Florida State Women's Track & Field - 1998-99 Year In Review

Florida State Women's Track & Field - 1998-99 Year In Review

Coaching Staff
Terry Long, Head Coach
Kim Batten, Volunteer Assistant
David Cohen, Graduate Assistant
Scott Irving, Assistant Coach
Jim Long, Assistant Coach
Andi Lyons, Assistant Coach
Harlis Meaders, Assistant Coach
Dennis Nobles, Assistant Coach
Paul Spangler, Assistant Coach

Click here for team picture

Click here to see individual mug shots
1998-99 Men's & Women's Track & Field


1998-99 Florida State Signees/Newcomers

Makiba Batten, T, Detroit, MI

Nakeya Crutchfield, 5-11, 138, S, Coatesville, PA

Taressa Davis, 5-5, 128, J, Durham, NC

Samantha George, 5-6, 123, S, Brampton, Ontario, Canada

Laura Gerber, 5-11, 138, MD, Geneva, Switzerland

Erica Lazarus, 5-7, 116, D, Wellington

Myesha Miller, H, Jacksonville

Ashley Moye, 5-5, 115, PV, Wauchula

Shauna Quinn, 5-7, 120, S, Uniondale, NY

Nicole Scott, 6-0, T, Willingboro, NJ

Amanda Wilson, D, Tampa


1998-99 Roster - By Name

L
T                                    PY
R Name                  Pos     Cl   Ltr  Hometown (Prior School)
-------------------------------------------------------------------------------------
* Lindsay Adkins        PV      So-R *    Pensacola (Woodham)
* Nikki Allen           PV      Jr        Tallahassee (Godby)
* Makiba Batten         T       Fr        Detroit, MI (Renaissance)
* Kingsley Broughton    D       So        Ponte Vedra Beach (Nease)
  Teresa Bundy          S       So   *    Cleveland, OH (Cleveland Heights)
  Cindy Campbell        D       So        Saint Catharines, Ontario, Canada (Churchill)
  Shelby Cannon         J-S     Jr   *    Centreville, VA (Centreville)
* Tonya Carter          S       Jr   **   Douglasville, GA (Alexander)
* Nakeya Crutchfield    S       Fr        Coatesville, PA (Coatesville)
* Taressa Davis         J       Fr        Durham, NC (Southern Durham)
  Trinetta Fisher       J       Fr        Hollywood (Hallandale)
  Vanessa Fuchs         T       So   *    Pompano Beach (Cardinal Gibbons)
  Mary Gaskins          D       Sr        Jacksonville (Bishop Kenny)
* Samantha George       S       So        Brampton, Ontario, Canada (Notre Dame/Northern Arizona)
* Laura Gerber          MD      Fr        Geneva, Switzerland (Chisipite)
* Dana Glover           MD      So        Miami (Boyd Anderson)
  Diana Hartnup         D       Jr   *    Sarasota (Sarasota)
  Amanda Hynes          D       Jr-R      Fort Lauderdale (Plantation)
* Chinette Johnson      HEP     So   *    Tallahassee (Lincoln)
  Christa King          PV      Sr        Naples (Lely)
  Jennifer Lands        D       Fr        Boca Raton (Boca Raton)
  Erica Lazarus         D       Fr        Wellington (Wellington)
  Jennifer Mayhue       S       So        Toronto, Ontario, Canada (Unionville)
* Kerry Miano           T       So   *    Sound Beach, NY (Rocky Point)
  Myesha Miller         H       Fr        Jacksonville
  Lakeisha Mose         T       Sr   ***  Richmond, VA (John F. Kennedy)
  Ashley Moye           PV      Fr        Wauchula (Hardee)
* Zuzette Mullings      S-J     Jr-R **   Ellicott City, MD (Howard)
  Sandy Murphy          D       So        Fort Lauderdale
* Teri Norton           J       Sr   *    Thonotosassa (King)
  Fiona Norwood         H       So   *    Kilkenny, Ireland (Presentation Convent)
  Shannon Pearce        D       So        Estero (Estero)
  Shauna Quinn          S       Fr        Uniondale, NY (Uniondale)
  Natalie Reid          D       So        Ponte Vedra Beach (Nease)
  Danielle Riley        H       So        Miami (Miramar)
* Nicole Scott          T       Fr        Willingboro, NJ (Willingboro)
* Michaela Steele       HJ      Jr   **   Parkland (Douglas)
* Shannon Steele        HJ-JAV  Jr   **   Parkland (Douglas)
  Xuan Stevens          D       Sr        Jacksonville (Stanton)
* Ayana Townsend        H       So   *    Wyncote, PA (Cheltenham)
  Nadi Vlaun            D       Jr        Big Pine Key (Key West)
  Sara White            T       So   *    Port Charlotte (Charlotte)
  Amanda Wilson         D       Fr        Tampa (King)
* Tangela Wobbleton     S       So        Stuart (Martin County)

1998-99 All-Americans

Name                     NCAA Championships
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Tonya Carter             60 Meters (9th) - Indoor - Top 8 US-born

