Florida State Men's Track & Field - 2009-10 Year In Review

Florida State Men's Track & Field - 2009-10 Year In Review

Coaching Staff
Bob Braman, Head Coach
Kevin Cook, Graduate Assistant
Ken Harnden, Sprints & Relays, Hurdles
Karen Harvey, Distance
Erison Hurtault, Volunteer Assistant
Harlis Meaders, Associate Head Coach, Throws
Dennis Nobles, Pole Vault, Jumps
Harry Norton, Graduate Assistant
Jackie Richards, Sprints & Relays, Hurdles
Kareem Streete-Thompson, Volunteer Assistant
Kevin Sullivan, Volunteer Assistant

Click here for team picture

Click here to see indivual mug shots
2009-10 Men's Track & Field


2009-10 Florida State Signees/Newcomers

Austin Albury, D, Naples

David Ambler, S, Christchurch, New Zealand

Trevor Andrews, T, Titusville

Jared Bell, D, Inglewood, CA

Justin Corder, PV, Saint Petersburg

David Forrester, D, Billinge, England

Darrin Gibson, D, Tampa

John Grellner, D, Tampa

Drew Marcello, PV, Coral Springs

Ciaran O'Lionaird, D, Cork, Ireland

Wes Rickman, D, Peyton, CO

Harrison Stierwalt, PV, Tallahassee


2009-10 Roster - By Name

L
T                                    PY
R Name                  Pos     Cl   Ltr  Hometown (Prior School)
-------------------------------------------------------------------------------------
  Austin Albury         D       Fr        Naples (Barron Collier)
* David Ambler          S       Fr        Christchurch, New Zealand (Christchurch Boys')
* Trevor Andrews        T       Fr        Titusville (Astronaut)
* Andrew Bachelor       HJ      Jr-R **   Pompano Beach (Coral Springs Charter)
* Gonzalo Barroilhet    DEC     Jr   **   Santiago, Chile (Cordillera)
  Jared Bell            D       Sr-R      Inglewood, CA (Harvard Westlake School/Yale)
* Kevin Borlee          S       So   *    Brussels, Belgium
  Logan Brafford        S                 
  Tyler Braman          D       So        Tallahassee (Chiles)
  Jacob Brooks          D       So        Fort Myers (Fort Myers)
  Mark Brown            T       So        Jacksonville
* Brandon Byram         S-LJ    Jr   **   Gallatin, TN (Station Camp)
  Justin Byrd           H       So   *    Lauderhill (Saint Thomas Aquinas)
* Brian Chibudu         J       Jr-R **   Harare, Zimbabwe (Saint John's)
  Charles Clark         S       Sr   ***  Virginia Beach, VA (Bayside)
  Avis Commack          H       So        Jacksonville (First Coast)
  Justin Corder         PV      Fr        Saint Petersburg (Lakewood)
* Nathan Duby           D       So   *    Winter Springs (Winter Springs)
* David Forrester       D       Fr        Billinge, England (Liverpool)
  Mike Fout             D       So        LaPorte, IN (LaPorte)
  Jair Francis          S       Jr        Manchester, Jamaica (Manchester)
* Darrin Gibson         D       Fr        Tampa (Robinson)
  John Grellner         D       Fr        Tampa (Wharton)
  Justin Harbor         D       Jr-R *    Bunnell (Flager-Palm Coast/Oregon)
  Warren Harper         PV      Sr   *    Tallahassee (Chiles)
* Bryan Howard          JAV     Sr-R **   Warminster, PA (Archbishop Wood/Albright College)
* David Huckaby         D       So-R      Fort Mill, SC (Fort Mill)
* Andrew Jacobs         H       Jr   *    Miami (Belen Jesuit Prep)
* Charles Janson        PV      Fr-R      Sarasota (Cardinal Mooney)
  John Kennedy          PV      Fr        Orlando (Boone)
* Andrew LaHaye         PV      Fr-R      Orlando (Lake Brantley)
* Matt Leeder           D       Jr   **   Brockville, Ontario, Canada (Thousand Island Secondary)
  Thomas Lefco          S                 
  Collin Lomagistre     H       Sr        Miami (Saint Thomas Aquinas)
  Nicholas Maedel       D       Jr        Orange Park (Ridgeview/West Florida)
  Ngoni Makusha         S-LJ    Jr   **   Harare, Zimbabwe (Mandedza)
  Drew Marcello         PV      Fr        Coral Springs (Taravella)
* Maurice Mitchell      S       So   *    Kansas City, MO (Raytown South)
* Pablo Navarette       S-MD    Jr   *    Santiago, Chile (SS. CC. Manquehue)
  Brandon O'Conner      S-TJ    So   *    Miami (Southridge)
  Ciaran O'Lionaird     D       Jr-R      Cork, Ireland (De La Salle/Michigan)
  Tyler Price           D       So-R      Tallahassee (Wakulla)
  Seth Proctor          D       So-R      Orlando (Edgewater)
* Michael Putnam        T       So-R *    Miami (Columbus)
  Christopher Rego      D       So        Melbourne (Satellite)
  Wes Rickman           D       Fr        Peyton, CO (Falcon)
  Daniel Roberts        D       Sr   **   Vicksburg, MI (Crested Butte Academy/Cedarville)
  Daniel Silva          D       So-R *    Miami (Belen Jesuit Prep)
  Sharif Small          T       Sr   *    Kingston, Jamaica (Jamaica)
* Aaron Steele          J       So-R *    Newburgh, NY (Newburgh Free Academy)
  Harrison Stierwalt    PV      Fr        Tallahassee (Chiles)
* Travis Whitfield      T       Sr   ***  Jay (Jay)
  Kevin Williams        S       Jr   *    Miami (Ardenne)
* Marlon Woods          J       Sr        Norfolk, VA (Booker T. Washington/Norfolk State)

2009-10 All-Americans

Name                     NCAA Championships
--------------------------------------------------------------------------------------------------
David Ambler             4x100-Meter Relay (2nd) - Outdoor

Kevin Borlee             400 Meters (7th) - Outdoor

Brandon Byram            200 Meters (2nd) - Indoor
                         4x100-Meter Relay (2nd) - Outdoor
                         200 Meters (3rd) - Outdoor

Brian Chibudu            Long Jump (7th) - Indoor
                         4x100-Meter Relay (2nd) - Outdoor
                         Long Jump (6th) - Outdoor

Maurice Mitchell         200 Meters (5th) - Indoor
                         60 Meters (7th) - Indoor
                         4x100-Meter Relay (2nd) - Outdoor

Michael Putnam           Discus (6th) - Outdoor

All-Americans -  6

2009-10 Schedules and Results

DATE
REF
LOC
OPPONENT
SCORE
01/16
Ref
N
VIRGINIA TECH INVIATIONAL
January 15-16, 2010, Blacksburg, Va
 
01/23
Ref
N
VIRGINIA TECH HOKIE INVITE
January 22-23, 2010, Blacksburg, Va
 
01/30
Ref
N
ROD MCCRAVY MEMORIAL
January 29-30, 2010, Lexington, Ky
 
01/31
Ref
N
JIMMY CARNES INVITATIONAL
Gainesville, Fl
 
02/13
Ref
N
TYSON INVITATIONAL
February 12-13, 2010, Fayetteville, Ar
 
02/13
Ref
N
HUSKY CLASSIC
February 12-13, 2010, Seattle, Wa
 
02/27
Ref
N
ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS
February 25-27, 2010, Blaskburg, Va
1st Place
03/06
Ref
N
IOWA STATE NCAA QUALIFIER
Ames, Ia
 
03/06
Ref
N
VIRGINIA TECH CHALLENGE
Blacksburg, Va
 
03/06
Ref
N
UNF SPRING BREAK OPEN
March 5-6, 2010, Jacksonville, Fl
 
03/13
Ref
N
NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP
March 12-13, 2010, Fayetteville, Ar
12th Place
03/13
Ref
N
FAMU RELAYS
March 12-13, 2010, Tallahassee, Fl
 
03/19
Ref
N
BULLS INVITATIONAL
Tampa, Fl
 
03/27
Ref
H
FSU RELAYS
March 25-27, 2010
 
03/27
Ref
N
STANFORD RELAYS
March 26-27, 2010
 
04/03
Ref
N
FLORIDA RELAYS
April 1-3, 2010, Gainesville, Fl
 
04/03
Ref
N
TEXAS RELAYS
April 1-3, 2010, Austin, Tx
 
04/10
Ref
H
SEMINOLE INVITE
APril 9-10, 2010
 
04/17
Ref
N
ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS
April 16-18, 2010, Clemson, SC
1st Place
04/24
Ref
N
PENN RELAYS
April 22-24, 2010, Philadelphia, Pa
 
05/01
Ref
N
CARDINAL INVITE
Palo Alto, Ca
 
05/08
Ref
H
FSU TWILIGHT
May 7-8, 2010
 
05/15
Ref
N
GEORGIA TECH INVITATIONAL
May 14-15, 2010, Atlanta, Ga
 
05/29
Ref
N
NCAA EAST REGIONAL
May 28-29, 2010, Greensboro, NC
 
06/12
Ref
N
NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP
June 9-12, 2010, Eugene, Or
8th Place
07/11
Ref
N
NACA CHAMPIONSHIPS
July 9-11, 2010, Maramar, Fl
 
09/05
Ref
N
IAAF CONTINENTAL CUP
September 4-5, 2010, Split, Croatia
 
EOY Stats Ref

                Overall   Home    Away   Neutral
------------------------------------------------
FSU RECORD IS    0- 0     0- 0     0- 0     0- 0


2010 ATLANTIC COAST CONFERENCE RESULTS
 
INDOOR
 1  FLORIDA STATE         107
 2  NORTH CAROLINA        103.5
 3  VIRGINIA TECH          97
 4  VIRGINIA               77
 5  NORTH CAROLINA STATE   63
 6  CLEMSON                61
 7  GEORGIA TECH           44
 8  DUKE                   38.5
 9  MIAMI                  29
10  WAKE FOREST            21
11  MARYLAND               11
12  BOSTON COLLEGE         10
 
OUTDOOR
 1  FLORIDA STATE         138.5
 2  VIRGINIA TECH         130
 3  VIRGINIA              125
 4  NORTH CAROLINA        117.5
 5  CLEMSON                75.5
 6  WAKE FOREST            60
 7  GEORGIA TECH           41.5
 8  DUKE                   38
 9  NORTH CAROLINA STATE   37
10  MIAMI                  28
11  NORTH CAROLINA STATE   18
12  BOSTON COLLEGE         10

VIRGINIA TECH INVIATIONAL
01/16/2010, January 15-16, 2010, Blacksburg, Va

Event 1 - 1000 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Jared Bell                      2:28.57    8

Event 2 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  8    Andrew Bachelor                6- 6.75    2.00m    1

Event 3 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Aaron Steele                  48- 8.75   14.85m    3

Event 4 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5    Michael Putnam                53-10.50   16.42m    4

Event 5 - Weight Throw
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  7    Travis Whitfield              56- 1.75   17.11m    2


VIRGINIA TECH HOKIE INVITE
01/23/2010, January 22-23, 2010, Blacksburg, Va

From the FSU Website, seminoles.com.

Noles Post NCAA Marks At VT.

Williams, Chibudu and Makusha all earn marks in long jump.

BLACKSBURG, VA - Kim Williams opened her 2010 campaign where she left off with another first place finish as she claimed the long jump at the Hokie Invitational on Saturday with a jump of 20-6.25.

The duo of Brian Chibudu and Ngonidzashe Makusha each posted NCAA provisional marks in the long jump. Chibudu claimed top honors with a top jump of 25-7.5 eclipsing the NCAA provisional mark of 24-7.25. Makusha, the Rector Field House long jump record holder, opened the event with a jump of 25-3.5 for second place by five inches over his nearest competitor.

"The long jumpers did a fantastic job today," associate head coach Harlis Meaders said. "It is still early and we look a little rusty but we are making strides every day."

Candyce McGrone turned in another top 5 finish in the 200m on Saturday as she finished second in a time of 24.17, three tenths of a second off of another NCAA provisional. Also competing in the 200m were Teona Rodgers (11th/24.74), Kim Williams (16th, 25.04) and Danielle Jeffrey (20th/25.30).

Brandon Byram narrowly missed an NCAA provisional mark in the 200m as he finished second overall. Byram clocked a 21.29 in the event just missing the provisional mark of 21.23.

Andrew Bachelor finished second in the high jump as he cleared 6-10.25, while Marlon Woods earned another top 10 finish as he claimed a tie for sixth by clearing 6-8.25.

The Seminoles will take a break from Blacksburg as they will head to Lexington, Ky. to partake in the Rod McCravy Memorial hosted by the University of Kentucky before returning to Blacksburg for the Virginia Tech Elite Meet Feb. 5-6.

Event 1 - 600 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 15    Pablo Navarette                 1:23.10   

Event 2 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5    Marlon Woods                  49- 7      15.11m    4

Event 3 - Weight Throw
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 11    Travis Whitfield              57- 5.75   17.52m   

Event 4 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Brandon Byram                     21.29    8

Event 5 - 400 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 11    Kevin Williams                    49.29   
 17    Pablo Navarette                   49.72   

Event 6 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Andrew Bachelor                6-10.25    2.09m    8
  6T   Marlon Woods                   6- 8.25    2.04m    2

Event 7 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Brian Chibudu                 25- 7.50    7.81m   10
  2    Ngoni Makusha                 25- 3.50    7.71m    8

Event 8 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5    Marlon Woods                  49- 7      15.11m    4

Event 9 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5    Michael Putnam                55- 7.50   16.95m    4
 21    Gonzalo Barroilhet            39- 6.50   12.05m   


ROD MCCRAVY MEMORIAL
01/30/2010, January 29-30, 2010, Lexington, Ky

From the FSU Website, seminoles.com.

Noles Perform Well At UK.

Byram and McShine earn provisional marks.

LEXINGTON, KY - Brandon Byram turned in one of the best performances of the season on Saturday at the Rod McCravy Memorial Meet hosted by the University of Kentucky as he earned an NCAA provisional time in the 200m with a time of 21.03.

Byram's time is currently one of the top five times in the country as he finished third overall on Saturday, behind a pair of 2009 All-Americans in Kentucky's Rondel Sorrillo and Tennessee's Evander Wells.

"We had a pretty good meet," head coach Bob Braman said. "Both teams competed much better today and we continue to move forward."

Pilar McShine opened her 2010 indoor season with an NCAA provisional time in the mile run when she ran a 4:45.67 to finish in third place, her time was one of the top times in the country to date. McShine also turned in a strong performance in 3000m as she took the top spot in 9:34.04.

"It was a great double for Pilar earning a provisional in the mile and coming back and winning the 3000m," Braman said.

The Seminole women's distance runners dominated the 3000m and mile as FSU placed a combined six runners in the top 10 of each event. Freshman Amanda Winslow was not far behind McShine as she claimed fourth in the mile in a time of 4:51.84. Amanda Quick also claimed top 10 honors with a seventh-place finish in 4:56.21.

Jennifer Dunn (3rd, 9:42.30), Amanda Winslow (5th, 9:55.52) and Andrea Palen (8th, 10:00.40) all turned in top 10 performances in the 3000m.

Matt Leeder captured the 3000m on the men's side as he fell just two seconds shy of a provisional mark. Leeder ran an 8:07.41, while Mike Fout also finished in the top five as he ran an 8:14.51. Jared Bell finished seventh in the mile as the transfer ran a 4:09.57 for the men.

