Florida State Women's Swimming & Diving - 2017-18 Year In Review

Florida State Women's Swimming & Diving - 2017-18 Year In Review

Coaching Staff
Neal Studd, Head Coach
Dan Carrington, Assistant Coach
Meredith Martelle, Director of Operations
Anne Olson, Assistant Diving Coach
John Proctor, Divers
Ozzie Quevedo, Assistant Coach
Emma Svensson, Assistant Coach

Click here to see individual mug shots

2017-18 Florida State Signees/Newcomers

Kile Carriger, BR-FL, Midland, TX

Madeline Cohen, FS-BK, Lawrenceville, GA

Kara Coughlin, BK-FL, Evergreen, CO

Shelly Drozda, IM/FS, Thornton, CO

Bella English, BR, Winter Park

Madison Holland, BK, Huntersville, NC

Hailey Ladd, FS-BK, Richmond, VA

Elise Olsen, BK-FS, Slemmestad, Norway

Kathryn Petrone, FL-FS, Brielle, NJ

Emma Terebo, FS-FL, Noumea, New Caledonia

Madison Tyle, BR-FL, Sarasota

Ana Zortea, FS-BK, Rio de Janeiro, Brazil


2017-18 Roster - By Name

L
T                                    PY
R Name                  Pos     Cl   Ltr  Hometown (Prior School)
-------------------------------------------------------------------------------------
  Mykala Arnold         BK-FL   So        Birmingham, MI (Seaholm/Georgia Southern)
  Ariel Barber          FS-BK   Sr   ***  Meadowbrook, PA (Abington Senior)
  Macie Beairsto        FL-FS   So   *    Springfield, MO (Glendale)
  Nika Blank            FS      So   *    Lowell, MA (Peddie School)
  Ayla Bonniwell        D       So   *    Ithaca, NY (Ithaca Senior)
  Meg Brown             BK-FL   Jr   **   Chelmsford, MA (Chelmsford)
  Molly Carlson         D       So   *    Toronto, Ontario, Canada (West Hill Collegiate Institute)
  Kile Carriger         BR-FL   Fr        Midland, TX (Midland)
  Natalie Chambers      BK      Sr-R *    Woodlands, TX (Liberty)
  Madeline Cohen        FS-BK   Fr        Lawrenceville, GA (Brookwood)
  Kara Coughlin         BK-FL   Fr        Evergreen, CO (Evergreen)
  Christi DiPaolo       FS      Jr        Jacksonville (Bolles)
  Shelly Drozda         IM/FS   Jr        Thornton, CO (Mountain Range/Indiana)
  Bella English         BR      Fr        Winter Park (Winter Park)
  Georgiana Gardner     FS-BK   Jr        York, ME (York/Florida Gulf Coast)
  Cassidy Gebhart       D       Jr   **   Spring, TX (Klein Oak)
  Caroline Gerhardt     D       Sr   **   Jacksonville (Stanton)
  Alexia Gonzalez       D       Sr-R **   Tampa (East Lake)
  McKenna Harris        BR      Jr-R **   Saint Petersburg (Saint Petersburg)
  Helayna Hessinger     D       So        Saint Petersburg (Lakewood)
  Madison Holland       BK      Fr        Huntersville, NC (Cox Mill)
  Fabiana Ingram        FS-BK   Jr   **   Wellington (Suncoast)
  Olivia Jacobi         FS-IM   Sr        Acworth, GA (Harrison/Indian River State College)
  Leila Johnston        FS      Jr   **   Bar Harbor, ME (Mount Desert Island)
  McKenna Keith         FS      Jr        Boca Raton (Saint Andrews/South Carolina)
  Hailey Ladd           FS-BK   Fr        Richmond, VA (Trinity Episcopal)
  Christina Loh Yen LingBR      Sr   *    Desa Park, Malaysia (Indian River State College)
  Tayla Lovemore        BK-FL   Sr   *    Durban, South Africa (Indian River State College)
  Melissa Marinheiro    FS      Jr        Davie (West Broward/Florida Gulf Coast)
  Blaire Mulka          D       Sr   ***  Boca Raton (Boca Raton)
  Caroline Nava         FS-FL   Jr   **   Sea Ranch Lakes (Westminster Academy)
  Elise Olsen           BK-FS   Fr        Slemmestad, Norway (Norges Toppidrettsgymnas)
  Kathryn Petrone       FL-FS   Fr        Brielle, NJ (Manasquan)
  Natalie Pierce        BR      Sr   ***  Birmingham, MI (Detroit Country Day)
  Natalie Purnell       BR-IM   Jr   **   Manassas, VA (Stonewall Jackson)
  Manuella Ribas AndradeFS      So   *    Curitiba, Brazil (Bolles)
  Brenna Ruth           FS      Sr   ***  Boca Raton (Saint Andrews)
  Paige Schendelaar-KempFL-FS   So   *    Auckland, New Zealand (Pakuranga College)
  Alexi Smith           FS-FL   Sr   ***  Lawrenceville, GA (Archer)
  Emma Terebo           FS-FL   Fr        Noumea, New Caledonia (Lycee Jules-Garnier)
  Michelle Turek        FS      Jr   *    Homosassa (East Lake/Auburn)
  Madison Tyle          BR-FL   Fr        Sarasota (Sarasota)
  Daniella Van den Berg FS-IM   Jr   **   Pos Chiquito, Aruba (The Sagemont School)
  Alex Wittman          FS-IM   Sr   *    Clearwater Beach (Osceola/Ohio State)
  Ana Zortea            FS-BK   Fr        Rio de Janeiro, Brazil (Escola Presidente Dutra)
  Elizabeth Zubero      BR-IM   So        Fort Lauderdale (Westminster Academy/Florida Gulf Coast)

2017-18 Schedules and Results

DATE
REF
LOC
OPPONENT
SCORE
09/24
Ref
N
ALL-FLORIDA INVITATIONAL
September 22-24, 2017, Gainesville, Fl
2nd Place
10/07
Ref
H
MINNESOTA L 146.5-153.5
10/14
Ref
A
DUKE
October 13-14, 2017, Tri-Meet
L 160.5-192.5
10/14
Ref
N
VIRGINIA TECH
October 13-14, 2017, Tri-Meet, Durham, NC
L 129.5-223.5
10/28
 
A
ARIZONA STATE  
11/04
 
H
NORTH FLORIDA
Quad-Meet
 
11/04
 
H
FLORIDA SOUTHERN COL
Quad-Meet
 
11/04
 
H
WEST FLORIDA
Quad-Meet
 
11/18
 
N
GEORGIA TECH INVITATIONAL
November 16-18, 2017, Atlanta, Ga
 
01/05
 
A
FLORIDA  
01/12
 
H
ALABAMA
Tri-Meet
 
01/12
 
H
MIAMI
Tri-Meet
 
01/20
 
H
NOTRE DAME
January 19-20, 2018
 
01/27
 
H
FLORIDA ATLANTIC  
02/04
 
N
VIRGINIA TECH INVITATIONAL
February 2-4, 2018, Blacksburg, Va
 
02/17
 
N
ACC CHAMPIONSHIPS
February 14-17, 2018, Greensboro, NC
 
                Overall   Home    Away   Neutral
------------------------------------------------
FSU RECORD IS    0- 3     0- 1     0- 1     0- 1


ALL-FLORIDA INVITATIONAL, 2nd place
09/24/2017, September 22-24, 2017, Gainesville, Fl

From the FSU Website, seminoles.com.

Swim & Dive Fueled by Five Victories on Day One.

September 22, 2017

GAINESVILLE, FL – The Florida State swimming and diving teams sparked the start of its season with five victories on the first day of the All-Florida Invite at the Stephen C. O’Connell Center.

The women won both relays and added two individual victories amassing 324 points after six events, leading Florida by one point, while senior Tyler Roberge dominated men’s 3-meter diving.

“It’s really exciting to be in the lead after the first day,” FSU head coach Neal Studd said. “Winning both of those women’s relays was awesome. We had some great swims across the board for it being so early in the season.”

