, which was slightly faster than her morning swim (52.38).

Pierce also was aggressive up front before touching in fifth place with a time of 59.87.

“Natalie and Tayla had good swims tonight,” Studd said. “Tayla looked really good and both ladies are going to look to swim faster at NCAA’s.”

In diving, Roberge made his move into second place after his fourth dive, which was a forward 3 ½ somersault pike that scored 74.40. It was his best dive in his final round.

The Edmonton, Alb. native followed with another gem, scoring 73.50 on his forward 2 ½ twister, hanging on to second by one point over Miami’s Briadam Herrera. On his final dive, a forward 2 ½ somersault with two twists, Roberge went past vertical on his entry, only scoring 44.20 for a total of 391.60 for fifth place.

Grisell was solid on five of his six dives in his sixth career ACC final, holding sixth place through more of the round. He scored above 60 points on three, including a 68.20 on his front 3 ½ pike.

“It was great to see those guys diving tonight,” FSU head diving coach John Proctor said. “Dylan was on five of his dives and Tyler put together one of the best rounds of his career. Overall it was a solid day.”

The night started with senior Caroline Neil finishing 18th in the bonus final of the 400 IM with a personal best time of 4:16.00. With that time, Neil moves up to fifth on the FSU all-time list.

Following Neil was sophomore Meg Brown, who placed 12th at 4:15.83 after swimming a 4:14.42 in prelims, qualifying ninth.

In the C final of the 100 fly, senior Lydia Ware finished fourth with a time of 53.58 just ahead of sophomore Lelia Johnston who moved up to sixth in the heat at 54.21 after a disqualification advanced her into finals.

Sophomore Michelle Turek was the lone Seminole in the 200 free, she touched in 15th with a final time of 1:47.82 following a prelim swim of 1:47.30.

Junior Christina Loh outlasted the consolation final to win the heat with a time of 1:01.27 before junior Ariel Barber touched in 23rd place in the 100 back (54.56).

The Seminoles closed out the evening with a seventh place finish with a mark of 3:34.54 behind Barber, Pierce, Lovemore and Ware. As expected, Pierce and Lovemore provided a strong push, splitting 58.95 and 51.66 respectively.

Florida State sits in seventh place with a total of 457.5, just 27.5 points away from Virginia Tech in sixth and 29 points ahead of Notre Dame in eighth.


Carlson Wins ACC Meet Diving MVP.
FSU senior Dylan Grisell took silver on platform in addition to newcomers Aidan Faminoff and Christina Loh competing in event.

February 16, 2017

ATLANTA, GA – Florida State freshman Molly Carlson was awarded the 2017 ACC Diver of the Meet as the Atlantic Coast Conference Championships came to a close on Thursday night at the McAuley Aquatics Center.

Carlson added a gold medal-winning performance on platform in thrilling fashion, scoring 284.05 in Thursday night’s final, after she won bronze on 1-meter (307.65) on Tuesday and placed fourth on 3-meter (335.10) Monday.

“Molly was on fire this week,” FSU head diving coach John Proctor said. “She was so consistent throughout all three events and she just knows how to step up in big moments. I am so proud of her.”

The Toronto, Ont. native becomes the first Seminole in history to capture MVP honors since platform was added to the meet in 2008. Prior to the addition, Erin Gillooly (1995), Chelsie Lerew (2001-03) and Courtney McClow (2004) took home the award based on their performance in springboard events.

In addition to Carlson winning gold, senior Dylan Grisell earned silver in his fourth and final ACC Championship platform final, scoring a total of 391.95.

“Somedays you’re a windshield and somedays you’re a bug,” Proctor said. “Today we had three divers that were the windshield including Dylan. The guy has been in seven career ACC finals and it’s just awesome for him to get on the podium in his final ACC’s.”

Carlson started the night in sixth place after scoring totals of 55, 44.55 and 50.75 on her first three dives, finding herself in sixth place.

In round four, Carlson made her move after several divers missed as she posted 62.35 on her back 2 ½ somersault, jumping up into the lead.

North Carolina’s Elissa Dawson would take over at the top after she put down a 73.50 point scoring dive, putting the pressure on Carlson.

Carlson saved her best dive for last, a reverse 2 ½ somersault tuck, scoring 71.40 retaking the lead.

After Carlson, Frieda Lim of Clemson also put her best dive last, tallying 70.40, but her overall score of 276.25 was not enough to pass Carlson.

“My last dive is my favorite one,” Carlson said. “So I put it at the end because no matter how the competition is going I know it’s a dive I can finish strong and I did that tonight.”

In his final event of his ACC career, Grisell had to come back from an eighth place start following his first dive, which was good for 51 points.

The Toronto, Ont. native made a big move on his second and third dives, moving into medal contention with a 73.95 total on his reverse 2 ½ somersault and following that with a 71.40 inward 2 ½ pike.

Grisell held his place through his 64.40 point armstand, however he faltered slightly on his back 3 ½ somersault tuck, scoring a tally of 54.45.

Holding in third, Grisell also saved his best dive for last posting his highest total of 76.80 on his back 2 ½ somersault 1 ½ twisting pike. Grisell’s final dive was high enough to hold off two contenders for the silver medal.

Joining Grisell in his first ACC Championship final was freshman Aidan Faminoff, who qualified for the round in eighth place with a prelim score of 325.20.

Faminoff showed improvement in finals, hitting five of his six dives, including a 72 point forward 3 ½ somersault pike in the fifth round. The Victoria, B.C. native closed out his finals with an inward 3 ½ somersault pike for 57.50, placing him sixth.

“It was a good last night for us,” FSU head coach Neal Studd said. “We killed our point total from last season and everyone that was on the ACC team contributed points, either individually or on a relay. I think that was really cool.”

In the pool, junior Christina Loh made her A final debut, after qualifying for the top heat with a time of 2:11.55 in seventh place. She moved up to fifth at night, clocking 2:13.00.

Sophomore Meg Brown led off the swimming portion of the night with a 24th place finish in the 200 back with a time of 1:59.85 after posting a 1:58.52 in the morning swim.

Senior Lydia Ware followed Brown in the C final of the 100 free, placing 19th tying her personal best at 49.38 in both finals and prelims.

In addition to Loh, sophomore Natalie Purnell moved up in the B final, placing 14th with a personal best mark of 2:13.00 while senior Caroline Neil closed out her career with a 18th place finish, touching with a time of 2:13.86, which was her best time. Both Purnell and Neil earn a spot on FSU’s all-time top 10 list in fifth and seventh respectively.

Swimming in the final individual event of the meet, junior Tayla Lovemore made a surge in the back half of the 200 fly, touching in second in the C final with a career best time of 1:58.53, which ranks fifth in school history.