Danielle Jeffrey qualified for the 60m finals with the second-fastest time of the entrants with a mark of 7.52 before producing an identical 7.52 in the final for the fourth-place finish. Jeffrey also competed in the 200m where she finished 17th overall in a time of 25.27.

In the women's 800m Christal Washington clocked a 2:14.77 to earn another Seminole top five finish as she finished in fourth-place on the day. Meanwhile on the men's side, Darrin Gibson finished seventh in the 800m as he ran a 1:53.62, ahead of teammate Pablo Navarrete (15th, 1:56.08).

Navarrete teamed up with Brandon Byram, Jair Francis and Brian Chibudu in the 4x400m relay as the quartet claimed third place in 3:13.31. Chibudu was the difference maker for the Seminoles as he closed the gap in the final leg to give FSU the top three finish.

Avis Commack opened the season with an impressive performance in the 60m hurdles as he qualified for the final in a time of 8.15 before running an 8.19 in the finals. Commack finished fifth overall in the event.

In the field events Allyn Laughlin advanced to the finals and finished seventh in the shot put with a top throw of 48-11.75, while in the men's shot put Michael Putman also turned in a top 10 finish with a fifth-place showing as his top throw reached 56-0.5.

On Friday Travis Whitfield set a new personal record in the weight throw with a mark of 59-01.25.

A number of Seminoles will be in action on Sunday at the Jimmy Carnes meet in Gainesville, Fla.

Event 6 - Weight Throw
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  7    Travis Whitfield              59- 1.25   18.01m    2

Event 8 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5    Michael Putnam                56- 0.50   17.08m    4

Event 14 - 60 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  5    Avis Commack                       8.15    4

Event 16 - 60 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 25    Avis Commack                       7.15   

Event 17 - Mile Run
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  7    Jared Bell                      4:09.57    2
 25    Nathan Duby                     4:20.36   

Event 22 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  8    Darrin Gibson                   1:53.62    1
 15    Pablo Navarette                 1:56.08   

Event 24 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    Brandon Byram                     21.03    6

Event 26 - 3000 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Matt Leeder                     8:07.41   10
  5    Mike Fout                       8:14.51    4
 25    Tyler Price                     8:43.21   
 27    Jacob Brooks                    8:44.83   

Event 28 - 4x400-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    Relay Team A                    3:13.31    6
       1) Pablo Navarette
       2) Brandon Byram
       3) Jair Francis
       4) Brian Chibudu


JIMMY CARNES INVITATIONAL
01/31/2010, Gainesville, Fl

From the FSU Website, seminoles.com.

Noles Wrap Up Busy Weekend.

Bachelor earns provisional mark in the high jump.

GAINESVILLE, FL - Andrew Bachelor capped off a busy weekend for the Florida State track and field teams as he cleared 7-2.5 in the high jump on Sunday at the Jimmy Carnes Invitational in Gainesville, Fla.

"The highlight of the meet had to be Andrew Bachelor's high jump mark," assistant coach Dennis Nobles said. "He did a great job and we need to continue building from this weekend."

Bachelor's mark of 7-2.5 set a new personal best for the Pompano Beach, Fla., senior as he earned his first NCAA provisional mark of the season.

In the men's long jump Marlon Woods claimed third place with a jump of 24-1.75, falling less than a quarter meter shy of an NCAA provisional mark. Daniel Silva earned a top 10 finish in the 800m when he finished in a time of 1:59.78. Warren Harper cleared 13-9.25 in the pole vault as he tied for eighth overall.

Meanwhile in the women's pole vault Lauren Giffin and Lizbeth Mabry each cleared 11-6.5 to earn a tie for fourth place with eight other vaulters.

Michelle Jenije and Latera Davis earned top 10 marks in the triple jump as Jenije cleared 39-5.75 for fourth place and Davis leaped 38-11.75 for sixth place.

In the women's pentathlon Sarah Mackey finished with 3,053 points, scoring big points in the 55m hurdles with a time of 8.71 to earn 860 points.

The Seminoles will return to Blacksburg, Va. for the Virginia Tech Elite Meet on Feb. 5-6.

Event 2 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Andrew Bachelor                7- 2.50    2.20m    8

Event 4 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  8T   Warren Harper                 13- 9.25    4.20m    0.33

Event 6 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Marlon Woods                  24- 1.75    7.36m    6

Event 14 - 55-Meter Dash
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  7    Thomas Lefco                       6.55    2

Event 22 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  6    Daniel Silva                    1:59.78    3

Event 24 - Mile Run
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  9    John Grellner                   4:26.07   

Event 26 - 3000 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  7    David Huckaby                   8:57.09    2

Event 32 - Heptathlon
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  5    Collin Lomagistre                  4080    4

Event 33 - 55-Meter Dash
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
       Collin Lomagistre                  7.09   

Event 34 - Long Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
       Collin Lomagistre             20- 9.75    6.34m   

Event 35 - Shot Put
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
       Collin Lomagistre             31- 5.25    9.58m   

Event 36 - High Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
       Collin Lomagistre              5- 2.25    1.58m   

Event 37 - 55-Meter High Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
       Collin Lomagistre                  8.20   

Event 38 - Pole Vault
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
       Collin Lomagistre              9- 6.25    2.90m   

Event 39 - 1000 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
       Collin Lomagistre               2:56.85   


TYSON INVITATIONAL
02/13/2010, February 12-13, 2010, Fayetteville, Ar

From the FSU Website, seminoles.com.

McGrone Earns NCAA Mark.

Duby posts top time in 800 in ACC this season

Feb. 12, 2010

FAYETTEVILLE, AR - The Florida State track and field teams competed into the night Friday at the Tyson Invitational in Fayetteville, Ark. Candyce McGrone shined again in the 60m as she claimed her second NCAA provisional mark of the year with a time of 7.42.

Posting an NCAA provisional mark on Friday was Candyce McGrone who ran a 7.42 in the 60m finishing 14th among her college competition. McGrone picked up her second provisional mark of the season and grabbed one of the top five times of the year in the ACC.

Nathan Duby finished in 13th place in the 800m invitational with a time of 1:51.67 which ranks as the top time in the ACC this season. In the open 800m Darrin Gibson clocked a personal best with a 1:52.94 ranking among the top five in the ACC.

Christal Washington narrowly improved on her time in the 800m as she clocked a 2:14.59 after posting a 2:14.77 just two weeks ago. Washington claimed sixth place with her time.

Lizbeth Mabry recorded a top mark of 12-10 in the invitational portion of the pole vault as she claimed 11th among collegiates. Lauren and Callie Giffin both cleared 11-10 in the pole vault to earn top 10 honors in the open section.

Britany St. Louis finished second in her heat in the 400m with a time of 55.56, while in the men's 400m Charles Clark made his 2010 debut as he clocked a 48.07 and Maurice Mitchell followed up with a 49.06. Clark's time ranks among the top five in the ACC this season.

David Ambler finished third in his heat in the 60m as he ran a 6.84, just a tenth of a second off an NCAA provisional mark.

Andrea Palen and Christina Woytalewicz posted top 15 finishes in the 5000m as Palen clocked a 17:02.56 for seventh place and Wotalewicz placed 13th with a time of 17:58.71.


Williams Shatters Record.

Three others set provisional marks.

Feb. 13, 2010

FAYETTEVILLE, AR & SEATTLE, WA - Kim Williams made a big splash in her first action of the 2010 season when she improved on her FSU record in the triple jump when she cleared 46-6. Williams' mark was the best in Tyson Invitational history and the best in the NCAA this season.

Williams won the event by more than a foot and fell just three inches shy of tying the Collegiate record in the triple jump. Williams' impressive jump was the third-longest in NCAA history and helped to punch her ticket for the NCAA Indoor Championships as the mark earned was an NCAA Automatic.

Michelle Jenije added a provisional mark of her own in the triple jump when she leaped 41-11.5. Joining Jenije with a provisional mark was Allyn Laughlin who tossed the shot 50-7.5 to finish seventh overall in a strong field.

In other field events, Andrew Bachelor cleared the seven foot mark for the second time this season as he earned another NCAA Provisional mark as he topped out at 7-0.5, while Marlon Woods cleared 6-8.75.

Aaron Steele finished in the top 10 in the men's triple jump as he had a top jump of 48-3.25 to finish in ninth place. Also finishing with a ninth place finish Saturday in Arkansas was Michael Putman with his toss of 55-7 in the shot put.

On the track Teona Rodgers finished 20th overall in the 200m as she ran a 24.09, falling just shy of the provisional mark of 23.90. Meanwhile in the men's 200m, Brandon Byram ran the sixth-fastest time in the country this season as he improved on his provisional mark.

In the relays the women's 4x400m squad finished 19th overall in a time of 3:43.16, while the men's crew finished 11th in 3:12.15.

The Husky Invitational in Seattle, Wash. also saw several strong Seminole performance over the weekend as Pilar McShine punched her ticket for the NCAA Indoor Championships with an NCAA automatic mark in the mile run. McShine clocked a 4:35.99 posting the sixth-fastest time this season in the collegiate ranks.

Freshman Amanda Winslow held her own in the mile run as well as she posted a 4:43.01 earning an NCAA Provisional mark.

Matt Leeder also picked up a provisional mark in the 3000m run with a time of 7:56.40 finishing 12th overall.

The Seminoles will have a week off before the ACC Championships the final weekend in February in Blacksburg, Va.

Event 1 - 60 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 31    David Ambler                       6.84   

Event 2 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    Brandon Byram                     20.92    6

Event 3 - 400 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 33    Charles Clark                     48.07   
 49    Maurice Mitchell                  49.06   
 75    Jair Francis                      51.94   

Event 4 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    Darrin Gibson                   1:52.94    6
 20    Pablo Navarette                 1:56.95   

Event 5 - 60 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 28    Avis Commack                       8.10   

Event 6 - 800 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 13    Nathan Duby                     1:51.67   

Event 7 - 4x400-Meter Relay
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 11    Relay Team A                    3:12.15   
       1) Pablo Navarette
       2) Brandon Byram
       3) Charles Clark
       4) Brian Chibudu

Event 8 - Long Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 13    Marlon Woods                  23-11       7.29m   
 14    Brian Chibudu                 23- 8.75    7.23m   

Event 9 - Triple Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  9    Aaron Steele                  48- 3.25   14.71m   

Event 10 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Marlon Woods                   6- 8.75    2.05m    6

Event 11 - Pole Vault
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 11    Andrew LaHaye                 14- 7.25    4.45m   

Event 12 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5    Andrew Bachelor                7- 0.50    2.15m    4

Event 13 - Shot Put
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  9    Michael Putnam                55- 7      16.94m   

Event 14 - Weight Throw
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 17    Travis Whitfield              56- 5.25   17.20m   


HUSKY CLASSIC
02/13/2010, February 12-13, 2010, Seattle, Wa

Event 3 - 3000 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 12    Matt Leeder                     7:56.40   

Event 4 - 5000 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 29    Ciaran O'Lionaird              14:10.99   
 42    Mike Fout                      14:21.50   


ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS, 1st place
02/27/2010, February 25-27, 2010, Blaskburg, Va

From the FSU Website, seminoles.com.

Heptathletes Open First Day Of ACC Indoor Championships.

Barroilhet, Lomagistro represent the 'Noles in multi-events.

Feb. 25, 2010

BLACKSBURG, VA - Junior Gonzalo Barroilhet and Senior Collin Lomagistro kicked-off the first day of the 2010 Atlantic Coast Conference Indoor Championships Thursday, February 25, in the heptathlon with Barroilhet holding firm in fifth place with 2847 points and Lomagistro following with 1647 points to be in 11th place. Both 'Noles will conclude competition tomorrow at the Rector Field House on the campus of Virginia Tech beginning at 12 p.m. (EST).

"This is Gonzalo's first competition in a year," FSU Head Coach Bob Braman said. "Tomorrow is going to be do or die for him because if he doesn't qualify for nationals tomorrow then he won't make it. He is currently second in the nation in the heptathlon and tomorrow is his best events."

Barroilhet, ranked second in the nation in the heptathlon, opened the meet Thursday in the first heat of the 60m dash that saw the 'Nole posting a time of 7.14 to take eighth place overall. Lomagistro quickly followed in tenth place with a time of 7.51.

Next up for both men was the long jump. While Barroilhet leaped 6.89m/ 22-07.25 to position himself in sixth place, Lomagistro was unable to qualify in the event and fell to eleventh place. In the third event of the day, the shot put, Barroilhet led the 'Noles with a sixth place mark of 10.94m/ 35-10.75 with Lomagistro finishing in 10th place with a throw of 9.39m/ 30-09.75.

Both men closed out the day in the high jump that saw Barroilhet clearing a height of 1.99m/ 6-06.25 that earned him third place. At the conclusion of the first day, Barroilhet stands with 2847 points in fifth place.

As for Lomagistro, the 'Nole posted a mark of 1.63m/ 5-04.25 for 11th place and remains in 11th place with 1647 points.

"Gonzalo has been trying to rally up since his injury, but it's going to be on the line tomorrow," Coach Braman added. "Even if he can't qualify for nationals, he needs to do it for his team now because we need the points. We need him to be a top three or top four guy. He has some work to do."

The heptathlon will conclude tomorrow with the 60m hurdles, pole vault and 1000m run. As for the rest of the Seminoles, all other events will be starting tomorrow beginning with the men's long jump at 1 p.m.

"I think the rest of us are ready to get out there," Coach Braman said. "The guys seem to be getting healthy and we really need to get through tomorrow. The ladies still have a few challenges, but we all need to have a good day tomorrow by qualifying. I feel good about it. We need to avoid the mishaps like the no heights or the false starts."


Chibudu Leaps NCAA's Best Long Jump In Second Day Of ACC Indoor Championships.

Men are currently in third place with 34 points.

Feb. 26, 2010

BLACKSBURG, VA - As junior Gonzalo Barroilhet closed out the heptathlon to post five points for FSU, the rest of the Florida State men's track and field team, ranked No. 13, hit the Rector Field House for the second day of the 2010 ACC Indoor Championships. With Brian Chibudu's long jump of 8.02m that leads the NCAA this season, the Seminoles are currently in third place and will battle to defend their 2009 title Saturday in the last day of the meet beginning at 11 a.m.

"Great job in the 200m guys," FSU Head Coach Bob Braman said. "Marlon Woods was all over the place today and he was a fighter for us. Brian leads the nation in the long jump and he looked great doing it. Maurice looked great as well in the 60m dash as well as the other guys with him. I mean we really qualified well today. It was a bit of a bitter/sweet ending because one of our athletes got hurt in the last event which we thought we could have won."

Barroilhet opened the day for the 'Noles in the heptathlon where he posted a time of 8.22 in the 60m hurdles, jumped a mark of 4.90m/ 16-0.75 in the pole vault and closed out the event in the 1000m run with a time of 3:08.42. The junior concluded the event scoring 5238 points to take fourth place.

Jumpers Chibudu and Marlon Woods scored major points for the 'Noles as both men posted top four finishes in the long jump. Chibudu captured first place as the junior leaped the NCAA's top mark of the season with 8.02m/26-03.75 to score 10 points and win a gold medal. Woods took Chibudu's lead as the newcomer jumped 7.32m/24-0.25 to take fourth place and give four points to FSU.

Posting eight points in the high jump was junior Andrew Bachelor as the 'Nole leaped a mark of 2.10m/6-10.75 to take the silver medal.