Samantha George          400 Meters (6th) - Outdoor

All-Americans -  2

1998-99 Schedules and Results

DATE
REF
LOC
OPPONENT
SCORE
01/16
Ref
N
FLORIDA INTERCOLLEGIATES
Gainesville, Fl
 
01/22
Ref
N
FLORIDA INVITATIONAL
Gainesville, Fl
 
01/30
Ref
N
ACC-SEC CHALLENGE
Gainesville, Fl
 
02/05
Ref
N
IOWA STATE INVITATIONAL
Aimes, Ia
 
02/20
Ref
N
ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS
February 19-20, 1999, Blacksburg, Va
4th Place
02/27
Ref
N
USAT&F INDOOR CHAMPIONSHIPS
February 26-27, 1999, Atlanta, Ga
 
03/06
Ref
N
NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP
March 5-6, 1999, Indianapolis, In
 
03/13
Ref
N
FAMU RELAYS
Tallahassee, Fl
 
03/20
Ref
H
FSU RELAYS
March 17-20, 1999
 
03/27
Ref
N
FLORIDA RELAYS
March 26-27, 1999, Gainesville, Fl
 
04/03
Ref
N
TEXAS RELAYS
Austin, Tx
 
04/03
Ref
N
JU INVITATIONAL
April 2-3, 1999, Jacksonville, Fl
 
04/10
Ref
N
SOUTH FLORIDA INVITATIONAL
Tampa. Fl
 
04/17
Ref
N
ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS
April 16-17, 1999, Clemson, SC
2nd Place
04/24
 
N
PENN RELAYS
April 22-24, 1999, Philadelphia, Pa
 
05/01
 
N
TRI MEET
Gainesville, Fl
 
05/08
 
H
SEMINOLE TWILIGHT  
05/15
 
N
CAROLINA INVITATIONAL
Chapel Hill, NC
 
05/22
 
N
GRIFFIN INVITATIONAL
Atlanta, Ga
 
06/05
Ref
N
NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIPS
June 2-5, 1999, Boise, Id
55th Place
                Overall   Home    Away   Neutral
------------------------------------------------
FSU RECORD IS    0- 0     0- 0     0- 0     0- 0


1999 ATLANTIC COAST CONFERENCE RESULTS
 
INDOOR
 1  NORTH CAROLINA        121
 2  CLEMSON               100
 3  GEORGIA TECH           91
 4  FLORIDA STATE          72.3
 5  MARYLAND               71
 6  VIRGINIA               59
 7  NORTH CAROLINA STATE   50.3
 8  WAKE FOREST            47.3
 9  DUKE                   11
 
OUTDOOR
 1  CLEMSON               142.5
 2  FLORIDA STATE         126.5
 3  NORTH CAROLINA        114
 4  VIRGINIA              111.5
 5  MARYLAND               95
 6  GEORGIA TECH           85
 7  WAKE FOREST            66
 8  NORTH CAROLINA STATE   58.5
 9  DUKE                   17

NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP
03/06/1999, March 5-6, 1999, Indianapolis, In

Event 1 - 60 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  9    Tonya Carter                     7.45             

Event 3 - 400 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 12    Samantha George                 54.36             


FAMU RELAYS
03/13/1999, Tallahassee, Fl

Event 4 - 800 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Dana Glover                   2:21.22              6

Event 5 - 1500 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Kingsley Broughton            5:06.61              5

Event 8 - 100 Meter Hurdles
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5    Nakeya Crutchfield              12.24              4

Event 9 - 400 Meter Hurdles
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Ayana Townsend                1:00.90             10
  2    Chinette Johnson              1:00.98              8
  7    Danielle Riley                1:05.62              2

Event 14 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Chinette Johnson              39- 6.25   12.05m   10
  3    Taressa Davis                 37-11.75   11.58m    6

Event 15 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Michaela Steele                5- 5.75    1.67m    8
  6    Shannon Steele                 5- 1.75    1.57m    2

Event 17 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Makiba Batten                 43-11      13.39m    8

Event 20 - Javelin
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Shannon Steele               127- 5      38.84m   10

Event 21 - 3000 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 11    Xuan Stevens                 12:05.29             

Event 22 - Distance Medley Relay
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Relay Team A                 12:16.78             10
       1) Natalie Reid
       2) Tangela Wobbleton
       3) Dana Glover
       4) Diana Hartnup


FSU RELAYS
03/20/1999, TALLAHASSEE, FL, March 17-20, 1999

Event 1 - 100 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Nakeya Crutchfield              11.67             10
  2    Tonya Carter                    11.68              8
  9    Teresa Bundy                    12.19             
 26    Shelby Cannon                   12.59             

Event 2 - 200 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Samantha George                 24.41             10
 12    Shelby Cannon                   25.61             
 39    Taressa Davis                   28.06             

Event 3 - 400 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Laura Gerber                    54.21             10
  3    Tangela Wobbleton               55.81              6