The Seminoles closed out the night with a seventh place finish in the 400 free relay behind Ware, sophomore Michelle Turek, freshman Nika Blank and Lovemore, with a time of 3:17.35. Ware led off with a personal best of 49.37, while Blank (49.05) and Lovemore (48.81) anchored with their best splits.

Earlier in the day, Florida State picked up 21st place points from sophomore Alex Wittman (16:57.05) in the 1650 free in addition to Manuella Ribas Andrade who was 23rd at a person best of 16:58.19.

Florida State finished the meet in eighth place with a total of 625.5 and freshman Ayla Bonniwell, Carlson and Grisell all took home All-ACC honors.

“We took some big steps forward this year,” Studd said. “I’m very happy about that.”

Event 1 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team A                  1:36.41   52                                              
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Tayla Lovemore
       4) Lydia Ware

Event 2 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  4    Molly Carlson                  335.10   26                                              
 16    Ayla Bonniwell                 271.20   11                                              
 22    Cassidy Gebhart                256.10                                                   
 26    Blaire Mulka                   237.25                                                   

Event 3 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 11    Relay Team A                  7:16.50   32                                              
       1) Michelle Turek
       2) Alex Wittman
       3) Paige Schendelaar-Kemp
       4) Katy Stringfield

Event 4 - 500-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 30    Michelle Turek                4:54.28                                                   
 31    Manuella Ribas Andrade        4:54.40                                                   
 32    Alex Wittman                  4:54.89                                                   
 35    Katy Stringfield              4:55.04                                                   

Event 5 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 17    Lydia Ware                    1:59.15    9                                              
 22    Caroline Neil                 2:00.06    3                                              
 45    Natalie Purnell               2:03.73                                                   
 52    Christina Loh Yen Ling        2:04.52                                                   

Event 6 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 11    Tayla Lovemore                  22.22   16                                              
 25    Alexi Smith                     22.84                                                   
 31    Nika Blank                      22.88                                                   
 37    Ariel Barber                    23.05                                                   
 41    Leila Johnston                  23.18                                                   

Event 7 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Ayla Bonniwell                 320.85   32                                              
  3    Molly Carlson                  307.65   27                                              
  6    Blaire Mulka                   288.40   24                                              
 13    Cassidy Gebhart                254.55   14                                              

Event 8 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Relay Team A                  1:29.28   48                                              
       1) Nika Blank
       2) Tayla Lovemore
       3) Lydia Ware
       4) Alexi Smith

Event 9 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 12    Meg Brown                     4:14.42   15                                              
 18    Caroline Neil                 4:16.00    7                                              

Event 10 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Tayla Lovemore                  52.28   26                                              
 20    Lydia Ware                      53.58    5                                              
 22    Leila Johnston                  54.27    3                                              
 32    Paige Schendelaar-Kemp          55.42                                                   
 39    Alexi Smith                     58.67                                                   

Event 11 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 15T   Michelle Turek                1:47.30   11.50                                           
 35    Paige Schendelaar-Kemp        1:50.48                                                   
 36    Manuella Ribas Andrade        1:50.84                                                   
 41    Katy Stringfield              1:51.26                                                   
 42    Alex Wittman                  1:57.77                                                   

Event 12 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Natalie Pierce                  59.87   25                                              
  9    Christina Loh Yen Ling        1:01.27   20                                              
 25    Natalie Purnell               1:02.29                                                   

Event 13 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 23    Ariel Barber                    54.38    2                                              
 35    Nika Blank                      57.42                                                   

Event 14 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Relay Team A                  3:34.54   46                                              
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Tayla Lovemore
       4) Lydia Ware

Event 15 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 21    Alex Wittman                 16:57.05    4                                              
 23    Manuella Ribas Andrade       16:58.19    2                                              
 25    Katy Stringfield             17:02.38                                                   

Event 16 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 24    Meg Brown                     1:58.52    1                                              
 32    Ariel Barber                  2:00.79                                                   

Event 17 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 19    Lydia Ware                      49.38    6                                              
 36    Nika Blank                      50.31                                                   
 37    Michelle Turek                  50.39                                                   
 42    Leila Johnston                  50.90                                                   
 43    Alexi Smith                     51.17                                                   

Event 18 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Christina Loh Yen Ling        2:11.30   25                                              
 14    Natalie Purnell               2:13.00   13                                              
 18    Caroline Neil                 2:13.86    7                                              
 31    Natalie Pierce                2:16.64                                                   

Event 19 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 18    Tayla Lovemore                1:58.53    7                                              
 27    Meg Brown                     2:01.86                                                   
 33    Paige Schendelaar-Kemp        2:04.46                                                   

Event 20 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Molly Carlson                  284.05   32                                              
 13    Cassidy Gebhart                218.70   14                                              
 16    Blaire Mulka                   210.75   11                                              
 31    Ayla Bonniwell                 174.75                                                   

Event 21 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Relay Team A                  3:17.35   46                                              
       1) Lydia Ware
       2) Michelle Turek
       3) Nika Blank
       4) Tayla Lovemore


LAST CHANCE MEET
02/26/2017, February 24-26, 2017, Gainesville, Fl

From the FSU Website, seminoles.com.

Personal Bests Pace Noles on Day One.
Several Florida State swimmers saw significant time drops at the UF Last Chance Invite.

February 24, 2017

GAINESVILLE, FL – Career best times paced the Florida State swimming and diving teams on the first day of the UF Last Chance meet at the Stephen C. O’Connell Center.

“We had a great day of fast swims,” FSU head coach Neal Studd said. “We’re very excited about what this group did today and we’re looking forward to another great day tomorrow.”

Freshman Griffin Alaniz swam a personal best by five-seconds in the 500 free, touching with a time of 4:22.71, placing fourth. In addition to Alaniz, newcomer Keagan Finley was fifth with a mark of 4:28.95, which was also his personal best, while Connor Thorne (4:36.95) added his best time for seventh and Jonathan Ratliff (4:37.73) finished eighth.

Sophomore Christi DiPaolo finished in third in the 200 IM, with a mark of 2:06.37. For the men, freshman Nate Samson was the runner up, swimming a time of 1:49.50 after posting a season best of 1:48.88 in the morning swim. Freshman Derek Peeples was fifth at 1:51.78, and his classmate, Giorgio DelGrosso followed in eighth (1:55.56).

Closing out the session tying for third in the 50 free was senior Lydia Ware, touching at 22.82 after a 22.74 prelim swim. Ware scored points individually in the 200 IM, 100 fly and 100 free at the 2016 ACC Championships that took place from Feb. 13-16.

Sophomore John Vann finished fourth at 20.63 after swimming a career best time of 20.40 in prelims. His classmate Kunmi Ogunfeibo followed in seventh 20.90 and senior Jemal LeGrand finished eighth at 21.06.

In addition to Friday’s events, several Seminoles participated in time trials of the 100 fly. Freshman Paige Schendelaar-Kemp led with a time of 55.00 with sophomore Natalie Purnell touching in second (56.74) and freshman Macie Beairsto was third (56.81).