Scoring a point for Florida State was Travis Whitfield in the weight throw as he earned eighth place with a toss of 17.50m/57-05.00 that is noted as a personal record for the senior.

Distance runners Matt Leeder and newcomer David Forrester both qualified for the mile run final as both 'Noles posted a top five finish time with Forrester taking third place with 4:07.77 and Leeder finishing fifth with 4:07.94. Both men will take the track at 12 p.m. Sunday.

Woods continued qualifying for the Seminoles as the newcomer finished the 60m hurdles with a time of 8.12 to take eighth place and will compete in the finals Saturday at 12:40 p.m.

Junior Pablo Navarette ran a season-best 400m dash with 48.17 to finish in fourth place that qualified him for the finals Sunday at 1 p.m.

Making huge strides for the 'Noles were sprinters Maurice Mitchell and David Ambler in the 60m dash where both men qualified for finals Sunday at 1:20 p.m. Mitchell's third place time of 6.68 is noted as the 13th best performance this season for the NCAA while Ambler's third place time of 6.71 is among the top 20 in the NCAA. Both times also qualify as NCAA provisional.

Mitchell alongside Charles Clark and Brandon Byram governed the track for the 200m as all three Seminoles earned not only qualifying times for the finals Sunday, but also scored NCAA provisional marks. Mitchell led the group with a first-place time of 21.17 with Clark quickly following in 21.18 to take second place and Byram running a time of 21.24 to finish in third. This is Clark's and Mitchell's first provisional time for the event as Byram already owns an automatic time from his performance at the Tyson Invitational.

Setting a personal record in the 800m and also qualifying for the finals was newcomer Darrin Gibson with a time of 1:51.88 that earned him third place.

"We competed really well," Coach Braman added. "Everyone matched their seed or did better. We moved into a good position today. We need to just avoid the injuries."


FSU Earns Two NCAA Automatic Marks In Second Day Of ACC Indoor Championships.

The Seminoles are currently in second place as they head into the final day.

Feb. 26, 2010

BLACKSBURG, VA The 20th ranked Florida State women's track and field team opened its first day of the 2010 ACC Indoor Championships successfully by positioning itself in second place with 35 points as it heads into the final day of the meet Saturday, February 27. The Seminoles will hit the Rector Field House on the campus of Virginia Tech tomorrow beginning at 10 a.m. with the women's high jump.

"The long jump was unbelievable," FSU Head Coach Bob Braman said. "Amy is going to nationals as well as Kim. They both did a great job. Caila Coleman did a great job by getting a lifetime best by two feet. A couple of injuries, but that was the only misfortune of the day. We had a good first day. Jennifer Dunn did a great job for her first ACC indoor meet. We are looking to keep fighting. I really like the way we fought."

Led by both Kim Williams and Amy Harris in the long jump, FSU successfully finished the day by posting two NCAA automatic marks in the event so both 'Noles could get their chance to battle at the national meet.

Matching her personal record was Williams as the Seminole earned her third indoor ACC medal with a second place mark of 6.51m/21-04.25 to score eight points. The junior's jump is fourth in the nation.

Harris followed her teammates lead as she earned her first automatic qualification with a new personal record leap of 6.37m/ 20-10.75 to take fourth place and win five points. Her mark is the sixth's best performance in the NCAA.

Earning a silver medal and scoring eight points to push FSU into second place was Liz Mabry in the pole vault with a mark of 4.05m/13-03.25.

Scoring FSU's first points was senior Caila Coleman in the weight throw as the 'Nole posted five points with a mark of 18.19m/ 59-08.25 that earned fourth place. Coleman's mark is also a personal record.

Sophomore Jennifer Dunn posted a time of 16:47.68 in the 5000m run to take fourth place and contribute five points for the Seminoles.

Kicking off the day for the Garnet and Gold were distance runners Pilar McShine and Amanda Winslow in the mile run prelims. While McShine ran a notable 4:51.68 to qualify for the finals Sunday, Winslow took her lead as she too ran a qualifying time with 5:01.14.

A trio of 'Noles dominated the women's 60m dash with Candyce McGrone, Teona Rodgers and Danielle Jeffrey all earning spots in the finals Sunday at 1:30 p.m. McGrone and Rodgers both posted an NCAA provisional time of 7.44 to finish in third and fifth, respectively, while Jeffrey finished in eighth with a time of 7.48.

The same threesome went on to battle in the 200m which unfortunately saw Rodgers not finishing due to an injury. However, McGrone was successful in earning a qualifying time for the finals with 24.18 that took sixth place.

Wrapping up the day was the distance medley crew composed of Winslow, Latera Davis, Christal Washington and Amanda Quick who finished in fifth place with a time of 11:44.92 and scored four points.


Seminole Men Win Eighth Straight Title, Women Finish Second at ACC Indoor Track Championships.

Teams combine for five individual crowns.

Feb. 27, 2010

BLACKSBURG, VA - Florida State played catch-up most of Saturday afternoon, but a fast finish allowed the Seminoles to raise the ACC Men's Indoor Track and Field Championship trophy for the eighth straight year.

Propelled by a sweep of the gold, bronze and silver medals in the 200-meter dash, coach Bob Braman's Seminoles pulled ahead over the final three running events to finish with 107 team points.

North Carolina placed second with 103.5 points, followed by host Virginia Tech with 97 and Virginia with 77. NC State tallied 63 team points to round out the top five.

The Men's Indoor Championship is the ninth overall for FSU, which captured its first in 1994.

Clemson, coached by Lawrence Johnson, brought home the Tigers' second ACC Women's Track and Field Indoor title and their first since 1992. Clemson took an 18-point lead into Saturday's final session and kept a comfortable lead with consistent performances throughout the final 11 events.

The Tigers finished with a strong 145.5 points. Florida State finished second with 93, followed by Virginia Tech with 74, Duke with 60 and Miami with 56.

The exciting final day featured an ACC-record and site best-tying record performance by Virginia Tech's Queen Harrison in the women's 60 meter hurdles. Harrison's blazing time of 7.94 topped the 24-hour mark of 7.99 she set in Friday's qualifying heat.

Just minutes after completing that record run, Harrison raced to another gold-medal time in the 400-meter dash, posting a winning time of 53.06.

And Florida State's Kimberly Williams set an ACC record of 46-8.25 in the women/s triple jump, assuring her of her third straight gold medal in the event and giving her the top two distances in the NCAA this year. Saturday's attempt leads the NCAA this season, set a Rector Field House record, and was just two centimeters off the all-time NCAA record.

Florida State's tide-turning men's 200 meter dash performance came in the 14th of the meet's 17 events and saw Charles Clark post a gold-medal time of 20.67 - the fastest in the NCAA this season. Teammates Maurice Mitchell (20.87) and Brandan Byram (21.04) rounded out the top three.

Entering the final three events, North Carolina led with 88.5 points, followed by Florida State with 88 and Virginia with 72.

The Seminoles then slipped into the lead behind Matthew Leeder's second-place finish in the 3,000-meter run. NC State's John Martinez won the gold medal in the event with a time of 8:09.77.

Virginia Tech moved into contention with a medals sweep in the pole vault. Hunter Hall grabbed the gold with a winning vault of 17-8.5, while Jared Jodon claimed the silver and Yavgenjy Olhovsky the bronze. But Florida State's third-place finish in the 4x400 relay (behind North Carolina and Clemson) proved enough to maintain the overall lead.

The men's mile run saw Virginia Tech sophomore Michael Hammond's strong finish net a winning time of 4:10:36, edging North Carolina's Adam Cunningham (4:10.50) and Duke's Cory Nanni (4:10.63).

Miami sophomore Devon Hill posted a winning time of 7.78 in the 60-meter hurdles, while North Carolina freshman Clayton Parros led the 400-meter dash with a time of 47.02.

Virginia placed the top two runners in the men's 800-meter run as freshman Robby Andrews took the gold with a time of 1;50.73 and sophomore Lance Roller placed second at 1:51.21.

In the men's 60-meter dash, Florida State's Mitchell led all sprinters with a first-place time of 6.66, a fraction ahead of NC State's A'Tolani Akinkuoto (6.67).

Georgia Tech senior Steve Marcele earned a gold medal in the men's shot put for the third year in a row with a winning throw of 61-11. Georgia Tech bagged another gold medal in the men's triple jump, where Alphonso Jordan posted a winning distance of 53-4.25.

Clemson led the women's scoring heading into Saturday, and April Sinkler kept the Tigers' momentum flowing in the day's first event by successfully defending her 2009 individual title in the high jump. Sinkler, who is also a two-time winner in the women's long jump, cleared the bar with an NCAA-qualifying leap of 6-0.75.

A first-place finish by freshman Brianna Rollins in 200-meter dash helped the Tigers further solidify their 2010 championship.

The women's mile featured a 1-2 finish by the Semionles' Pilar McShine (4.44.62) and Amanda Winslow (4:46.95). McShine captured the silver medal in 2009. The 800-meter runs saw Boston College's Caitlin Bailey take home the gold medal for the second consecutive year with a time of 2:07.64.

Boston College captured another gold medal in a women's running event as senior Mallory Champa set the pace in the 3,000 meters.

Virginia's Maureen Laffan won the women's shot put with a throw of 52-4.75, a fraction ahead of the throw of 52-4.5 by Lawanda Henry of NC State.

The women's 4x400 relay concluded the day's events, and Clemson added an exclamation point with another gold medal. The Tigers posted a winning time of 3:35.76, breaking the standing ACC record of 3:38.40 set by Miami in 2006.

Event 1 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Brian Chibudu                 26- 3.75    8.02m   10
  4    Marlon Woods                  24- 0.25    7.32m    5

Event 2 - Weight Throw
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  8    Travis Whitfield              57- 5      17.50m    1

Event 3 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Andrew Bachelor                6-10.75    2.10m    8
  4    Marlon Woods                   6- 9.50    2.07m    5

Event 4 - Mile Run
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  7    David Forrester                 4:07.77    2
  8    Matt Leeder                     4:07.94    1

Event 5 - 60 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  8    Marlon Woods                       8.12    1

Event 6 - 400 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  7    Pablo Navarette                   48.56    2

Event 7 - 60 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Maurice Mitchell                   6.66   10
  5    David Ambler                       6.76    4
 14    Logan Brafford                     6.92   

Event 8 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    Darrin Gibson                   1:51.88    5
 23    Nathan Duby                     1:55.70   

Event 9 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Charles Clark                     20.67   10
  2    Maurice Mitchell                  20.87    8
  3    Brandon Byram                     21.04    6

Event 10 - 5000 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 10    Mike Fout                      14:48.79   
 16    Ciaran O'Lionaird              14:59.44   

Event 11 - Distance Medley Relay
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 11    Relay Team A                   10:16.84   
       1) Jared Bell
       2) Pablo Navarette
       3) Nathan Duby
       4) David Forrester

Event 12 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  7    Michael Putnam                56- 0      17.07m    2

Event 13 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  7    Aaron Steele                  49- 0.25   14.94m    2
  8    Marlon Woods                  48- 9.50   14.87m    1

Event 14 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Gonzalo Barroilhet            16- 8.75    5.10m    3
  7    Andrew LaHaye                 16- 8.75    5.10m    2

Event 15 - 3000 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Matt Leeder                     8:12.02    8
 23    Mike Fout                       8:30.53   

Event 16 - 4x400-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    Relay Team A                    3:11.38    6
       1) Brandon Byram
       2) Maurice Mitchell
       3) Darrin Gibson
       4) Charles Clark

Event 24 - Heptathlon
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    Gonzalo Barroilhet                 5238    5
 10    Collin Lomagistre                  3519   

Event 25 - 60 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  8    Gonzalo Barroilhet                 7.47   
 10    Collin Lomagistre                  7.51   

Event 26 - Long Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  4    Gonzalo Barroilhet            22- 7.25    6.89m   
 F     Collin Lomagistre                                 

Event 27 - Shot Put
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  6    Gonzalo Barroilhet            35-10.75   10.94m   
 10    Collin Lomagistre             30- 9.75    9.39m   

Event 28 - High Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  3    Gonzalo Barroilhet             6- 6.25    1.99m   
 11    Collin Lomagistre              5- 4.25    1.63m   

Event 29 - 60 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  4    Gonzalo Barroilhet                 8.22   
 10    Collin Lomagistre                  8.90   

Event 30 - Pole Vault
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  1    Gonzalo Barroilhet            16- 0.75    4.90m   
  9    Collin Lomagistre             10- 6       3.20m   

Event 31 - 1000 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  9    Collin Lomagistre               2:56.57   
 10    Gonzalo Barroilhet              3:08.42   


IOWA STATE NCAA QUALIFIER
03/06/2010, Ames, Ia

Event 12 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Brandon Byram                     20.89   10


VIRGINIA TECH CHALLENGE
03/06/2010, Blacksburg, Va

Event 21 - 60 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Maurice Mitchell                   6.61   10

Event 33 - Long Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  9    Marlon Woods                  23- 7.75    7.21m   


UNF SPRING BREAK OPEN
03/06/2010, March 5-6, 2010, Jacksonville, Fl

Event 1 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  8    Logan Brafford                    10.75    1

Event 2 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  6    Logan Brafford                    22.10    3

Event 3 - 400 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 10    Jair Francis                      50.50   

Event 4 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Nathan Duby                     1:52.01   10

Event 5 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    Nathan Duby                     3:56.03    6
  4    David Huckaby                   3:58.71    5

Event 6 - 5000 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Nicholas Maedel                14:34.96   10
 10    Jacob Brooks                   15:21.42   

Event 7 - 400 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    Andrew Jacobs                     54.35    6

Event 8 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Charles Janson                13- 9.25    4.20m    5
  6    Andrew LaHaye                 12-11.50    3.95m    3

Event 9 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Aaron Steele                  47- 8.50   14.54m    8

Event 10 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Michael Putnam                56- 3.75   17.16m   10

Event 11 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Michael Putnam               183- 4      55.88m   10
  7    Sharif Small                 145-11.50   44.49m    2
  9    Mark Brown                   142- 0.75   43.30m   

Event 12 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Travis Whitfield             192- 7      58.70m   10
  2    Trevor Andrews               154- 0      46.94m    8


NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP, 12th place
03/13/2010, March 12-13, 2010, Fayetteville, Ar

From the FSU Website, seminoles.com.

Williams Claims Another Title.

Women finish tied for seventh while men claim a tie for 12th.

FAYETTEVILLE, AR - Kim Williams proved why she is one of the top triple jumpers in the country Saturday night as she became just the fifth woman in NCAA history to win back-to-back indoor triple jump crowns.

Williams' top jump reached as the Kingston, Jamaica, native earned her fourth career national title and her seventh All-American honor in her two and a half year career. Williams hit the mark in her third and final jump of the opening round to move on to the three-jump final where she was unable to surpass her previous mark but still claimed the top spot and her second straight indoor national title.

"What a great honor for Kim to win another national title in the triple jump," head coach Bob Braman said. "She was outstanding this indoor season and has been a huge part of our team's success."

Pilar McShine earned her third All-American honor and second straight in the mile run as she claimed third place in a time of 4:37.20.

Florida's Charlotte Browning led most of the race and McShine made a move with less than two laps left to move into second place. McShine was unable to hold off Washington's Katie Follett down the final stretch finishing in third place. McShine improved on her finish from a year ago as the Port-of-Spain, Trinidad & Tobago, native finished fourth in the mile at the 2009 NCAA Indoor Championships.