Florida State started the session with a victory in the 200 free relay behind sophomore Nika Blank, junior Leila Johnston, freshman Elise Olsen and senior Alexi Smith with a time of 1:32.71, edging out Florida (1:32.84).

Smith picked up her first win of the season in the 50 free, touching with a time of 23.03. Olsen followed in fourth place (23.86) while Blank grabbed sixth (23.97).

The Seminoles were also strong on the boards as sophomore Ayla Bonniwell won 1-meter with a score of 299.33. Molly Carlson placed third (291.90) and Blaire Mulka followed in fourth (285.45).

Newcomer Shelly Drozda led the way for the Noles in the 500 free, touching with a time of 4:59.31 in fourth and junior Alex Wittman followed in fifth at 5:02.50. Freshman Kathryn Petrone made her debut in the Garnet and Gold with a seventh place finish at 5:07.00.

Three newcomers paced the Noles in the 200 IM at finals, led by rookie Kile Carriger in fourth, touching at 2:06.24. Elizabeth Zubero (2:08.98) placed sixth and Ana Zortea (2:11.58) was seventh.

The women closed out the session with a comeback win in the 400 medley relay with the team of freshman Madeline Cohen, senior Natalie Pierce, Johnston and Smith at 3:42.32. Smith out-split Florida’s anchor by over one-second to steal the victory.

The men finished the day with a total of 324 points, trailing Florida (367).

The Seminoles swept 3-meter diving, led by Roberge, who won the event with a score of 351.30 and freshman Joshua Davidson followed in second at 337.07. Sophomore Aidan Faminoff rounded out the sweep, scoring 327.23 for third.

The Noles also scored big points in the 50 free as senior Chad Mylin took silver after being the top seed in prelims at 20.07 behind world champion, Caeleb Dressel (19.21). Kanoa Kaleoaloha followed in third (20.39) and Emir Muratovic was fourth (20.68). Will Pisani also grabbed sixth with a time of 20.83.

Mylin, Muratovic, Kaleoaloha and Pisani teamed up to finish second to start the session in the 200 free relay with a time of 1:19.79.

Sophomore Griffin Alaniz turned the fastest time for the Seminoles in the 500 free, finishing fifth at 4:36.90 and freshman Ryan Telford was the top FSU swimmer in the 200 IM, also touching in fifth at 1:53.15.


Swim & Dive Highlighted by Four Wins on Day Two of All Florida Invite.

September 23, 2017

GAINESVILLE, FL – The Florida State swimming and diving teams were highlighted by four victories on the second day of the All Florida Invite at the Stephen C. O’Connell Center.

“We had another day with some great swims,” FSU head coach Neal Studd said. “We’re all very excited to see how well we’re racing and performing for this time of year.”

For the second straight night, the women were victorious in the opening relay, winning with a team of freshman Madeline Cohen, senior Natalie Pierce, junior Leila Johnston and senior Alexi Smith in the 200 medley at 1:41.01.

Pierce would go on to win the 100 breast by over one second, touching with a time of 1:03.04. She also had the fastest split in the field in the relay by over a second as well.

The Seminoles were once again dominant on the boards as sophomore Ayla Bonniwell picked up her second win of the weekend, taking 1-meter by a score of 330.53. Senior Tyler Roberge scored 327.60 on 1-meter for his second victory, just ahead of sophomore Aidan Faminoff in second (302.10) and Cameron Thatcher, who rounded out the consecutive diving sweep in third (301.28).

Shelly Drozda led the Noles in both the 400 IM and 200 free, finishing in fourth place in the 400 IM with a time of 4:29.12, just off her prelim swim of 4:28.48. Drozda came back and took sixth in the 200 free, touching with a time of 1:53.53.

Drodza also led off the 800 free relay with the fastest split on the team, matching her prelim individual swim of 1:53.35.

The Seminoles also had a pair of second place finishes by freshmen, as Elise Olsen grabbed silver in the 100 fly (56.05) just ahead of junior Leila Johnston, who grabbed bronze at 56.25. Cohen turned in a time of 55.38 in the 100 back for silver and another rookie, Ana Zortea finished fourth behind Cohen, touching at 57.08.

Florida State trails (721) trails Florida (756) heading into the final day of the meet.

The men’s team was led by sophomore Griffin Alaniz (4:00.30) and freshman Ryan Telford (4:00.92) in the 400 IM, placing fourth and fifth respectively. Telford would go on and finish fourth in the 100 breast with a time of 57.86.

The Noles showed their depth in the 100 fly as junior Kanoa Kaleoaloha won silver with a time of 48.27 just ahead of classmate Will Pisani (49.77) in third and sophomore John Mataxas (50.13) was fourth. Senior Jacob Urbano also competed in the final heat, touching in sixth with a time of 50.71.

Sophomore Rudo Loock turned in the top time for the Seminoles in the 200 free at 1:39.21, grabbing bronze, while sophomore Felipe Ribeiro de Souza finished in sixth (1:41.91) and senior Calvin Bryant (1:42.36) was seventh.

Senior Chad Mylin also turned in a podium performance with a silver in the 100 back at 49.07. Junior Emir Muratovic followed in fourth at 49.75.

Florida State scored 749 points after two day of competition, trailing Florida (847).


Women’s Relays Power Noles at All Florida Invite.

September 24, 2017

GAINESVILLE, FL – The All Florida Invite came to a close on Sunday afternoon at the Stephen C. O’Connell Center with the Florida State swimming and diving teams winning 11 events on the weekend, including four of the five women’s relays.

Senior Alexi Smith turned her second victory of the meet after winning the 50 free on Friday, touching with at time of 50.59 in the 100 free. Smith also anchored the 400 free relay as sophomore Nika Blank, freshman Elise Olsen and junior Lelia Johnston turned in a time of 3:25.09, edging out the Gators (3:25.65).

“This was awesome experience for it being so early in the year,” FSU head coach Neal Studd said. “I feel great about where we are as a team. Winning four of the five relays on the women’s side was really special and I thought Lexi Smith is really stepping up.”

In addition to the 400 free relay, the Noles outlasted the Gators in the 200 free as well as the 200 and 400 medley relays over the weekend.

Freshman Madeline Cohen capped off her debut with a second place finish in the 200 back with a time of 2:00.90. Newcomer Shelly Drozda placed fourth at 2:02.20.

In the 200 breast, the Seminoles placed fourth, fifth and sixth as redshirt junior McKenna Harris led the team touching at 2:20.74. Junior Natalie Purnell followed in fifth at 2:21.58 and Elizabeth Zubero was sixth (2:21.86).

Sophomore Macie Beairsto turned in the top time for the Noles in the 200 fly, placing fourth at 2:05.41, ahead of freshman Kathryn Petrone (2:07.21) in fifth and rookie Madi Tyle (2:08.33) in sixth.

Junior Alex Wittman turned in a fifth place finish in the 1650 free prior to the start of finals with a time of 17:31.25. Sophomore Manuella Andrade followed in sixth at 17:33.38.

The women finished the meet in second place with a total of 998 points, behind Florida (1068) and well ahead of Miami (591).

Sophomore Griffin Alaniz continued to lead the Noles, grabbing bronze in the 200 back with a time of 1:47.50.

The Seminoles showed strength in the 100 free, led by junior Emir Muratovic who placed second at 44.79, just ahead of his classmate Kanoa Kaleoaloha, who tied for third at 45.15. Sophomore Felipe Ribeiro de Souza followed in fifth (45.29) while senior Chad Mylin was sixth (45.47).

Freshman Ryan Telford took home bronze in the 200 breast (2:04.70) while senior Matthew Ankerholz finished sixth (2:09.35) ahead of sophomore Julio Horrego in seventh (2:09.53) and freshman Chad McGuire (2:10.32) was eighth.

In the last individual event of the meet, sophomore Max Polianski added a third place finish in the 200 fly, touching with a time of 1:51.15 while senior Jonathan Ratliff placed fourth at 1:53.86.

Senior Calvin Bryant competed in the 1650 free earlier in the day, finishing fifth at 16:33.54, ahead of sophomore Kegan Finlay in sixth at 16:39.86.