More Career Bests for FSU on Day Two.

February 25, 2017

GAINESVEILLE, FL – Members of the Florida State swimming and diving teams continued to produce career best performances on the second day of the UF Last Chance Invite at the Stephen C. O’Connell Center.

“This bunch had another great day,” FSU head coach Neal Studd said. “We had more best times and great swims. I’m excited to see how they close out the season tomorrow.”

The Seminoles we led off with freshman Griffin Alaniz placing second in the 400 IM with a career best time of 3:49.90, which was his second major time drop of the meet. His performance ranks fifth on the FSU all-time top 10 list.

Freshman Paige Schendelaar-Kemp finished third in the 100 fly, with her best of the season at 54.89. In the men’s race, rookie Nate Samson was second with a time of 48.59 while his classmate Derek Peeples followed in third with his personal best of 49.44. Sophomore Jonathan Ratliff was fourth with a mark of 50.32 after posting a 50.17 in prelims.

In the 200 free, freshman Macie Beairsto put up her best time, touching in sixth at 1:49.72 and sophomore Christi DiPaolo followed in eighth at 1:51.95.

Senior Jemal LeGrand had the fastest swim of his career in the 200 free, placing fourth at 1:38.06, while sophomore John Vann was at his best, touching fifth at 1:38.53. Newcomer Keagan Finley rounded out the top heat in eighth with a time of 1:39.40.

Sophomore Natalie Purnell was the winner in the 100 breast, swimming a time of 1:01.50, which was just off her personal best at 1:01.33. In the men’s event, freshman Giorgio DelGross was sixth, touching at 56.28.

In the final event of the session, sophomore Kunmi Ogunfeibo finished sixth in the 100 back swimming a time of 48.48 after going 48.45 in the morning prelims.


UF Last Chance Invite Concludes.

February 26, 2017

GAINESVILLE, FL - Members of the Florida State swimming and diving teams closed out their season at the UF Last Chance Invite on Sunday.

Newcomer Keagan Finley finished seventh in the mile with a time of 15:58.54, while freshman Connor Thorne followed in eighth at 16:22.70.

Rookie Griffin Alaniz continued his career-best outing, placing second in the 200 back with a time of 1:43.17. His time was a personal best by over two seconds and ranks fifth in FSU history. Sophomore Kunmi Ogunfeibo finished sixth at 1:47.58 after posting a time of 1:47.10 in the morning.

Freshman Paige Schendeelar-Kemp placed sixth in the 100 free with a time of 50.93 after clocking 50.69 in prelims. Sophomore Christi DiPaolo was eighth (51.57).

The Seminoles finished third and fourth in the men’s 100 free as sophomore John Vann led with a time of 44.58 and senior Jemal LeGrand touching at 45.17.

Sophomore Natalie Purnell clocked a 2:14.66 in the 200 breast for the win and freshman Giorgio DelGrosso was third in the men’s event, at 2:05.22.

Both freshman Macie Bearisto (2:01.62) and sophomore Jonathan Ratliff (1:50.43) placed second in their 200 fly races to close out the meet.

Event 3 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Christi DiPaolo               2:06.37   16                                              

Event 5 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Lydia Ware                      22.74   16                                              

Event 9 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Paige Schendelaar-Kemp          54.89   16                                              

Event 11 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Macie Beairsto                1:49.72   13                                              
  8    Christi DiPaolo               1:51.95   11                                              

Event 13 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Natalie Purnell               1:01.50   20                                              

Event 21 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Paige Schendelaar-Kemp          50.69   14                                              
  8    Christi DiPaolo                 51.57   11                                              

Event 23 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Natalie Purnell               2:14.52   20                                              

Event 25 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Macie Beairsto                2:01.62   17                                              


NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER
03/08/2017, March 6-8, 2017, Auburn, Al

From the FSU Website, seminoles.com.

Carlson Punches Ticket to NCAA Championships.
Freshman Molly Carlson earned a bid to the NCAA Championships on Monday after placing fifth on 3-meters

March 06, 2017

AUBURN, AL – Florida State freshman diver Molly Carlson punched her ticket to the NCAA Championships by ways of a fifth place finish in a very tight 3-meter battle at the Zone B Qualifier on Monday at Auburn.

Carlson picked up right where she left off as the ACC Diving Meet MVP, showing her consistency by scoring over 50 points on nine of her 12 dives.

“Molly is such a gamer,” FSU head diving coach John Proctor said. “She’s used to those big meets and she stepped up and did what she needed to do today. I am very proud of her.”

In prelims, Carlson posted a score of 296.05 for eighth place. The Thunder Bay, Ont. native made adjustments on her misses, improving her second round score to 311.45 for a total of 607.50.

Her score placed her in the middle of the pack of NCAA qualifiers, as just 41.90 total points separated the nine divers.

“She thrives on the competition,” Proctor said. “This is a very competitive field and she loves that stage.”

Carlson will join juniors Natalie Pierce, Christina Loh and Tayla Lovemore along with three FSU relays at the NCAA Championships in Indianapolis, Ind. that will run from March 15-18.

In addition to Carlson, junior Blaire Mulka also dove in the finals of 3-meter, posting a tally of 559.90 for 13th place, just ahead of sophomore Cassidy Gebhart who was 15th at 550.10.

The men competed on 1-meter on Monday as junior Tyler Roberge and senior Dylan Grisell finished ninth and 10th respectively, just outside of the NCAA qualifying mark. However, if Roberge or Grisell should advance in 1-meter or platform, they will be allowed to dive 1-meter at NCAA’s due to finishing in the top 12 of the Zone meet.

“It’s not total heartbreak city for those guys,” Proctor said. “They both are better at events that are still to come, but it’s competitive and we’ll have to be better and put our foot on the gas and go.”

Roberge opened with a prelim round score of 326.05, sitting in seventh place. However, Roberge would have to work out of a hole after missing his first two dives in finals. Refusing to quit, Roberge rallied, scoring 54.60 on his forward 2 ½ somersault pike in the third round.

The Edmonton, Alb. native added 55.90 on his forward 2 ½ somersault 2 free twists before closing out the round with a pair of 60.0’s for a total of 640.15, just over six one-hundredths of a point away from the eighth place, NCAA qualifying diver.

Grisell tallied 311.20 in his opening prelim round for ninth place.

In finals, Grisell scored above 50 points on five of his six dives, improving his second round score by 10 points to 321.00 for a total of 632.20 – just over eight points shy from an NCAA bid.

Freshman Aidan Faminoff also advance to his first career Zone B final, finishing 17th with a score of 576.75 after scoring 301.00 in prelims.


Three More Earn NCAA Bids.
Senior Dylan Grisell and junior Tyler Roberge will return to the NCAA Championships while rookie Ayla Bonniwell earned her first.

