Florida State Men's Swimming & Diving - 2003-04 Year In Review

Florida State Men's Swimming & Diving - 2003-04 Year In Review

Coaching Staff
Neil Harper, Head Coach
Anne Blachford, Assistant Coach
John Fedena, Assistant Coach
Patrick Jeffrey, Divers
Jonathan Kaplan, Graduate Assistant
Andy Robins, Associate Head Coach
Brady Skaggs, Graduate Assistant

Click here for team picture

Click here to see individual mug shots
2003-04 Men's & Women's Swimming & Diving


2003-04 Florida State Signees/Newcomers

Tommy Bishop, 5-10, FS, Houston, TX

Stephan Connor, 6-1, FL-FS, Burr Ridge, IL

Brett Irvin, 6-4, FS-IM, Boca Raton

Derek Jones, 5-9, D, Jacksonville

Alex Kennon, 6-1, FS, Eagle Lake

Robert Lee, 6-0, BK-IM, Altamonte Springs

Mark Moss, 5-10, D, Palm Harbor

Mark Nicholls, 5-11, FL-IM, Charlotte, NC

Steve Roof, 5-10, FS, Canton, OH

Curtis Schroeger, 5-7, D, Shawnee Mission, KS


2003-04 Roster - By Name

L
T                                          PY
R Name                  Pos     Hgt   Cl   Ltr  Hometown (Prior School)
-------------------------------------------------------------------------------------------
* Michael Averett       FS-FL   6-2   Jr   **   Davie (Pinecrest)
* Jason Beinlich        D       5-11  So   *    Ridley, PA (Ridley)
* Tommy Bishop          FS      5-10  Fr        Houston, TX (Cypress Creek)
* Ted Bradley           FS-BK   6-3   Jr   **   Saint Petersburg (Northeast)
* Andrew Castro         FS-FL   6-0   Jr   *    Miami (Saint Thomas Aquinas)
* Stephan Connor        FL-FS   6-1   So        Burr Ridge, IL (Hinsdale Central/Toledo)
* Pete Crane            D       6-0   So   *    Fairport, NY (Fairport)
* Stuart de la Rosa     D       5-9   So   *    Erdenheim, PA (Springfield Township)
* Paul Erben            BR      6-6   Fr-R      Panama City (Bay)
* Jared Heine           BK      5-9   So   *    Honolulu, HI (Damien Memorial)
* Sam Hood              D       5-11  Jr   *    Philadelphia, PA (Perkiomen Valley/LaSalle)
* Brett Irvin           FS-IM   6-4   Fr        Boca Raton (Pinecrest)
* Derek Jones           D       5-9   Fr        Jacksonville (First Coast)
* Alex Kennon           FS      6-1   Fr        Eagle Lake (Lake Region)
* Justin Lawrance       BK      5-11  Sr        Sloane Park, South Africa (Bryanston/Toledo)
* Robert Lee            BK-IM   6-0   Fr        Altamonte Springs (Lake Brantley)
* Mark Moss             D       5-10  Fr        Palm Harbor (Palm Harbor)
* Mark Nicholls         FL-IM   5-11  Fr        Charlotte, NC (South Mecklenburg)
* Wickus Nienaber       BR-FS   6-4   Sr   ***  Simunye, Swaziland (Sisekelo)
* Mike Paulus           FS      6-1   Sr   ***  Somerset West, South Africa (Paul Roos Gymnasium)
* Alan Ribeiro          FS      6-2   Jr   **   Rio de Janeiro, Brazil (Cardinal Gibbons)
* Steve Roof            FS      5-10  Fr        Canton, OH (Central Catholic)
* Joel Roycik           FS      6-3   So   *    Winter Park (Winter Park)
* Curtis Schroeger      D       5-7   Jr        Shawnee Mission, KS (Shawnee Mission North/Southwest Missouri State)
* Andrew Skaggs         FS      5-8   Jr   **   Jacksonville (Bolles)
* Tal Stricker          BR-IM   6-0   Sr   ***  Ramat Gan, Isreal (Tichon Hadash)
* Chris Vythoulkas      BK-FL   5-11  So   *    Nassau, Bahamas (Cardinal Gibbons)
* Steve Webb            FS      5-10  So        Pleasanton, CA (Foothill/Saint Louis)
* Matt Wheeler          FL-IM   6-0   Sr   ***  Houston, TX (Langham Creek)

2003-04 Schedules and Results

DATE
REF
LOC
OPPONENT
SCORE
10/10
Ref
H
FLORIDA A&M W 143-82
10/18
Ref
H
FLORIDA A&M W 139-87
11/01
Ref
H
FLORIDA ATLANTIC
Tri-Meet
W 190-83
11/01
Ref
H
INDIAN RIVER CC
Tri-Meet
W 209-69
11/08
Ref
A
CLEMSON L 106-137
11/11
Ref
A
FLORIDA L 97-146
11/23
Ref
N
TEXAS A&M INVITATIONAL
November 21-23, 2003, College Station, Tx
 
12/31
Ref
N
MD-BALTIMORE COUNTY
Islamora, Fl
W 57-29
01/03
Ref
N
UNC-WILMINGTON
Jacksonville, Fl
W 134.5-97.5
01/09
Ref
H
NORTH CAROLINA STATE W 134-103
01/17
Ref
A
GEORGIA TECH W 138-101
01/23
Ref
H
ALABAMA L 110-133
01/31
Ref
A
LOUISIANA STATE W 122-121
02/28
Ref
N
ACC CHAMPIONSHIP
February 25-28, 2004, Charloteesville, Va
2nd Place
03/12
Ref
N
ZONE B CHAMPIONSHIPS  
03/27
Ref
N
NCAA CHAMPIONSHIP
March 25-27, 2004, Long Island, NY
 
EOY Stats Ref

                Overall   Home    Away   Neutral
------------------------------------------------
FSU RECORD IS    9- 3     5- 1     2- 2     2- 0


2004 ATLANTIC COAST CONFERENCE RESULTS
 1  VIRGINIA              848.5
 2  FLORIDA STATE         537
 3  NORTH CAROLINA        507
 4  CLEMSON               436
 5  GEORGIA TECH          392
 6  NORTH CAROLINA STATE  334.5
 7  MARYLAND              283
 8  DUKE                  123

FLORIDA STATE 143, FLORIDA A&M 82
10/10/2003, TALLAHASSEE, FL

Event 2 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:28.70   11                                              
       1) Justin Lawrance
       2) Tal Stricker
       3) Michael Averett
       4) Joel Roycik
  2    Relay Team B                  3:33.15    4                                              
       1) Jared Heine
       2) Paul Erben
       3) Chris Vythoulkas
       4) Brett Irvin

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tommy Bishop                  9:15.56    9                                              
  2    Steve Roof                    9:29.04    4                                              
  3    Steve Webb                   10:15.59    3                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alan Ribeiro                  1:43.10    9                                              
  2    Stephan Connor                1:43.13    4                                              
  3    Brett Irvin                   1:47.25    3                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mike Paulus                     20.79    9                                              
  2    Michael Averett                 21.28    4                                              
  3    Joel Roycik                     21.34    3                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Ted Bradley                   1:58.75    9                                              
  2    Tal Stricker                  1:59.13    4                                              
  3    Robert Lee                    2:03.53    3                                              

Event 12 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Sam Hood                       277.15    4                                              
  3    Stuart de la Rosa              262.80    3                                              
  5    Pete Crane                     245.75    1                                              

Event 14 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Joel Roycik                     51.44    9                                              
  2    Stephan Connor                  52.72    4                                              
  3    Mark Nicholls                   53.28    3                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mike Paulus                     46.59    9                                              
  2    Chris Vythoulkas                47.46    4                                              
  3    Alex Kennon                     47.99    3                                              

Event 18 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Justin Lawrance                 52.97    9                                              
  2    Jared Heine                     53.54    4                                              
  3    Andrew Castro                   55.07    3                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tommy Bishop                  4:33.38    9                                              
  2    Steve Roof                    4:33.54    4                                              
  3    Alan Ribeiro                  4:50.42    3                                              