Florida State tallied 1021.5 points on the weekend, finishing behind Florida (1227.5).

“I am really excited about the tough racing across the board,” Studd said. “Our newcomers competed well and our veterans were fantastic leaders.”

Event 1 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:32.71   40                                              
       1) Nika Blank
       2) Leila Johnston
       3) Elise Olsen
       4) Alexi Smith
  3    Relay Team B                  1:34.69   32                                              
       1) Ariel Barber
       2) McKenna Keith
       3) Ana Zortea
       4) Madeline Cohen

Event 3 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Shelly Drozda                 4:59.31   15                                              
  5    Alex Wittman                  5:02.50   14                                              
  7    Kathryn Petrone               5:07.00   12                                              

Event 5 - 200-Meter IM
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Kile Carriger                 2:06.24   15                                              
  6    Elizabeth Zubero              2:08.73   13                                              
  7    Ana Zortea                    2:09.39   12                                              

Event 7 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alexi Smith                     23.03   20                                              
  4    Elise Olsen                     23.81   15                                              
  6    Nika Blank                      23.56   13                                              

Event 9 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Ayla Bonniwell                 299.33   20                                              
  3    Molly Carlson                  291.90   16                                              
  4    Blaire Mulka                   285.45   15                                              
  5    Caroline Gerhardt              253.95   14                                              
 11    Helayna Hessinger              187.88    6                                              

Event 11 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:42.32   40                                              
       1) Madeline Cohen
       2) Natalie Pierce
       3) Leila Johnston
       4) Alexi Smith
  3    Relay Team B                  3:49.38   16                                              
       1) Ariel Barber
       2) Bella English
       3) Elise Olsen
       4) Nika Blank

Event 13 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team B                  1:41.01   20                                              
       1) Madeline Cohen
       2) Natalie Pierce
       3) Leila Johnston
       4) Alexi Smith
  3    Relay Team A                  1:44.78   16                                              
       1) Ariel Barber
       2) Bella English
       3) Elise Olsen
       4) Nika Blank

Event 15 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Shelly Drozda                 4:28.48   15                                              
  5    Meg Brown                     4:32.82   14                                              
  6    Kile Carriger                 4:33.12   13                                              

Event 17 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Elise Olsen                     56.05   17                                              
  3    Leila Johnston                  56.25   16                                              
  6    Alexi Smith                     56.73   13                                              

Event 19 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Shelly Drozda                 1:53.35   13                                              
  7    Alex Wittman                  1:55.01   12                                              
  8    Kathryn Petrone               1:54.97   11                                              

Event 21 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Natalie Pierce                1:03.04   20                                              
  4    Bella English                 1:05.51   15                                              
  6    McKenna Harris                1:05.45   13                                              

Event 23 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Madeline Cohen                  55.38   17                                              
  4    Ana Zortea                      57.08   15                                              
  5    Ariel Barber                    56.44   14                                              

Event 25 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Ayla Bonniwell                 330.53   20                                              
  4    Molly Carlson                  293.18   15                                              
  5    Blaire Mulka                   287.85   14                                              
  6    Caroline Gerhardt              270.90   13                                              
 10    Helayna Hessinger              216.75    7                                              

Event 27 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Relay Team B                  7:40.26   30                                              
       1) Macie Beairsto
       2) Brenna Ruth
       3) Melissa Marinheiro
       4) Paige Schendelaar-Kemp
  5    Relay Team A                  7:40.31   14                                              
       1) Shelly Drozda
       2) Madeline Cohen
       3) Alex Wittman
       4) Kathryn Petrone

Event 29 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Alex Wittman                 17:31.25   14                                              
  6    Manuella Ribas Andrade       17:33.38   13                                              
  9    Melissa Marinheiro           18:02.37    9                                              

Event 31 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Madeline Cohen                2:00.90   17                                              
  4    Shelly Drozda                 2:01.93   15                                              
  8    Hailey Ladd                   2:05.63   11                                              

Event 33 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alexi Smith                     50.53   20                                              
  6    Elise Olsen                     51.88   13                                              
  8    Leila Johnston                  52.02   11                                              

Event 35 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    McKenna Harris                2:20.74   15                                              
  5    Natalie Purnell               2:21.58   14                                              
  6    Elizabeth Zubero              2:21.86   13                                              

Event 37 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Macie Beairsto                2:05.41   15                                              
  5    Kathryn Petrone               2:05.80   14                                              
  6    Madison Tyle                  2:06.00   13                                              

Event 39 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:25.09   40                                              
       1) Nika Blank
       2) Elise Olsen
       3) Leila Johnston
       4) Alexi Smith
  4    Relay Team B                  3:28.83   30                                              
       1) Ana Zortea
       2) Brenna Ruth
       3) Fabiana Ingram
       4) Madeline Cohen


MINNESOTA 153.5, FLORIDA STATE 146.5
10/07/2017, TALLAHASSEE, FL

From the FSU Website, seminoles.com.

Noles Battle, Split Dual With Minnesota.
The Florida State men's swimming and diving team picked up its first dual meet victory on the season on Saturday at Morcom.

TALLAHASSEE, FL – The Florida State swimming and diving teams split a top 25 clash with Minnesota on Saturday in the opening dual meet of the 2017-18 season at the Morcom Aquatics Center in front of family and friends for the annual ‘Paint it Pink’ meet.

The 20th-ranked men’s team (1-0) took down the 21st-ranked Gophers, 179-121, while the (No. 23) women (0-1) battled through the last relay but fell 153.5-146.5 to No. 17 Minnesota.

“It was an amazing meet,” FSU head coach Neal Studd said. “The team really stepped up today and I could not be prouder. It was a very special day.”

After taking first and second in the opening 200 medley relay, the men kept rolling taking first and second in the 200 free as sophomore Rudo Loock won with a time of 1:37.85, just ahead of junior Kanoa Kaleoaloha (1:38.67) who was second. Kaleoaloha added an impressive win in the 100 fly later in the meet, touching at 47.83.

The Seminoles found their stride after the 100 back, when senior Connor Kalisz won from the outside lane with a time of 49.24 just ahead of sophomore Nate Samson in second (50.78). Kalisz (1:49.12) later fished second behind sophomore Griffin Alaniz in the 200 back (1:48.95).

Minnesota took the 100 breast, but answered with a huge one-two finish in the 200 fly behind sophomore Max Polianski (1:50.05) and senior Jacob Urbano (1:50.61), just ahead of UM’s Matt Thomas (1:50.93). Both Polianski and Urbano took the lead on the final 50 yards of the race.

Florida State capitalized on the back-to-back sprint events with a pair of sweeps. Senior Chad Mylin led the 50 free with a time of 20.09 ahead of juniors William Pisani (20.53) and Emir Muratovic (20.82).

After the break, sophomore Felipe Ribeiro de Souza won the 100 free (44.69), Kaleoaloha was second (45.23), Murtovic took third (45.58) and sophomore Vladimir Stefanik rounded out the Noles in fourth (45.64).

On the boards, the Seminoles showed their depth as senior Tyler Roberge first dominated 3-meter with a score of 389.18 ahead of his rookie teammate Joshua Davidson in second (376.95). In their second event, the Noles put up a sweep of 1-meter led by Davidson with a score of 341.55, Roberge in second 325.20 and sophomore Cameron Thatcher at 322.10 in third.

Florida State closed out the meet with a dominating performance in the 200 free relay behind Mylin, Pisani, junior John Vann and Muratovic at 1:20.66.

The women’s meet came down to the final relay, with the Seminoles trailing by two points.

Sophomore Nika Blank, Lelia Johnson and senior Ariel Barber handed the anchor leg to senior Alexi Smith, who put up the fastest split of the event (22.41) however Minnesota held on by one-one hundredth of a second, putting the Noles at 1:31.58 for second.

Prior to the final relay, junior Shelly Drozda dug deep to win the 200 IM at 2:03.22 in order to give the Noles a chance after adding a second place finish in the 200 back (1:59.45) as well a third place showing in the 200 free (1:51.85).