March 07, 2017

AUBURN, AL – Three more Florida State divers earned bids to the NCAA Championships on Tuesday at the Zone B Qualifier, which is hosted by Auburn.

Junior Tyler Roberge and senior Dylan Grisell will return to the NCAA meet after finishing eighth and ninth respectively in men’s 3-meter and freshman Ayla Bonniwell punched her ticket following a sixth place showing on 1-meter.

“Some days you’re a windshield and some days you’re a bug,” FSU head diving coach John Proctor said. “Today we had three kids qualify for NCAA’s, so we were definitely the windshield.”

Bonniwell started the day off by scoring 270.95 in prelims, advancing to finals in 10th place.

Needing to hold her spot in order to qualify for NCAA’s, Bonniwell improved her score in finals by over 20 points, to 291.1, performing three dives over 50 points including her highest total of 51.25 on her finishing back 1½ somersault 1 ½ twist for a total of 562.05.

Roberge and Grisell battled through 12 dives as places six through 11 were separated by 26 points heading into the final two rounds, with only the top 10 advancing to NCAA’s.

Throughout his 12 dives, Roberge scored seven above 60 points, including his final two when he need it most, posting 63 points on his forward 2 ½ somersault 1 twist pike before finishing on a forward 2 ½ somersault 2 twist pike that scored 69.70. His total of 718.10 placed him eighth, advancing him to his second-career NCAA Championships.

Grisell opened with a round of 352.20 in prelims for ninth place, just behind Roberge.

After three rounds of finals, Grisell moved up to eighth, but after a slight miss on his fourth dive, he dropped back to ninth. With little room for error, Grisell closed out his round with tallies of 58.50 on his reverse 2 ½ somersault pike and 67.50 on his forward 2 ½ somersault 1 twist pike, which was his highest scoring dive of the day.

Both Roberge and Grisell also finished within the top 12 of Monday’s 1-meter competition, therefore will be able to compete in both springboard events at the NCAA Championships that run from March 22-25 in Indianapolis, Ind.

In addition to Bonniwell, rookie Molly Carlson finished 12th on 1-meter with a score of 541.60 after qualifying for the NCAA Championships on 3-meter on Monday. By placing in the top 12, Carlson can add 1-meter to her list.

Bonniwell joins Carlson along with juniors Natalie Pierce, Christina Loh and Tayla Lovemore and three FSU relays at the NCAA Championships that will be held in Indianapolis, Ind. from March 15-18.

Junior Blaire Mulka also advanced to finals of 1-meter, finishing just ahead of Carlson in 11th place with a final score of 541.80. Mulka entered finals in 14th place posting a tally of 263.15. In finals, she improved in finals to 278.65, for a total of 541.80.


Faminoff Rounds out NCAA Qualifiers.
Freshman Aidan Faminoff was the final Seminole to qualify for the NCAA Championships ON Wednesday after he placed third on platform at the Zone B.

March 08, 2017

AUBURN, AL – On the final day of the 2017 Zone B Championships at Auburn, Florida State diver Aidan Faminoff became the final qualifier for the NCAA Championships after placing third on platform with a final score of 711.15.

In addition to the rookie Faminoff, senior Dylan Grisell, junior Tyler Roberge and freshman Molly Carlson also added platform to their NCAA list after their performances on Wednesday.

“Everyone really stepped up today and pushed when they needed to,” FSU head diving coach John Proctor said. “Aidan definitely had a goal going into this meet and he wanted to show what he’s capable of and hang with our other freshman that showed up at this meet.”

From the start Faminoff was on fire, holding in second place for most of prelims, posting a season best score of 384.70.

Faminoff continued his strong showing in finals, scoring over 50 points on four dives, including his best for a total of 70.40 on his inward 3 ½ somersault tuck on his final dive.

Grisell got off to a slow start in prelims after slightly missing on his second and third dives, however he pulled it together for his back 3 ½ tuck, scoring 82.50 before closing on a back 2 ½ somersault twist pike for 67.50. His score of 374.45 was fourth.

Grisell gained momentum after prelims solidifying himself near the top of the leaderboard and stayed there, finishing with a total of 707.30 for fourth place just behind Faminoff.

Roberge used the 5-meter and 7.5 meter platform throughout the day, but was ninth out of prelims with a total of 322.05.

In finals, Roberge was able to match his best score from prelims on his back 2 ½ somersault pike from 7.5 meter, scoring 70.50 in both rounds. He climbed up the ranks, finishing fifth, scoring 685.85.

Faminoff, Roberge and Grisell all join seniors Jason McCormick and Jason Coombs along with junior Chad Mylin and Connor Kalisz as individual NCAA Qualifier that will compete from March 22-25 in Indianapolis, Ind. In addition, the Seminoles will field four relays.

Carlson also rounded out her list, after taking third in the event scoring 524.75. She started the day with a prelim round of 245.75 for eighth place.

The Thunder Bay, Ont. native also picked up steam as finals carried on, climbing up the ranks. She saved her best dive for last, a reverse 2 ½ somersault tuck, scoring 70.00 for third place. Carlson can also dive a full list at NCAA’s.

“This is a tough Zone but our team is really strong,” Proctor said. “Zones its always kind of like getting a Wax – it’s stressful and painful, but when it’s all said and done you’ve worked through the hard part and you show up to NCAA’s feeling silky smooth.”

Event 1 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  5    Molly Carlson                  311.45   14                                              
 13    Blaire Mulka                   285.05    4                                              
 15    Cassidy Gebhart                281.00    2                                              
 25    Ayla Bonniwell                 264.35                                                   

Event 3 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  6    Ayla Bonniwell                 291.10   13                                              
 11    Blaire Mulka                   278.65    6                                              
 12    Molly Carlson                  275.60    5                                              
 19    Alexia Gonzalez                248.75                                                   
 29    Cassidy Gebhart                234.90                                                   

Event 5 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Molly Carlson                  279.00   16                                              
 26    Cassidy Gebhart                196.40                                                   
 28    Blaire Mulka                   193.50                                                   


NCAA CHAMPIONSHIPS, 28th place
03/18/2017, March 15-18, 2017, Indianapolis, In

From the FSU Website, seminoles.com.

Bonniwell Earns All-America Honors.

March 16, 2017

INDIANAPOLIS, IN – Florida State freshman diver Ayla Bonniwell closed out her rookie season with an All-America effort on Thursday at the 2017 NCAA Swimming and Diving Championships at the IUPUI Natatorium.

The Ithaca, N.Y., native picked up honorable mention accolades behind a 16th finish in 1-meter diving with a final score of 274.85. Bonniwell became the sixth Florida State diver to earn an All-America nod on 1-meter in school history.

“I am very proud of her,” FSU head diving coach John Proctor said. “She had one helluva freshman year and this was a great way for her to end her season.”