Event 22 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Sam Hood                       292.25    3                                              
  4    Jason Beinlich                 268.75    2                                              
  5    Pete Crane                     256.20    1                                              

Event 24 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tal Stricker                    59.24    9                                              
  3    Paul Erben                    1:02.31    3                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:10.99   11                                              
       1) Michael Averett
       2) Mike Paulus
       3) Chris Vythoulkas
       4) Matt Wheeler
  2    Relay Team B                  3:13.81    4                                              
       1) Stephan Connor
       2) Alan Ribeiro
       3) Justin Lawrance
       4) Tommy Bishop


FLORIDA STATE 139, FLORIDA A&M 87
10/18/2003, TALLAHASSEE, FL

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:33.39   11                                              
       1) Andrew Castro
       2) Wickus Nienaber
       3) Chris Vythoulkas
       4) Mike Paulus
  2    Relay Team B                  1:36.70    4                                              
       1) Jared Heine
       2) Tal Stricker
       3) Michael Averett
       4) Alex Kennon

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Andrew Skaggs                 9:59.50    9                                              
  2    Steve Webb                   10:10.04    4                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Steve Roof                    1:41.21    9                                              
  2    Alan Ribeiro                  1:41.58    4                                              
  3    Joel Roycik                   1:41.93    3                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mike Paulus                     20.81    9                                              
  2    Chris Vythoulkas                21.60    4                                              
  4    Alex Kennon                     22.13    2                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber               1:55.42    9                                              
  2    Ted Bradley                   1:58.33    4                                              
  3    Tal Stricker                  2:00.13    3                                              

Event 12 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Sam Hood                       330.45    9                                              
  2    Jason Beinlich                 314.65    4                                              
  3    Pete Crane                     308.00    3                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Steve Roof                    1:53.83    9                                              
  2    Mark Nicholls                 1:55.58    4                                              
  3    Matt Wheeler                  1:56.29    3                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Joel Roycik                     45.90    9                                              
  2    Mike Paulus                     46.18    4                                              
  3    Michael Averett                 46.54    3                                              

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Justin Lawrance               1:54.84    9                                              
  2    Jared Heine                   1:55.33    4                                              
  3    Chris Vythoulkas              1:55.56    3                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alan Ribeiro                  4:39.76    9                                              
  2    Stephan Connor                4:44.37    4                                              
  3    Andrew Skaggs                 4:51.34    3                                              

Event 22 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Sam Hood                       337.40    9                                              
  2    Pete Crane                     297.70    4                                              
  3    Stuart de la Rosa              288.60    3                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tommy Bishop                  2:10.47    9                                              
  2    Tal Stricker                  2:10.62    4                                              
  3    Paul Erben                    2:12.61    3                                              

Event 26 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:28.08   11                                              
       1) Alan Ribeiro
       2) Steve Roof
       3) Stephan Connor
       4) Ted Bradley
  3    Relay Team B                  1:31.73    2                                              
       1) Matt Wheeler
       2) Jared Heine
       3) Robert Lee
       4) Mark Nicholls


FLORIDA STATE 190, FLORIDA ATLANTIC 83
11/01/2003, TALLAHASSEE, FL, Tri-Meet

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:34.45   11                                              
       1) Andrew Castro
       2) Tal Stricker
       3) Joel Roycik
       4) Mike Paulus
  3    Relay Team B                  1:36.63    3                                              
       1) Justin Lawrance
       2) Paul Erben
       3) Michael Averett
       4) Alex Kennon

Event 4 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tommy Bishop                 15:46.51    9                                              
  3    Steve Roof                   15:58.98    3                                              
  4    Andrew Skaggs                16:31.64    2                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alan Ribeiro                  1:41.81    9                                              
  2    Joel Roycik                   1:42.66    4                                              
  3    Stephan Connor                1:43.27    3                                              

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Justin Lawrance                 52.70    4                                              
  3    Jared Heine                     52.82    3                                              
  4    Andrew Castro                   54.32    2                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Tal Stricker                    59.53    4                                              
  3    Paul Erben                    1:00.07    3                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Wheeler                  1:53.68    9                                              
  3    Mark Nicholls                 1:54.76    3                                              
  5    Steve Roof                    1:56.23    1                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mike Paulus                     20.92    9                                              
  2    Michael Averett                 21.28    4                                              

Event 15 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Curtis Schroeger               285.83    9                                              
  3    Mark Moss                      252.30    3                                              
  5    Derek Jones                    254.18    4                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Joel Roycik                    45.91     9                                              
  2    Mike Paulus                     46.55    4                                              
  3    Brett Irvin                     47.48    3                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Justin Lawrance               1:54.72    9                                              
  2    Jared Heine                   1:54.73    4                                              
  3    Robert Lee                    1:58.80    3                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Tal Stricker                  2:11.16    4                                              
  5    Paul Erben                    2:13.31    1                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Steve Roof                    4:33.98    9                                              
  2    Tommy Bishop                  4:37.48    4                                              
  3    Alan Ribeiro                  4:39.09    3                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Joel Roycik                     50.74    9                                              
  4    Stephan Connor                  52.18    2                                              
  5    Michael Averett                 52.21    1                                              

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Curtis Schroeger               271.80    9                                              
  2    Mark Moss                      240.60    4                                              
  3    Derek Jones                    229.95    3                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Wheeler                  1:58.65    9                                              
  2    Tal Stricker                  1:58.68    4                                              
  3    Ted Bradley                   1:58.88    3                                              


FLORIDA STATE 209, INDIAN RIVER CC 69
11/01/2003, TALLAHASSEE, FL, Tri-Meet

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:34.45   11                                              
       1) Andrew Castro
       2) Tal Stricker
       3) Joel Roycik
       4) Mike Paulus
  3    Relay Team B                  1:36.63    3                                              
       1) Justin Lawrance
       2) Paul Erben
       3) Michael Averett
       4) Alex Kennon

Event 4 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tommy Bishop                 15:46.51    9                                              
  3    Steve Roof                   15:58.98    3                                              
  4    Andrew Skaggs                16:31.64    2                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alan Ribeiro                  1:41.81    9                                              
  2    Joel Roycik                   1:42.66    4                                              
  3    Stephan Connor                1:43.27    3                                              

Event 8 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Justin Lawrance                 52.70    4                                              
  3    Jared Heine                     52.82    3                                              
  4    Andrew Castro                   54.32    2                                              

Event 10 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Tal Stricker                    59.53    4                                              
  3    Paul Erben                    1:00.07    3                                              

Event 12 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Wheeler                  1:53.68    9                                              
  3    Mark Nicholls                 1:54.76    3                                              
  5    Steve Roof                    1:56.23    1                                              

Event 14 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mike Paulus                     20.92    9                                              
  2    Michael Averett                 21.28    4                                              

Event 15 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Curtis Schroeger               285.83    9                                              
  3    Mark Moss                      252.30    3                                              
  5    Derek Jones                    254.18    4                                              

Event 18 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Joel Roycik                    45.91     9                                              
  2    Mike Paulus                     46.55    4                                              
  3    Brett Irvin                     47.48    3                                              

Event 20 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Justin Lawrance               1:54.72    9                                              
  2    Jared Heine                   1:54.73    4                                              
  3    Robert Lee                    1:58.80    3                                              

Event 22 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Tal Stricker                  2:11.16    4                                              
  5    Paul Erben                    2:13.31    1                                              

Event 24 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Steve Roof                    4:33.98    9                                              
  2    Tommy Bishop                  4:37.48    4                                              
  3    Alan Ribeiro                  4:39.09    3                                              

Event 26 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Joel Roycik                     50.74    9                                              
  4    Stephan Connor                  52.18    2                                              
  5    Michael Averett                 52.21    1                                              

Event 28 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Curtis Schroeger               271.80    9                                              
  2    Mark Moss                      240.60    4                                              
  3    Derek Jones                    229.95    3                                              