The Seminoles also got a huge boost from diving, as three ladies scored above the 300-point barrier to sweep 3-meter heading into the final two events.

Senior Blaire Mulka led the charge, winning with a score of 315.35 while sophomores Ayla Bonniwell (314.93) and Molly Carlson (303.23) followed in second and third respectively.

Earlier in the meet, Carlson and Mulka teamed up for the one-two punch as Carlson posted 280.95 for the win and Mulka followed in second at 278.40.

“I am really proud of the hard work these guys have put in already this year and we haven’t even really got going yet,” FSU head diving coach John Proctor said. They are really coming together as a family and supporting each other and pushing each other to train at their limits. It’s great to see them rewarded with a great performance like they had today. They worked for it and they earned it.”

The Seminoles also showed their strength in the opening medley relay behind the team of freshman Madeline Cohen, senior Natalie Pierce, Johnston and Smith, winning by over one second with a time of 1:40.81.

Pierce ended a three-event slide, cruising to a win in the 100 breast at 1:01.74 and redshirt junior McKenna Harris picked up valuable third place points at 1:04.72. Pierce also came through to tie for first in the 200 breast, touching at 2:15.68 as Harris held on for third (2:20.04).

Minnesota won the 200 fly, however the Noles eliminated any damage by finishing second, third, fourth and fifth behind sophomore Macie Beairsto (2:04.57), freshman Kathryn Petrone (2:05.39), rookie Madi Tyle (2:06.14) and junior Meg Brown (2:07.19).

Smith and Blank put up a pair of second and third place finishes in the 50 and 100 free, as Smith clocked at 23.18 in the 50 free and 51.00 in the 100. Blank touched at 23.52 and 51.59.

Event 1 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:40.81   11                                              
       1) Madeline Cohen
       2) Natalie Pierce
       3) Leila Johnston
       4) Alexi Smith
  4    Relay Team B                  1:45.42                                                   
       1) Ariel Barber
       2) Bella English
       3) Elise Olsen
       4) Nika Blank
  5    Relay Team C                  1:46.08                                                   
       1) Fabiana Ingram
       2) Natalie Purnell
       3) Tayla Lovemore
       4) McKenna Keith
  6    Relay Team D                  1:46.86                                                   
       1) Emma Terebo
       2) McKenna Harris
       3) Paige Schendelaar-Kemp
       4) Christi DiPaolo

Event 3 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Manuella Ribas Andrade       10:18.22    4                                              
  3    Alex Wittman                 10:20.79    3                                              
  6    Daniella Van den Berg        10:30.91                                                   
  8    Melissa Marinheiro           10:50.21                                                   

Event 5 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Shelly Drozda                 1:51.85    3                                              
  4    Georgiana Gardner             1:54.79                                                   
  5    Paige Schendelaar-Kemp        1:55.26                                                   
  6    Leila Johnston                1:55.35    2                                              
  8    Christi DiPaolo               1:57.19                                                   
  9    Kathryn Petrone               1:57.29                                                   
 10    Brenna Ruth                   1:58.04                                                   

Event 7 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Madeline Cohen                  54.66    4                                              
  3    Ana Zortea                      55.76    3                                              
  4    Ariel Barber                    55.98    2                                              
  5    Emma Terebo                     57.67                                                   
  6    Madison Holland                 58.31                                                   
  7    Kara Coughlin                   58.50                                                   
  9    Fabiana Ingram                  58.79                                                   
 10    Mykala Arnold                   58.88                                                   
 12    Hailey Ladd                     59.54                                                   
 14    Natalie Chambers              1:01.99                                                   

Event 9 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Natalie Pierce                1:01.74    9                                              
  3    McKenna Harris                1:04.72    3                                              
  5    Bella English                 1:05.12    1                                              
  6    Kile Carriger                 1:05.29                                                   
  8    Natalie Purnell               1:05.79                                                   
  9    Elizabeth Zubero              1:06.25                                                   

Event 11 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Macie Beairsto                2:04.57    4                                              
  3    Kathryn Petrone               2:05.39    3                                              
  4    Madison Tyle                  2:06.14    2                                              
  5    Meg Brown                     2:07.19                                                   

Event 13 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alexi Smith                     23.18    4                                              
  3    Nika Blank                      23.52    3                                              
  4    Emma Terebo                     23.82                                                   
  7    McKenna Keith                   24.36                                                   
  8    Ana Zortea                      24.48                                                   
  9    Madeline Cohen                  24.56                                                   
 11    Tayla Lovemore                  25.11                                                   

Event 14 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Molly Carlson                  280.95    9                                              
  2    Blaire Mulka                   278.40    4                                              
  4    Ayla Bonniwell                 269.85    2                                              
  6    Caroline Gerhardt              239.33                                                   
  8    Helayna Hessinger              188.78                                                   

Event 15 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alexi Smith                     51.00    4                                              
  3    Nika Blank                      51.59    3                                              
  4    Elise Olsen                     51.82    2                                              
  5    Brenna Ruth                     52.77                                                   
  6    Emma Terebo                     52.82                                                   
  8    Fabiana Ingram                  52.95                                                   
 12    McKenna Keith                   53.98                                                   

Event 17 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Shelly Drozda                 1:59.45    4                                              
  3    Madeline Cohen                2:00.56    3                                              
  5    Hailey Ladd                   2:03.47    1                                              
  7    Ariel Barber                  2:05.23                                                   
  8    Georgiana Gardner             2:05.59                                                   
  9    Kara Coughlin                 2:05.85                                                   
 10    Mykala Arnold                 2:06.60                                                   
 11    Madison Holland               2:06.84                                                   
 13    Natalie Chambers              2:16.01                                                   

Event 19 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1T   Natalie Pierce                2:15.68    6.50                                           
  3    McKenna Harris                2:20.04    3                                              
  5    Bella English                 2:20.98                                                   
  6    Kile Carriger                 2:21.07                                                   
  7    Elizabeth Zubero              2:23.15    1                                              
  9    Natalie Purnell               2:24.62                                                   

Event 21 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Manuella Ribas Andrade        5:04.06    2                                              
  6    Hailey Ladd                   5:04.58                                                   
  7    Alex Wittman                  5:05.76    1                                              
  8    Melissa Marinheiro            5:07.47                                                   
  9    Daniella Van den Berg         5:10.44                                                   
 10    Macie Beairsto                5:13.91                                                   
 11    Olivia Jacobi                 5:20.02                                                   

Event 23 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Elise Olsen                     55.38    4                                              
  4    Leila Johnston                  56.46    2                                              
  5    Tayla Lovemore                  58.32    1                                              
  6    Madison Tyle                    58.43                                                   
  8    Kara Coughlin                   58.63                                                   
  9    Paige Schendelaar-Kemp          58.86                                                   

Event 24 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Blaire Mulka                   315.35    9                                              
  2    Ayla Bonniwell                 314.93    4                                              
  3    Molly Carlson                  303.23    3                                              
  6    Caroline Gerhardt              263.55                                                   
  8    Helayna Hessinger              147.30                                                   

Event 25 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Shelly Drozda                 2:03.22    9                                              
  4    Kile Carriger                 2:07.23    2                                              
  6    Elizabeth Zubero              2:07.89                                                   
  8    Olivia Jacobi                 2:11.56                                                   
  9    Meg Brown                     2:12.35                                                   
 10    Christi DiPaolo               2:12.49                                                   
 11    Natalie Purnell               2:14.39                                                   

Event 27 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:31.58    4                                              
       1) Nika Blank
       2) Leila Johnston
       3) Ariel Barber
       4) Alexi Smith
  3    Relay Team B                  1:34.26    2                                              
       1) McKenna Keith
       2) Elise Olsen
       3) Ana Zortea
       4) Brenna Ruth
  5    Relay Team C                  1:40.14                                                   
       1) Natalie Chambers
       2) Kathryn Petrone
       3) Macie Beairsto
       4) Daniella Van den Berg


DUKE 192.5, FLORIDA STATE 160.5
10/14/2017, DURHAM, NC, October 13-14, 2017, Tri-Meet

From the FSU Website, seminoles.com.