Event 6 - 3000 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 28    Sandy Murphy                 11:38.48             
 30    Amanda Wilson                11:40.93             
 33    Xuan Stevens                 12:06.42             

Event 8 - 100 Meter Hurdles
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Ayana Townsend                  13.95              6
 31    Myesha Miller                   16.25             
 34    Teri Norton                     16.50             
 36    Taressa Davis                   16.59             

Event 9 - 400 Meter Hurdles
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Fiona Norwood                 1:01.19             10
  2    Ayana Townsend                  58.75              8
  8    Fiona Norwood                 1:03.33              1
 10    Myesha Miller                 1:06.18             
 28    Danielle Riley                1:12.98             

Event 10 - 2000-Meter Steeplechase
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Kingsley Broughton            7:34.20             10

Event 13 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Zuzette Mullings              20- 5.25    6.23m   10
  8    Shelby Cannon                 18- 5.25    5.62m    1
 16    Teri Norton                   17- 8.25    5.39m   
 35    Taressa Davis                 15- 9       4.80m   

Event 14 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Zuzette Mullings              39- 7.25   12.07m    6
  5T   Taressa Davis                 38- 2.75   11.65m    4.50
 20    Teri Norton                   35- 4.50   10.78m   

Event 15 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  7T   Michaela Steele                5- 4.50    1.64m    1.50
  7T   Shannon Steele                 5- 4.50    1.64m    1.50

Event 16 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  7T   Lindsay Adkins                10- 1.50    3.09m    1.50
 11T   Ashley Moye                    9- 1.75    2.79m   
 14    Trinetta Fisher                8- 2       2.49m   

Event 17 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Makiba Batten                 43- 7.75   13.30m    6
  6    Nicole Scott                  37- 5      11.40m    3

Event 18 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Makiba Batten                154- 4      47.04m   10
  8    Kerry Miano                  119- 2      36.32m    1
 14    Nicole Scott                 102- 3      31.16m   

Event 19 - Hammer
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 11    Sara White                   124- 9      38.02m   
 15    Kerry Miano                  118-10      36.22m   
 17    Nicole Scott                 113- 1      34.46m   

Event 20 - Javelin
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Shannon Steele               135- 0      41.16m    6

Event 30 - Heptathlon
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Chinette Johnson             5068 pts              8
  6    Shannon Steele               4201 pts              3

Event 31 - 100 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
       Chinette Johnson                14.51             
       Shannon Steele                  18.15             

Event 32 - High Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
       Chinette Johnson               5- 1       1.55m   
       Shannon Steele                 5- 5.75    1.67m   

Event 33 - Shot Put
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
       Chinette Johnson              31-11.25    9.73m   
       Shannon Steele                33- 8      10.26m   

Event 34 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
       Chinette Johnson                25.14             
       Shannon Steele                  27.79             

Event 35 - Long Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
       Chinette Johnson              18- 8       5.69m   
       Shannon Steele                16- 0.25    4.88m   

Event 36 - Javelin
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
       Chinette Johnson              99-10      30.44m   
       Shannon Steele               131- 2      39.98m   

Event 37 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
       Chinette Johnson              2:17.61             
       Shannon Steele                2:44.48             


FLORIDA RELAYS
03/27/1999, March 26-27, 1999, Gainesville, Fl

Event 1 - 100 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Nakeya Crutchfield              11.74w             6
  5    Tonya Carter                    11.82              4
  8    Teresa Bundy                    12.08w            
 14    Shelby Cannon                   12.29             

Event 3 - 400 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Samantha George                 53.73             10
  8    Tangela Wobbleton               56.06              1

Event 4 - 800 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Laura Gerber                  2:08.78             10

Event 5 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 15    Diana Hartnup                 4:52.25             
 27    Kingsley Broughton            5:09.24             
 30    Dana Glover                   5:16.78             

Event 6 - 3000 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 13    Natalie Reid                 10:06.70             

Event 8 - 100 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 12    Ayana Townsend                  14.35             
 15    Chinette Johnson                14.43             
 34    Taressa Davis                   16.25             

Event 9 - 400 Meter Hurdles
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Chinette Johnson              1:00.67              5
  7    Ayana Townsend                1:03.72              2
 29    Danielle Riley                1:10.03             

Event 13 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5    Shelby Cannon                 18- 7.25    5.67m    4
 10    Chinette Johnson              18- 2.50    5.55m   

Event 14 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  8    Chinette Johnson              38-10.50   11.85m    1
  9    Zuzette Mullings              38- 7      11.76m   
 18    Teri Norton                   35- 5.75   10.81m   

Event 15 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Michaela Steele                5- 7       1.70m    6
 10T   Shannon Steele                 5- 1.75    1.57m   

Event 17 - Shot Put
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  9    Makiba Batten                 44- 4.25   13.52m   

Event 18 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Makiba Batten                156- 3      47.64m    5

Event 19 - Hammer
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 12    Sara White                   142- 9      43.50m   

Event 20 - Javelin
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 10    Shannon Steele               120- 2      36.62m   