Event 30 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Wheeler                  1:58.65    9                                              
  2    Tal Stricker                  1:58.68    4                                              
  3    Ted Bradley                   1:58.88    3                                              


CLEMSON 137, FLORIDA STATE 106
11/08/2003, CLEMSON, SC

Event 1 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:27.47    4                                              
       1) Justin Lawrance
       2) Tal Stricker
       3) Chris Vythoulkas
       4) Brett Irvin

Event 2 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tommy Bishop                  9:19.60    9                                              
  2    Steve Roof                    9:28.25    4                                              
  5    Andrew Skaggs                 9:58.37    1                                              

Event 3 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Joel Roycik                   1:42.34    4                                              
  3    Alan Ribeiro                  1:42.58    3                                              
  5    Brett Irvin                   1:45.63    1                                              

Event 4 - 50-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Mike Paulus                     21.24    4                                              
  3    Michael Averett                 21.45    3                                              

Event 5 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Tal Stricker                  2:00.14    2                                              
  6    Ted Bradley                   2:00.25    1                                              

Event 6 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Stuart de la Rosa              264.45    4                                              
  3    Pete Crane                     258.60    3                                              

Event 7 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Steve Roof                    1:53.02    4                                              
  3    Matt Wheeler                  1:53.96    3                                              

Event 8 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Joel Roycik                     46.21    4                                              
  3    Michael Averett                 47.10    3                                              

Event 9 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Justin Lawrance               1:54.13    2                                              
  5    Chris Vythoulkas              1:55.06    1                                              

Event 10 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tommy Bishop                  4:35.59    9                                              
  2    Steve Roof                    4:36.77    4                                              

Event 11 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Jason Beinlich                 280.42    9                                              
  3    Curtis Schroeger               275.42    3                                              
  4    Stuart de la Rosa              272.85    2                                              

Event 12 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Tommy Bishop                  2:08.72    3                                              
  4    Tal Stricker                  2:10.91    2                                              
  5    Paul Erben                    2:11.00    1                                              

Event 13 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:06.75   11                                              
       1) Michael Averett
       2) Chris Vythoulkas
       3) Mike Paulus
       4) Joel Roycik


FLORIDA 146, FLORIDA STATE 97
11/11/2003, GAINESVILLE, FL

Event 2 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  3:24.83    2                                              
       1) Chris Vythoulkas
       2) Paul Erben
       3) Michael Averett
       4) Brett Irvin

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Tommy Bishop                  9:13.97    4                                              
  3    Steve Roof                    9:23.48    3                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Stephan Connor                1:42.00    2                                              
  5    Alan Ribeiro                  1:42.19    1                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Joel Roycik                     20.82    9                                              
  2    Mike Paulus                     20.90    4                                              
  4    Chris Vythoulkas                21.31    2                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Tal Stricker                  1:57.91    2                                              
  9    Ted Bradley                   1:59.99    1                                              

Event 12 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Stuart de la Rosa              273.53    4                                              
  3    Curtis Schroeger               269.10    3                                              
  5    Pete Crane                     259.28    1                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Matt Wheeler                  1:53.09    3                                              
  5    Mark Nicholls                 1:54.88    1                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Joel Roycik                     45.91    9                                              
  3    Michael Averett                 46.62    3                                              
  5    Mike Paulus                     46.72    1                                              

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Justin Lawrance               1:52.83    9                                              
  3    Jared Heine                   1:53.77    3                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Steve Roof                    4:31.26    4                                              
  3    Tommy Bishop                  4:34.63    3                                              

Event 22 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Jason Beinlich                 273.60    4                                              
  3    Stuart de la Rosa              269.25    3                                              
  4    Pete Crane                     263.10    2                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Paul Erben                    2:10.14    2                                              
  5    Tal Stricker                  2:10.31    1                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:03.04   11                                              
       1) Michael Averett
       2) Mike Paulus
       3) Chris Vythoulkas
       4) Joel Roycik


TEXAS A&M INVITATIONAL
11/23/2003, November 21-23, 2003, College Station, Tx

Races are in meters.

Event 2 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                            34                                              
       1) Mike Paulus
       2) Michael Averett
       3) Chris Vythoulkas
       4) Joel Roycik
  6    Relay Team B                            26                                              
       1) Alex Kennon
       2) Brett Irvin
       3) Justin Lawrance
       4) Tal Stricker
  9    Relay Team C                            18                                              
       1) Andrew Castro
       2) Jared Heine
       3) Robert Lee
       4) Ted Bradley

Event 4 - 400-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Tommy Bishop                            16                                              
  4    Steve Roof                              15                                              
  6    Alan Ribeiro                            13                                              
 10    Stephan Connor                           7                                              
 16    Mark Nicholls                            1                                              

Event 6 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Tal Stricker                            15                                              
 13    Robert Lee                               4                                              
 15    Matt Wheeler                             2                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Mike Paulus                             17                                              
  3    Joel Roycik                             16                                              
  5    Michael Averett                         14                                              
  7    Chris Vythoulkas                        12                                              
 15    Alex Kennon                              2                                              

Event 10 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  4    Stuart de la Rosa              289.25   15                                              
  6    Pete Crane                     260.05   13                                              
  7    Curtis Schroeger               249.05   12                                              
  9    Jason Beinlich                 249.20    9                                              
 12    Derek Jones                    196.10    5                                              
 13    Mark Moss                      189.70    4                                              

Event 12 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                            32                                              
       1) Chris Vythoulkas
       2) Tal Stricker
       3) Michael Averett
       4) Joel Roycik
  7    Relay Team B                            24                                              
       1) Justin Lawrance
       2) Paul Erben
       3) Stephan Connor
       4) Mike Paulus
  9    Relay Team C                            18                                              
       1) Jared Heine
       2) Tommy Bishop
       3) Matt Wheeler
       4) Brett Irvin

Event 14 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                            34                                              
       1) Chris Vythoulkas
       2) Tal Stricker
       3) Joel Roycik
       4) Mike Paulus
  5    Relay Team B                            28                                              
       1) Justin Lawrance
       2) Paul Erben
       3) Michael Averett
       4) Brett Irvin

Event 16 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Tommy Bishop                            16                                              
  7    Mark Nicholls                           12                                              
 13    Robert Lee                               4                                              

Event 18 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Chris Vythoulkas                        17                                              
  3    Joel Roycik                             16                                              
  4    Michael Averett                         15                                              
  6    Stephan Connor                          13                                              
 13    Andrew Castro                            4                                              
 14    Matt Wheeler                             3                                              

Event 20 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Alan Ribeiro                            16                                              
  4    Steve Roof                              15                                              
  6    Michael Averett                         13                                              
  7    Stephan Connor                          12                                              
  8    Joel Roycik                             11                                              
 11    Brett Irvin                              6                                              

Event 22 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Tal Stricker                            16                                              
  4    Paul Erben                              15                                              

Event 24 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Chris Vythoulkas                        16                                              
  7    Justin Lawrance                         12                                              
  9    Jared Heine                              9                                              
 14    Robert Lee                               3                                              
 16    Andrew Castro                            1                                              

Event 26 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  5    Stuart de la Rosa              460.70   14                                              
  8    Jason Beinlich                 413.15   11                                              
  9    Pete Crane                     410.00    9                                              
 10    Curtis Schroeger               390.70    7                                              
 11    Mark Moss                      377.95    6                                              
 12    Derek Jones                    366.25    5                                              

Event 28 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                            34                                              
       1) Alan Ribeiro
       2) Steve Roof
       3) Stephan Connor
       4) Brett Irvin
  4    Relay Team B                            15                                              
       1) Ted Bradley
       2) Tommy Bishop
       3) Tal Stricker
       4) Alex Kennon

Event 30 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Tommy Bishop                            17                                              
  5    Steve Roof                              14                                              
  6    Alan Ribeiro                            13                                              
  9    Andrew Skaggs                            9                                              
 11    Steve Webb                               6                                              