Maurice Mitchell made it two for two in All-American honors as the junior placed seventh in the 60m dash in a time of 6.67 just a hundredth of a second slower than his prelim time. Mitchell also claimed All-American honors on Friday with a fifth place finish in the 200m dash.

Matt Leeder turned in a top 10 finish in the men's 3000m run as he ran an 8:17.44. Leeder was in the middle of the pack the majority of the race but was unable to move into scoring territory for the Seminoles.

Andrew Bachelor cleared seven feet in the high jump for the third time this season as he finished in a tie for 15th place. Bachelor cleared 6-10.25 on two attempts before reaching 7-0.25 on his third and final attempt in the second round. The Pompano Beach, Fla., native was unable to clear 7-2.25 in the third round.

"We battled a number of injuries during the indoor season but we have always been an outdoor team and that is what we are gearing up for now," Braman said.

On the women's side the Seminoles finished in the top 10 for the third straight season with 20 team point, while the University of Oregon claimed the national title with a total of 61 points.

Meanwhile on the men's side, the Seminoles finished in the top 20 for the 12th consecutive national meet with a tie for 12th place. FSU posted 16 team points as the University of Florida won the title with 57 team points.

The Seminoles will continue the outdoor season next Friday as they will head to Tampa for the Bulls Invitational hosted by USF.

Event 1 - 60 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  7    Maurice Mitchell                   6.66    2

Event 2 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Brandon Byram                     20.46    8
  5    Maurice Mitchell                  20.62    4
 10    Charles Clark                     21.00   

Event 6 - 3000 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 10    Matt Leeder                     8:17.44   

Event 13 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  7    Brian Chibudu                 25- 7.50    7.81m    2

Event 15 - High Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 15T   Andrew Bachelor                7- 0.25    2.14m   


FAMU RELAYS
03/13/2010, March 12-13, 2010, Tallahassee, Fl

Event 50 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Charles Janson                14- 6       4.42m    5
  2    Warren Harper                 14- 0       4.27m    4


BULLS INVITATIONAL
03/19/2010, Tampa, Fl

From the FSU Website, seminoles.com.

Sprinters Shine At Bulls Invite.

Ambler and Jeffrey post nation's top times.

TAMPA, FL - A pair of Seminole sprinters stole the show at the Bulls Invitational in Tampa, Fla. Friday night as Danielle Jeffrey on the women's side and David Ambler on the men's side both set the nation's top time in the 100m dash.

"What a great way to start the outdoor season for both Danielle (Jeffrey) and David (Ambler)," head coach Bob Braman said.

On the track Danielle Jeffrey turned in the nation's top time in the 100m dash as the Kingston, Jamaica native, ran an 11.71 to take first place. LaSonya Rodgers also posted a sub-13 time in the 100m as she ran a 12.46 to post a top-20 finish. Jeffrey also turned in the third-best 200m mark in the region later in the day as the sophomore crossed the line in 24.20 for second place.

David Ambler turned in a similar nation-leading performance on the men's side as the freshman ran 10.37 to take the top spot and put himself in good position to make the regional very early in the season. Ambler also claimed a top five finish in the 200m with a time of 21.46 which was good for fourth.

In the men's hammer Travis Whitfield set a personal best and the third-best mark in the region this outdoor season with a top throw of 194-8 to claim the Bulls Invitational title. Trevor Andrews joined Whitfield in the top 10 as he threw the hammer 159-3 to earn seventh place.

Lizbeth Mabry cleared 12-9.5 in the pole vault to claim the overall title as she also posted the top mark in the region early in the outdoor season. Joining Mabry in the top five was Callie Giffin who cleared 11-11.75, while Abby Sutton posted a mark of 10-11.75 to tie for 10th along with Lauren Giffin.

Meanwhile on the men's side, Gonzalo Barroilhet earned second place in the pole vault with a top vault of 16-00.75. Andrew LaHaye cleared 15-7 to earn a fourth place finish on the day.

Michelle Jenije opened with a jump of 17-10.75 in the long jump in her very first jump but was unable to build on the strong start and finished in sixth place on the day.

William Steele garnered a third place finish in the long jump with a top jump of 22-0.75, which ranks in the top 20 in the region heading into the week. Marlon Woods joined Steele in the top 10 in the triple jump as Woods cleared 47-5.75 for a third place finish.

Caila Coleman also posted a top 10 regional mark in the hammer throw as the Tallahassee native recorded a top throw of 166-6 to earn third place in the meet. Bryan Howard claimed the javelin throw with a top toss of 208-5 falling just three feet shy of a personal best.

The region's leader in the shot put posted another 50-foot toss on Friday as Allyn Laughlin threw the shot 50-2.5 to claim the individual title.

Valerie Fluornoy improved on her region-leading time in the 100m hurdles as she ran a 13.85 to take second place in the event.

Bree-Arne McArdle and Emily Ness posted top 10 finishes in the 1500m with times of 4:33.84 and 4:39.39, while McArdle's mark set a new personal best.

"We need to keep building on today's performance and get ready for the FSU Relays and really get rolling in the coming weeks," Braman said.

The Seminoles will return home next week to host the FSU Relays set to run Thursday, March 25-27.

Event 4 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Gonzalo Barroilhet            16- 0.75    4.90m    8
  4    Andrew LaHaye                 15- 7       4.75m    5
  7    Charles Janson                14- 7.25    4.45m    2

Event 6 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Aaron Steele                  22- 0.75    6.72m    6

Event 7 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Marlon Woods                  47- 5.75   14.47m    6

Event 12 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Travis Whitfield             194- 8      59.33m   10
  7    Trevor Andrews               159- 3      48.54m    2

Event 14 - Javelin
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Bryan Howard                 208- 5      63.53m   10

Event 18 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    David Ambler                      10.37   10

Event 20 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    David Ambler                      21.46    5

Event 26 - 400 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    Andrew Jacobs                     54.41    5
  6    Pablo Navarette                   55.28    3
  8    Collin Lomagistre                 55.91    1

Event 34 - 1500 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 11    David Huckaby                   4:03.10   


FSU RELAYS
03/27/2010, TALLAHASSEE, FL, March 25-27, 2010

From the FSU Website, seminoles.com.

'Noles Wrap Up FSU Relays.

FSU earned seven top three finishes in the final day of competition.

TALLAHASSEE, FL - The Florida State track and field teams wrapped up the FSU Relays Saturday afternoon at the Mike Long Track. In the last day of its first home meet of the season, FSU was able to post seven top three finishes including the men's 4x400m relay squad who set the NCAA's best time this season with a mark of 3:06.93.

"It was a terrific end to a great FSU Relays," FSU Associate Head Coach Harlis Meaders said. "Marecia Pemberton debuted for FSU in the 100m and it was a terrific start for her. Teona Rodgers in the 200m did an excellent job. Amy Harris and Michelle Jenije did well in the jumps. Allyn Laughlin improved her performance in the shot put. The women's 4x400m ran a solid time. Overall it was a terrific day for the women. It was a great way to wrap up the FSU Relays."

Leading the women were the 100m sprinters in Marcia Pemberton and Danielle Jeffrey. In her debut as a Seminole, Pemberton ran the NCAA's second fastest time with 11.41 to earn first place, while Jeffrey posted the nation's fourth fastest time with 11.62 to take second place.

Junior Teona Rodgers kicked-off her season in the 200m where the 'Nole captured first place with an impressive time of 24.06. The time stands as 15th in the nation.

Senior Allyn Laughlin represented the Seminole throwers well in the shot put as she dominated the field with a toss of 15.55m to take first place.

Newcomer Michelle Jenije led FSU in the triple jump with a second-place mark of 12.53m that is noted as the NCAA's sixth best performance of the season, while Amy Harris followed in fifth place with a leap of 12.29m which is the 17th farthest jump in the nation this season.

Closing out the day for the women was the 4x400m squad of Cinnamon Johnson, Latera Davis, Dayonne Rollins and Rodgers who teamed up to finish in fourth place with a time of 3:46.07.

"On the men's side I have to start with the men's 4x400m," Coach Meaders said. "They ran the fastest time in the country. They all put in a good effort against the professional team that came in front of them. We are really happy with the progress of the relays."

Highlighting the day for the men was the 4x400m foursome of Pablo Navarrete, Maurice Mitchell, Charles Clark and Brandon Byram who were the first collegiate team to cross the finish line with a blistering time of 3:06.93 that leads the nation this season.

Darrin Gibson took care of business in the 800m as the freshman dominated with a first-place finish with a time of 1:51.29. Gibson's personal-record time is noted as the 11th best time in the country.

"Darrin Gibson competed really well today," Coach Meaders said. "He had a terrific indoor season. Aaron Steele has also been a team contributor through our conference titles and he did great."

Junior Aaron Steele marked the ACC's second best triple jump as he earned third place with a mark of 14.78m.

"Overall it was a great meet," Coach Meaders said. "The fans were great. We had a lot of participation and a lot of hype. It was a wonderful meet."

Florida State will be back in action as they split up between the Florida and Texas Relays on April 1-3.

Event 3 - 400 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    Pablo Navarette                   47.91    6

Event 4 - 800 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  1    Darrin Gibson                   1:51.29   
  7    Nathan Duby                     1:54.10    2
 13    Daniel Silva                    1:57.92   

Event 6 - 1500 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  4    Nathan Duby                     3:51.78   
  6    David Huckaby                   3:59.68    3

Event 9 - 10000 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  2    Jacob Brooks                   30:58.89   
  4    Tyler Price                    31:53.74    5

Event 11 - 400 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  6    Andrew Jacobs                     53.93    3
  7    Pablo Navarette                   54.31    2

Event 13 - 4x100-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Relay Team A                      39.89   10
       1) David Ambler
       2) Brandon Byram
       3) Maurice Mitchell
       4) Andrew Bachelor

Event 14 - 4x400-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Relay Team A                    3:06.93    8
       1) Brandon Byram
       2) Charles Clark
       3) Maurice Mitchell
       4) Pablo Navarette

Event 15 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Marlon Woods                   6-10.75    2.10m    8

Event 17 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Marlon Woods                  26- 2.75    7.99m    8
 20    Andrew Bachelor               16- 8.75    5.10m   

Event 18 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Aaron Steele                  48- 6      14.78m    6

Event 20 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  7    Sharif Small                 145- 4      44.30m    2
  9    Mark Brown                   136-11.25   41.74m   
 13    Travis Whitfield             124-11      38.07m   

Event 21 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Travis Whitfield             193- 7.75   59.02m   10
  8    Trevor Andrews               150- 7      45.90m    1

Event 22 - Javelin
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Bryan Howard                 201- 6.50   61.43m    5


STANFORD RELAYS
03/27/2010, March 26-27, 2010

Event 21 - 5000 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 15    Mike Fout                      14:18.68   
 25    Wes Rickman                    14:35.81   


FLORIDA RELAYS
04/03/2010, April 1-3, 2010, Gainesville, Fl

From the FSU Website, seminoles.com.

Pemberton Runs NCAA's Fastest 100m Time.

In her second performance as a 'Nole, Pemberton continues to lead the nation.

April 2, 2010

AUSTIN, TX & GAINESVILLE, FL - The Florida State track and field teams (Men- No. 4/ Women- No. 5) continued the push upward Saturday night at the Texas and Florida Relays by having five Seminoles set top 10 NCAA performances including a nation leading 100m time of 11.20 by freshman Marecia Pemberton. FSU will wrap up competition Saturday at both meets.

"We had a whale of a day in women's sprints," FSU Head Coach Bob Braman said. "It's an unbelievable time for Marecia. Candyce and Teona did phenomenal in the 200m and it was a lifetime best for Candyce. After a tough indoor season, to see them step up was fantastic. Darrin Gibson ran a lifetime best and Nathan Duby gave good effort."

The women's sprints group dominated the Florida Relays with three 'Noles setting top 10 times in the NCAA.

In the newcomer's second performance as a Seminole, Pemberton blew past the competition as she captured first place in the 100m with a time of 11.20. Pemberton's time matched FSU's top performance on the all-time performance list in program history. Danielle Jeffrey finished in 12th place in the same event with a time of 11.61.

Candyce McGrone also had an impressive showing in the 200m as she ran a personal-record time of 23.16 which is third in the nation. Teammate Teona Rodgers joined McGrone in the event and took sixth place with a notable time of 23.32 that sits as the fourth fastest time in the NCAA.

As the only field athlete to represent FSU in Florida, Caila Coleman posted a mark of 48.84m in the hammer throw to take fourth place.

The distance crew had a good showing as Jennifer Dunn earned second place in the 3000m steeplechase with a time of 10:32.25 that is noted as 13th in the nation, while newcomer Pasca Cheruiyot opened her season with a runner-up finish in the 5000m with a time of 16:21.12 that is the ninth best time in the NCAA this season.

"We were excited to see Ngoni back on the runway" Associate Head Coach Harlis Meaders said. "Texas Relays provides an opportunity to compete against the best athletes in the country and it is the best meet we have all year. This meet is the perfect setup to the conference meet and NCAA. I was excited to see everyone compete and I think we learned a lot."

While the track athletes took care of business in Florida, a few of the field athletes continued to impress at Texas.

Leading the squad was Ngoni Makusha as the 'Nole opened his season with a leap of 7.54m in the long jump that is recorded as the NCAA's eighth best jump this season. Marlon Woods, who currently leads the nation with his jump from FSU Relays (7.99m), jumped a mark of 7.48m to finish in seventh place.

On the women's front, Amy Harris leaped the NCAA's eighth best mark in the long jump with 6.21m that earned her sixth place.


Putman Shines In Texas.

Sprinters wrap up Florida Relays.

April 3, 2010

AUSTIN, TX & GAINESVILLE, FL - After a busy day of track action on Friday the Seminole squads (Men: No.4/Women: No. 5) wrapped up a pair of meets on Saturday. The shot putters were in action at the Texas Relays while sprinters were competing at the Florida Relays.

"Today was a much quieter one but the women's 4x100m turned in another season best after all four of them had great times on Friday," head coach Bob Braman said. "We are going to keep moving forward and get ready for the Seminole Invite next weekend in our own backyard."

The women's 4x100m relay squad improved on their mark from a week ago as the group of Marecia Pemberton, Candyce McGrone, Danielle Jeffrey and Teona Rodgers clocked a 44.57 to claim fourth place and third place among college teams. The group's time currently ranks among the top 10 in the East region.

Michelle Jenije claimed eighth place in the triple jump as she cleared 40-0.75, falling short of her previous season-high of 41-1.5.

Meanwhile at the Texas Relays, shot putters Allyn Laughlin and Michael Putman were in action. Laughlin finished eighth in the women's shot put with a top toss of 51-0, a quarter of an inch shorter than her top throw of the season as the junior holds the eighth-best throw in the region this year.

Putman turned in a top throw of 59-6.25 to move into the top 5 in the region as he finished fourth overall and third among collegians at the Texas Relays.

The Seminoles will return to Tallahassee next weekend as they will host the second of three home meets this season with the Seminole Invite getting under way on Friday, April 9.