Pool Record, Diving Pace Noles in First Half of Tri Meet.

October 13, 2017

DURHAM, NC – A pool record, two relay victories and strong diving paced the (No.23/20) Florida State swimming and diving teams on the first night of the tri-meet against (No. 20/NR) Duke and (RV/19) Virginia Tech in Durham, N.C.

The Seminoles closed out the first night of competition by setting a new Taishoff Aquatics Pavilion pool record in the 400 medley relay behind freshman Madeline Cohen, senior Natalie Pierce, freshman Elise Olsen and senior Alexi Smith with a time of 3:41.54.

“The women’s team was able to get the pool record in the 400 medley relay,” FSU head coach Neal Studd said. “We’re leaving our name on the board so that’s pretty cool.”

Florida State was strong on the boards against two of the top diving teams in the ACC, winning both the men’s and women’s events.

Sophomore Ayla Bonniwell edged out the defending ACC 3-meter champion, Ashlynn Peters (VT) by just over one point, winning the 3-meter with a score of 320.35. Her classmate Molly Carlson followed in third, scoring 315.75 while senior Blaire Mulka placed seventh (275.10).

Freshman Josh Davidson held off Evan Moretti (338.85) and Nathaniel Hernandez (337.65) of Duke for the win on 1-meter with a tally of 342.00. Sophomore Cameron Thatcher was also in the mix, finishing fourth at 337.26 while senior Tyler Roberge placed sixth at 321.00.

Pierce also contributed a dominant victory in the 100 breast, touching at 1:02.79.

The men’s 200 free relay also opened the night with a victory with a time of 1:20.61 behind senior Chad Mylin along with juniors Will Pisani, Kanoa Kalealoha and Emir Muratovic.

After the first of two sessions, the No. 20 men’s team leads Duke 90-77, but trails No. 19 Virginia Tech 93-74. The 23rd-ranked women trail both No. 20 Duke (96-71) and Virginia Tech 109.5-57.5.

“It’s great to get ACC competition going,” Studd said. “Duke and Virginia Tech swam very well today, but we put some good points on the board today but it’s great to see teams in our conference. We’re going to be battling out for those places at ACC’s later in the season.”

The men’s team also had solid showings in the 200 IM as sophomore Rudo Loock placed second with a time of 1:52.37 just ahead of freshman Ryan Telford in third (1:52.47). Telford also led the Noles in the 100 breast, touching fourth at 56.69.

Senior Calvin Bryant also led in the 500 free, finishing third at 4:35.34, ahead of newcomer Alex Cronin in sixth (4:36.85).

Sophomore Griffin Alaniz and senior Connor Kalisz put up a third and fourth place showing in the 200 back, touching with times of 1:48.75 and 1:49.54.

Kaleoaloha was the top FSU finisher in the 100 free, placing third at 45.15 while sophomore Max Polianski took second in the 200 fly at 1:51.01.

Junior Shelly Drozda had a fourth place finish in the 200 back for the women, touching with a time of 2:00.03, while Smith also grabbed fourth in the 100 free at 51.25 and Olsen placed sixth at 51.59.


Another Pool Record Highlights Final Day of ACC Battle.

October 14, 2017

DURHAM, NC – The Florida State swimming and diving teams set two pool records this weekend at the Taishoff Aquatics Pavilion at Duke University while facing the Blue Devils and Virginia Tech.

“We had some good swims this weekend,” FSU head coach Neal Studd said. “It was especially fun to take down two pool records at a venue where a lot of good teams compete.”

After the women’s 400 medley relay set a new record on Friday, Saturday’s session was capped off with a pool record by the men’s 400 free relay with the team of junior Kanoa Kalealoha, sophomores Vladimir Stefanik and Felipe Ribeiro de Souza along with junior Emir Muratovic at 2:58.25.

Once again, sophomore Ayla Bonniwell was victorious, this time winning 1-meter with a score of 284.40, over 13 points ahead of the second place finisher.

Senior Natalie Pierce also won her second individual on the weekend, holding on to win the 200 breast with a time of 2:17.80.

The Seminoles got a huge boost from the men’s 100 fly with a sweep led by Kaleoaloha at 47.53, lowering his career best he set last week. Stefanik came in second clocking 49.43 and junior Will Pisani finished third at 49.88.

Senior Chad Mylin picked up his second win in the 50 free this season, touching at 20.12.

The men’s team moves to 2-1 on the year after defeating Duke 208-145, while suffering the loss to No.19 Virginia Tech 194.50-158.50. The women (0-3) fell to both Virginia Tech (223.50-129.50), and No. 20 Duke (192.50-160.50).

“We have a few things to work on,” Studd said, “We need to be better after we travel, but the kids fought hard and had an awesome team spirit.”

The women also had top performances from senior Alexi Smith in the 50 free as she took second in the with a time of 23.29. Also, rookie Madeline Cohen finished third in the 100 back at 55.26.

Both women’s relays placed second, starting with the 200 medley at 1:41.66 before closing out the weekend with the 400 free relay at 3:24.84.

The men had three second place finishers, as senior Connor Kalisz was the runner up in the 100 back at 49.26 and freshman Ryan Telford followed in the 200 breast at 2:02.80.

Sophomore Rudo Loock and Ribeiro de Souza were second and third respectively in the 200 free, touching with times of 1:39.03 and 1:39.62.

On the boards, senior Tyler Roberge led the Noles, scoring a total of 350.20.

Event 1 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Ayla Bonniwell                 320.35    9                                              
  3    Molly Carlson                  315.75    3                                              
  7    Blaire Mulka                   275.10    1                                              

Event 3 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  1:34.38    4                                              
       1) Nika Blank
       2) Ariel Barber
       3) Brenna Ruth
       4) Alexi Smith
  4    Relay Team B                  1:34.40    2                                              
       1) Elise Olsen
       2) Ana Zortea
       3) Leila Johnston
       4) Tayla Lovemore

Event 5 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Kile Carriger                 2:05.51    2                                              
  9    Shelly Drozda                 2:06.16    1                                              
 10    Elizabeth Zubero              2:06.53                                                   
 12    Meg Brown                     2:11.14                                                   

Event 7 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Alex Wittman                  5:00.96    2                                              
  7    Hailey Ladd                   5:01.40    1                                              
 10    Manuella Ribas Andrade        5:05.91                                                   
 11    Kathryn Petrone               5:05.95                                                   

Event 9 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Natalie Pierce                1:02.79    9                                              
  5T   McKenna Harris                1:04.97    1                                              
  8    Kile Carriger                 1:05.47                                                   
  9    Elizabeth Zubero              1:05.68                                                   
 10    Bella English                 1:05.88                                                   

Event 11 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Shelly Drozda                 2:00.03    3                                              
  7    Madeline Cohen                2:02.54    1                                              
 11    Hailey Ladd                   2:07.09                                                   
 12    Ana Zortea                    2:11.26                                                   

Event 13 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Alexi Smith                     51.25    3                                              
  6    Elise Olsen                     51.59    1                                              
 10    Ariel Barber                    52.71                                                   
 11    Brenna Ruth                     52.88                                                   

Event 15 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Macie Beairsto                2:05.51    2                                              
  9    Meg Brown                     2:06.19    1                                              
 10    Kathryn Petrone               2:06.93                                                   
 12    Tayla Lovemore                2:11.89                                                   

Event 17 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:41.54   11                                              
       1) Madeline Cohen
       2) Natalie Pierce
       3) Elise Olsen
       4) Alexi Smith
  5    Relay Team B                  3:47.02                                                   
       1) Ana Zortea
       2) McKenna Harris
       3) Leila Johnston
       4) Ariel Barber

Event 19 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Ayla Bonniwell                 284.40    9                                              
  6    Blaire Mulka                   265.40    1                                              
  8    Molly Carlson                  251.65                                                   