Event 32 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Justin Lawrance                         14                                              
  6    Jared Heine                             13                                              
 11    Ted Bradley                              6                                              
 13    Robert Lee                               4                                              
 15    Andrew Castro                            2                                              

Event 34 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Joel Roycik                             17                                              
  3    Michael Averett                         16                                              
  6    Mike Paulus                             13                                              
 10    Chris Vythoulkas                         7                                              
 12    Brett Irvin                              5                                              
 14    Alex Kennon                              3                                              
 15    Stephan Connor                           2                                              
 16    Alan Ribeiro                             1                                              

Event 36 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Tal Stricker                            17                                              
  6    Tommy Bishop                            13                                              
  9    Paul Erben                               9                                              
 13    Steve Webb                               4                                              

Event 38 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  5    Mark Nicholls                           14                                              
  6    Steve Roof                              13                                              
  7    Matt Wheeler                            12                                              

Event 40 - Platform Diving
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Pete Crane                              16                                              

Event 42 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                            17                                              
       1) Mike Paulus
       2) Chris Vythoulkas
       3) Michael Averett
       4) Joel Roycik
  4    Relay Team B                            30                                              
       1) Stephan Connor
       2) Brett Irvin
       3) Alex Kennon
       4) Tal Stricker


FLORIDA STATE 57, MD-BALTIMORE COUNTY 29
12/31/2003, Islamora, Fl

Meet consisted of unusual relays (300 backstroke relay, etc).

FLORIDA STATE 134.5, UNC-WILMINGTON 97.5
01/03/2004, Jacksonville, Fl

Event 2 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:34.93   11                                              
       1) Chris Vythoulkas
       2) Wickus Nienaber
       3) Joel Roycik
       4) Alex Kennon
  2    Relay Team B                  1:35.67    4                                              
       1) Justin Lawrance
       2) Tal Stricker
       3) Michael Averett
       4) Mike Paulus

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tommy Bishop                  9:33.57    9                                              
  2    Steve Roof                    9:42.67    4                                              
  3    Andrew Skaggs                 9:52.58    3                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alan Ribeiro                  1:43.63    9                                              
  2    Stephan Connor                1:45.88    4                                              
  4    Andrew Castro                 1:50.57    2                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mike Paulus                     21.15    9                                              
  2    Joel Roycik                     21.35    4                                              
  3T   Alex Kennon                     22.25    2.50                                           

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tal Stricker                  1:57.32    9                                              
  2    Matt Wheeler                  2:00.05    4                                              
  3    Brett Irvin                   2:01.02    3                                              

Event 12 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Curtis Schroeger               271.05    4                                              
  3    Pete Crane                     266.65    3                                              
  4    Stuart de la Rosa              263.65    2                                              

Event 14 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tal Stricker                    51.25    9                                              
  2    Brett Irvin                     51.97    4                                              
  3    Matt Wheeler                    52.76    3                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mike Paulus                     47.10    9                                              
  2    Brett Irvin                     48.47    4                                              
  3    Alex Kennon                     48.99    3                                              

Event 18 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Chris Vythoulkas                51.44    9                                              
  2    Jared Heine                     53.17    4                                              
  3    Justin Lawrance                 53.44    3                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Steve Roof                    4:36.29    9                                              
  2    Tommy Bishop                  4:37.09    4                                              
  3    Alan Ribeiro                  4:49.11    3                                              

Event 22 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Stuart de la Rosa              305.30    4                                              
  3    Jason Beinlich                 298.20    3                                              
  4    Curtis Schroeger               293.85    2                                              

Event 24 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber                 57.84    9                                              
  2    Tal Stricker                    58.36    4                                              
  3    Paul Erben                      59.88    3                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team B                  3:12.14   11                                              
       1) Michael Averett
       2) Stephan Connor
       3) Andrew Castro
       4) Steve Roof
  2    Relay Team A                  3:12.30    4                                              
       1) Chris Vythoulkas
       2) Brett Irvin
       3) Alan Ribeiro
       4) Tommy Bishop


FLORIDA STATE 134, NORTH CAROLINA STATE 103
01/09/2004, TALLAHASSEE, FL

Event 2 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:22.00   11                                              
       1) Chris Vythoulkas
       2) Wickus Nienaber
       3) Joel Roycik
       4) Mike Paulus
  3    Relay Team B                  3:27.44    2                                              
       1) Jared Heine
       2) Tal Stricker
       3) Michael Averett
       4) Brett Irvin

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tommy Bishop                  9:18.63    9                                              
  2    Steve Roof                    9:29.58    4                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Alan Ribeiro                  1:41.86    9                                              
  2    Stephan Connor                1:42.92    4                                              
  4    Brett Irvin                   1:44.67    2                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Joel Roycik                     20.93    4                                              
  3    Mike Paulus                     20.94    3                                              
  4    Alex Kennon                     22.09    2                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Wickus Nienaber               1:55.94    4                                              
  4    Tal Stricker                  1:56.69    2                                              

Event 12 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Stuart de la Rosa              273.90    4                                              
  2    Curtis Schroeger               265.56    4                                              
  4    Pete Crane                     252.75    2                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Steve Roof                    1:52.79    9                                              
  3    Mark Nicholls                 1:55.55    3                                              
  4    Matt Wheeler                  2:00.36    2                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Joel Roycik                     45.47    4                                              
  3    Michael Averett                 46.32    3                                              
  4    Alex Kennon                     48.07    2                                              

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Chris Vythoulkas              1:53.50    4                                              
  3    Justin Lawrance               1:53.76    3                                              
  5    Jared Heine                   1:55.22    1                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tommy Bishop                  4:31.42    9                                              
  2    Steve Roof                    4:32.25    4                                              
  3    Stephan Connor                4:42.80    3                                              

Event 22 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Stuart de la Rosa              306.75    4                                              
  3    Pete Crane                     283.80    3                                              
  4    Derek Jones                    262.87    2                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber               2:03.55    9                                              
  3    Tal Stricker                  2:07.55    3                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:06.32   11                                              
       1) Chris Vythoulkas
       2) Brett Irvin
       3) Michael Averett
       4) Mike Paulus
  3    Relay Team B                  3:14.33    2                                              
       1) Andrew Castro
       2) Stephan Connor
       3) Alan Ribeiro
       4) Justin Lawrance


FLORIDA STATE 138, GEORGIA TECH 101
01/17/2004, ATLANTA, GA

Event 2 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:23.11   11                                              
       1) Chris Vythoulkas
       2) Wickus Nienaber
       3) Michael Averett
       4) Mike Paulus

Event 4 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tommy Bishop                 15:44.87    9                                              
  3    Steve Roof                   15:56.94    3                                              
  5    Andrew Skaggs                16:39.77    1                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Joel Roycik                   1:40.67    9                                              
  2    Alan Ribeiro                  1:42.11    4                                              
  5    Justin Lawrance               1:45.06    1                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mike Paulus                     21.05    9                                              
  2    Michael Averett                 21.46    4                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber               1:53.43    9                                              
  4    Tal Stricker                  1:58.95    2                                              

Event 12 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Pete Crane                     271.95    3                                              
  4    Curtis Schroeger               257.62    2                                              
  5    Stuart de la Rosa              257.10    1                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Matt Wheeler                  1:54.97    9                                              
  2    Mark Nicholls                 1:55.99    4                                              
  4    Steve Roof                    1:56.57    2                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Joel Roycik                     45.73    9                                              
  2    Mike Paulus                     46.58    4                                              
  3    Brett Irvin                     46.90    3                                              

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Justin Lawrance               1:52.65    4                                              
  3    Jared Heine                   1:53.09    3                                              
  4    Chris Vythoulkas              1:55.27    2                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tommy Bishop                  4:37.11    9                                              
  2    Alan Ribeiro                  4:38.10    4                                              