Event 34 - High Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 20T   Gonzalo Barroilhet             6- 4.75    1.95m   

Event 36 - Pole Vault
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 16    Andrew LaHaye                 16- 2.75    4.95m   

Event 56 - 110 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 28    Gonzalo Barroilhet                14.73   

Event 58 - 400 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 24    Andrew Jacobs                     54.10   
 25    Pablo Navarette                   54.11   

Event 74 - 800 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 16    Darrin Gibson                   1:51.28   
 19    Nathan Duby                     1:52.29   

Event 76 - 1500 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 31    Nathan Duby                     3:55.42   


TEXAS RELAYS
04/03/2010, April 1-3, 2010, Austin, Tx

Event 1 - Hammer
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 13    Travis Whitfield             187- 1      57.02m   

Event 2 - Javelin
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 12    Bryan Howard                 201- 4.50   61.38m   

Event 3 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  5    Ngoni Makusha                 24- 9       7.54m    4
  7    Marlon Woods                  24- 6.50    7.48m    2

Event 4 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Michael Putnam                59- 6.25   18.14m    5

Event 5 - Discus
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 10    Michael Putnam               175- 9      53.57m   


SEMINOLE INVITE
04/10/2010, TALLAHASSEE, FL, APril 9-10, 2010

From the FSU Website, seminoles.com.

Williams, Putman Shine.

Olympic Medalist Walter Dix claimed the 200m in 20.44.

TALLAHASSEE, FL - Junior Kimberly Williams opened her outdoor season in impressive fashion Saturday afternoon as she set the nation's top triple jump mark as she cleared 44-4.25 at the Seminole Invite.

"We didn't have a ton of athletes going today but we got some good work in and I think we are ready for next weekend," head coach Bob Braman said.

Williams cleared 44-2 in her opening jump before setting the nation's top mark in her sixth and final attempt. Joining Williams in the triple jump was Latera Davis who cleared 39-8.5 to claim fourth place.

Michael Putman turned in a stellar throw in the shot put as he earned a personal best and the second-longest throw of the outdoor season in the country with a mark of 60-11.25. Of Putman's six throws four cleared 60 feet something that only five athletes in the country have done this season.

Putman also turned in a top 10 regional performance in the discus throw as the Miami, Fla., native cleared 178-4 to earn the win.

"Kimmy and Michael were the highlight of the meet," Braman said. "Kimmy continues to impress and Michael continues to improve week in and week out."

Maurice Mitchell opened his day in the 100m with a top 20 performance in the country as his 10.42 set a personal best and equaled the 19th-fastest time in the 100m this season.

Mitchell faced some stiff competition later in the day in the 200m as two-time Olympic bronze medalist Walter Dix paced the 200m field with a 20.44, while Mitchell garnered second place in 20.83, the ninth-fastest time in the country this season.

The men's 800m saw a trio of runners post top 50 regional times led by Nathan Duby who crossed the line in 1:50.95 for the win. David Forrester (1:51.46) and Darrin Gibson (1:51.81) finished 3-4 in the race.

A women's 1500m field littered with Seminoles saw Jennifer Dunn set a personal best in the event as she ran a 4:30.11 to claim the event ahead of Bree-Arne McArdle who finished in a time of 4:35.21. Rounding out the top three was Amanda Quick with her time of 4:37.80.

The duo of Teona Rodgers and Valerie Flournoy both turned in top 48 times in the region in the 100m hurdles as Rodgers clocked a 13.69 and Flournoy a 13.76 in the prelims before Flournoy captured the finals in 13.94.

Dayonne Rollins (57.19) and Cinnamon Johnson (57.58) each earned top five finishes in the 400m for the Seminoles.

The Seminoles will return to action on Thursday, April 15 at the ACC Outdoor Championships in Clemson, S.C.

Event 4 - Javelin
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Bryan Howard                 207- 8      63.30m   10
  4    Collin Lomagistre            131- 5      40.06m    5

Event 14 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Travis Whitfield             184-10      56.34m   10
  2    Trevor Andrews               148- 1.50   45.15m    8

Event 18 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Andrew LaHaye                 15-11.25    4.86m    8
  3    Charles Janson                14- 5.50    4.41m    6

Event 26 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Michael Putnam                60-11      18.57m    8

Event 29 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Maurice Mitchell                  10.42   10

Event 31 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Nathan Duby                     1:50.95   10
  3    David Forrester                 1:51.46    6
  3    Darrin Gibson                   1:51.81    6
 11    Daniel Silva                    1:57.04   

Event 34 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Michael Putnam               178- 4      54.36m   10
  3    Mark Brown                   145- 8.75   44.42m    6
  4    Sharif Small                 142- 3.50   43.37m    5
  7    Trevor Andrews               131- 2.50   39.99m    2

Event 36 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Maurice Mitchell                  20.83    8
  6    Andrew Jacobs                     22.40    3

Event 38 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    David Huckaby                   3:58.28    6


ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS, 1st place
04/17/2010, April 16-18, 2010, Clemson, SC

From the FSU Website, seminoles.com.

Noles Open ACC Championships.

Men tied for third, women tied for fifth.

April 15, 2010

CLEMSON, SC - Florida State opened the 2010 ACC Outdoor Championships on Thursday in Clemson, S.C. with a strong start in the discus by Michael Putman and the duo of Pasca Cheruiyot and Andrea Palen capped off the day with top five finishes in the 10,000m.

Pasca Cheruiyot was in a battle right from the start in the 10,000m as she pulled away from the rest of the field along with Clemson's Kimberly Ruck and Wake Forest's Anna Nosenko. Not far behind the lead pack was Andrea Palen who was leading the second group for most of the race.

"Pasca and Andrea both ran great races and put themselves in good position for regionals," head coach Bob Braman said. "We fought really hard in every event."

With less than two miles to go Ruck and Nosenko pulled away from Cheruiyot, but the junior maintained a close margin with the leaders and held on for the third place finish in a time of 34:57.79.

Palen and Duke's Carly Seymour in a neck and neck battle in the bell lap and were sprinting down the homestretch but Seymour was able to edge out Palen by .02 seconds for fourth place giving Palen the fifth-place finish. The 10 combined points from the distance group pushed FSU into a tie for fifth place after the opening day.

Michael Putman opened the scoring for the Seminoles on Thursday as the sophomore threw the discus 178-6 to finish fourth overall and garner five points for FSU. Putman recorded his top throw in his first toss and then equaled the mark in his very next throw but was unable to eclipse the mark in his next four attempts.

The Seminoles grabbed six team points in the men's javelin as Bryan Howard earned fourth place for five points and Gonzalo Barroilhet held on to eighth place for a single point. Howard hit 206-10 in his second throw, while Barroilhet threw his top mark of 185-4 on his second attempt as well.

The duo of Matt Leeder and Mike Fout were able to grab three more points for the Noles in the final event of the night as Leeder finished seventh overall in the men's 10,000m in 30:08.50. Leeder crossed the line a little less than six seconds ahead of Fout who finished in a time of 30:14.02 for eighth place.

"We could use some luck but we are not hurting for effort right now," Braman said. "We just need to carry this into tomorrow and be ready to go."

Collin Lomagistro opened the decathlon with his second-highest point total of the day in the 100m dash with a time of 11.95 for 661 points. The senior added 657 more points in the long jump with a top jump of 20-9.

Lomagistro tacked on 395 points in the shot put (27-10.25) and 512 in the high jump (5-5.25) before closing out the day with a time of 51.24 to grab 758 points for a day one total of 2,983 which is good for ninth place. Lomagistro sits just 55 points shy of eighth place and scoring for the Seminoles.

In the women's heptathlon Sarah Mackey finished day one with 2,651 points with top performances in the 100m hurdles (15.11, 827 points) and the 200m dash (26.95, 716 points). Mackey sits in 13th place with three events remaining.

The FSU men finished day one with 14 points and are currently tied with Wake Forest for third place, while Virginia and Duke hold down the top two spots with 25 and 16 points. The 10 points garnered by the pair of Cheruiyot and Palen has the Seminole women in a tie for fifth place after day one behind Clemson (29), Virginia (21) and Duke and Georgia Tech (11).

The Seminoles will continue action on Friday beginning at 10 a.m. when the decathlon concludes, followed by the conclusion of the heptathlon beginning at 10:30 a.m. The first running events of the day will take place at 3 p.m. with the 1,500m prelims.


Long Jump Pushes Noles To Top.

Men lead with 41 points, women in second with 38.

April 16, 2010

CLEMSON, SC - Florida State turned Friday into moving day at the 2010 ACC Outdoor Championships as the men jumped into the lead on the back of a pair of long jumpers and the women moved into second place thanks to a record-setting performance in the steeplechase.

"On the guy's side I think we had a really great day," head coach Bob Braman said. "We fought really, really well all day and the ladies are fighting hard."

Brian Chibudu and Marlon Woods had impressive showings in the men's long jump as the duo finished 1-2 with Chibudu taking the top spot with a jump of 24-11.75. The newcomer Woods was the only other competitor to clear 24 feet as he earned his first All-ACC honor with a second place showing of 24-7.75.

Chibudu, the ACC indoor champion, advanced to the final on his final jump of the qualifying round as he cleared 24-11.75 and passed on two of his final three attempts to claim the win.

In just her second-ever attempt at the steeplechase Jennifer Dunn broke the Rock Norman Track record as she ran 10:26.03 to take the championship and earn 10 points for the Seminoles. Amanda Quick made a push at the end of the race to move into fifth overall with her time of 10:35.60 and grab four more team points.

In the women's long jump Amy Harris garnered her first All-ACC honor with a third-place showing with a top jump of 20-5.25. Harris reached the finals on her third and final jump of the opening round with a mark of 19-7.5 before hitting the winning mark on her sixth and final jump of the competition.

Joining Harris as a point-scorer for the Seminoles was Kim Williams who cleared 19-5.25 which was good for seventh place and two team points.

Allyn Laughlin eclipsed the 50-foot mark in the shot put for the fifth time in the outdoor season as the junior threw the shot 50-1.75, which was good for third place and her third overall All-ACC honor.

Michael Putman made it back-to-back All-ACC honors in the shot put as the sophomore claimed second place with a top throw of 59-2.25 in his final throw of the opening round. Putman finished second a year ago at the ACC Outdoor Championships.

The track events opened up Friday and 15 Seminoles advanced to Saturday's finals, including six athletes who will enter Saturday with the top qualifying times.

On the men's side, the Seminoles swept the top spot in the sprint qualifying as Maurice Mitchell ran a wind-aided 10.12 in the 100m to claim his heat, while David Ambler ran the second-fastest time in qualifying at 10.37.

Mitchell and teammate Brandon Byram went 1-2 in the 200m qualifying round as Byram ran the second heat in 20.52, while Mitchell posted a 20.75 winning the opening heat.

The Noles had just one representative in the men's 400m dash but it was All-American Kevin Borlee who was making his 2010 debut and cruised to the win in the second heat as the Belgium native posted a time of 46.69.

Nathan Duby's time of 1:52.73 in the 800m was good enough to land him a spot in Saturday's final by less than 0.25 seconds Also making an appearance in a final on Saturday will be Andrew Jacobs who clocked a 53:37 in the 400m hurdles.

On the women's side, Marecia Pemberton and Teona Rodgers claimed the top qualifying times in the 100m and 200m with Pemberton running a wind-aided 11.21 in the 100m and Rodgers running a wind-aided 23:36 in the 200m. Rodgers will join Pemberton in the 100m final as the Tampa, Fla., native won her heat in 11.54. Danielle Jeffrey narrowly missed out on being the third Nole in the 100m as she ran an 11.73 falling just shy of eighth place.

Candyce McGrone opened the 200m qualifying with an easy win as the sophomore ran a 23.45 to punch her ticket for the final. In the 400m dash, Britany St. Louis entered the weekend with the top time in the event and was able to claim her heat in 54.37.

Amanda Winslow continued her stellar freshman campaign on Friday as she was able to post the top time in the 1500m with her time of 4:29.86, while fellow Seminole Pilar McShine also grabbed a spot in the final with a time of 4:31.62. Winslow's time was the fastest of any Seminole this season.

"I'm proud of their efforts and maybe a few more breaks and we can do something special tomorrow," Braman added.

Action will get under way at 11 a.m. on Saturday with the women's pole vault followed by the men's high jump, hammer throw and women's triple jump at 12 noon. Track action will continue at 3 p.m. with the men's 4x100m relay.

The men will be looking for their sixth consecutive title on Saturday and lead North Carolina by three points, while Virginia trails by four followed by Duke (11) and Wake Forest (12). On the women's side, host Clemson holds a 27-point advantage over the Noles with a two-day total of 65. FSU is in second place with 38 points followed by Virginia (34), Duke (26) and NC State and Georgia Tech (21).


Noles Claim Sixth Straight.

FSU Men edge out Virginia Tech by 8.5 points.

April 17, 2010

CLEMSON, SC - It all came down to the final event for the men's ACC Outdoor Championship Saturday afternoon in Clemson, S.C. as the Seminoles held a half point lead over Virginia Tech for the top spot before the 4x400m relay squad posted a time of 3:08.90 to win FSU's sixth-consecutive outdoor title.

"This is what ACC track is about, four teams that can win coming down to the last day," head coach Bob Braman said. "We had to get points from everywhere to win this meet."

The Noles opened and closed with a bang on the track as the group of David Ambler, Brandon Byram, Maurice Mitchell and Brian Chibudu claimed the 4x100m relay with the 11th-fastest time in the country this season. Mitchell was joined in the 4x400m relay by Pablo Navarrete, Darrin Gibson and Kevin Borlee who closed a gap on the final leg to help claim the title for the Noles.

Kevin Borlee tacked on 10 more team points with his first ACC Championship in the 400m with the seventh-fastest time in the nation this season at 45.93. Borlee got off to a strong start and cruised with the wind at his back before pulling away on the final turn and holding off the competition in the last 100m.

The 100m dash saw Maurice Mitchell once again prove that he is one of the fastest men in the country as he posted a wind-aided time of 10.11 for his second ACC title after claiming the 60m dash at ACC Indoors. Just behind Mitchell was freshman David Ambler who missed All-ACC honors by .04 seconds as he garnered fourth place with a time of 10.44.

Mitchell grabbed the sprint double when he went on to claim the 200m dash in a wind-aided time of 20.25, while Brandon Byram was right on his tail running a 20.60 for second place.

"Today was a great day, everything came together for me and team," Maurice Mitchell said.

Nathan Duby joined Mitchell and Byram with All-ACC honors as the sophomore completed the 800m run in 1:51.03 grabbing third place in the process and six important team points.

Freshman David Forrester made a good impression in his very first ACC Outdoor Championships as he claimed fourth place in the 5,000m as he ran a time of 14:29.71, but coming up with three huge points for the Noles was Matt Leeder who turned it on in the final 400m to grab sixth place in 14:30.13.

Tacking on another pair of points was Andrew Jacobs in the 400m hurdles with his seventh-place time of 53.59.

Andrew Bachelor earned his first All-ACC honor in the high jump as he cleared 6-10.25 in just his fourth jump of the day to earn second place over NC State's Kris Kornegay-Gober who equaled his mark but needed two attempts at 6-8.75. Joining Bachelor in the high jump was Marlon Woods who cleared 6-8.75 to grab a tie of fourth place and 4.5 team points.

Travis Whitfield garnered three team points as the senior closed out his ACC career with a top throw of 194-3 in the hammer throw. Whitfield reached the mark on his second attempt to advance to the final as the throw was his second longest of the season.

William Steele set a new personal best in the triple jump as he cleared 50-4.75 in his very first jump to earn three team points and a sixth-place finish. Steele was joined in the triple jump by Marlon Woods who narrowly missed out on scoring in three events on the weekend as he finished ninth with a top jump of 47-10.5.

The team title is the sixth straight for the Seminoles who join NC State (1983-88) and Maryland (1956-69) as the only three schools to accomplish the feat.