Event 21 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:41.66    4                                              
       1) Madeline Cohen
       2) Natalie Pierce
       3) Leila Johnston
       4) Alexi Smith
  5    Relay Team B                  1:43.96                                                   
       1) Ariel Barber
       2) McKenna Harris
       3) Tayla Lovemore
       4) Elise Olsen

Event 23 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Manuella Ribas Andrade       10:18.36    2                                              
  7    Alex Wittman                 10:24.59    1                                              
  8    Hailey Ladd                  10:36.28                                                   
  9    Meg Brown                    10:47.68                                                   

Event 25 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alexi Smith                     23.29    4                                              
  7    Elise Olsen                     23.97    1                                              
 10T   Tayla Lovemore                  24.19                                                   
 13    Brenna Ruth                     24.56                                                   

Event 27 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Madeline Cohen                  55.26    3                                              
  6    Ana Zortea                      55.90    1                                              
  9    Ariel Barber                    56.39                                                   

Event 29 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Natalie Pierce                2:17.62    9                                              
  4    Kile Carriger                 2:20.61    3                                              
  6    McKenna Harris                2:21.37    1                                              
  8    Bella English                 2:23.42                                                   
  4    Shelly Drozda                 1:52.83    2                                              
  9    Brenna Ruth                   1:55.08    1                                              
 10    Kathryn Petrone               1:55.94                                                   
 12    Hailey Ladd                   1:56.73                                                   

Event 33 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Elise Olsen                     55.06    3                                              
  7    Leila Johnston                  56.11    1                                              
 10    Tayla Lovemore                  56.78                                                   
 13    Macie Beairsto                  57.98                                                   

Event 35 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Shelly Drozda                 4:25.65    3                                              
  9    Kile Carriger                 4:32.23    1                                              
 10    Meg Brown                     4:32.95                                                   
 11    Elizabeth Zubero              4:34.17                                                   

Event 37 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:24.84    4                                              
       1) Alexi Smith
       2) Leila Johnston
       3) Madeline Cohen
       4) Elise Olsen
  4    Relay Team B                  3:29.17    2                                              
       1) Ana Zortea
       2) Brenna Ruth
       3) Tayla Lovemore
       4) Ariel Barber


VIRGINIA TECH 223.5, FLORIDA STATE 129.5
10/14/2017, October 13-14, 2017, Tri-Meet, Durham, NC

From the FSU Website, seminoles.com.

Pool Record, Diving Pace Noles in First Half of Tri Meet.

October 13, 2017

DURHAM, NC – A pool record, two relay victories and strong diving paced the (No.23/20) Florida State swimming and diving teams on the first night of the tri-meet against (No. 20/NR) Duke and (RV/19) Virginia Tech in Durham, N.C.

The Seminoles closed out the first night of competition by setting a new Taishoff Aquatics Pavilion pool record in the 400 medley relay behind freshman Madeline Cohen, senior Natalie Pierce, freshman Elise Olsen and senior Alexi Smith with a time of 3:41.54.

“The women’s team was able to get the pool record in the 400 medley relay,” FSU head coach Neal Studd said. “We’re leaving our name on the board so that’s pretty cool.”

Florida State was strong on the boards against two of the top diving teams in the ACC, winning both the men’s and women’s events.

Sophomore Ayla Bonniwell edged out the defending ACC 3-meter champion, Ashlynn Peters (VT) by just over one point, winning the 3-meter with a score of 320.35. Her classmate Molly Carlson followed in third, scoring 315.75 while senior Blaire Mulka placed seventh (275.10).

Freshman Josh Davidson held off Evan Moretti (338.85) and Nathaniel Hernandez (337.65) of Duke for the win on 1-meter with a tally of 342.00. Sophomore Cameron Thatcher was also in the mix, finishing fourth at 337.26 while senior Tyler Roberge placed sixth at 321.00.

Pierce also contributed a dominant victory in the 100 breast, touching at 1:02.79.

The men’s 200 free relay also opened the night with a victory with a time of 1:20.61 behind senior Chad Mylin along with juniors Will Pisani, Kanoa Kalealoha and Emir Muratovic.

After the first of two sessions, the No. 20 men’s team leads Duke 90-77, but trails No. 19 Virginia Tech 93-74. The 23rd-ranked women trail both No. 20 Duke (96-71) and Virginia Tech 109.5-57.5.

“It’s great to get ACC competition going,” Studd said. “Duke and Virginia Tech swam very well today, but we put some good points on the board today but it’s great to see teams in our conference. We’re going to be battling out for those places at ACC’s later in the season.”

The men’s team also had solid showings in the 200 IM as sophomore Rudo Loock placed second with a time of 1:52.37 just ahead of freshman Ryan Telford in third (1:52.47). Telford also led the Noles in the 100 breast, touching fourth at 56.69.

Senior Calvin Bryant also led in the 500 free, finishing third at 4:35.34, ahead of newcomer Alex Cronin in sixth (4:36.85).

Sophomore Griffin Alaniz and senior Connor Kalisz put up a third and fourth place showing in the 200 back, touching with times of 1:48.75 and 1:49.54.

Kaleoaloha was the top FSU finisher in the 100 free, placing third at 45.15 while sophomore Max Polianski took second in the 200 fly at 1:51.01.

Junior Shelly Drozda had a fourth place finish in the 200 back for the women, touching with a time of 2:00.03, while Smith also grabbed fourth in the 100 free at 51.25 and Olsen placed sixth at 51.59.


Another Pool Record Highlights Final Day of ACC Battle.

October 14, 2017

DURHAM, NC – The Florida State swimming and diving teams set two pool records this weekend at the Taishoff Aquatics Pavilion at Duke University while facing the Blue Devils and Virginia Tech.

“We had some good swims this weekend,” FSU head coach Neal Studd said. “It was especially fun to take down two pool records at a venue where a lot of good teams compete.”

After the women’s 400 medley relay set a new record on Friday, Saturday’s session was capped off with a pool record by the men’s 400 free relay with the team of junior Kanoa Kalealoha, sophomores Vladimir Stefanik and Felipe Ribeiro de Souza along with junior Emir Muratovic at 2:58.25.

Once again, sophomore Ayla Bonniwell was victorious, this time winning 1-meter with a score of 284.40, over 13 points ahead of the second place finisher.

Senior Natalie Pierce also won her second individual on the weekend, holding on to win the 200 breast with a time of 2:17.80.

The Seminoles got a huge boost from the men’s 100 fly with a sweep led by Kaleoaloha at 47.53, lowering his career best he set last week. Stefanik came in second clocking 49.43 and junior Will Pisani finished third at 49.88.

Senior Chad Mylin picked up his second win in the 50 free this season, touching at 20.12.

The men’s team moves to 2-1 on the year after defeating Duke 208-145, while suffering the loss to No.19 Virginia Tech 194.50-158.50. The women (0-3) fell to both Virginia Tech (223.50-129.50), and No. 20 Duke (192.50-160.50).

“We have a few things to work on,” Studd said, “We need to be better after we travel, but the kids fought hard and had an awesome team spirit.”

The women also had top performances from senior Alexi Smith in the 50 free as she took second in the with a time of 23.29. Also, rookie Madeline Cohen finished third in the 100 back at 55.26.

Both women’s relays placed second, starting with the 200 medley at 1:41.66 before closing out the weekend with the 400 free relay at 3:24.84.

The men had three second place finishers, as senior Connor Kalisz was the runner up in the 100 back at 49.26 and freshman Ryan Telford followed in the 200 breast at 2:02.80.

Sophomore Rudo Loock and Ribeiro de Souza were second and third respectively in the 200 free, touching with times of 1:39.03 and 1:39.62.

On the boards, senior Tyler Roberge led the Noles, scoring a total of 350.20.