Event 22 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Pete Crane                     292.95    3                                              
  4    Jason Beinlich                 288.08    2                                              
  5    Stuart de la Rosa              268.05    1                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber               2:06.02    9                                              
  4    Paul Erben                    2:12.40    2                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:05.69   11                                              
       1) Brett Irvin
       2) Chris Vythoulkas
       3) Michael Averett
       4) Joel Roycik
  3    Relay Team B                  3:10.88    2                                              
       1) Alex Kennon
       2) Steve Roof
       3) Tal Stricker
       4) Andrew Castro


ALABAMA 133, FLORIDA STATE 110
01/23/2004, TALLAHASSEE, FL

Event 1 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:31.72   11                                              
       1) Chris Vythoulkas
       2) Wickus Nienaber
       3) Michael Averett
       4) Mike Paulus
  3    Relay Team B                  1:35.58    2                                              
       1) Jared Heine
       2) Paul Erben
       3) Andrew Castro
       4) Alex Kennon

Event 3 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tommy Bishop                  9:14.59    9                                              
  3    Steve Roof                    9:20.54    3                                              
  4    Andrew Skaggs                 9:54.66    2                                              

Event 5 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Joel Roycik                   1:40.11    3                                              
  4    Stephan Connor                1:42.34    2                                              

Event 7 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Michael Averett                 21.15    4                                              
  3    Wickus Nienaber                 21.21    3                                              
  4    Mike Paulus                     21.23    2                                              

Event 9 - 400-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Tommy Bishop                  4:01.38    2                                              
  5    Tal Stricker                  4:12.80    1                                              

Event 11 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Pete Crane                     268.05    3                                              
  5    Stuart de la Rosa              258.45    1                                              

Event 13 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Michael Averett                 49.81    4                                              
  4    Chris Vythoulkas                50.68    2                                              

Event 15 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Joel Roycik                     45.48    4                                              
  4    Mike Paulus                     46.90    2                                              
  5    Alex Kennon                     47.66    1                                              

Event 17 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Jared Heine                     51.97    3                                              
  4    Justin Lawrance                 52.51    2                                              
  5    Chris Vythoulkas                52.88    1                                              

Event 19 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Steve Roof                    4:31.13    9                                              
  2    Tommy Bishop                  4:31.16    4                                              
  4    Alan Ribeiro                  4:40.13    2                                              

Event 21 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  1    Stuart de la Rosa              306.38    9                                              
  2    Jason Beinlich                 283.20    4                                              
  3    Pete Crane                     269.40    3                                              

Event 23 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Wickus Nienaber                 57.04    4                                              
  3    Paul Erben                      58.07    3                                              
  5    Tal Stricker                    59.31    1                                              

Event 25 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  6:50.90    4                                              
       1) Alan Ribeiro
       2) Stephan Connor
       3) Joel Roycik
       4) Steve Roof


FLORIDA STATE 122, LOUISIANA STATE 121
01/31/2004, BATON ROUGE, LA

Event 2 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  3:18.31   11                                              
       1) Chris Vythoulkas
       2) Wickus Nienaber
       3) Michael Averett
       4) Joel Roycik
  3    Relay Team B                  3:26.31    2                                              
       1) Jared Heine
       2) Paul Erben
       3) Stephan Connor
       4) Mike Paulus

Event 4 - 1000-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Tommy Bishop                  9:15.63    9                                              
  2    Steve Roof                    9:26.25    4                                              
  5    Andrew Skaggs                 9:55.71    1                                              

Event 6 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Alan Ribeiro                  1:42.04    4                                              
  4    Brett Irvin                   1:43.06    2                                              
  5    Stephan Connor                1:43.65    1                                              

Event 8 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Mike Paulus                     20.68    9                                              
  3    Michael Averett                 21.24    3                                              

Event 10 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Wickus Nienaber               1:56.23    4                                              
  3    Tommy Bishop                  1:56.26    3                                              
  4    Tal Stricker                  1:57.25    2                                              

Event 12 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  3    Pete Crane                     260.78    3                                              
  4    Jason Beinlich                 254.63    2                                              
  5    Stuart de la Rosa              251.85    1                                              

Event 14 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Matt Wheeler                  1:54.22    3                                              
  4    Mark Nicholls                 1:54.32    2                                              
  5    Steve Roof                    1:56.71    1                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Joel Roycik                     45.13    9                                              
  3    Chris Vythoulkas                46.13    3                                              
  4    Brett Irvin                     47.63    2                                              

Event 18 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Justin Lawrance               1:52.02    4                                              
  3    Jared Heine                   1:54.83    3                                              
  5    Andrew Castro                 2:00.95    1                                              

Event 20 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Steve Roof                    4:31.13    9                                              
  2    Tommy Bishop                  4:31.40    4                                              
  4    Alan Ribeiro                  4:38.89    2                                              

Event 22 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  2    Stuart de la Rosa              284.92    4                                              
  4    Pete Crane                     255.75    3                                              
  5    Jason Beinlich                 241.95    1                                              

Event 24 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Wickus Nienaber               2:03.88    4                                              
  4    Paul Erben                    2:08.53    2                                              
  5    Tal Stricker                  2:10.23    1                                              

Event 26 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:01.24    4                                              
       1) Mike Paulus
       2) Chris Vythoulkas
       3) Michael Averett
       4) Joel Roycik


ACC CHAMPIONSHIP, 2nd place
02/28/2004, February 25-28, 2004, Charloteesville, Va

Event 1 - 200-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  1:20.39   34                                              
       1) Michael Averett
       2) Chris Vythoulkas
       3) Mike Paulus
       4) Joel Roycik

Event 2 - 500-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Steve Roof                    4:26.62    9                                              
 12    Tommy Bishop                  4:29.30    5                                              
 15    Alan Ribeiro                  4:29.60    2                                              

Event 3 - 200-Yard Individual Medley
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  8    Tal Stricker                  1:51.29   11                                              
 11    Wickus Nienaber               1:51.46    6                                              

Event 4 - 50-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  4    Joel Roycik                     20.32   15                                              
  6    Mike Paulus                     20.47   13                                              
  9    Michael Averett                 20.42    9                                              

Event 5 - One-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  6    Stuart de la Rosa              282.55   13                                              
 11    Jason Beinlich                 245.20    6                                              
 12    Pete Crane                     242.60    5                                              
 13    Curtis Schroeger               241.10    4                                              

Event 6 - 400-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Relay Team A                  3:15.88   34                                              
       1) Chris Vythoulkas
       2) Wickus Nienaber
       3) Michael Averett
       4) Joel Roycik

Event 7 - 200-Yard Medley Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Relay Team A                  1:28.95   40                                              
       1) Chris Vythoulkas
       2) Wickus Nienaber
       3) Michael Averett
       4) Mike Paulus

Event 9 - 100-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Joel Roycik                     47.53   20                                              
  5    Michael Averett                 48.55   14                                              
  7    Chris Vythoulkas                48.50   12                                              
 15    Stephan Connor                  49.58    2                                              

Event 10 - 200-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 13    Alan Ribeiro                  1:40.20    4                                              
 14    Stephan Connor                1:40.00    3                                              
 16    Brett Irvin                   1:40.19    1                                              

Event 11 - 100-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  1    Wickus Nienaber                 54.18   20                                              
  4    Tal Stricker                    55.97   15                                              
  6    Paul Erben                      55.46   13                                              

Event 12 - 100-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Chris Vythoulkas                49.00   17                                              
 15    Jared Heine                     50.68    2                                              

Event 13 - 800-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  6:36.35   32                                              
       1) Alan Ribeiro
       2) Joel Roycik
       3) Tal Stricker
       4) Steve Roof

Event 14 - 1650-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  7    Tommy Bishop                 15:24.79   12                                              
 12    Steve Roof                   15:44.01    5                                              

Event 15 - 200-Yard Backstroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  9    Justin Lawrance               1:49.40    9                                              
 11    Chris Vythoulkas              1:50.11    6                                              
 16    Jared Heine                   1:51.09    1                                              

Event 16 - 100-Yard Freestyle
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Joel Roycik                     44.46   16                                              
  7    Michael Averett                 44.95   12                                              
  8    Mike Paulus                     45.19   11                                              