Event 1 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Maurice Mitchell                  10.11   10
  4    David Ambler                      10.37    5

Event 2 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Maurice Mitchell                  20.25   10
  2    Brandon Byram                     20.52    8

Event 3 - 400 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Kevin Borlee                      45.93   10

Event 3 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    Nathan Duby                     1:51.03    6
 14    Darrin Gibson                   1:54.14   

Event 5 - 1500 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 17    Justin Harbor                   3:54.30   
 18    David Forrester                 3:54.32   

Event 6 - 5000 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    David Forrester                14:29.71    5
  6    Matt Leeder                    14:30.13    3
 11    Mike Fout                      14:39.69   
 12    Wes Rickman                    14:41.85   

Event 7 - 10000 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  7    Matt Leeder                    30:08.50    2
  8    Mike Fout                      30:14.02    1
 18    Jacob Brooks                   31:13.01   

Event 8 - 110 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 14    Gonzalo Barroilhet                14.48   

Event 9 - 400 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  7    Andrew Jacobs                     53.37    2
 15    Pablo Navarette                   56.19   

Event 11 - 4x100-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Relay Team A                      39.77   10
       1) David Ambler
       2) Brandon Byram
       3) Maurice Mitchell
       4) Brian Chibudu

Event 12 - 4x400-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Relay Team A                    3:08.90   10
       1) Maurice Mitchell
       2) Pablo Navarette
       3) Darrin Gibson
       4) Kevin Borlee

Event 13 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Andrew Bachelor                6-10.25    2.09m    8
  4T   Marlon Woods                   6- 8.75    2.05m    4.50

Event 15 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Brian Chibudu                 24-11.75    7.61m   10
  2    Marlon Woods                  24- 7.75    7.51m    8

Event 16 - Triple Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Aaron Steele                  50- 4.75   15.36m    3
  9    Marlon Woods                  47-10.50   14.59m   

Event 17 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Michael Putnam                59- 2.25   18.04m    8

Event 18 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Michael Putnam               178- 6      54.41m    5

Event 19 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Travis Whitfield             194- 3.50   59.22m    3

Event 20 - Javelin
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4    Bryan Howard                 206-10      63.04m    5
  8    Gonzalo Barroilhet           185- 4.25   56.50m    1

Event 21 - Decathlon
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  8    Collin Lomagistre                  4986    1


PENN RELAYS
04/24/2010, April 22-24, 2010, Philadelphia, Pa

Event 1 - 5000 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 32    Wes Rickman                    15:03.12   

Event 2 - Distance Medley Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  7    Relay Team A                    9:42.86    2
       1) Matt Leeder
       2) Darrin Gibson
       3) Nathan Duby
       4) David Forrester


CARDINAL INVITE
05/01/2010, Palo Alto, Ca

Event 1 - 1500 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 10    David Forrester                 3:43.32   

Event 2 - 5000 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
       Matt Leeder                    14:04.18   
       Mike Fout                      14:01.25   


FSU TWILIGHT
05/08/2010, TALLAHASSEE, FL, May 7-8, 2010

From the FSU Website, seminoles.com.

Walter Dix Sets Records In Last Day Of Seminole Twilight.

Both FSU 4x100m groups ran nation's second fastest time.

TALLAHASSEE, FL - Despite a weather delay that postponed competition for an hour, the Florida State track and field teams put on an exciting last home meet in the Seminole Twilight at the Mike Long Track. Former Seminole Walter Dix highlighted the day with a blistering 100m time of 9.98 that set a new FSU record and then continued to break records in the 200m as he ran a time of 19.89. Both of Dix's performances today rank second in the world.

"It was pretty good today," Dix said. "I came out and did what I wanted to do. I wanted to run a sub 10 in the 100 and a sub-20 in the 200. I didn't know the events were an hour back-to-back so I ran pretty good for the time. This is my home. I like running here because I can run in front of my family and my friends and they get the first taste of what's going on in my life as far as track and field so it's a blessing to be able to come here and run well. Most of the crowd is family, friends and teammates. It's my home crowd so it's a perfect atmosphere for me to start up in."

The Elite Section implemented in this meet for the first time was a success as several of the world's top athletes competed in front of Seminole fans. Throughout the thrilling day, fans were able to see new records broken and many of FSU's current athletes set some of the nation best performances.

"This was exciting," FSU head coach Bob Braman said. "More than anything else, hats off to (Assistant Coach) Ken Harnden. He's been saying for years that we needed to do this, this European model, a 90-minute program with as many stars as we can bring in. I was just amazed that Walter (Dix) could run that double (100m and 200m) in that short period of time where normally he gets much more recovery time. Obviously, we had the rain delay and it ended up clearing up but it's not ideal conditions, it was awfully thick out here, which certainly hurts the distance runners but it's not even good for the sprinters."

The women's 4x100m foursome of Candyce McGrone, Marecia Pemberton, Danielle Jeffrey and Teona Rodgers ran the nation's second fastest time this season with an impressive time of 43.13 to capture first place.

"The first two events, right out of the box, were awesome with the women's 4x100 with a 43.13," Braman said. "Last year we were second in the NCAA Meet with a 43.30 so now you start going head to head with Texas A&M who has the collegiate record so teams are going to have to pay attention to us a little bit."

The men's 4x100m quartet composed of David Ambler, Brandon Byram, Maurice Mitchell and Brian Chibudu also recorded a notable time of 39.06 to earn first place which is now tied as the second-fastest performance in the nation this season.

"In the men's 4x100, we lose our leader, Charles Clark, for the year," Braman said. "He's our anchor and we were the NCAA champion two years ago with him so we drop Brian Chibudu in there and run an outstanding 39.06 which should be in the top four in the country so we're right in there and that's really exciting."

Sprinters continued to control the track in both the 100m and 200m Elite Sections. While Dix posted an impressive time of 9.98 in the 100m, Mitchell quickly followed his lead with a second-place time of 10.28. The 200m again saw Dix governing the track with Byram quickly following as the first collegiate athlete to finish with a time of 20.40 which ranks second in the NCAA.

Kevin Borlee ran a season-best in the 400m Elite Section as the `Nole trumped the opposition with a time of 45.60 to take first place. His time ranks in the top 10 best performances in the NCAA this season.

On the women's front, Pemberton continued to lead the `Noles in the 100m Elite Section as the newcomer ran a time of 11.33 with Rodgers coming in second place with a time of 11.51. The 200m saw McGrone leading the pack with a first place time of 23.19.

Jumper Marlon Woods led the men in the long jump Elite Section as he leaped a mark of 7.69m to win first place.

Kim Williams earned her second title of the weekend as the `Nole took first place in the triple jump Elite Section with a mark of 13.51m.

Valerie Flournoy governed the track for the 100m hurdles as she earned first place with a season-best time of 13.62.

Gonzalo Barroilhet also recorded a season best in the 110m hurdles as he posted a time of 14.13 to take first place.

The women's 1500m Elite Section featured an array of Seminoles setting personal bests with Pilar McShine leading the way with a first place time of 4:14.20 that ranks fourth in the NCAA this season. Following her lead was Amanda Winslow in second place with a time of 4:19.29, while Pasca Cheruiyot came in third place with a time of 4:24.22.

Mid-distance runner Wes Rickman took third place in the 1500m with a time of 3:55.86.

Thrower Caila Coleman dominated the hammer throw with a first-place toss of 49.10m, while Trevor Andrews set a new personal record in the same event with a mark of 49.21m.

Michael Putman also joined the list of Seminoles directing the field as the sophomore won first place in the shot put Elite Section with a toss of 18.37m.

Sister duo Callie Giffin and Lauren Giffin had good showings in the pole vault as they took second and third place, respectively, with a mark of 3.67m.

"It's about racing hard and competing really hard and we had a lot of that today," Braman said. "We beat good people, had good marks and competed well."

Event 1 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Michael Putnam               180- 2.25   54.92m    8
  4    Sharif Small                 147- 9.50   45.05m    5
  5    Mark Brown                   138- 6.25   42.22m    4
  7    Trevor Andrews               134- 5.25   40.98m    2

Event 5 - Javelin
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Bryan Howard                 213- 4.50   65.04m    8

Event 9 - Hammer
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  2    Travis Whitfield             184- 5.78   56.23m    8
  4    Trevor Andrews               161- 5.50   49.21m    5

Event 22 - 110 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Gonzalo Barroilhet                14.13   10
  5    Michael Fingado                   15.10    4

Event 24 - 4x100-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Relay Team A                      39.06   10
       1) David Ambler
       2) Brandon Byram
       3) Maurice Mitchell
       4) Brian Chibudu

Event 26 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    Wes Rickman                     3:55.86    6
  5    David Huckaby                   3:58.16    4

Event 34 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  5    Daniel Silva                    1:57.82    4

Event 39 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Marlon Woods                  25- 2.75    7.69m   10

Event 41 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Michael Putnam                60- 3.25   18.37m   10

Event 42 - Pole Vault
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Andrew LaHaye                 15- 3       4.65m    6

Event 43 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Andrew Bachelor                6- 6.75    2.00m    6

Event 46 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Maurice Mitchell                  10.28    8
  5    David Ambler                      10.58    4

Event 48 - 400 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Kevin Borlee                      45.60   10
  6    Pablo Navarette                   48.20    3

Event 50 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    Justin Harbor                   3:47.76    6

Event 52 - 400 Meter Hurdles
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  4    Andrew Jacobs                     53.31    5

Event 54 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Brandon Byram                     20.40    8

Event 56 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  5    Nathan Duby                     1:49.86    4
  6    Darrin Gibson                   1:49.98    3


GEORGIA TECH INVITATIONAL
05/15/2010, May 14-15, 2010, Atlanta, Ga

Event 1 - 100 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Maurice Mitchell                  10.25   10
  7    David Ambler                      10.49    2

Event 2 - 400 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Kevin Borlee                      45.40    8
 23    Pablo Navarette                   47.40   

Event 3 - 800 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  5    Darrin Gibson                   1:48.73    4
 30    Nathan Duby                     1:52.71   

Event 4 - 1500 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  6    David Forrester                 3:43.09    3
 16    Justin Harbor                   3:46.67   
 27    Mike Fout                       3:50.07   
 46    David Huckaby                   3:59.02   
 52    Wes Rickman                     4:06.72   

Event 5 - 5000 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  8    Jacob Brooks                   14:58.45    1

Event 6 - 110 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 24    Gonzalo Barroilhet                14.30   

Event 7 - 400 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 20    Andrew Jacobs                     52.78   

Event 8 - 4x100-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  1    Relay Team A                      39.46   10
       1) David Ambler
       2) Brandon Byram
       3) Maurice Mitchell
       4) Brian Chibudu

Event 9 - 4x400-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Relay Team A                    3:07.76    8
       1) Pablo Navarette
       2) Brandon Byram
       3) Kevin Borlee
       4) Darrin Gibson

Event 10 - High Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  4T   Andrew Bachelor                6-10.75    2.10m    4.50

Event 11 - Triple Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 17    Aaron Steele                  47- 3.50   14.41m   

Event 12 - Shot Put
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  1    Michael Putnam                59- 4.75   18.10m   10

Event 13 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  3    Michael Putnam               173- 4      52.83m    6

Event 14 - Hammer
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 10    Travis Whitfield             193-10.75   59.10m   

Event 15 - Javelin
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Bryan Howard                 199- 9.75   60.90m    3


NCAA EAST REGIONAL
05/29/2010, May 28-29, 2010, Greensboro, NC

From the FSU Website, seminoles.com.

FSU Qualifies 11 In Last Day Of Regionals.

A total of 18 Seminoles will compete at the final site of the NCAA's.

GREENSBORO, NC - The Florida State track and field teams closed out the last day of the NCAA East Regional Championships on a high note as 11 Seminoles earned qualifying marks to earn a spot at the final site in Eugene, Oregon. FSU advanced a total of 18 athletes throughout the weekend for the 2010 NCAA Outdoor Championships beginning June 9-12.

"The last two days have been incredible," FSU head coach Bob Braman said. "We took advantage of every point we could get. We really had a great meet. The first day we had a couple of people compete really well and had a few not make it, but really we had almost everyone we could get through and a few extras. The kids who got through weren't in seventh or eighth place, but they were automatic qualifiers who finished in first, second or third. We overcame an unbelievably bad lane draw in the 4x100m and ran the second-fastest time in the meet. Then you have Kim jump over 14 feet which not a lot of people have done in the history of the meet. I just couldn't be any happier right now."

Highlighting the day for the women was Kim Williams in the triple jump. The Seminole dominated the event as she shattered her previous season-best mark with a leap of 14.03m to win first place. The impressive jump is noted as the worlds' 10th best performance this year.

Both the men's and women's 4x100m relay squads earned qualifying spots in the first round of the event to advance to the final site.

The men's quartet of David Ambler, Brandon Byram, Maurice Mitchell and Brian Chibudu posted a time of 39.33 to take third place.

After a lineup change that incorporated long jumper Amy Harris as the third leg, the women's foursome of Candyce McGrone, Marecia Pemberton and Teona Rodgers clocked in a time of 44.04 to finish in fourth place.

Mitchell continued his wave of success as the 'Nole sped through the 200m quarterfinals in a personal record time of 20.24 that won first place. The performance is the world's seventh best time this season. As the only Seminole that will compete in three events, Mitchell is slated to battle in the 100m, 200m and 4x100m at the final site.

Byram followed Mitchell's lead as he also posted a personal record in the 200m with a time of 20.40 that earned third place and qualified him for the final site.

Breaking her personal best in the 200m was McGrone as the 'Nole governed the track with a time of 22.84 that captured first place, while Rodgers finished in third place with a time of 23.08. McGrone's time is noted as the world's 12th best performance this season.

Michael Putman punched his second ticket to nationals as he threw a mark of 53.70m in the discus to finish in ninth place. Putman will now compete in both the shot put and the discus in Eugene.

Mid-distance runners Pilar McShine and David Forrester will battle at the final site as both Seminoles earned qualifying marks in the 1500m. McShine had a good showing with a time of 4:18.19 to earn second place, while Forrester came in 13th place with a time of 3:51.70.

Despite being delayed a day due to weather conditions Friday night, Jennifer Dunn ran a notable time of 10:31.74 in the 3000m steeplechase Saturday morning to finish in the top 10 and qualify for the final site.