Event 1 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Ayla Bonniwell                 320.35    9                                              
  3    Molly Carlson                  315.75    3                                              
  7    Blaire Mulka                   275.10    1                                              

Event 3 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  1:34.38    4                                              
       1) Nika Blank
       2) Ariel Barber
       3) Brenna Ruth
       4) Alexi Smith
  4    Relay Team B                  1:34.40    2                                              
       1) Elise Olsen
       2) Ana Zortea
       3) Leila Johnston
       4) Tayla Lovemore

Event 5 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Kile Carriger                 2:05.51    2                                              
  9    Shelly Drozda                 2:06.16    1                                              
 10    Elizabeth Zubero              2:06.53                                                   
 12    Meg Brown                     2:11.14                                                   

Event 7 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  6    Alex Wittman                  5:00.96    2                                              
  7    Hailey Ladd                   5:01.40    1                                              
 10    Manuella Ribas Andrade        5:05.91                                                   
 11    Kathryn Petrone               5:05.95                                                   

Event 9 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Natalie Pierce                1:02.79    9                                              
  5T   McKenna Harris                1:04.97    1                                              
  8    Kile Carriger                 1:05.47                                                   
  9    Elizabeth Zubero              1:05.68                                                   
 10    Bella English                 1:05.88                                                   

Event 11 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Shelly Drozda                 2:00.03    3                                              
  7    Madeline Cohen                2:02.54    1                                              
 11    Hailey Ladd                   2:07.09                                                   
 12    Ana Zortea                    2:11.26                                                   

Event 13 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Alexi Smith                     51.25    3                                              
  6    Elise Olsen                     51.59    1                                              
 10    Ariel Barber                    52.71                                                   
 11    Brenna Ruth                     52.88                                                   

Event 15 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Macie Beairsto                2:05.51    2                                              
  9    Meg Brown                     2:06.19    1                                              
 10    Kathryn Petrone               2:06.93                                                   
 12    Tayla Lovemore                2:11.89                                                   

Event 17 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:41.54   11                                              
       1) Madeline Cohen
       2) Natalie Pierce
       3) Elise Olsen
       4) Alexi Smith
  5    Relay Team B                  3:47.02                                                   
       1) Ana Zortea
       2) McKenna Harris
       3) Leila Johnston
       4) Ariel Barber

Event 19 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Ayla Bonniwell                 284.40    9                                              
  6    Blaire Mulka                   265.40    1                                              
  8    Molly Carlson                  251.65                                                   

Event 21 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:41.66    4                                              
       1) Madeline Cohen
       2) Natalie Pierce
       3) Leila Johnston
       4) Alexi Smith
  5    Relay Team B                  1:43.96                                                   
       1) Ariel Barber
       2) McKenna Harris
       3) Tayla Lovemore
       4) Elise Olsen

Event 23 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Manuella Ribas Andrade       10:18.36    2                                              
  7    Alex Wittman                 10:24.59    1                                              
  8    Hailey Ladd                  10:36.28                                                   
  9    Meg Brown                    10:47.68                                                   

Event 25 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alexi Smith                     23.29    4                                              
  7    Elise Olsen                     23.97    1                                              
 10T   Tayla Lovemore                  24.19                                                   
 13    Brenna Ruth                     24.56                                                   

Event 27 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Madeline Cohen                  55.26    3                                              
  6    Ana Zortea                      55.90    1                                              
  9    Ariel Barber                    56.39                                                   

Event 29 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Natalie Pierce                2:17.62    9                                              
  4    Kile Carriger                 2:20.61    3                                              
  6    McKenna Harris                2:21.37    1                                              
  8    Bella English                 2:23.42                                                   
  4    Shelly Drozda                 1:52.83    2                                              
  9    Brenna Ruth                   1:55.08    1                                              
 10    Kathryn Petrone               1:55.94                                                   
 12    Hailey Ladd                   1:56.73                                                   

Event 33 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Elise Olsen                     55.06    3                                              
  7    Leila Johnston                  56.11    1                                              
 10    Tayla Lovemore                  56.78                                                   
 13    Macie Beairsto                  57.98                                                   

Event 35 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Shelly Drozda                 4:25.65    3                                              
  9    Kile Carriger                 4:32.23    1                                              
 10    Meg Brown                     4:32.95                                                   
 11    Elizabeth Zubero              4:34.17                                                   

Event 37 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:24.84    4                                              
       1) Alexi Smith
       2) Leila Johnston
       3) Madeline Cohen
       4) Elise Olsen
  4    Relay Team B                  3:29.17    2                                              
       1) Ana Zortea
       2) Brenna Ruth
       3) Tayla Lovemore
       4) Ariel Barber