Event 17 - 200-Yard Breaststroke
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  2    Wickus Nienaber               1:59.01   17                                              
  5    Tal Stricker                  2:02.26   14                                              
 11    Paul Erben                    2:04.02    6                                              

Event 18 - 200-Yard Butterfly
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
 10    Steve Roof                    1:50.57    7                                              

Event 19 - Three-Meter Diving
====================================================
Place  Name                            Score  Points
====================================================
  9    Curtis Schroeger               419.15    9                                              
 10    Stuart de la Rosa              415.15    7                                              
 12    Derek Jones                    399.70    5                                              
 13    Jason Beinlich                 396.10    4                                              
 15    Pete Crane                     394.95    2                                              
 16    Mark Moss                      384.35    1                                              

Event 20 - 400-Yard Freestyle Relay
====================================================
Place  Name                             Time  Points
====================================================
  3    Relay Team A                  3:00.35   32                                              
       1) Chris Vythoulkas
       2) Mike Paulus
       3) Michael Averett
       4) Joel Roycik


NCAA CHAMPIONSHIP
03/27/2004, March 25-27, 2004, Long Island, NY

Event 4 - 50-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 52    Joel Roycik                     23.11                                                   

Event 9 - 100-Yard Butterfly
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 34    Joel Roycik                     54.75                                                   

Event 11 - 100-Yard Breaststroke
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 18    Wickus Nienaber               1:01.00                                                   

Event 17 - 100-Yard Freestyle
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 49    Joel Roycik                     50.75                                                   

Event 18 - 200-Yard Breaststroke
============================================
Place  Name                             Time
============================================
 29    Wickus Nienaber               2:15.91                                                   