TEXAS RELAYS
04/03/1999, Austin, Tx

Event 1 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
       Tonya Carter                    11.80w            
       Nakeya Crutchfield              11.94             

Event 6 - 5000 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 14    Natalie Reid                 18:31.00             

Event 9 - 400 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  9    Fiona Norwood                 1:02.91             

Event 13 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Zuzette Mullings              19- 2w      5.84mw   5

Event 14 - Triple Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 14    Zuzette Mullings              39- 4w     11.99mw  

Event 17 - Shot Put
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  9    Makiba Batten                 44- 6      13.56m   

Event 18 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Makiba Batten                156- 8      47.76m    3


JU INVITATIONAL
04/03/1999, April 2-3, 1999, Jacksonville, Fl

Event 3 - 400 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Michaela Steele               1:03.82              5
  6    Shannon Steele                1:06.46              3

Event 4 - 800 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Dana Glover                   2:22.54             10

Event 5 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  7    Jennifer Lands                5:36.50             

Event 6 - 5000 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Amanda Wilson                21:40.23              8

Event 13 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Teri Norton                   18- 2.50    5.55m   10
  3    Taressa Davis                 16- 9.25    5.11m    6
  6    Shannon Steele                15-10.25    4.83m    3

Event 14 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Taressa Davis                 37- 1      11.30m   10
  2    Teri Norton                   35-10.70   10.94m    8

Event 15 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Michaela Steele                5- 4.25    1.63m   10
  3    Shannon Steele                 5- 2.25    1.58m    6

Event 16 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Nikki Allen                   10- 0       3.05m    8
  4    Lindsay Adkins                 9- 0.25    2.75m    5
  5T   Ashley Moye                    8- 6       2.59m    3.50

Event 18 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Kerry Miano                  117- 2      35.72m    8
  3    Nicole Scott                 111- 1      33.86m    6

Event 21 - 3000 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  8    Erica Lazarus                11:27.46              1


SOUTH FLORIDA INVITATIONAL
04/10/1999, Tampa. Fl

Event 1 - 100 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Zuzette Mullings                11.63              6
  5    Tonya Carter                    11.85              4

Event 2 - 200 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Samantha George                 24.18              6
  4    Nakeya Crutchfield              24.21              5
  5    Tonya Carter                    24.25              4

Event 3 - 400 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Samantha George                 51.98             10
  3    Tangela Wobbleton               55.26              6

Event 4 - 800 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Laura Gerber                  2:10.03             10
  8    Dana Glover                   2:20.52              1

Event 5 - 1500 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5    Natalie Reid                  4:45.54              4

Event 6 - 5000 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  7    Kingsley Broughton           19:11.59              2

Event 8 - 100 Meter Hurdles
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Ayana Townsend                  14.05              5
  6    Chinette Johnson                14.57             

Event 9 - 400 Meter Hurdles
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Chinette Johnson                59.86              6
  4    Ayana Townsend                1:00,15              5
  8    Fiona Norwood                 1:03.09              1

Event 13 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Chinette Johnson              19- 0       5.79m   10
  2    Zuzette Mullings              18- 8       5.69m    8
  4    Teri Norton                   17- 8.50    5.40m    5
  8    Taressa Davis                 16- 1.75    4.92m    1

Event 14 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Chinette Johnson              38- 3      11.66m   10
  2    Zuzette Mullings              38- 2.75   11.65m    8
  3    Taressa Davis                 37-10      11.53m    6

Event 15 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Michaela Steele                5- 6       1.68m   10
  6    Lindsay Adkins                 5- 0.25    1.53m    3

Event 16 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Lindsay Adkins                10- 0       3.05m   10
  2    Nikki Allen                   10- 0       3.05m    8
  3    Ashley Moye                    8-11.75    2.74m    6

Event 17 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Makiba Batten                 45- 0.25   13.72m   10
  4    Nicole Scott                  37- 7.25   11.46m    5

Event 18 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Makiba Batten                148- 3      45.18m   10
  7    Kerry Miano                  115- 8      35.26m    2

Event 19 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Sara White                   155- 4      47.34m   10
  3    Kerry Miano                  125- 0      38.10m    6

Event 20 - Javelin
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Makiba Batten                105-11      32.28m    6
  4    Chinette Johnson              99- 6      30.32m    5

Event 21 - 3000 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Diana Hartnup                10:43.37              5
  6    Erica Lazarus                11:25.75              3


ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS, 2nd place
04/17/1999, April 16-17, 1999, Clemson, SC

Event 1 - 100 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Tonya Carter                    11.32w             8
  3    Nakeya Crutchfield              11.47w             6
  4    Zuzette Mullings                11.44w             5

Event 2 - 200 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  7    Samantha George                 23.63w             2
  8    Zuzette Mullings                23.77w             1
 XX    Tonya Carter                    23.91w            
 XX    Nakeya Crutchfield              24.31w            

Event 3 - 400 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Samantha George                 53.54             10
  8    Fiona Norwood                   56.07              1
 XX    Tangela Wobbleton               58.20             