In prelims, Bonniwell was among 52 competitors in the field, climbing her way up from 31st to advance to the consolation heat in 13th place with a score of 279.30.

The consolation heat had five of the eight divers in the field qualify just over a point away from each other, however the scores from prelims erased.

Her final round was just off her prelim total as she opened with a tally of 49.20 on her inward 1 ½ and closed with a mark of 48.75 on her back 1 ½ somersault 1 ½ twists free for a final total of 274.85. She was eighth in the heat and 16th overall.

Bonniwell was also the lone point-scorer from the ACC as well as Zone B.

Freshman Molly Carson also competed on 1-meter, placing 31st with a total of 253.40.

In the pool, the Seminoles started off the day by finishing 23rd in the 200 free relay with a time of 1:29.73 behind the team of senior Lydia Ware, junior Tayla Lovemore, freshman Nika Blank and junior Alexi Smith.

Lovemore competed in her first individual race of the meet, placing 39th in the 50 free at 22.52.

Florida State competed in the 400 medley relay, however was disqualified due to a faulty relay exchange.

“Our relay looked great and was fast,” FSU head coach Neal Studd said. “We were just early. That happens, but we looked great and we have a lot more left in the tank for Friday.”


Pierce Writes History on Friday at NCAAs.

March 17, 2017

INDIANAPOLIS, IN – Junior Natalie Pierce made Florida State history on Friday night with a fourth place finish in the 100 breast with a time of 58.26 at the 2017 NCAA Swimming and Diving Championships at the IUPUI Natatorium in Indianapolis, Ind.

In addition to Pierce, junior Tayla Lovemore also set the school record in the 100 fly with an All-America honorable mention performance of 12th with a time of 51.60.

“I am so proud of both Tayla and Natalie tonight,” FSU head coach Neal Studd said. “To be the fastest Seminoles ever in their events is something special. They did it when it counted and when they were under the most pressure. Both are very special athletes.”

Pierce’s fourth place finish is the highest at the NCAA’s in the 100 breast in school history. The Bloomfield Hills, Mich. native, became the fourth Seminole to capture All-America honors in the race and the first to accomplish the feat since Lauren Brick captured back-to-back in 2006 and 2007.

She also lowered her school record that she set back at the Georgia Invite (58.37) after she earned the No. 3 seed for finals behind a showing of 58.38 in prelims.

Lovemore erased the mark of 51.79 that was set at the 2015 NCAA meet by former Seminole Chelsea Britt. The Pretoria, South Africa native was the final swimmer to qualify for the consolation heat in 16th place out of prelims with a mark of 52.12, just two one-hundredths ahead of two swimmers tied for 17th place. In finals, she moved up four spots for 12th place.

Both Pierce and Lovemore also helped the Seminoles lower their school record in prelims of the 200 medley relay with a time of 1:36.36, advancing into the consolation heat in 10th place along with junior Ariel Barber (back) and senior Lydia Ware (free).

However, in finals, Florida State was called for an early relay exchange and was disqualified.

In addition to Pierce and Lovemore, junior Christina Loh made her NCAA debut in the 100 breast, touching with a time of 1:01.51 for 45th place.

Freshman Molly Carlson competed in 3-meter diving, as she scored a tally of 285.10 for 28th place.

After Friday’s session, Florida State sits in 24th place with 21 points.


Carlson Captures Honorable Mention.
Florida State diver Molly Carlson finished 14th on platform to close out the 2016-17 for the Seminoles.

March 18, 2017

INDIANAPOLIS, IN – The 2016-17 Swimming and Diving season came to a close on Saturday at the 2017 NCAA Championships, but not before freshman Molly Carlson could earn All-America honorable mention accolades behind a 14th place finish on platform.

“She had a solid day,” FSU head diving coach John Proctor said. “I think she and Ayla (Bonniwell) did a great job with training and competing this season as well as handling the stress that goes along with competing at NCAA’s.”

Carlson qualified 11th out of prelims, after finishing strong on her final two dives. In round four, her back 2 1 ½ tuck scored 62.35 points before ending with a reverse 2 ½ somersault tuck that scored 58.80.

In finals with the scores reset, Carlson fell back to eighth after her first two dives but responded by closing out her season with three that scored above 50 points for a total of 241.25.

“Molly is a gamer,” Proctor said. “She thrives in competition and it’s always impressive to see a freshman making to NCAA’s. She has flourished in her first season as a Seminole.”

In prelims of swimming, both junior Natalie Pierce and Tayla Lovemore finished on high notes, turning in career best times.

After her historical 100 breast on Friday night where she placed fourth in school record timing (58.26), Pierce placed 23rd in the 200 breast with a time of 2:10.80. It was the second fastest swim in Florida State history behind junior Christina Loh, who followed Pierce in the race with a time of 2:11.45 for 30th.

Lovemore competed in the 200 fly at 1:58.51, placing 39th.

Florida State finished the meet in 28th place with a total of 24 points as Bonniwell, Pierce, Lovemore and Carlson all picked up All-America honors by scoring towards the team total.

The Seminoles were the fifth highest team representing the ACC behind Louisville (Sixth), NC State (Seventh), Virginia (12th) and North Carolina (17th). In addition, FSU finished ahead of all the Florida schools including the Gators.

“We’re very excited to have such a great NCAA finish,” FSU head coach Neal Studd said. “I’m incredibly proud of these ladies in addition to our hard-working staff. We could have been higher if we didn’t lose those two relays to DQ’s, but it was still a fantastic meet.”

Event 2 - 200-Yard Freestyle Relay
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 23    Relay Team A                  1:29.73                                                   
       1) Lydia Ware
       2) Tayla Lovemore
       3) Nika Blank
       4) Alexi Smith

Event 5 - 50-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 39                                    22.50                                                   

Event 6 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
 16    Ayla Bonniwell                 279.30    1                                              
 31    Molly Carlson                  253.40                                                   

Event 7 - 400-Yard Medley Relay
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 DQ    Relay Team A                                                                            
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Tayla Lovemore
       4) Lydia Ware

Event 9 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 12    Tayla Lovemore                  51.60    5                                              

Event 11 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Natalie Pierce                  58.25   15                                              
 45    Christina Loh Yen Ling        1:01.51                                                   

Event 13 - Three-Meter Diving
============================================
Place  Name                            Score
============================================
 28    Molly Carlson                  285.10                                                   

Event 14 - 200-Yard Medley Relay
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 DQ    Relay Team A                  1:36.36                                                   
       1) Ariel Barber
       2) Natalie Pierce
       3) Tayla Lovemore
       4) Lydia Ware

Event 18 - 200-Yard Breaststroke
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 25    Natalie Pierce                2:10.80                                                   
 30T   Christina Loh Yen Ling        2:11.45                                                   