Event 1 - Hammer
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 25    Travis Whitfield             189- 6.75   57.78m   

Event 2 - Long Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  4    Brian Chibudu                 25- 5.50    7.76m   
  7    Marlon Woods                  25- 0       7.62m   

Event 3 - 1500 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 13    David Forrester                 3:48.76   
 37    Justin Harbor                   3:53.17   

Event 4 - 100 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  2    Maurice Mitchell                  10.04   
 23    David Ambler                      10.43   

Event 5 - 400 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  5    Kevin Borlee                      45.28   

Event 6 - 800 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 22    Nathan Duby                     1:49.71   
 31    Darrin Gibson                   1:50.31   

Event 7 - Javelin
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 30    Bryan Howard                 198- 7      60.53m   

Event 8 - Shot Put
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  5    Michael Putnam                60- 1.25   18.32m   

Event 9 - High Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
       Andrew Bachelor                7- 0.25    2.14m   

Event 10 - 110 Meter Hurdles
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 13    Gonzalo Barroilhet                14.09   

Event 11 - 200 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  1    Maurice Mitchell                  20.24   
  3    Brandon Byram                     20.40   

Event 12 - Discus
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
  9    Michael Putnam               176- 2      53.70m   

Event 13 - Triple Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 30    Aaron Steele                  49- 5.75   15.08m   

Event 14 - 4x100-Meter Relay
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  3    Relay Team A                      39.33   
       1) David Ambler
       2) Brandon Byram
       3) Maurice Mitchell
       4) Brian Chibudu

Event 15 - 5000 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 26    Matt Leeder                    14:26.72   
 30    Mike Fout                      14:31.27   


NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP, 8th place
06/12/2010, June 9-12, 2010, Eugene, Or

Event 1 - 100 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
  9    Maurice Mitchell                  10.32   

Event 2 - 200 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  3    Brandon Byram                     20.54w   6
 11    Maurice Mitchell                  20.93   

Event 3 - 400 Meters
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  7    Kevin Borlee                      45.70    2

Event 5 - 1500 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
 18    David Forrester                 3:47.30   

Event 11 - 4x100-Meter Relay
======================================================
Place  Name                            Results  Points
======================================================
  2    Relay Team A                      39.07    8
       1) David Ambler
       2) Brandon Byram
       3) Maurice Mitchell
       4) Brian Chibudu

Event 13 - High Jump
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 13T   Andrew Bachelor                6-10.75    2.10m   

Event 15 - Long Jump
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Brian Chibudu                 25- 4.50    7.73m    3
 16    Marlon Woods                  24- 6.25    7.47m   

Event 17 - Shot Put
======================================================
Place  Name                               Results     
======================================================
 17    Michael Putnam                57- 4.25   17.48m   

Event 18 - Discus
==============================================================
Place  Name                               Results       Points
==============================================================
  6    Michael Putnam               183-10      56.03m    3


NACA CHAMPIONSHIPS
07/11/2010, July 9-11, 2010, Maramar, Fl

Event 2 - 200 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
       Brandon Byram                     20.31   


IAAF CONTINENTAL CUP
09/05/2010, September 4-5, 2010, Split, Croatia

400 Meters
==============================================
Place  Name                            Results
==============================================
       Kevin Borlee                      45.01   