Event 4 - 800 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Laura Gerber                  2:12.96             10

Event 5 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 XX    Natalie Reid                  4:52.24             

Event 6 - 5000 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 11    Natalie Reid                 17:47.73             
 20    Diana Hartnup                18:23.87             

Event 7 - 10000 Meters
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 17    Erica Lazarus                42:57.50             

Event 8 - 100 Meter Hurdles
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Ayana Townsend                  13.64w             5

Event 9 - 400 Meter Hurdles
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Ayana Townsend                1:01.05              6
  5    Fiona Norwood                 1:01.76              4
  8    Chinette Johnson              1:01.96              1
 XX    Danielle Riley                1:07.37             

Event 10 - 4x100-Meter Relay
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Relay Team A                    45.09              8
       1)  
       2)  
       3)  
       4)  

Event 11 - 4x400-Meter Relay
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Relay Team A                  3:38.34             10
       1)  
       2)  
       3)  
       4)  

Event 12 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5T   Michaela Steele                5- 5.25    1.66m    3.50

Event 13 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Lindsay Adkins                10-10       3.30m    5
  9    Nikki Allen                   10- 4       3.15m   

Event 14 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Zuzette Mullings              19-11.75w   6.09mw   5
 13    Teri Norton                   17- 3.25w   5.26mw  
 14    Taressa Davis                 17- 2w      5.23mw  

Event 15 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  7    Zuzette Mullings              40- 1.50w  12.23mw   2
 11    Chinette Johnson              38-11w     11.86mw  
 13    Taressa Davis                 38- 7w     11.76mw  
 14    Teri Norton                   35- 9.50w  10.91mw  

Event 16 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Makiba Batten                 44- 8.25   13.62m    6
 12    Nicole Scott                  34-11.25   10.65m   

Event 17 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Makiba Batten                141- 6      43.14m    3
 11    Kerry Miano                  126- 8      38.62m   
 12    Sara White                   122- 6      37.34m   
 14    Nicole Scott                 108- 9      33.16m   

Event 18 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Sara White                   158-11      48.44m    5
 18    Kerry Miano                  127-11      38.98m   
 20    Nicole Scott                 119- 4      36.38m   

Event 19 - Javelin
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Shannon Steele               145-11      44.48m    8
  7    Makiba Batten                112- 1      34.16m    2

Event 20 - Heptathlon
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Chinette Johnson             4877 pts             10


SEMINOLE TWILIGHT
05/08/1999, TALLAHASSEE, FL

Event 1 - High Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
       Michaela Steele                5- 8.75    1.75m   


NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIPS, 55th place
06/05/1999, June 2-5, 1999, Boise, Id

Event 3 - 400 Meters
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Samantha George                 53.16              3