Event 19 - 200-Yard Butterfly
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 39    Tayla Lovemore                1:58.51                                                   

Event 20 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
 14    Molly Carlson                  263.45    3                                              


2017 EOY Stats

Ariel Barber Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Backstroke 2 4.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Backstroke 7 0.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 1T 1.88 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Backstroke 7 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Backstroke 2 4.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 23 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 5 7.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 4 7.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Backstroke 9 9.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Backstroke 15 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 32 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Backstroke 1 9.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Backstroke 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 2 1.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Backstroke 2 4.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Backstroke 7 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Backstroke 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay 4 13.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 37 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Backstroke 23 2.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay 7 11.50 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Backstroke 32 0.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay DQ 0.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay DQ 0.00 105.38 Macie Beairsto Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 5 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Butterfly 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Butterfly 7 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 7 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 6 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 7 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Individual Medley 6 13.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Freestyle 9 9.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Freestyle 6 13.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Butterfly 2 17.00 56.50 Nika Blank Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 10/13/2016 FLORIDA 50-Yard Freestyle 1 9.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Freestyle 2 4.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 50-Yard Freestyle 7 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Freestyle 6T 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 13 4.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 12 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 9 4.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 32 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 19 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 9 4.50 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/14/2017 PITTSBURGH 50-Yard Freestyle 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Freestyle 5 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 4 0.00 01/21/2017 ALABAMA 50-Yard Freestyle 7 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Freestyle 8 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Backstroke 5 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 4 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 4 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 31 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 6 12.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Backstroke 35 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 36 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Freestyle Relay 7 11.50 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 23 0.00 76.00 Ayla Bonniwell Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA Three-Meter Diving 1 9.00 10/13/2016 FLORIDA One-Meter Diving 4 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL One-Meter Diving 6 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL Three-Meter Diving 1 9.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Three-Meter Diving 18 0.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE One-Meter Diving 4 15.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Platform Diving 8 11.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Three-Meter Diving 11 6.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE One-Meter Diving 5 14.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Platform Diving 5 14.00 01/14/2017 PITTSBURGH Three-Meter Diving 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH One-Meter Diving 1 9.00 01/21/2017 ALABAMA One-Meter Diving 2 4.00 01/21/2017 ALABAMA Three-Meter Diving 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 5 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH One-Meter Diving 3 3.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 16 11.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 1 32.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Platform Diving 31 0.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER Three-Meter Diving 25 0.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER One-Meter Diving 6 13.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 16 1.00 164.00 Meg Brown Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Butterfly 3 3.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Backstroke 3 3.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 5 1.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 7 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Individual Medley 4 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Backstroke 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Individual Medley 4 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Backstroke 4 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 17 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Individual Medley 5 14.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 9 4.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Backstroke 9 9.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Butterfly 10 7.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Backstroke 5 2.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 12 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 3 3.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Individual Medley 12 15.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Backstroke 24 1.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Butterfly 27 0.00 84.50 Molly Carlson Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL One-Meter Diving 4 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL Three-Meter Diving 2 4.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Three-Meter Diving 7 12.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE One-Meter Diving 18 0.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Platform Diving 1 20.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE Three-Meter Diving 3 16.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE One-Meter Diving 3 16.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE Platform Diving 1 20.00 01/14/2017 PITTSBURGH Three-Meter Diving 3 3.00 01/14/2017 PITTSBURGH One-Meter Diving 6 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 4 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH One-Meter Diving 2 4.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 4 26.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 3 27.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Platform Diving 1 32.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER Three-Meter Diving 5 14.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER One-Meter Diving 12 5.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER Platform Diving 3 16.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 31 0.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 28 0.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS Platform Diving 14 3.00 222.00 Natalie Chambers Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Backstroke 7T 0.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Backstroke 8 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle Relay 9 5.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 45 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 14 1.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Backstroke 26 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Backstroke 17 17.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Backstroke 10 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Backstroke 9 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 50-Yard Freestyle 11 6.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Backstroke 6 13.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Backstroke 3 16.00 59.00 Christi DiPaolo Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 5 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle 6 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Freestyle 1 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Freestyle 10 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Freestyle 11 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 6 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Individual Medley 8 11.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Freestyle 18 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Freestyle 20 0.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Individual Medley 3 16.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Freestyle 8 11.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 100-Yard Freestyle 8 11.00 49.00 Cassidy Gebhart Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA Three-Meter Diving 5 1.00 10/13/2016 FLORIDA One-Meter Diving 7 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL One-Meter Diving 5 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL Three-Meter Diving 6 0.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Three-Meter Diving 10 7.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE One-Meter Diving 16 1.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Platform Diving 5 14.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Three-Meter Diving 19 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE One-Meter Diving 7 12.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Platform Diving 17 0.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE Three-Meter Diving 16 1.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE One-Meter Diving 10 7.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE Platform Diving 10 7.00 01/14/2017 PITTSBURGH Three-Meter Diving 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH One-Meter Diving 4 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH One-Meter Diving 6 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 22 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 13 14.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Platform Diving 13 14.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER Three-Meter Diving 15 2.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER One-Meter Diving 29 0.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER Platform Diving 26 0.00 91.00 Caroline Gerhardt Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Three-Meter Diving 16 1.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE One-Meter Diving 13 4.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Platform Diving 14 3.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Three-Meter Diving 25 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE One-Meter Diving 20 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Platform Diving 19 0.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE Three-Meter Diving 13 4.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE One-Meter Diving 15 2.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE Platform Diving 15 2.00 01/21/2017 ALABAMA One-Meter Diving 8 0.00 01/21/2017 ALABAMA Three-Meter Diving 7 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 6 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH One-Meter Diving 4 0.00 16.00 Alexia Gonzalez Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA One-Meter Diving 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL One-Meter Diving 7 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL Three-Meter Diving 10 0.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Three-Meter Diving 24 0.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE One-Meter Diving 25 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Three-Meter Diving 24 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE One-Meter Diving 17 0.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE One-Meter Diving 16 1.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER One-Meter Diving 19 0.00 4.00 McKenna Harris Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 7 0.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 7 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Breaststroke 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Breaststroke 8 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 34 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 50 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Breaststroke 18 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Breaststroke 17 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 50-Yard Freestyle 41 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Breaststroke 4 15.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Breaststroke 1 20.00 38.00 Helayna Hessinger Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL One-Meter Diving 14 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL Three-Meter Diving 11 0.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Three-Meter Diving 28 0.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE One-Meter Diving 28 0.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE Three-Meter Diving 21 0.00 0.00 Fabiana Ingram Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Backstroke 4 2.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Backstroke 6 1.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Backstroke 10 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Backstroke 3 3.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle Relay 9 5.