2018 EOY Stats

Mykala Arnold Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Backstroke 10 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Backstroke 10 0.00 0.00 Ariel Barber Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 3 8.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 3 4.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 3 4.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 100-Yard Backstroke 5 14.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 4 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Backstroke 4 2.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Backstroke 7 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Freestyle Relay 3 1.00 10/14/2017 DUKE 100-Yard Freestyle 10 0.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Medley Relay 5 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Medley Relay 5 0.00 10/14/2017 DUKE 100-Yard Backstroke 9 0.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Freestyle Relay 4 0.50 34.50 Macie Beairsto Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 4 7.50 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Butterfly 4 15.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Butterfly 2 4.00 10/07/2017 MINNESOTA 500-Yard Freestyle 10 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle Relay 5 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Butterfly 7 2.00 10/14/2017 DUKE 100-Yard Butterfly 13 0.00 28.50 Nika Blank Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 1 10.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 50-Yard Freestyle 6 13.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 3 4.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 3 4.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 1 10.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 4 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 50-Yard Freestyle 3 3.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Freestyle 3 3.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Freestyle Relay 3 1.00 49.00 Ayla Bonniwell Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL One-Meter Diving 1 20.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL Three-Meter Diving 1 20.00 10/07/2017 MINNESOTA One-Meter Diving 4 2.00 10/07/2017 MINNESOTA Three-Meter Diving 2 4.00 10/14/2017 DUKE Three-Meter Diving 1 9.00 10/14/2017 DUKE One-Meter Diving 1 9.00 64.00 Meg Brown Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Individual Medley 5 14.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Butterfly 5 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Individual Medley 9 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Individual Medley 12 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Butterfly 9 1.00 10/14/2017 DUKE 1000-Yard Freestyle 9 0.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Individual Medley 10 0.00 15.00 Molly Carlson Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL One-Meter Diving 3 16.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL Three-Meter Diving 4 15.00 10/07/2017 MINNESOTA One-Meter Diving 1 9.00 10/07/2017 MINNESOTA Three-Meter Diving 3 3.00 10/14/2017 DUKE Three-Meter Diving 3 3.00 10/14/2017 DUKE One-Meter Diving 8 0.00 46.00 Kile Carriger Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Meter IM 4 15.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Individual Medley 6 13.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Breaststroke 6 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Breaststroke 6 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Individual Medley 4 2.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Individual Medley 7 2.00 10/14/2017 DUKE 100-Yard Breaststroke 8 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Backstroke 4 3.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Individual Medley 9 1.00 36.00 Natalie Chambers Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Backstroke 14 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Backstroke 13 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle Relay 5 0.00 0.00 Madeline Cohen Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 3 8.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 1 10.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 1 5.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 100-Yard Backstroke 2 17.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 5 3.50 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Backstroke 2 17.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Backstroke 2 4.00 10/07/2017 MINNESOTA 50-Yard Freestyle 9 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Backstroke 3 3.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Backstroke 7 1.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/14/2017 DUKE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/14/2017 DUKE 100-Yard Backstroke 3 3.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 86.50 Kara Coughlin Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Backstroke 7 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Backstroke 9 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Butterfly 8 0.00 0.00 Christi DiPaolo Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 6 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle 8 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Individual Medley 10 0.00 0.00 Shelly Drozda Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 500-Yard Freestyle 4 15.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Individual Medley 4 15.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle 6 13.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 5 3.50 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Backstroke 4 15.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle 3 3.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Backstroke 2 4.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Individual Medley 1 9.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Individual Medley 9 1.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Backstroke 4 3.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Backstroke 4 2.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Individual Medley 4 3.00 86.50 Bella English Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 3 4.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 3 4.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 100-Yard Breaststroke 4 15.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 4 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Breaststroke 5 1.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Breaststroke 5 0.00 10/14/2017 DUKE 100-Yard Breaststroke 10 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Backstroke 8 0.00 24.00 Georgiana Gardner Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle 4 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Backstroke 8 0.00 0.00 Caroline Gerhardt Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL One-Meter Diving 5 14.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL Three-Meter Diving 6 13.00 10/07/2017 MINNESOTA One-Meter Diving 6 0.00 10/07/2017 MINNESOTA Three-Meter Diving 6 0.00 27.00 McKenna Harris Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 100-Yard Breaststroke 6 13.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Breaststroke 4 15.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 6 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Breaststroke 3 3.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Breaststroke 3 3.00 10/14/2017 DUKE 100-Yard Breaststroke 5T 1.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Medley Relay 5 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Medley Relay 5 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Backstroke 6 1.00 36.00 Helayna Hessinger Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL One-Meter Diving 11 6.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL Three-Meter Diving 10 7.00 10/07/2017 MINNESOTA One-Meter Diving 8 0.00 10/07/2017 MINNESOTA Three-Meter Diving 8 0.00 13.00 Madison Holland Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Backstroke 6 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Backstroke 11 0.00 0.00 Fabiana Ingram Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 5 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Backstroke 9 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Freestyle 8 0.00 7.50 Olivia Jacobi Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/07/2017 MINNESOTA 500-Yard Freestyle 11 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Individual Medley 8 0.00 0.00 Leila Johnston Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 1 10.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 1 10.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 1 5.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 100-Yard Butterfly 3 16.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 100-Yard Freestyle 8 11.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 1 10.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle 6 2.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Butterfly 4 2.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Freestyle Relay 4 0.50 10/14/2017 DUKE 400-Yard Medley Relay 5 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/14/2017 DUKE 100-Yard Butterfly 7 1.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 73.25 McKenna Keith Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 3 8.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 5 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 50-Yard Freestyle 7 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Freestyle 12 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 8.50 Hailey Ladd Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Backstroke 8 11.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Backstroke 12 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Backstroke 5 1.00 10/07/2017 MINNESOTA 500-Yard Freestyle 6 0.00 10/14/2017 DUKE 500-Yard Freestyle 7 1.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Backstroke 11 0.00 10/14/2017 DUKE 1000-Yard Freestyle 8 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Backstroke 12 0.00 13.00 Tayla Lovemore Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 5 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 50-Yard Freestyle 11 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Butterfly 5 1.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Freestyle Relay 4 0.50 10/14/2017 DUKE 200-Yard Butterfly 12 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Medley Relay 5 0.00 10/14/2017 DUKE 50-Yard Freestyle 10T 0.00 10/14/2017 DUKE 100-Yard Butterfly 10 0.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Freestyle Relay 4 0.50 2.00 Melissa Marinheiro Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 4 7.50 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 1650-Yard Freestyle 9 9.00 10/07/2017 MINNESOTA 1000-Yard Freestyle 8 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 500-Yard Freestyle 8 0.00 16.50 Blaire Mulka Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL One-Meter Diving 4 15.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL Three-Meter Diving 5 14.00 10/07/2017 MINNESOTA One-Meter Diving 2 4.00 10/07/2017 MINNESOTA Three-Meter Diving 1 9.00 10/14/2017 DUKE Three-Meter Diving 7 1.00 10/14/2017 DUKE One-Meter Diving 6 1.00 44.00 Elise Olsen Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 1 10.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 50-Yard Freestyle 4 15.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 3 4.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 3 4.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 100-Yard Butterfly 2 17.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 100-Yard Freestyle 6 13.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 1 10.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 4 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Freestyle 4 2.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Butterfly 2 4.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/14/2017 DUKE 200-Yard Freestyle Relay 4 0.50 10/14/2017 DUKE 100-Yard Freestyle 6 1.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/14/2017 DUKE 200-Yard Medley Relay 5 0.00 10/14/2017 DUKE 50-Yard Freestyle 7 1.00 10/14/2017 DUKE 100-Yard Butterfly 4 3.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 88.75 Kathryn Petrone Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 500-Yard Freestyle 7 12.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle 8 11.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 5 3.50 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Butterfly 5 14.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle 9 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Butterfly 3 3.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle Relay 5 0.00 10/14/2017 DUKE 500-Yard Freestyle 11 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Butterfly 10 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Backstroke 10 0.00 43.50 Natalie Pierce Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 1 10.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 1 5.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 100-Yard Breaststroke 1 20.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Breaststroke 1 9.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Breaststroke 1T 6.50 10/14/2017 DUKE 100-Yard Breaststroke 1 9.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/14/2017 DUKE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Backstroke 1 9.00 75.00 Natalie Purnell Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Breaststroke 5 14.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 5 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Breaststroke 8 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Breaststroke 9 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Individual Medley 11 0.00 14.00 Manuella Ribas Andrade Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 1650-Yard Freestyle 6 13.00 10/07/2017 MINNESOTA 1000-Yard Freestyle 2 4.00 10/07/2017 MINNESOTA 500-Yard Freestyle 4 2.00 10/14/2017 DUKE 500-Yard Freestyle 10 0.00 10/14/2017 DUKE 1000-Yard Freestyle 5 2.00 21.00 Brenna Ruth Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 4 7.50 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle 10 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Freestyle 5 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/14/2017 DUKE 200-Yard Freestyle Relay 3 1.00 10/14/2017 DUKE 100-Yard Freestyle 11 0.00 10/14/2017 DUKE 50-Yard Freestyle 13 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Backstroke 9 1.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Freestyle Relay 4 0.50 18.00 Paige Schendelaar-Kemp Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 4 7.50 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 6 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle 5 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Butterfly 9 0.00 7.50 Alexi Smith Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 1 10.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 50-Yard Freestyle 1 20.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 1 10.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 1 5.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 100-Yard Butterfly 6 13.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 100-Yard Freestyle 1 20.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 1 10.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/07/2017 MINNESOTA 50-Yard Freestyle 2 4.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Freestyle 2 4.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Freestyle Relay 3 1.00 10/14/2017 DUKE 100-Yard Freestyle 4 3.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/14/2017 DUKE 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/14/2017 DUKE 50-Yard Freestyle 2 4.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 112.50 Emma Terebo Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Medley Relay 6 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Backstroke 5 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 50-Yard Freestyle 4 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Freestyle 6 0.00 0.00 Madison Tyle Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Butterfly 6 13.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Butterfly 4 2.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Butterfly 6 0.00 15.00 Daniella Van den Berg Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/07/2017 MINNESOTA 1000-Yard Freestyle 6 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 500-Yard Freestyle 9 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle Relay 5 0.00 0.00 Alex Wittman Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 500-Yard Freestyle 5 14.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle 7 12.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 5 3.50 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 1650-Yard Freestyle 5 14.00 10/07/2017 MINNESOTA 1000-Yard Freestyle 3 3.00 10/07/2017 MINNESOTA 500-Yard Freestyle 7 1.00 10/14/2017 DUKE 500-Yard Freestyle 6 2.00 10/14/2017 DUKE 1000-Yard Freestyle 7 1.00 50.50 Ana Zortea Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Freestyle Relay 3 8.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Meter IM 7 12.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 100-Yard Backstroke 4 15.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Backstroke 3 3.00 10/07/2017 MINNESOTA 50-Yard Freestyle 8 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 10/14/2017 DUKE 200-Yard Freestyle Relay 4 0.50 10/14/2017 DUKE 200-Yard Backstroke 12 0.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Medley Relay 5 0.00 10/14/2017 DUKE 100-Yard Backstroke 6 1.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Freestyle Relay 4 0.50 48.00 Elizabeth Zubero Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Meter IM 6 13.00 09/24/2017 ALL-FLORIDA INVITATIONAL 200-Yard Breaststroke 6 13.00 10/07/2017 MINNESOTA 100-Yard Breaststroke 9 0.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Breaststroke 7 1.00 10/07/2017 MINNESOTA 200-Yard Individual Medley 6 0.00 10/14/2017 DUKE 200-Yard Individual Medley 10 0.00 10/14/2017 DUKE 100-Yard Breaststroke 9 0.00 10/14/2017 DUKE 400-Yard Individual Medley 11 0.00 27.00