2004 EOY Stats

Michael Averett Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/10/2003 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 2 4.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 3 3.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 3 0.75 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 2 4.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 5 1.00 11/08/2003 CLEMSON 50-Yard Backstroke 3 3.00 11/08/2003 CLEMSON 100-Yard Freestyle 3 3.00 11/08/2003 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/11/2003 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 3 0.50 11/11/2003 FLORIDA 100-Yard Freestyle 3 3.00 11/11/2003 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 50-Yard Freestyle 5 14.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 3 8.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 5 7.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Butterfly 4 15.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Freestyle 6 13.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Freestyle 3 16.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 2 4.25 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Medley Relay 3 0.50 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 100-Yard Freestyle 3 3.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/17/2004 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/17/2004 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/23/2004 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/23/2004 ALABAMA 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/23/2004 ALABAMA 100-Yard Butterfly 2 4.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/31/2004 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 3 3.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 9 9.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay 2 8.50 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 1 10.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Butterfly 5 14.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 7 12.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 3 8.00 227.00 Jason Beinlich Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 4 2.00 10/18/2003 FLORIDA A&M One-Meter Diving 2 4.00 11/08/2003 CLEMSON Three-Meter Diving 1 9.00 11/11/2003 FLORIDA Three-Meter Diving 2 4.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL One-Meter Diving 9 9.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL Three-Meter Diving 8 11.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON Three-Meter Diving 3 3.00 01/17/2004 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 4 2.00 01/23/2004 ALABAMA Three-Meter Diving 2 4.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE Three-Meter Diving 4 2.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE One-Meter Diving 5 1.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 11 6.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 13 4.00 61.00 Tommy Bishop Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 1000-Yard Freestyle 1 9.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 500-Yard Freestyle 1 9.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Breaststroke 1 9.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 1650-Yard Freestyle 1 9.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 2 4.00 11/08/2003 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 1 9.00 11/08/2003 CLEMSON 500-Yard Freestyle 1 9.00 11/08/2003 CLEMSON 200-Yard Breaststroke 3 3.00 11/11/2003 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 2 4.00 11/11/2003 FLORIDA 500-Yard Freestyle 3 3.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle 3 16.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 9 4.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Individual Medley 3 16.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 4 3.75 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 1650-Yard Freestyle 2 17.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Breaststroke 6 13.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 1000-Yard Freestyle 1 9.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 500-Yard Freestyle 2 4.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 1000-Yard Freestyle 1 9.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 500-Yard Freestyle 1 9.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 1650-Yard Freestyle 1 9.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 1 9.00 01/23/2004 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 1 9.00 01/23/2004 ALABAMA 400-Yard Individual Medley 4 2.00 01/23/2004 ALABAMA 500-Yard Freestyle 2 4.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 1000-Yard Freestyle 1 9.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Individual Medley 3 3.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 2 4.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 500-Yard Freestyle 12 5.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 1650-Yard Freestyle 7 12.00 237.25 Ted Bradley Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Individual Medley 1 9.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Individual Medley 2 4.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Individual Medley 3 3.00 11/08/2003 CLEMSON 200-Yard Individual Medley 6 1.00 11/11/2003 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 9 1.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 9 4.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 4 3.75 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Backstroke 11 6.00 35.00 Andrew Castro Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 100-Yard Backstroke 3 3.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Backstroke 4 2.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 9 4.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Butterfly 13 4.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Backstroke 16 1.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Backstroke 15 2.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 200-Yard Freestyle 4 2.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/17/2004 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/23/2004 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Backstroke 5 1.00 29.25 Stephan Connor Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle 2 4.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 100-Yard Butterfly 2 4.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 500-Yard Freestyle 2 4.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 3 3.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 4 2.00 11/11/2003 FLORIDA 200-Yard Freestyle 4 2.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle 10 7.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 7 6.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Butterfly 6 13.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Freestyle 7 12.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Freestyle 15 2.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 200-Yard Freestyle 2 4.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 200-Yard Freestyle 2 4.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 500-Yard Freestyle 3 3.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/23/2004 ALABAMA 200-Yard Freestyle 4 2.00 01/23/2004 ALABAMA 800-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 400-Yard Medley Relay 3 0.50 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 5 1.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Butterfly 15 2.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle 14 3.00 102.50 Pete Crane Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M One-Meter Diving 5 1.00 10/10/2003 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 5 1.00 10/18/2003 FLORIDA A&M One-Meter Diving 3 3.00 10/18/2003 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 2 4.00 11/08/2003 CLEMSON One-Meter Diving 3 3.00 11/11/2003 FLORIDA One-Meter Diving 5 1.00 11/11/2003 FLORIDA Three-Meter Diving 4 2.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL One-Meter Diving 6 13.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL Three-Meter Diving 9 9.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL Platform Diving 3 16.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON One-Meter Diving 3 3.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE One-Meter Diving 4 2.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE Three-Meter Diving 3 3.00 01/17/2004 GEORGIA TECH One-Meter Diving 3 3.00 01/17/2004 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 3 3.00 01/23/2004 ALABAMA One-Meter Diving 3 3.00 01/23/2004 ALABAMA Three-Meter Diving 3 3.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE Three-Meter Diving 3 3.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE One-Meter Diving 4 3.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 12 5.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 15 2.00 86.00 Paul Erben Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Medley Relay 2 1.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 100-Yard Breaststroke 3 3.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Breaststroke 3 3.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 3 0.75 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Breaststroke 3 3.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Breaststroke 5 1.00 11/08/2003 CLEMSON 200-Yard Breaststroke 5 1.00 11/11/2003 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 3 0.50 11/11/2003 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 4 2.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 7 6.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 5 7.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Breaststroke 4 15.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Breaststroke 9 9.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 100-Yard Backstroke 3 3.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 4 2.00 01/23/2004 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/23/2004 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 3 3.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 400-Yard Medley Relay 3 0.50 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Breaststroke 4 2.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 6 13.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Breaststroke 11 6.00 82.25 Jared Heine Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Medley Relay 2 1.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 100-Yard Backstroke 2 4.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Backstroke 2 4.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Backstroke 3 3.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Backstroke 2 4.00 11/11/2003 FLORIDA 200-Yard Backstroke 3 3.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 9 4.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 9 4.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Backstroke 9 9.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Backstroke 6 13.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 100-Yard Backstroke 2 4.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Medley Relay 3 0.50 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 200-Yard Backstroke 5 1.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 3 3.00 01/23/2004 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/23/2004 ALABAMA 100-Yard Backstroke 3 3.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 400-Yard Medley Relay 3 0.50 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Backstroke 3 3.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Backstroke 15 2.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Backstroke 16 1.00 70.00 Sam Hood Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M One-Meter Diving 2 4.00 10/10/2003 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 3 3.00 10/18/2003 FLORIDA A&M One-Meter Diving 1 9.00 10/18/2003 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 1 9.00 25.00 Brett Irvin Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Medley Relay 2 1.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle 3 3.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 3 3.00 11/08/2003 CLEMSON 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/08/2003 CLEMSON 200-Yard Freestyle 5 1.00 11/11/2003 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 3 0.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 6 6.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 9 4.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 5 7.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Freestyle 11 6.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Freestyle 12 5.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 200-Yard Individual Medley 3 3.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 100-Yard Butterfly 2 4.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 100-Yard Freestyle 2 4.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Medley Relay 3 0.50 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 200-Yard Freestyle 4 2.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/17/2004 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 3 3.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 4 2.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 4 2.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle 16 1.00 82.50 Derek Jones Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 5 4.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 3 3.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL One-Meter Diving 12 5.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL Three-Meter Diving 12 5.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE Three-Meter Diving 4 2.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 12 5.00 24.00 Alex Kennon Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 3 3.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 4 2.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 3 0.75 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 6 6.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 50-Yard Freestyle 15 2.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 4 3.75 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Freestyle 14 3.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 50-Yard Freestyle 3T 2.50 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 100-Yard Freestyle 3 3.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 50-Yard Freestyle 4 2.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 100-Yard Freestyle 4 2.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/23/2004 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 3 0.50 01/23/2004 ALABAMA 100-Yard Freestyle 5 1.00 43.75 Justin Lawrance Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/10/2003 FLORIDA A&M 100-Yard Backstroke 1 9.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Backstroke 1 9.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 3 0.75 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Backstroke 2 4.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Backstroke 1 9.00 11/08/2003 CLEMSON 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/08/2003 CLEMSON 200-Yard Backstroke 4 2.00 11/11/2003 FLORIDA 200-Yard Backstroke 1 9.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 6 6.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 7 6.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 5 7.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Backstroke 7 12.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Backstroke 5 14.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 100-Yard Backstroke 3 3.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 200-Yard Backstroke 3 3.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/17/2004 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 5 1.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 2 4.00 01/23/2004 ALABAMA 100-Yard Backstroke 4 2.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Backstroke 2 4.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Backstroke 9 9.00 120.50 Robert Lee Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Individual Medley 3 3.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Backstroke 3 3.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 9 4.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Individual Medley 13 4.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Individual Medley 13 4.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Backstroke 14 3.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Backstroke 13 4.00 26.00 Mark Moss Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 3 3.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 2 4.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL One-Meter Diving 13 4.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL Three-Meter Diving 11 6.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 16 1.00 18.00 Mark Nicholls Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 100-Yard Butterfly 3 3.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Butterfly 2 4.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 3 3.00 11/11/2003 FLORIDA 200-Yard Butterfly 5 1.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle 16 1.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Individual Medley 7 12.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Butterfly 5 14.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 200-Yard Butterfly 3 3.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 2 4.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Butterfly 4 2.00 47.50 Wickus Nienaber Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Individual Medley 1 9.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 100-Yard Backstroke 1 9.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 200-Yard Individual Medley 2 4.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 200-Yard Breaststroke 1 9.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/17/2004 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 1 9.