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 35T 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 12 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 9 4.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Backstroke 21 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Backstroke 16 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 38 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 16 0.50 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Backstroke 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Backstroke 5 1.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 4 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Backstroke 5 1.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Backstroke 6 1.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Backstroke 4 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 8 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 50-Yard Freestyle 5 12.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Backstroke 5 14.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Backstroke 9 9.00 68.75 Leila Johnston Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Freestyle 6 0.00 10/13/2016 FLORIDA 50-Yard Freestyle 5 0.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Butterfly 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 50-Yard Freestyle 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Butterfly 4 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 29 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 12 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 9 4.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 15 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 39 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 12 2.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 27 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle 5 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Butterfly 1 9.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 2 1.00 01/21/2017 ALABAMA 50-Yard Freestyle 8 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Butterfly 3 3.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/28/2017 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 5 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 3 3.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 41 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Butterfly 22 3.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 42 0.00 49.25 Christina Loh Yen Ling Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 2 4.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 1 9.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 4 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Individual Medley 10 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Breaststroke 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Individual Medley 5 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Breaststroke 3 3.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 25 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 12 3.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 9 4.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 26 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Breaststroke 3 16.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Breaststroke 4 15.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Breaststroke 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Breaststroke 1 9.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 4 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 2 4.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 1 9.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 6 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Breaststroke 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 1 9.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Individual Medley 52 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Breaststroke 9 20.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Breaststroke 5 25.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 100-Yard Breaststroke 45 0.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Breaststroke 30T 0.00 155.00 Tayla Lovemore Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 1T 1.88 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Butterfly 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Butterfly 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 19 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 9 9.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 5 7.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 4 7.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 5 14.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 28 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Butterfly 1 9.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Freestyle 4 3.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Butterfly 3 3.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Butterfly 2 4.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Butterfly 1 9.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 5 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay 4 13.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 11 16.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 6 12.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Butterfly 4 26.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay 7 11.50 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Butterfly 18 7.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Freestyle Relay 7 11.50 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 23 0.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay DQ 0.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 100-Yard Butterfly 12 5.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay DQ 0.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Butterfly 39 0.00 202.63 Kendall McIntosh Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Freestyle 8 0.00 10/13/2016 FLORIDA 500-Yard Freestyle 11 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 500-Yard Freestyle 29 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 40 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 1650-Yard Freestyle 17 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 43 0.00 01/21/2017 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 7 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 500-Yard Freestyle 8 11.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 1650-Yard Freestyle 7 12.00 23.00 Blaire Mulka Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA Three-Meter Diving 6 0.00 10/13/2016 FLORIDA One-Meter Diving 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL One-Meter Diving 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL Three-Meter Diving 5 1.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Three-Meter Diving 15 2.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE One-Meter Diving 8 11.00 11/20/2016 IUPUI DIVING INVITE Platform Diving 7 12.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Three-Meter Diving 14 3.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE One-Meter Diving 19 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE Platform Diving 9 9.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE Three-Meter Diving 10 7.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE One-Meter Diving 9 9.00 12/19/2016 AUBURN DIVING INVITE Platform Diving 4 15.00 01/14/2017 PITTSBURGH Three-Meter Diving 5 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH One-Meter Diving 3 3.00 01/21/2017 ALABAMA One-Meter Diving 3 3.00 01/21/2017 ALABAMA Three-Meter Diving 5 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH One-Meter Diving 1 9.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Three-Meter Diving 26 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS One-Meter Diving 6 24.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS Platform Diving 16 11.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER Three-Meter Diving 13 4.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER One-Meter Diving 11 6.00 03/08/2017 NCAA ZONE B DIVING QUALIFIER Platform Diving 28 0.00 146.00 Caroline Nava Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 6 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 46 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 30 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Backstroke 28 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 39 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 16 0.50 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Freestyle 12 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Butterfly 11 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 50-Yard Freestyle 26 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Butterfly 12 5.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Freestyle 11 6.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Backstroke 13 4.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Freestyle 15 2.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Butterfly 10 7.00 25.00 Caroline Neil Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 8 0.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 7 0.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 6 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Individual Medley 8 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Butterfly 9 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Breaststroke 12 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Individual Medley 10 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Breaststroke 15 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 23 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 15 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Individual Medley 11 6.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Breaststroke 22 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Breaststroke 16 1.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Breaststroke 7 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Breaststroke 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 400-Yard Individual Medley 2 4.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 8 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 6 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 7 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Breaststroke 7 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 6 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 7 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Individual Medley 22 3.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Individual Medley 18 7.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Breaststroke 18 7.00 33.00 Haley O'Meara Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 9 0.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 9 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 37 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 14 1.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Breaststroke 27 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Breaststroke 22 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 10 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 8 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Individual Medley 26 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Breaststroke 13 4.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Breaststroke 15 2.00 7.50 Caroline Page Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Backstroke 6 0.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Butterfly 7 0.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 7 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Backstroke 13 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Butterfly 12 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Backstroke 12 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle Relay 9 5.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 43 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 15 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 31 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Backstroke 22 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 40 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 16 0.50 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 5 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Backstroke 6 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Backstroke 7 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Backstroke 9 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Backstroke 8 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Backstroke 7 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 10 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 50-Yard Freestyle 30 0.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Butterfly 16 1.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 100-Yard Backstroke 8 11.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Backstroke 10 7.00 26.50 Natalie Pierce Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 1 9.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 1T 1.88 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Breaststroke 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Breaststroke 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 6 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle Relay 9 5.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 28 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 37 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 5 7.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 4 7.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Breaststroke 2 17.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Breaststroke 9 9.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 16 0.50 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 2 1.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Breaststroke 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 2 4.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay 4 13.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Breaststroke 5 25.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay 7 11.50 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Breaststroke 31 0.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay DQ 0.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 100-Yard Breaststroke 4 15.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay DQ 0.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Breaststroke 25 0.00 175.88 Natalie Purnell Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Breaststroke 6 0.