1999 EOY Stats

Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x100-Meter Relay 2 2.00 45.09 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x100-Meter Relay 2 2.00 45.09 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x100-Meter Relay 2 2.00 45.09 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x100-Meter Relay 2 2.00 45.09 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x400-Meter Relay 1 2.50 3:38.34 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x400-Meter Relay 1 2.50 3:38.34 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x400-Meter Relay 1 2.50 3:38.34 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x400-Meter Relay 1 2.50 3:38.34 18.00 Lindsay Adkins Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS Pole Vault 7T 1.50 10- 1.50 3.09m 04/03/1999 JU INVITATIONAL Pole Vault 4 5.00 9- 0.25 2.75m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL High Jump 6 3.00 5- 0.25 1.53m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Pole Vault 1 10.00 10- 0 3.05m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Pole Vault 4 5.00 10-10 3.30m 24.50 Nikki Allen Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 04/03/1999 JU INVITATIONAL Pole Vault 2 8.00 10- 0 3.05m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Pole Vault 2 8.00 10- 0 3.05m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Pole Vault 9 0.00 10- 4 3.15m 16.00 Makiba Batten Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/13/1999 FAMU RELAYS Shot Put 2 8.00 43-11 13.39m 03/20/1999 FSU RELAYS Shot Put 3 6.00 43- 7.75 13.30m 03/20/1999 FSU RELAYS Discus 1 10.00 154- 4 47.04m 03/27/1999 FLORIDA RELAYS Shot Put 9 0.00 44- 4.25 13.52m 03/27/1999 FLORIDA RELAYS Discus 4 5.00 156- 3 47.64m 04/03/1999 TEXAS RELAYS Shot Put 9 0.00 44- 6 13.56m 04/03/1999 TEXAS RELAYS Discus 6 3.00 156- 8 47.76m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Shot Put 1 10.00 45- 0.25 13.72m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Discus 1 10.00 148- 3 45.18m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Javelin 3 6.00 105-11 32.28m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Shot Put 3 6.00 44- 8.25 13.62m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Discus 6 3.00 141- 6 43.14m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Javelin 7 2.00 112- 1 34.16m 69.00 Kingsley Broughton Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/13/1999 FAMU RELAYS 1500 Meters 4 5.00 5:06.61 03/20/1999 FSU RELAYS 2000-Meter Steeplechase 1 10.00 7:34.20 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 1500 Meters 27 0.00 5:09.24 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 5000 Meters 7 2.00 19:11.59 17.00 Teresa Bundy Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS 100 Meters 9 0.00 12.19 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 100 Meters 8 0.00 12.08 0.00 Shelby Cannon Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS 100 Meters 26 0.00 12.59 03/20/1999 FSU RELAYS 200 Meters 12 0.00 25.61 03/20/1999 FSU RELAYS Long Jump 8 1.00 18- 5.25 5.62m 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 100 Meters 14 0.00 12.29 03/27/1999 FLORIDA RELAYS Long Jump 5 4.00 18- 7.25 5.67m 5.00 Tonya Carter Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/06/1999 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP 60 Meters (I) 9 0.00 7.45 03/20/1999 FSU RELAYS 100 Meters 2 8.00 11.68 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 100 Meters 5 4.00 11.82 04/03/1999 TEXAS RELAYS 100 Meters 0.00 11.80 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 100 Meters 5 4.00 11.85 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 200 Meters 5 4.00 24.25 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 100 Meters 2 8.00 11.32 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 200 Meters XX 0.00 23.91 28.00 Nakeya Crutchfield Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/13/1999 FAMU RELAYS 100 Meter Hurdles 5 4.00 12.24 03/20/1999 FSU RELAYS 100 Meters 1 10.00 11.67 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 100 Meters 3 6.00 11.74 04/03/1999 TEXAS RELAYS 100 Meters 0.00 11.94 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 200 Meters 4 5.00 24.21 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 100 Meters 3 6.00 11.47 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 200 Meters XX 0.00 24.31 31.00 Taressa Davis Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/13/1999 FAMU RELAYS Triple Jump 3 6.00 37-11.75 11.58m 03/20/1999 FSU RELAYS 200 Meters 39 0.00 28.06 03/20/1999 FSU RELAYS 100 Meter Hurdles 36 0.00 16.59 03/20/1999 FSU RELAYS Long Jump 35 0.00 15- 9 4.80m 03/20/1999 FSU RELAYS Triple Jump 5T 4.50 38- 2.75 11.65m 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 100 Meter Hurdles 34 0.00 16.25 04/03/1999 JU INVITATIONAL Long Jump 3 6.00 16- 9.25 5.11m 04/03/1999 JU INVITATIONAL Triple Jump 1 10.00 37- 1 11.30m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Long Jump 8 1.00 16- 1.75 4.92m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Triple Jump 3 6.00 37-10 11.53m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Long Jump 14 0.00 17- 2 5.23m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Triple Jump 13 0.00 38- 7 11.76m 33.50 Trinetta Fisher Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS Pole Vault 14 0.00 8- 2 2.49m 0.00 Samantha George Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/06/1999 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP 400 Meters (I) 12 0.00 54.36 03/20/1999 FSU RELAYS 200 Meters 1 10.00 24.41 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 400 Meters 1 10.00 53.73 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 200 Meters 3 