2010 EOY Stats

David Ambler Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL 60 Meters (I) 31 0.00 6.84 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 60 Meters (I) 5 4.00 6.76 03/19/2010 BULLS INVITATIONAL 100 Meters 1 10.00 10.37 03/19/2010 BULLS INVITATIONAL 200 Meters 4 5.00 21.46 03/27/2010 FSU RELAYS 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.89 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 100 Meters 4 5.00 10.37 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.77 05/08/2010 FSU TWILIGHT 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.06 05/08/2010 FSU TWILIGHT 100 Meters 5 4.00 10.58 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 100 Meters 7 2.00 10.49 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.46 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 100 Meters 23 0.00 10.43 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 4x100-Meter Relay 3 0.00 39.33 06/12/2010 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 4x100-Meter Relay 2 2.00 39.07 42.00 Trevor Andrews Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN Hammer 2 8.00 154- 0.00 46.94m 03/19/2010 BULLS INVITATIONAL Hammer 7 2.00 159- 3.00 48.54m 03/27/2010 FSU RELAYS Hammer 8 1.00 150- 7.00 45.90m 04/10/2010 SEMINOLE INVITE Hammer 2 8.00 148- 1.50 45.15m 04/10/2010 SEMINOLE INVITE Discus 7 2.00 131- 2.50 39.99m 05/08/2010 FSU TWILIGHT Discus 7 2.00 134- 5.25 40.98m 05/08/2010 FSU TWILIGHT Hammer 4 5.00 161- 5.50 49.21m 28.00 Andrew Bachelor Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/16/2010 VIRGINIA TECH INVIATIONAL High Jump (I) 8 1.00 6- 6.75 2.00m 01/23/2010 VIRGINIA TECH HOKIE INVITE High Jump (I) 2 8.00 6-10.25 2.09m 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL High Jump (I) 2 8.00 7- 2.50 2.20m 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL High Jump (I) 5 4.00 7- 0.50 2.15m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS High Jump (I) 2 8.00 6-10.75 2.10m 03/13/2010 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP High Jump (I) 15T 0.00 7- 0.25 2.14m 03/27/2010 FSU RELAYS 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.89 03/27/2010 FSU RELAYS Long Jump 20 0.00 16- 8.75 5.10m 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS High Jump 2 8.00 6-10.25 2.09m 05/08/2010 FSU TWILIGHT High Jump 3 6.00 6- 6.75 2.00m 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL High Jump 4T 4.50 6-10.75 2.10m 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL High Jump 0.00 7- 0.25 2.14m 06/12/2010 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP High Jump 13T 0.00 6-10.75 2.10m 50.00 Gonzalo Barroilhet Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/23/2010 VIRGINIA TECH HOKIE INVITE Shot Put (I) 21 0.00 39- 6.50 12.05m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Pole Vault (I) 6 3.00 16- 8.75 5.10m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Heptathlon (I) 4 5.00 5238 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 60 Meters (I) 8 0.00 7.47 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Long Jump (I) 4 0.00 22- 7.25 6.89m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Shot Put (I) 6 0.00 35-10.75 10.94m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS High Jump (I) 3 0.00 6- 6.25 1.99m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 60 Meter Hurdles (I) 4 0.00 8.22 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Pole Vault (I) 1 0.00 16- 0.75 4.90m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 1000 Meters (I) 10 0.00 3:08.42 03/19/2010 BULLS INVITATIONAL Pole Vault 2 8.00 16- 0.75 4.90m 04/03/2010 FLORIDA RELAYS High Jump 20T 0.00 6- 4.75 1.95m 04/03/2010 FLORIDA RELAYS 110 Meter Hurdles 28 0.00 14.73 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 110 Meter Hurdles 14 0.00 14.48 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Javelin 8 1.00 185- 4.25 56.50m 05/08/2010 FSU TWILIGHT 110 Meter Hurdles 1 10.00 14.13 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 110 Meter Hurdles 24 0.00 14.30 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 110 Meter Hurdles 13 0.00 14.09 27.00 Jared Bell Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/16/2010 VIRGINIA TECH INVIATIONAL 1000 Meters (I) 2 8.00 2:28.57 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL Mile Run (I) 7 2.00 4:09.57 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Distance Medley Relay (I) 11 0.00 10:16.84 10.00 Kevin Borlee Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 400 Meters 1 10.00 45.93 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x400-Meter Relay 1 2.50 3:08.90 05/08/2010 FSU TWILIGHT 400 Meters 1 10.00 45.60 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 400 Meters 2 8.00 45.40 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:07.76 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 400 Meters 5 0.00 45.28 06/12/2010 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 400 Meters 7 2.00 45.70 09/05/2010 IAAF CONTINENTAL CUP 400 Meters 0.00 45.01 34.50 Logan Brafford Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 60 Meters (I) 14 0.00 6.92 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN 100 Meters 8 1.00 10.75 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN 200 Meters 6 3.00 22.10 4.00 Jacob Brooks Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL 3000 Meters (I) 27 0.00 8:44.83 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN 5000 Meters 10 0.00 15:21.42 03/27/2010 FSU RELAYS 10000 Meters 2 0.00 30:58.89 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 10000 Meters 18 0.00 31:13.01 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 5000 Meters 8 1.00 14:58.45 1.00 Mark Brown Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN Discus 9 0.00 142- 0.75 43.30m 03/27/2010 FSU RELAYS Discus 9 0.00 136-11.25 41.74m 04/10/2010 SEMINOLE INVITE Discus 3 6.00 145- 8.75 44.42m 05/08/2010 FSU TWILIGHT Discus 5 4.00 138- 6.25 42.22m 10.00 Brandon Byram Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/23/2010 VIRGINIA TECH HOKIE INVITE 200 Meters (I) 2 8.00 21.29 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL 200 Meters (I) 3 6.00 21.03 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL 4x400-Meter Relay (I) 3 1.50 3:13.31 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL 200 Meters (I) 3 6.00 20.92 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL 4x400-Meter Relay (I) 11 0.00 3:12.15 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 200 Meters (I) 3 6.00 21.04 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 4x400-Meter Relay (I) 3 1.50 3:11.38 03/06/2010 IOWA STATE NCAA QUALIFIER 200 Meters (I) 1 10.00 20.89 03/13/2010 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP 200 Meters (I) 2 8.00 20.46 03/27/2010 FSU RELAYS 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.89 03/27/2010 FSU RELAYS 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:06.93 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 200 Meters 2 8.00 20.52 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.77 05/08/2010 FSU TWILIGHT 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.06 05/08/2010 FSU TWILIGHT 200 Meters 2 8.00 20.40 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.46 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:07.76 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 200 Meters 3 0.00 20.40 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 4x100-Meter Relay 3 0.00 39.33 06/12/2010 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 200 Meters 3 6.00 20.54 06/12/2010 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 4x100-Meter Relay 2 2.00 39.07 07/11/2010 NACA CHAMPIONSHIPS 200 Meters 0.00 20.31 85.00 Brian Chibudu Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/23/2010 VIRGINIA TECH HOKIE INVITE Long Jump (I) 1 10.00 25- 7.50 7.81m 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL 4x400-Meter Relay (I) 3 1.50 3:13.31 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL 4x400-Meter Relay (I) 11 0.00 3:12.15 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL Long Jump (I) 14 0.00 23- 8.75 7.23m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Long Jump (I) 1 10.00 26- 3.75 8.02m 03/13/2010 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP Long Jump (I) 7 2.00 25- 7.50 7.81m 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.77 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Long Jump 1 10.00 24-11.75 7.61m 05/08/2010 FSU TWILIGHT 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.06 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.46 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL Long Jump 4 0.00 25- 5.50 7.76m 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 4x100-Meter Relay 3 0.00 39.33 06/12/2010 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 4x100-Meter Relay 2 2.00 39.07 06/12/2010 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP Long Jump 6 3.00 25- 4.50 7.73m 46.00 Charles Clark Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL 400 Meters (I) 33 0.00 48.07 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL 4x400-Meter Relay (I) 11 0.00 3:12.15 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 200 Meters (I) 1 10.00 20.67 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 4x400-Meter Relay (I) 3 1.50 3:11.38 03/13/2010 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP 200 Meters (I) 10 0.00 21.00 03/27/2010 FSU RELAYS 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:06.93 13.50 Avis Commack Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL 60 Meter Hurdles (I) 5 4.00 8.15 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL 60 Meters (I) 25 0.00 7.15 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL 60 Meter Hurdles (I) 28 0.00 8.10 4.00 Nathan Duby Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL Mile Run (I) 25 0.00 4:20.36 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL 800 Meters (I) 13 0.00 1:51.67 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 800 Meters (I) 23 0.00 1:55.70 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Distance Medley Relay (I) 11 0.00 10:16.84 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN 800 Meters 1 10.00 1:52.01 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN 1500 Meters 3 6.00 3:56.03 03/27/2010 FSU RELAYS 800 Meters 7 2.00 1:54.10 03/27/2010 FSU RELAYS 1500 Meters 4 0.00 3:51.78 04/03/2010 FLORIDA RELAYS 800 Meters 19 0.00 1:52.29 04/03/2010 FLORIDA RELAYS 1500 Meters 31 0.00 3:55.42 04/10/2010 SEMINOLE INVITE 800 Meters 1 10.00 1:50.95 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 800 Meters 3 6.00 1:51.03 04/24/2010 PENN RELAYS Distance Medley Relay 7 0.50 9:42.86 05/08/2010 FSU TWILIGHT 800 Meters 5 4.00 1:49.86 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 800 Meters 30 0.00 1:52.71 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 800 Meters 22 0.00 1:49.71 38.50 Michael Fingado Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 05/08/2010 FSU TWILIGHT 110 Meter Hurdles 5 4.00 15.10 4.00 David Forrester Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Mile Run (I) 7 2.00 4:07.77 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Distance Medley Relay (I) 11 0.00 10:16.84 04/10/2010 SEMINOLE INVITE 800 Meters 3 6.00 1:51.46 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 1500 Meters 18 0.00 3:54.32 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 5000 Meters 4 5.00 14:29.71 04/24/2010 PENN RELAYS Distance Medley Relay 7 0.50 9:42.86 05/01/2010 CARDINAL INVITE 1500 Meters 10 0.00 3:43.32 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 1500 Meters 6 3.00 3:43.09 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 1500 Meters 13 0.00 3:48.76 06/12/2010 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 1500 Meters 18 0.00 3:47.30 16.50 Mike Fout Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL 3000 Meters (I) 5 4.00 8:14.51 02/13/2010 HUSKY CLASSIC 5000 Meters (I) 42 0.00 14:21.50 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 5000 Meters (I) 10 0.00 14:48.79 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 3000 Meters (I) 23 0.00 8:30.53 03/27/2010 STANFORD RELAYS 5000 Meters 15 0.00 14:18.68 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 5000 Meters 11 0.00 14:39.69 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 10000 Meters 8 1.00 30:14.02 05/01/2010 CARDINAL INVITE 5000 Meters 0.00 14:01.25 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 1500 Meters 27 0.00 3:50.07 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 5000 Meters 30 0.00 14:31.27 5.00 Jair Francis Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL 4x400-Meter Relay (I) 3 1.50 3:13.31 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL 400 Meters (I) 75 0.00 51.94 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN 400 Meters 10 0.00 50.50 1.50 Darrin Gibson Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL 800 Meters (I) 8 1.00 1:53.62 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL 800 Meters (I) 3 6.00 1:52.94 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 800 Meters (I) 4 5.00 1:51.88 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 4x400-Meter Relay (I) 3 1.50 3:11.38 03/27/2010 FSU RELAYS 800 Meters 1 0.00 1:51.29 04/03/2010 FLORIDA RELAYS 800 Meters 16 0.00 1:51.28 04/10/2010 SEMINOLE INVITE 800 Meters 3 6.00 1:51.81 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 800 Meters 14 0.00 1:54.14 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x400-Meter Relay 1 2.50 3:08.90 04/24/2010 PENN RELAYS Distance Medley Relay 7 0.50 9:42.86 05/08/2010 FSU TWILIGHT 800 Meters 6 3.00 1:49.98 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 800 Meters 5 4.00 1:48.73 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:07.76 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 800 Meters 31 0.00 1:50.31 31.50 John Grellner Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL Mile Run (I) 9 0.00 4:26.07 0.00 Justin Harbor Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 1500 Meters 17 0.00 3:54.30 05/08/2010 FSU TWILIGHT 1500 Meters 3 6.00 3:47.76 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 1500 Meters 16 0.00 3:46.67 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 1500 Meters 37 0.00 3:53.17 6.00 Warren Harper Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL Pole Vault (I) 8T 0.33 13- 9.25 4.20m 03/13/2010 FAMU RELAYS Pole Vault 2 4.00 14- 0.00 4.27m 4.33 Bryan Howard Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/19/2010 BULLS INVITATIONAL Javelin 1 10.00 208- 5.00 63.53m 03/27/2010 FSU RELAYS Javelin 4 5.00 201- 6.50 61.43m 04/03/2010 TEXAS RELAYS Javelin 12 0.00 201- 4.50 61.38m 04/10/2010 SEMINOLE INVITE Javelin 1 10.00 207- 8.00 63.30m 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Javelin 4 5.00 206-10.00 63.04m 05/08/2010 FSU TWILIGHT Javelin 2 8.00 213- 4.50 65.04m 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL Javelin 6 3.00 199- 9.75 60.90m 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL Javelin 30 0.00 198- 7.00 60.53m 41.00 David Huckaby Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL 3000 Meters (I) 7 2.00 8:57.09 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN 1500 Meters 4 5.00 3:58.71 03/19/2010 BULLS INVITATIONAL 1500 Meters 11 0.00 4:03.10 03/27/2010 FSU RELAYS 1500 Meters 6 3.00 3:59.68 04/10/2010 SEMINOLE INVITE 1500 Meters 3 6.00 3:58.28 05/08/2010 FSU TWILIGHT 1500 Meters 5 4.00 3:58.16 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 1500 Meters 46 0.00 3:59.02 20.00 Andrew Jacobs Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN 400 Meter Hurdles 3 6.00 54.35 03/19/2010 BULLS INVITATIONAL 400 Meter Hurdles 4 5.00 54.41 03/27/2010 FSU RELAYS 400 Meter Hurdles 6 3.00 53.93 04/03/2010 FLORIDA RELAYS 400 Meter Hurdles 24 0.00 54.10 04/10/2010 SEMINOLE INVITE 200 Meters 6 3.00 22.40 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 400 Meter Hurdles 7 2.00 53.37 05/08/2010 FSU TWILIGHT 400 Meter Hurdles 4 5.00 53.31 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 400 Meter Hurdles 20 0.00 52.78 24.00 Charles Janson Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN Pole Vault 4 5.00 13- 9.25 4.20m 03/13/2010 FAMU RELAYS Pole Vault 1 5.00 14- 6.00 4.42m 03/19/2010 BULLS INVITATIONAL Pole Vault 7 2.00 14- 7.25 4.45m 04/10/2010 SEMINOLE INVITE Pole Vault 3 6.00 14- 5.50 4.41m 18.00 Andrew LaHaye Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL Pole Vault (I) 11 0.00 14- 7.25 4.45m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Pole Vault (I) 7 2.00 16- 8.75 5.10m 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN Pole Vault 6 3.00 12-11.50 3.95m 03/19/2010 BULLS INVITATIONAL Pole Vault 4 5.00 15- 7.00 4.75m 04/03/2010 FLORIDA RELAYS Pole Vault 16 0.00 16- 2.75 4.95m 04/10/2010 SEMINOLE INVITE Pole Vault 2 8.00 15-11.25 4.86m 05/08/2010 FSU TWILIGHT Pole Vault 3 6.00 15- 3.00 4.65m 24.00 Matt Leeder Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL 3000 Meters (I) 1 10.00 8:07.41 02/13/2010 HUSKY CLASSIC 3000 Meters (I) 12 0.00 7:56.40 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Mile Run (I) 8 1.00 4:07.94 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 3000 Meters (I) 2 8.00 8:12.02 03/13/2010 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP 3000 Meters (I) 10 0.00 8:17.44 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 5000 Meters 6 3.00 14:30.13 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 10000 Meters 7 2.00 30:08.50 04/24/2010 PENN RELAYS Distance Medley Relay 7 0.50 9:42.86 05/01/2010 CARDINAL INVITE 5000 Meters 0.00 14:04.18 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 5000 Meters 26 0.00 14:26.72 24.50 Thomas Lefco Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL 55-Meter Dash (I) 7 2.00 6.55 2.00 Collin Lomagistre Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL Heptathlon (I) 5 4.00 4080 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL 55-Meter Dash (I) 0.00 7.09 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL Long Jump (I) 0.00 20- 9.75 6.34m 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL Shot Put (I) 0.00 31- 5.25 9.58m 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL High Jump (I) 0.00 5- 2.25 1.58m 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL 55-Meter High Hurdles (I) 0.00 8.20 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL Pole Vault (I) 0.00 9- 6.25 2.90m 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL 1000 Meters (I) 0.00 2:56.85 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Heptathlon (I) 10 0.00 3519 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 60 Meters (I) 10 0.00 7.51 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Long Jump (I) F 0.00 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Shot Put (I) 10 0.00 30- 9.75 9.39m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS High Jump (I) 11 0.00 5- 4.25 1.63m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 60 Meter Hurdles (I) 10 0.00 8.90 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Pole Vault (I) 9 0.00 10- 6.00 3.20m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 1000 Meters (I) 9 0.00 2:56.57 03/19/2010 BULLS INVITATIONAL 400 Meter Hurdles 8 1.00 55.91 04/10/2010 SEMINOLE INVITE Javelin 4 5.00 131- 5.00 40.06m 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Decathlon 8 1.00 4986 11.00 Nicholas Maedel Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN 5000 Meters 1 10.00 14:34.96 10.00 Ngoni Makusha Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/23/2010 VIRGINIA TECH HOKIE INVITE Long Jump (I) 2 8.00 25- 3.50 7.71m 04/03/2010 TEXAS RELAYS Long Jump 5 4.00 24- 9.00 7.54m 12.00 Maurice Mitchell Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL 400 Meters (I) 49 0.00 49.06 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 60 Meters (I) 1 10.00 6.66 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 200 Meters (I) 2 8.00 20.87 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 4x400-Meter Relay (I) 3 1.50 3:11.38 03/06/2010 VIRGINIA TECH CHALLENGE 60 Meters (I) 1 10.00 6.61 03/13/2010 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP 60 Meters (I) 7 2.00 6.66 03/13/2010 NCAA INDOOR CHAMPIONSHIP 200 Meters (I) 5 4.00 20.62 03/27/2010 FSU RELAYS 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.89 03/27/2010 FSU RELAYS 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:06.93 04/10/2010 SEMINOLE INVITE 100 Meters 1 10.00 10.42 04/10/2010 SEMINOLE INVITE 200 Meters 2 8.00 20.83 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 100 Meters 1 10.00 10.11 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 200 Meters 1 10.00 20.25 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.77 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x400-Meter Relay 1 2.50 3:08.90 05/08/2010 FSU TWILIGHT 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.06 05/08/2010 FSU TWILIGHT 100 Meters 2 8.00 10.28 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 100 Meters 1 10.00 10.25 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 4x100-Meter Relay 1 2.50 39.46 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 100 Meters 2 0.00 10.04 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 200 Meters 1 0.00 20.24 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL 4x100-Meter Relay 3 0.00 39.33 06/12/2010 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 100 Meters 9 0.00 10.32 06/12/2010 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 200 Meters 11 0.00 20.93 06/12/2010 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP 4x100-Meter Relay 2 2.00 39.07 108.00 Pablo Navarette Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/23/2010 VIRGINIA TECH HOKIE INVITE 600 Meters (I) 15 0.00 1:23.10 01/23/2010 VIRGINIA TECH HOKIE INVITE 400 Meters (I) 17 0.00 49.72 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL 800 Meters (I) 15 0.00 1:56.08 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL 4x400-Meter Relay (I) 3 1.50 3:13.31 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL 800 Meters (I) 20 0.00 1:56.95 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL 4x400-Meter Relay (I) 11 0.00 3:12.15 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 400 Meters (I) 7 2.00 48.56 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Distance Medley Relay (I) 11 0.00 10:16.84 03/19/2010 BULLS INVITATIONAL 400 Meter Hurdles 6 3.00 55.28 03/27/2010 FSU RELAYS 400 Meters 4 6.00 47.91 03/27/2010 FSU RELAYS 400 Meter Hurdles 7 2.00 54.31 03/27/2010 FSU RELAYS 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:06.93 04/03/2010 FLORIDA RELAYS 400 Meter Hurdles 25 0.00 54.11 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 400 Meter Hurdles 15 0.00 56.19 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 4x400-Meter Relay 1 2.50 3:08.90 05/08/2010 FSU TWILIGHT 400 Meters 6 3.00 48.20 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 400 Meters 23 0.00 47.40 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 4x400-Meter Relay 2 2.00 3:07.76 24.00 Ciaran O'Lionaird Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 02/13/2010 HUSKY CLASSIC 5000 Meters (I) 29 0.00 14:10.99 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 5000 Meters (I) 16 0.00 14:59.44 0.00 Tyler Price Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL 3000 Meters (I) 25 0.00 8:43.21 03/27/2010 FSU RELAYS 10000 Meters 4 5.00 31:53.74 5.00 Michael Putnam Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/16/2010 VIRGINIA TECH INVIATIONAL Shot Put (I) 5 4.00 53-10.50 16.42m 01/23/2010 VIRGINIA TECH HOKIE INVITE Shot Put (I) 5 4.00 55- 7.50 16.95m 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL Shot Put (I) 5 4.00 56- 0.50 17.08m 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL Shot Put (I) 9 0.00 55- 7.00 16.94m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Shot Put (I) 7 2.00 56- 0.00 17.07m 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN Shot Put 1 10.00 56- 3.75 17.16m 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN Discus 1 10.00 183- 4.00 55.88m 04/03/2010 TEXAS RELAYS Shot Put 4 5.00 59- 6.25 18.14m 04/03/2010 TEXAS RELAYS Discus 10 0.00 175- 9.00 53.57m 04/10/2010 SEMINOLE INVITE Shot Put 2 8.00 60-11.00 18.57m 04/10/2010 SEMINOLE INVITE Discus 1 10.00 178- 4.00 54.36m 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Shot Put 2 8.00 59- 2.25 18.04m 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Discus 4 5.00 178- 6.00 54.41m 05/08/2010 FSU TWILIGHT Discus 2 8.00 180- 2.25 54.92m 05/08/2010 FSU TWILIGHT Shot Put 1 10.00 60- 3.25 18.37m 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL Shot Put 1 10.00 59- 4.75 18.10m 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL Discus 3 6.00 173- 4.00 52.83m 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL Shot Put 5 0.00 60- 1.25 18.32m 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL Discus 9 0.00 176- 2.00 53.70m 06/12/2010 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP Shot Put 17 0.00 57- 4.25 17.48m 06/12/2010 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP Discus 6 3.00 183-10.00 56.03m 107.00 Wes Rickman Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/27/2010 STANFORD RELAYS 5000 Meters 25 0.00 14:35.81 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS 5000 Meters 12 0.00 14:41.85 04/24/2010 PENN RELAYS 5000 Meters 32 0.00 15:03.12 05/08/2010 FSU TWILIGHT 1500 Meters 3 6.00 3:55.86 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL 1500 Meters 52 0.00 4:06.72 6.00 Daniel Silva Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL 800 Meters (I) 6 3.00 1:59.78 03/27/2010 FSU RELAYS 800 Meters 13 0.00 1:57.92 04/10/2010 SEMINOLE INVITE 800 Meters 11 0.00 1:57.04 05/08/2010 FSU TWILIGHT 800 Meters 5 4.00 1:57.82 7.00 Sharif Small Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN Discus 7 2.00 145-11.50 44.49m 03/27/2010 FSU RELAYS Discus 7 2.00 145- 4.00 44.30m 04/10/2010 SEMINOLE INVITE Discus 4 5.00 142- 3.50 43.37m 05/08/2010 FSU TWILIGHT Discus 4 5.00 147- 9.50 45.05m 14.00 Aaron Steele Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/16/2010 VIRGINIA TECH INVIATIONAL Triple Jump (I) 6 3.00 48- 8.75 14.85m 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL Triple Jump (I) 9 0.00 48- 3.25 14.71m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Triple Jump (I) 7 2.00 49- 0.25 14.94m 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN Triple Jump 2 8.00 47- 8.50 14.54m 03/19/2010 BULLS INVITATIONAL Long Jump 3 6.00 22- 0.75 6.72m 03/27/2010 FSU RELAYS Triple Jump 3 6.00 48- 6.00 14.78m 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Triple Jump 6 3.00 50- 4.75 15.36m 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL Triple Jump 17 0.00 47- 3.50 14.41m 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL Triple Jump 30 0.00 49- 5.75 15.08m 28.00 Travis Whitfield Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/16/2010 VIRGINIA TECH INVIATIONAL Weight Throw (I) 7 2.00 56- 1.75 17.11m 01/23/2010 VIRGINIA TECH HOKIE INVITE Weight Throw (I) 11 0.00 57- 5.75 17.52m 01/30/2010 ROD MCCRAVY MEMORIAL Weight Throw (I) 7 2.00 59- 1.25 18.01m 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL Weight Throw (I) 17 0.00 56- 5.25 17.20m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Weight Throw (I) 8 1.00 57- 5.00 17.50m 03/06/2010 UNF SPRING BREAK OPEN Hammer 1 10.00 192- 7.00 58.70m 03/19/2010 BULLS INVITATIONAL Hammer 1 10.00 194- 8.00 59.33m 03/27/2010 FSU RELAYS Discus 13 0.00 124-11.00 38.07m 03/27/2010 FSU RELAYS Hammer 1 10.00 193- 7.75 59.02m 04/03/2010 TEXAS RELAYS Hammer 13 0.00 187- 1.00 57.02m 04/10/2010 SEMINOLE INVITE Hammer 1 10.00 184-10.00 56.34m 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Hammer 6 3.00 194- 3.50 59.22m 05/08/2010 FSU TWILIGHT Hammer 2 8.00 184- 5.78 56.23m 05/15/2010 GEORGIA TECH INVITATIONAL Hammer 10 0.00 193-10.75 59.10m 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL Hammer 25 0.00 189- 6.75 57.78m 56.00 Kevin Williams Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/23/2010 VIRGINIA TECH HOKIE INVITE 400 Meters (I) 11 0.00 49.29 0.00 Marlon Woods Date Opponent Event Place Points Results ========== ============================== ============================== ===== ====== ================== 01/23/2010 VIRGINIA TECH HOKIE INVITE Triple Jump (I) 5 4.00 49- 7.00 15.11m 01/23/2010 VIRGINIA TECH HOKIE INVITE High Jump (I) 6T 2.00 6- 8.25 2.04m 01/23/2010 VIRGINIA TECH HOKIE INVITE Triple Jump (I) 5 4.00 49- 7.00 15.11m 01/31/2010 JIMMY CARNES INVITATIONAL Long Jump (I) 3 6.00 24- 1.75 7.36m 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL Long Jump (I) 13 0.00 23-11.00 7.29m 02/13/2010 TYSON INVITATIONAL High Jump (I) 3 6.00 6- 8.75 2.05m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Long Jump (I) 4 5.00 24- 0.25 7.32m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS High Jump (I) 4 5.00 6- 9.50 2.07m 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS 60 Meter Hurdles (I) 8 1.00 8.12 02/27/2010 ACC INDOOR CHAMPIONSHIPS Triple Jump (I) 8 1.00 48- 9.50 14.87m 03/06/2010 VIRGINIA TECH CHALLENGE Long Jump (I) 9 0.00 23- 7.75 7.21m 03/19/2010 BULLS INVITATIONAL Triple Jump 3 6.00 47- 5.75 14.47m 03/27/2010 FSU RELAYS High Jump 2 8.00 6-10.75 2.10m 03/27/2010 FSU RELAYS Long Jump 2 8.00 26- 2.75 7.99m 04/03/2010 TEXAS RELAYS Long Jump 7 2.00 24- 6.50 7.48m 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS High Jump 4T 4.50 6- 8.75 2.05m 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Long Jump 2 8.00 24- 7.75 7.51m 04/17/2010 ACC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS Triple Jump 9 0.00 47-10.50 14.59m 05/08/2010 FSU TWILIGHT Long Jump 1 10.00 25- 2.75 7.69m 05/29/2010 NCAA EAST REGIONAL Long Jump 7 0.00 25- 0.00 7.62m 06/12/2010 NCAA OUTDOOR CHAMPIONSHIP Long Jump 16 0.00 24- 6.25 7.47m 80.50