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 6 0.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Individual Medley 9 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Butterfly 12 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Breaststroke 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Individual Medley 13 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Breaststroke 11 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 32 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Individual Medley 13 4.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Breaststroke 17 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Breaststroke 13 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 5 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Breaststroke 5 1.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Breaststroke 3 3.00 01/14/2017 PITTSBURGH 400-Yard Individual Medley 8 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 6 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Breaststroke 3 3.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 10 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Breaststroke 3 3.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 3 3.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 5 1.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Individual Medley 45 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Breaststroke 25 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Breaststroke 14 13.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 100-Yard Breaststroke 1 20.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 200-Yard Breaststroke 1 20.00 75.50 Manuella Ribas Andrade Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 8 0.00 10/13/2016 FLORIDA 500-Yard Freestyle 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 500-Yard Freestyle 6 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 1000-Yard Freestyle 5 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 500-Yard Freestyle 27 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 30 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 12 2.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 1650-Yard Freestyle 14 3.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 42 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 1000-Yard Freestyle 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 500-Yard Freestyle 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 400-Yard Individual Medley 7 1.00 01/21/2017 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 6 0.00 01/21/2017 ALABAMA 500-Yard Freestyle 7 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 6 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 4 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 3 3.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 500-Yard Freestyle 2 17.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Freestyle 3 16.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 1650-Yard Freestyle 2 17.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 500-Yard Freestyle 31 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle 36 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 1650-Yard Freestyle 23 2.00 68.50 Brenna Ruth Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Freestyle 5 1.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Freestyle 1 9.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle 9 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Freestyle 4 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 34 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 15 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 14 1.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 34 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Backstroke 24 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 12 2.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 23 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 9 4.50 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Freestyle 6 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Freestyle 9 0.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Freestyle 9 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 4 2.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 6 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 50-Yard Freestyle 9 9.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Freestyle 5 14.00 59.75 Paige Schendelaar-Kemp Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Butterfly 4 2.00 01/14/2017 PITTSBURGH 50-Yard Freestyle 7 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 4 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Freestyle 6 1.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Butterfly 5 1.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Butterfly 10 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 8 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 9 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Butterfly 8 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 800-Yard Freestyle Relay 11 8.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Butterfly 32 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle 35 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Butterfly 33 0.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 100-Yard Butterfly 3 16.00 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 100-Yard Freestyle 5 14.00 43.50 Alexi Smith Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/13/2016 FLORIDA 50-Yard Freestyle 2 4.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Freestyle 5 0.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Medley Relay 1T 1.88 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 50-Yard Freestyle 4 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 3 0.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Yard Medley Relay 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 20 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 15 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 24 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 41 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 22 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 9 4.50 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/14/2017 PITTSBURGH 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Freestyle 2 9.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/21/2017 ALABAMA 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Freestyle 4 2.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/28/2017 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 5 1.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 50-Yard Freestyle 25 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 6 12.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Butterfly 39 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 43 0.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 23 0.00 66.38 Katy Stringfield Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 6 1.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Butterfly 6 0.00 10/13/2016 FLORIDA 500-Yard Freestyle 6 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle 5 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 500-Yard Freestyle 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 1000-Yard Freestyle 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 6 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 500-Yard Freestyle 21 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 21 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 9 4.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 1650-Yard Freestyle 13 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 500-Yard Freestyle 3 3.00 01/21/2017 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 5 1.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Freestyle 7 0.00 01/21/2017 ALABAMA 500-Yard Freestyle 4 2.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 6 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 3 3.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 12 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 2 4.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 800-Yard Freestyle Relay 11 8.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 500-Yard Freestyle 35 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle 41 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 1650-Yard Freestyle 25 0.00 42.50 Michelle Turek Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Freestyle 1 9.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Freestyle 3 3.00 10/13/2016 FLORIDA 500-Yard Freestyle 5 1.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 500-Yard Freestyle 4 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Freestyle 5 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 500-Yard Freestyle 16 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 31T 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 18 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 9 4.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 26 0.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Freestyle 3 3.00 01/21/2017 ALABAMA 500-Yard Freestyle 6 0.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 3 3.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 7 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 800-Yard Freestyle Relay 11 8.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 500-Yard Freestyle 30 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle 15T 11.50 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 37 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Freestyle Relay 7 11.50 72.25 Daniella Van den Berg Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 7 0.00 10/13/2016 FLORIDA 500-Yard Freestyle 9 0.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 7 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 500-Yard Freestyle 28 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 38 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 1650-Yard Freestyle 15 2.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 45 0.00 01/14/2017 PITTSBURGH 1000-Yard Freestyle 3 3.00 01/14/2017 PITTSBURGH 500-Yard Freestyle 5 0.00 01/21/2017 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 4 2.00 01/21/2017 ALABAMA 500-Yard Freestyle 5 1.00 01/21/2017 ALABAMA 400-Yard Freestyle Relay 6 0.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 4 2.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 500-Yard Freestyle 3 16.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 200-Yard Freestyle 16 1.00 02/05/2017 CAROLINA COLLEGE INVITE 1650-Yard Freestyle 3 16.00 47.00 Lydia Ware Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/13/2016 FLORIDA 50-Yard Freestyle 3 3.00 10/13/2016 FLORIDA 100-Yard Butterfly 2 4.00 10/13/2016 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 50-Yard Freestyle 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 2 1.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Individual Medley 2 4.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Butterfly 3 3.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 100-Yard Freestyle 1 9.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Individual Medley 13 4.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 50-Yard Freestyle 16 1.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Medley Relay 5 7.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 4 7.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Butterfly 13 4.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 9 4.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 100-Yard Freestyle 17 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 400-Yard Freestyle Relay 9 4.50 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle 1 9.00 01/14/2017 PITTSBURGH 50-Yard Freestyle 1 9.00 01/14/2017 PITTSBURGH 100-Yard Butterfly 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/21/2017 ALABAMA 400-Meter Medley Relay 2 1.00 01/21/2017 ALABAMA 50-Yard Freestyle 3 3.00 01/21/2017 ALABAMA 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Individual Medley 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 2 4.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/28/2017 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 1 9.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay 4 13.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Individual Medley 17 9.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 6 12.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Butterfly 20 5.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay 7 11.50 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 100-Yard Freestyle 19 6.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 400-Yard Freestyle Relay 7 11.50 02/26/2017 LAST CHANCE MEET 50-Yard Freestyle 3 16.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle Relay 23 0.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 400-Yard Medley Relay DQ 0.00 03/18/2017 NCAA CHAMPIONSHIPS 200-Yard Medley Relay DQ 0.00 222.75 Alex Wittman Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/13/2016 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 3 3.00 10/13/2016 FLORIDA 200-Yard Butterfly 5 1.00 10/13/2016 FLORIDA 500-Yard Freestyle 4 2.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle 7 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 500-Yard Freestyle 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 400-Meter Freestyle Relay 8 0.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 1000-Yard Freestyle 1 9.00 11/05/2016 FLORIDA SOUTHERN COL 200-Yard Freestyle Relay 6 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 500-Yard Freestyle 24 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Medley Relay 14 1.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 200-Yard Freestyle 29 0.00 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 800-Yard Freestyle Relay 12 2.50 12/04/2016 GEORGIA FALL INVITE 1650-Yard Freestyle 10 7.00 01/14/2017 PITTSBURGH 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/14/2017 PITTSBURGH 500-Yard Freestyle 2 4.00 01/21/2017 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/21/2017 ALABAMA 200-Yard Butterfly 4 2.00 01/21/2017 ALABAMA 500-Yard Freestyle 1 9.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 800-Yard Freestyle Relay 11 8.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 500-Yard Freestyle 32 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 200-Yard Freestyle 42 0.00 02/16/2017 ACC CHAMPIONSHIPS 1650-Yard Freestyle 21 4.00 70.00