6.00 24.18 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 400 Meters 1 10.00 51.98 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 200 Meters 7 2.00 23.63 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 400 Meters 1 10.00 53.54 06/05/1999 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 400 Meters 6 3.00 53.16 51.00 Laura Gerber Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS 400 Meters 1 10.00 54.21 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 800 Meters 1 10.00 2:08.78 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 800 Meters 1 10.00 2:10.03 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 800 Meters 1 10.00 2:12.96 40.00 Dana Glover Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/13/1999 FAMU RELAYS 800 Meters 3 6.00 2:21.22 03/13/1999 FAMU RELAYS Distance Medley Relay 1 2.50 12:16.78 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 1500 Meters 30 0.00 5:16.78 04/03/1999 JU INVITATIONAL 800 Meters 1 10.00 2:22.54 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 800 Meters 8 1.00 2:20.52 19.50 Diana Hartnup Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/13/1999 FAMU RELAYS Distance Medley Relay 1 2.50 12:16.78 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 1500 Meters 15 0.00 4:52.25 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 3000 Meters 4 5.00 10:43.37 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 5000 Meters 20 0.00 18:23.87 7.50 Chinette Johnson Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/13/1999 FAMU RELAYS 400 Meter Hurdles 2 8.00 1:00.98 03/13/1999 FAMU RELAYS Triple Jump 1 10.00 39- 6.25 12.05m 03/20/1999 FSU RELAYS Heptathlon 2 8.00 5068 pts 03/20/1999 FSU RELAYS 100 Meter Hurdles 0.00 14.51 03/20/1999 FSU RELAYS High Jump 0.00 5- 1 1.55m 03/20/1999 FSU RELAYS Shot Put 0.00 31-11.25 9.73m 03/20/1999 FSU RELAYS 200 Meters 0.00 25.14 03/20/1999 FSU RELAYS Long Jump 0.00 18- 8 5.69m 03/20/1999 FSU RELAYS Javelin 0.00 99-10 30.44m 03/20/1999 FSU RELAYS 800 Meters 0.00 2:17.61 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 100 Meter Hurdles 15 0.00 14.43 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 400 Meter Hurdles 4 5.00 1:00.67 03/27/1999 FLORIDA RELAYS Long Jump 10 0.00 18- 2.50 5.55m 03/27/1999 FLORIDA RELAYS Triple Jump 8 1.00 38-10.50 11.85m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 100 Meter Hurdles 6 0.00 14.57 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 400 Meter Hurdles 3 6.00 59.86 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Long Jump 1 10.00 19- 0 5.79m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Triple Jump 1 10.00 38- 3 11.66m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Javelin 4 5.00 99- 6 30.32m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 400 Meter Hurdles 8 1.00 1:01.96 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Triple Jump 11 0.00 38-11 11.86m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Heptathlon 1 10.00 4877 pts 74.00 Jennifer Lands Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 04/03/1999 JU INVITATIONAL 1500 Meters 7 0.00 5:36.50 0.00 Erica Lazarus Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 04/03/1999 JU INVITATIONAL 3000 Meters 8 1.00 11:27.46 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 3000 Meters 6 3.00 11:25.75 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 10000 Meters 17 0.00 42:57.50 4.00 Kerry Miano Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS Discus 8 1.00 119- 2 36.32m 03/20/1999 FSU RELAYS Hammer 15 0.00 118-10 36.22m 04/03/1999 JU INVITATIONAL Discus 2 8.00 117- 2 35.72m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Discus 7 2.00 115- 8 35.26m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Hammer 3 6.00 125- 0 38.10m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Discus 11 0.00 126- 8 38.62m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Hammer 18 0.00 127-11 38.98m 17.00 Myesha Miller Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS 100 Meter Hurdles 31 0.00 16.25 03/20/1999 FSU RELAYS 400 Meter Hurdles 10 0.00 1:06.18 0.00 Ashley Moye Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS Pole Vault 11T 0.00 9- 1.75 2.79m 04/03/1999 JU INVITATIONAL Pole Vault 5T 3.50 8- 6 2.59m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Pole Vault 3 6.00 8-11.75 2.74m 9.50 Zuzette Mullings Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS Long Jump 1 10.00 20- 5.25 6.23m 03/20/1999 FSU RELAYS Triple Jump 3 6.00 39- 7.25 12.07m 03/27/1999 FLORIDA RELAYS Triple Jump 9 0.00 38- 7 11.76m 04/03/1999 TEXAS RELAYS Long Jump 4 5.00 19- 2 5.84m 04/03/1999 TEXAS RELAYS Triple Jump 14 0.00 39- 4 11.99m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 100 Meters 3 6.00 11.63 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Long Jump 2 8.00 18- 8 5.69m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Triple Jump 2 8.00 38- 2.75 11.65m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 100 Meters 4 5.00 11.44 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 200 Meters 8 1.00 23.77 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Long Jump 4 5.00 19-11.75 6.09m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Triple Jump 7 2.00 40- 1.50 12.23m 56.00 Sandy Murphy Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS 3000 Meters 28 0.00 11:38.48 0.00 Teri Norton Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS 100 Meter Hurdles 34 0.00 16.50 03/20/1999 FSU RELAYS Long Jump 16 0.00 17- 8.25 5.39m 03/20/1999 FSU RELAYS Triple Jump 20 0.00 35- 4.50 10.78m 03/27/1999 FLORIDA RELAYS Triple Jump 18 0.00 35- 5.75 10.81m 04/03/1999 JU INVITATIONAL Long Jump 1 10.00 18- 2.50 5.55m 04/03/1999 JU INVITATIONAL Triple