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 200-Yard Breaststroke 1 9.00 01/23/2004 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/23/2004 ALABAMA 50-Yard Freestyle 3 3.00 01/23/2004 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 2 4.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Individual Medley 2 4.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Breaststroke 2 4.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Individual Medley 11 6.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay 2 8.50 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 1 10.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 1 20.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Breaststroke 2 17.00 03/27/2004 NCAA CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 18 0.00 03/27/2004 NCAA CHAMPIONSHIP 200-Yard Breaststroke 29 0.00 142.00 Mike Paulus Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 1 9.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 1 9.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/18/2003 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 1 9.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 2 4.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 50-Yard Freestyle 1 9.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 2 4.00 11/08/2003 CLEMSON 50-Yard Backstroke 2 4.00 11/08/2003 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/11/2003 FLORIDA 50-Yard Freestyle 2 4.00 11/11/2003 FLORIDA 100-Yard Freestyle 5 1.00 11/11/2003 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 50-Yard Freestyle 2 17.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 7 6.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 2 8.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Freestyle 6 13.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 2 4.25 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 50-Yard Freestyle 1 9.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 50-Yard Freestyle 3 3.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/17/2004 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/17/2004 GEORGIA TECH 50-Yard Freestyle 1 9.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 2 4.00 01/23/2004 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/23/2004 ALABAMA 50-Yard Freestyle 4 2.00 01/23/2004 ALABAMA 100-Yard Freestyle 4 2.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 400-Yard Medley Relay 3 0.50 01/31/2004 LOUISIANA STATE 50-Yard Freestyle 1 9.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 6 13.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 1 10.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 8 11.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 3 8.00 235.00 Alan Ribeiro Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle 1 9.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 500-Yard Freestyle 3 3.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle 2 4.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 500-Yard Freestyle 1 9.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 1 9.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 3 3.00 11/08/2003 CLEMSON 200-Yard Freestyle 3 3.00 11/11/2003 FLORIDA 200-Yard Freestyle 5 1.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle 6 13.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Freestyle 3 16.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 1650-Yard Freestyle 6 13.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Freestyle 16 1.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 200-Yard Freestyle 1 9.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 500-Yard Freestyle 3 3.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 200-Yard Freestyle 1 9.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/17/2004 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 2 4.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 500-Yard Freestyle 2 4.00 01/23/2004 ALABAMA 500-Yard Freestyle 4 2.00 01/23/2004 ALABAMA 800-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Freestyle 2 4.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 4 2.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 500-Yard Freestyle 15 2.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle 13 4.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 3 8.00 149.75 Steve Roof Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 1000-Yard Freestyle 2 4.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 500-Yard Freestyle 2 4.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle 1 9.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Butterfly 1 9.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 1650-Yard Freestyle 3 3.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 5 1.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 500-Yard Freestyle 1 9.00 11/08/2003 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 2 4.00 11/08/2003 CLEMSON 200-Yard Butterfly 2 4.00 11/08/2003 CLEMSON 500-Yard Freestyle 2 4.00 11/11/2003 FLORIDA 1000-Yard Freestyle 3 3.00 11/11/2003 FLORIDA 500-Yard Freestyle 2 4.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle 4 15.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Freestyle 4 15.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 1650-Yard Freestyle 5 14.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Butterfly 6 13.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 500-Yard Freestyle 1 9.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 200-Yard Butterfly 1 9.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 500-Yard Freestyle 2 4.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 1650-Yard Freestyle 3 3.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 4 2.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/23/2004 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 3 3.00 01/23/2004 ALABAMA 500-Yard Freestyle 1 9.00 01/23/2004 ALABAMA 800-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 1000-Yard Freestyle 2 4.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Butterfly 5 1.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 500-Yard Freestyle 1 9.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 500-Yard Freestyle 9 9.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 3 8.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 1650-Yard Freestyle 12 5.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Butterfly 10 7.00 220.50 Joel Roycik Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/10/2003 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 3 3.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 100-Yard Butterfly 1 9.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle 3 3.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 1 9.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Freestyle 2 4.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Freestyle 1 9.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Butterfly 1 9.00 11/08/2003 CLEMSON 200-Yard Freestyle 2 4.00 11/08/2003 CLEMSON 100-Yard Freestyle 2 4.00 11/08/2003 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/11/2003 FLORIDA 50-Yard Freestyle 1 9.00 11/11/2003 FLORIDA 100-Yard Freestyle 1 9.00 11/11/2003 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 50-Yard Freestyle 3 16.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 3 8.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 2 8.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Butterfly 3 16.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Freestyle 8 11.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Freestyle 2 17.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 2 4.25 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 50-Yard Freestyle 2 4.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 100-Yard Freestyle 2 4.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 200-Yard Freestyle 1 9.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/23/2004 ALABAMA 200-Yard Freestyle 3 3.00 01/23/2004 ALABAMA 100-Yard Freestyle 2 4.00 01/23/2004 ALABAMA 800-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/31/2004 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 1 9.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 4 15.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay 2 8.50 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Butterfly 1 20.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 3 8.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 3 16.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 3 8.00 03/27/2004 NCAA CHAMPIONSHIP 50-Yard Freestyle 52 0.00 03/27/2004 NCAA CHAMPIONSHIP 100-Yard Butterfly 34 0.00 03/27/2004 NCAA CHAMPIONSHIP 100-Yard Freestyle 49 0.00 315.25 Curtis Schroeger Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC One-Meter Diving 1 9.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC Three-Meter Diving 1 9.00 11/08/2003 CLEMSON Three-Meter Diving 3 3.00 11/11/2003 FLORIDA One-Meter Diving 3 3.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL One-Meter Diving 7 12.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL Three-Meter Diving 10 7.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON One-Meter Diving 2 4.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON Three-Meter Diving 4 2.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE One-Meter Diving 2 4.00 01/17/2004 GEORGIA TECH One-Meter Diving 4 2.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 13 4.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 9 9.00 68.00 Andrew Skaggs Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/18/2003 FLORIDA A&M 1000-Yard Freestyle 1 9.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 500-Yard Freestyle 3 3.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 1650-Yard Freestyle 4 2.00 11/08/2003 CLEMSON 1000-Yard Freestyle 5 1.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 1650-Yard Freestyle 9 9.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 1000-Yard Freestyle 3 3.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 1650-Yard Freestyle 5 1.00 01/23/2004 ALABAMA 1000-Yard Freestyle 4 2.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 1000-Yard Freestyle 5 1.00 31.00 Tal Stricker Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Medley Relay 1 2.75 10/10/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Individual Medley 2 4.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 100-Yard Breaststroke 1 9.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 2 1.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Individual Medley 3 3.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Breaststroke 2 4.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Medley Relay 1 2.75 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 100-Yard Breaststroke 2 4.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Breaststroke 2 4.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Individual Medley 2 4.00 11/08/2003 CLEMSON 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/08/2003 CLEMSON 200-Yard Individual Medley 5 2.00 11/08/2003 CLEMSON 200-Yard Breaststroke 4 2.00 11/11/2003 FLORIDA 200-Yard Individual Medley 7 2.00 11/11/2003 FLORIDA 200-Yard Breaststroke 5 1.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 6 6.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Individual Medley 4 15.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 3 8.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 2 8.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Breaststroke 3 16.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 800-Yard Freestyle Relay 4 3.75 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Breaststroke 2 17.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 4 7.50 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 200-Yard Medley Relay 2 1.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 200-Yard Individual Medley 1 9.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 100-Yard Butterfly 1 9.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 100-Yard Backstroke 2 4.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Medley Relay 3 0.50 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 200-Yard Individual Medley 4 2.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 200-Yard Breaststroke 3 3.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 200-Yard Individual Medley 4 2.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 3 0.50 01/23/2004 ALABAMA 400-Yard Individual Medley 5 1.00 01/23/2004 ALABAMA 100-Yard Breaststroke 5 1.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Individual Medley 4 2.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Breaststroke 5 1.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Individual Medley 8 11.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Breaststroke 4 15.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 800-Yard Freestyle Relay 3 8.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Breaststroke 5 14.00 212.75 Chris Vythoulkas Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== / / 200-Yard Backstroke 0.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Medley Relay 2 1.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 100-Yard Freestyle 2 4.00 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Medley Relay 1 2.75 10/18/2003 FLORIDA A&M 50-Yard Freestyle 2 4.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Backstroke 3 3.00 11/08/2003 CLEMSON 400-Yard Medley Relay 2 1.00 11/08/2003 CLEMSON 200-Yard Backstroke 5 1.00 11/08/2003 CLEMSON 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/11/2003 FLORIDA 400-Yard Medley Relay 3 0.50 11/11/2003 FLORIDA 50-Yard Freestyle 4 2.00 11/11/2003 FLORIDA 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 2 8.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 50-Yard Freestyle 7 12.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 3 8.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Medley Relay 2 8.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Butterfly 2 17.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Backstroke 3 16.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Freestyle 10 7.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Freestyle Relay 2 4.25 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 100-Yard Backstroke 1 9.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 200-Yard Backstroke 2 4.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/17/2004 GEORGIA TECH 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/17/2004 GEORGIA TECH 200-Yard Backstroke 4 2.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 01/23/2004 ALABAMA 200-Yard Medley Relay 1 2.75 01/23/2004 ALABAMA 100-Yard Butterfly 4 2.00 01/23/2004 ALABAMA 100-Yard Backstroke 5 1.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 400-Yard Medley Relay 1 2.75 01/31/2004 LOUISIANA STATE 100-Yard Freestyle 3 3.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 400-Yard Freestyle Relay 2 1.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Freestyle Relay 2 8.50 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Medley Relay 2 8.50 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Medley Relay 1 10.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Butterfly 7 12.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 100-Yard Backstroke 2 17.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 200-Yard Backstroke 11 6.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP 400-Yard Freestyle Relay 3 8.00 221.00 Steve Webb Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 1000-Yard Freestyle 3 3.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 1000-Yard Freestyle 2 4.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 1650-Yard Freestyle 11 6.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Breaststroke 13 4.00 17.00 Matt Wheeler Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M 400-Yard Freestyle Relay 1 2.75 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Butterfly 3 3.00 10/18/2003 FLORIDA A&M 200-Yard Freestyle Relay 3 0.50 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Butterfly 1 9.00 11/01/2003 FLORIDA ATLANTIC 200-Yard Individual Medley 1 9.00 11/08/2003 CLEMSON 200-Yard Butterfly 3 3.00 11/11/2003 FLORIDA 200-Yard Butterfly 3 3.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Individual Medley 15 2.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 400-Yard Medley Relay 9 4.50 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 100-Yard Butterfly 14 3.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL 200-Yard Butterfly 7 12.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 200-Yard Individual Medley 2 4.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON 100-Yard Butterfly 3 3.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE 200-Yard Butterfly 4 2.00 01/17/2004 GEORGIA TECH 200-Yard Butterfly 1 9.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE 200-Yard Butterfly 3 3.00 72.75 Stuart de la Rosa Date Opponent Event Place Points ========== ============================== ============================== ===== ====== 10/10/2003 FLORIDA A&M One-Meter Diving 3 3.00 10/18/2003 FLORIDA A&M Three-Meter Diving 3 3.00 11/08/2003 CLEMSON One-Meter Diving 2 4.00 11/08/2003 CLEMSON Three-Meter Diving 4 2.00 11/11/2003 FLORIDA One-Meter Diving 2 4.00 11/11/2003 FLORIDA Three-Meter Diving 3 3.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL One-Meter Diving 4 15.00 11/23/2003 TEXAS A&M INVITATIONAL Three-Meter Diving 5 14.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON One-Meter Diving 4 2.00 01/03/2004 UNC-WILMINGTON Three-Meter Diving 2 4.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE One-Meter Diving 2 4.00 01/09/2004 NORTH CAROLINA STATE Three-Meter Diving 2 4.00 01/17/2004 GEORGIA TECH One-Meter Diving 5 1.00 01/17/2004 GEORGIA TECH Three-Meter Diving 5 1.00 01/23/2004 ALABAMA One-Meter Diving 5 1.00 01/23/2004 ALABAMA Three-Meter Diving 1 9.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE Three-Meter Diving 5 1.00 01/31/2004 LOUISIANA STATE One-Meter Diving 2 4.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP One-Meter Diving 6 13.00 02/28/2004 ACC CHAMPIONSHIP Three-Meter Diving 10 7.00 99.00