Jump 2 8.00 35-10.70 10.94m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Long Jump 4 5.00 17- 8.50 5.40m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Long Jump 13 0.00 17- 3.25 5.26m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Triple Jump 14 0.00 35- 9.50 10.91m 23.00 Fiona Norwood Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS 400 Meter Hurdles 1 10.00 1:01.19 03/20/1999 FSU RELAYS 400 Meter Hurdles 8 1.00 1:03.33 04/03/1999 TEXAS RELAYS 400 Meter Hurdles 9 0.00 1:02.91 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 400 Meter Hurdles 8 1.00 1:03.09 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 400 Meters 8 1.00 56.07 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 400 Meter Hurdles 5 4.00 1:01.76 17.00 Natalie Reid Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/13/1999 FAMU RELAYS Distance Medley Relay 1 2.50 12:16.78 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 3000 Meters 13 0.00 10:06.70 04/03/1999 TEXAS RELAYS 5000 Meters 14 0.00 18:31.00 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 1500 Meters 5 4.00 4:45.54 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 1500 Meters XX 0.00 4:52.24 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 5000 Meters 11 0.00 17:47.73 6.50 Danielle Riley Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/13/1999 FAMU RELAYS 400 Meter Hurdles 7 2.00 1:05.62 03/20/1999 FSU RELAYS 400 Meter Hurdles 28 0.00 1:12.98 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 400 Meter Hurdles 29 0.00 1:10.03 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 400 Meter Hurdles XX 0.00 1:07.37 2.00 Nicole Scott Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS Shot Put 6 3.00 37- 5 11.40m 03/20/1999 FSU RELAYS Discus 14 0.00 102- 3 31.16m 03/20/1999 FSU RELAYS Hammer 17 0.00 113- 1 34.46m 04/03/1999 JU INVITATIONAL Discus 3 6.00 111- 1 33.86m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Shot Put 4 5.00 37- 7.25 11.46m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Shot Put 12 0.00 34-11.25 10.65m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Discus 14 0.00 108- 9 33.16m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Hammer 20 0.00 119- 4 36.38m 14.00 Michaela Steele Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/13/1999 FAMU RELAYS High Jump 2 8.00 5- 5.75 1.67m 03/20/1999 FSU RELAYS High Jump 7T 1.50 5- 4.50 1.64m 03/27/1999 FLORIDA RELAYS High Jump 3 6.00 5- 7 1.70m 04/03/1999 JU INVITATIONAL 400 Meters 4 5.00 1:03.82 04/03/1999 JU INVITATIONAL High Jump 1 10.00 5- 4.25 1.63m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL High Jump 1 10.00 5- 6 1.68m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS High Jump 5T 3.50 5- 5.25 1.66m 05/08/1999 SEMINOLE TWILIGHT High Jump 0.00 5- 8.75 1.75m 44.00 Shannon Steele Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/13/1999 FAMU RELAYS High Jump 6 2.00 5- 1.75 1.57m 03/13/1999 FAMU RELAYS Javelin 1 10.00 127- 5 38.84m 03/20/1999 FSU RELAYS High Jump 7T 1.50 5- 4.50 1.64m 03/20/1999 FSU RELAYS Javelin 3 6.00 135- 0 41.16m 03/20/1999 FSU RELAYS Heptathlon 6 3.00 4201 pts 03/20/1999 FSU RELAYS 100 Meter Hurdles 0.00 18.15 03/20/1999 FSU RELAYS High Jump 0.00 5- 5.75 1.67m 03/20/1999 FSU RELAYS Shot Put 0.00 33- 8 10.26m 03/20/1999 FSU RELAYS 200 Meters 0.00 27.79 03/20/1999 FSU RELAYS Long Jump 0.00 16- 0.25 4.88m 03/20/1999 FSU RELAYS Javelin 0.00 131- 2 39.98m 03/20/1999 FSU RELAYS 800 Meters 0.00 2:44.48 03/27/1999 FLORIDA RELAYS High Jump 10T 0.00 5- 1.75 1.57m 03/27/1999 FLORIDA RELAYS Javelin 10 0.00 120- 2 36.62m 04/03/1999 JU INVITATIONAL 400 Meters 6 3.00 1:06.46 04/03/1999 JU INVITATIONAL Long Jump 6 3.00 15-10.25 4.83m 04/03/1999 JU INVITATIONAL High Jump 3 6.00 5- 2.25 1.58m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Javelin 2 8.00 145-11 44.48m 42.50 Xuan Stevens Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/13/1999 FAMU RELAYS 3000 Meters 11 0.00 12:05.29 03/20/1999 FSU RELAYS 3000 Meters 33 0.00 12:06.42 0.00 Ayana Townsend Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/13/1999 FAMU RELAYS 400 Meter Hurdles 1 10.00 1:00.90 03/20/1999 FSU RELAYS 100 Meter Hurdles 3 6.00 13.95 03/20/1999 FSU RELAYS 400 Meter Hurdles 2 8.00 58.75 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 100 Meter Hurdles 12 0.00 14.35 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 400 Meter Hurdles 7 2.00 1:03.72 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 100 Meter Hurdles 4 5.00 14.05 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 400 Meter Hurdles 4 5.00 1:00,15 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 100 Meter Hurdles 4 5.00 13.64 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 400 Meter Hurdles 3 6.00 1:01.05 47.00 Sara White Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS Hammer 11 0.00 124- 9 38.02m 03/27/1999 FLORIDA RELAYS Hammer 12 0.00 142- 9 43.50m 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL Hammer 1 10.00 155- 4 47.34m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Discus 12 0.00 122- 6 37.34m 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Hammer 4 5.00 158-11 48.44m 15.00 Amanda Wilson Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/20/1999 FSU RELAYS 3000 Meters 30 0.00 11:40.93 04/03/1999 JU INVITATIONAL 5000 Meters 2 8.00 21:40.23 8.00 Tangela Wobbleton Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/13/1999 FAMU RELAYS Distance Medley Relay 1 2.50 12:16.78 03/20/1999 FSU RELAYS 400 Meters 3 6.00 55.81 03/27/1999 FLORIDA RELAYS 400 Meters 8 1.00 56.06 04/10/1999 SOUTH FLORIDA INVITATIONAL 400 Meters 3 6.00 55.26 04/17/1999 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 400 Meters XX 0.00 58.20 15.50